SURINAME'S PRODUKTEN MET TOEKOMST ZIJN ALUMINIUM, RIJST EN PAPIER Morgen valt de beslissing over de subsidie aan het Amsterdams Ballet HENSEN Particuliere herziening investeringen Tienjarenplan maken nodig Het past. De negen Muzen Centraal Theater moet verdwijnen SPIJKER BROEKEN 9 Tussen balans Implicaties Wageningen Papier Actie voor slachtoffer van de overval in Amsterdam Kerkelijk Nieuws Prestigekwestie in Amsterdamse raad SING-SING HEMDEN natuurlijk DINSDAG 9 JUNI 1959 Dit is het tweede artikel van de hand van drs. A. Jonkers, hoofd van de di rectie Suriname en Nederlandse Antil len (Ministerie van Zaken Overzee) over dc ontwikkeling van Suriname. De eerste naoorlogse financiële hulp aan Suriname werd geboden in de vorm van een Welvaartsfonds van 40 miljoen Nederlandse guldens. Met dit geld zijn vele nuttige dingen gedaan, zoals luchtkartering van de noordelijke helft van het land, bosbouw- en geologisch onderzoek, aanleg van nieuwe polders, wegen, bouw, visserijbevordering, verbetering van het kredietwezen enzovoort. Maar met 40 miljoen kan men een land van de grootte van Suriname niet openleggen. I-Iet fonds is dan ook van de aanvang af gezien als een instrument om de ontwikkeling op gang te krijgen. De Surinaamse regering nam een verstandig besluit toen zij er op Nederlandse aandrang mee akkoord ging om een deel van dit fonds te bestemmen voor de opstelling van een Tienjarenplan. De middelen werden toevertrouwd aan de door de Surinaamse regering in het leven geroepen „Stichting Planbureau Suriname". De door dit Bureau op grond van diepgaande studies ontworpen opzet vereist een uitgave van ruim 250 miljoen gulden, een derde hiervan wordt gefinancierd door Suriname en 2/3 of 172 miljoen door Nederland en wel voor de helft als gift en voor de andere helft in de vorm van een lening. Het plan is een bundeling van pro jecten van econo mische, sociale en culturele strekking, het is een resultaat van een pogen tot sy stematisch doorden ken van Suriname's toekomst. Plet doel is Suriname zover te brengen, dat het, na het verstrijken van de planperiode, zelf- ||!il standig zijn ontwik- keling kan voortzet- ten. Plet spreekt van zelf, dat zo'n begin selplan geen onver anderlijk bestek kan zijn. Voortdurend moet rekening kun nen worden gehou den met opgedane er varing, met nieuwe mogelijkheden en in zichten. Wanneer de varing leert, dat de reële behoefte aan nieuw land geringer is dan de schattingen aanwezen, terwijl een nieuw ingrijpend plan als het Brokopondoplan, dringend voorzieningen vraagt in een andere sector, dan dienen de middelen voor die sector te worden verhoogd en de fondsen voor land- aanwining te worden besnoeid. Het plan is nu ruim 4 jaar in uitvoering. Er is in die tijd voor ongeveer 74 miljoen Nederlandse guldens gerealiseerd. Naar de mening van de Surinaamse Re gering is de tijd gekomen, om een tus senbalans op te maken en na te gaan of de omstandigheden, zoals die zich nu voor doen, een heroriëntatie nodig maken. Zij heeft prof. Lieftinck en prof. Goedhart uit genodigd een studie te maken van de hui dige aspecten en prospecten van de Suri naamse economie. Plet is dus niet onmo gelijk, dat binnen korte tijd een herzie ning van het Tienjarenplan aan de orde komt. Een dergelijke heroriëntatie ligt ook al voor de hand door de betekenis van de uitvoering van het zo juist genoemde Bro kopondoplan. Het gaat hier om de bouw van een stuwdam in de bovenloop van de Surinamerivier met bijbehorende elektri citeitswerken. Destijds nodigde dr. a Campo, toen maals adviseur van het Welvaartsfonds, prof. Van Blommestein uit de luchtfoto grafieën van Noord-Suriname te bestude ren met het oog op de mogelijkheid van het opwekken van energie door water kracht. Prof. Van Blommestein kwam, bestudeerde de luchtfoto's en zag de mo gelijkheid van de vorming van een stuw meer ter grootte van de provincie Utrecht waardoor voldoende elektrische energie zou kunnen worden opgewekt, om een alu minium smelterij van een capaciteit van 40.000 a 50.000 ton aluminium te voeden. Bovendien waren er mogelijkheden van uitbreiding, door het betrekken van het waterdebiet van de Tapahahonyrivier bij het project. De Alcoa, die haar grondstof voor haar aluminiumproduktie voor een zeer groot deel uit Suriname betrekt, bleek de enige gegadigde te zijn voor de vestiging van een aluminium-industrie in Suriname. Zij bleek bovendien bereid de kosten van de bouw van de dam en de elektriciteitswer ken voor haar rekening te nemen. Zij richtte een dochteronderneming, de Sural- co op, waarin ook de mijnbouw-bedrijven van de Alcoa werden opgenomen. In ja nuari 1958 ging de Surinaamse regering met de Suralco een overeenkomst aan, die de uitvoering van het project verzekerde. De Suralco zal door renteloze leningen Suriname tot 12 miljoen in staat stellen de nodige nevenwerken uit te voeren, zo als de aanleg van wegen, verplaatsing der bosnegerbevolking van ongeveer 3000 gezinnen enzovoort. Het spreekt vanzelf, dat de uitvoering van dit grote project, waarmee wel een half miljard guldens zal zijn gemoeid, ge volgen heeft voor het Tienjarenplan. Men kan nu eenmaal niet onbeperkt geld in een land investeren, zonder span ningen te veroorzaken. Het Brokopondo plan heeft de laatste jaren vooraan in de aandacht van Suriname gestaan. Men krijgt weieens de indruk, dat de verwachtingen wel wat al te hoog zijn op gevoerd. Het bedrijf zal op den duur aan ruim vijftienhonderd man werk geven. Bovendien opent het project mogelijkhe den voor visserij en irrigatie en het maakt een groot gebied bereikbaar voor hout exploitatie. Dit alles kan het aangezicht van Suriname aanzienlijk veranderen. De betekenis hiervan is dus zeer groot, maar niet zo groot, dat de aandacht voor andere ontwikkelingsmogelijkheden mag verslappen. Ook hierom is het uiterst nut tig. dat Suriname zich aan de hand van deskundige adviezen opnieuw gaat bera den over zijn toekomst. Een ander spectaculair project, dat los staat van het Tienjarenplan is het Wage- ningenrapport. Reeds vele jaren voor de Tweede Wereldoorlog werd mechanisatie Een bulldozer schuift de bovengrond van het terrein opzij. Het kreupelhout wordt tegelijkertijd verwijderd. van de rijstcultuur gepropageerd, voor het eerst in 1922 door de heer Tj. Pyter- sen. Zijn gedachte bouwde voort op de er varing van een door de heer Sibinga Mul der opgezet groot mechanisch rijstbedrijf bij Palembang op Sumatra. Men trachtte machines aan te passen aan de eisen, die de natte rijstbouw daaraan stelde. Een gedurfde opzet als het Wageningenpro- ject, heeft deze pioniers nooit voor ogen gestaan. Het project is een typisch Nederlandse bijdrage tot de ontwikkeling van Surina me, het wordt uitgevoerd in een gebied 40 km stroomopwaarts van de Nickerie- rivie.r,en. het beoogt gebied, aan oer woud en zwampen, ontworstelde grond, om te vormen tot bouwgrond voor geme chaniseerde rijstbedrijven. Het plantmateriaal bestaat uit nieuwe hoogwaardige rijstvariëteiten, geselec teerd op haar geschiktheid voor mechani sche bewerking. In 1958 is een areaal van al 6000 hecta ren ingezaaid, dat in het vorig jaar voor zeven miljoen gulden aan rijstprodukten opleverde. De investering beloopt plm. 65 miljoen Nederlandse guldens, gedeelte lijk gefinancierd uit door Nederland ge- r garandeerde leningen, gedeeltelijk uit Ne derlandse kasvoorschotten. De investering bestrijkt behalve de ont ginning, en het cultuurrijp maken van de grond, de aanleg van een dorp, openbare werken, gezondheidszorg, onderwijs voor de omwonenden, een groot gemaal, rijst- silo's, een ultramoderne rijstpellerij, een steiger voor de aanleg van zeeschepen en zovoort. Het spreekt vanzelf dat de kosten per hectare in doorsnee minder zwaar drukken naarmate ze strekken voor een groter areaal. Op het ogenblik is een onderzoek naar de optimale bedrijfsgrootte aan de gang. Een bijzonder interessant project is ge- entameerd door een grote Nederlandse pa pierindustrie. Er zijn verschillende zeer kostbare pogingen gedaan om tropische bossen te gebruiken voor papierfabricage. Een tropisch bos is over het algemeen van zeer gevarieerde samenstelling. Daar om heeft men onderzocht in hoeverre uit een mengsel van 1001-houtsoorten pulp kan worden gefabriceerd, geschikt voor de ver vaardiging van papier. Deze proeven zijn in zoverre geslaagd, dat bepaalde papier soorten op deze wijze economisch kunnen worden gefabriceerd. De betrokken papierfabriek besloot dit probleem op andere wijze aan te vatten namelijk op de manier die in de dertiger jaren in Indonesië is beproefd, maar door de oorlog niet tot resultaten kon komen. In samenwerking met 's Lands Dienst van het Bosbeheer wordt een proef geno men met het aanleggen van een papier hout leverend bosareaal. Als hoofdsoort is gekozen de Caraïbische pijnboom, die on der gunstige omstandigheden in korte tijd hoge houtprodukties levert. De boom is verwant aan de pijnboom- soorrten in de zuidelijke helft der Ver enigde Staten, die de grondstof leveren voor een enorme papier- en cellulose-industrie. Wanneer deze niet inheemse boom het in Suriname doet, zal worden overgegaan tot oprichting van een commercieel bos- bedrijf, waarin Suriname en het Neder landse bedrijf participeren. Het land stelt drieduizend hectaren beschikbaar, het Ne derlandse bedrijf neemt op zich in 10 ja ren maximaal een miljoen in de proef te investeren. Zijn de resultaten bevredigend dan wordt maximaal 160.000 hectaren tot nu toe on benutte savannagrond beschikbaar gesteld, waaruit het bosbedrijf 40.000 hectaren van de meest geschikte gronden kan benutten voor de aanleg der boomplantsoenen. Er zijn al twee volledig uitgeruste boomkwe kerijen gesticht, elk met een capaciteit tot levering van ongeveer 200.000 stuks plantgoed per jaar. Een der oudste plant soenen, 4}la jaar oud, heeft nu al bomen van omstreeks 15 tot 20 cm. diameter; Uit proeven in het Nederlandse bedrijf is ge bleken dat de aangeplante houtsoort een bruikbare grondstof oplevert voor het mas- saprodukt der papierindustrie, het kran tepapier. Slaagt 't experiment, dan krijgt Surina me er een exportprodukt bij. Het is dan niet uitgesloten dat het in een verder ver schiet komt tot de vestiging van een pulp fabriek in Suriname. In lichters wordt de rijstoogst langszij de fabriek gebracht. Een particulier comité wil trachten geld bijeen te brengen om voor de 21-jarige Harderwijkse slagerszoon Gerrit Pfrom- mer, die vorig jaar december in de Kruis- laan te Amsterdam het slachtoffer werd van een laffe overval, een nieuwe toekomst op te bouwen. Gerrit Pfrommer, die twee gewapende Amsterdamse avonturiers in zijn auto had laten meerijden naar de hoofdstad, kreeg als dank voor zijn welwillendheid een aantal kogels in zijn lichaam, waardoor ernstige beschadigingen ontstonden aan hersens, halsslagader, hartzakje, een der longen, milt en ma"ag. Het mag een won der heten, dat deze jongeman het leven heeft behouden. Ernstig invalide, legde hij onlangs voor de Amsterdamse rechtbank zijn getuigenis van het gebeurde af. De twee bandieten hoorden twintg jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen. Gerrit Pfrommer is als gevolg van zijn verwondingen aan linkerarm en -been verlamd. Het zal hem niet mogelijk zijn de slagerij van zijn vader over te nemen, hetgeen aanvankelijk in de bedoeling lag. De heer M. W. Fleurke, loco-burgemees ter van Harderwijk, mr. I. van Creveld, oud-kantonrechter te Bussum, en de heer J. Pelser jr., accountant te Hilversum, roepen thans de medewerking van ieder in om door middel van giften een fonds te vormen, dat Gerrit Pfrommer in staat moet stellen een ander vak te leren. Bijdragen kunnen worden gestort op de Twentsche Bank te Bussum, giro 3741, onder vermelding „Steun Gerrit Pfrom mer". Een niet alledaags scheepsbouwkundige operatie is maandag in Rotterdam be gonnen. Van het Zwitserse schip Nyon, dat in november van het vorige jaar op de Engelse kust stootte kon destijds het ach terschip met de kostbare machinekamer worden geborgen. Het werd naar Rotter dam gesleept en wordt daar nu van een nieuw voorschip voorzien. Dit voorschip is zaterdagmiddag bij Boele in Bolnes van de helling gekomen. De beide delen zijn daarna naar Rotterdam gebracht waar zij in een gemeentedok aan elkaar gezet wor den. Onder het speurende oog van film en televisiecamera's werden de twee helf ten met takels tegen elkaar aangetrokken. Na uren van ingespannen passen en meten ging er bij de toeschouwers een zucht van vei'lichting op het pasteHet aan elkaar lassen zal nog enkele dagen in beslag nemen. Daarmee zal dit karwei dat bij een schip ter grootte van de Nyon (10.000 ton) nog nimmer werd verricht, tot een goed eind zijn gebracht. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Amsterdam (Willem de Zwijgerkerkgemeente A.) Dr. J. H. van Beusekom te Breskens; naar Groningen (vac. C. M. Luteyn) J. Grolle te Nijverdal. Benoemd tot vicaris te Utrecht (wijk- gemeente Noorderbrug) J. Leewis, kandi daat te Vlaardingen. Bedankt voor Ochten (Geld.) A. Kool te Brandwijk; voor Bodegraven G. van Estrik te Nieuwland. Geref. Kerken Tweetal te Leeuwarden (vac. J. C. Ha gen) G. Heijerman te Nij verdal en G. Meyster te Ede. Beroepen te Gees (Dr.) J. Tevel, kand. te Middelburg; te Garijp G. de Ruiter te Knijpe. Aangenomen naar Hoek (Z.) A. J. Ver beek, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Aardenburg en voor Wilsum (O.); naar Sint Laurens Chr. van Ulden, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Reit- sum, Schoonoord, Siegerswoude en voor Zwaagwesteinde. Bedankt voor Amsterdam Zuid-Sloter- vaart W. Dekker te IJlst. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen (2de maal) F. Bakker te Huizen (N.H.), die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Londen (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) W. van 't Spijker te Drogeham. Doopsgez. Broederschap Tweetal te Amsterdam (vac. dr. J. D. Dozy) PI. B. Kossen te Berlikum en H. D. Woelinga te Dordrecht-Breda. Baptisten Gemeenten Beroepen te Enschede J. Ketelaar te Hoogezand. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dirksland H. Rijksen te Vlaardingen. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor Loenen aan de Vecht B. Toes te Alblasserdam. Molukse kerk De Zuidoostmolukse protestantse kerk in Nederland is bij besluit van de minister van Justitie geplaatst op de lijst van kerk genootschappen in Nederland. Deze kerk telt op het ogenblik in ons land zeven ge meenten, te weten te Deventer, Rotter dam, Utrecht, de woonoorden Groesbeek en Echt (Limburg), de Pietersberg en Laarbrug bij Ommen. Afrikaans negerdorp. Mgr J. Teeren- sta, bisschop van Doume in Frans Kame roen heeft in het Afrikamuseum in Berg en Dal bij Nijmegen een Afrikaans neger dorp geopend dat de bezoekers aan het museum in kennis zal brengen met de leef- en woongewoonten van de primitieve Afri kaanse bevolking. Er zijn hutten uit Oost- Afrika, de Kongo en van opperhoofden uit Guinee. De hutten zijn gebouwd van origi neel Afrikaans materiaal, de karakteristie ke sfeer van het land is zoveel mogelijk nagebootst. Dat was goed mogelijk in een geaccidenteerd terrein van de „Meerwijk". In het dorp wordt Afrikaanse muziek ge maakt en Afrikaans gedanst. Schilderijen beschadigd. Een geestes zieke heeft vrijdag in het M. H. de Young Museum in San Francisco acht schilderijen waaronder „Christus en Magdalena" van Rubens beschadigd. De man is in hechtenis genomen. Slechts de gezichten op de schil derijen werden met een stomp voorwerp vermoedelijk een sleutel bekrast. De schade is te herstellen. Het Centraal Theater in de Amstclstraat te Amster dam is het laatste jaar van zijn bestaan ingegaan. De nieuwe eigenaresse, de Am- sterdamsche Bank n.v., hoopt, dat de slopers 1 mei 1960 kunnen beginnen met de afbraak van het gebouw. De Amsterdamsche Bank heeft de ruimte dringend nodig voor de bouw van een nieuwe vleugel aan het hoofdkantoor, dat aan de oostzijde van het Rem- brandtplein staat. Ondanks de zalennood lijdt het Centraal Theater, dat voor de oorlog hoofdza kelijk Joodse bezoekers trok, de laatste jaren een kwijnend bestaan. De zaal is zeer ouderwets en het pluche van de stoelen is kaal. Naast de vaste be- speelster van het theater, de Hofstad Operette, wor den hier van tijd tot tijd toneelstukken opgevoerd door niet-Amsterdamse en sembles. Voor de oorlog telde de Amstelstraat drie theaters: Het Floratheater. Het Grand Theatre en Het Centraal Theater. Het Flo ratheater werd na de brand niet meer opgebouwd. En kele jaren geleden ver scheen op deze plaats wel een bioscoop, die nu de naam Flox-a draagt. Het Grand Theatre is gesloopt en het Centx-aal Theater zal nu volgen. De Amstelstraat is voor uitgaand Amsterdam al vx-ijwel geheel verloren ge gaan. Enkele cafés en ca barets zijn veranderd in sijdschriftenwinkeltjes, een van de gx-otere cabarets is na jaren achtereen leeg te hebben gestaan, heropend als autoshowroom en de grote dancing Broadway hoek Amstelstraat, Rem- brandtplein, is enkele jaren geleden vex-bouwd tot kan- toox-lokalen. Het Rembx-andtplein heeft sinds de tijd van onze ouders en groot ouders al menige veer moeten laten. De Kax-se- boom, waar avond aan avond twee orkesten voor het amusement van vijf tienhonderd gasten zorgden, Mille Colonnes met Speen- hoff en Eduard Jacobs, Flora met Louis Davids en de Rido-revues, zij zijn niet meer. En zelfs het Rem- brandttheater moest eraan geloven. De vorm van vermaak heeft zich gewijzigd en ook de plaats. Het Leidseplein sn omgeving is sinds de oorlog vermaakcentrum nummer een geworden. En het Rembrandtplein doet verwoede pogingen om zich te handhaven. Met trek pleisters als Max Tailleur en „Dox-us" en om de hoek, op het Thorbeckeplein met het cabaret van Zwarte Riek en Kees Manders, met striptease danseressen en met oranje ballonnetjes in de bomen. (Van onze Amsterdamse redacteur HET AMSTERDAMSE GEMEENTEBESTUUR, in het bijzonder de wethouder van Kunstzaken, staat voor een bijzonder moeilijke opgave: woensdag verstx-ijkt de lermijn, waarin de door de gemeentex-aad aangenomen motie moet worden gereali seerd, volgens welke het nieuw gevormde Amsterdams Ballet van een tweehoofdige artistieke leiding moet worden voox-zien, te weten Mascha ter Weeme en Johan Ver- donei-. Na een debat van bijna acht uur liet de raad op 27 mei weten, dat hij niet over zich laat lopen. Geëist werd, dat het op 18 februari genomen raadsbesluit waarin beide namen als artistiek leiders worden genoemd onvoorwaardelijk wordt uitgevoerd. Dat is een moeilijke opgave, want Johan Verdoner heeft er de binxi aan gegeven en het college van B. en W. moet nu bemiddelingspogingen doen, die twee maanden geleden een grote kans van slagen hadden, maar nu vrijwel kansloos zijn. Cynici merken op dat de balletgeschiedenis een typisch Amsterdams probleem is: het college van B. en W. verzuimde in te grijpen, toen verdere moeilijkheden nog konden worden voorkomen en de gemeenteraad, die voet bij stuk houdt, redt daarmee weliswaar zijn prestige, maar staat de meest praktische oplossing in de weg. De meest praktische oplossing is, dat het Amsterdams Ballet een eenhoofdige leiding krijgt: Mascha ter Weeme. Maar het is geen sympathieke oplossing want daarmee laat men Johan Verdoner val len. die men aanvankelijk toch ook in de artistieke leiding wenste en hem daarin bij raadsbesluit benoemde. De stichting van .de! nieuwe balletgroep is het gemeen tebestuur uit de hand gelopen; Johan Ver doner kon zich met de gang van zaken niet verenigen en draaide zijn medewer kers de rug toe. De gemeenteraad wenst hem terug. Omdat het de sympathiekste oplossing is of omdat het prestige ermee is gemoeid? Men is geneigd het laatste te veronderstellen. Het is immers duidelijk dat de terug- keer van Johan Verdoner na alles wat in de afgelopen maanden is gepasseerd de weg opent naar nieuwe moeilijkheden. De praktische oplossing, die de x-aad uit de weg is gegaan, zou in artistiek opzicht minder moeilijkheden veroorzaken. Wij hebben Mascha ter Weeme gedurende tal van jaren leren kennen als de bezielde leidster van het Ballet der Lage Landen Zij heeft stellig de capaciteiten om de 'touwtjes van het Amsterdams Ballet in handen te nemen. Maar de raad wil niet En daax-mee is de mogelijkheid gx-oot, dat Amstex-dam voor de tweede maal de kans mist om een balletgroep van allure te krij gen. De eerste gemiste kans was in 1954. Het was toen mogelijk geweest de onmisken baar sterkste figuur in onze balletwex-eld, Sonia Gaskell, met haar groep voor de hoofdstad te behouden. De gemeenteraad verwierp die mogelijkheid en verwachtte meer van de oprichting van het Operabal let. Die verwachting is op een teleurstel ling uitgelopen. Het Operaballet heeft in de afgelopen jai-en veel geld gekost en is eigenlijk nooit goed van de grond geko men. Het ballet in Nederland is nog jong. En wanneer men geen hoopvolle verwach tingen voor de toekomst had zou men zich kunnen afvragen of het beschikbaar stel len van zulke belangrijke bedragen van overheidsgeld voor een kunstuiting, die maar een zeer klein deel van de bevolking bereikt, wel verantwoord is. Het plan om het Operaballet samen te voegen met het gesubsidieerde spreidings- gezelschap van Mascha ter Weeme is dan ook een goed idee geweest. Met belang rijk minder kosten kan het door deze con centratie mogelijk zijn eenzelfde gebied als voorheen te bestrijken, waarbij zelfs artistiek hogere prestaties niet uitgeslo ten zijn. Het conflict Dat de artistieke leiding zou bestaan uil Mascha ter Weeme en Johan Verdoner was op zichzelf ook reëel. De heer Ver doner mag dan minder ervaring en min der naam hebben dan mevrouw Ter Wee me, als directeur van het Operaballet heeft hij het wantrouwen, dat aanvanke lijk tegen hem bestond, uit de weg ge ruimd. Zowel mevrouw Ter Weeme als de heer Verdoner heeft na het besluit tot con centratie met grote geestdrift aan de op- richting van het Amsterdams Ballet ge werkt Zij werkten harder dan de ambte lijke molens. En zo kon het gebeuren, dat de heer Verdoner van zijn ontevx-edenheid blijk gaf, toen op 1 maart de datum, waarop volgens internationaal gebruik de contracten voor het volgende jaar moeten zijn getekend het opx-ichtingsbesluit nog niet was uitgevoerd. Hierdoor kwamen de dansers in een zeer onzekere positie. Mevrouw Ter Weeme wilde met de voor bereiding voortgaan, alsof het Amster dams Ballet al bestond, de heer Verdoner daarentegen wilde eerst zekerheid. De moeilijkheden waren er. En zelfs de voor zitter van het inderhaast samengestelde stichtingsbestuur, die als bemiddelaar op trad, kon niet voorkomen, dat Johan Ver doner een wellicht onverstandig besluit nam en uit protest heenging. Het college van B. en W. heeft toen niet ingegrepen. Het stelt zich op het stand punt dat besturen van kunstinstellingen vrij moeten worden gelaten in hun beleid. Men vx-aagt zich echter af of hier geen be ter samenspel was, temeèr, daar de oor zaak van de moeilijkheden niet in Am sterdam lag, maar in Den Haag, waar men te lang heeft gewacht met het geven van een fiat. Er is geen balletgroep of er doen zich wel eens conflicten voor. Het is echter triest dat het Amsterdams Ballet reeds bij de oprichting in de moeilijkhe den zit. Het contract, dat de dansers in middels hebben getekend, heeft nog geen enkele waarde, zolang de subsidie nog niet is toegezegd. En of die subsidie een kwart miljoen gulden, dus waarlijk geen gering bedrag woensdag aanstaande wordt toegekend hangt af van het feit, of B. en W. alsnog een verzoening met Jo han Verdoner tot stand kunnen brengen óf van de raad, die bakzeil zou moeten ha len.Maar wat het laatste betreft: waar het belangrijke zaken betreft, is de prak tische zin op het Princehof vaak ver te zoeken men leze er de handelingen van de debatten over onderwerpen als stad huis, operagebouw en vooral IJ-tunnel maar eens op na.. Advertentie in sterke DENIM kwaliteiten KORTE jongens Spijkerbroek vanaf 5.50 LANGE jongens Spijkerbroek vanaf 7.65 HEREN maten vanaf 10.25 Sterke „TWEKA" kwaliteit TONGENSmaten vanaf 5.75 HERENmaten vanaf 8.75 Voor Sportkleding PAARLAARSTEEG 1 Zilveren jubilaris bij PEN De heer W. Feenstx-a wonende aan de Brederoodseweg 52 in Santpoort-Zuid, zal donderdag 11 juni het feit herdenken dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst tx'ad bij het P.E.N. in Bloemendaal. De heer Feenstra die werkzaam is als hoofd opzichter bij de vervoersafdeling zal op die dag door de directie op het hoofdkan toor in Bloemendaal worden gehuldigd. Hij recipieert 's middags tussen drie en half zes in het jeugdhuis aan de Donke- relaan in Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11