TERN SHIRTS Panda eti de Goeden Bijl Wereldnieuws Zonnig maar kouder weer Wereldsuikerproduktie in 1958 met 11,7 percent toegenomen f 225° Westduitse beurzen onberoerd door Adenauers ommezwaai no-iron DINSDAG 9 JUNI 19 5 9 2 Jaarvergadering VerCoöp, Suikerfabrieken Lijdt niet langer Betaalbaarstellingen Van Heek naar de beurs Scheepvaartconferentie Obligatielening 4% Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Geveke ondervond invloed der bestedingsbeperking De Waerdye in 1958 Alleen verkrijgbaar bij ff AMSTERDAM HAARLEM DEN HAAG ROTTERDAM De nationalisaties in Indonesië Boerenleenbanken WERKLOOSHEID OP ZEER LAAG NIVEAU Russische en Amerikaanse leningen aan Indonesië Dividendvoorstellen Erepromotie prof. Debye in Aaken Reeds ruime aanvoer van aardbeien Leiding ,van „Taptoe Delft" In de algemene vergadering van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken u.a. gevestigd te Dinteloord heeft de voorzitter, ir. M. A. Geuze, medegedeeld, dat de pro- duktiecapaciteit van de wereldsuikerindustrie sinds 1955/56 van ruim 39 miljoen ton ruw is gestegen tot een geschatte hoeveelheid van meer dan 50 miljoen ton ruw in 1958-59. In het laatste campagnejaar bedroeg de toeneming 11,7 percent, De voorlopige uitzaaicijfers voor 1959 vertonen voor Europa een stijging van ruim 5 percent ten opzichte van 1958, waarvan het grootste deel echter voor rekening van de landen achter het IJzeren Gordijn komt. Onder normale omstandigheden moet de met meer dan 2 miljoen ton gestegen wereldvoorraadpositie echter zorg baren en parallelliteit tussen produktie en afzet, zal versterkt nagestreefd moeten worden. Ir. Geuze wees er verder op dat. de bietsuikerproduktie, die telkens door de wereldoorlogen zwaar werd getroffen, thans weer 39 percent van de totale wereldsuikerproduktie vertegen woordigt. Daar in de toekomst rekening zal moeten worden gehouden met grotere jaarlijks te verwerken hoeveelheden suikerbieten, werd door de algemene vergadering aan het bestuur machtiging verleend het jaar lijks te investeren bedrag te verhogen. De balans per 30 september 1958 en de ex ploitatierekening 1958/59 werden ongewij zigd goedgekeurd, waarmede het voorstel van het bestuur om de balanswaarde van de post terreinen, gebouwen en machines van 3.438.906 terug te brengen op 2.000.000 werd aangenomen. Aan het. be stuur werd verder machtiging verleend geldleningen aan te gaan ter consolidatie van een gedeelte der bankschuld. Vervol gens werden de voorstellen tot reorgani satie van de V.C.S. behandeld en goedge keurd. Hierdoor zijn de statuten van de V.C.S., die sedert de fusie in 1947 slechts drie leden als deelgenoten kenden, name lijk de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij Dinteloord, de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Roosendaal en de Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen, zodanig gewijzigd dat de bietentelers zich rechtstreeks bij haar als lid kunnen aansluiten. Deze statutenwijzi ging zal van kracht worden op 1 oktober 1959 onder voorwaarde dat de drie deel genoten voor die datum tot ontbinding hunner respectievelijke verenigingen per 1 oktober 1959 zullen besluiten. Hieraan werd eveneens goedkeuring verleend. In het. afgelopen boekjaar werd het aan delenpakket van de Gebr. Van Gilse Kan dij fabriek n.v. te Roosendaal verworven. Deze aankoop heeft geleid tot een belang Advertentie door rheumatiek. spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt. Togal. dat verdrijft in al die- gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is o n s c h a d e 1 ij k voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, 2.40 en 8.88. In de vergadering van aandeelhouders in de n.v. Nederlandse Tank-, Apparaten- en Machinefabriek Netam 'werd het divi- dendvoorstel aangenomen. De directie kon gunstige mededelingen doen omtrent de stijging van de orderportefeuille en de omzet. De recent te water gelaten en de in aanbouw zijnde schepen van de Konink lijke Java-China-Paketvaart Lijnen n.v. te Amsterdam zijn van een bepaald type, hebben een bepaalde snelheid en zijn bestemd voor speciale lijnen. De gegeven opdrachten houden verband met. de ver wachting dat over een lange reeks van jaren de afschrijvingen en iets meer ver diend kunnen worden. Op korte termijn zal dit afhankelijk zijn van de conjunctuur op de vrachtenmarkt. hoewel de bevrach ting zelf bevredigend is. Voor zover thans valt te bezien, zullen de nieuwe schepen alle een plaats in de lijnvaart vinden. Al dus werd certificaathouders desgevraagd medegedeeld in de jaarvergadering. In ae vooraf gehouden algemene vergadering van aandeelhouders werden de jaarstuk ken en het dividendvoorstel goedgekeurd. Door de Koninklijke Textielfabrieken Van Heek n.v., gevestigd te Enschede, zal binnenkort officiële notering ter beurze van Amsterdam van haar aandelen worden aangevraagd. De Amerikaanse staatssecretaris, Dou glas Dillon, heeft de scheepvaartconferen tie tussen Amerika en negen Europese landen geopend. Men verwacht dat deze conferentie de gehele week zal duren. De bijeenkomsten zijn niet openbaar. De Zuidhollandse Bank n.v. stelt de in schrijving open op 375.000 30-jarige 43A- percent obligaties in stukken van 1.000 en 500 aan toonder ten laste van de Ge reformeerde Kerk van Veenendaal, tot de koers van 100 percent. Storting woensdag 1 juli 1959. De aflossing zal a pari plaats hebben in 30 jaar van 1960 tot 1964 met 8.000 per jaar, 19651969 9.000 per jaar, enz. De opbrengst der lening dient ter ge deeltelijke financiering van de bouw van een tweede kerk met vergaderlokalen en kosterswoning. N.V. Vereenigd Bezit In overleg me* de Vereeniging voor den Effec tenhandel geschiedt, sedert 5 juni 1959 de note ring van aandelen Vereenigd Bezit van 1894 per aandeel van 80 in eensgevend geld in plaats van in percenten van de nominale waarde zoals voor dien het geval was. De notering per 5 juni 1959 was 111, hetgeen overeen komt met 222 percent volgens het oude systeem; de waarde van een aandeel ad 50 Vereenigd Bezit van 1894, ver meerderd met de kosten van uitgifte, was op ge noemde datum 11050. Engels stenengebrek De Engelse bouwindustrie krijgt gebrek aan een vitaal onderdeel - stenen. Aan de regering zal worden verzocht het tekort te helpen onvan- gen door import van stenen uit België toe te staan. De thuisproduktie van stenen is sterk ach teruit gegaan, gedeeltelijk doordat de grootste industrie van stenen in de wereld, The London Brick Company, kleinere fabrieken wegdrukt. Esso-raffinaderij In de kamer van B, en W. in het Rotterdamse stadhuis is het contract getekend voor de vesti ging van de Esso-raffinaderij in het Botlekgebied. Burgemeester Van Walsum was de eerste die zijn handtekening zette. Namens de Esso werd de overeenkomst bekrachtigd door de heren Th. D. Corbett en A. J. Kuselbos, directeuren van de Esso. bij een fabriek, gelegen dicht by het com plex aan de haven te Roosendaal, terwijl het sortiment bijsoorten der onderneming gewenste uitbreiding kon verkrijgen. De verwerkingskosten ondergingen een ge ringe daling, voornamelijk toe te schrijven aan lagere onkosten op beetwortelen. Het behaalde suikerrendement was wederom goed. De verkoop van limonadesiroop steeg. De kosten der investeringen ad ruim 3 miljoen, werden geheel ten laste van de exploitatierekening geschreven. De gevolgen van de bestedingsbeperking hebben de resultaten over 1958 van Geveke en Co's Technisch Bureau n.v. te Amster dam, blijkens het verslag in hoge mate beïnvloed. Het exploitatiesaldo beliep 1.411.221 (v..t 2.971.431). Na onder andere afschrijvingen ad 226.017 274.680). toevoeging van 100.000 (onv.) aan de reserve voor deelneming in andere ondernemingen en van 350.000 600.000) aan de reserve voor speciale doeleinden resteert als winstsaldo 724.723 (ƒ1.035.196). Over 1957 werd nog aan de bouwreserve f 600.000 en aan de reserve voor sociale voorzieningen 300.000 gedoteerd. Zoals gemeld, wordt het dividend verlaagd van 20 tot 18 'percent. De orderportefeuille, die aanvankelijk in omvang achteruit was ge gaan, herstelt zich bevredigend. In Dja karta blijft een minimum-bezetting ge handhaafd. De investeringen worden als geheel verloren beschouwd. Daartoe werd in de balans per ultimo 1958 de hier tegenover staande reserve voor bijzondere belangen verhoogd tot een gelijk bedrag, verminderd met een gulden. Het benodigde bedrag werd onttrokken aan de reserve voor speciale doeleinden. De vestigingen buiten Nederland leverden door de alge meen slechtere economische toestand slechts een zeer bescheiden provenue op. Handhaving van deze investeringen acht de directie vooralsnog noodzakelijk, ook wanneer zij geen belangrijk aandeel in de winstmogelijkheden leveren. Het verslag acht in totaal de resultaten over 1958 be vredigend. De directie heeft nog geen gefundeerde mening over de verwachtingen voor 1959. Het bedrag aan ontvangen orders is hoger dan dat over hetzelfde tijdvak in 1958. Blijkens het .jaarverslag over 1958 van de levensverzekeringsmaatschappij op ha- sis van belegging in aandelen „De Waer dye" is in het verslagjaar een boekhoud kundig verlies van 122.000 geleden tegen 194.000 in 1957. Dit verlies van de pas enkele jaren geleden opgerichte maat schappij is ontstaan doordat aanloopkos ten onmiddellijk vrijwel geheel zjjn af geboekt- Door een gunstiger strefteverloop dan bij de calculatie der tarieven werd aange nomen, is een sterftewinst behaald van 22.400.In 1958 bedroeg het rendement op aandelen Robeco 5.59 percent. Aan de n.v. kwam hiervan 0.5 percent toe terwijl het resterende deel ter beschikking van de polishouders kwam. Door dit overren- dement van 0.5 percent werd een interest winst van 17.500 behaald. De totale pro duktie aan kapitaalverzekeringen bedroeg vorig jaar 6.7 miljoen „Waerdyefracties" en aan renteverzekeringen 4.8 miljoen „Waerdyefracties". Het totale verzekerde bedrag, uitgedrukt in guldens, steeg van 13.9 miljoen tot. 32.9 miljoen. De voor belegging in aanmerking ko mende bedragen werden geheel belegd in aandelen van de Robeco. Het bezit, aan deze aandelen vermeerderde van f 742.000 nominaal tot 1.415.000 nominaal. De beurswaarde van de portefeuille van deze aandelen steeg in 1958 van 2.1 miljoen tot. f 5.3 miljoen. Vooral tengevolge van de koersstijging van het aandelenbezit nam de guldenswaarde van een „Waerdve- fractie" toe van 0.85 per ultimo 1957 tot f 1.13 per ultimo 1958 en tot 1.28 in juni 1959. De koerswinst op de aandelen- portefeuille Robeco heeft over het ver slagjaar ruim een miljoen gulden be dragen. Advertentie Gentlemen prefer -by - Zo gewassen, zo droog veel langer schoon... en de boord blijft Engels-onberispelijk De. Indonesische ambassade in Londen beeft bekendgemaakt dat de Indonesische regering heeft besloten zes Nederlandse handelsondernemingen te nationaliseren. De werkzaamheden zullen thans worden overgenomen door Indonesische staatsven- nootschappen. De zes bedrijven zijn: Maintz en Co., Hagemeyer en Co., Tels en Co., Güntzel en Schumacher. de handelmaatschappij Deli-Atjeh en Brandon Mesritz en Co. De woordvoerder zei dat de overneming en de schadevergoeding zullen geschieden in overeenstemming met de Nationalisatie- wet. Bij de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de coöperatieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, bedroegen de stortingen en terugbetalingen in mei 1959 respectievelijk ƒ146.100.000 en ƒ114.800.000 zodat er een spaaroverschot was van 31.300.000. In de vorige maand bedroeg het spaartekort 2.900.000. (Van onze correspondent in Bonn) De politieke chaos, die de afgelopen week te Bonn heerste, heeft, nauwelijks invloed gehad op het. Westduitse economische leven. Op de beurzen bleven de koersen gestaag stijgen. De hausse, die hier merkbaar is, negeerde zo leek het wel de politieke koorts, die te Bonn aan de gang was en tegelijkertijd kwam het bericht, dat de werkloosheid een laagetepunt had bereikt als nooit tevoren. Aan de werkloosheids cijfers hecht men in de Bondsrepubliek veel waarde. De vorige week werd bekend- gmaakt dat de laagste stand sedert 1949 in mei werd bereikt. Er waren toen in de Bondsrepubliek (inclusief West-Berlijn, maar zonder het Saargebied) 320.799 werk lozen, dat is 75.000 minder dan in april. Onder de werklozen zijn 172.000 mannen en 148.000 vrouwen. De werkloosheid in West-Duitsland bedraagt thans 1,6 percent van het totaal aantal geregistreerde werkende mensen: dat. betekent dat op iedere 1.000 werkenden slechts zestien mensen zonder werk zijn. De voornaamste oorzaak van deze daling der werkloosheid is de opgang, die de bouwnijverheid sedert februari weer eens doonnaakt. Voorts gaat het zowel de industrie als de bedrijven, die te maken hebben met het toerisme, uitermate goed. Alleen de steenkolenmijnen zuchten onder een voor raad onverkoopbare kolên van 16 miljoen ton maar de textielnijverheid, die het tot voor kort ook niet naar de zin ging is aan het opleven. Er is dan ook in de Bonds republiek de laatste maanden een zoda nig tekort aan arbeidskrachten ontstaan, dat men er toe is overgegaan om 10.090 Italianen te werven, alsmede vele Neder landers en Denen. Met Oostenrijkse ar beidsbureaus wordt onderhandeld over het aannemen van Oostenrijkse arbeiders. Er is in de Bondsrepubliek thans een te kort van bijna 300.000 meer. of minder goe de vakarbeiders. Wat de kwestie-Adenauer aangaat: men meent, da, de Westduitse economie zich al verscheidene weken had ingesteld op een bondskanselier Erhard en dat het daarbij voor haar van minder belang was wie minister van Economische Zaken zou worden. De verdere ontwikkeling op het politieke front ziet men wat betreft, de economie van het land met vertrouwen te gemoet: men meent dat zij dermate goed is gefundeerd, dank zij Erhards politiek van de afgelopen tien jaar, dat binnen landse politieke affaires de economie nau welijks nog uit balans zullen kunnen bren gen. Wat dat. betreft zegt men dat de hausse op de Westduitse beurzen thans steunt op een wel zeer stevige grondslag. De vraag is slechts of de stijging van de beurskoersen technisch nog langer ver antwoord is. De Amerikaanse kopers blij ven door hun aankopen de koersen om hoog jagen wat dat betreft is hun in vloed groter dan die van Adenauer en Erhard! In het bijzonder de koersen van kolen- en staalbedrijven zijn weer flink aan het stijgen, met een gemiddelde van zes punten. Daarmee trokken zij ook an dere koersen omhoog. Dit alles heeft er reeds toe geleid, dat men zich afvroeg of de bomen van de beurs misschien toch nog tot in de hemel zullen gaan groeien. De oorzaak van de nieuwste koersstij ging is vooral gelegen in het bericht, dat aandelen Mannesmann op de Parijse beurs zullen worden genoteerd. Maandag, 8 ju ni, had de eerste notering reeds plaats en dat was vorige week aanleiding voor Fran se banken om in Duitsland aanzienlijke be dragen voor Mannesmann-aandelen te be steden. De koers van deze aandelen steeg daardoor in een week van 225 tot. 265. Mannesmann behoort tot de grootste West- duise ondernemingen (aandelenkapitaal 580 miljoen mark, dividend 1958: 10 per cent, rendement 3,8 percent). De onrust, die van een hausse als die thans op de Westduitse beurzen heerst, uitgaat, heeft reeds aanleiding gegeven tot officiële waarschuwingen. De presi dent van de centrale bank te Frankfort, Blessing, verklaarde onlangs dat de koers stijgingen niets te maken hebben met een verstandige beschouwing van het rende ment van de aandelen. Anderen wijzen er dan ook op, dat er thans geen aandelen ge kocht worden om der wille van het ren dement, maar om der wille van de koers stijging en de daaruit resulterende mo gelijkheid van grote winsten op korte ter mijn bij verdere stijging. En daarin zit het grote gevaar van enorme verliezen bij grote koersdalingen... Desondanks is men in de' Bondsrepubliek nog niet bevreesd voor ernstige gevolgen van de huidige hausse op de beurzen, gebaseerd als zij is op een stabiele conjuncturele ontwik keling en een uitgebreide werkgelegen heid. DJAKARTA (Reuter) Volgens een mededeling van Antara heeft Indonesië twee grote nieuwe leningen verkregen van Rusland en van de Verenigde Staten. Rusland verstrekt een lening groot 17,5 (zevent.ieneneenhalf) miljoen Amerikaanse dollars voor de bouw van 'n sportstadion te Djakarta en van een ethnologisch on derzoekcentrum op Ambon. De Russische handelsattaché te Djakarta Kolibalov, heeft volgens Antara, medegedeeld, dat 't bedrag van 17,5 miljoen dollar wordt, ver strekt los van de lening van 109 miljoen dollar, die Indonesië reeds van Rusland verkreeg. Hij zeide ook, dat Rusland be reid is, met Indonesië een overeenkomst aar te gaan voor een groot wegenbouw project. Te Washington, aldus Antara verder, heeft de export-importbank een lening goedgekeurd van 5 miljoen dollar aan de Garuda voor de aankoop van drie 'Lock- heed-Electra straalvliegtuigen. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Machinehandel Mahez zal worden voorgesteld over het boekjaar 1958 het dividend vast te stellen op 12 percent (v.j. 10 percent), zomede een uitkering te doen van 2 percent uit het onverdeeld winstsaldo. 50. Met een paar verschrikte sprongen vluchtte Panda, uit d,e nabijheid, van het slagvaardAge beeld, 'dat nog enkele malen d,reunend met zijn hamer op de grond bonkte. „Hier klopt iets n' :t!\ hijgde Pan da ontsteld. „Een standbeeld moet alleen maar staan en niet slaan! Bah, wat gemeen van dat beeld! Het had me best kunnen bezeren met die zware ha... hie ho hauwau! Wa-wat is dat?" Panda was zeker een beetje overstuur, want eigenlijk hoef je niet zo te schrikken, wanneer iemand je op je schouder tikt. Trillend draaide hij zich om en staarde verwezen in een bekend gezicht. „Wel Panda", zei de eigenaar van het gezicht. „Het is m,e een genoegen je weer eens te ontmoeten". „M-mijnheer d-de ontdekkingsreiziger!", stamelde Pan da, toen hij zijn vriend van een vorig avon tuur herkende. „Ik b-ben blij u t-te zien! Eh ik b-ben een beetje geschrokken, ziel u! Zoeven werd ik bijna gebruikt als aanbeeld door dat standbeeld". „Een tref fend beeld!", glimlachte de ontdekkings reiziger. „Het is m,ij trouwens ook al op gevallen, dat deze gedenktekenen zich eigenaardig gedragen„Voor beelden althans!", voegde hij er nadenkend aan toe. Op maandag 29 juni zal Nobelprijswin naar prof. dr. P. J. W. Debye, die onlangs 75 jaar geworden is en die sedert 1939 in de V.S. verblijft waar hij de Amerikaanse nationaliteit verwierf, het eredoktoraat van de Technische Hogeschool van Aken (West-Duitsland) ontvangen. Deze erepro motie is voor Maastricht een aanleiding geworden, zijn oud-stadgenoot te huldigen. Na de erepromotie in Aken komt prof. Debye daartoe met zijn echtgenote naar Maastricht, waar de fabrikantenkring aan hen en een aantal autoriteiten een diner zal aanbieden. Op het stadhuis zal prof. Debye 's avonds door het Maastrichtse gemeentebestuur worden ontvangen. Daar na zullen zevenhonderd studenten in een fakkeloptocht met enkele muziekkorpsen defileren. Prof. Debye, die op 24 maart in 1884 in Maastricht werd geboren, heeft natuur- en scheikunde gedoceerd aan de universitei ten van Zürich, Utrecht, Göttingen, Leipzig en Berlijn. In deze stad is hij in 1935 direk- teur geworden van het Kaiser Friedrich- Institut für Physik. In 1939 verliet hij nazi-Duit.sland en ging naar Amerika, waar hij sedertdien aan Cornell Universi ty in Ithaca (New York) doceerde. In 1952 werd hij daar gepensioneerd. Hij bleef in It.haca wonen. Prof. Debye kreeg in 1936 de Nobel prijs voor scheikunde naar aanleiding van zijn onderzoekingen over de structuur der moleculen. Het warme en zonnige weer van de laat ste tijd heeft de ontwikkeling van de aard beien in ons land sterk bevorderd. Terwijl er in andere jaren omstreeks deze tijd van het jaar ring maar een begin met de aan voer werd gemaakt, is er nu plaatselijk reeds sprake van een zeer groot aanbod. Op het laatst van de vorige week waren er in Zalthommel aanvoeren van 150 tot 200 ton aardbeien per dag, terwijl er ook in Breda reeds 100 ton aardbeien per dag kwamen. Dat zijn dan alleen nog de vroege ras sen. In Zeeland valt de aanvoer tot op he den tegen, want de grote droogte van mei heeft gemaakt, dat de vruchten klein van stuk zijn gebleven. De prijs van de aardbeien is lager dan vorig jaar. Voor rond een gulden per kg. zijn er op het ogenblik goede partijen voor de verse consumptie te koop. Aardbeien in doosjes komen ook niet. veel boven 1,25 per kg. De industrieaardbeien die zonder dop worden geplukt, worden verkocht voor 0,85 tot 1 per kg. Frambozen Reeds heel wat kwekers hebben maan dag op de veiling in Kapélle-Biezelinge frambozen aangevoerd. Over het alge meen komen de frambozen pas in de laat ste helft van juni. De prijs van de eerste kwaliteit liep van 58 tot 90 cent per doos van 200 gram. Luitenant-kolonel D. baron Mackay, die sinds 1954 de algemene leiding heeft, ge had van de Taptoe Delft, heeft om ge zondheidsredenen verzocht van verdere medewerking aan de „Taptoe Delft" te worden ontheven. Aldus deelt de leger- voorlichtingsdienst mede. De minister van Defensie heeft overste Mackay onder dankzegging eervol ontheven van zijn taak en de militair-technische en artistieke lei ding van de taptoe dit jaar opgedragen aan majoor R. van Yperen, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel en kapitein A. J. van Dongen, die reeds sinds 1954 bij de leiding en organisatie van de taptoes waren betrokken. Advertentie De haringrace won eens een zekere Pottei schipper van een Katwijkse kotter Als tip gaf hij graag Op een vurige vraag Neem BOOTZ mee, dan gaat het veel vlotter Inz. Hr. H. L. van G.. Amsterdam ont.v. 1 tl TIP 4- l Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe Limericks inz. aan H. Bootz - A'dam. Aangenomen. Het parlement van Zuid- Afrika heeft het. wetsontwerp betreffen de apartheid op de universiteiten aan genomen. Niet blanken zullen in de toekomst geen „blanke" universiteiten meer mogen bezoeken. Het ontwerp heeft in intellectuele kringen veel ver zet gewekt- Ingetrokken. In Parijs is bekendgemaakt dat een van de getuigen in de zaak-La- caze, Marie-Thérèse Goyeneche, haar beschuldigingen tegen de aangenomen zoon van de rijke mevrouw Domenica Walter heeft ingetrokken. Zij vertelde de politie dat zij gelogen had en dat zij was omgekocht door de broer van me vrouw Walter, de heer Lacaze. Vernietigd. De Britse minister van Be voorrading, Jones, heeft in het Lager huis te Londen gezegd dat er in de af gelopen zes maanden 2.988 dieren zijn vernietigd bij proeven in het Britse in stituut voor de verdediging tegen che mische wapens. In antwoord op een vraag zei minister Jones dat bij de proeven verschillende soorten dieren zijn gebruikt. Afdoende. De echtgenote van de Ameri kaanse vice-president, Richard Nixon, heeft maandag zeven maal vergeefs ge poogd een straalvliegtuig te dopen door er een fles champagne op st.uk te bre ken. Men had om de fles een houder van staaldraad aangebracht, om ver splintering van het glas te voorkomen. Dit bleek afdoende voor het. beoogde doel, doch het belette bovendien het breken van de fles. Bus. Radio-Moskou meldt dat een nieuw type autobus, die plaats biedt aan twee honderd passagiers, zijn intrede in de straten der Russische hoofdstad heeft gedaan. Elke bus heeft, zeven deuren, die automatisch geopend en gesloten worden. Middenweg. Het. Amerikaanse leger heeft de beschikking gekregen over een toe stel voor waarnemingsdoeleinden, dat het midden houdt tussen een hef- schroefvliegtuig en een gewoon vlieg tuig. Dit toestel, de Doak 16, heeft kor te vleugels, met aan de uiteinden mo toren, die, naar gelang er gestegen of gevlogen moet worden, in verticale of horizontale stand kunnen worden ge bracht. Driemanschap. De leider van de Malte zer socialistische partij, Dom Mintoff zal de leiding van de partij voor onbe paalde tijd overdragen aan een drie manschap met het oog op zijn gezond heidstoestand. Hij zal Malta deze maand verlaten en mogelijk zes maan den of langer rust nemen in een West europees land. Ongrondwettig. Drie wetten die in de Ame rikaanse staat. Virgina waren aangeno men ter beperking van de activiteit van de N.A.A.C.P., de Amerikaanse ver eniging voor het behartigen van de be langen van de negers, zijn door het Opperste Gerechtshof in Washington ongrondwettig verklaard. Geliquideerd. Generaal Anastasio Somo- za, bevelhebber van de nationale gar de .van. Nicaragua en broer van presi dent Somoza heeft bekendgemaakt dat de rebellen „militair geliquideerd" zijn. De eerste secretaris van de ambassa de van Nicaragua te Washington, Lazo, is afgetreden en heeft zich bij de te genstanders van president Somoza aan gesloten. Ontheven. De Russische ambassadeur in Birma, Alexei Sjtsjiborin, is van zijn functie ontheven om „andere werk zaamheden op zich te nemen". In Bir ma is onlangs heftig geprotesteerd te gen het optreden van Russisch ambas» sadepersoneel bij het gedwongen ver* trek van een militaire attaché, Strigui* ne, die twee keer gepoogd zou hebben zelfmoord te plegen. Persona non grata. De Bulgaarse gezant in Argentinië is persona non grata ver klaard. De gezant, de zesde Oosteuro- pese diplomaat die in de afgelopen twee maanden op beschuldiging van inmen ging in Argentinië's- binnenlandse aan gelegenheden is uitgewezen, had met een geheime radiozender boodschappen in code verzonden. Vruchtbaar. Een proef met eieren van een zeeëgel in de ruimteraket, waarin ook de apen Able en Baker zaten, heeft aan getoond dat de ontwikkeling van leven de cellen ook in de ruimte voort kan gaan, aldus een bekendmaking van het Amerikaanse leger. Tevoren bevruch te eieren bleken de sterke trillingen, ge wichtloosheid en stralingen goerl door staan te hebben en zich ook nadien nog verder te ontwikkelen. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten noorden van Schotland bevindt zich een gebied van lagedruk, dat langzaam naar het noordoosten trekt.. Het koufront van dit lagedrukgebied passeerde de af gelopen nacht geheel Nederland, het bracht, bijna overal enkele mm. regen. De meeste neerslag 7 mm. werd afge tapt in Eelde. Om het lagedrukgebied stroomt nu polaire lucht, via de Britse eilanden naar de Noordzee. Hierin komt een zwakke rug van hoge- druk tot ontwikkeling, die zich over Ier land naar het Oosten verplaatst. De buiïg- heid is daarom zeer gering. Morgen komt het weer m onze omgeving geheel onder invloed van de rug van ho- gedruk. Flinke perioden met zonneschijn zullen dan voorkomen en het zal bijna overal droog blijven. De temperatuur blijft ten gevolge van de aanhoudende aanvoer van polaire lucht beneden normaal. WEERRAPPORTEN Woensdag 10 juni Zon op 4.21 uur, onder 20.58 uur. Maan op 8.20 uur, onder 23.21 uur. Maanstanden 14 juni 6.22 uur eerste kwartier. 20 juni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 juni Hoog water 5.22 en 17.45 uur. Laag water 1.07 en 13.22 uur. Woensdag 10 juni Hoog water 5.57 en 18.19 uur. Laag water 1.37 en 13.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- en binnenland: heden bö 5 2 morgen 7 uur. Neerslag: e- 2 S laatste 24 uur sS i z i.s Den Helder onbewolkt w 16 5 Ypenburg half bew. wnw 19 6 Vlissingen zwaar bew. w 18 3 Eelde half bew. w 21 7 Twente zwaar bew. wzw 20 3 De Bilt zwaar bew. zw 21 1 Eindhoven onbewolkt zw 21 1 Zd Limburg onbewolkt zw 20 1 Helsinki half bew. z 25 0 Stockholm regen zzO 23 7 Oslo licht bew. zzw 17 0,5 Kopenhagen regen zzw 17 4 Aberdeen zwaar bew. zw 17 1 Londen onbewolkt zwz 18 •1 Amsterdam zwaar bew. wzw 19 5 Brussel half bew. wzw 19 0.3 Luxemburg regen zw 18 9 Parijs zwaar bew. w 22 0,2 Bordeaux motregen zw 20 1 Grenoble half bew. nw 17 0 Nice onbewolkt nno 26 0 Berlijn zwaar bew. zw 26 26 Frankfort regen zzw 18 10 München geheel bew. zw 23 0.5 Zürich geheel bew. ozo 18 0 Genève zwaar bew. windst. 17 0 Locarno onweer ozo 27 0 Wenen zwaar bew. wnw 27 0 Innsbruck motregen ozo 27 14 Athene zwaar bew. windst. Rome onbewolkt ono 30 0 Ajaccio onbewolkt ono 22 0 Madrid onbewolkt windst. 24 0 Mallorca licht bew. windst. 25 0 Lissabon onbewolkt nnw 25 0 Belgrado licht bew. windst 16 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2