Statencommissie heeft geen overwegende bezwaren Spithoven's schaaktitel is in gevaar FOTOKOPIEËN grieven aan de redactie Mozarts „Bastiaan en Bastiaantje" voor Haarlemse lagere school-jeugd Slavenburg's Bank De beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 ZANDWINNING IN HAARLEMMERMEER Lichtdrukkerij de Rooij Burgerlijke Stand van Haarlem Orgelbespeling in Grote Kerk door Piet Kee B. Neyndorf sociograaf bij gemeente Haarlem Esmeralda" eerste op concours in Arnhem Het kampioenschap bij VHS Amsterdamse Beurs KAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN met UIT STAD EN STREEK N.V. Verzorging van uw Internationale transacties Nieuwe Gracht 98 - Schoterweg 3 Tel. 12580 - 16942 - Haarlem - Tel. 13370 PERUTZ film Zonnebrand en blaren Scheepvaart ZOEKT U 'N DRUKKER DINSDAG 9 JUNI 1959 Een commissie uit Provinciale Staten van Noordholland heeft het plan van de Rijkswaterstaat tot zandwinning in Haar lemmermeer besproken en zich in meer derheid akkoord verklaard met het verle nen van een ontheffing van de bodemver- lagingsverordening. Voorts zal deze meer derheid geen bezwaar maken tegen de stappen van Gedeputeerde Staten om het streekplan voor Zuid-Kennemerland gewijzigd te krijgen. Enige leden van de commissie hebben hun oordeel echter voorbehouden, omdat zij onvoldoende tijd hebben gehad om deze zaak te bestude ren. Een deel van dé commissie wilde de af graving als zodanig buiten beschouwing la ten, maar had tegen de te volgen proce dure ernstige bedenkingen. Immers, om de zandwinning door de Rijkswaterstaat ten behoeve van de aanleg van de rijks weg beoosten Haarlem mogelijk te ma ken, moet niet alleen ontheffing van de bodemverlagingsverordening worden ver leend, maar moet ook het streekplan wor den gewijzigd, dat voor de af te graven gronden een agrarische bestemming heeft aangegeven. De leden vrezen dat de nu te volgen procedure gevaarlijke conse quenties heeft ten aanzien van de ande re streekplannen. De schuld voor deze onjuiste procedure ligt volgens deze leden niet alleen bij Ge deputeerde Staten. Provinciale Staten zijn namelijk eveneens in gebreke gebleven bij de vaststelling van het streekplan duide lijk aan te geven, waar zandwinning moet plaatshebben. Bij de vaststelling van de nu in voorbereiding zijnde streekplannen zal hieraan nauwgezet aandacht moeten worden besteed. Onjuist achten de leden het ook dat de Rijkswaterstaat zo laat met de plannen te voorschijn komt. In de praktijk komt het erop neer dat. men zich bij een werk pas over de planologische consequenties gaat beraden, als dit werk ter hand wordt genomen. De bestuurscol leges zijn dan altijd in tijdnood en wor den met de rug tegen de muur geplaatst. Enkele leden van Provinciale Staten achten het wenselijk te onderzoeken of meer mogelijkheden tot zandwinning be staan. Misschien is een 'andere oplossing duurder dan het door Rijkswaterstaat ont worpen plan, doch dit behoeft geen beslis send argument te zijn. Met klem hebben enkele commissieleden gepleit voor het opstellen van een provinciaal zandplan. Als de Rijkswaterstaat hieraan niet wil Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ (Verkort weergegeven) Lawaai. Als bewoner van de Mr. Jan Gerritszlaan geniet ik gedurende een twee tal jaren het twijfelachtige voorrecht in tens betrokken te zijn bij de sporl-evene- menten die in groten getale plaatsvinden op het EDO-terrein en de aangrenzende sport velden. 's Winters voetbal, 's zomers honk bal, voetbal en andere veldsporten, op zon dagen en in de week, alles rijkelijk gelar deerd met, schallende loudspeakers die de arbeidsvitaminen nog eens dunnetjes over doen; het stemgeluid van de omroepers roept een heftig heimwee op naar de lispe lend fluisterende dames op Schiphol. Met moet leven en laten leven: dus geen aanmerkingen over het lawaai van maan dag- tot en met zaterdagavond 9 uur. Voor de zondagsrust moet men iets over hebben. Ik vraag mij echter af of hetgeen zich zondag afgespeeld heeft niet alle rede lijke perken te buiten gaat. Van zondag ochtend half 9 tot 's avonds half zes gym- nastiekdemonstraties met een tweetal luid sprekers (één voor de dames en één voor de heren) die voortdurend instructies de zomerhemel inzonden, alsmede pittige marsmuziek. Toen wij met een zucht van verlichting de watten uit onze oren had den, begon de voetbalwedstrijd van half zeven tot half negen, eveneens opgeluisterd door een mooie geluidsinstallatie. Na af loop zag de straat er uit als de Oude Gracht na de markt. Ik heb wel eens iets gelezen over een zondagswet, of geldt dit niet voor de Haarlemse autoriteiten? M. Naschrift: Naar aanleiding van boven staande klacht deelt de hoofdcommissaris van politie mede, dat voor het gebruik van geluidsinstallaties op sportvelden op zon dagen slechts vergunning wordt verleend na 13.00 uur. Een van de voorwaarden ver bonden aan de vergunning is, dat 't geluid niet meer wordt versterkt dan voor hel beoogde doel noodzakelijk is. Naar hel onderwerpelijk geval zal een onderzoek worden ingesteld. BEVALLEN van een zoon: 6 juni: T. MulderScheffer, W. H. CaljouwJansen, E. A. M. van Trigt—Wassenaar, E. G. Zand bergend'Hane, C. BoumanVos, P. C. BoulonoisHeijstek, J. A. NeeskensKos- sen; 7 juni: E. C. BredschneijderPoutsma, G van der MolenMoorman, G. Stoel— Appels, A. H. RoelinkVersteeg, E. M. GaillardEvers, J. EenesPijl, T. Ver- narenRosman; 8 juni: J. Hoogerboord Spoor. BEVALLEN van een dochter: 6 juni: C. Sierveld—de Vogel; 7 juni: R. L. Smit— Wijshake, C. van Holthevan Vloten, G. M. de Jongvan der Horst; 8 juni: J. M. RuiterBakker, M. E. TuijnJoosten. OVERLEDEN: 5 juni: A. R. Gerrits— Duinhof, 74 j., Oost Indiëstraat. M. Aker sloot— Meijs, 72 j., Westerhoutpark. J. W. GoedhartVenderbos, 77 j., Hazepaters- an. T. Jollesvan Braam. 69 j., Einden- nulstraat. 6 juni: L. Schenkelvan der forst, 80 j., Jelgersmastraat. 7 juni: W. tors—Kuijten, 64 j., Burgwal. M. J. Er- fink—Dusseljee, 62 j., Hazepaterslaan. J. Hiineveldvan Steijnen, 48 j., Flevoplein. 1 juni: J. Keur, 54 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 8 juni: H. Lingbeek n G. M. Hoogendoorn. J. F. Smits en H. A. M. Bartman. A. C. A. Murk en T. van dei- Glas. meewerken, wensen de leden in de toe komst niet op zij te gaan voor het gebrek aan visie van deze rijksdienst. Dit geldt ook voor de wegenaanleg. De commissie heeft voorts gesproken over de bezwaren tegen de zandafgraving. Gevraagd werd met welke projecten de financiële consequentues van het plan zijn vergeleken. Een ander betwijfelde de juist heid van de stelling dat tegen de zand winning uit een oogpunt van verlies aan landbouwgrond en hydrologie geen bezwa ren bestaan. Een lid van Gedeputeerde Staten zet te uiteen dat geen andere geschikte plaat sen voor de zandwinning ten behoeve van deze weg te vinden zijn. Er blijft dus geen andere keus over dan het plan van de Rijkswaterstaat te aanvaarden. Streek plannen, aldus deze gedeputeerde, beogen een bepaalde lijn voor de toekomst te trek ken, maar hiervan moet men zo nodig kun nen afwijken. Deze gedeputeerde achtte het weinig zin vol de ontheffing van de bodemverlagings verordening te weigeren. De Rijkswater staat kan dan in beroep gaan bij de Kroon. Wat erop neerkomt dat de Rijkswater staat in feite bij zichzelf in beroep gaat. Verlenen Gedeputeerde Staten de onthef fing, dan zullen daaraan voorwaarden worden verbonden om eventuele schade lijke gevolgen te voorkomen. Wat de land bouwkundige bezwaren tegen het zand winningsplan betreft, merkte de gedepu teerde op dat deze blijkens het rapport van het profstation voor de Bloembollen cultuur door het stellen van bepaalde voor waarden zijn te ondervangen. Het opstel len van een provinciaal zandplan zai wor den overwogen. De organist Piet Kee zai vanavond van 20 tot 21 uur het orgel van de Grote Kerk in Haarlem bespelen. Op het programma staan werken van César Franck, namelijk Choral I, Pastorale op. 19 en Grand pièce symphonique op. 17. Voor het doen van sociaal-economische studies ten behoeve van de gemeente Haar lem heeft het Nederlands Economisch In stituut aangesteld de heer B. Neyndorf, econ. drs. Hij volgt drs. C. J. A. Jansen op, die kortelings in opdracht van de U.N.O. voor minstens een jaar naar Ceylon is vertrokken voor het bestuderen van de economische planning. De Haarlemse accordeonvereniging „Es meralda" heeft zondag met veel succes deelgenomen aan een bondsconcours van de Nederlandse accordeon- en mondaccor- deonbond te Arnhem. „Esmeralda" moest zich meten met vijftig orkesten uit alle delen van het land. Zij leverde een prach tige prestatie, door niet alleen het beste resultaat te behalen in baar afdeling, maar tevens onder leiding van de heer Adriaan Oort te promoveren naar de klasse uit muntendheid. Dat de laatste loodjes het zwaarste wegen zal stellig de overtuiging zijn van de kanshebbers om de clubtitel van de schaakclub VHS. Verloor F. A. Spinhoven onlangs in één van zijn laatste partijen onverwacht van J. Nijman, ditmaal was het ir. A. M. Schneiders die zich onver wacht liet verslaan. Voor dit wapenfeit zorgde mr. G. Snoeck Henkemans. Ook G .B. v. d. Velde kon het niet tot winst brengen, maar hield aan het duel met J. Blokker in elk geval nog een halve punt over. Met. nog te spelen de partijen R. van Dijk—G. B. v. d. Velde; ir. A. M. Schnei der— J. Nijman en de afgebroken partij G. B. v. d. Velde—ir. A. M. Schneiders luidt de stand aan de kop nu: F. A. Spinhoven 14 8 3 3 9% G. B. v. d. Velde 12 7 4 1 9 A. C. v. d. Tak 14 6 6 2 9 ir. A. M. Schneiders 12 7 3 2 8l/2 De uitslagen van de gespeelde partijen luidden: Groep 1: G. B. v. d. Velde—J. Blok ker remise, ir. A. M. Schneiders mr. G. Snoeck Henkemans 01, A. C. v. d. Tak— ir. A. M. Schneiders 0—1, mr. G. Snoeck Henkemans—R. van Dijk remise, J. Nij man— f. w. Meulenbeld remise Groep 2: P. J. Fris—J. Haan 1—0, H. P. Bruggink— P. i. d. Berken 0—1, J. v. d. Steeg—G. Kruup remise, P. Bottelier—W Krijnen remise, mej. N. Nijster—J. J. H. Bauer afgebr., S. w. v. d. Peijl P. C. Jorissen afgebr. Groep 3: K. Nederkoorn—J. Janzen 1—0, H. I. van Es—F. J. van Tongeren 1—0, G. de Vries—F. w. Barthel remise. Groep 4: J. Leenheer—II. D. G. Slen ters 10. MEISJE AANGEREDEN Op de Heerenduinweg in IJmuiden is maandagmiddag een meisje, dat onoplet tend de weg ovei'stak, door een auto gegre pen. Zij liep slechts enkele schaafwonden op. Advertentie 3-31/20/o Nederl. '47 3'/# Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M. N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 93 98% 111,3/i9 82'/! 96 95% 92 92 97% 367 573% 245 530 310 400 650 252Vz 591 Vt 21 lVa 153 725 VK f 163.80 260 99 127.— 16214 155'/, 140% 127 249% 157% 183.50 291 154 229% 268% 248 63' fi 50% 93% 50 82 28% Heden 13.45 uur 93 98%, 111% 347 570 240 530 300 400 620 572 205 153 712 161. 260 95% f 126. 162 152 140 126'/s 247 152'/, f 180. 290 154 265 62 Va 50 92 49 81 27Vi Advertentie OLYMPISCH STADION Donderdag a.s. 8 uur Finale sprint profs Sprint amateurs Wedstrijd 50 km achter grote motoren amateurs Kampioenschap 50 km (zonder gangmaking) voor amateurs Spinhoven's titel is in gevaar. Dat is de conclusie die men mag trekken na de resultaten uit de vierde speelronde van de strijd om de Haarlemse schaaktitel. F. A. Spinhoven (VHS) moest in deze ronde de strijd aanbinden met A. Herfst (Het Oos ten), die tot. op dat moment uitstekend had gespeeld. Ook nu weer liet de „Het Oos ten-speler zich van zijn beste zijde zien. Via een Ben-Oni-opening kreeg hij duide lijk het betere spel. Spinhoven hinkte kennelijk op twee gedachten hetgeen in zijn tiende en elfde zet (b6. a6) tot uitdruk king kwam. A. Herfst speelde weer agres sief en aarzelde niet een felle koningsaan- val op touw te zetten. Spinhoven raakte weer eens in tijdnood (13 zetten in 3 mi nuten), maakte in deze fase van de strijd twee pionnen buit, die echter niet konden beletten dat zijn rivaal met enkele krach tige zetten een sluimerende mat-dreiging waar ging maken. Na 25 zetten moest Haarlems kampioen de vlag strijken. Het was voor A. Herfst 'n beste dag. Zijn naaste concurrenten, H. Bosscher (Rol land) en T. Slagt (Halfweg), kwamen na melijk tot remise. De partij, waarin de secure Slagt met zwart speelde, was Frans. De listige Bosscher oefende aanvankelijk een lichte druk uit, maar tot een waar ge vecht kwam het toch niet. Slagt werkte (op afstand) met tegendreigingen; men ruilde een paar stukken en besloot toen maar het punt te delen. J. Bonkenburg (Heemstede) verdedigde zich tegen J. W. de Munck (Rolland) ook al Frans. Hij kreeg daarbij goed spel en ging op de damevleugel tot >ctie over. Hij ruilde hier zijn beide torens in voor de dame en een pion van De Munck. Hij had toen een ge dekte vrijpion en kwam met zijn vorstin de vijandelijke linies inspecteren. Deze bleken niet paraat te zijn hetgeen J. Bon kenburg op de hem vertrouwde wijze af strafte. Intussen zaten P. Roubos (Halfweg) en N. Huyboom (HWP) reeds enkele uren in een Spaans gevecht gewikkeld. Huyboom kwam wat beter uit de opening en won de kwaliteit tegen een pion. Met zwaar geschut werkte hij met verraderlijke drei gingen. In tijdnood gekomen volgden de zetten van beide spelers elkaar snel op. In deze fase van de strijd breidde Huyboom zijn materiële voorsprong uit tot een ge zonde kwaliteit. Het eindspel staat nu voor hem gewonnen. H. Duisenberg (VHS) en W. M. Mazee (VHS) ontbraken op het appèl. Kennelijk hebben beide spelers een afspraak ge maakt. Het verdient echter aanbeveling dat de wedstrijden tegelijkertijd worden ge speeld aangezien men anders tot een ver brokkeling van het toernooi komt. De ranglijst ziet er nu als volgt uit: 1 1 3 5-6 7 8 3% 2% 2'4 214 VA VA 1 1 '4 i/. 1. H. Herfst 4 2-4 T. Slagt H. Bosscher 4 J. Bonkenburg 4 H. Duisenberg 3 F. A. Spinhoven 3 P. Roubos 4- 3 •T. W. de Munck 4 9. N. Huyboom ++2 10 W. M. Mazee 3 een afgebroken partij. Woensdagavond wordt in de kantine van hei Christelijk Lyceum aan de v. Merlen- straat de 5de ronde gespeeld. Het program ma voor deze ronde luidt: F. A. Spinhoven —I-I. Bosscher, H. DuisenbergA. Herfst, P. RoubosW. M. Mazee, J. W. de Munck N. Huyboom en J. BonkenburgT. Slagt. De uitslagen van de partijen in de eer ste klasse luidden: Afg.partij 2de ronde: G. van Langelaar (Heemstede)J. Broket (HWP) 10. 4de ronde: W. Krijnen (VHS)—P. Pancras (HWP) remise; H. C. Honsbeek (KSC)J. Broket 1—0; R. P. v. d. Kasteele (Rolland) P. Verdonck remise en G. v. d. Stoop (HWP)G. van Langelaar 01. De stand is hier nu: 1-2. W. Krijnen 4 2 G. v. Langelaar 4 3 3 P. Verdonck 4 2 4-5 H. C. Honsbeek 4 2 G. v. d. Stoop 4 2 6. P. Pancras 4 1 7-8 J. Broket 4 1 R. P. v. d. Kasteele 4 2 - 1 1 1 - 2 - 2 1 2 - 3 2 2 3 3 2% 2 2 1% 1 1 Dp partij tussen A. Herfst (wit) en F. A. Spin hoven (zwart) had het volgende verloop: 1. d4 Pf6: 2. c4 co; 3. d5 e6: 4. Pc3 exd5; 5. exdó Ö6: 6. e4 g6: 7. f4 Lg7; 8. Lb5t Pfd7; 9. Ld3 0—0; 10. Pf.3 b6: 11. 0—0 a6; 12. a4 Te8; 13. Pd2 Ld4v; 14. Khl Pf8; 15. f5 Ta7: 16. g4 Pbd7: 17. g5 Pe5: 18. Le2 Pfd7; 19. Pb3 Lxc3; 20. bxc3 c4: 21. Pd4 Pc5: 22. Del Pxe4; 23. Dh4 PxcS: 24. f6 Dd7; 25. Dh6 en zwart geeft op. Mat op g7 is niet meer te voorkomen. Advertentie W/ZM/WAM, De Haarlemse lagere-schooljeugd werd maandagmiddag in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het zangspel in één bedrijf „Bastien und Bastienne", dat Mo zart op twaalfjarige leeftijd componeerde. De opvoering was georganiseerd door de Commissie tot Culturele Vorming van de Schooljeugd en was in de scholen toege licht door mejuffrouw Alie Michielsen, die dit extra programmanummer tevens met een korte toespraak vanaf het podium van de Gemeentelijke Concertzaal inleid de. Net als bij vorige gelegenheden werd de voorstelling gegeven door de sopraan Curry van Beckum, de tenor Henk Meyer en de bas Otto Couperus, terwijl de bege leiding verzorgd werd door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam. Deze confrontatie van een onbevangen jeugdig publiek met het ontluikend genie van het wonderkind Mozart ontketende de reactie die men er van verwachten kon: oorverdovend applaus, dat zich op velerlei wijze manifesteerde, zelfs met schril ge fluit. Dit laatste was natuurlijk bedoeld aio teken van instemming, en wij nemen aan, dat de jongelui niet wisten dat flui ten integendeel een fel teken van protest en afkeuring is. Dit zou de schooljeugd nu ook maar eens moeten bijgebracht worden mzake een manifestatie die hun culturele vorming ten doel heeft. Intussen bleek de kennnismaking met het genre opera in zijn primitieve vorm een boeiende indruk te hebben gemaakt. Er was aandachtig geluisterd en het to neel van de dorpswaarzegger, waar deze zijn toverkunst te pas brengt om het ruzie makend paartje weer vrede en vriend schap te doen sluiten, was blijkbaar bij zonder in de smaak gevallen, evenals het Nieuws in het kort Advertentie AMSTERDAM Na de stevige reactie die de markt vrij dag vooral voor de internationale fondsen heeft laten zien was het motto van het Damrak gistermiddag: op de plaats rust. Het weekeinde heeft geen gebeurtenissen opgeleverd die voor de effectenhandel rechtsreeks van belang zijn. Van de on enigheid in het Nabije Oosten nam de beurs nauwelijks notitie. Wallstreet had vrijdag een onregelmatig verloop maar van enige pessimisme was in Amsterdam aller minst sprake. Na de enorme koersstijgin gen uit het recente verleden, waardoor het ANP-CBS algemeen beursindexcijfer de 300 passeerde, kan een technische reactie slechts gezond werken en is het begrijpe lijk dat men zich op het zeer hoge niveau eens even bezint. Van sterke winstnemin gen viel weinig te bespeuren. Even aan zien en afwachten, dat was de mening die in de beurszaal overheerste. Daardoor was de stemming bijzonder kalm en waren de koersschommelingen zeer zeldzaam. Tegen het einde van de markt trokken interna tionale fondsen een kleinigheid aan. Philips bijvoorbeeld passeerde nog juist de 650, Unilever boekte nog de g-ootste winst en kwam boven de 590. Kon. Olie was onge veer een gulden beneden de slotkoers van vrijdag. AKU lag beter in de markt inge volge het hogere dividend van de Ver- einigte Glanzstoff. Enige locale waarden trokken de aandacht der adviesprijzen die de dividendvoorstellen weerspiegelden zo als van Hooimeyer, Van Dorp, Müller, Ma- hez, en Electro Dordt. Voor het eerst wer den verhandeld claims Duyvis uit hoofde van de aandelenemissie van 1 tegen 1 tegen 110 percent. De scheepvaartmarkt was vrijwel onveranderd, cultuurfondsen waren verdeeld en trokken weinig belang stelling. Nederlandse staatsfondsen lagen merendeels op het vorige niveau. Prolon gatie 3 percent. (ANP). NEW YORK De totale aandelenwaarde van de op de Newyorkse beurs genoteerde fondsen werd met vier miljard dollar besnoeid, nadat routine-verkopen uitdraaiden op een da lende tendens laatbeurs, welke de leiden de aandelen op verliezen tot 5 dollar te staan kwam. De markt, welke voortdurend tijdens beurstijd onzeker was geweest, zakte weg toen het Huis van Afgevaardig den de uit de Koreaanse oorlog stammen de corporatie-belastingen en accijnzen met een jaar verlengde. Verwacht wordt dat ook de senaat het desbetreffende wetsontwerp zal aannemen. Hoewel de verlenging in brede kring verwacht werd, bood zij, komende bij een verzoek van Eisenhower om hoger interest op spaar- obligaties, verwijdering van interest-be perking op schatkistpromessen en een verhoging van het plafond van de nationa le schuld, een excuus voor winstnemingen op een markt waar weinig neiging bestond een verder avans te steunen. Een klein aantal fondsen bewoog zich in overeen stemming met individuele nieuwsontwik kelingen. North American Aviation steeg ruim drie dollar en behield een dollar hier van toen plannen voor een fusie met Fos ter Wheeler werden opgegeven. Laatstge noemd fonds gaf ruim zes dollar pri.is. American Telephone, 1% dollar lager op 79^4, was het meest actief verhandelde fonds van de dag, gevolgd door Foster Wheeler, Aluminium, een dollar lager op 31, en North American Aviation. Het grootste deel van de beurs was de handel traag; gedurende het eerste uur zelfs het geringst sedert 12 februari. Maar kort voor sluiting kwam de vaart er in en tickers bleven tot 4 minuten achter op de transac ties. De omzet was in totaal 2.970.000 aan delen. Van de in totaal 1.232 verhandelde fondsen, waren 206 hoger en 858 lager. Het industriegemiddelde kwam van 629,98 op 621,62; dat vóór spoorwegen van 163,98 op 161,66 en dat voor openbare nutsbe drijven van 87,51 op 87,06 (UPI). tafereeltje waarin Bastiaan en Bastiaantje plagend en sarrend elkaar met gelijke munt betalen, en ook in de slotscène, waar de olijke Colas zijn patiënten op hun met een zoen bezegelde verzoening betrapt en waarin het sluiten van de vrede met een opgewekte driezang bejubeld wordt. ?vlen zou als volwassene ook weer die sensatie willen beleven van dat eerste contact met het argeloos pastorale spel, waarvan de actie als 't ware verpakt is in charmerende en raak beeldende schoonheid van klank en melodie, die het geheel tot een heerlijk sprookje maakt. Wat niet wegneemt dat het in zijn een voud een wonder voor ons blijft, al zouden wij het voor de honderdste maal horen. En dit zeker indien het, zoals nu, door voortreffelijke stemmen vertolkt wordt. Marinus Adam gaf met zijn directie een fris elan aan de opvoering. En als bijzon der charmant van orchestrale klank noem ik de aria in menuet-tempo voor strijkers en fluiten. Het werkje ging in Nederlandse verta ling, wat vooral met. het oog op de ge sproken gedeelten (men maakte geen ge bruik van de recitatieven) niet alleen aan nemelijk, maar zelfs logisch is. De tekst die de jeugdige Mozart gebruikte was trouwens ook reeds een vertaling en be werking van een Frans origineel. os. de Klerk A mnteurtoneel Het eerste stuk dat na Henk Bakkers veertigjarig toneeljubileum als aut.eur- acteur-regisseur van zijn hand in de Stadsschouwburg werd opgevoerd, is de klucht „Zonnebrand en blaren" geweest; een voorstelling, waarmee „De Kennemer Kunstkring" haar seizoen maandagavond heeft afgesloten. Deze „zoet-zure strand- idylle", zoals de ondertitel luidt, werd ge schreven in samenwerking met J. W. van der Heiden, zodat bet. stuk niet geheel representatief kan worden beschouwd voor Bakkers capaciteiten als auteur. Daarvoor zijn ook intrige en personages teveel cliché zodat het slechts de talenten demonstreert van een geroutineerd dialoogschrijver en bekwaam ontwerper van een serie komi sche situaties, waar een groot deel van het publiek zich nog altijd kostelijk mee amu seert. De oorzaak van de permanente hilari teit is in een paar regels naverteld, daar het hier slechts de avonturen betreft van Hein en Saartje van der Sluis met hun kroost, eigenaars van enige Amsterdamse haringkramen. Zij brengen namelijk als een familie van groot-industriëlen hun vakantie door in een chique zomerverblijf, waar tevens een berucht hotelrat zijn kwalijke operaties verricht. Deze gentle- man-dief en zijn helpster worden aan het slot grif ontmaskerd. De guitige Amor ziet tegelijk zijn oeroude machinaties met de gewenste resultaten bekroond. Een weinig originele geschiedenis dus, welke het grote lachsucces nauwelijks zou rechtvaardigen, wanneer de grappige verhoudingen van de levendige Sluisjes met de overige hotel gasten niet met zulk een komische flair door de beide auteurs waren aangegeven. Deze mogelijkheden werden door Piet van Zeist, Rie Lablans-Van Koningshoven en Jan Wissink dankbaar benut voor het typeren van enige joviale en levendige „Mokummers", compleet met een volkomen natuurlijk klinkend plat-Amsterdams ac cent. -Jammer dat de kapper vader Sluis met zulk een afschuwelijke pruik had toe getakeld, welke schedelbedekking nog door een circusclown zou worden afgekeurd. De familie werd compleet gemaakt door Willie Schreuder, die zich als de van haar charmes bewuste Daatje (of Diana) vlot en natuurlijk over het toneel bewoog en Ank Nieuwendijk. die een beschaafd Elsje speelde. Henk Kooij bleek over de vereiste allure en distinctie te beschikken, nood zakelijk voor de uitbeelding van een jon ker en Wim Laarman karakteriseerde een vermakelijk-martiale oud-kolonel. Ten slotte y/as Corrie Wassenberg volkomen aannemelijk als de pseudo-Oostenrijkse modiste. De kleinere rollen werden ver dienstelijk gespeeld door Tonnv Blom- maerts-De Gruyter, Cor van Heerden en Wim Miedeman. Samenvattend een prima en succesvolle opvoering van een klucht. Filmavond. Als onderdeel van de actie om voor een aantal jongens en meis jes het kamperen financieel mogelijk te maken, wordt op woensdag om acht uur in de Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat, Haarlem een film- en declamatie-avond gehouden, waaraan onder meer Els Bui tendijk haar medewerking verleent. Bustocht. Op woensdag 10 juni zullen 130 bejaarden en hun huisbezoekers een bustocht maken onder auspiciën van de afdeling Haarlem van Humanitas. Geslaagd. De heer J. van der Kruk van de vrijwillige brandweer in Zandvoort behaalde op de brandweerschool in Am sterdam net diploma „onderbrandmeester". Niet helemaal. De Zandvoortse brand weer deelt mee dat de bouwkeet aan de Mr. Troelstrastraat, waarover wij in onze editie van maandag berichtten, niet geheel uitbrandde. Door snel ingrijpen slaagde de brandweer er namelijk in een aantal waar devolle bestektekeningen uit het bran dende gebouw te halen. Aagtedijk, R 15n m. w.n.w. Kreta n Port Said. Aalsdijk, 8 te Djibouti. Abida. 8 60 ui. w. Guadeloupe n. Stanlow. Acila, 9 te Stanlow verwacht. Aegis. 9 te Paramaribo. Albireo. 8 200 m. n.n.o. Bio Grande n. B. Aires. Alca, 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alcor, 8 te Rotterdam. Aldabi, pass. 8 St. Pauirock n. Las Palmas Algenib, 8 100 m. z. Rio Grande do Sul n Rosario Alioth, 8 te Antwerpen v. Las Palmas. Alkaid, 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alpherat, 8 v. Santos n. Montevideo. Alwaki, 8 v. Muscat n. Port Sudan. Ameland, 8 90 m. o.z.o. Curacao n. Buenos Aires Amerskerk, 8 dw. Berlenga n. Antwerpen. Angolakust, 8 v. Pointe Noire n. Freetown. Annenkerk, 8 125 m. o.z.o. Messina n. Genua. Argos, pass. 8 Finisterre n. Oran. Arkeldijk, 9 te Bangkok. Arnedijk. 8 600 m. o.z.o. K. Race n. P. Everglades. Artemis, pass. 8 Mona n. Curagao. Astr. Naess, 8 65 m. z.o. K. Canaveral n. Texascity. Attis. 7 v. Pampatar n. Guanta. Axeldijk, 8 400 m. o.z.o. Paramaribo n. N. York. Bali, 8 v. Surabaj n. Plad.iu. Batong, 9 t.e Philadelphia. Banggai. 8 v. Calcutta n. Penang. Bawean. 8 600 m. w. Azoren n Iskenderun Bennekom. 8 500 m. z.w. Landsend n. Emden. Billiton. 8 te Manilla n. Singapore. Blitar, 8 110 m. w. Kreta n. Port Said. Breda. 8 te Antwerpen. Britsum, pass. 7 Dungeness n. Hampton Roads. Bussum, 8 85 m. n.n.w. Alexandrië n. Pernis. Calamares, 8 te Golf Ito verw. v. Los Angeles. Calt. Arnhem, pass. 8 Kp. Matapan n. Rotterdam. Calt. Eindhov., 8 140 m. o.z.o. Horta n. Portland. Caltex Pernis. pass. 8 Bizerta n. Avonmouth. Caltex Rotterdam, 8 dw. Muscat n. Bahrein. Caltex The Hague. 8 185 m. o. Vizagapatnam n. Colombo. Castor, 8 te Antwerpen v. Hamburg. Celebes, 8 v. Suez n. Djeddah. Cinulia, 8 45 m. z.z.o. Dublin n. Curagao. Cirrus (weerschip), 8 te Rotterdam. Cistula. 9 Ie Singapore verwacht. Cities Service Valley Forge, 8 230 m. z.o. Kaap Guardafui naar Philadelphia. Clavella, 10 bij Hoek v. Holland verw. n. R'dam. Cleodora. 13 te Cochin verwacht. Colytto, 8 te San Francisco v. Los Angeles. Corilla, 8 130 m. n.w. Timor v. Balikpapan. Cradle of Liberty, 8 130 m. o.n.o. Aden n. Mena. De Eerens, 8 dw. Bahrein n. Abadan. Delfshaven, 8 200 m. n.w. Finist. n. Jacsonville. Diemerdijk. 8 90 m. z.w. Landsend n. Antwerpen. Dordrecht, 8 te Rotterdam verwacht. Doris. 8 t.e Baranquilla verw. v. Cartagena. Duivendijk, 9 te Vancouver verw. v. S. Francisco. Eemdijk, 8 540 m. z.o. Kp. Race n. Le Havre. Advertentie voor uw HANDELSDRUKWERK? - Bel 12200 DRUKKERIJ E. ZWART, KOUDENHORN 44 Elizabeth B. 8 1000 m. n. Honolulu n. Balbao. Fsso Amsterdam, pass. 8 Lizard n. Rotterdam. Esso Nederland. 8 40 m. o. Gibraltar n. Fawley. Fravizo, 8 v. Dublin n. Liverpool. Gabonkust. 8 te Le Havre verwacht. Ga roet, 9 te Antwerpen verwacht. Giessenkerk, 8 v. Port Swettënham n. Singapore. Groote Beer, 8 500 m. w. Landsend n. Rotterdam. Guitieekust, pass. 8 Finisterre n. Freetown. Haarlem, 8 510 m. w. Ouessant n. Rotterdam. Hecuba, 8 350 m. n.o. Trinidad n. Port of Spain- Hera, 3 450 m. z.w. Azoren n. Bremen. Hersilia, 7 v. Nickerie n. Ciudad Bolivar. Holendrecht, pass. 8 Kp. Bon n. Haifa. Holland, 8 v. Mona n. Antonio Enes. Hoogkerk. 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Houtman, 9 le Beira. Hydra, 9 te Amsterdam. Iberia, 7 te Zaandam. Ivoorkust. 8 220 m. z.w. Finisterre n. Antwerpen. Isis. 8 v. Guanta n. Nassau. Japara, 8 te Penang. Jason, 8 v. Puerto Cabelio n. Maracaibo. Java, 8 te Kuwait. Joseph Frering, pass. 9 Ouessant n. Monrovia. Jupiter, 6 te Malta n. Piraeus. Kabylia, 10 te Puerto Miranda verwacht. Kalinga, 8 v. Buenos Aires n. Curagao. Kalydon, 8 v. Gothenburg n. Thameshaven. Kara, 8 v. Baltimore n. Maracaibo. Karakorum, 8 500 m. z.o. Colombo n. Djibouti Karimun, 8 te Marseille. Karossa, 9 te Sprong verwacht v. Fak Fak. Keizers waard, 8 v. Eastham n. Rotterdam. Kelletia, 8 80 m. o. eil. Masira n. Kaapstad. Kellia, 8 te Punta Cardon v. Fondmombin. Kenia, 9 te Trinidad. Kerkedijk, 8 520 m. n.w. Fayal n. Antwerpen. Kermia, 8 100 m. o. Sardinië n. Istanbul. Kertosono. pass. 3 Sabang n. Aden. Khasiella, 9 te Faslane verwacht. Kicldrecht, 9 te Rangoon. Koningswaard. 8 te Aden. Koratia, 8 250 m. o.n.o. Azoren n. Curagao. Korenia, 3 te Fao verwacht v. Eastham. Kosicia. pass. 8 Terceira n. Landsend Krebsia, 11 te Perth Amboy verwacht.. Kreeft, 8 845 m. o.n.o. Kp. Race n. Rotterdam. Kylix, 8 240 m. z.z.w. Ras All Hadd n. Fao. Laagkerk, 8 ten anker rede Swinemünde. Laarderkerk, pass. 8 Lissabon n. Rotterdam. Lawak, 8 v. San Diego n. Los Angeles. Leersum, 8 680 m. o.z.o. Kp. Guardafui n. Aden. Leiderkerk, 8 te Antwerpen verwacht. Lelykerk, 8 te Londen v. Amsterdam. Lemsterkerk. 8 te Abadan. Leopoldskerk, 8 te Damman. Leuvekerk, 8 120 m. n.n.o. Port Sudan n Muscat- Liberty Bell, 8 400 m. o. Zanzibar n. Ph.delphia. Limburg, 9 te Hamburg. Lindekerk, 8 te Port Said verwacht v. Bahrein. Loosdrecht, 8 te Karachi. L.utterkerk, 3 v. Abadan n. Basrah. Maas, 8 te Alexandrië. Maasdam, 8 te New York. Maaskerk, 9 v. Rotterdam n. Dublin. Macoma, 8 te Tangjong Priok. Maureen, 8 540 m. w. Kp. Villano n. Houston. Meerdrecht, 8 240 m. w.z.w. Scillys n. G v. Mexico. Meerkerk, 8 v. Rangoon n. Calcutta. Mentor, 8 10 m. n.w. San Miguel n. Dordrecht. Merseylloyd, 8 130 m. o.z.o. Saigon n. Bangkok. Modjokerto, pass. 8 Kreta n. Genua. Moordrecht, 8 v. Mena n. Bombay. Mijdrecht, 8 te Houston. Muiderkerk. 8 140 m. n.o. Bahrein n. Bombay. Munttoren, 8 dw. Guernsey n. Fawley. Musilloyd, verm. 9 v. Le Havre n. Rotterdam. Myladv, 8 80 m. n.n.w. Kp. Bianc n. Las Palmss. Naess Command., 8 75 m. n.n.w. Muscat n. Mena Nias, 8 te San Francisco verw acht v. Portland. Noordwijk, pass. 8 Freetown n. Las Palmas. Notos, 6 v. Tanger n. Antwerpen. O per on, 8 550 m. z.z.w. Azoren n. Barbados. Ommenkerk, 8 v. Aden n. Suez. Oranje. 9 v. Singapore n. Penang. Oranjefontein, 10 te Kaapstad verw. v. P. Elisab. Oranje Nassau, 8 te La Guaira, 9 te Trinidad. Oranjestad. 8 v. Plymouth n. Amsterdam. Orestes, 8 150 m. w.z.w. L'end n. Fort de France Osiris. 8 88 m. n.o. Finisterre n. Lissabon. Ossendrecht, 8 v. Triest, n. Baltimore. Ouwerkerk, 8 v. Lissabon n. Las Palmas. Papcndrecht, pass. 8 Dover n. Wismar. Pendrecht, 8 te Puerto La Cruz verw. v. Dakar. P G. Thulin, 9 te Coquimbo. Philine, 8 180 m. o.z.o. Pt. Sudan n. Gibraltar. Polydorus, 9 v. Sydney n. Melbourne. Prins d. Nederl.. 3 290 m. n. Azoren n. Barbados. Prins Frederik Willem, 9 te Antwerpen verwacht. Prins Johan Willem Friso, 8 te Napels verwacht. Prins Willem III, 8 v. Londen n. Antwerpen. Prins Willem V, 8 54 m. w. Kp. Race n. Le Havre. Pr Willem IV, 8 700 m. w. Bishoprock n. Londen. Pr. Will. George Fred., 8 v. Le Havre n. Quebec. Purmerend, 8 158 m. w.z.w. K. Palmas n. Curagao. Reza Shall The Great, 8 250 m. z.o. Malta naar Hamburg. Rpebiah. 8 v. Marseille n. Duinkerken. Rondo, 8 220 m. w. Lissabon n. Lisabon. Rijnkerk. 8 te Bremen v. Amsterdam. Salatiga. 8 20 m. o. Ceylon n. Aden. Saloum, 8 215 m. n. Dakar n. Dakar. Sanana. 0 te Bassein verwacht v. Singapore. Scheipwijk. 8 450 m. z.w. Ascension n. Curagao. Scherpcndrecht, 8 10 0m. o.z.o. Mena A1 Ahm. Schie, pass. 8 Finisterre n. Tripoli. Schiedijk, 8 310 m. z.o. Sable ell. n. New York. Senegalkust. 3 140 m. o.z.o. Madeira n. Le Havre Siberoet. 8 v. Calcutta n. Rangoon. Sliedrecht. 8 60 m. z.w. Lissabon n. Novorossisk. Sloterdijk, pass. 8 Portland Bill n. New York. Soest dijk, 9 te Bremen. Sommelsdijk. 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Stad Amsterdam, 3 v. Las Palmas n. Pepel. Stad Gouda, 0 te IJmuiden. Stad Leiden, 8 60 m. n.w. Algiers n. Ceuta. Stad Rotterdam. 8 210 m. z. Teneriffe n. IJrnuid Stad Schiedam, pass. 8 Stavanger n. Narvik. Stad Utrecht, 8 te Le Havre. Stanvac Djirak. 8 v. Sungeigerong n. Buatan. Stanvac Talangakar, 8 te Buatan v. Sungeigerong Statensingel, 3 925 m. w.z.w. Kp. Wrath n. Polen. Statue of Liberty, 8 65 m. z.z.w. Ras Al Hadd n. Philadelphia. Steven, 8 100 m. w.z.w. Kreta n. Limasol. Straat Malakka, 8 te Lorenco Marques. Sunetta, 8 110 m. w. Str. Ormoez n. Beiro. Talisse. 9 te Belawan. Tamara. 8 450 m. w. Flores Az. n. St. Petersburg Tankhaven 2, pass. 8 Straat Banka n. Surabaia. Tara, 8 360 m. z.z.w. St. Vincent n. Antwerpen. Tarakan, 8 v. Charleston n. Mobile. Tero, pass. 8 Ouessant n. Recife. Texel, 8 140 m. n.n.o. Finisterre n. Port Said. Thelidomus) 20 te Curagao verwacht. Themis, 8 v. Curagao n. Mobile. Tbeobaldius, 11 te Bridgeport verwacht. Tibia. 8 780 m. w.z.w. Azoren n. Stanlow. Tjiwangi. 8 te Isukuma verwacht v. Hongkong. Tomocyclus, 11 te Portland (Maine) verwacht. Tomori, 8 v. Londen n. Rotterdam. Van Heemskerk, 8 220 m. w.z.w. Reunion naar Lorenco Marques. Van Noort, 9 te Penang. Van Riebeeck, 9 te Penang. Van Waerwijck, 8 v. Brisbane n. Singapore. Vivipara, 8 in Suezkanaal n. Mena A1 Ahmadt. Vlist, 8 540 m. o.z.o. Kp. Sable n. Hampton Roads. Waal, 9 te Algiers. Waingapoe, 8 v. Ummsaid n. Bahrein. Waikelo, 7 v. Singapore n. Reunion. Waterman, 8 270 m. z.o. Sable eil. n. New York. Weltevreden, 9 te New Orleans. Will. Ruys, 8 400 m. n.w. Fremantle n. Melbourne Willemstad, 8 v. Port of Spain n. Paramaribo. Woensdrecht, pass. 8 Malta n. Fao. Wonosari, pass. 8 Sabang n. Colombo. Wonoso'oo, pass. 8 Straat Ormoesz n. Bahrein, IJssel, 8 60 m. n.o. Kp. Villano n. Rotterdam. Zaankerk, 8 v. Aden n. Suez. Zonnekerk, 8 ten anker bij Takubar n. Hsinkang. Zonnewljk, 8 740 m. w. Landsend n. Engeland. Zuiderkerk, 8 40 m. o.z.o. Albany n. Adelaide. Zwijndrecht. pass. 8 Startpoint n. Antwerpen. SLEEPVAART Hector en Titan, 7 30 m. o. Ceuta. Tyne, pas. 5 Ouessant n. Lagos. Zeeland, 7 100 m. z. Panama.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3