Frankrijk rebelleert tegen de uitsluiting van kerngeheimen Uitbarsting tussen Adenauer en Eugen Gerstenmaier Militaire „Tour de France" gaat vijf miljoen kosten Pessimisme Functie Groter en geheel ander oefenterrein dan Nederlandse troepen gewend zijn Het studiedoeleind heet Parijs raatótoel NAAIMACHINES Van dag tot dag NAVO zou atoombommenwerpers terugtrekken Oostenrijkse socialisten handhaven hun eisen Russisch-Oostduits beraad in Moskou begonnen Amerikaans raketvliegtuig X-15 maakt proeflanding Joegoslavische vice-premier brengt bezoek aan Zweden Hun verzoening werd met een handdruk bezegeld Finnen staan er economisch weer beter voor Bijna alle moeilijkheden zij n Öv e f'w o n n e n Hatta waarschuwt tegen gebruik van geweld &p de Proef van Amerikaanse PTT met postraket geslaagd ïïtif bf ÖFrlFÖFn tiib 200 Jaar geleden DINSDAG 9 JUNI 1959 Zonder alle speculaties die bij gebrek aan tastbaar nieuws in Genève de ronde doen, op de voet te volgen, moet men vast stellen, dat zich een duidelijke pessimis tische sfeer over de Geneefse conferentie uitspreidt. Die vond verder voedsel in een overigens onduidelijke uitlating van de Russische woordvoerder Kharlamov, die volgens onze redacteur ter plaatse na de geheime zitting van gisteren zei, dat de conferentie haar laatste fase is ingegaan, maar te verstaan gaf, dat zulks nog niet hoeft te betekenen dat zij tot een akkoord zal leiden. Het ziet er thans naar uit, dat beide partijen weliswaar veel bijkomende eisen hebben laten vallen, maar dat de harde kernen van de wederzijdse stand punten inzake Berlijn nog steeds nauwe lijks tot elkaar zijn gekomen. Voordat Gro- tewohl en Ulbricht in Moskou met Kroesj- tsjev hebben gepraat, voordat Westber- lijns burgemeester Willy Brandt vrijdag in Genève door de westelijke ministers zal zijn ontvangen, voordat Von Brentano ko mend weekeinde met Adenauer en Lloyd in Londen overleg heeft gepleegd, zullen die standpunten niet veel wijzigingen on dergaan. Het blijft daarbij de vraag, of de meerderheid van die contacten een la tere toenadering der standpunten zal ver gemakkelijken. Het enige punt, waarover nog wel wat optimisme heerst, is het over leg over de stopzetting der kernproeven, dat gisteren na een vrij lange verdaging opnieuw is begonnen. Het lijkt alsof ge tracht woi-dt, althans op dit stuk een vruchtbaar onderwerp van gesprek voor de topconferentie te scheppen, nu de re dactie van het slotcommuniqué van de ministersconferentie zelf zoveel moeilijk heden met zich mee brengt, omdat zelfs de rekbare diplomatieke taal de funda mentele kloof over Bei-lijn niet of nauwe lijks kan ovei-bruggen. Het westelijke pes simisme in Genève werd voorts bepaald niet verminderd door de wrijving, die tus sen de NAVO en het Frankrijk van De Gaulle aan de dag is getreden. Na het Times-artikel over Lloyd, na de escapade- Adenauer bemoeilijkt deze nieuwe breuk in het westelijke kamp ongetwijfeld nog eens verder de onderhandelingspositie der westelijke ministers. Wie een (alleszins verklaarbare) anti pathie koestert tegen geleide projectielen en de koortsachtige activiteit in diverse Janden op dit gebied met groeiende be zorgdheid gade slaat, moge bedenken dat het niet de geleide projectielen zelf zijn, die zijn afkeer verdienen. Deze uitvinding namelijk is een van de grote triomfen van het menselijke vernuft en kan een belang rijke rol vervullen in de comfortabele voor uitgang van het leven. Dat is thans ge bleken door de geslaagde postvlucht, die met een Amerikaanse „Regulus" is uit gevoerd. Een geleid projectiel is uit volle zee van een duikboot afgevuurd naar de Amerikaanse basis bij Jacksonville in Florida, heeft een geslaagde landing ge maakt en op die wijze voor het eerst in de geschiedenis van het postvei-voer een bliksemsnelle bezorging van brieven en an dere poststukken tot stand gebracht. Voor deze nieuwe en nuttige toepassing der raketapparatuur is een lange ontwik keling nodig geweest, waai-bij het zwaar tepunt helaas bijna voortdurend op ver nietigingsmogelijkheden heeft gelegen. Hoe uit het kwaad iets goeds kan groeien, vindt hier echter opnieuw een duidelijke bevestiging en diezelfde troost kunnen wij putten uit alle sombere evenementen die de uitvinding der atoomenex-gie hebben be geleid en de ontwikkeling daarvan nog steeds begeleiden. Een navranter aanwijzing van het feit, dat niet de techniek zelf, doch de toepas sing ervan en de geest waarin zij ge bruikt wordt, tot rampzalige situaties voor de gehele mensheid leiden kan, is moei lijk te vinden. Er zit zelfs nog een goede dosis symbo liek in deze postraket. Zij immers heeft een taak in de totstandkoming van beter contact tussen de mensen. Wellicht kun nen in de toekomst de dreigend opgestelde afvuurbases aan weerskanten van het ijze ren gordijn nuttige apparaten van intei-na- tionaal cultureel verkeer worden, wan neer men de atoomkoppen vervangt door poststukken en zorgdraagt voor vriende lijke, geslaagde landingen WENEN (Reuter) De Oostenrijkse so cialisten hebben «een laatste aanbod" van kanselier Raab tot het vormen van een coalitieregering van de socialistische par tij en Raabs volkspartij van de hand ge vezen. D e socialistische vice-kanselier, Pitterraann, schreef Raab dat zijn partij geen aanbod kan aanvaarden waarbij niet gewaarborgd wordt dat rekening zal wor den gehouden met haar eisen op het ge bied van de financiële politiek, de bouw van overheidsbedrijven, pensioenen en de defensie. De (rooms-katholieke) Volkspartij houdt vast aan haar standpunt dat de stabiliteit van de schilling de belangrijkse voorwaar de blijft voor een succesvol wei-ken van de coalitie met de socialistische partij. Van de zijde der Volkspartij toont men zich ook niet bereid in te gaan op de wens der so cialisten om de taak van de minister van Financiën, Kamitz, te beperken. PARIJS (UPI) Informeel is in Parijs het denkbeeld geopperd onder meer door het gaullistische blad „Combat" van een spoedige ontmoeting tussen Eisen hower en De Gaulle, om een dreigende breuk tussen Frankrijk en de N.A.V.O. te voorkómen. De Franse regering weigert atoomladingen en atoombommen op Frans grondgebied te laten opslaan zolang de Verenigde Staten en Groot-Brittannic geen gegevens omtrent de vervaardiging van kernwapens willen verstrekken. Het N.A.V.O.-opperbevel zou thans overwegen eenheden atoombommenwerpers uit Frank rijk terug terug te trekken en elders te stationeren. N.A.V.O.-vliegtuigen zijn uit Frankrijk overgeplaatst, omdat de Franse regering geen kernwapens toelaat als zij daar zelf geen bevelsverantwoordelijkheid voor krijgt. Dit, omdat de Verenigde Staten en Groot-Bi-ittannië tot nog toe afwijzend hebben gereageerd op het Fx-anse verzoek de atoomgeheimen van deze landen ook voor Frankrijk beschikbaar te stellen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Parijs heeft medegedeeld dat Frankrijk „geen nieuwe N.A.V.-verplichtingen zal aangaan". De Franse regering wenst behalve gegevens over kernwapens, dat de westelijke landen het Franse optreden in Algerije volledig steunen en dat Frankrijk wordt behan deld als een der „groten". De Gaulle heeft op gelijkberechtiging aangedrongen sinds hij aan de macht kwam. In maart kondig de de Franse regering aan dat de Middel- landse-Zeevloot niet langer onder controle van de N.A.V.O. stond. De Franse tactische luchtmacht is niet in de N.A.V.O. opge- MOSKOU (UPI) Vandaag beginnen in Moskou Russisch-Oostduitse besprekingen naar wordt aangenomen over de Geneef se conferentie. De delegatie wordt geleid door partijsecretaris Ulbricht en premier Grotewohl. Wellicht zal eveneens worden gesproken over een Russisch-Oostduits vredesverdrag. Men acht het niet onmo gelijk dat een dei-gelijk vredesverdrag zal worden opgesteld, voor het geval dat in Genève geen overeenstemming kan wor den bereikt over een vredesverdrag met de twee Duitslanden. Premier Kroesjtsjev heeft maandag aan een diner ter ere van de Oostduitse dele gatie verklaard dat deze delegatie naar Moskou is gekomen „om de samenwer king tussen de Sovjet-Unie en de Duitse democratische republiek te versterken". „De monolitische solidariteit en eenheid van de landen van het socialistische kamp is ons grootste resultaat en wij moeten de ze samenwerking koestex-en als onze oog appel". Hij zei dat samenwex-king van groot belang is omdat „onze tegenstan- ders de gx-ootste waarde hechten aan een splitsing in de gelederen van het socia listische kamp". LUCHTBASIS EDWARDS (Reuter/AFP) Het Amerikaanse raketvliegtuig X-15, dat in de toekomst misschien gebruikt zal worden voor ruimtevluchten met mensen, heeft maandag op de luchtbasis Edwai'ds in Californië met goed gevolg zijn eerste zweefvlucht gemaakt. Het vliegtuig werd gelanceerd door een bommenwerper een B-52 op een hoogte van elf kilo meter. De X-15 maakte een zweefvlucht van ongeveer vijf minuten en landde daarna met een snelheid van 370 kilometer per uur op de bodem van een di-ooggelegd meer in de Motave-woestijn. Het raket vliegtuig, dat de voi-m van een pijl heeft, had geen brandstof aan boord en landde na een glijvlucht van vier minuten op speciaal gebouwde ski's. De X-15 is ge- construeerd om hoogten te bereiken van meer dan 160 km en snelheden van 6.500 km per uur. (UPI) De landing eist speciale kundig heid van de piloot, omdat het x-aketvlieg- tuig door zijn stompe vleugels de neiging heeft bij snelheidsvermindering omlaag te vallen. Dit zou in het laatste stadium van de landingsaanvlucht fataal kunnen zijn. Reeds viex-maal had de X-15 onder een B-52 bommenwerper proefgevlogen. Tij dens de vijfde proefvlucht werd het toestel voor het eerst losgelaten door het moeder- vliegtuig. nomen en nog steeds is geen overeenstem ming bereikt over de aanleg van raket bases op Frans grondgebied. De Amerikaanse regering heeft De Gaulle reeds lang geleden uitgenodigd een bezoek te brengen aan Washington. Naar verluidt ontvangt De Gaulle Eisenhower liever in Parijs. Het is overigens zeer de vraag of een ondei-houd tussen Eisenhower en De Gaulle de geschillen uit de weg zou ruimen. De Franse regering vreest dat Rusland misschien zou overgaan tot erkenning van de Algerijnse regering-in-ballingschap, in dien Frankrijk rechten voor kernwapen bases aan de N.A.V.O. zou geven, zo wordt in diplomatieke kringen in Genève ver klaard. Deze vrees en de wens van Frankrijk zijn eigen kernwapens te maken, zouden de voox-naamste oorzaken zijn dat Frank rijk een accoord met de Verenigde Staten inzake de vestiging van kernwapenbases vertraagt. De Algerijnse situatie is een factor gaan vormen in de eenheid van de N.A.V.O., doordat Frankrijk vorig jaar officieel ge waarschuwd heeft dat Frankrijk de di plomatieke betrekkingen zou verbreken met ieder land dat de Algerijnse regering- in-ballingschap zou erkennen. (Van onze correspondent in Stockholm) Met een Zweeds militair toestel is de Joe goslavische vice-premier Edvard Kardelj uit de Noorse havenstad Trondheim in Os- tersund aangekomen. Zijn officiële bezoek moet wox-den gezien als een antwoord op het bezoek van de Zweedse premier Tage Erlander aan Joegoslavië, maar mag toch geen staatsbezoek worden genoemd. Een lang programma wordt deze week afgewerkt. De ijzermijnen in Kiruna, een papierfabriek, een landbouwschool.... er is van alles bij. Het belangrijkste is het bezoek aan het buitenverblijf van Erlan der. De gasten uit Joegoslavië een de legatie van negen man zullen dan be sprekingen voeren met leden van de Zweedse regering. De socialisten be waren afstand van de Tito-aanhan- gers, zo lang de schrijver van „De nieuwe klasse", Miklós Djilos, gevangen wordt gehouden. Niettemin zijn er perso nen als Kardelj, die Joegoslavië in nau wer contact pogen te brengen met het Westen. Dit stx-even meent men in Stock holm te moeten steunen. Het bezoek zal gepaard gaan met enkele andere bespx-e- kingen op verschillend gebied. Duidelijker had men de eenheid van de Noordse landen wel niet kunnen demen- streren dan juist het sturen van een Zweeds militair toestel naar een Noors vliegveld, hoewel Zweden toch geen lid is van de NAVO. Vooral op een Joegoslaaf moet dit vertoon wel indx-uk maken. „Dit is meer dan een vriendelijkheid, dit is een demon stratie", zo zei een politieke waarnemer. Advertentie BONN (UPI) De voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Eugen Gei-stenmaier, is maandag uit een vergadering van de christendemocratische fractieleiding gelo pen, na een felle woordenwisseling met bondskanselier Adenauer. Gerstenmaier, een plaatsvervangend voorzitter van Adenauers partij, behoort tot de tegenstanders van Adenauers be sluit kanselier te blijven. Gerstenmaier keerde later in de verga dering terug. Voor hij dat deed, vertelde h'j aar, de pers: „Ik hoop dat inmiddels iets gebeurd is dat mijn verdere deelne ming aan de vergadering mogelijk maakt". Enkele minuten nadat Gerstenmaier in de vergadering was teruggekeerd, gaven Ade nauer en Gerstenmaier elkaar de hand als bewijs dat de twist was bijgelegd. Toen Adenauer uit de vergadering kwam, ant woordde hij op vragen om opheldering. „Ik begrijp u niet. Er is eenheid en harmonie in de partij", aldus de kanselier. Men vroeg hem toen waarom Gerstenmaier de vergadering had verlaten. „O ja, hij werd naar buiten geroepen", antwoordde Ade nauer. De oefening van Nederlandse troepen in de Franse legerplaats La Courline tussen begin juli en eind oktober gaat ongeveer vijf miljoen gulden kosten, maar door de duur van het verblijf elk van de vier groepen is drie weken weg en door de aard van het terrein levert dit geld een groter rendement dan bij de totdusver ge bruikelijke oefenperiode in het Duitse kamp Sennelager. Dat is de visie van lui tenant-generaal P. Gips. commandant eer ste legerkorps, op de op handen zijnde massale verplaatsing van Nederlandse le geronderdelen naar Centraal-Frankrijk. Een verplaatsing, die door afstand, aan tal betrokken manschappen en hoeveel heid materiaal van groter omvang is dan sinds de oorlog door het Nederlandse le ger ooit op touw is gezet. Aan de ene kant betekent een verplaat sing van ruim negenhonderd kilometer in drie dagen voor de betrokken chauffeurs al een hele taak vooral doordat de laat ste honderd kilometer door vrij zwaar ge- accidenteei'd terrein met haax-speldboch- ten gaat aan de andere kant stelt de Donderdag wordt in Parijs voor generaal Norstad een défilé gehouden, waaraan ook leden van de Studenten weerbaarheden uit Amsterdam, Delft, Utrecht en Leiden deelnemen. In de Oranje Nassau-kazerne zijn de Leide- naren druk aan het oefenen om bij de opperbevelhebber der NAVO een zo weerbaar mogelijke indruk achter te laten. samenwerking met Franse instanties aan de voorbex-eiding van deze verplaatsing weer heel andere eisen dan de al min of meer routine gewoi'den samenwerking met Duitse militaire en burgerlijke in stanties. Tenslotte is er het verblijf zelf. De per trein mee te voei-en tanks vinden in de onmiddellijke omgeving van La Courtine een uitgebreid oefenterrein van ongeveer twaalf bij zes kilometer bij Amersfoort moeten de tankbataljons het doen met twee bij drie kilometer maar de samenwerkende infanterie- en artille rie-eenheden kunnen zelfs bewegingen op touw zetten van vijftig kilometer diepte. Deze mogelijkheden zijn noch in Neder land noch in Duitsland te vinden. Aan de Tour de France, zoals het boekje met aan wijzingen, dat elke deelnemende militair krijgt, deze groot opgezette oefening noemt, nemen per periode van drie we ken ongeveer 6800 man en duizend voer tuigen deel. In totaal krijgen vier ge- vechtsgroepen gelegenheid in groot ver band de samenwex-king te vervolmaken tussen infanteriebataljons, zware artille rie en tanks. De oefeningen vinden tel kens hun hoogtepunt in een vier a vijf daagse oefening in het geaccidenteerde Franse terrein, waax-bij een gemotoriseer de opmars over vijftig kilometer, aanval, verdediging en aflossing beoefend wor den. Het tex-rein ligt 800 meter boven de zee spiegel in een gebied waar duizenden ja ren geleden vulkaans ontstonden en dat tal van door diepe dalen gescheiden heu vels, uitgestrekte bossen en verradei'lij- ke moerassen telt. Het is juist daarom zo geschikt als oefenterrein omdat het een geheel ander karakter di-aagt dan het geen de Nederlandse soldaat in eigen land gewend is. De eerste eenheden zullen zoals eerder werd bericht op 2 juli uit de legerplaats Oirschot vex-trekken. Ontspanning Veel zal gedaan worden voor de ont spanning van de ondei-delen, die als regel drie weken in La Courtine zullen door brengen. In hun vrije tijd zullen de mili tairen excursies kunnen maken naar be kende Franse kastelen en naar befaamde grotten met voorhistorische tekeningen en schilderingen. Ook zullen zij bergtochten kunnen maken naar de toppen van het Massif Centx-al: de Bourboule, de Puy de Dome, de Mont Dox-e en de Puy de San- cy. Verder zullen film- en toneelvoorstel lingen worden gegeven terwijl uit Neder land door de lucht aangevoerde gezel schappen, in een speciaal voor dat doel mee te voeren kei-mistent, uitvoeringen zullen geven. Op 12 juli zal in La Courtine dat slechts enkele duizenden inwoners telt een „feest van verbroedering" worden ge houden. Die dag zal een nieuwe kapel in de legerplaats worden ingewijd ter gele genheid waarvan de Franse Abbé Frayssi- net iets zal laten zien van de folklore van Auvergne. Volksdansers en doedelzakspe lers zullen die dag een uitvoering geven van allerlei vormen van volkskunst van dit deel van Frankrijk. Later werd vernomen dat toen Gersten maier in de veragdei-ing was teruggekeerd, besloten werd dat de discussie gesloten was. In de fractieleiding zal niet meer ge sproken worden over de affaire. De corx-espondent van de Londense „Ti mes" in Bonn bericht dat in CDU-kringen in de Bondsdag niet meer wordt gespi-oken over een motie van wantrouwen tegen Adenauer. Volgens de correspondent heeft minister Ex-hard „geen alternatief" dan af te treden, wanneer hij vanavond uit de Vex-enigde Staten in Bonn terugkeert. Er- hard zou echter niet geneigd zijn „drasti sche slappen te nemen. De C.D.U. zou de fractievoorzitter Krone als bemiddelaar tussen Adenauer en Erhard hebben be noemd. Het vliegtuig van de minister van Econo mische Zaken heeft een vertraging van meer dan zes uren. (Van onze correspondent in Stockholm) Finland is weer uit de put. De financiële moeilijkheden die er in het begin van de winter haast catastrofaal uitzagen, zijn voor een groot gedeelte ovex-wonnen. Op nieuw is gebleken, dat de Fin ovér kracht bronnen beschikt, die pas in het uur van gevaar en dreigende ondergang te voor schijn komen. De wei-kloosheid, die gedui-ende de herfst van dag tot dag groter werd en tij dens de winter bleef groeien, heeft nim mer het gevreesde aan lal van honderd duizend (op een bevolking van 4,5 miljoen) gehaald, maar klom toch tot 99.687. Thans is hun aantal onder de vijftigduizend ge deeltelijk werklozen gedaald, terwijl er slechts tweehonderd permanent zonder werk zijn. Er zijn andei-e lichtpunten. De export steeg gedurende de eerste vier maanden van het jaar met 9.2 percent in vex-gelij- king met dezelfde pei'iode van 1958. Waarschijnlijk door de angst voor werk loosheid werd door de overige bevolking meer gespaax-d. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar steeg het deposito met 24.4 miljard mark, 7.2 miljard mark meer dan gedurende het eerste kwartaal van 1958. Bij het bestrijden van de werkloosheid zijn maatregelen van blijvende aard ge troffen, zodat de verwachting gewettigd is, dat zich een dei-gelijke situatie niet spoe dig zal herhalen. De moeilijkheden liggen op het ogenblik vooral nog op politiek gebied. Het is nu eenmaal moeilijk regeren, als men 25 per cent. communisten in de Rijksdag heeft en als Rusland eisen stelt. Kroesjtsjev heeft tijdens zijn ontmoeting met president Kek konen ronduit gezegd dat de Sovjet-Unie geen vertrouwen heeft in een bepaalde groep socialisten. DJAKARTA (UPI) De vroegere vice- president van Indonesië, Mohammed Hatta, drong er zondag op aan het hoofd koel te houden gezien de politieke situatie van In donesië en waarschuwde ervoor, dat „ge weld conflicten zal oproepen, die ramp zalig zouden kunnen zijn". Hatta maakte die opmerkingen voor zijn vertrek naar Europa. Het doel van zijn reis is een stu die van de coöperatieve bewegingen in de landen, die hij zal bezoeken. Hatta, die als vice-president aftrad, na meningsverschillen met president Sukarno, erkende, dat er op het ogenblik een „ge spannen" toestand in Indonesië heerste. „Als wij de problemen van de staat met. hartstocht, bespx-eken, maar desondanks 't hoofd koel houden, zal er niets buitenge woons geschieden", zei hij. Hij voegde er aan toe, dat een oplossing van een politieke kwestie door middel van geweld „niet verenigbaar is" met de vijf beginselen van het Indonesische nationa lisme. „Geweld", vervolgde hij, „zal de democratie het vierde beginsel ver nietigen, terwijl het ons aller doel is de democratie, waar wij van zijn afgeweken, weer op het rechte pad terug te brengen". Enkele politieke waarnemers zagen de verklaring van Hatta als een verklaring van groot gewicht, daar de vroegere vice- president maar zelden commentaar levert op de politieke situatie sedert zijn breuk met Sukarno. Leed des kunstenaars Een ervaring rijker worden betekent meestal een illusie armer zijn. Met deze uitspraak, lezer, scharen wij ons zonder enig manke ren in de rangen der lieden die vóórkomen in de citatenboeken en in het kadertje op pagina één van deze krant Met zoiets kan men onsterfelijk worden. Eén zo'n zinnetje tussen de honderdduizend andere die men geschreven heeft opgebloeid kan eeuwige faam verschaffen: geen scheur kalender of men komt er op. Geen agenda of men staat er in. Met zijn jaartallen. Dat is mooi. Vooral als zulk een zinnetje, zulk een pareltje wijsheid ontstaat uit leed. Welk leed? Wij zullen het u uitleggen. Het leed des kunstenaars. Die in de trein zat en daar tegenover zich een heer aan trof die dit dagblad in handen had en daarin ons stukje Praatstoel tegen zou komen. Wij sloegen die heer scherp, maar onopgemerkt, gade. Wat deed hij met de krant? Hij bladerde er dom in. Hij gaapte geweldig. Hij keek toen met ogen als een zieke schelvis naar het voorbij-ijlende landschap. Toen stond hij op en wierp de krant weg alsof die hem gebeten had. En ging geheel weg. Naar het balkon? Naar de machinist? Naar de remmer? Kwam eindelijk terug, greep de krant en begon aan de pagina die boven lag. Niet onze pagina; niet onze eigen pagina drie. Alsof op die andere pagina ook maar iets van enig belang stond (die dag toevallig). Hij verzonk in die wezenloze pagina. Wellicht verkeerde hij in een coma. Sloeg toch eindelijk het blad om. Met dus nu óns stukje erop. Hij geeuwde. „Dat zo'n man nou toch 's avonds eens niet wat vroeger naar bed gaat", dachten wij. „Wie weet wat zo'n ogenschnijlijk heer 's avonds en 's nachts wel uithaalt met die opgedroeste kop En toen ineens las hij ons. Zo gaat dat in de trein. Danleestmenu. Een mooie gedachte voor een publicist, een scribent, een tikkertje-tik. Men kan zo'n heer dan even op de knie kloppen en zeggen: „Me neer,, nu leest u mij, weet u dat wel? Wat u daar zo intelligent en smakelijk zit te lezen dat ben ik, uw overbuurman. Hoe vindt u dat nu?" Dat doen wij echter nooit. Nooit! Midden in ons stukje (een lang stukje weliswaar) stopte de trein, kwam er een vriend van de heer binnen en ontwikkelde zich onmiddelijk een dom gesprek. Van vreters, van proppers. Zielloze, gevoelloze zaagmeelpoppen. Zonder gevoel voor kunst. Voor creatieve drift. Voor talent. Voor geest, verfijning, genie. Niets van dat alles: domme, doffe babbelpraat over Mien en Truus en de baas en toen een mop van een Engelsman, een Amerikaan en Nasser. Daarna las de heer ineens verder. En glimlache. „Hij glimlacht" dachten wij nét zo, „dus er schuilt toch nog enig leven in dit monster", en weer dachten wij erover hem op de knie te tikken en met een zachte, mooie glimlach te zeggen: „Nu hebt u mij zitten lezen, weet u dat wel? Hoe vindt u dat nu? U kunt mij hier gewoon aanrakenen zonèt las u mij nog. Gek hé!" Wij deden dat echter niet. Wij luis terden scherp naar - wat de heer nu zou- zeggen. Hij opende de mond. „Ja", zei hij toen, „seg ik tegen me Wies, ken jij Wies?, seg ik ga-je-fijn- met-die-nieuwe-baan-ga-je-lekker. Komt Wim op me af en segt en jij weet pre cies wat Wim voor jonge' is, seg ik, ik wis zogauw niet wat ik hoorde, segt Wies Zo ging dat in die trein, mensen. Een ervaring rijker, een illusie armer. Begrijpt u wel? Duif Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 WASHINGTON (AFP) Voor het eerst is post vervoerd door middel van een ge leid projectiel, zo hebben de Amerikaan se posterijen bekendgemaakt. Een raket van de marine van het type Regulus die gelanceerd was van een onderzeeboot in de Atlantische Oceaan, heeft de post over gebracht naar een basis van de Ameri kaanse marineluchtvaart bij Jacksonville in Florida. De Regulus ver-voerde di-iedui- zend brieven, waarvan een geadresseerd was aan president Eisenhower. De af stand die werd afgelegd werd niet bekend gemaakt. Men heeft slechts meegedeeld dat de onderzeeboot Barber zich ergens op zee bevond op het tijdstip dat de raket gelanceerd werd. De vlucht duurde twee- en-twintig minuten. Het projectiel was voorzien van wielen en vex-traagde zijn vaart door een parachute. Het maakte een pei-fecte landing op de startbaan van de basis. Postbeambten ter plaatse behandel den de post voor verdere verzending. Er waren brieven bij voor de 99 leden van de Wereldpostunie, voor de leden van de Amerikaanse regering, het Congres en het Opperste gerechtshof en voor de gouver neurs van alle Amerikaanse staten en ge bieden. CAPE CANAVERAL (UPI) Een B-47 straalbommenwerper heeft maandag bo ven de Atlantische Oceaan een ballistisch projectiel gelanceerd. Aangenomen wordt dat de raket een prototype was van de „Bold Orion", een tien meter lang wapen dat doelen tot op 1.500 km. moet bereiken. Uit de Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant van 9 Jung 1759 TUSSCHEN den 6 en 7 deezer is uyt het land aan de Vriesse-Brug bij Haerlem vermist: Een ZWART RUYN PAERD, oud in 't zesde Jaar; het linkeroog half verglaast, of wat bont; groot van Stel, wel in t Vleesch, en boven wat dik van staart: Wie hetzelve bij Willem Paauw, in het Jaag- schuytje by de Spaarnwoudex--Poort te Haerlem, wederom te recht brengt, zal eerlyk beloond worden. (Advertentie)

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5