„TSJIK, TUKIE EN TOKA" De man aan de top Rijwielhandelaar veroordeeld die afbetalingsbeschikking overtrad d/iaule mm tedWxJ ^rmaak! Agenda voor Haarlem Acht architecten ontwierpen modeldorp in Noordoostpolder 4 Nationale Calvijn- herdenking Wereldtelevisie Politieke barrière voor concert van Stokowsky De radio geeft woensdag 7 elevisieprogra m ma Cinetone maakt er nu al een film van Examens Jeep met soldaat erin door tank verpletterd Niemand te water ECONOMISCHE POLITIERECHTER Jean de Ia Varende te Parijs overleden Provinciaal bestuur deed boekje over zichzelf open dloor Cameromi Hawley Sibajak van voorlaatste repatriëringsreis terug DINSDAG 9 JUNI 1959 Morgenavond, van acht uur tot half tien, wórdt over Hilversum I de nationale Cal- vijn-herdenking in de Westerkerk te Am sterdam uitgezonden. Dr. E. Emmen, secre taris-generaal der Nederlands Hervormde Kerk leidt de bijeenkomst, waarin profes sor dr. G. C. Berkouwer. hoogleraar aan de Vrije Universiteit in de hoofdstad zal spreken over „Calvijn en de kerk" en pro fessor dr. W. F. Dankbaar, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, over „Calvijn en Nederland". Liturgen in de dienst, die wordt opgeluisterd door orgel spel van Simon C. Jansen en zang van het NCRV-vocaal Ensemble onder leiding van Marinus Voorberg, die ook de samenzang leidt, zijn professor dr. B. J. Oosterhoff, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Christelijk Gereformeerde Kerken te Apeldoorn en ds. P. N. Kruyswijk, ge reformeerd predikant te Amsterdam. De perschef van het Witte Huis. James Hagerty, heeft op een school in Meadville gesproken over de mogelijkheid van directe televisie-uitzendingen voor de ge hele wereld via aardsatellieten. Volgens hem zullen deze binnen tweeëneenhalf jaar mogelijk zijn. Advertentie Als U met aambeien sukkelt neem dan Hemotabs de beproefde en eenvoudige behandeling, van binnen uit. Een complete kuur in tabletvorm. die u in enkele dagen uitkomst brengt. Zalf en zetpillen zijn daarbij overbodig. De com plete kuur 1.47) is verkrijgbaar in iedere apotheek of drogisterij. BERLIJN (UPI) Rias, het Amerikaan se radiostation in Berlijn, heeft maandag de uitzending afgelast van een concert dat door de beroemde dirigent Leopold Sto kowsky geleid werd. De politiek ligt aan dit besluit ten grondslag. Stokowsky heeft zondag en maandag het Berlyns Symfonie Orkest gedirigeerd. Maar Rias meende dat uitzending van een concert van Stokowsky thans beter achterwege kon blijven om de volgende redenen. Hij heeft instemming betuigd met het idee van de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht de drie westerse ministers van Buitenlandse Zaken uit te nodigen Oost- Berlijn te bezoekenHij heeft de alge mene tendens van Ulbrichts houding goed gekeurd, zoals deze werd uitgedrukt in een vraaggesprek met de president van UPI. Frank H. Bartholomew.... Kort geleden heeft hij het beroemde Leipziger Gewand- haus Orkest in Leipzig gedirigeerd.... hij heeft van zijn reis naar Oost-Duitsland „dus" een politieke affaire gemaakt. VERENIGING VAN NEDERLANDSE TONEELSCHRIJVERS Op de in Amsterdam gehouden alge mene vergadering van de Vereniging van Nederlandse Toneelschrijvers heeft de waarnemende voorzitter, de heer A. De- fresne, het overlijden herdacht van de vroegere voorzitter, de heer A. den Hertog. Met algemene stemmen is de heer Ben van Eysselsteijn tot voorzitter der vereni ging gekozen. Advertentie Van Nelle bestellen HILVERSUM I 402 M 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 0.00 Voor de zieken. 9.30 Gram 0.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelspel. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Amus.muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. caus. 13.20 Metropole-ork. en solist. 14.00 Bonds dag Gerei Mannenver. 14.45 Gram 15.30 Barok- ens. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Amus.muziek. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Chr. organisa tie- en verenigingsleven. 18.00 Gram. 18.15 Boek- bespr. IR.30 R.V.U Enkele stromingen in dc Ja panse cultuurgeschiedenis, door .1. Fontein. Eerste lezing Karakter en oorsprong van de Japanse cultuur. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Vrouwen koor en piano. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Nationale Calvijnherdenking in de Westerkerk te Amsterdam. 21.30 Gram. 21.40 Dagboek uit de wil dernis. rep. 22.25 Meisjeskoor en instr. kwintet. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- ber. 23.15 Sportuitslagen. 23.20- 24.00 Gram. HILVERSUM II. 293 M. 7.00 VARA. 10,00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24 00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 G.vmn. voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Dans muziek. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Muzikale caus. 15.00 Voor de .leugd 17.00 Vakan- tietips. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz.: Dc brievenbus gaat open, correspon dentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18,20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 Voor dc kinderen. 19.10 Zang en piano. VPRO. 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 21.05 Metropole- ork en soliste. 20.45 Hoeveel aarde heeft een mens nodig?, hoorspel. 21.50 Instr. kwintet. 22.15 Alt en piano. 22.45 De weg naar volwassenheid, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgel spel. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws 13.11 Gram. 14 00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.15 Gram. 21.30 Idem. 22.00 Nieuws. 22 15 Peda gogische caus. 22.25 Fluit en clavecimbel. 22.55 Nieuws, 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA. 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 Voor de jeugd. 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Eilmrep. 20.30 Critieken. 21.00 Filmprogr. 21.45 TV-spel: John Walker. 22.05 Dagsluiting. (Van onze Amsterdamse redacteur) In de zuidwest-hoek van de Noordoost polder staan 160 woningen, 5 winkels en enkele andere gebouwen, omringd door een gordel van jong geboomte. Het Is het dorp Nagele. Nagele wordt een model dorp. Er is een breedvoerige discussie voorafgegaan binnen de groep vooraan staande architecten, welke bekend staat onder de naam „De acht" en tussen deze groep en de bouwkundige afdeling van de Directie Noordoostpolder. Want Nagele wordt, zoals de woordvoerder van „de acht", de architect Aldo van Eyck ons meedeelde, een eigentijds dorp. een woon plaats, die de kenmerken zal moeten heb ben van een dorp, dat in het midden van de twintigste eeuw is gesticht. En omdat niemand van de ontwerpers en de uitvoerders Nagele ooit zullen zien. zoals zij het zich dromen, is in de Cine tone filmstudio's te Amsterdam een reus achtige maquette van elf bij elf meter ge bouwd van Nagele, zoals het er eens zal uitzien over vijftig of over honderd jaar. Dit: speelgoed-dorp is tevens een deel van het decor, dat cineast Louis A. van Gas teren gebruikt voor zijn film, die hij in opdracht, van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid over dit experiment-Nagele maakt. Op de maquette komen de bomen van de groengordel al hoog boven de huizen uil. Nagele is gebouwd in een open ruimte in een bos. Binnenruimte en bebouwing zijn bedoeld om in de onmetelijke polderruim te, die men slechts langs gebaande we gen en met gebruik van vervoermiddelen kan doorkruisen, een meer „menselij ke" leef- en ontmoetingsruimte te schep pen voor het dorp zelf èn de daarbij be trokken omgeving. Om de centrale ruimte liggen de wonin gen gegroepeerd tot een soort kamervor- mige wooneenheden, die geopend zijn naar die open plek met scholen en ker ken. De 360 woningen, waarvoor plaats is, zijn ondergebracht in vijf eenheden. Zij zijn in stroken gebouwd, waarachter tui nen van 6,5 bij 14 meter, zodat men daarin zelf een moestuin kan inrichten. De winkels er komen er acht zijn zo geplaatst, dat 's avonds het licht van de etalages zowel naar het interieur van het. dorp schijnt als naar de voorbijgan gers op de weg door de polder. De bewoners, waarvan de mannen over dag veel in de polder bij de boeren wer ken. zullen zich door de bosrand rondom hun dorp vertrouwd kunnen voelen en be schermd in de platte, oneindige polder- ruimte, zo menen de ontwerpers. Het. neerzetten van een dorp op de droog gelegde zeebodem eerst op papier, dan in werkelijkheid het geven van een naam aan zo'n dorp, in feite pas een in ventarislijst (zoveel inwoners, zoveel hui zen, winkels een begraafplaats enzo- soort)de aspecten van die wetenschap pelijke planning, waren bepalend voor het scenario van de film „Nagele", welke te gen het eind van dit. jaar gereed zal zijn. De film zal trachten nu reeds een beeld te geven van de straks voltooide dorpsge meenschap. Behalve documentaire opnamen van - de bouw, de verhuizingen, de opening van de school, en van een winkel, het aansteken van de lantaarns, het eerste doktersbe zoek enzovoort, wordt hiervoor gebruik gemaakt van trucopnamen, onder meer van de maquette. s Lelden. Kandidaatsexamen Nederlands recht, mej. C. E H. van den Berge, Voorburg; mej. P. van der Windt, Vlaardlngen: mej. E. van Dit- marsch, Haarlem: B. J. H. Holties. Delfzijl; H. E. van Delden, Groenlo; R. Haverschmidt, Heerlen. Doctoraalexamen Nederlands recht: W. J. Roberts. Boskoop: J. L. F. van Moorsel, Wassenaar: J L. A. de Haan, Voorschoten. Doctoraalexamen ge neeskunde 2: mej. P. Oppelaar, Hazerswoude. Artsexamen: mevrouw J. W. S. Verdenius-Van Dijck. Den Haag; S. Brovender (V.S.). Utrecht. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: R. P. v. d. Ven. Utrecht: I: A. Akrum, Utrecht. Doctoraalexamen geografie: Chr. W. W. van Lo- huizen. Den Haag: W. Temminck, Tiel: J. L. W. van Oyen. Rijswijk; mej. P. Spijkerboer, Utrecht. Doctoraalexamen geneeskunde: mevrouw L. F. Blikkendaal-Lieftinck, Vaals mej. M. G. v. d. Eydcn. Amsterdam; G. A. Mosterd. Amersfoort: A. F. W. Schmutzler, Huis ter Heide. Semi-arts- examen: J. Th. M. Gielen, Maastricht; J. A. de Jager. Utrecht. Artsexamen K. W. Engelbrecht. Utrecht; P. A. de Kleck. Utrecht. Utrecht. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer G. Meijer te Eindhoven tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proef schrift getiteld „The spectral dependence of flo wering and elongation". Delft. Propaedeutisch examen civiel-ingenieur W. van der Graaf. Coevorden. Kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: P. W. Baan. Mole naarsgraaf. Kandidaatsexamen vliegtuigbouwkun- dig ingenieur: W. A. de Graaf. Lage Zwaluwc. Ingenieursexamen metaalkundig ingenieur: R. A Kortmulder. Heemstede. Ingenieursexamen mijn ingenieur: T. M. van Gorkum, Den Haag: B. G. Taverne. Delft: J. J. M. Vlek. Amsterdam. Tilburg. R.K Econ. Hogeschool Kandidaats examen economie, bedrijfshuishoudkundige rich ting: J. de Bruyn. Gcleen. Amsterdam. Vrije Univ. Doctoraalexamen theo logie: ,T. Spoelstra. Tilburg. Nijmegen. R.K. Univ. M.O.A. pedagogiek: mej. E M. .1. Meeuwissen, Nijmegen: mei. A. G. J L. Wessels. Nijmegen: mej. A. M. L. P. van Kem pen. Den Bosch; mej. M. H. Jansen. Vogelenzang. Artsexamen: A. M. H. J. G. Sluyters. Ravenstein. Tijdens oefeningen van het elfde batal jon zware tanks in kamp Vogelsang in Duitsland is maandag de twintigjarige on gehuwde dienstplichtig huzaar G. Th. H. Verbeek uit Eindhoven door een ongeluk om het leven gekomen. Verbeek zat als enige in een jeep, die opgesteld stond achter een Centurion-tank. De tank begon plotseling achteruit te rijden en verplet terde de stilstaande jeep. De soldaat was op slag dood. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. De kerkeraden van de Nederlands Her vormde gemeente, de Gereformeerde kerk (vrijgemaakt), de Gereformeerde ge meente in Nederland en de Christelijk Ge reformeerde Kerk hebben een schrijven gericht aan de gemeenteraad van Nij- kerk, waarin zij ernstige bezwaren uiten tegen het zwemmen op zondag. De kerkeraden schrijven: „De kerkera den verzoeken u er niet aan mee te wer ken. dat het bad des zondags geopend wordt, omdat zij dit in strijd achten met het gebod van de zondagsheiliging. Zij menen, dat de overheid als dienaresse Gods een taak heeft in het handhaven van de ordinantiën Gods. weshalve geen me dewerking mag worden verleend aan de mogelijkheid tot ontheiliging van de dag des heren." Het zwembad van de gemeente te Nij- kerk is volgens verordening op zondag ge sloten. Het blijkt echter, dat honderden mensen zich van dit verbod niets aantrek ken en elke zondag, wanneer het weer er zich toe leent, naar de kust van Nijkerk trekken en in het zwembad, alsmede in de vaart, die naar Nijkerk loopt., zwem men. Ook de badhokjes, die formeel ge sloten zijn, worden zonder toestemming gebruikt. De Haarlemse economische politierech ter. mr. J. D. Vink, heeft maandagmid dag een 46-,jarige Haarlemse motor- en rij wielhandelaar wegens overtreding van de afbctalingsbeschikking 1956 veroordeeld tot 600 subsidiair twee maanden, waar van de helft voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De officier van Justi tie, mr. J. Wiarda, had 1000 of vier maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd geëist. De man waren vier gevallen ten laste ge legd, waarin hij fietsen of bromfietsen had geleverd, terwijl hij de vereiste aan betaling van 15 percent niet geheel of he lemaal niet had ontvangen. In een dei- gevallen had een jongeman een bromfiets van ruim 700 bij de handelaar gehaald. In plaats van de vereiste 132 betaalde hij slechts 70. Later kwam de vader van de jongeman dit bedrag terug vragen omdat hij het uit de.kas_van qen bejaardenvereniging had geleend. De handelaar kwam toen -met het Advertentie 2 VERRASSEND LEKKER Bm gezin overeen dat het de aanbetaling van ƒ132 in wekelijkse termijnen van zes gul den zou voldoen. De rechter vroeg ver dachte hoe hij zich voorstelde dat de be trokkenen die 732 zouden betalen. „U wilt graag verkopen, maar u krijgt moei lijkheden met de mensen en dat is uw schuld", zei mr. Vink. De officier van Justitie merkte op dat de afbetalingsbeschikking ondermeer een so- siale maatregel is om het teveel geld uit geven te remmen. Hij eiste genoemde ge combineerde straf. Loodgieter bleef weg De politierechter veroordeelde een 43- jarige Haarlemse loodgieter tot f 25 of vijf dagen omdat hij in februari zonder toe stemming van het arbeidsbureau zijn ar beidsverhouding met een loodgietersbedrijf in Driehuis had verbroken. Dc officier van Justitie had 50 of tien dagen geëist. Verdachte had tegenover de politie ver klaard da-t hij ontslagen was. De firma, in de persoon van eèn-59-jarige loodgieter en zijn 30-jarige zoon, ontken.den dit De vader had verdachte verweten dat het werk waaraan hij bezig was, niet op schoot. 's Avonds werkte de man voor iemand anders en zou daardoor overdag niet. voor 100 percent capabel zijn. De werknemer verweet dc vader en de zoon traagheid in het geven van vakantiezegels. Hem was verder beloofd dat hij er een mannetje bij zou krijgen. Op een dag in februari zou de loodgieter gezegd hebben dat hij maar weg ging. De zoon verklaar de als getuige de verdachte er op gewe zen te hebben, dat hieraan consequenties verbonden waren. De officier van Justitie betoogde dat ver dachte geen toestemming van het arbeids bureau had om ontslag te nemen. Ook heeft hij niet aannemelijk gemaakt dat hem ontslag gegeven is. Hij eiste genoem de geldboete. Tn zijn laatste woord zei verdachte dat hij zelfs reden had om op staande voet weg te gaan met het oog op de trage afgifte van de vakantiezegels. Hij werkte nu ergens anders en was er per week twintig gulden op achteruit gegaan. De politierechter hield hier bij de uit spraak rekening mee. Hij achtte de over treding bewezen en veroordeelde de lood gieter tot de helft van de gevraagde boete. „Ja", zei Tukie nadenkend. „Ik had best met je mee gewild'." „Nou, misschien kunnen we er wel iets op verzinnen", zei Tsjik. „Een grotere boot bouv;en, oj zoiets!" Opeens klonk er een vreemd geluid, dat leek op snorren en gonzen. Tsjik keek opzij, en toen wees hij naar de wei naast het huisje. „Kijk daar 's.'", zei hij verbaasd. In het gras stond een aardig paardje. „Hé!", zei Tukie. ..Hoe komt dat paardje op eens hier? Dat heb ik nog nooit, gezien!" 16—17 PARIJS (UPI) De Franse auteur Jean de la Varende is maandag op tweeënzeven- tigjarigo leeftijd in Parijs overleden. De la Varende, wiens eigenlijke naam was ■Jean Balthasar Millard graaf van La Varende, schreef historische romans die zich afspeelden in de provincie van zijn geboorte, Normandië. Zijn beste werken waren „Nez-de-cuir", waarvoor hij van de Académie Frangaise de grote romanprijs kreeg, en „La centaure de Dieu". De ia Varende was lid van de Academie Gon- court. Het stoffelijk overschot zal vrijdag in Bonneville-Chamblac ter aarde worden besteld. (Van onze Haagse redacteur) Maandag hebben twee publikaties het licht gezien welke beide ten doel hebben het inzicht in het functioneren van de de mocratie te vergroten. Het eerste boekje wordt uigegeven dooi de Nederlandse Jeugdgemeenschap onder de titel „Hebben wij wat in te brengen?" en bevat een voor jongeren bestemd over zicht van onze bestuurslichamen, hun sa menstelling en hun taak. De tweede bro chure werd tijdens een bijeenkomst van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland on der voorzitterschap van de Commissaris der Koningin in dat gewest, mr. J. J. Klaasesz, geïntroduceerd. Onder de wei nig oorspronkelijke titel „Wist u dit?" zijn op achttien pagina's enkele gegevens over het provinciaal bestuur in Zuid-Holland bijeen gebracht. Dat is een tamelijk op merkelijk feit, want van 'onze bestuursin stellingen timmeren de Provinciale Sta ten en hun organen het minst aan de weg. Vooral in de grote steden, waar het ge meentebestuur de taken verricht welke in de-.klotneëe plaatsen en op het platte land meestal- door- dc -provincie- worden aangepakt; - merkt- men de aanwezigheid van het provinciaal.bestuur vaak slechts in de minder gewaardeerde vorm van toe ziend voogd over het gemeentelijk finan cieel beleid. In het thans verschenen boek je over het provinciaal bestuur in Zuid- Holland, dat onder meer aan alle hoofden van scholen zal worden toegezonden en als lesmateriaal tegen gereduceerde prijs beschikbaar wordt gesteld, wordt de spe cifieke taak van de provincie ten aanzien van stedebouw en volkshuisvesting, wa terstaat en wegen, maatschappelijk werk, volksgezondheid, cultuur, recreatie en eco nomisch leven bondig toegelicht. Gezien het gecompliceerde karakter van Zuid-Holland, dat gerekend naar de twee ëneenhalf miljoen inwoners onze grootste provincie is, 171 gemeenten en achthon derd waterschappen omvat, is dit gewest inderdaad voldoende spectaculair om de ze nadere kennismaking met zijn beheer en beleid te rechtvaardigen. Ad.vertentie Van Nelle bestellen ii Advertentie Van Nelle bestellen 23. Karl Eric Kassei toonde zich met verrast., toen Don hem vertelde, dat. hij voor Avery Bul- lard ging werken. „Ik weet het," zei hij eenvoudig. „Veel geluk. Hij is een groot man." Gedurende de volgende twee jaar, de jaren vóór de grote fusie die de Tredway Corporatie vormde, werk te Don Walling nauw samen met Avery Bullard. Zijn hele leven had hij gezocht naar een absolute uitda ging van zijn krachten. Thans had hij die gevonden. Het deed er niet toe hoeveel energie en gedachten hij besteedde aan het werk, dat onderhanden was, Avery Bullard werkte harder en wist het altijd beter. De capaciteiten van de oudere man waren een voortdu rende prikkel. Hij placht binnen te komen rennen om dan een snelle blik te werpen op het plan, waaraan Don al dagen lang bezig was en direct wees zijn vin ger op iets, waarvan Don dan op hetzelfde moment zag, dat het een fout was, die hij zelf had moeten ontdekken en corrigeren. Nog prikkelender was de manier, waarop hij een potlood kon grijpen en een lijn hertekendc, die Don. hoe lang hij het ook pro beerde, zelden kon verbeteren. Kundigheid is een zweep in handen van een werkgever en het koord snijdt des te dieper, naarmate de zweep vastgehou den wordt door een volmaakt vakman. Avery Bul lard was onverbiddelijk. Eens liet hij Don zes-entwin- tig schetsen uitwerken voor een kleine koperen voet onder een Duncan Phyfe-tafel. Toen tenslotte één schets uitgekozen was en het eerste afgietsel gemaakt wierp Avery Bullard er één blik op en gooide het dan letterlijk uit het venster van zijn vier-en-twintigste kantoorverdieping. Toen begonnen ze opnieuw. Don gaf na afloop toe, dat het resultaat alle geld, moeite en tijd waard was geweest. Het was heel wat dichter de volmaaktheid genaderd. Na de fusie, die de eerste grote vervulling beteken de van het droombeeld, dat Avery Bullard getekend had in dat uur vóór zonsopgang aan de boorden van het Michigan Meer, had hij Don Walling naar Pitts burg gezonden om bij de Coglan Stalen Meubelenfa- briek te gaan werken. „Er zijn dingen, die we met staal kunnen doen, waaraan de meubelindustrie tot nu toe niet gedacht heeft. Ga erheen en werk er Laat je niks in de weg staan. De ouwe Coglan zal wel zeg gen dat het niet gaat en dat zij het al eens gepro beerd hebben. Neem niet eens de moeite hem te zeg gen dat ie naar de hel kan lopen, doe net of ie lucht is. Hij telt niet meer mee. Ik heb 'm er laten zitten voor de schijn. Hij zal binnen het jaar verdwijnen. Werk nauw samen met zijn opzichter, een vent, die Jesse Grimm heet. Ik ken hem niet al te goed, maar hij lijkt me wel een beste kracht. Ik geloof, dat ie van ons soort is. Maar steun niet op Grimm, je moet op niemand leunen. Ga zelf de fabriek in. Leer, hoe je met metaal moet omgaan. Leer, wat je met die machines wel en niet kunt doen en als je iets van een machine wilt, dat ze niet kan, ontwerp dan zelf een machine, die het wel kan. Bemoei je met de han del. Praat met de mensen. Ga naar de beurzen. Vis uit, wat men graag wil en zelfs als ze nog niet weten wat ze willen geef het ze. Nog één ding, Wal ling. Zit je broek niet. stuk op de stoel aan je teken bord. Huur een tekenaar, die je ideeën op papier zet. Als je genoeg ideeën krijgt, dan huur je desnoods twee tekenaars of drie, vier of vijf. Tekenaars zijn goed koop. Het gaat tenslotte alleen om de ideeën." Don Walling ging naar Pittsburgh, niet alleen met de prikkel van een schitterende gelegenheid om zich te ontplooien, maar ook met de kans om te ontsnap pen aan de voortdurende overheersing van Avery Bul lard. Vóór het einde van de eerste week had het twee de motief reeds zijn waarde verloren. Hij had Avery Bullard nodig, en de erkenning van die noodzaak ont hulde een zwakheid in hemzelf, die hij probeerde te bestrijden. Bij die poging begon hij, onbewust, zich te vormen naar het Avery Bullard-patroon. Moeilijk heden ontstonden. De stemming in de fabriek was, als natuurlijk gevolg van de gedwongen fusie, niet al te best. Don Walling's na-aping van Bullard's methoden maakte het nog erger. Ten slotte, tijdens een midder nachtelijk gesprek op de achterveranda van het huis van Jesse Grimm, zei de opzichter: „Iemand moet je het es vertellen, Don, en ik denk, dat ik dat maar moet zijn. Ik weet niet al te veel van Avery Bullard af, omdat ik maar twee keer een kort gesprek met hem heb gehad, maar ik weet wel iets af van de mensen in onze fabriek. Zij kunnen de gedachten niet verwerken, dat jij hier door Avery Bullard heenge zonden bent om zijn zes-en-twintigjarige copy te zijn en ik kan je wel erbij vertellen, dat dat mij ook niet zint." Don's eerste reactie was woedende gebelgdheid, maar, onder de zachte drang van Grimm's redelijk heid, veranderde zijn houding geleidelijk in het weer strevend aanvaarden van een straf. Hij voelde zich als een kind dat een pak slaag heeft gehad en het was geen prettig gevoel. Hij beloofde zichzelf, dat nie mand hem ooit weer een copy van Avery Bullard zou kunnen noemen. Mettertijd geraakte hij zelfs bevriend met Jesse Grimm en wel in een mate. als de zorg vuldig onpersoonlijke houding van de oudere man toe liet. Hij had maar weinig ontmoetingen met. Avery Bul lard, veel te weinig naar zijn zin. Hij zei het eens op een van zijn bezoeken aan Millburgh. Avery Bullard had gegrinnikt. „Wel jongen, geloof je ook niet, dat het feit, dat ik je alleen laat, het beste compliment voor je is? Als hetgeen er gebeurt me niet aanstaat, hoor je gauw genoeg van me en meer dan je zult willen horen! Tussen twee haakjes, we zullen je salaris maar verhogen tot tienduizend Toen had hij het gezegd: „Ik denk, dat het wel ge noeg is om een vrouw te onderhouden, mr. Bullard". „Hoe heet ze?" Hij had geaarzeld, hij had zich opnieuw de heimelijke vraag gesteld, die hij de afgelopen twee weken al zo vele malen geformuleerd had. Toen, uitdagender dan hij ooit tegen Avery Bullard had durven zijn, had hij gezegd: „Haar naam is Mary Kovales. Haar vader heeft een klein restaurant gehad, waar ik gewerkt heb, toen ik naar school ging. Hij is ..dood. Zij is niet van stand en de eerste keer, dat ze champagne van haar leven zal drinken, zal op onze trouwdag zijn". „Is ze intelligent?" had Avery Bullard gevraagd en het was geen holle vraag. „Wel" Don aarzelde, zoekend naar een manier om het hem te vertellen: „Ze is gepromoveerd aan de Universiteit van Pittsburgh en ze heeft nou een baantje als assistent van een econoom. Ze..." „Goed", onderbrak Bullard. „Je zult een intelligen te vrouw nodig hebben. Het is een duivelse handicap, als je er geen hebt. Champagne? Wel, dat loopt op, hè?" (Wordt vervolgd) Ad.vertentie Van Nelle bestellen De Sibajak is van haar voorlaatste reis uit Indonesië in Rotterdam aangekomen. Op 23 juni vertrekt, het schip voor de laatste maal, waarna het verkocht zal wor den. Onder de 414 repatriërende passagiers bevond zich ook prof. dr. C. de Heer. Prof. De Heer heeft van 1946 tot 1949 voor de anti-revolutionaire partij zitting gehad in de Rotterdamse gemeenteraad. Sinds 1956 doceert hij aan de Universiteit van Djokja karta. Prof. De Heer was bij zijn vertrek de laatste Nederlandse hoogleraar aan deze universiteit. Hij verliet Indonesië omdat zijn driejarig contract is afgelopen. De Indonesische regering heeft hem gevraagd na zijn verlof zijn leerstoel opnieuw te be zetten. Prof. De Heer zei dat hij persoon lijk niet slecht was behandeld. „Van anti- Nederlandse gevoelens onder de studenten merk je niets, er heerst alleen maar een grote apathie", zo zei hij. Kapitein J. C. Flach had aan boord ook nog twee parelhoenders onder zijn hoede. De dieren waren hem in Makassar mee gegeven door iemand, die er geen raad meer mee wist. Diergaarde Blijdorp heeft de kostbare vogels inmiddels in dank aan vaard. Voor het vertrek uit Djakarta heeft kapitein Flach nog bezoek gehad van de echtgenote van president Sukarno. Zij had de wens te kennen gegeven om met haar kinderen aan boord te mogen komen om „nog eens echt Europees te kunnen lun chen". Aan die wens heeft de gezagvoerder direct voldaan. Advertentie Van Nelle bestellen Stadsschouwburg: Vandaag en woensdag besloten voorstellingen. Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Leerlingenuitvoering Haarlems Muziek instituut. Woensdag 20 uur: Concert voor ouden van dagen door Koninklijk Man nenkoor „Caccilia". Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Orgelcon cert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14 en 19.30 uur: „The big coun try", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Meisjes op bestelling", 18 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Sahara", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Vrijheren van het woud", alle leeftijden. Donderdag 14 en 20 uur: „Vrouwenbungalow", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 uur: „Koningin Christina", 18 jaar. Donderdag 20.15 uur: „De nachten van Cabiria", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De geheimzinnige passagier", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De charge der Vaquero's", 14 jaar. Studio Theater: Vandaae tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur. „Als tie kraanvogels overvliegen", 14 jaar. In het voorprogramma „Rembrandt" van Haan stra. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Wien, du Stadt mei- ner Traume", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „Frou-Frou", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espacc (Klein Heiligland 36): Tot. 15 juni op werkdagen van 11 tot l7 uur: Expositie Karei Appel. Iluis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur Tentoonstelling ..Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Ex positie Ploos van Amstel. Vleeshal: Tot 15 juni dagelijks van 9 tot 22 uur: Tentoonstelling Natuurbescher- minHscommissie Zuid-Kennemerland. Badhocvedorp (Burg. Van Amersfoordt- laan): Tot 1 juli werken van zeventiende- eeuwse beeldhouwers. DIVERSEN Hotel Keur (Zandvoort): 20 uur: Zomer- bridgedrive voor badgasten en inwoners. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 5 juni). Advertentie Van Nelle bestellen

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6