WIE DORST HEEFT WIL BIER DRINKEN IER VAN HET ZUIVERSTE WATER PH0EWX BIER Russische schaker Mikhail Tal winnaar toernooi in Zürich WILLEM II en Als 'n U niet lijkt 'n 2 U niet zint te lang duurt probeer dan de 4e manier van roken het sigaartje dat U als sigaret kunt roken! Naaimachines „BROSENS" 11 Toni Sailer trekt zich terug uit wedstrijdsport Nederland organiseert de Lage Landen-wedstrijd Nederlandse schermploegen samengesteld HVS promoveerde naar de hoofdklasse Engeland versloeg India met innings Ellen Ort (Atmodes) in Nederlandse ploeg Plannen voor Europa voetbalpool Grote belangstelling voor de „Kieler Woche" Europees kampioenschap voor zwaardboten De Nederlanders in het Wimbledon-toernooi Centrale training voor de wedstrijd tegen Real Data schaatskampioen- schappen voor 1960 vastgesteld Wedstrijdprogramma voor roeiers in 1950 „De Bataaf" huldigde kampioen Enthoven DINSDAG 9 JUNI 1959 De 24-.jarige Kus Mikhail Tal is win naar geworden van het sterk bezette in ternationale schaaktoernooi in Zürich, doordat de Joegoslaaf Gligoric er niet in geslaagd is zijn afgebroken partij uit de Schaken vijftiende en laatste ronde tegen Kupper In een overwinning om te zetten. Met een remise moest hij volstaan en hierdoor kwam hij ccn halve punt tekort om naast Tal te komen. Een mooie tweede plaats viel Gligoric nu ten deel en de rangvolgorde: 1. Tal, 2. Gligoric, is gelijk aan die van het inter zonale toernooi in 1958 in Bad Portoroz. De derde plaats wordt gedeeld door de Amerikaan Fischer en de Rus Keres, twee spelers, die zich eveneens hebben geplaatst, voor het kandidatentoernooi, dat in het najaar in Joegoslavië wordt gehouden. Tal bracht ook het grootste aantal over winningen op zijn naam, namelijk 15. ter wijl Keres het kleinste aantal nederlagen leed, namelijk één. Niet minder dan zeven remises kreeg Keres achter zijn naam. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de vijftiende ronde waren: Kupper— Gligoric remise; Unzicker—Dückstein 1—0; Keres—Olafsson remise; Keiler—Walther 10. AdvortcvUr Skiën Toni Sailer, de populairp Oostenrijkse skiër, zal niet meer in wedstrijden uitko men. Hij zal zelfs zijn drie Olympische ti tels van Cortina d'Ampezzo volgend jaar in Squaw Valley niet verdedigen. Sailer deed deze verrassende mededeling maan dagavond, tijdens een interview voor de Beierse televisie. Der Blitz aus Kitz kwam reeds enkele malen in moeilijkheden, omdat men hem verweet dat hij door zijn populariteit als de beste skiër aller tijden een filmcontract had gekregen. En dat niet zijn acteerta lent, doch alleen zijn fabelachtige ski techniek dit contract rechtvaardigden. Tot twee maal toe verscheen Toni voor de commissie voor het amateurisme van de Internationale Ski Federatie. Beide malen werd verwacht dat Sailer zijn ama- teurstatus zou verliezen, zodat hij niet meer in Olympische wedstrijden zou kun nen uitkomen. De commissie kwam ech ter nog steeds niet tot een definitieve be slissing. Daarvoor heeft de Oostenrijker nu zelf maar gezorgd. De Nederlandse Ski Vereniging zal het komende seizoen de wedstrijd om de kam pioenschappen der Lage Landen organi seren. Deze wedstrijd, waaraan Belgische, Deense, Britse en Nederlandse skiërs kun nen deelnemen, wordt op 14 en 15 januari in het Oostenrijkse wintersportcentrum Lech gehouden. Een week later op 21 en 22 januari dus worden in die plaats de Nederlandse kampioenschappen verwerkt. De jeugdkampioenschappen zullen, even als verleden jaar, onder leiding van Jan ®?on-.fJe oud-kampioen van Nederland, in Kitzbühel worden gereden. Voor deze wedstrijden is de vierde januari gereser veerd. Voorts staat al vast dat prof. Stefen Kruckenhauser, de man die een zeer groot aandeel had in de ontwikkeling van de nieuwe Oostenrijkse ski-techniek, in sep tember naar Nederland zal komen om een lezing met. filmbeelden te houden. Biljarten -EXCELSIOR" VERLOOR VAN „SVV". De biljartvereniging „Excelsior" te Be verwijk heeft haar nederlaagtoernooi voortgezet met een wedstrijd tegen SVV uit Haarlem, welke in een 97 overwin ning eindigde voor laatstgenoemde ver eniging. De eindstand luidde: 1. Tal (Rusland) 11'/2 pnt.; 2. Gligoric (J.sl.) 11 pnt.; 3/4. Fischer (Ver. St.) en Keres (Rusl.) beiden 10pnt.; 5/6. Larsen (Den.) en Unzicker (Did.) beiden 9'/s pnt.; 7, Barcza (Hong.) 8% pnt.; 8. Olafsson (IJsland) 8 pnt.; 9. Kupper (Zwits.) 7 pnt.; 10/11. Bhend (Zwits.) en Donner (Ned.) beiden 6(4 pnt.; 12 Keiler (Zwits.) 6 pnt.; 13/14. Dückstein (Oost.) en Walther (Zwits.) beiden 5 pnt.; 15/16. Blau Zwits.) en Nievergelt (Zwits.) beiden 2(4 pnt. Schermen Voor de land en wedstrijd Nederland West-Duitsland (dames), die zaterdag 13 juni in het kader van de internationale schermwedstrijden van Parade et Riposte wordt gehouden, zijn de beide teams als volgt samengesteld: Nederland: Elly Botbijl, Nina Kleyweg, Lenie Kokkes-Hanepen en Danie van Rossem. West-Duitsland: mej. Berndt, mevr. Hoh- le, Helga Mees en Heidi Schmid. Voor de Benelux-scherm wedstrijden, welke zondag 21 juni te Breda worden ge houden, zijn de Nederlandse teams als volgt samengesteld: Dames floret: Elly Botbijl, Nina Kley weg, Lenie Kokkes-Hanepen, Mary Meyer- Van der Sluis en Danie van Rossem. Aan gezien de equipes uit vier schermsters be staan zal de ploeg vóór de wedstrijd de finitief worden geformeerd. Heren floret: Mosman, Sauerbier en Ter- weer. Er zullen nog twee schermers aan dit drietal worden toegevoegd. Degen: Dwinger, Godhelp, Van Kregten en Mandl. Sabel: Van Beem, Heidenrijk, Kardolus en Thomassen. Het team, dat Nederland zal vertegen woordigen bij de wereldkampioenschappen schermen, welke van 13 tot en met 25 juli te Boedapest worden gehouden, is thans samengesteld. Het ziet er als volgt uit: Dames Floret: Elly Botbijl, Nina Kley weg, Lenie Kokkes-Hanepen, Mary Meyer- Van der Sluis en Danie van Rossem. Er zal nog een reserve worden aangewezen. Sabel: Van Beem, Engelberts, Heidenrijk, Haenen, Hardolus en Tan. Volleybal Na veel spanning is HVS erin geslaagd door te dringen int de hoofdklasse volley bal. Dat gebeurde tijdens de beslissings wedstrijden in de Energiehal in Rotter dam, waarbij naast HSV Spirit en Celebes gegadigden waren. In de eerste wedstrijd versloeg Celebes Spirit na veel spanning met 3-2 (15-11, 13-15, 14-16, 15-12, 15-6). HVS ontmoette daarna een tamelijk ontmoedigd Spirit en won gemakkelijk met 3-0 (15-6, 15-12, 15-13). HVSCelebes moest daarna de beslissing brengen. HVS startte veelbelovend en won de eerste set met 15-9. Celebes antwoord de daarna met krachtig spel en won de tweede set met 15-5. De derde set was weer voor HVS (15-7), maar de vierde eindigde in het voordeel van Celebes (15- 10). De vijfde set moest dus de beslissing brengen over de promotie. Na een speech van de goed coachende Hoogenhout kwa men de HVS-èrs geladen in het veld en wonnen toen met veel machtsvertoon met 15-6. Advertentie Brood met aardbeien 1.50 LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 Cricket Engeland heeft de eerste téStmatèh te gen India, die in Nottingham werd ge speeld, met innings en 59 runs gewonnen. In antwoord op de 422 runs van de Engel se batsmen, scoorde het elftal van India in totaal slechts 363 runs. In de eerste in nings zorgde het Indiase team voor 206 vuns, in de tweede innings brachten de gasten het niet verder dan 157 runs. De verdediging van India schoot schro melijk tekort in de strijd tegen de voor treffelijke Engelse bowlers. Daardoor viel de beslissing al halverwege de voorlaat ste dag van de wedstrijd. Brian Statham en Freddie Trueman, de Engelse fast- bowlers, namen 13 van de 18 wickets. Stat ham kwam tot de voortreffelijke cijfers van 7 voor 77 en ook Trueman was bij zonder succesrijk met 6 voor 89. India had nog de pech met slechts tien man te moeten batten, aangezien Chandra Borde tijdens de eerste innings een vin ger brak. Aan het begin van de vierde dag wees het scorebord 96 voor 4 aan. De zes laat ste wickets brachten niet rneer dan 61 runs op, zodat het team voor 157 all out was. Slechts Vijay Manjrekar, die 44 runs scoorde, en Datty Gaekwad (31 runs) za gen tenminste kans geruime tijd de En gelse bowlery te weerstaan. Toen dit twee tal uit was was de strijd snel beslist. VOETBAL. De traditionele erewedstrijd, die jaarlijks ter gelegenheid van de ver jaardag van Prins Bernhard in Soestdijk wordt gespeeld, zal dit .jaar gaan tussen Volendam en Heracles. Na afloop van de wedstrijd zal Prins Bernhard aan de win nende ploeg de beker overhandigen. De ontmoeting wordt op 4 juli gespeeld. Atletiek De nationaal technische commissie van de Koninklijke Nederlandsche Atletiek Unie heeft de Nederlandse damesploeg samengesteld, die zondag 21 juni in Maas tricht tegen Italië uitkomt: 100 meter: Joke Bijleveld (Celebes, Den Haag) en Hannie Bloemhof (Palthene, Arnhem); 200 meter: Hannie Bloemhof en Ellen Ort (Atmodes, Haarlem); 400 meter: Ine ter Laak-Spijk (RKEAV, Enschede) en Elly Nieuwpoort (HAV. Den Helder); 800 meter: Gerda Kraan (Bataven, Leiden) en Jo Knaap (Beemster); 80 meter horden: Willie Baker- Cysouw (Marathon, Vlissingen) en Toos Mutter Memphis, Enschede); vèrspringen: Wemmy Spierenburg-Scholtmeyer (Mem phis. Enschede) en Joke Bijleveld; hoog springen: Nel Zwier (Olympia. Wieringer- waard) en Dini Hobers (GAC, Hilversum); speerwerpen: Wil van Montfoort (OSS- Volo, 's-Hertogenbosch) en Greet Verster- Van Zelm (ADA, Amsterdam); discuswer pen: Corrie van den Bosch (Taxandria, Oisterwijk) en Corrie Huygen (Hollandia, Rotterdam); kogelstoten: Dini Hobers en Corrie van den Bosch; 4 X 100 meter estafette: wordt samengesteld uit: Joke Bijleveld, Hannie Bloemhof, Ellen Ort, Tne ter Laak Spijk en Nannie Haase (LDA, Den Haag): algemeen leider: F. Jutte; tech nische leiding: P. Korver en mevr. F. E. Blankers-Koen. Meisjes- en jongensploeg Voor de landenontmoeting Nederland West-Duitsland jongens en meisjes, die op zondag 21 juni in Gelsenkirchen gehouden wordt, zijn de Nederlandse teams als volgt samengesteld: Meisjes: 100 meter: A. Tamerus (Zaan land. Zaandam), I. Vrijburg (Meeuwen, Den I-Iaag) en G. Hesel (De LAT, Amster dam); 80 meter hordenloop: L. Hinten (K en K, Tilburg), J. Kapieyn (Blauw Wit, Amsterdam) en A. Kinwei (Minerva, Rot terdam); vèrspringen: M. Theune (Mara thon, Vlissingen), L. Hinten en A. Kinwei; hoogspringen: C. de Kinder (Union, Nij megen), A. de Jong (Athleta, Grouw) en M. Kort (Hollandia. Rotterdam); speerwerpen: M. Hof (Avon. Heerlen), L. Allard (ADA, Amsterdam) en T. Bergman (Prins Hen drik, Vught); discuswerpen: L. Bohling (Sagitta, Amsterdam), C. van Wijk (DEM. Beverwijk) en E. Schot (Delta Sport, Zierik- zee); kogelstoten: I. Roeken (Thor, Roosen daal), C. van Wijk en L. Bohling; 4 X 100 meter estafette: A. Tamerus, I. Vrijburg, G. Hesel en M. Theune; algemeen leider: W. Dijkstra; technische leiding: J. H. Moer man,ir. P. C. Tissot van Patot en mevr. A. Gerritsen-de Vries. Jongens: 100 meter: Mock (AAC, Am sterdam) en Vasse (Pegasus, Groningen); 2(f0 meter: Beker (Holland, Leiden) en Van Crugten (LDA, Den Haag); 400 meter: Vis sers (Haarlem) en Dekkers (Union, Nij megen); 800 meter: Van Uden (Frederik van Schaesberg, Schaesberg) en De Vries (AAC, Amsterdam); 1500 meter: Konings (Zaanland. Zaandam) en Spaan (Minerva, Rotterdam); 3000 meter: Vos (Avon, Heer len) en Tausch (Union, Nijmegen); 110 me ter horden: Vissers en Miltenburg (Union, Nijmegen); vèrspringen: Van der Vuurst de Vries (Sios. Wassenaar) en Meeuwse (Haarlem); hoogspringen: De Gruyl (DOS, Rotterdam) en Niehorster (Pro Patria, Rot terdam); polsstokhoogspringen: Gelens (K en K. Tilburg) en Evers (Sprint. Breda); speerwerpen: Brouwer (Olympic, Apel doorn) en Slaman (AAC, Amsterdam); dis cuswerpen: Verschuren (PSV, Eindhoven) en Slaman; kogelstoten: Verschuren en Van Megen (Quick, Nijmegen); 4 X 100 meter estafette: Mock, Beker, Vasse en Van Crugten; 4 X 400 meter estafette: Vissers, Dekkers, Smit (Holland, Leiden) en De Gruyter (Estafette, Amsterdam). De leiding is dezelfde als voor de meisjes- ploeg. Bestuursleden van voetbalpools uit negen Europese landen zijn de vorige week in Zweden en in Finland bijeengekomen om de mogelijkheden tot instelling van een Europese voetbalpool, die veel grotere prijzen zou kunnen uitkeren dan de natio nale pools, te bespreken. Dit werd bekend gemaakt door twee directeuren van de Westberlijnse voetbalpool. Aan de conferentie, die van 1 tol 6 juni werd gehouden in Stockholm, Helsinki en Göteburg, werd deelgenomen door afge vaardigden van voetbalpoolorganisaties uit Spanje, Italië, Zwitserland, de Scandina vische landen en West-Duitsland. Italië en Spanje bleken de grootste be langstelling te hebben voor de Europese pool, terwijl de Scandinavische landen eerst enige lopende problemen opgelost wilden zien. Zeilen Ook dit jaar is de belangstelling voor de Kieler Woche. die van 21 tot 28 juni wordt, gehouden, bijzonder groot. Niet minder dan 448 zeilers uit 16 landen hebben ervoor ingeschreven. Nederland verleden jaar bijzonder succesrijk is ook nu door een groot aan tal prominente zeilers vertegenwoordigd. Vast staat al dat in de Drakenklasse zullen uitkomen Van Duyll (Bussum). Bier (La ren), Groot (Aalsmeer), Warners (Amster dam en drie Draken van de Koninklijke Marine. In de Flying Dutchmanklasse zullen ondermeer Oerlemans (Rotterdam). Boe- schoten (Oud-Loosdrecht) en Heike Blok (Den Haag) aan de start verschijnen. Wim Maarse (Aalsmeer), Leo Gerhards (Amster dam) en Hans Sleeswijk (Bussum) komen voerts uit in de Finnjollenklasse. De Olympische voorbereidingscommissie van de Kon. Nederlandse Verbonden Wa tersportverenigingen heeft het bestuur voorgesteld Jager (Lemmer) in te schrijven voor het Europees kampjoenshap 2 mans- zwaardboten, dat van 27 juli tot en met 2 augustus in de Flying Dutchmanklasse in Juelsminde (Denemarken) wordt gehouden. Voor het Europees kampioenschap 1 manszwaardboten heeft de Olympische voorbereidingscommissie drie kandidaten geselecteerd, namelijk Koos de Jong (Rot terdam), H. Sleeswijk (Bussum) en W. Maarse (Aalsmeer). De definitieve beslis sing welke van deze drie zeilers zal wor den afgevaardigd naar het kampioenschap, dat van 27 tot 30 augustus op de Silsorsee (Zwitserland) wordt gevaren, wordt op advies van de commissie aangehouden tot na de Kieler Woche. T ennis Van de zes Nederlandse spelers, die de K.N.L.T.B. voor het tennistoernooi in Wim bledon heeft ingeschreven, moeten I-Ians van de Weg en Goris in het voorafgaande schiftingstoernooi in het heren enkelspel uitkomen. De overige vier ingeschrevenen: Fredy Marinkelle. Marian Moritz, Willem Maris en Van E.ysden zijn tot het hoofd toernooi toegelaten. Alle zes krijgen echter wel een plaats in het dubbelspel van het hoofdtoernooi. Aan het jaarlijkse tennistoernooi in Beckenham in Engeland, dat maandag is begonnen, nemen vier Russische cracks deel, die naar alle waarschijn lijkheid ook op Wimbledon zullen uit komen. Op de foto ziet men v. I. n. r Tomas Leius, de 17-jarige Russische jeugdkampioen, Anna Dmitrieva, de 18-jarige Russische kampioene dames enkelspel, Sergei Oikhachev, 19 jaar, de eveneens 19-jarige Andrei Potanin en de trainer Bektz Gay man. Voetbal De afdeling Amsterdam van de KNVB heeft 13 spelers uitgenodigd voor een cen trale training als voorbereiding voor de wedstrijd van het Amsterdams elftal tegen Real Madrid op 30 juni. Op drie donder dagavonden zullen de geselecteerden en enige gastspelers het is reeds zeker dat Faas Wilkes zal meespelen onder lei ding van trainer Donnefeld in het Olym pisch stadion oefenen. De 13 geselecteerden zijn: doel: Van Raalte (BI. Wit) en Hooger- man (Ajax); achter: Van der Klink (BI. Wit), Ouder- land (Ajax) en De Jong (DWS/A.); midden: Althof (BI. Wit), Muller (Ajax), Engelander (BI. Wit) en Euwes (BI. Wit); voor: Van der Kuil (Ajax), Vonhoff (DWS/A.), Seelen (Ajax) en Schenkel (DWS/A.) Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéstraat 148 - Telefoon 5357f Schaatsenrijden Onze landgenoot H. Roos. voorzitter van de technische commissie hardrijden lan ge baan van de KNSB is zaterdag op het congres van de ISU in Tours (Frankrijk) ook gekozen tot president van de tech nische commissie hardrijden van de inter nationale bond. De heer Roos was reeds lid van deze commissie. Op het congres werden ook de data en plaatsen voor de vei-schillende Europese- en wereld kampioenschappen vastgesteld. De ISU- kalender ziet er als volgt uit: 23 en 24 ja nuari 1960 in Oslo, Europese kampioen schappen hardrijden heren, 6 en 7 februa ri Göteborg, wereldkampioenschap hard rijden dames, 6 en 7 februari Da vos, we reldkampioenschap hardrijden heren, 4 tot 7 februari München of Garmisch Par- tenkirchen, Europese kampioenschappen kunstrijden, 2 tot. 4 maart Vancouver, we reldkampioenschappen kunstrijden. Advertentie Bijzonder Phoenix Bier wordt ge brouwen van natuurzuiver brouw- water. Water dat 300 jaar geleden als regen boven de Veluwe viel en in de loop der eeuwen dóór de zandgronden heen langzaam naar Amersfoort afzakte. Zo werd het op natuurlijke wijze gezeefd, gefilterd, volkomen gezui verd. En dit zuivere water wordt in Amersfoort opgepompt door Phoenix, die er (als enige!) mee brouwt. Niets hoeft er aan dit water te worden toegevoegdgeen gram chemische reinigingsmiddelen, die de smaak van het bier zouden kunnen aantasten. Daarom is Phoenix Bier bier zoals bier moet zijn. Puur, prachtig bier. Zónder smaakje-op-de-koop-toe! Roeien Teneinde tijdig een goede indeling van de roeikalender voor 1960 te bewerkstel ligen, zowel met het oog op de Olympische Spelen in Rome als met de vele instrum- en jubileumwcdstrijden in ons land, is dit weekeinde tussen het bestuur van de Nederlandse Roei Bond, de technische ad viescommissie en de werlstrijdgevcnde verenigingen een vergadering gehouden, waarin men overeenstemming heeft bereikt over een voorlopige kalender. Alleen over de nationale kampioenschappen moet nog worden beslist. Een logische datum voor de titelstrijd zou 10 juli zijn, maar men neemt aan. dat vele topploegen het volgend jaar op 9 en 10 juli zullen willen uitkomen op de be langrijke internationale wedstrijden in Luzern. In vérband daarmee zijn er thans twee voorstellen voor de Nederlandse kampioenschappen: op zondag 17 juli of op enkele avonden in de week tussen 10 en 17 juli. De kalender, die formeel nog door de algemene vergadering in december van dit jaar goedgekeurd moet worden, ziet er voor 1960 als volgt uit: 3 april: Lange afstandskampioenschap van de Amstel voor heren. 10 april: Lange afstandskampioenschap van de Amstel voor dames. 1 mei: Varsity te -Jutphaas. 8 mei: Zaanlandse TA Zaandam. 20 en 21 mei: Hollandia te Alphen aan de Rijn. 28 en 29 mei: Amsterdamse Roeibond Bosbaan. tl en 12 juni: Njord lustrum wedstrijden (waarschijnlijk op de Kaag). 18 en 19 juni: Koninklijke-Hollandbeker op de Bosbaan. 22 juni: Telegraaf bekér op de Amstel. 26 juni: Bumpingraces te Naarden. 2 en 3 juli: Gecombineerde jubileum- wedstrijdén van Het Spaarne en DDS. Wielrennen Gisteravond werd de nieuwe wégkam- pioen van Nederland. Dik Enthoven in het clubgebouw „De Keizerskroon" in Half weg op hartelijke wijze door zijn wieler vrienden van „De Bataaf" en de vele be langstellenden van elders gehuldigd met het door hem op het circuit van Zand- voorf behaalde kampioenschap van Ne derland op de w-eg voor amateurs 1959. Zijn clubgenoten Ah Sluis en Mik Snijder, respectievelijk zevende en tiende in deze titelstrijd, deelden in de hulde. Gezamenlijk werden de drie renners in een open landauer, vooj-af gegaan door de harmonie „Eensgezindheid", door Half weg en Zwanenburg gereden. De belang stelling was geweldig. Velen moesten zich bij „De Keizerskroon" tevreden stellen met een plaatsje voor de ramen. Binnen kon er niemand meer bij. In zijn openingswoord vertelde voorzit ter P. Wilderom dat het 28 jaar geleden was dat een renner van „De Ba laaf" een wegtitel had veroverd. Spreker stond ver baasd over de prestaties van zijn renners en namens de vereniging feliciteerde hij Enthoven van harte met de door hem be haalde titel. Daarna voerden onder meer nog het. woord, de burgemeester van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, drs. Vis ser. de burgervader van de Haarlemmer meer. mr. Van Willigen, dr. Nanninga uit. Hoofddorp in zijn functie van voorzitter van het sportuitwisselingscomité. de heer Koeman namens de juryleden van Zand- voort, radioreporter Dick van Rijn, de heer J. Engel namens de Haarlemse wie lerclub ..De Kampioen", ploegleider Jan Rijneveld van de Haarlemse ploeg waarin Enthoven en Snijder als gastren- ners opgenomen waren in „Olympia's Toer" en verscheidene andere spre kers. Zij allen lieten zich in loffelijke be woordingen uit over de nieuwe kampioen, zijn twee clubgenoten en over „De Ba taaf". Allen lieten zij hun waarderende woorden vergezeld gaan door bloemen, fruitmanden of andere presentjes. Tot diep in de nacht werd het feest voortgezet. Stilstand. De groei van de Nederland se Reisvereniging is in 1958 tot staan ge komen. Vorig jaar namen blijkens het thans verschenen jaarverslag ongeveer 4000 personen minder aan reizen deel dan het jaar ervoor: 38.665 in 1958 tegen 42.901 in 1957. Poppenkast. Twee politieagenten heb ben zaterdagavond op een terrein aan de Oude Maas te Rotterdam zeven jongens van 9 tot 13 jaar aangehouden, die daar een houten keet van de gemeente zo goed als geheel hadden gesloopt. Zij vertelden hel hout te hebben willen gebruiken om er een poppenkast van te maken. De knapen zijn overgegeven aan de kinderpolitie. Herplaatsing. In het jaarverslag van het Internationaal Agrarisch Centrum wordt over de herplaatsing in de agra rische sector van de uit Indonesië naar Nederland gerepatriëerden gezegd, dat de plaatsing van landbouwkundige ingenieurs vrij vlot is verlopen: van de 57, die zich aanmeldden, vonden er 40 weer een func tie. Veel ongunstiger lagen de kaarten voor de „planters", wier uitzending naar het buitenland slechts in beperkte mate kan geschieden. Tekort. De gemeentepolitie van Leeuwarden heeft het 40-jarige hoofd van de afdeling Sociale Zaken der gemeente Leeuwarderadeel gearresteeerd. Hij zou reeds enkele jaren achtereen frauduleuze handelingen in dienstbetrekking hebben gepleegd. Bij een boekencontrole kwamen verificateurs van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten tot de ontdekking, dat er een tekort was van ruim 4500 gul den. Kleine bekende. Op zondag 7 juni hebben opsporingsambtenaren van P.T.T. in samenwerking met de rijkspolitie te De- demsvaart de klandestiene zender „De grote onbekende" opgespoord en in beslag genomen. Procesverbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige grondwerker J. S. te Dedemsvaart. Expeditie. De vorige week is eèn mi litaire expeditie naar het Surinaamse binnenland vertrokken met bestemming de Emmaketen. Zij is de voorloopster van de wetenschappelijke expeditie, die op 2 juli naar de Emmaketen zal gaan vóór onderzoekingen onder leiding van prof. Jonkers van de Wosuna. De expeditie die than is vertrokken, moet een tracé open- kappen. In een dal van de Emmaketen zal het hoofdkamp worden gebouwd. Brand in Oistcrwjjk. Vannacht om half drie is brand uitgebroken in de op slagplaatsen van een wolwasserij te Ois terwijk. Door de sterke wind werd het vuur aangewakkerd zodat de vlammen spoedig hoog boven de gebouwen uitsloe gen. De Oisterwijkse brandweer slaagde erin. binnen het. uur het gevaar voor uit breiding te bedwingen. Een jaar geleden zijn deze opslagplaatsen ook door brand geteisterd. Enkele jaren terug is het oor spronkelijke gebouw tot de grond toe af gebrand. De schade wordt geraamd op en kele duizenden guldens. Klap. De Alkmaarse politierechter heeff een 46-jarige hoofdagent van politie uit Alkmaar veroordeeld tot een boete van 25 gulden. De officier van Justitie had de vorige week een boete van 60 gulden ge- eist. De hoofdagent had op 14 september 1958 zijn buurvrouw, die zich bemoeide met een ruzie, waarbij zowel haar doch tertje als dat van de agent betrokken wa ren, een klap in het gezicht gegeven. Slag. Een Roosendaalse caféhouder heeft voor de rechtbank te Breda acht maanden tegen zich horen eisen wegens zware mishandeling van een kelner. Hij had in een café de kelner, met wie hij ruzie had gehad, een kaakfractuur gesla gen waardoor de man twee en een halve maand niet had kunnen werken. Hij kreeg de slag op het moment dat hij een glas naar zijn mond bracht. Redder. Zondag is in het. gemeente ziekenhuis te Den Helder overleden de oud-mensenredder Jan Kuiper. Hij bereik te de leeftijd van 75 jaar. Hij trok reeds jong ter redding uit, eerst met zijn eigen vlet, later met de boot van de K.N.Z.H.R'.M. Zijn eerste redding verrichtte hij op 18- jarige leeftijd. Tezamen met anderen redde hij meer dan honderd mensenlevens. Restauratie. Het gemeentebestuur van Retranchement heeft een plan gereed voor de restauratie van de vestingwerken in Retranchement en voorts het inrichten van een openluchttheater in de schans „Nassau". De wallen werden tussen 1604 en 1622 aangelegd op verzoek van Prins Maurits. De gemeente ontving dezer dagen bericht, dat het Rijk voor de uitvoering van genoemde plannen een subsidie zal verlenen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9