ZONDER RENTE Fa. B. ENGELENBERG Twee Zaandammers kregen samen drie jaar en negen maanden KLEDING TERMIJN r Congres van „Nijverheid en Handel" over het verkeer Subsidie van f 268.000 voor het Amsterdams Ballet Nederlander in België wegens moord ter dood veroordeeld JWbeAna „Een land met een Deltaplan moet ook een verkeersplan kunnen maken Sstt nog niet verklappen hoor! J HAARLEMSE KLEDING CENTRALE 11 Echtpaar krijgt zes jaar met aftrek OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Vijf jaar voor man die baby te vondeling legde Tien jaar geëist wegens laffe wraakoefening Monty s dubbelganger Drie doden in het verkeer Al is er nog geen artistieke leiding: JANSSTRAAT 63 Patroon dwong chauffeurs tot vervalsing van werkboekjes Poëzieprijzen A msterdam voor J. Hanlo en J. Elburg DONDERDAG 11 JUNI 1959 99 Het verkeer dreigt ons land boven het hoofd te groeien. De verkeersvoorzieningen houden geen gelijke tred met de snelle economische ontwikkeling van ons land. Ons hele volk heeft evenwel het grootste belang bij een gezonde „bloedsomloop". Elke burger zal de ernst van de situatie moeten begrijpen en daarom houden wij dit congres. Met deze woorden leidde woensdag ir. H. Vis, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, het onderwerp van dit jaarlijkse congres te Zwolle in: Verkeer en Welvaart. De commissie „Het verkeer in Nederland" van de maatschappij heeft over dit brede onderwerp een rapport opge steld, dat als leidraad dient voor het congres en waarvan in ons blad van zaterdag reeds een samenvattend overzicht is gegeven. De commissieleden kregen elk vijf minuten om hun speciale studie-aandeel in het werkstuk bij de vergadering toe te lichten, waarna zij een forum vormden, dat schriftelijke vragen beantwoordde en discussie voerde. Ir. Vis, voorzitter ook van het forum, begon de serie kleine inleidin gen met bovenstaand appèl aan het Nederlandse volk om zich terdege de ernst van de situatie te realiseren. „We willen geen sensatie wekken", aldus spreker, „maar activiteit". Mr. J- Milius, vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, me de sprekend namens dr. ir. K. E. Stork, directeur Nederlands-Amerikaanse Fit ting Fabriek N.V., en mr. F. E. Spat, voorzitter van de Nederlandse weg-, ver- keers- en vervoersfederatie Centraal Overleg, nam onder de loep het belang, dat industrie en handel bij het verkeer hebben. Dit belang manifesteert zich direct in de 3 miljard, die beide jaarlijks voor ver- voers en verkeersdiensten bepalen. De «spreker legde de nadruk op de grote fi nanciële lasten, die een groot verkeers plan meebrengt, maar hij zei dat de com missie niet pessimistisch is. Als alle be trokkenen maar samenwerken ten bate van het volkswelzijn. We hebben het in polderen van de Zuiderzee aangedurfd en we nemen een Delta-plan in uitvoering, aldus mr. Milius, zouden we dan geen ver keersplan kunnen opstellen en uitvoeren? Naar de mening van mr. D. van Setten, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen is er voldoende aandacht voor het ver keer en ontbreekt het ook niet aan plan nen. Alleen is het tempo van uitvoering niet hoog genoeg om de ontwikkeling bij te houden. Hier en daar is er al achter stand. Hij wees op de vele vraagstukken, zoals gelijkvloerse kruisingen, kruisingen van weg en water, van water en spoor, en zovoort. Daarnaast kampt men overal met het parkeerprobleem (grachtdem ping). Mr. Van Setten attendeerde tenslot te op de verhouding tussen openbaar ver voer (bus, trein enzovoort) en het parti culier vervoer, die thans 55 percent tegen 45 percent is, oftewel 18 miljard reizigers kilometer tegen 15. De verhouding zal in 1970 zo ongeveer omgekeerd zijn. Het particuliere vervoer 55 percent (31 miljard kilometer) tegen het openbare vervoer 45 percent (26 mil jard). In Amerika is die verhouding nog geprononceerder, maar een zelfde ont wikkeling in ons land zou rampzalig zijn. De spreker bepleitte daarom een zeker evenwicht tussen openbaar en particulier vervoer, om geen verstikking te krijgen. Ir. H. D. Prins, voorzitter van de Neder landse Vereniging van Wegenbouwers, noemde als hoofdpunten voor de oplossing van het verkeersprobleem: coördinering bij de ontwikkeling van de plannen en fi nanciering van de uitvoering. Spreker zei Baby's na geboorte gedood De Rotterdamse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak, die veertien dagen geleden diende tegen de 36-jarige loodgieter G. C. S. en diens 35- jarige echtgenote L. M .M. N., beiden uit Rotterdam. Zij zouden vijf van hun pas geboren kinderen, respectievelijk in 1951, 1952, 1954, 1956 en 1958 na de geboorte van het leven hebben beroofd. De recht bank veroordeelde de man en de vrouw ieder tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek, de man wegens moord meer malen gepleegd en de vrouw wegens medeplichtigheid daaraan. Tegen ieder van hen was tien jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. Verzachtende omstandigheden De straffen komen de rechtbank ten aanzien van beide verdachten voor in overeenstemming te zijn met de betekenis van de gepleegde feiten en de omstandig heden. waaronder deze zijn begaan. Daar bij is mede gelet op de persoon en de per soonlijke omstandigheden van de ver dachten, zoals daarvan onder meer uit de over hen uitgebrachte voorlichtings- en psychiatrische rapporten ter terechtzitting is gebleken. De omstandigheden van de verdachten werden door de rechtbank als zeer ver zachtend aangemei-kt. Allereerst is daar het gezin, dat verdachten hebben gesticht, waarin man en vrouw voor goede ver houdingen hebben gezorgd en voor een materiële verzorging, die ondanks vaak benarde economische omstandigheden, goed te noemen was. Vervolgens hecht de rechtbank grote betekenis aan de grote eenzaamheid, waarin verdachten vele jaren hebben ge leefd. Toen de moeilijkheden van het zich steeds uitbreidend gezin in bekrompen en onvrije huisvesting en met de beperkte mogelijkheden, welke hun ter beschikking stonden, voor deze zo sterk op elkander aangewezen verdachten onoplosbaar leken, hebben zij bij het kiezen van wegen, om uit de moeilijkheden te geraken, deer lijk gefaald. De rechtbank heeft de over tuiging, dat verdachten daarbij niet heb ben gehandeld uit gemakzucht of andere minderwaardige motieven, maar dat ver dachten gehandeld hebben in het ver meend belang van hun gezin en dat zij zelf weerzin hadden tegen de gekozen uit weg uit hun sexuele en gezinsproblemen. Voor wat betreft hun persoonlijkheids structuur, zoals deze naar voren komt uit de rapporten van psychiater en reclas sering, waren deze verdachten slecht toe gerust om de gerezen moeilijkheden het hoofd te bieden. Tot slot houdt de rechtbank rekening met de zes in leven zijnde kinderen van verdachten. Zij kiest mede daarom een straftijd, die, zij het na geruime tijd, toch de mogelijkheid van een hersteld gezins verband openlaat. van mening te zijn, dat coördinatie het best kan .geschieden in een Wegenbouw- raad, die moet beschikken over het in het rapport genoemde autonome wegenfonds, dat niet geheel van de overheid afhanke lijk behoeft te zijn. Het fonds zou kunnen worden gevoed met de heffingen op het verkeer. De wegenbouwraad zou moeten beginnen met het opstellen van een urgen tieprogramma. De woningbouwraad heeft bewezen, dat teamwerk van alle betrok kenen veel dubbel werk voorkomt. Luchtvaart en hotels. Het eerste forumlid, dat verscheidene vragen te beantwoorden kreeg was mr. H. J. Kruis, over diens thema: de lucht vaart. Met name werd hem de vraag ge steld, waarom de K.L.M. tot dusverre Rot terdam in zekere zin geboycot heeft. Te gen de term boycotten maakte mr. Kruis bepaald bezwaar. Hij wees er op dat sprei ding van het K.L.M.-net over twee zó dicht bij elkaar gelegen havens de rentabiliteit in gevaar zou kunnen brengen. Deson danks wordt er thans opnieüw ernstig be raadslaagd over de vraag of het niet mo gelijk is Rotterdam nauwer te betrekken bij het luchtverkeer van de K.L.M. De tweede vraag, had eigenlijk maar zijde lings betrekking op het verkeer. Het be trof met name de hotelaccommodatie. En meer in het bijzonder de kwestie van de Hilton-hotels. Zoals bericht is bestaan er plannen om twee hotels van dit reusach tige Amerikaanse concern in ons land te bouwen. De staat heeft het zeer royale ge baar gemaakt een garantie te willen ge ven voor twee maal twaalf miljoen gul den en het Nederlandse bedrijfsleven zal daarenboven nog eons twee maal zeven miljoen beschikbaar stellen voor de onren dabele top. De heer J. G. Meijer, voorzit ter van de Horecaf, sprak een scherp pro test uit. Pogingen van de Nederlandse ho telhouders om ruggesteun van de overheid te krijgen bij de bouw van nieuwe hotels zijn op niets uitgelopen en nu 't een Ame rikaans concern betreft wordt eensklaps een buitengewoon ruim financieel gebaar gemaakt. Daarenboven is de hotellerie volkomen buiten het overleg gehouden. „Als wij ondergrond hebben, kunnen wij ook grote luxueuze hotels bouwen en voor de veertig miljoen waar in dit geval spra ke van is, zetten wij niet twee, doch zeker vijf hotels, die aan de hoogste voorwaar den voldoen. Want wij gooien niet met dollars zoals bij Hilton gebeurt!" aldus de heer Meijer. In zijn antwoord sprak mr. Kruis de hoop uit dat de Nederlandse hotellerie eveneens de kansen zal krijgen nieuwe goede hotels te bouwen. Maar hij achtte het een eerste noodzakelijkheid dat thans begonnen wordt met de twee Hilton-ho tels. Deze zullen namelijk deel uitmaken van een internationale hotelketting met een grote faam (ook in Berlijn, Istanboel, Caïro zijn bijvoorbeeld Hilton-hotels), wat het naar mr. Kruis' mening gemak kelijker zal maken een rol te spelen in het Amerikaanse toeristenverkeer. De zitca- paciteit in de Atlantische luchtvloten neemt hand over hand toe en de komst van Amerikaanse toeristen stijgt parallel daarmee maar men moet niet verwachten, dat zij welbewust Amsterdam als reisdoel zullen kiezen. Zij laten hun reis regelen door een reisbureau, dat Nederland eer der zal kiezen als tussenstation op een trip naar Londen, Rome en Parijs, wan neer de voor Amerikanen vertrouwen wek kende naam van Hilton in het spel is. Wij moeten oppassen dat de Amerikanen niet over ons heen vliegen, aldus mr. Kruis. De ledenvergadering benoemde in het hoofdbestuur drs. E. H. van der Beugel, oud-staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, thans opgenomen in de directie van de K.L.M.. Drs. Van der Beugel volgt dr. H. N. Hirschfeld op. Een voorstel uit de vergadering om voorzitter mr. A. E. C. de Groot van Embden voor een derde jaar als zodanig te herbenoemen, werd met een spontaan applaus aangenomen. Tot ereleden van Nijverheid en Handel benoemde de algemene vergadering, van wege hun grote verdiensten voor het land, ir. A. H. Ingen Housz, oud-voorzitter van de directie van de n.v. Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden en ir. F. Q. den Hollander, oud-president-directeur van de Neder landse Spoorwegen. Advertentie Doeistraat 59 - Haarlem - Tel. 15232 POETSKATOEN IN 1 KG PAKKEN De 45-jarige Leeuwardenaar die terecht heeft gestaan wegens het te vondeling leg gen van een baby te Amsterdam en het plegen van verschillende oplichtingen, is door de Leeuwarder rechtbank conform de eis veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering. De man heeft tegen dit vonnis beroep aangetekend. Tegen de 37-jarige veehouder uit Garijn die vorig jaar november met een auto de 21-jarige vertegenwoordiger Jouke Kos terman opzettelijk „geschept" zou hebben tengevolge waarvan deze K. in een sloot viel en verdronk, is voor de Leeuwarder rechtbank thans tien jaar met aftrek, en voorwaardelijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar gevorderd. De misdaad er is doodslag ten laste gelegd heeft destijds in het stille Friese dorp veel stof doen opwaaien. De veehou der was vroeger zeer bevriend geweest met een oudere broer van Jouke, Jacob K. ea diens familie, waar hij altijd „over da grond" was. Toen Jacob echter een meisje leerde kennen, begon hij zijn vriend naar diens mening te verwaarlozen. Dit kon de veehouder niet verkroppen en regelmatig maakte hij ten huize van K. scènes, waar bij hij zelfs enige malen zeer hardhandig optrad. Ten slotte maakte hij het zo bont, dat de familie K. hem aanklaagde wegens mishandeling, waarvoor de veehouder een hechtenisstraf ondergaan heeft. Op 'n zondagnacht in november wachtte de veehouder V., die nu tegen de hele familie K. een diepe wrok koesterde, de broer van zijn ex-vriend, Jouke, op in een huurauto, toen deze op de fiets van een bezoek aan zijn meisje naar huis terug keerde. Op een stille dijk reed hij de een zame fietser aan, tengevolge waarvan deze in een diepe bermsloot viel. De veehouder heeft later, ongerust over de mogelijke ge volgen van zijn daad, zelf de politie en 'n dokter gewaarschuwd, die echter te laat kwamen. Jouke, die bij de aanrijding het bewustzijn verloren had, was in de sloot verdronken. De officier noemde de daad van ver dachte buitengewoon geniepig en gemeen. Hij wilde hem volledig aansprakelijk stel len voor zijn daad en baseerde daarop zijn eis. De verdediger achtte doodslag niet be wezen en was van mening, dat de veehou- dre zijn slachtoffer heeft willen mishan delen. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie Vader hoopt het Aloeder koopt het Jantje geeft het Papa krijgt op Vaderdag het droogscheer- apparaat waarvan zijn vrienden hem steeds zeggen dat het zo prima scheert Gegarandeerd mesglad, sneller en comfortabeler. Type Combi met tondeuse, schakelaar, in luxe etui f 59.75 Type Special f 44.75 Nieuw Type Standard 37.50 Uitvoerige shaverfolder nr. 1088 blf Uw handelaar of de imp. N.V. Hapé, A'dam-C., Tel. 63957. Gev. sinds 1913. Verdere Braun productenkeukenmachines sapcentrifuges I moderne radio en t.v. apparaten/grammo foons. Hapé producten: Muitisun toilet spiegels/ bij-luidsprekers/ Easyphone in folder nr. 1189. Clifton James, die tijdens de laatste wereldoorlog als dubbelganger van veldmaarschalk Montgomery optrad is woensdag op Schiphol aangekomen voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. Vrijdag zal hij aanwezig zijn bij de première van de film. ivelke over zijn avonturen is gemaakt. Op een onbewaakte overweg tussen Amersfoort en Terschuur is woensdagmid dag een auto, bestuurd door een veeart,s, in twee stukken gereten door de trein, die uit Enschede kwam. De veearts, de 29- jarige Amersfoorter G. H. Schutte, kwam daarbij om het leven. Het spoor Amersfoort-Terschuur was uren versperd. Het spoor Terschuur- Amersfoort bleef berijdbaar. De trein had een snelheid van honderd km. per uur en sleepte een deel van het wrakstuk, waarin het slachtoffer verbleef over een lengte van 300 meter mee. Met snijbranders moest men de resten van de auto van onder de dieselelektrische loco motief verwijderen. De spoorbaan was pas om half vier weer bruikbaar. De dierenarts schijnt onderweg te zijn ge weest naar een nabijgelegen weiland om enige pinken in te enten. Hij weifelde eerst bij het oversteken van de overweg, maar zette ten slotte toch door, hetgeen hem noodlottig werd. In de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort is woensdag de 25-jarige dienstplichtige soldaat J. Th. Bik uit Arn hem, terwijl hij exercitie stond te geven aan collega's van achteren door 'n achter uitrijdende drietonner aangereden. Hij was op slag dood. De 52-jarige mevrouw M. Borsboom uit Rijswijk, die op het Spui te Den Haa gtoen zij plotseling overstak door een tram werd aangereden, is in het ziekenhuis aan de Zuidwal aan de gevolgen van het onge luk overleden. Vijfdaagse werkweek. B. en W. van Reeuwijk hebben besloten hun gemeente ambtenaren met ingang van 29 juni zater dags vrij te geven. De kantooruren zullen worden ingehaald, onder andere op de maandagavonden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het college van B. en W. van Amsterdam heeft bakzeil gehaald in de balletkwestie. Dit wil echter niet zeggen, dat het Amsterdams Ballet daarmee verzekerd is van de tweehoofdige artistieke leiding van mevrouw Mascha ter Weeme en de heer Johan Verdoner, zoals de gemeenteraad op 18 februari heeft besloten en bij motie van 27 mei opnieuw heeft gecist. Een vage verklaring van de wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos, waarin werd meegedeeld, dat het B. en W. nog niet was gelukt uitvoering te geven aan de wensen van de raad, maar waarin zij niettemin beloven alles te doen om de tweehoofdige leiding alsnog tot stand te brengen, gaf de gemeenteraad woensdag middag na tweeëneenhalf uur praten vol doende vertrouwen om de twee honderd achtenzestig duizend gulden subsidie voor de nieuwe balletgroep goed te keu ren. En toen ging er een zucht van ver lichting door de rijen van de publieke tri bune, waar tientallen dansers en danse ressen hadden zitten wachten op de ver zekering het komende seizoen althans enig inkomen te hebben. Eén man tussen hen had wat verbitterd de debatten gevolgd: Johan Verdoner, in wiens positie sinds de vorige raadsvergadering ondanks de mo tie geen verandering is gekomen. Wethouder de Roos had vele woorden nodig om het gezicht van het gemeente bestuur althans enigszins te redden. Hij zei, dat B. en W. bij de poging om de tweehoofdige leiding te herstellen, op „enige moeilijkheden" waren gestuit. Terwijl iedereen met de handen in het haar zat, bleek de belangrijkste figuur in deze kwestie, de voorzitter van de stich ting „Het Amsterdams Ballet", mr. B. A. van Schaik, met vakantie te zijn. Hij is trouwens nóg met vakantie. Desgevraagd hebben de overige bestuursleden meege deeld de heer Verdoner niet tezamen met mevrouw Ter Weeme te zullen aanstel len. En toen B. en W. in nader overleg wilden treden, bleek het merendeel van de bestuursleden eveneens met vakantie te zijn gegaan.. B. en W. zullen, aldus de wethouder, echter zo spoedig mogelijk de besprekingen met het voltallige bestuur beginnen. Een tweede moeilijkheid is volgens de wethouder de vraag of men inderdaad van een tweehoofdige leiding verzekerd kan zijn. Dit hangt immers van beide leiders af en daaromtrent bestaat op dit ogenblik nog geen zekerheid. Mascha ter Weeme zowel als Johan Verdoner heeft gezegd eerst de ontwikkelingen te willen afwach ten. Overigens hield de wethouder in zijn verklaring een slag om de arm door aan te kondigen, dat indien het besluit tot een tweehoofdige leiding onuitvoerbaar is aan de raad een nader voorstel zal wor den voorgelegd. De gemeenteraad was zichtbaar verge noegd met de principiële overwinning, be reikt door de erkenning van B. en W., dat het raadsbesluit van 18 februari „zo mogelijk" zal worden uitgevoerd. En de wethouder was kennelijk vergenoegd over het feit, dat hij door de vakanties van de Advertentie zonder prijsverhoging op RUIME KEUZE: Leuke modellen Japonnen Mantelcostuums Zomer-Regenmantels Costuums in moderne dessins Sportcolberts en Pantalons enz. enz. bestuursleden van de stichting niet in staat was allerlei lastige vragen van raadsleden te beantwoorden, zodat de laat ste beletselen voor de subsidiegoedkeuring konden worden omzeild. De fractie-voorzitter van de P.v.d.A., drs. J. M. den Uyl, de geestelijke vader van de balletconcentratie, sprak van een „onduidelijke bestuursstructuur en een on duidelijke structuur bij de artistieke lei ding," hetgeen echter niet kon verhinde ren, dat hij en zijn geestverwanten zich achter de subsidieverlening schaarden. In tegenstelling tot de sprekers van de an dere fracties was hij het volkomen eens met het adres van de federatie van be roepsverenigingen van kunstenaars, waar in wordt gesteld, dat de verantwoordelij ke politieke organen geen rechtstreekse inmenging in het beleid van de te behe ren kunstinstellingen dienen te plegen. Te voren had de wethouder zich eveneens met dit standpunt als een in de onder havige kwestie zeer te pas komende bij komstigheid akkoord verklaard. Maar de heer Den Uyl had zich de tong wel kunnen afbijten, want tot grote hila riteit herinnerde het vaak zo slagvaardig uit de hoek komende communistische raadslid L. Seegers aan het feit, dat de heer Den Uyl zich destijds bij zijn voor stel tot balletconcentratie zelf aan inmen ging in het beleid van kunstinstellingen heeft schuldig gemaakt. „U hebt de sa menvoeging van het operaballet en het Ballet der Lage Landen bij decreet willen voorschrijven," zo riep de heer Seegers uit. „En u hebt niet geluisterd naar de raad van hen, die de concentratie langs geleidelijke weg wilden doen plaatsvin den, na rijp beraad met deskundigen. Nu zitten we met de ellende en moeten we maar afwachten, wat de artistieke pres taties zullen zijn." Toen de interrupties en het hoongelach wegstierven, keek burgemeester Van Hall even uit zijn krant op. „Wil iemand nog hoofdelijke stemming?" de hamer viel. Het Amsterdams Ballet kan dansen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 18-jarige chemigraaf en een 19- jarige machinebankwerker, beiden uit Zaandam, w egens diefstal door middel van inklimming veroordeeld tot respectieve lijk twee jaar en drie maanden en ander half jaar jeugdgevangenis. De officier van Justitie, mr. J. van den Oever, eiste veertien dagen geleden res pectievelijk één en een kwart jaar en één jaar jeugdgevangenis. De Zaandammei's stalen onder meer uit een school in hun woonplaats trommels met spaargeld van de kinderen. Een 18- jarige groentcnhandelaar uit Zaandam die had meegedeeld in het zilvergeld, dat dë bankwerker uit 'n villa had ontvreemd, werd wegens heling veroordeeld tot vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eis luidde vijf maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechtbank veroordeelde een 30-jari ge granietwerker uit Egmond aan Zee en een 50-jarige kok-hofmeester uit Rotter dam, die op 26 maart bij een inbraak in het stationsgebouw in Koog aan de Zaan onder meer een weekendtas met kleding stalen, conform de eis tot anderhalf jaar met aftrek. Een 37-jarige Haarlemse vertegenwoor diger werd veroordeeld tot één jaar en negen maanden met aftrek. De man probeerde in december met hulp van een vriendin, een 22-jarige Haar lemse serveerster, een elektrotechnische installateur in Haarlem voor f 150 op te lichten. Hij gaf zich uit voor een ingenieur uit Eindhoven en fantaseerde een ver haal over een aanrijding die een van zijn personeelsleden in Zwanenburg zou heb ben gehad. Verder zou de vertegenwoor diger onder valse voorwendsels in Amster dam zonder betaling voor een half jaar een auto hebben gehuurd en hij zou een Haar lemmer benadeeld hebben door een licht reclame die hij voor hem moest maken aan een firma te verkopen. De eis tegen de vertegenwoordiger luidde anderhalf jaar gevangenisstraf. De serveerster, tegen wie drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk met drie jaar proeftijd was geëist, kreeg wegens poging tot medeplegen van oplichting drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde een 26-jari- ge Haarlemse winkelbediende, die op 29 januari van zijn werkgever opdracht kreeg een cheque van 1475 te innen en met het geld goede sier maakte in Ham burg en Dusseldorp, tot één jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De officier had een jaar gevangenisstraf zonder aftrek en onder toezichtstelling van de protestants-chris telijke reclassering en als bijzondere voor waarde psychiatrische controle geëist. Ten slotte sprak de rechtbank een 48- jarige schipper uit Roosendaal vrij van schuld aan de aanvaring die tijdens een noord westerstorm op 15 oktober in het Noordzeekanaal in Velsen plaats had tus sen een Noorse tanker en een bak met bagger. De schipper was kapitein van de sleepboot die de bak bij de baggermolen had weggetrokken. De schipper van de bak, een 34-jarige inwoner van Nederhorst den Berg had de sleepkabel in plaats van deze van het achterschip naar voren te brengen, los gegooid. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. had vrijspraak ge- eist omdat, naar zijn mening factoren bui ten de wil en verantwoordelijkheid van de sleepbootkapitein in het geding waren. Advertentie het vertrouwde merk maand tampon» géén verband - géén gordel onmerkbare - onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doosje. Het past tn hel kleinste htmdiasje. Uw apotheker el drogifl 'heek W. Interna 10 tampon» f'1.20" Interne i.k. (zonder tnbrengsysteemV 10 tampon» II.- ANTWERPEN (Belga) Het hof van Assisen van Antwerpen heeft een 37-.jarige Nederlander uit de grensplaats Essen ter dood veroordeeld wegens moord op de 22- jarige verpleegster mej. Maria van Steen- sel, uit Kalmthout. Na drie kwartier te hebben beraadslaagd, heeft de jury be vestigend geantwoord op de twee vragen omtrent de schuld van verdachte die haar waren gesteld. Het openbaar ministerie, waargenomen door eerste substituut van de procureur des konings had de strengste straf geëist en de verdediging had clementie bepleit op basis van sexuele obsessie. Voorbedachte rade Opzet om te doden was volgens het O.M. wel bewezen: hij heeft het mes eerst ge slepen en hij heeft er zich dadelijk van bediend, niet om te dreigen, maar om te steken. Hij bracht het meisje acht ernstige messteken toe in de rug en de borst, waar van ten minste drie dodelijk waren. Bo vendien bracht hij haar twee vreselijke wonden toe aan de hals, opdat ze niet meer zou kunnen spreken, nadat hij eerst ge tracht had het meisje te wurgen. Het O.M. wijst er ook op, dat Maas zijn plaats goed gekozen had: de uitgestrekte heide van Kalmthout en daarvan een verlaten weg op een werkdag. De officier tracht ook het cynisme van de beklaagde te bewijzen: zijn hardnekkig ontkennen, negen dagen lang, alhoewel de bewijzen zich tegen hem opstapelden en vooral zijn houding na de moord. Toen zijn vrouw hem vertelde, dat er een meisje op de heide werd vermoord, antwoordde hij: „Je zou een vrouw niet eens meer alleen kunnen laten uitgaan." Obsessie Een van zijn verdedigers, mr. Werner Lens, voerde aan dat zijn cliënt, tiende van tien kinderen, en tamelijk aan zichzelf overgelaten, nooit geleerd heeft zich te beheersen en zijn driften te bedwingen. Hij trachtte aan te tonen, dat de ver dachte niet de bedoeling had te doden en dat er bij hem geen opzet bestond. Hij heeft gedood uit ontstemming omdat het meisje niet wilde toegeven aan zijn drift. Hij heeft haar een eerste steek gegeven om haar bang te maken. Het was op dat ogenblik, toen hij zag, dat zijn slachtoffer niet zou toegeven, dat zijn opwellende woede van hem een moordenaar zou maken. Zodra hij bekend had, gaf de verdachte toe, dat hij het mes geslepen had omdat een blinkend mes meer angst aanjaagt dan een verroest. Wanneer men hem vraagt waaraan hij dacht toen hij het mes sleep, antwoordt hij: aan de meisjes. Hij dacht niet aan doden, maar aan het bevredigen van zijn opwellende drift. Hij handelde onder een ware sexuele obsessie. Het is dus niet mogelijk te zeggen, dat hij met voorbedachten rade handelde, aldus de ver dediger. Het O.M. verwonderde zich erover, dat de verdediging niet alleen de voorbe dachte rade tracht te verwerpen, maar zelfs de opzet om te doden, waar beklaag de zijn slachtoffer zelfs de keel opensneed opdat het niet meer zou kunnen spreken. De officier zei, dat de verdachte met opzet naar de Kalmthoutse heide is gegaan, zijn slachtoffer niet toevallig heeft ontmoet, maar opgezocht, en dat hij door de moord heeft willen verzekeren ongestraft te blijven. De kantonrechter in Den Bosch heeft aan een zakenman uit Schijndel wegens overtreding van het rijtijdenbesluit con form de eis vier weken hechtenis en 600 boete opgelegd. De beklaagde had zijn beide chauffeurs, die regelmatig werkten van 's ochtends vier tot 's avonds elf uur en soms nog langer, gedwongen de aantekeningen in hun werkboekjes te vervalsen. Zij moes ten latere vertrektijden en vroegere thuis komsten noteren en schaftperioden die in feite niet genoten waren. De juiste tij den moesten voor de werkgever in een af zonderlijk schrift worden opgeschreven. De mannen, die veelal in België bomen moesten ophalen, hadden een zeer laag weekloon en mochten, ook als zij onder weg panne kregen, niets voor eten of drin ken in rekening brengen. De chauffeurs zeiden, dat zij vreesden hun betrekking te zullen verliezen, als zij weigerden de werkboekjes te vervalsen. Toen' de zaak eenmaal voor de justitie was gebracht, werden zij beiden ontslagen onder het mo tief dat er gebrek aan werk was. De substituut-officier zei, dat iedere chauffeur slechts een overtreding en een vervalsing ten laste was gelegd, doch dat het hier slechts een bloemlezing uit een stroom van feiten betrof, die zich over meer jaren heeft uitgestrekt. Hij noemde de gedragingen van de verdachte „a-so ciaal, onverantwoordelijk en zelf misda dig", omdat hij ook het leven van andere weggebruikers in gevaar heeft gebracht. De twee poëzieprijzen, elk ten bedrage van vijftienhonderd gulden die de ge meente Amsterdam beschikbaar heeft ge steld voor twee in 1958 door Nederlandse auteurs gepubliceerde bundels poëzie, zijn toegekend aan respectievelijk Jan G. El- burg voor zijn gedichtenbundel „Hebben en zijn" en aan Jan Hanlo voor zijn bun del „Verzamelde gedichten". De jury be stond uit de heren Remco Campert, Mau- rits Mok en Adriaan Morriën.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11