Horen en zien De man aan de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" en bondig V Agenda voor Haarlem 13 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Zeer gevarieerd Funke's Roggebrood FUNKE De radio geeft vrijdag T elevisie programma Plan voor radiotelescoop is nog slechts in studie Dr. J. G. Geelkerken wordt tachtig jaar Charly Chaplin in Venetië Gedenksteen van Jacques Perk onthuld Jaarvergadering Christian Science Zwolle heeft de beste kans op een hogeschool Fa. A. EVERTS ^,EIERS' Vijftigste conventie van Internationale Rotary Filmregisseurs naar de Film week Arnhem door Caoierojci Hawley DONDERDAG 11 .TIÏNT 1959 Het programma, dat de N.C.R.V. ons woensdagavond voorschotelde was zeer gevarieerd van samenstelling. Het begon met de reportage van Alfred van Sprang uit Nieuw-Guinea over de expeditie naar het Sterrengebergte. Wij moeten beken nen dat deze derde aflevering van Van Sprangs belevenissen de indruk heeft be vestigd van de vorige: dat het allemaal bijzonder meevalt. De reportage heeft e echt documentair karakter. Men steekt er wat van op en voelt zich nauw betrokken bij het welslagen van de door tegenslagen achtervolgde expeditie. Eenzelfde actuele inslag heeft de rubriek „Attentie", waarin Peter van Campen ons ditmaal de waar devolle diamant voortoverde, die hoogst waarschijnlijk in Amsterdam gekloofd zal worden. Uit de studio van Walt Disney stamde ditmaal een aan zijn tekenfilms Sneeuwwitje, Fantasia en Bambi gewijd rolpfentje, dat vooral instructief was. Zo doet Disney dat nou, zei Disney. Tenslotte kwamen dan de leerlingen van de Arn hemse toneelschool aan bod om te laten zien hoeveel ze opgestoken hebben van de lessen, die regisseur Peter Koen hen in zake televisietoneel geeft. Dat bleek niet weinig. Zij bewogen zich met kennelijk ge mak voor de camera's en de jongelui, die dit jaar eindexamen hebben gedaan, over tuigden ons wel van hun aanleg. Veel meer kan men niet zeggen, want de fragmenten van het televisiespel „John Walker" van Gerhart Hermann Mostar waren werkelijk te summier om het verantwoord te maken de staf te breken over het meerdere of mindere talent. In ieder geval was het een boeiende introductie, voor ons en, den ken wij, ook voor de kersverse toneelspe ler en speelsters. Beeldscherm er Advertentie Sinds 1834 en nos steeds stukken beter Hofleveranciei HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok- noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Nederlandse liedjes. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouwen. 14.00 Mil. Kapel. 14.35 Zang en piano. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pianoduo. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. en piano. 18.05 Dansmuz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 V.V.D.. pol. caus. 19.30 Gram. voor de militairen 20.30 Koorzang. 21.20 Gram. 21.30 Waai de brede stroom der Maas. klankb. 22.00 Instr. kwart. 22.45 Gram. 22.50 Liefde en vriendschap, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gymn. voor de vrouw. S.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Het kind bij Simon Vestdijk (II), caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Cello en piano. 11.35 Hammond orgelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regerings uitz.: Landb.rubriek: De agrarisch-sociale voor lichting. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Boekbespreking. 14.50 Vocaal dubbelkwartet met clavecimbel. 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De punt jes op de i. caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Jacques Fabrice Herman Perk. klankb. 20.35 Regerings uitz.: De Verenigde Naties in de afgelopen weken, door rar. C. W. A. Schürmann, Nederlands per manent vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties. 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus. VARA: 21.00 Vrijdagavondretour. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 De werelddag van de heili ge kindsheid. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.30 Klankb. 20.00 Symf.ork. (In de pauze: Kunstka- leidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55 —23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjournaal. 20.30—21.30 IJsrevue. Advertentie Van Nelle bestellen Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft over de onder zoekingen naar de mogelijkheden van een nieuwe radiotelescoop nader medegedeeld, dat het door de O.E.E.S. toegekende be drag van ongeveer 50.000 bestemd is voor een voorstudie, die beoogt na te gaan of het mogelijk en gewenst is over te gaan tot de bouw van een kruisantenne voor radio-astronomisch onderzoek. De door de O.E.E.S. toegezegde bijdrage beloopt de helft van de voor één jaar benodigde gel den. De andere helft van de kosten wordt door België en Nederland gedragen. De kruisantenne kan naast de op 17 april 1956 te Dwingelo in gebruik genomen radio telescoop een waardevol instrument zijn voor radio-astronomische waarnemingen. Over de vraag of tot de bouw van een kruisantenne moet worden overgegaan, kan pas worden beslist als het resultaat van de voorstudie, die naar verwacht wordt enige jaren zal duren, bekend is. Advertentie Van Nelle bestellen 5 Dr. J. G. Geelkerken te Amsterdam, emerituspredikant der Nederlands Her vormde Kerk, zal zatei-dag zijn tachtigste verjaardag vieren. Dr. Geelkerken werd op 13 juni 1879 te Alkmaar geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 15 oktober 1909 com laude promoveerde tot doctor in de theologie op een proefschrift getitelde „de empirische godsdienstpsychologie". Op 5 februari 1911 werd hij in de gereformeer de kerk te Epe in het predikambt beves tigd. Op 17 maart 1926 werd hij door de buitengewone generale synode van Assen geschorst en later afgezet, vanwege zijn opvatting van de paradijsgeschiedenis, be schreven in Genesis 3. Op 1 augustus 1926 werd hij predikant van de „Gereformeer de Kerken in hersteld verband," die uit dit conflict waren ontstaan. Dr. Geelker ken heeft in deze kerkengroep een voor aanstaande plaats ingenomen en voor haar diverse deputaatschappen vervuld. Na de bevrijding hebben de gereformeer de kerken in hersteld verband zich op 15 mei 1946 met de hervormde kerk her enigd. Aan dr. Geelkerken werd op 15 september van dat jaar emeritaat ver leend. Hij was bestuurslid van de Oecu menische Raad van kerken in Nederland, van het Lausanne-comité, de afdeling Am sterdam van de Evangelische Alliantie, de Confederatie van kerken voor de vrede, het Nederlands Comité fót steun dër Fran se kerken, het Nederlands comité der Weense stadszending, de Stichting tot ver rijking van het kerklied, stichting „Woord en Geest", curator van de Am sterdamse maatschappij voor jonge man nen en van de Volksuniversiteit, commis saris van de Stichting Hoenderloo, be stuurslid van het Christelijk Militair Te huis te Oldebroek, voorzitter van de Ver eniging voor Bijbelverspreiding en cura tor van het gereformeerd gymnasium te Amsterdam. Ook heeft dr. Geelkerken veel geschre ven. Van zijn hand verschenen: „Levens raadsel en Levenshouding" (over het boek Prediker) en „Met Christus" (met de hoogleraren De Vrijer en Stegenga). Hij publiceerde voorts tal van artikelen en preken. De verdiensten van de 80-jarige vonden erkenning in zijn benoeming tot lid van de Maatschappij van Nederlandse Letterkunde en tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Charly Chaplin brengt met zijn vrouw Oona een vakantie van een week door in Venetië, waar hij volgens geruchten zijn nieuwste film zou maken. De foto toont het echtpaar wandelend tussen de duiven op San Marcoplein. Advertentie Van Nelle bestellen Ter herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden de dichter Jacques Perk werd geboren heeft woensdag de onthulling van een gedenksteen in de zijgevel van het ge bouw van de Amsterdamsche Bank in de Dortse Breestraat plaats gehad. Op deze plaats heeft Perks geboortehuis gestaan. In de gedenksteen zijn, behalve de vermelding van het historisch feit, ook enkele regels uit Perks gedicht „Hemel vaart" gegrift. Het herinneringsteken werd in het bijzijn van diverse letterkun digen onthuld door madame J. de la Sainte Croix-Marquez uit Parijs, een van de Franse leden van het geslacht Perk, van wie er verscheidene bij de plechtigheid aanwezig waren. Prof. dr. Garmt Stuiveling hield op een herdenkingsbijeenkomst in het Dordrecht- se museum een lezing over de dichter. Hij onderscheidde in het dichtersleven van Perk vier fasen, namelijk in een periode van Marie Champary, een schoolliefde, van Mathilde Thomas, die hem tot zijn Mathildecyclus inspireerde, de periode met Willem Kloos en de tijd van Joanna Blanche. Dr. Stuiveling noemde Perks oeuvre een klassiek bezit van de Nederlandse litte ratuur. Perk is, zo zei hij, niet een over gangsfiguur, want hij heeft het oude, zo wel als het nieuwe in zijn gedichten ver enigd. „Zijn duurzame grootheid ligt in het feit, dat hij als eerste moderne taal en levensgevoelen in woorden tot uitdruk king heeft gebracht". De heer Jacques Franqois uit Parijs bracht het comité, dat de Perk-herden- king heeft georganiseerd, namens de le den van het geslacht, dank voor de eer, die aan Perks nagedachtenis is bewezen. Woensdagochtend werd bij het graf van de dichter Jacques Perk op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam een korte herdenkingsplechtigheid gehouden, waarbij prof. dr. N. A. Donkersloot, hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam enkele woorden ter nage dachtenis van de dichter Perk sprak. „Om aan de felle uitdagingen van onze tijd het hoofd te kunnen bieden, wordt een dieper begrijpen van de geestelijke hulpbronnen vereist." Dit was het hoofdthema van de Jaar vergadering van De Moeder-Kerk, The First Church of Christ, Scientist, in Bos ton, Massachusetts (V.S.), welke dezer dagen door ongeveer 7.500 Christian Scientisten uit vele delen der wereld werd bijgewoond. In zijn boodschap aan de leden ver klaarde De Christian Science Raad van Directeuren, dat de groeiende belangstel ling voor de geestelijke waarden een bij zondere uitdaging vormt de uitdaging om deze grote waarden nog vollediger aan het mensdom kenbaar te maken door het beleven daarvan. Kathryn F. Cook uit Boston werd voor het komende jaar tot Presidente van De Moeder-Kerk benoemd. Zij oefent de praktijk der Christian Science genezing reeds meer dan twintig jaar uit. Mrs. Cook verklaarde dat de werkdadigheid van geestelijke hulpbronnen door middel van wetenschappelijk gebed wordt be wezen in het vernietigen van vrees, het genezen van ziekte en het oplossen van menselijke problemen van iedere aard. In de bijeenkomst werd voorts een ver slag voorgelezen, waarin voorbeelden waren opgenomen van de genezing door Christian Science van ernstige ziektege vallen. Gordon V. Comer, de Secretaris van De Moeder-Kerk, vestigde speciaal de aandacht op het genezingswerk, dat door Zondagsschool-leerlingen was ver richt. Will B. Davis, Hoofd van de Persge committeerden, kondigde aan dat er een Duitse, Franse en Spaanse versie van de film „De Moeder-Kerk in actie" wordt gemaakt. Deze kleurenfilm, waarin de kerk-activiteiten in beeld worden ge bracht, zal aan Christian Scientisten over de gehele wereld worden vertoond. John H. Hoagland, die als manager van het Christian Science Uitgeversgenoot schap verslag uitbracht, noemde het spe ciale 104 bladzijden tellend jubileum nummer van The Christian Science Moni tor in oktober een belangrijke prestatie in een van de produktiefste en gedenk waardigste jaren in de geschiedenis van het blad. De pi-ovinciale Overijselse commissie, die tot taak had Gedeputeerde Staten te adviseren omtrent de meest aanvaai-dba- re plaats voor de eventuele stichting van een universiteit in het oosten des lands heeft zich positief voor vestiging te Zwol le uitgesproken. Een lid van de commissie, de Commis saris der Koningin in Overijssel, ir. J. B. G. M. ridder van der Schueren, was het met dit advies niet eens en heeft in een minderheidsnota zijn volledige voorkeur uitgesproken voor de' vestiging van een technische hogeschool in Enschede. Het advies van de commissie is dezer dagen door Gedeputeerden behandeld. Het rap port, dat hiervan het resultaat was en dat gesteund wordt door een meerderheid van Gedeputeerde Staten, is naar Den Haag gezonden. In dit rapport wordt door vier van de zeven leden te kennen gegeven, dat Zwol le de geschiktste stad voor de vestiging van een universiteit wordt geacht. Drie spraken zich uit voor een techni sche hogeschool in Enschede. In Den Haag werken twee rijkscommissies aan rapporten voor de minister over de ves tiging van een universiteit, casu quo tech nische hogeschool in het oosten des lands. Nu het provinciaal bestuur officieel te kennen heeft gegeven, dat het Zwolle als de geschiktste plaats beschouwt voor een universiteit, wordt aangenomen, dat de kans voor Deventer, dat mede-gegadigde is, verkeken is. „Maar hoe ben je zo opeens hier gekomen?", vroeg Tukie. „Ik kwam aangevlogen!", verklaarde Toka. „Vliegen?", zei Tsjik verbaasd. Kun je dan vliegen?" „Jawel!", zei Toka bedaard. „Maarje hebt toch geen vleugels?", zei Tukie. „Die heb ik niet nodig. Ik vlieg toch wel", antwoordde Toka. Kijk zo!" Het paardje draaide opeens zijn staart heel snel in het rond; het leek wel een vlieg- tuigschroef. En toen vloog het een rondje boven hun hoofden2021 Advertentie Van Nelle bestellen Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 53 - Haarlem - Tel. 12730 ERKENDE GAS-WATERFITTERS Op de vijftigste jaarlijkse conventie van de Internationale Rotary-beweging, die de laatste vijf dagen in New York is gehou den, werd de heer Harold T. Thomas uit Auckland, Nieuw Zeeland, gekozen tot president van de Internationale Rotary voor het jaar 1959-1960. De heer Thomas, die president-commissaris is van een gro te meubelhandel in Nieuw-Zeeland en te vens lid van de uitvoerende raad van de afdeling Auckland van de U.N.O. in Nieuw Zeeland, volgt daarmee de heer Clifford A. Randall uit Milwaukee (Verenigde Sta ten) op. Voor de jaren 1959-1961 werden eveneens in het bestuur van de Interna tionale Rotary benoemd leden uit Enge land, Zweden, Thailand en de Verenigde Staten. Op de conventie, die door meer dan 16.000 Rotarians en gasten, samen verte genwoordigende 10.200 Rotaryclubs met 477.000 leden in 112 landen, werd bijge woond, zijn inleidingen gehouden door on der meer de secretaris-generaal van de U.N.O., Dag Hammarskjoeld, dr. Wer- nher von Braun, de schrijfster Pearl S. Buck, de gouverneur van de staat New York, de heer Nelson A. Rockefeller, de burgemeester van de stad New York, de heer Robert F. Wagner, alsmede door sprekers uit zeven verschillende landen De volgende conventie zal van 29 mei tot 2 juni 1960 in Miami-Miami Beach, Flo rida (Verenigde Staten) worden gehouden. De selectiecommissie van de Filmweek Arnhem 1959 heeft voor het middagpro gramma van dinsdag 23 juni haar keus bepaald op de Zweedse film Op de drem pel van het leven. Deze film, die werd ge regisseerd door Ingmar Bergmann, ver kreeg de „Grand Prix" voor de beste re gie op het internationaal filmfestival 1958 in Cannes. De grote prijs voor de beste vrouwelijke spelprestatie werd aan een der actrices toegekend. De regisseurs Francois Truffaut, Jacq. Clayton, Alfred Weidemann en Frank Wisbar, van wie werken in het program ma van de internationale filmweek Arn hem 1959 zijn opgenomen, zullen deze ma nifestatie bezoeken. Ieder van hen zal aan wezig zijn op de dag waarop zijn werk wordt vertoond. Indien zij iets langer in Arnhem kunnen verblijven, waardoor een voldoende aantal tegelijk in de stad zal zijn, zal worden gepoogd een filmforum te houden, waaraan ook Nederlandse auto riteiten op filmgebied zullen deelnemen. De cineast Joris Ivens zal in Arnhem aanwezig zijn bij de vertoning van zijn in 1958 in Cannes bekroonde documentaire „La Seine a rencontré Paris". Het is na genoeg zeker, dat de vrouwelijke hoofd rolvertolkster in de Braziliaans-Franse film „Orfey Negro" (in Cannes bekroond met de gouden palm), Marpessa Dawn, op de slotavond van de filmweek zal zijn. Eerste Kamerlid. De oud-minister van Defensie ir. C. Staf is geïnstalleerd als lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal. Hij werd benoemd in de vacature, welke was ontstaan door het overlijden van de christelijk-historische senator mr. dr. G. Kolff. „Koekjes geen luxe". Tijdens een congres van de Nederlandse banketbak kersvereniging in Dordrecht is een voorstel behandeld om stappen te ondernemen ten einde de omzetbelasting op koekjes afge schaft te krijgen. De vergadering nam het voorstel aan, overwegende dat een koekje niet meer als luxe artikel is te beschou wen. Advertentie Van Nelle bestellen 25. Naar het kantoor van een ander te lopen in plaats van de ander te dwingen naar het jouwe te komen, betekende, dat je openlijk de hogere positie van de andere man erkende. Volgens Loren P. Shaw's plan de campagne betekende elk verzet tegen alle soor ten van dergelijke verleidingen een nieuwe overwin ning die hem weer een stap dichter bij het plaatsver vangend directeurschap bracht. Zijn uiteindelijke ver kiezing daartoe was natuurlijk onvermijdelijk het was niet mogelijk, dat Bullard iemand anders daar voor kon uitpikken; het was duidelijk, dat niemand van de anderen ook maar in de verte daarvoor in aan merking kwam maar elke dag, die hij het kon ver haasten, betekende de uitschakeling van vier-en-twin- tig uur martelend wachten. Diep in Loren Shaw's geest, tè diep voor een totale bewuste erkenning leefde de angst voor wat er zou kunnen gebeuren, als hij de deur van Alderson's kan toor zou openen, als alle ogen op hem gericht zouden zijn en hij misschien gedwongen zou worden te er kennen, dat er geen warmte lag in hun begroeting, geen uitnodiging hun kameraadschap te delen. Zelfs zijn onderbewustzijn bereikte nimmer dit punt, omdat Loren Shaw, uit instinctieve zelfverdediging, zijn geest stevig geblokkeerd had tegen de erkenning, dat andere mensen hem niet mochten. Sedert die dag op de middelbare school, toen hij verslagen was in de verkiezing voor penningmeester van de tweedejaars, had hij altijd elke situatie vermeden, waarbij hij ver laagd zoü kunnen worden door de waardeloze menin gen van oppervlakkige dwazen. Tegen de dwingende krachten, die Loren Shaw in zijn eigen kantoor hielden, streed met volle kracht een ka raktertrek, die de dominerende macht in zijn leven vormde. Hij was een buitengewoon nieuwsgierig man. Nieuwsgierigheid is een normaal menselijke eigen schap, maar in Loren Shaw had zij abnormale afme tingen aangenomen. Als iemand anders iets wist, dat hij niet wist, speciaal als die kennis zelfs maar indi rect betrekking had op zijn eigen persoonlijke toe komst, werd hij gedreven door een emotionele aan drang, die vaak de grenzen van zijn uithoudingsver mogen te buiten ging. In zijn college-dagen waren er verschillende gelegenheden geweest, waarop hij phy- siek ellendig was geworden van het wachten op de aankondiging van examenresultaten, ondanks het feit dat hij er altijd zeker van kon zijn, dat hij een der eer sten van zijn klas was. Gedurende deze laatste anderhalf uur had Loren Shaw de voortdurend erger wordende kwelling door staan van het niet-weten, waarom Avery Bullard een speciale vergadering van de onderdirecteuren had bij eengeroepen. De „nervositeit had de palmen van zijn handen vochtig gemaakt en hij opende z'n bureau om een nieuwe linnen zakdoek te nemen uit de voorraad, die hij in het bewerkte teakhouten kistje bewaarde, dat paste in de onderste lade van zijn bureau; het was de tiende zakdoek, die hij die dag gebruikte, een noodzakelijke verkwisting, die hij in dezelfde catego rie geplaatst had als zijn kostuums, welke alle ge maakt waren door de New Yorkse kleermaker die, volgens het weekblad „Fortune", zijn cliëntèle be perkte tot de grootste industriekoningen van het land. Loren Shaw sloot de lade, waarin de lichtelijk ge kreukelde zakdoek lag; hij deed alles geruisloos, ten einde de mogelijkheid te vermijden enig geluid, dat door de muur kon komen, te missen. Hij kon de woor den niet verstaan, maar hij kon wel Walter Dudley's gedempte stem herkennen en het lage geluid van Jesse Grimm's lachende antwoord. Shaw's dunne lippen krulden zich van walging. Dudley had natuurlijk weer een van z'n achterlijke geschie denissen verteld... die gedroeg zich nog altijd of ie een straatkoopman was in plaats van onderdirecteur van de Tredway Maatschappij... dwaze idioot! Jesse Grimm had tenminste de goede smaak bijna aldoor z'n mond te houden. Maar och, ze deden er eigenlijk geen van beiden veel toe... ze waren te oud... even goed als die ouwe gek van een Alderson. Opnieuw, zoals wel duizend keer sedert Fitzgerald's dood, vond de scherpe naald in Shaw's geest dezelfde groef in de zelfde grammofoonplaat en hij hoorde hetzelfde ant woord... Loren P. Shaw: plaatsvervangend direc teur! Er was eenvoudig geen ander antwoord. Dat zou niet kunnen! Het was zo eenvoudig als een wiskunde- som. Je kon het op twaalf manieren uitwerken en het antwoord bleef aldoor hetzelfde. Maar nu kwam in dezelfde groef van dezelfde plaat de onvermijdelijke vraag en de even onvermij delijke angst, die daar op moest volgenwaarom stelde Bullard de benoeming steeds maar uit? Telkens als de vraag gesteld werd, produceerde zij een nieuwe druppel haat, totdat nu Loren Shaw's geest vertroebeld werd door het gif van een langbe- waarde woede. Hij haatte Avery Bullard met de bij zondere haat, die een gemartelde zijn beul toedraagt. Hij haatte hem voor de berekende wreedheid die hij hem had aangedaan met deze maanden van wachten, voor zijn verdomde geheimzinnigheid, voor zijn naar New York gaan zonder een woord te zeggen over wat ie er ging doen, voor het bijeenroepen van een ver gadering, waarvan niemand het waarom wist. Nie mand? Shaw verstijfde bij een plotselinge veronder stelling. Wisten ze het soms in dat kantoor aan de an dere zijde van de muur? Wist Grimmof Alder sonof Dudley of Walling? Walling? Nee, hij had Waiting's stem niet gehoord. Hij was daar vast niet. Was hij niet juist vanavond met die fabriekstest be zig voor het nieuwe giet-procédé? Ja, het was van daag vrijdag. Dat betekende, dat Walling niet bij de vergadering aanwezig zou zijn. Natuurlijk niet.... Bullard zou er nooit op staan, dat zijn blonde protégé aanwezig zou zijn, als ie zichzelf daardoor in ongele genheid bracht! Shaw ging plotseling tot handelen over. Dit was zijn kans! Twee weken lang hield hij al een speciale rekening bij, waarmede hij bewees, dat Walling reeds de eerste helft van het budget voor ex perimenteel werk overschreden had met 6254.18 dol lar en daarboven had ie nog een extra-bedrag van 6000 dollar nodig gehad voor de een of andere ouwe pers, die hij in Pike Street weer in elkaar wilde laten zetten. Shaw had dit rapport niet naar het kantoor van de directeur gezonden, omdat hij wist, dat Avery Bullard het terzijde zou schuiven. Maar als hij het memorandum in de vergadering van de onderdirec teuren zou voorlezen, dan kreeg de hele aangelegen heid een gans ander aspect Als het eenmaal in de notulen was opgenomen, kon het niet gepasseerd worden.... en vanavond zou Walling er niet bij zijn om zich zelf schoon te kunnen wassen. Het werd tijd, dat iemand hem es op z'n vingers tikte-.hij had Avery Bullard al lang genoeg ingepalmd. (Wordt vervolgd) Stadsschouwburg: Vandaag besloten voorstelling. Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Zomerconcert N. Ph. O. Vrijdag 19.30 uur: Uitvoering Haarlems Muziekinstituut. Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Beiaard concert door Arie Peters. Vrijdag 11.30 uur: Beiaardconcert door Arie Peters; 20 uur: Orgelconcert door Hendrik Lasschuit met de hoboïst G. van Koten. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19.30 uur: „The big country", 14 j. Vrijdag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Ketenen van de haat", 18 j. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De dictator", 14 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Meisjes op bestelling", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Sterne über Colombo", 14 j. Dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Die Gefangene des Maharadscha" (tweede deel), 14 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Sahara", 18 j. Vrijdag tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Paspoort der schande", 18 j. Zaterdag 23.30 uur: „Wilde vruchten", 18 j. Zondag 11 uur: „Het zesde continent", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Vrijheren van het oerwoud", a.l. Donderdag 14 en 20 uur: Bernardine", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „De nachten van Cabiria", 18 j. Vrijdag 20.15 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „De vrouw die tweemaal leefde", 18 j. Zaterdag 14.30 uur en zondag 14 en 16.15 uur: „Paradijs onder de horizon", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Drie mannen in de sneeuw", a.l. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Kind hearts and coronets", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De geheimzinnige passagier", 14 j. Vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De glimlach van een zomer nacht", 18 j. Zondag 11 uur: „De verove ring van de Mount Everest", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De charge der Vaquero's", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30. 19 en 21.15 uur en zon dag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het panter- meisje". 14 j. Maandag tot en met donder dag 14.30. 19 en 21.15 uur: „De goudrovers" 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Als de kraanvogels overvliegen", 14 j. In het voorprogramma „Rembrandt" van Haanstra. Vrijdag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Een huis vol heksen", 14 j. Zondag 11 uur: „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort) :Vandaag 20 uur: „Frou-Frou", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 15 juni op werkdagen van 11 tot 17 uur: Expositie Karei Appel. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 22 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Ten toonstelling „Met Cornells van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Ploos van Amstel. Vleeshal: Tot 15 juni dagelijks van 9 tot 22 uur: Tentoonstelling Natuurbescher mingscommissie Zuid-Kennemerland. Badhoevedorp: (Burg. Van Amersfoordt- laan): Tot. 1 juli werken van zeventiende- eeuwse beeldhouwers. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 5 juni.) 'Advertentie Van Nelle bestellen?

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15