Bonn komt tot bezinning na een week rebellie Gewestelijk bewind op Sicilië zonder de communisten? Onderminister Gates, de man in opkomst bij het Pentagon Verontrusting over de parlementaire meegaandheid en publieke apathie De beurs Amsterdamse Beun ZELF AUTOSPUITEN Vorfind. Coveline Parlementair onderzoek naar fouten bij aanleg Christen-democraten zouden zich moeten verenigen en samengaan met liberalen en monarchisten Hij heeft het formaat van een Defensie-minister Drie arbeiders vielen uit grijper van kraan, een dode „Navis" vertrokken naar Amsterdam Re^ering-De GauHe komt de arbeiders tegemoet Hagelschade in Duitsland Atoomduikboot der V.S. met raketbewapening Z.W.O. subsidieert studie voor schoolkeuze Onderzoek in de noordpool naar gletsjervorming Zeeliedenstaking in Italië heeft zich uitgebreid DONDERDAG 11 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 Op het vliegveld Le Bourget bij Parijs begint op 12 juni de jaarlijkse grote luchtvoartshorv, waarvoor de voor bereidingen in volle gang zijn. Tech nici van het Amerikaanse tactische luchtcommando in Europa zetten op het vliegveld het nieuwste soort ge leide projectiel van de NAVO in elkaar. Advertentie Met de ..Nappa" bereikt men ongekende resultaten. Vraagt inlichtingen. Frtfs 22-50. GED. OUDEGRACHT 95 - TELEFOON 16507 St. Lawrence-Zeeweg OTTAWA (Reuter) De leider van de socialistische fractie in het Canadese lagerhuis. Hazen Argue, heeft een volledig parlementair onderzoek geëist naar ver meende fouten bij de aanleg van de Zeeweg van St. Lawrence. Hij verklaarde woens dag dat er volgens inlichtingen die nij heeft ontvangen „aanzienlijke fouten" en tenminste een „bijna ongelooflijke vergis sing" zijn gemaakt, bij de bouw van de sluizen rondom Montreal. Inspecteurs hadden tijdens de bouw op deze fouten gewezen, doch er was niets aan gedaan, zei hij. De minister van vervoer, George Hees, antwoordde hem dat er bij een omvangrijk bouwwerk als dat van de Zeeweg altijd wel onderdelen zijn die niet direct ten volle bevredigen. De autoriteiten volgen de nor male procedure en betalen de aannemers niét volledig voor alles naar wens >s uit gevoerd, aldus de minister, die echter niet te kennen gaf of hij zou instemmen met 'n parlementaire enquêtte. (Van onze correspondent in Rome De uitslagen van de Siciliaanse verkie zingen zuüen het verre van gemakkelijk maken om tot de samenstelling van een nieuwe gewestelijke regering te komen. Milazzo en zijn christen-socialisten heb ben een veel grotere overwinning behaald dan iemand bad verwacht. Men gaf hem theorie zou hij dus tezamen met de par tijen, waarmee hij in dc laatste maanden Sicilië heeft bestuurd, te weten met de communisten, die 21 zetels (21,3 percent) hebben verkregen, met de socialisten, die er negen (10,6 percent) verworven. In vijf, ten hoogste zes zetels en hij heeft er elf (9,8 percent) hebben, en de neo fascisten, die er negen (7,6 percent) heb ben, vijftig zetels te zijner beschikking krijgen. De percentages die tussen haakjes ach ter de partijen zijn vermeldt, gelden niet de zetels, maar zijn gebaseerd op de stem menverdeling. Maar die vlieger gaat niet op, daar u«- socialistën hun verkiezingscampagne heb ben gevoerd onder het motto: nooit meer samenwerking met. de fascisten. Hun breuk mét de communisten is daardoor ook groter geworden, daar op Sicilië vreemd genoeg communisten en fascisten onder het mom van de gewestelijke auto nomie broederlijk samenwerken om het ene grote doel te bereiken, dat hen vooi ogen staat, namelijk de democratie te ver zwakken en dat wil dan in de eerste plaats zeggen de christen-democratische macht te breken. Zonder de socialisten komt Milazzo niet aan de meerderheid, (Vó.n onze correspondent in Washington De man over wie men op het ogenblik in Washington spreekt is Thomas S. Gates tot voor kort minister van Marine, die thans door president Eisenhower benoemd is tot onder-minister van Defensie ter ver vanging van de overleden Donald A. Quar- les. Juist omdat er zoveel rivaliteit be staat tussen de wapens leger, lucht macht en marine komt na zulk een benoeming allereerst de vraag op: aan welke kant staat Gates? Gates is een man van de vloot. Hij heeft gedurende de oorlog jarenlang op vliegdekschepen ge diend en was totnutoe minister van Mari ne. Maar de voldoening over de promotie van Gates strekt zich uit tot ver buiten marinekringen en dat moet er op wijzen, dat men Gates een figuur acht, die ver heven tot de rol van arbiter boven de partijen zal weten te staan en liet lands- Drie arbeiders, die zich aan het Maas en Waalkanaal in de reusachtige grijper van een elektrische kraan bij herhaling van de wal in het schip lieten hijsen, stort ten naar beneden toen de kraanmachinist per ongeluk te vroeg de grijper liet open klappen. Twee mannen wisten zich te redden door een gelukkige sprong, maar de 33-jarige L. Lieskamp raakte beklemd tus sen de grijper en de wand van het schip. Hij werd ernstig gewond en is later in het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen over leden. Donderdagmorgen om kwart voor twaalf de Groningse kustvaarder „Navis", die insdag op de Noorderpier van IJmuiden vas gelopen, naar de Oranjewerf in Am sterdam vertrokken, waar het schip zal worden gerepareerd. Gesleept door de •Assistent" van Wijsmuller en aan de ach terkant in balans gehouden door de „Junior" van dezelfde maatschappij, arri veerde de „Navis" in de Noordersluis. Aan bakboord was het bergingsvaartuig „Hulp ih Nood" van Goedkoop bevestigd. belang zwaarder zal laten wegen dan de wensen van een deel der strijdkrachten. Dat hij niet bang is om tegen machtige admiraals van zijn geliefde vloot in te gaan heeft hij in de afgelopen jaren reeds duidelijk bewezen, toen hij aan onderzee boten met raketbewapening de voorkeur gaf boven vliegdekschepen. Het zijn sombere dagen voor het Penta gon hef departement van Defensie geweest. Quarles, de technisch zéér be kwame en hardwerkende onderminister, is op 64 jarige leeftijd onverwacht over leden. Twining, het hoofd van de stafchefs is geopereerd aan kanker in de long. Zijn herstel vordert goed, maar het zal toch nog weken duren voor hij weer terug is en op volle kracht kan werken. Vandaar dat men tijdelijk Twinings voorganger, admi raal Radford, naar het Pentagon heeft la ten terugkeren in de functie van adviseur. In de eerstkomende periode zullen daar om twee figuren op de voorgrond treden in het ministerie: Gates en Radford. Hun in zichten lopen zeer uiteen en dat alleen be wijst reeds, dat de opinieverschillen in het Pentagon beslist nog niet zijn opge lost. Toch is één ding wel belangrijk: Gates zal. naar het zich laat aanzien, een permanente invloed hebben in het defen siebeleid en Gates is een man, die grote aandacht wil schenken aan Amerika's ca paciteit om ook oorlogen op beperkte schaal te kunnen voeren. Radford behoort tot de school die voornamelijk heil ver wacht van Dulles' „massale vergelding" een heil, dat men. met het voorschrijden der jaren en het groeien van Ruslands ra ketmacht, meer en meet in twijfel moet trekken. In leger en luchtmacht-kringen zal men misschien van oordeel zijn, dat Gates te veel nadruk legt op de vloot, wanneer hij denkt aan beperkte oorlogen. Over de ver deling der rollen lijkt echter een compro mis wel mogelijk, mits men het maar eens is over het beginsel, dat Amerika pa raat moet zijn, ook en misschien juist voor plaatselijke conflicten, die de communis ten ten eigen bate proberen uit te buiten. In Quarles had het luchtwapen een kam pioen van formaat. Gates' promotie be tekent daarom wellicht een zekere terug slag voor de luchtmacht. Doch Gates, nog maar 53 jaar oud, is een man van de mo derne tijd en de moderne wapens. Daar om alleen reeds behoeven de vliegers en raketschieters zich niet te bezorgd te ma ken. ook niet al zou hij het schampere restje van de royalisten, die zes van hun vroegere negen zetels hebben verloren en er dus nog maar drie (4,7 percent) overhouden, tot samenwerking met hem en de fas cisten en de communisten bereid vinden. Het ziet er dus naar uit, tenzij de socia listen ten slotte toch nog ter wille van de macht en om regeringspartij ff worden even weinig scrupuleus zouden blijken als de communisten zijn, dat Milazzo wel de verkiezingen heeft gewonnen, maar niet langer minister-president, van de gewes telijke regering zal blijven. Twee oplossingen lijken het meest waar schijnlijk. De eerste is deze: de 34 chris ten-democraten (38.7 percent) verenigd met de twee liberalen (3,7 percent), de drie royalisten en de nagen fascisten, ko men tot een meerderheid van 48. Dit zou echter waarschijnlijk aanleiding worden tot moeilijkheden in de christen-democra tische partij, daar ten slotte niet alle christen-democraten zo verblind zijn dat zij terwille van de macht met de fascis ten op één kussen zouden willen zitten. Er is echter een kleine marge, ook al zouden ei- twee christen-democratische afgevaar digden overlopen naar de andere partij van Milazzo, dan zou er nog altijd een meerderheid van 46 overblijven. Zwaar offer De tv/eede mogelijkheid is deze en die lijkt ons eigenlijk het meest waar schijnlijk 34 christen-democraten, ne gen christen-socialisten, twee liberalen en drie royalisten vormen tezamen ook 48. Zeker zou dit van de christen-democrati sche partij en van de hoge geestelijkheid heel wat plooibaarheid eisen. Zij hebben ten slotte Milazzo met alle, ook de meest verwerpelijke, middelen bestreden, zich niet ontzien hem met de banvloek van het heilig officie te treffen, die hier al even weinig gevolg heeft gehad als in de Valle d'Aosta. Maar de partij van Milazzo is ten slotte een roomskalholieke partij en voor Milazzo is samenwerking met de christen-democraten gemakkelijkr nu hij bewezen heeft een zeer grote aanhang te hebben. De dingen die hem het meest aan het hart gaan, meer gewestelijke autonomie en bestrijding van de corrup tie die onder de christen-democraten we lig bloeit, kan hij ook bereiken door met de christen-democraten te gaan samen werken. Met zijn negen afgevaardigden zit hij dan min of meer op de wip. Deze oplossing moet voor de christen-democra ten, indien zij eerlijk zijn, een aantrekke lijke kant hebben. Zij brengen een zwaar offer door de totnutoe verworpen mogelijkheid het bestaan van twee rooms- katholieke partijen te erkennen. maar daar staat dan tegenover dat er geen com munisten op regeringsposten zouden ko men te zitten. (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag een week geleden barstte de bom te Bonn. Op 28 mei had de secretaris van de C.D.U.-bondsdag fractie, Rasner, gezegd, dat bondskanselier Adenauer wilde en zou kandideren voor bet presidentschap „tenzij dc hemel in stort". Op 4 juni, toen Adenauer die kan didatuur introk, stortte de hemel te Bonn dus in. Thans, een week later, mogen hemel en aarde bewogen zijn maar de geharde 83-jarige politieke veteraan zit nog altijd breeduit op zijn kanseliersstoel in het paleis Schaumburg. De vrienden en paladijnen uit het kabinet, de fractie en partij in dorp en stad, die een week lang hebben gerebelleerd tegen „Der Alte", juichten hem gisteren al weer toe en zullen vandaag, in de bikkelharde bondsdagstrijd. met de oppositie, voor hun kanselier door het vuur gaan. Het grote publiek is mede omgeslagen en verkneu tert zich nu in het schouwspel, dat Bonn biedt, waar Adenauer nog eenmaal een spektakelstuk opvoerde. Laat men toch niet. de illusie koesteren, dat de gemiddelde Westduitser niet meer gelooft in de bondskanselier. Vrouwen mochten dinsdagavond de hand van de populaire Erhard grijpen, toen deze het vliegveld te Dusseldorf verliet de eer bied voor de ongenaakbare, voormalige Keulse burgervader Adenauer zit dieper dan die voor de vader van het. „Wirt- schaftswunder": hij grenst aan onder worpenheidZelfs de cynische Duit sers. die hem door hebben, bewonderen Adenauer, zoals de man. die hem dezer dagen een briefkaart stuurde met de ver- tederd-ruwe woorden in Rijnlands dialect: „du alter Jauner" (jij oude gannef). Met frontaanvallen tegen de spontane theoloog Eugen Gerstenmaier en met uiterst omzichtige manoeuvres tegen de grote tegenspeler Ludwig Erhard, be reikte Adenauer in zeven dagen zijn doel: kanselier bliiven. het roer in handen hou den en de C.D.U.-kudde bij elkaar houden. Men wierp daarbij alles wat los en vast naar hem toe. naar de Westduitse politi cus met de dikste huid. zoals hij zich trots noemt. Maar geen politieke pijl. geen par lementaire lans deerde hem. De man met de dikste huid heeft korte metten ge maakt met de C.D.U.-sentimentelen. de dunhuidigen. die het hoofd verloren, die woorden als „catastrofe" en „harakiri plegen" in de mond hadden, maar niet handelden en toch een week in de illusie leefden het te kunnen opnemen tegen 's lands grootste politicus. En toch. De langste rebellie tegen Ade- PARIJS (AFP) De Franse minister raad heeft besloten met ingang van 1 juli de maatregel,- waarbij een bedrag van 3000 franc voor sociale voorzieningen ten laste van de werknemers kwam, in te trekken. Deze maatregel die op 1 januari in het kader der bezuiniging werd inge voerd, legde aan de sociaal verzekerden, met uitzondering van de minst begunstig de categorieën de verplichting op om de eerste 3.000 frank van hun jaarlijkse uit gaven voor medische doeleinden zelf te betalen, alvorens bij de dienst, voor maat schappelijke zorg om restitutie van de kos ten boven dit „plafond" te kunr.en aan kloppen. Tevens besloot de ministerraad tot verhoging van de kinderbijslag met tien percent, met ingang van 1 augustus. (UPI) Deze verklaring wordt gezien als het antwoord van de Franse regering op de stakingsdreiging die steeds groter wordt. Het. socialistische vakverbond. For ce Ouvrière heeft meegedeeld dat het spoorwegpersoneel, dat dinsdag van vier uur 's morgens tot twaalf uur 's middags staakt, vermoedelijk de steun zal krijgen van de arbeiders bij het Parijs openbaar transport. In dat geval zullen de metro en het autobusvervoer in de Franse hoofdstad lam liggen. De beslissing zal vrijdag ge nomen worden. De Westdnit.se stad. Pkeinsheim en om geving zijn geteisterddoor zware hagelbuien, welke de wijnoogst vrij wel geheel en de .fruitoogst voor een belangrijk deel hebben vernield. De landbouwers in die streek moesten de hagelmassa's vret ivagens van hun velden rijden, in de Weinstrasse te Freinsheim lagen bergen hagel, ander halve m.eter hoog. nauer i i de geschiedenis van de C.D.U. heeft de bondsdagafgevaardigden van de regeringspartij ondanks alles meer ver trouwen in eigen kracht gegeven. De ver zoening van gisteren maakt, niet de indruk grote diepte te hebben. De autoriteit van Adenauer heeft toch wel een schok ge kregen. Ook in het land, al gaat men er thans over tot de orde van de dag onder het slaken van de zucht: „der Alte is er nog De onverschilligheid van de massa en de uiteindelijke meegaandheid van de parlementsleden, verontrusten de West duitse politici bijzonder en doen hen terug denken aan 1849 en aan 1933. Zij werden ten deze uit hun slaap gewekt door Britse perscommentaren. Te Londen schreef men naar aanleiding van de uitlating van Gerstenmaier, dat in een vrij land Ade nauers besluit dient te worden gerespec teerd: „in Groot-Brittannië zouden wij ge zegd hebben: omdat dit een vrij land is, moet hij onze beslissing respecteren". En de Londense artikelenschrijvers dach ten daarbij aan Edward VIII, aan Chur chill. Met opgetrokken wenkbrauwen had den zij evenwel waargenomen dat Ade nauer, die parlement en volk tegenover zich zag, bleef en dat zij zijn beslissing repoctecrden, in plaats van omgekeerd. Geschrokken vroeg de historicus dr. Paul Sethe dezer dagen in Die Welt: zijn wij Duitsers werkelijk zo? Is het zo bij ons: één beveelt en allen, allen volgen? Zijn wij een geboren volk van recruten? Als dat zo is. dan heeft Adenauer alleen maar ons stille verlangen om te mogen gehoorzamen bevredigend. En dan moeten de pijlen niet op Adenauer, maar op onze eigen borst worden afgeschoten.... GROTON (Reuter. AFP en UPI) De eerste Amerikaanse atoomonderzeeboot voor hel lanceren van raketten, de „Geor ge Washington", is dinsdag te Groton in Connecticut te water gelaten. De „George Washington" is uitgerust met lanceerin- richtingen voor ..Polnris"-raketten die van onder water kunnen worden afgeschoten. Het vaartuig meet 5.^00 ton. De Amerikaanse minister van Defensie. McElroy. zei bij de tewaterlating dat in de ..George Washington" de meeste weten schappelijke vondsten zijn verwerkt die de oorlogvoering een revolutionaire wijzi ging hebben doen ondergaan, te weten de kernlading, de ballistische raket, de atoom- voórtstuwing. geleiding doo- middel van de wet van dé traagheid en radicaal nieuwe ideeën over rompconstructie en scheènsbesturing. In de ..George Washington", het eerste schip van een serie van negen, bevindt zich een vuurleidingsinstallatie die de raket na het lanceren voortdurend op het doel gericht, kan houden. De zestien ra ketten worden meegevoerd in verticale hulzen langs het dek van de onderzeeboot. De ..George Washington" krijgt twee voltallige bemanningen, een „blauwe" en een „gouden". Zij lossen elkaar af na lange operaties, zodat de onderzeeboot vrijwel constant in de vaart kan worden gehouden zonder dat. zijn bediening daar nadelige gevolgen van ondervindt. De schepen van het type „George Washing ton" kunnen reizen maken van ruim 60.000 zeemijlen (dat is 108.000 km) zonder de „brandstof" te vervangen. De Nederlandse organisatie voor Zui- ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de „Research werkgroep voor schoolpsycho- logie" een subsidie verleend voor de voor bereidende werkzaamheden tot het ontwik kelen van een „nationale differentiatie test". Deze werkgroep voor schoolpsycho- logie is een collegiale kring, waarvan de leden aan universitaire- en andere weten schappelijke instellingen verbonden zijn. Het is nog altijd een groot probleem, welk voortgezet onderwijs de kinderen moeten gaan volgen, wanneer de lagere school achter de rug is. Ons onderwijs stelsel is dermate gevarieerd, dat de keu ze vaak zeer moeilijk is en dat uit een ver keerde keuze dikwijls veel narigheden voortvloeien. Door de eisen, die de maat schappij thans stelt en door de grote plan nen, welke sommige ouders met hun kin deren hebben, komen de jongens en meis jes vaak op scholen terecht, waar zij niet thuis horen. Dit blijkt bij voorbeeld al uit het feit, dat vijftig percent van de leer lingen, die het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs vólgt, mislukt. Om de kinderen het risico van een der gelijke mislukking enigermate te bespa ren. heeft rhen indertijd zijn toevlucht ge nomen tot verschillende psychologische hulpmiddelen, die een aanwijzing zouden kunnen geven, welk voortgezet onderwijs voor een bepaald kind het meest, geschikt was. Hiertoe werd een batterij van psy chologische tests ontwikkeld. Teneinde nu de tot dusverre toegepaste psychologische hulpmiddelen te verbeteren wil de re search werkgroep voor school psychologie een nationale differentiatie test. ontwikke len. Dit is een batterij van kwantitatieve tests die zo nauwkeurig mogelijk afge stemd zijn op de eisen, die in de verschil lende vormen van voortgezet onderwijs worden gesteld. Dergelijke batterijen van kwantitatieve tests zijn al in het buiten land ontwikkeld, maar gezien het specia le en gevarieerde karakter van ons on derwijsstelsel kunnen zij hier te lande niet worden overgenomen. De samenstelling van zulk een testbatterij is een omslachtig werk, dat een uitgebreide voorstudie ver eist, welke zeker een jaar duren zal. TROMSOE (UPI) Te Tromsoe is dinsdag een Poolse Noordpoolexpeditie aangekomen, die 32 leden telt en gebruik maakt van het Poolse marineschip „Bal- tik". Van Tromsoe zal het schip doorvaren naar Hornsund op .de Zuidkaap van Spits bergen waar een basis wordt aangelegd voor de expeditie die tijdens de poolzomer onderzoekingen zal verrichten naar glet- sjérvorming en beweging in het Noord poolgebied. ROME (Reuter) Het conflict tussen de Italiaanse scheepvaartmaatschappijen en de vakbondsleiders heeft zich nog toe gespitst. Ook werden de bemanningen van de schepen, die de diensten tussen het vasteland en Sicilië en Sardinië onderhou den, gelast zich bij de zeeliedenstaking aan te sluiten. De diensten zullen nu worden onderhouden met korvetten van de Ita liaanse marine. De minister van de handelsvloot, Jervo- lino, heeft er bij de zeelieden op aange drongen de staking op te schorten zodat de onderhandelingen met de reders kun nen worden hervat. Twintig schepen die dinsdag of woensdag uit Napels, Genua Triëst, Palermo, Messina en Civitavec chia zouden vertrekken, hebben het ver trek moeten uitstellen omdat de beman ning in staking was. AMSTERDAM De internationale waarden waren bij d opening alle in herstel onder leiding van de Philipsaandelen waarvoor Zwitserland een goede belangstelling had. De gr'llig- heid van het koersverloop tussen twee beursdagen werd nog weer eens duidelijk gedemonstreerd. De Philipsaandelen no teerden 30 punten lager. Er werd op 628 geopend tegen een vorige slotkoers van 615. In het telefonisch avondverkeer van dinsdag werd nog 600 in de Philipsaande len gedaan. Verreweg de grootste belang stelling ging uit naar de Philipshoek. Te genover het middenkoers-aanbod stond een ruime vraag. Unilever was weliswaar een paar punten hoger, maar kon het ho ge niveau van de morgenuren niet halen. AKU gaf op 351 een goed herstel te zien bij een ruime handel. Kon. Olie noteerde een gulden hoger vergeleken bij de vorige slotkoers. De gunstige marktstemming was een gevolg van het feit, dat de daling zich in Wallstreet niet voortzette. Hier uit putten de Europese beurzen nieuwe moed. De onderhandelingen van de K.L.M. over de uitgifte van een nieuwe obligatie-lening in guldens in Nederland groot ongeveer 25 miljoen, hadden op de koers van de K.L.M.-papieren niet veel invloed. De aandelen en de dollarobliga ties kregen echter wel een lagere advies prijs vergeleken bij de vorige slotkoers. In het laatste beurshalfuur trad er voor de internationale waarden een koersda ling in en kwam AKU op 344, Philips op 624, Unilever op 566 en Kon. Olie op 162.30. Scheepvaarten konden zich goed hand haven en hier en daar trad een licht her stel in. Op de cultuurmarkt was het rus tig. Ook hier lag de opening een behoor lijk stuk boven de vorige slotkoersen maar in het verdere beursverloop moest een flink gedeelte van de koerswinst weer worden prijsgegeven. Staatsfondsen wa ren gemakkelijker bij geringe omzetten. Voor de laatste verhandeldag werden Claims Dekkers op 275 getaxeerd. Hier door is de aandelenemissie een groot suc ces geworden. Voor de obligatielening Dekkers bestond een flinke belangstel ling. Aandelen Nierstrasz, die reeds tien punten lager waren, werden wederom op 95 laten (100 laten) geadviseerd op de di- videndpassering. Aandelen Bols werden op 530 (516) geadviseerd het hogere dividend plus aandelenbonus. Prolongatie 3 percent (ANP) NEW YORK De beurs van New York was sterk in herstel, na een lange periode van terug gang. Alle secties van de markt deelden in de avans. Netto-winsten liepen tot ruim 3 dollar overal op de lijst. De ticker kon de snelle eindspurt niet bijhouden. De Che mische fondsen hadden de hoofdrol in dit herstel. Deze fondsen waren zwak geweest, toen de markt zich niet lang geleden in een vrille bevond. Du Pont noteerde drie dol lar hoger. Aluminium-waarden waren ook op de voorgrond, met een stijging van 5-'^ dollar. International Nickel monteerde 2-3/8 punt. Owens Illinois Glass was 3-% dollar hoger. Bijna alle fondsen, waarover het industrieel gemiddelde wordt berekend stegen. Anaconda verbeterde 3-% dollar bij de koper-waarden. Westinghouse Elec tric steeg ruim 2 dollar in de sector elek trische uitrusting. Sporen registreerden winsten die ruim 2 dollar liepen voor At lantic Coast Line. Alle andere secties van de markt participeerden in de stijging. De omzet was 3.310.000 aandelen. Bij een to taal van 1.211 verhandelde fondsen, waren 856 hoger en 194 lager. Het industriegemid delde kwam van 617.62 op 627,17; dat voor Spoorwegen van 160,46 op 162,78 en dat voor openbare nutsbedrijven van 85,71 op 86,44. (U.P.) Slotkoers Heden gisteren 13 45 uu> 3-3'Wo Nederl. '47 93 93 3 °/o Nedl. 1962/64 9 8% 98 Woningbouw 6% ii m u m Pr. A'dam '56 I 81% Pr. A'dam '56 II 95% Pr. A'dam '56 III 95% Pr R'dam '52 I 92 Pr R'dam '52 II. 92 Pr. R'dam '57.... 97% A.K.U 349 359 Oalvé Delft 551 560 Van Gelder Zonen 235 240 K. N Hoogovens 495 500 Nederl Ford 295 300 N. Kabelfabriek 395 395 gew.Philips Gloeil 625 647 Pref. Phil ipsGloeil. 243 Unilever 568' /s 584 Wilton Fyenoord 202 205 Werf Gusto 153 153 Dordtsche Petrol 725 725 Kon. Petroleum 162,60 f 163 Billiton 260'/2 262 A'dam Rubber 94 96'/s K.L.M f 123.- f 122 Holl. Amer. Lijn 160 160 K.N.S.M 152% 153 N. Scheepv. Unie 39 V* 141 v. Nievelt Goudr 127 \2n Phs. v. Ommeren 242 243 H.V.A 151 154 Delimaatschappij f 176.50 f 179.- Amsterd. Bank 285 288 Nat. Handelsbank 146 150 Ned. Handel Mij 220 221% Rotterd. Bank 255 258 Twentsche Bank. 245 Anaconda Copper 63% 66 Bethlehem Steel. 50 50% exd' U.S. Steel 92J/2 94 exdiv. General Motors.. 48?i 49% 79 79 26% 1 27%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 17