Panda en de Gomden Bijl Opnieuw droger en warmer Netto vlottende schuld van gemeenten en provincies met f 784mln. gedaald RECLAME WEEK 3/4damespantalons Instelling van internationale scheepvaartcommissie mogelijk KIEKEN Wereldnieuws van de 11.95 De KLM-lening Gemeenten kunnen geen verantwoordelijkheid dragen voor macro-economisch evenwicht NAAIMACHINES VlJ Albert Heijn boekte hogere winst in 1958 DONDERDAG 11 JUNI 1959 2 JAARVERSLAG GEMEENTENBANK Record, kwartaalproduktie aan nieuwe verzekeringen Dalende werkloosheid in Verenigde Staten* Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dividcndvoorstel Scheepvaartconferentie te Washington Franse gezinstoelagen Geslaagde emissie Hammarskjoeld naar Cairo voor kwestie „Inger Toft" Prof. Pen over nieuwe belastingtheorie *Eocl1 ió ket zo Elektriciteit Zee en strand: geknipt om te -s y Blijkens het verslag over 1958 van de n.v. Bank van Nederlandsche Gemeenten konden de gemeenten in 1958 in totaal 2353 miljoen opnemen aan onderhandse en obligatieleningen, tegen in 1957 386 miljoen. Dat was 1967 miljoen meer. Buiten het in 1958 beschikbaar komende deel ad 2443 miljoen van de nationale woning bouwleningen. plaatste de Bank voor Nederlandsche Gemeenten in de loop van het verslagjaar nog vijf obligatieleningen van elk 100 miljoen (de opbrengst van de laatste dezer leningen kwam in 1959 beschikbaar) en een rentespaarbrieflening van f 67 miljoen. Onderhands nam de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, naast het in 1958 beschikbaar komende deel ad 351 miljoen van het grote contract 1957. in het verslagjaar nog 482 miljoen op. Op kasbasis werd in het kader van de centrale financiering derhalve in 1958 opgenomen 1542 miljoen. In 1958 is derhalve een totaal van 2030 miljoen bij de bank voor leningen aan de gemeenten en andere beschikbaar gekomen. Het bedrag ad 2-030 miljoen beeft in de eerste plaats gediend om de gemeenten en andere in staat te stellen de investeringen, waarmede in 1958 moest worden aange vangen. te financieren. Daarnaast konden de lopende verplichtingen voor onderhan den kapitaalswcrken worden gefinancierd en konden vorderingen worden gemaakt met de consolidatie van de vlottende schuld der gemeenten. De bruto vlottende schuld nam van ultimo 1957 tot ultimo 1958 af van 2.261 miljoen tot 1.533 mi>- joen. Bij vergelijking van de vlottende schuld per ultimo 1958 met die van een jaar vroeger blijkt een belangrijke voor uitgang te zjjn geboekt. Hoewel het voor de gemeentelijke investeringen in 1959 op de kapitaalmarkt beschikbare bedrag vol gens recente prognoses niet zo groot zal sijn als in 1958, heeft 't jaar goed ingezet. De door de Bank voor Nederlandsche Gemeente aangetrokken vaste leningen zijn in de eerste plaats bestemd voor de finan ciering van door de gemeenten en andere voorgenomen investeringen. Voorzover de gelden daarvoor niet nodig zijn worden /.ij aan de gemeenten en andere uitgeleend voor consolidatie van de vlottende schul den aangegaan ter financiering van de in vesteringen. waarvoor in het verleden nog geen vaste lening kon worden aangetrok ken. Van de in de eerste maanden van 1959 aangetrokken leningsgelden kon reeds em deel voor bedoelde consolidatie worden gebruikt. De bank spreekt de hoop uit, dat op deze weg, welke naar een meer normale verhouding tussen vraag van de gemeen ten naar leenkapitaal en aanbod van oe- sparingsmiddelen op de kapitaalmarkt kan leiden, in 1959 belangrijke vorderingen kunnen worden gemaakt. Omtrent de totale schuldpositie van de Advertentie (donderdag 11 turn tot donderdag 18 juni) vrolijk streepdessin onontbeerlijk voor uw vakantie. maten 34 t.m. 42 Alléén deze week Modehuis LAILA. Gen. Cronjéstr. 120 De cyfers van de gezamenlijke Neder landse levensverzekeringmaatschappijen over het eerste kwartaal van 1959 geven belangrijke feiten te zien. Voor het eerst heeft de kwartaalproduktie aan nieuwe verzekeringen een bedrag van één miljard gulden overschreden, terwijl de beleggin gen tot boven de 7 miljard zijn geslegen. Aan nieuwe verzekeringen kwam voor een bedrag van f 1.048.053.000.tot stand. De beleggingen stegen sinds 31 december 1958 van 6,9 miljard tot ƒ7,1 miljard. Het publiek heeft in het eerste kwartaal een bedrag van 257.702.000.aan bespa ringen in de vorm van premiën en koop sommen aan het levensverzekeringbedrijf toevertrouwd, dat is bijna een miljoen meer dan in het eerste kwartaal 1958. Ook de uitkeringen, die het bedrijf verrichtte, zi;,n ten opzichte van het eerste kwartaal 1958 gestegen en wel met ongeveer 5 miljoen. Zij beliepen een bedrag van f 66.212.000,Er kwamen wegens over lijden 1074 polissen tot uitkering, die nog geen twee .jaar van kracht waren: op deze polissen was voor f 63.634,aan premiën en koopsommen ontvangen terwijl de waarde van de verschuldigde uitkeringen bijna eenentwintig maal zo groot was, namelijk 1.322.071,Ruim een miljoen gulden werd door het bedrijf verschuldigd aan kapitaaluitkeringen van f 1.000,.-n hoger en aan rente-uitkeringen wegens overlijden door een ongeval, bijna 13 mil joen wegens overlijden door andere oor zaken. Te Washington is van gezaghebbende zijde vernomen dat het werkloosheidscij fer in de Verenigde Staten over mei met ongeveer 250.000 gedaald is, terwijl het aantal tewerkgestelden met bijna een mil joen is toegenomen. Het aantal werklozen staat thans op het laagste peil in ander half jaar. In april was het aantal werk lozen 3.627.000 en het aantal tewerkgestel den 65.012.000. Handelsvereeniging Java In Ae laarvergadering der n.v. Handelsvereeni- gmg Java zijn de jaarstukken met algemene stemmen goedgekeurd. Medegedeeld werd dat SS' j percent der aandeelhouders gebruik gemaakt heeft van het onlangs uitgebrachte bod van 75 percent op de aandelen. Enerzijds zal de onder neming op de oude voel. worden voortgezet, an derzijds zal de fabricage en handel in verpak kingsmateriaal. meer speciaal plastic-verpakkin gen, ter hand worden genomen. De hiermede ge paard gaande statutenwijziging zal ook inhouden een wuziging van de naam van de vennootschap in A. E. Ruys Plastic Verpakkingen n.v. provincies en de gemeenten tezamen meldt hef verslag, dat deze in het afgelopen jaar in zeer sterke mate door de gemeenten werd bepaald. Het in 1958 door de gemeen ten opgenomen bedrag aan vaste geld leningen en rijksvoorschotten beliep ruim 2.525 miljoen, terwijl werd afgelost ruim ƒ342 miljoen, zodat de gemeenten in 1953 netto ƒ2.183 miljoen opnamen. De provin cies namen in 1958 bijna ƒ31 miljoen op (bruto opgenomen bedrag bijna 53 mil joen verminderd met bijna 22 miljoen aan aflossing). Gezamenlijk namen de provincies en de gemeenten derhalve in 1958 netto aan vaste geldleningen en rijksvoorschotten oo voor een bedrag van 2.214 miljoen vin 1957 was dit 152 miljoen). De netto vlot tende schuld van de provincies en de ge meenten nam af met 784 milojen (in 195"7 nam deze toe met 1.389 miljoen). De totale netto schuldvermeerdering van de provin cies en de gemeenten gezamenlijk kan voor 1958 gesteld worden op 1.430 miljoen tegen 1.540 miljoen in 1957. De bank boekte in 1958 aan interest en provisie 3.905.294 (v.j. 3.354.941), na on kosten ad 934.449 681.873), afschrijving' kantoorgebouw 128.450 toewijzing aan- egalisatiefonds voor kosten van vaste geldleningen van 1.377.920 (1.439.808) be draagt de winst f 1.464.474 (1.233.259), waar uit na reservering 'n dividend wordt voor gesteld van 7 percent (onv.). Naar het ANP uit heurskringen verneemt zouden de thans door de K.L.M. gevoerde onderhandelingen over de uitgifte van een i% percent obligatielening in Nederland in guldens gaan over een totaal bedrag van 95 miljoen. Hiervan zou getracht worden 50 miljoen ondershands te plaatsen, ter wijl 25 miljoen via een openbare emissie op de beurs zou worden gebracht. Hel resterende hedrag van 20 miljoen zou men langs de weg van consolidatie willen onderbrengen. De lening zou een looptijd krijgen van dertig jaar en uitgegeven worden tegen 99 percent. Aflossing zou geschieden vanaf 1 juli 1969 in twintig gelijke jaarlijkse ter mijnen. Vervroegde aflossing vóór 1 juli 1969 zal niet zijn toegestaan, daarna uit sluitend met boete. Aan aandeelhouders van de n.v. Inter nationale Handel- .ei)- Sc hee pvaartniaat- schappij Jan de Poorter te Rotterdam zal worden voorgesteld het dividend op de gewone aandelen ie bepalen op acht per cent (onv.). Advertentie Sterke mannenvingers z\jn geschapen voor een kloeke zegelring. Het is geen zucht nanr opschik, die heren een zegelring doet dragen, nee, het legt d.e laatste hand aan het uiterlijk van de moderne heer. Zie maar eens, welk een cachet zo'n ring geeft en het is weer mode! FRAAIE ZEGEL- C RINGEN reeds vanaf 39,50 vindt U te kust en te keur bij Grote Houtstraat 49 Tel. 20049. (Van onze correspondent, in Washington) De vijfdaagse informele bespreking te Washington over scheepvaartzaken zal op zijn hoogst een bescheiden resultaat op leveren. Ingewijden hadden ook niet an ders verwacht. De vertegenwoordigers van de negen Europese scheepvaartlanden heb ben thans drie dagen gediscussieerd met de uitgebreide Amerikaanse delegatie. De Engelsen. Noren en Denen zonden hun minister voor Scheepvaart naar Washing ton, voor Nederland was de heer De Vries, directeur-generaal voor de Scheepvaart overgekomen. De Europeanen hebben drieërlei bezwaren tegen de Amerikaanse scheepvaarlpolitiek: zij oefenen critiek uit op de Amerikaanse vlagdiscriminatie. op de schecpvaartsubsidie en op de praktijk der goedkope vlag. De Europeanen hebben allereerst gepro beerd of op den duur een verandering kan worden gebracht in de vlagdiscriminatie. Zij kunnen het wel billijken dat. Amerika vijftig percent van zijn hulp aan het bui tenland met eigen schepen wil vervoeren, maar zij wensen deel te nemen aan het vervoer van de andere vijftig percent, in dien het ontvangende land niet over de nodige schepen beschikt. Bovendien rek ken de Amerikanen hel begrip „regerings goederen" wel zeer ver uil. Wanneer bij voorbeeld de Export- en Importbank een bepaalde lening voor aankoop in Amerika garandeert, behandelt men de betreffende verscheping als regeringsgoederen. De Amerikanen hebben zich tot dusverre onwrikbaar getoond inzake de thans gel dende regeling. Op de huidige conferentie zal men ten deze echter geen spijkers met koppen kunnen slaan. Om de regeling te veranderen is een wetswijziging nodig. Vandaar dat. de Europeanen hebben voor gesteld een permanente internationale commissie op te richten die de problemen telkens zou kunnen bespreken. Zulk een commissie zou een tegenwicht kunnen vormen tegen de Amerikaanse reders, die voortdurend op de Amerikaanse regering druk ten eigen bate uitoefenen. In principe lijkt de Amerikaanse dele gatie thans de oprichting van zulk een commissie te aanvaarden: het besluit hier toe. zal waarschijnlijk hel enige maar niet onbelangrijke resultaat van de besprekin gen kunnen zijn. De Europeanen verwach ten geen wijziging in het Amerikaanse subsidiesysteem voor de scheepsbouw en lijnvaart. Wat het derde punt betreft: de vaart van Amerikaanse schepen onder goedkope vlag zal waarschijnlijk nauwelijks aangeroerd worden: daar de Europeanen willen ver mijden gemene zaak te maken met de Amerikaanse vakbeweging die eveneens bezwaar heeft tegen deze praktijk van de Amerikaanse reders. Wel wil men echter gezamenlijk met Amerika overwegen, of geen maatregelen kunnen worden getrof fen, tegen de achteneenhalf miljoen ton scheepsruimte onder goedkope vlag. die men niet als bezit van nationale maat schappijen kan kenmerken en die in geval van oorlog niet verplicht, gemobiliseerd kunnen worden ten bate van het Westen. De Franse regering heeft woensdag de gezinstoelagen met tien percent verhoogd en een vermindering in de sociale voorzie ningen ongedaan gemaakt. Daarmee wil zij het hoofd bieden aan de toenemende ontevredenheid bij de vakbonden over de beperkende loon voorschriften. Namens emittenten wordt medegedeeld, dat nagenoeg alle aandeelhouders van Dekkers n.v. te Dordrecht van hun voor keursrecht op de uitgifte van aandelen gebruik hebben gemaakt. De inschrijving op de 5K percent obligatielening is vele malen overtekend, zodat de toewijzing slechts gering zal zijn. NEW YORK (UPI) De secretaris-ge neraal van de UNO. Hammarskjoeld zal begin volgende maand enkele landen in het Nabije Oosten bezoeken en de kwestie van de „Inger Toft." ter hand nemen. De Egyptische autoriteiten hebben het Deen se vrachtschip „Inger Toft" aan de ket ting gelegd, omdat het schip met een la ding Israëlische goederen het Suezkanaal wilde passeren. Egypte nam de lading als oorlogsbuit in beslag. Tussen Israel en de Verenigde Arabische Republiek is wel een wapenstilstandsovereenkomst. maar geen vredesverdrag getekend. Gezien het feit dat de gezagvoerder van de „Inger Toft" weigert de lading te lossen is het schip aan de ketting gelegd. De Stichting Universitair Centrum voor Bestuurswetenschappen in de vier noor delijke provincies houdt in Leeuwarden in het Provinciehuis een academische dag, gewijd aan de financiële zelfstandigheid der gemeenten. Vanmorgen heeft prof. dr. J. Pen, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, een inleiding gehouden over „belastingtheorie en financiële zelfstandigheid der gemeenten". De moderne belas tingtheorie - aldus prof. Pen - die stoelt op de theorie van Keynes, ziet de functie van de belastingen primair niet in de dekking van de noden van de schatkist, maar in de regulering van de economische kringloop. Dit brengt een geheel andere visie mee op de verhouding lening-belastingheffing. Niet de aard of het peil van de te financieren uitgaven, maar de gesteldheid van liet. macro-economische evenwicht behoort de doorslag te geven bij de financieringsmethode. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. M^utstr. 181, Tel. 14444 DOOR d.e zintuigen beschikken we toch wel over héél bijzondere vermogens. Leg gen we bijvoorbeeld de t.wee polen van een zakbatterij op de punt van de tong, dan krijgen we een zure smaakindruk. Niet omdat elektriciteit als zodanig zuur smaakt, maar omdat, de smaakorgaantjes van de tong geprikkeld worden, impulsen langs de smaakzenuwen naar de hersenen zenden, waar deze impulsen gerealiseerd, worden als een smaakindruk die „zuur" is. Zouden we de oogzenuw op soortgelijke wijze met de elek triciteit van het. zakbatterijtje prikkelen, dan krijgen we zoals we vroeger al eens heb ben verteld een lichtge- waarwording. En langs de ge hoorzenuw naar de hersenen gevoerd, geeft diezelfde elek trische stroom een geluidsgewaa.rword.ing. Met andere woorden eenzelfde prikkel (in dit geval de elektrische stroom, maar hét- had ook een andere prikkel, kunnen zijn) veroorzaakt een smaakgewoarwording, of een gezichts- of gehoorindruk uitsluitend en alleen omdat deze prikkel wordt. aan geslotenop het systeem dat. tot tank heeft prikkels tot een bepaalde gewaarwording op te boutoen. De eigenschappen die we van d.e buitenwereld hebben waargenomen, i.e. zuttr, licht en geluid, zijn echter geen eigenschappen van de elektriciteit, maar het zijn eigenschappen die in onszelf zijn f gelegen, dus wij verlenen ze aan de elek triciteit. Zouden we over bijzondere ver mogens beschikken (die we ons helaas niet kunnen voorstellen, omdat we ze nu een maal niet hebben) dan zouden we aan de elektriciteit en aan de buitenwereld in het algemeen, nog heel andere eigenschappen kunnen toekennen. Wat. we hiermee be doelen. kan wellicht, duidelijk worden, wanneer we met. een elektrische stroom een van de ontvangorgaantjes die met de gevoelszenuwen zijn ver bonden. prikkelen. Dan krij gen we het gevoel of ons iels prikt. Maar elektriciteit is niet puntig, dus kan niet prikken, evenmin als elektrici teit licht, zuur, of luid ruchtig is. Wanneer we er ons mee kunnen ver enigen, dat. d.e d.oor ons waargenomen eigenschappen van de buitenwereld in diepste wezen slechts eigenschap pen van onszelf zijn, dan is het heelal volslagen duister en geluidloos, maar hei beval, tevens alle mogelijkheden die wij dagelijks ervaren en nog véél meer, waarvan we geen flauwe notie kunnen hebben, uitsluitend en alleen omdat, wij de vermogens missen om. die mogelijkheden gewaar te worden. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). De lastenverdeling in de tijd is niet. be toogde de spreker, zoals nog wel wordt aangenomen, direct verbonden met de ver houding belastingheffing-lening. De wel vaart van het nageslacht wordt gediend door een evenwichtige kringloop, niet door de oude financieringsregels. Doch de ge meenten nu, zijn wel in staat de oude fi nancieringsregels toe te passen, maar niet de nieuwe. Zij kunnen geen verantwoorde lijkheid dragen voor het macro-economi sche evenwicht. Een eigen belastinggebied voor de gemeenten is daarom moeilijk te rijmen me de nieuwe belastingthcorie. Op een herstel van de financiële zelfstandig heid der gemeenten kan dan ook niet wor den gerekend. Een gemeentelijk leningsbeleirl is min der strijdig met de nieuwe leer dan een ge- Voor Albert Heijn n.v. te Zaandam is 1958 een gunstig jaar geweest. Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening heeft de exploitatiewinst 12.662.122 19.595.166) bedragen. Na ruime afschrij vingen ad 6.794.168 5.715.761) en reser veringen. resteert een winst van 2.780.603 2.155.347). Voorgesteld wordt, zoals be kend. een dividend van 12 percent (11 per cent). Hierdoor ontvangen de vinstdelen- de klantenobligaties dan 7percent (7 percent). Alle bedrijven hebben tot het gunstige resultaat bijgedragen. De vestiging in Tri polis bleef bevredigend werken en de ex port van verse melk bleef zich gunstig ontwikkelen. De bouw van de centrale fabriek te Rotterdam verloopt volgens plan. Over de vooruitzichten zegt het ver slag: „Ook voor de komende tijd zal voor ons gehele concern een zeer hoge inves- terings-activiteit geboden blijven." De ontwikkeling van de omzetten en de resul taten gedurende de eerste maanden van 1959 geven alle vertrouwen, dat ook dit jaar bevredigende uitkomsten verwacht mogen worden. blijven en zullen alle nodige maatregelen worden genomen voor het geval van sta kingen. De beslissingen van woensdag zijn de eerste van een reeks die de regering wil nemen om de arbeiders te doen delen in de verhoogde welvaart. Zij zullen de schatkist ongeveer 190 miljoen gulden kosten. meentelijk belanstinggebied, doch ook op dit terrein levert de autonomie moeilijk heden op, meende prof. Pen. Bij de rege ling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten moet bewust van de nieuwe gedachten worden uitgegaan, door de consequenties van de Keynesiaanse theorie Ie verbloemen zou men onzeker heid voor de toekomst scheppen. De finan ciering en het peil van de gemeentelijke uitgaven behoren volgens prof. Pen cen traal te worden geregeld. Het systeem der omslagsleutels moet meer dan tot dusver op de eigenaardigheden der gemeenten worden afgestemd. Binnen dat kader komt dë gemeentelijke autonomie tot haar recht bij de bepaling der specifieke uitgaven, al- 'dus prof. Pen. Advertentie '(ook in kleur> Incident. Oostduitse autoriteiten hebben twee leden van de Franse militaire po litie aangehouden die op Oostduits grondgebied een Algerijn achtervolg den die nabij Maagdenburg uit de trein was gesprongen. De trein was onder weg van West-Berlijn naar West-Duits- land. De twee Fransen werden later vrijgelaten, aldus meldt het Oostduitse persbureau ADN. Opgegeven. De strijd in Nicaragua duurt nog voort. Als gevolg hiervan hebben de ambassadeurs van de Centraal-Ame- rikaanse landen in Managua hun poging om verdere strijd te voorkomen voor lopig opgegeven. De rebellen zouden een geestelijke naar Santo Domingo hebben gezonden met de mededeling dat zij be reid zijn de strijd te staken als zij een vrijgeleide krijgen om het land te ver laten. De regering heeft dit geweigerd. Spaans. De Spaanse politie heeft, te San Sebastian tien mensen gearresteerd die communist zouden zijn en die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan het verspreiden van pamfletten waarin wordt aangedrongen op een algemene staking in de Spaanse Baskische pror vincies. Het merendeel van de arres tanten is, zo werd gezegd, uit Frank rijk Spanje binnengekomen. In Madrid zouden twee. in Barcelona 45 en in Va lencia 40 personen zijn gearresteerd. Imnasse. De Oostenrijkse bondskanselier Raab heeft de portefeuille van Buiten landse Zaken op zich genomen omdat de minister van Buitenlandse Zaken, Figl. is gekozen tot voorzitter van de Oostenrijkse Nationale Vergadering. Raah blijft minister van Buitenlandse Zaken lotdaf men uit de impasse bij de vorming van een regering is en een nieuwe minister kan worden aangewe zen. Verkeer. De Wostduitse regering heeft een voorstel goedgekeurd voor de oprich ting van een supranationaal orgaan in de zes landen van de E.E.G., dat de veiligheid op grote hoogten moet rege len in het luchtruim van deze landen. Een woordvoerder van de bondsrege ring verklaarde dat het orgaan verant woordelijk zal zijn voor het toezicht op het luchtverkeer boven de 4.000 meter. Spionage. De Deense criminele politie en agenten van de militaire inlichtingen dienst schaduwen deze dagen verdach ten in het hele land. naar aanleiding van de ontdekking van een communis tisch spionagocomplot. Totdusver zijn zeven arrestaties verricht. Volgens de inlichtingen, die totnogtoe beschikbaar zijn. is de bende haar activiteit drie ja ren geleden begonnen. Wereldrccht. Vijftig leden van alle par tijen in hel Britse Lagerhuis hebben een motie ingediend waarin er bij de Britse regering op wordt aangedrongen een voorstel te doen tot een conferentie in I960 over een herziening van het UNO- handvesf met het doel de wereldvre de te bevorderen door invoering van een afdwingbaar wereldrecht. Deze mo tie heeft dezelfde strekking als een mo tie van 28 leden van het Amerikaanse Congres, die op 23 april werd inge diend. Twee maten. In Tallahassee, de hoofd plaats van de Amerikaanse staat Flo rida. is hef proces begonnen tegen de vier blanken die een negerstudente ont voerden en aanrandden. Eenenveertig kandidaten werden afgewezen voordat de geheel uit blanken bestaande jury van twaalf man was samenge steld. In Florida is nog nooit een blan ke ter dood veroordeeld wegens aan randing van een negerin. Wegens ver krachting van ec-n blanke vrouw zijn reeds verscheidene negers ter dood ge bracht. De openbare aanklager heeft ge zegd erop te vertrouwen dat het pro ces zal demonstreren dat in het zuiden „de justitie niet met twee maten meet." Boemerang. De twaalfjarige Otto Wirth uit Augsburg in West-Duitsland schoot gisteren een spijker weg met zijn kata pult. De spijker werkte als boemerang en drong de schedel van de jongen bin nen. Hij stierf twee uur later in het zie kenhuis. Otto is aan het einde van het vorige jaar teruggekeerd uit de Verenig de Staten waar hij een hartoperatie had ondergaan die hem van een zekere dood redde. Beperkt. Een afgevaardigde van het Ame rikaanse congres, de Republikein Pill ion. heeft van het „State Department" geen toestemming gekregen voor een bezoek aan communistisch China. Het departement heeft; hem meegedeeld dat ook het verstrekken van paspoorten aan journalisten van Amerikaanse pers bureaus, die reeds voor de communis tische overwinning in China werkten zal worden beperkt. 52. „Je maakt je nodeloos zorgen, Panda", zei de ontdekkingsreiziger. „Hel Rijks museum heeft een gouden bijl gezonden aan de plaatselijke magistraat en deze heeft dus geen reden om de oorlogsbijl op te graven. Ik ben tot nu t.oe nog steed# niet door de indianen aangevallen, dus ik ver onderstel. dat het opperhoofd de zending in goede orde heeft ontvangen". „Dat heeft hij ook", beaamde Panda. „En toch moeten we zo snel mogelijk hier vandaan, want er is iemand, die achter de Gouden Bijl aan zit. Dat is Joris Goedbloed en hij zal zijn slag slaan, als hij maar even de kans krijgt". „Als ik nu maar even d.e kans kreeg", peinsde Joris op ditzelfde m,om,ent- Gehuld in zijn medicijnm,onsgewaad zat hij naast, d.e troon van Ammezole en keek met nauwverholen ergernis toe, hoe het opper hoofd de Gouden Bijl in een liefdevolle, doch ferme greep omklemd hield. „Waar om moet hij dat ding helem.aal voor zich zelf houden", dacht Joris bitter. „Geen ogenblik verliest hij het uit het oog. Foei, dat is' nu de bezittende klasse! Het stemt mij droef, zoveel zelfzucht en wantrouwen Ie moeten aanschouwen. ArI als hij nu maar even het bijltje erbij neer wilde leggen1" WERKRAPPORTEN Het K.N.M.I. deelt mede: bijzonder klein te worden en een lane- 'ne. J' fWOensdagOC,htend zame stl-iS'ng van de temperatuur over bidden op de oceaan lag, nam sindsdien dag kan worden verwacht, belangrijk in diepte toe en bereikte van morgen het zeegebied tussen IJsland en Groenland. Tegelijkertijd verplaatste een van de Azoren afkomstig gebied van hoge druk z;ch in de richting van Zuidwest En geland. Aan de noordflank van dit hoge- drukgebied kwam een krachtige zuidwes telijke stroming tot ontwikkeling, waar mee vochtige en tamelijk warme oceaan- lucht r.aar de Britse eilanden wordt ge stuurd. In Ierland en Schotland veroor zaakte het binnendringen van deze lucht vanmorgen lichte regen en motregen. De algelopen nacht ontwikkelden zich in de onstabiele polaire lucht boven het noorden en oosten van Nederland nog buien. In Leeuwarden viel 15 mm. De tempera tuur daalde tijdens langdurige opklaringen sterk. Op enkele plaatsen is lichte nacht vorst voorgekomen. Boven Scandinavië stijgt nu de barometer sterk. Nederland komt daarmede geheel binnen de invloedssfeer van hogedrukgebieden te liggen. De kans op regen begint daai-om Vrijdag 12 juni Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur. Maan op 10.32 uur, onder uur. Maanstanden 1.4 juni 6.22 uur eerste kwartier. 20 juni 21.00 uvr volle maan. 27 juni 23.12 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 juni Hoog water 6.33 en 18.57 uur. Laag water 2.11 en 14.29 uur. Vrijdag 12 juni Hoog water 7.14 en 19.38 uur. Laag water 2.50 en 15.09 uur. Maximum-temperaturen sa r E sa binnen- en buitenland. TJ cL 15 5 Neerslag: laatste 24 uur. .s-S 8 U'S Den Helder onbewolkt n 15 0 Ypenburg onbewolkt n 15 0 Vlissingen half bew. nw 16 0 Eelde half bew. nw 16 9 De Bilt onbewolkt wnw 15 0 Twente half bew. wnw 16 6 Plindhoven onbewolkt wnw 17 1 Zd Limburg onbewolkt wzw 16 1 Helsinki zwaar bew. zo 21 0 Stockholm geheel bew. windst. 19 0 Oslo onbewolkt O 20 0 Kopenhagen licht bew. n 15 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 16 0 Londen half bew. w 18 0 Amsterdam onbewolkt 11 w 15 0.1 Brussel onbewolkt wzw 16 0,4 Luxemburg onbewolkt nw 14 0 Parijs onbewolkt windst. 19 0 Bordeaux onbewolkt n 19 0 Grenoble onbewolkt n 20 0 Nice licht bew. nnw 24 0 Berlijn half bew. w 19 0,1 Frankfort half bew. wnw 16 0 Müncnen zwaar bew. w 15 1 Zürich zwaar bew. n 17 0,1 Genève half bew. no 18 0 Locarno licht bew. windst. 24 0 Wenen regen nw 14 12 Innsbruck regenbui windst. 14 2 Athene onbewolkt zzw 26 Rome onbewolkt nno 25 0 Ajaccio half bew. no 22 0 Lissabon onbewolkt QO 33 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2