Exposities in Museum te het Stedelijk Amsterdam Oat liep goed af! Militairen banen weg voor expeditie in Suriname „REINO" Botanisch en geologisch onderzoek van onherbergzame Emmaketen DONDERDAG 11 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Jongens ontsnapt en gepakt uit jeugdgevangenis Oplichter-fantast krijgt negen maanden Bevolkingscijfers over vier maanden Overleg i.z. aanpassing ambtelijke pensioenen mislukt Geslaagde geldinzamelingen van Unesco-centrum Jacht op roofzuchtige hyena bij Breskens Ruzie ondier „vrienden van Ierland" Duitsers kopen kapitaal Limburgs landgoed Toekenning Frans Duwaerprijzen 1958 Directie Wieringermeer verlaat N.O.-polder Turndemonstratie van OSS Eerste bridgedrive in zomerseizoen UIT STAD EN STREEK Fusie van „Philatelica" met Sassenheim mislukt VAN de exposities in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam is de belangrijkste wel die in het Pren tenkabinet. van het grafisch werk, dat Marc Chagall kort geleden aan Amster dam geschonken heeft. Nog niet 7.0 lang geleden mocht ik een en ander schrijven over Cha- galls grafiek naar aanleiding van het bij Contact verschenen plaatwerk over dit onderwerp. Men ont moet hier verschei dene originelen van het in het boek ge reproduceerde en moet misschien even wennen aan het zach tere. maar fijnere uiterlijk. Bijzonder heden in Chagalls techniek zijn iets minder opvallend en dat. aspect betekent een winst. Want tech niek dient onderge schikt te blijven. Men herinnert zich mis schien dat. ik kleu renlitho's van Cha gall signaleerde, die eigenlijk veel meer reprodukties waren. Deze expositie, die tot 30 juni geopend is, kan men echter zonder vooroordelen be zoeken. Het zwart-wit (en grijs) domi neert hier bovendien en dat maakt de ten toonstelling voor Chagall al een bijzon dere. TOT 25 JUNI exposeert, men verder werk van de schilder A. H. Gouwe. Zijn naam zal vooral bekend zijn aan de oude ren onder ons. Want 32 jaren was Gouwe hier niet. Op 52-jarige leeftijd vestigde hij zich op Tahiti. Volgens zijn eigen zeggen is hij meer zijn eigen en wat bedenkelijke succes met bepaalde onderwerpen ont vlucht; dan onze Westerse beschaving, zo als Gauguin dat deed. Ik noem die onder werpen niet om enig werk, waaraan ik goede herinneringen heb, niet verdacht te maken. Hij hervond, zegt hij, zichzelf op Tahiti. En het. is natuurlijk niet uitgeslo ten dat. hij iets van een arrivé hier had gekregen. Een zekere beperktheid brengt veelal arrivisme mee. Nu zijn Gouwe's kwaliteiten niet groots. Maar in ieder ge val is hij geen arrivé geworden en is zijn werk levend gebleven. Mij boeiden het meest enige getekende koppen. De schil derijen geven me wel het gevoel dat het daar in de verte moeilijk schilderen is, zo als het dat ook kan zijn in bijvoorbeeld Indonesië; zeker wanneer men zich door het uiterlijk van de natuur laat leiden. Gauwe heeft het zich in ieder geval niet gemakkelijk gemaakt door aan Gauguins hand te gaan lopen. Spaanse kunst JONGE SPAANSE KUNST wordt tb 29 juni geëxposeerd. Men blijkt in Spanje toch meer te verdragen dan bij wijlen een bondgenoot van dit schiereiland. Het hier aanwezige non-figuratieve werk verschilt voor mijn gevoel niet van wat ook elders geproduceerd wordt. Picasso komt ons wellicht Spaanser voor dan verschillende der hier vertegenwoordigden. Voor hen, die moeite hebben met Picasso kan gezegd worden, dat enkele figuren het bonter maakten dan hij. Ik denk aan Manuel Mil- liares. wiens „schilderijen" bestaan uit slordig aan elkaar genaaide jute zakken. Dat geeft dan wel een effect van „ver scheurdheid"! Dergelijke effecten zijn overigens al eerder gevonden en in min dere mate toegepast bleken zij eigen te zijn aan wat eens „ontaarde kunst" werd genoemd.... Enkele hier vertegenwoor digden mogen van gelui-: spreken dat. men hierover in Spanje anders denkt. José Ven- to heeft zeker iets bijzonders te vertellen. Smaak toont zijn collega Mompó. evenals de beeldhouwer Mustieles, die ook bijzon der expressief kan zijn. De abstract schil derende Vida gebruikt effecten, die aan sommige kitsch-schilders niet vreemd zijn. De gekunstelde handtekening van Labra roept wantrouwen op. Een draadplastiek van Serrano herinnert mij op onbedwing bare wijze aan een kluwen ijzerdraad,. dat ik niet uit elkaar kon krijgen. Hoeveel meer boeit mij dan het welgeorganiseerde werk van de Nederlander Constant, dat vlakbij nog Ie zien was. Bij alles wat in het Stedelijk Museum vertoont werd voegt het Spaanse non-riguratieve werk niet veel toe aan mijn ervaringen, die heus niet bij ieder abstract, werk slecht waren. Weer bleek het dit keer dat men eigenlijk nooit naar het. Stedelijk Museum moet gaan met de bedoeling bepaalde waardevolle zaken uit het bezit weer te zien. En weer vraagt, men zich af of het. nu wel zo nodig was dat voor verschillende van die Spaan se zaken andere dingen de kelder in moes- Advertentie Bij een motorongeval, dat. één dezer dagen gebeurde, was er veel schade, maaralleen de bril bleef heel! Het slachtoffer had géén glas in ogen of gezicht gekregen. Dit, dank zij de nieuwe sensationele uitvin ding, waarover u in de advertentie van Fa. I'edermann-Optiek op pagina 4 meer kunt lezen. Dinsdagavond zijn weer twee pupillen an de jeugdgevangenis te Zutphen aan le haal gegaan. Het waren een jongen uit Hen Haag en een jongen uit Heino, die een ilmvoorstelling in een der Zutphense bio- copen hadden bezocht. De knapen stalen "en rijwiel om hun vlucht te bespoedigen, n Disren werden zij des nachts door de 'olilie aangetroffen. De jongen uit Heino werd gearresteerd, 'och de Hagenaar, die de politiemannen iad zien naderen, ontkwam. Toen perso- joel van de gevangenis woensdag naar <?lp reed om de een te gaan afhalen van ot politiebureau aldaar, ontdekte men de 'ider, die langs de weg Rheden—-Velp ^ndelde. Hij werd meteen ingerekend. Tekening van Chagall ten. We kunnen ons echter troosten met de machtige collectie Van Goghs. De Grafische IN DE NIEUWE VLEUGEL exposeren tot 29 juni twee verenigingen; de Grafi sche en de Keerkring, beide verenigingen die mijn voorkeur hebben, en daarom dit keer wat betreft de Grafische wat teleur stellend. Hoewel alles wel volgens de gra fische procédés ontstaan is komt men veel tegen, dat net zo goed of slecht geschilderd had kunnen zijn. Des te meer blijken dan de onlangs overleden Alfred Lob, en de met een grotere vertegenwoordiging geëerde mevrouw E. ReitsmaValenpd* en Cor de Wolff pure grafici. Van eerstgenoemde ontmoeten we zuivere etsen, zonder be hulp van toevalligheidseffecten gereali seerd naar Löbs impressionistische op vattingen. Geen strenger kunst dan de gravure, die bij mevrouw Reitsma in zo kundige handen blijkt. Vrijer was De Wolff met zijn droge naald-gravures, waarin hij een fraaie kleur wist te berei ken. en dan echt de kleur van dit grafische medium. Mijn catalogus verder raadple gende ontmoet ik de naam van de te Haar lem gevestigde Roge»' Chailloux, wiens ver tegenwoordiging door de aard van zijn verbeeldingen en door technisch uitvoering tot. het. belangrijkste hier behoort.. Al eer der mocht ik schrijven dat het zuiden iets aan Van Gelders kunst heeft toegevoegd en zijn cactuslandschap, lijkt me hier het mooist. Gezond zijn de houtsneden van Klement. Mensinga. een der laatste aan winsten van Arti, zorgde ook voor goed werk, hier, evenals Den Ouden en Veld hoen. SOMMIGE KEERKRINGLEDEN verto nen weer een kwasi-geniale wildheid. Maar al is Bierman nog steeds te slordig, zijn portret treft direct. Des te meer betreurt men zijn gebrek aan belangstelling voor de handen. Zijn Kolkje herkende ik niet, wel zijn Gr. Wittenburgerkade. Sterk door ruimtelijke werking is mij Dukkers Atelier. Met de vertegenwoordiging van Cor Dik won de Keerkring aan degelijkheid. Het. werk van de beeldhouwer Gooitzen de Jong is voor mij een plezierige kennisma king. Van Ari Kater ontmoel men onder meer een bokser, „de Overwinnaar" ge noemd. Dit schilderij werd blijkbaar niet waardig bevonden voor de tentoonstelling van de Sportprijs van dit jaar. De schil ders in de jury daarvoor zullen het wel even moeilijk gehad hebben met deze af wijzing, die moeilijk op artistieke gronden kan steunen. Kater kennende kon men een voor de bokssport minder welwillend schilderij verwachten. Met dit werk zou men de bedoelde tentoonstelling zeker in teressanter hebben gemaakt. Kuijpor ver rast dit keer met aquarellen, op het strand gemaakt, en een plezierig schilderij van zijn kinderen. Van der Mey bevestigt de winst, die hij maakte met het schilderen van portretten. Respect dwingt een Nols altijd af door zijn mooie kleur, die me waf rijker geworden lijkt. Van W. den Ouden, bewonderd al om zijn etsen en aquarellen die hij bij de Aquarellistenkring liet zien, ontmoet, men thans schilderijen in olieverf, die evenzeer vertrouwen in deze figuur zullen schenken, zelfs al is zijn portret, in interieur niet helemaal geslaagd te noemen. Want juist in dit laatste doek valt. een ernstig doorwerken zo op. Bob Buys De Amsterdamse rechtbank heeft een 26- jarige kantoorbediende wegens poging tot oplichting, diefstal en valsheid in ge schrifte veroordeeld tof negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De man had zich als oud-substituut offi cier van justitie uitgegeven en o.m. ge tracht van een Amsterdamse journalist uit een door deze beheerd „Dagboekfonds" geld los te praten. De officier had een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek en terbeschikking stelling geëist. Het. aantal huwelijken in Nederland heeft volgens opgave van het C.B.S. in de eerste vier maanden van dit jaar 22.505 bedragen tegen 24.203 in de eerste vier maanden van 1958. Het aantal levendgeborenen bedroeg 82.652 tegen vorig jaar 78.555 en het aan tal overledenen 32.023 tegen vorig jaar 31.599. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste vier maanden van dit jaar 10.315 tegen 33.395 in de overeenkomstige periode van 1958. terwijl het aantal emigranten 17.488 bedroeg tegen vorig jaar 18.625. Het aantal inwoners van ons land be droeg op 1 mei jongstleden 11.321.334. Het overleg tussen de regering en de centrales van overheidspersoneel over de aanpassing der ambtelijke pensioenen aan de nieuwe weduwen- en wezenverzekering heeft niet tot overeenstemming geleid. De regering wil de ambtenaren één premie laten betalen van 7 pet. voor hun eigen pensioen, de A.O.W. en de weduwen- en wezenverzekering (met, waar nodig, com pensatie). De overheid zou daar dan 14 pet. bij doen. De ambtenarencon trales vinden dit voorstel onbevredigend. Na enkele uren in de centrale commis sie voor georganiseerd overleg bijeen te zijn geweest, is men woensdag onverrich- terzake uiteengegaan. Een der voornaam ste wensen van de ambtenaren betrof het „waardevast" maken van hun pensioen. Hierover wil de regering wel praten, maar niet nu. Wanneer in de loop van dit jaar de nieuwe pensioenwet (voorbereid dooi de staatscommissie-Van Poelje) ter spra- komt, zal daar haars inziens gelegenheid voor zijn. Ook een andere wens der ambtenaren verhoging van het. eigen pensioen van 1 Ya tot 2 pet. per dienstjaar kan vol gens de regering pas in verband met de nieuwe pensioenwet worden behandeld. Voorts wilden de ambtenaren, dat de korting op het pensioen in verband met de samenloop van A.O.W. en A.W.W. niet 2 pet. zoals de regering voorstelt maar U/2 pet. per dienstjaar zal bedra gen. Dit acht de regering niet in overeen stemming met het „inbouwsysteem" waarop haar plan is gebaseerd. De ambtenarenorganisaties waren be reid, even geduld te oefenen in afwach ting van de aanpassing der weduwen- en wezenverzekering aan de pensioenen, maar eisten de toezegging dat hun wen sen uiterlijk 1 januari 1960 zouden worden verwezenlijkt. De regering wilde zich ech ter op geen enkele wijze binden, en hierop strandde het overleg. Het regeringsvoorstel waarbij het bo dempensioen dus wordt ingebouwd in het ambtelijk pensioen is uitgewerkt door het kabinet-Beel en door de nieuwe rege ring overgenomen. Het gaat nu naar de Raad van State en het ligt in de bedoeling dat het nog voor het zomerreces door de Staten-Generaal zal worden behandeld, opdat de algemene weduwen- en wezen wet reeds op 1 oktober of uiterlijk op 1 januari 1960, in werking zal kunnen treden. Het. Unesco-centrum Nederland is de viering van zijn tienjarig bestaan begon nen met. geslaagde geldinzamelingen ten bate van de achtergebleven gebieden. In Groningen werd een bedrag van vijfen twintigduizend gulden bijeengebracht voor de bouw van een school in Pakistan, in Utrecht drie duizend gulden voor 'n school in India en in de hoofdstad zijn school kinderen bezig onder het motto „Amster dam voor Bombay" geld in te zamelen voor een nieuwe vleugel aan het kinder hospitaal in Bombay. De omgeving van Breskens, in Zeeuws- Vlaanderen. wordt getiranniseerd door een roofzuchtige hyena. Er is een schaap ver scheurd gevonden en verscheidene mensen hebben een glimp opgevangen van het bloeddorstige dier, dat waarschijnlijk de hyena is. welke veertien dagen geleden uit de vijftig kilometer verder gelegen Bel gische dierentuin te Lokeren is ontsnapt. Veehouder A. Coupon ontdekte dinsdag morgen, dat een van zijn schapen ver scheurd was. Hij dacht aan een loslopende hond. maar de gewaarschuwde politie con cludeerde direct, dat hier een roofdier aan het werk moest zijn geweest, daar het ka daver in stukken was gescheurd en nergens bloed werd gevonden. De rijkspolitiepost Breskens zeven man sterk is onmiddellijk met de kara bijn op patrouille gegaan en ook in de af gelopen nacht zijn de mannen op pad ge weest in de omgeving van het verstopte kadaver. Het loslopende vee is binnen gehaald, moeders laten hun kinderen niet meer op straat komen en in de avonduren waagt zelfs geen volwassene zich op de wegen bij Nieuwe Sluis, zoals het gehucht bij Breskens heet. Voor vandaag is een klopjacht georgani seerd. Naar aanleiding van geruchten over on enigheid in de vereniging „Vrienden van Ierland" heeft de heer F. Roeters van Len- nep, bestuurslid van deze vereniging, des gevraagd verklaard, dat de vereniging om een statutenkwestie in twee groepe ringen is gesplitst. Het gaat hierbij om artikel 3, dat luidt: „De vereniging be schouwt het derhalve als zijn ideaal dat de algehele eenheid van Ierland de culture le eenheid bekroont". Met deze passage in de statuten kan een bepaalde groep in de vei-eniging zich niet verenigen. Men is van mening dal de vereniging zich hiermee met politieke kwesties bemoeit, terwijl de opzet een uitgesproken culturele is. De heer Roeters van Lennep, die deel uitmaakt van deze groep, heeft nu in een brief aan de secre taris van de vereniging, de heer J. Korten- horst, een bestuursvergadering over deze aangelegenheid geëist, gevolgd door een algemene ledenvergadering, beide te hou den voor de zomervakanties. Intussen circuleert er in de vereniging een brief van de voorzitter, prof. dr. A.E.M. Duvnst.ee, Tweede-Kamerlid voor de K.V.P., waarin deze wens te kennen geeft te willen aftreden wegens vele parle mentaire bezigheden, ook in het buiten land. De vereniging „Vrienden van Ierland", waarvan de Ierse ambassadeur in 's-Gra- venhage, de heer Brian Gallagher, deel uitmaakt, is opgericht in 1949. Er zijn thans 150 leden. De statuten zijn echter nog niet koninklijk goedgekeurd en er zou al sedert jaren geen algemene ledenver gadering gehouden zijn. Op 3 juli zal onder leiding van dr. F. P. Jonker, privaatdocent in de botanie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, de staf van een botanisch-geologische expeditie uit Nederland vertrekken om onderzoekingen te verichten op de Emmaketen in Surina me. De expeditie zal begin juli met de trein tot. Kwakoegron aan de Saramacca- rivier reizen. Vervolgens zal men deze rivier opvaren en daarna de zijtak, wel ke de Tockoemoetoekreek is geheten. Dan volgt een tocht van ongeveer 12 kilometer door het oerwoud, waarna de Emmake ten beklommen kan worden, welker top men op 20 juli bereikt hoopt te hebben. De expeditie, waarvoor in Suriname heel veel belangstelling bestaat, gaat uit van de „Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Suriname-Nederlandse Antillen" (WOSUNA), die haar voor een zeer groot deel financiert. Eind november begin de cember hopen de onderzoekers weer in Nederland te zijn. De Emmaketen is in het hart van Suri name gelegen, midden tussen het stroom gebied van de Saramacca rivier en de Coppemane rivier. Dit berggebied waar geen mensen wonen, is plus minus 30 ki lometer lang en heeft aan de noordzijde toppen, welke tot ruim duizend meter hoogte reiken. Men zou voor enorme moei lijkheden komen te staan in dit onher bergzame gebied als de landmacht in Suriname niet haar medewerking voor deze expeditie had verleend. Nu is inmid dels een militaire patrouille naar de Em maketen vertrokken om „ruim baan" voor de expeditie te maken. Dat. wil zeg gen, dat deze patrouille niet alleen een tracé zal kappen door het oerwoud, maar ook een boven op de Emmaketen. zodat de tocht een vlot verloop kan hebben. Bo vendien zullen de militairen een basiskamp inrichten. Reeds in vroegere jaren zijn er kleine expedities naar de Emmaketen onderno men. In 1903 was daar de zogenaamde „saramacca-expëditie" onder leiding van Van Stockum, waarvan enkele leden de hoogste berg de Hendriktop (1080) beklommen hebben en er gesteenten ver zamelden. Op botanisch gebied werd daar toen echter niets gedaan. Dit was wel het geval tijdens de expeditie van 1917, ge leid door prof. Stahel, directeur van het landbouwproefstation op Suriname, en door de houtvester Gonggrijp, die van hun tocht een aantal bijzondere interessante planten meebrachten. Dit. neemt evenwel niet'weg dat onze bo tanische kennis van de Emmaketen tot. op dit ogenblik zeer gering is. Zo weet men bijvoorbeeld nog niet of er op de Emmake ten een zonering in de vegetatie voorkomt en evenmin of door het voor de tropen vrije koele klimaat (16 a 17 graden) en door het veelvuldig optreden van lage tem peraturen, van mist, regen en oostenwind, omstandigheden zijn geschapen, die aan leiding tot een speciale vegetatie hebben gegeven. De belangstelling.voor deze expeditie in Suriname blijkt uit de krachtige steun van de Geologische Mijnbouwkundige Dienst, die een van zijn geologen meezendt en uit de medewerking van het Centraal Bureau voor de luchtkartering" in Suriname. Dit laatste zal ook een medewerker mee- of nazenden om de gebieden in ogenschouw te nemen, welke vanwege het vele misten nimmer van uit de lucht gefotografeerd konden worden, zoals de Hendriktop. Wanneer de expeditie op de Emmake ten is gekomen, gaat de militaire patrouille terug, met achterlating van een hospitaal soldaat, voorzien van de nodige verband en geneesmiddelen en van een telegrafist Burgemeestersambt Tot burgemeester van de gemeente Andijk is benoemd de heer IJ. H. de Zeeuw, thans hoofdcommies ter secretarie van Numansdorp. De heer Zeeuw behoort tot de Gereformeerde kerk en is lid van de A.R.-partij. Voor bijna f 1 miljoen Voor 995.000 gulden is het fraaie Lim burgse landgoed „De Hamert", gelegen tus sen Arceu en Wellerlooi, met de bijbeho rende bossen, vennen en heidegrond, to taal bijna 475 hectaren groot, woensdag het eigendom geworden van de „Deutsche Bau- und Siedlungsgesellschaft" te Dusseldorp. De Volkskrant meldt dat de nieuwe eige naars de pachters voorkeur zullen geven bij koop van gronden en dat het natuur schoon gespaard zal worden. Het ligt in de bedoeling 120 ha heide te ontginnen. De gronden zullen worden uitgegeven aan Nederlandse en Duitse gedupeerden van de z.g. „tractaatgronden" (mensen die hun grond kwijtraakten ten gevolge van de ont eigening van Duitse bezit, na de oorlog). Het gehele complex is en masse bij af slag geveild. De inzet was drie miljoen. „De Hamert" behoorde toe aan de erfge namen van de Almelose textielfabrikant Ten Bos. aldus de Volkskrant. Saskia de Lange is nieuwe tul pen kon in gin De negentienjarige Saskia de Lange uit Bilthoven, biologisch studente aan de Utrechtse universiteit en lid van de Utrechtse vrouwelijke studentenvereni ging is gekozen tot tulpenkoningin. Het Centraal Bloembollencomité in Haarlem heeft haar opgespoord via brieven die bin nenkwamen. na een oproep in een studen tenblad. Saskia de Lange, dochter van een leraar Engels, gaat. naar de Verenig de Staten om goodwill te kweken voor de Nederlandse bloembollen. Eind augustus vertrekt ze naar New York, waar zij haar tournee begint. De gemeente Amsterdam heeft de Frans Duwaerprijzen voor 1958 toegekend. De heer Peter Doebele kreeg een prijs van vijfhonderd gulden voor het typografisch best verzorgde boek. Eveneens een prijs van vijfhonderd gulden ging naar de heer Gerard Wernars voor het typografisch best verzorgde handelsdrukwerk en naai de heer Benno Wissing voor het typogra fisch best verzorgde boek, waarbij de vervaardiging niet in de eerste plaats commerciële overwegingen gold. De ad viescommissie bestond uit de heren W. H. Crouwel, M. Kempers en B. Stroman. met een radio-zender. De onderzoekers zullen echter de beschikking hebben over een twaalftal indianen en negers om hun behulpzaam te zijn als dragers. Behalve het noordelijk gedeelte van dit berggebied, willen zij ook het zuidelijk in tensief onderzoeken. Dit laatste grenst na melijk aan de Tafelberg, het enige zand- steenplateau van zogenaamde „roraima- formatie", dat Suriname kent. Tijdens de oorlog heeft een Amerikaanse expeditie onder leiding van Maguire dit gebied ge ëxploreerd en er bijzondere en alleen daar voorkomende planten aangetroffen. De bodemkundige-geomorfoloog J. J. Wensink zal bodemmonsters, gesteenten en watermonsters verzamelen en de geo- morfologie van de Emmaketen aan een uitvoerig onderzoek onderwerpen. Daar bij zal onder meer aandacht besteed wor de naan de tectoniek, aan de oersnijding, aan het karakter van de plateaus en ter rassen, en aan het bepalen van de hoogte van de diverse toppen. Bovendien zal na gegaan worden of er in de Emmaketen bauxiet te vinden is en of er nog sporen van de roraimaformaf.ie te ontdekken zijn. In de avonduren zullen de onderzoekers in een klamboe-tent. verblijven, waar zij de verzamelde planten en gesteenten ver zorgen. De nacht brengen zij echter door in met klamboe voorziene hangmatten om gevrijwaard te zijn van het minder ple zierige kruipende gedierte zoals slangen. Nieuw carillon luidt kolonisatietijd uit In het hart van de Noordoostpolder Em- meloord is een 65 meter hoge toren ver rezen van de Overijsselse Waterleiding maatschappij. met een volledig carillon van 48 klokken. De gelden voor dit caril lon zijn bijeengebracht door het bedrijfs leven. betrokken bij de aanleg en opbouw van do Noordoostpolder en de bevolking, die hiermee haar dankbaarheid en vreug de om de wording en ontwikkeling van dit woon- en werkgebied gestalte hebben gegeven. Zaterdagmiddag 20 juni zullen de klokken voor het eerst hun vrolijke klanken over de vroegere zuiderzeebodem doen horen, nadat de beiaard zal zijn overgedragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Deze gebeurtenis is tevens de symbolische afsluiting van de taak van de kolonisator, de Directie Wieringermeer, die haar activiteiten steeds meer op de ontginning en kolonisatie van Oostelijk- Flevoland gaat richten. De klokken luiden een feestweek in met als hoogtepunten een taptoe, een voetbalwedstrijd DOS Volendam (op woensdagavond 24 juni) en vele andere sportwedstrijden. In een in drukwekkende optocht zullen alle aspec ten van het dagelijks leven in de Noord oostpolder zijn verwerkt. Er zullen onder meer grote landbouwmachines, zoals maai dorsers. in meerijden, en zelfs een helikop ter zal worden méegevoerd. Het carillon, dat gegoten is door klok kengieterij B. Eijsbouts n.v., omvat 48 klokken en is een van de grootste beiaards van Nederland. De grootste klok weegt 2250 kilo, de kleinste 13 kilo. Op een pers conferentie, waarbij de directeur-landdrost ir. A. P. Minderhout ter begroeting aan wezig was, hebben verscheidene journalis ten de heer A. D. van Eek. bouwmeester van de Noordoostpolder enkele stedebouw- kundige aspecten van de polder horen be lichten. De landdrost en de voorzitter van de jonge en actieve V.V.V., ir. A. J. Hoek stra. vroegen ondermeer aandacht voor de in deze polder te verwachten werkloos heid, nu de scholen voor voortgezet onder wijs weldra grote aantallen jonge mensen gaan afleveren. Slechts door de vestiging van industrie zal kunnen worden voor komen. dat in dit jonge gebied weldra een ontvolking gaat optreden. Men vreest na melijk. dat mét de jonge mensen ook veel ouderen elders emplooi zullen gaan zoeken Zandvoort De Zandvoortse gymnastiekvereniging „Oefening Staalt Spieren" zal op zaterdag 20 .juni op het Zwarte Veld bij het eind punt van de bus een turndemonstratie en volleybalwedstrijd houden. Deze komen in de plaats van de oorspronkelijk gepro jecteerde openluchtuitvoeringen eind mei, toen door het koude weer de turn demonstratie niet kon doorgaan. De volley balwedstrijd begint om zeven uur en is een onderdeel van de strandcompet.itie, waaraan ook O.S.S. deelneemt. De turn demonstratie zal bestaan uit toestelwerk en vrije oefeningen. Op 5 juli wordt in het sportpark een jubileum-uitvoering gege ven, waaraan alle leden van O.S.S. deel nemen. „Simson" uit Amsterdam, de Ne derlandse kampioensploeg springen, zal dan medewerken en demonstraties geven op de lange mat en met de springtafel. Bovendien zal de dames-en meisjesploeg van „Simson" ritmische gymnastiek uit voeren. Een optocht door de gemeente Zandvoort zal aan de uitvoering vooraf gaan. In notel Keur in Zandvoort werd dins dagavond de eerste zomer-bridgedrive voor badgasten en inwoners, georganiseerd dooi de Zandvoortse bridgeclub, gehouden. De belangstelling ervoor was zeer groot. De voorzitter, de heer J. G. Bisenberger. sprak in zijn openingswoord oaarover zijn grote vreugde uit en stelde vast, dat de ver flauwing voor bridgedrives, die in vele andere plaatsen optreedt, in de badplaats nog niet is doorgedrongen. In totaal namen aan deze drive (de eerste van de twee, in dit seizoen) 146 personen deel. De leiding berustte ook nu weer bij de heren Joh. Fabel en J. van der Wijden. Na een geanimeerde wedstrijd konden ver na het middernachtelijk uur, de uitslagen worden bekend gemaakt. In verband met hef behaalde hoogste percentage ging de „Keur-wisselbeker" dit jaar naar de familie Hafkenscheid. die met 68'2 punt nummer één werd in de B-lijn. De detail-uitslagen waren: Niettw$ in het kert Receptie. Vrijdag 12 juni zal de heer A. Oosterdijk, oprichter en mededirecteur van „Fort" schoenenindustrie n.v. in Haar lem zijn tachtigste verjaardag vieren. Ter gelegenheid daarvan wordt op die dag een receptie gehouden in café-rest ?u- rant „Dreefzicht" te Haarlem, van 15 lot 17 uur. Overplaatsing. Naar wij vernemen zal de Möhringer liftenfabriek, gevestigd in De Witstraat in Haarlem, binnenkort over geplaatst worden naar het industrieterrein in de Waarderpolder. Evangelische maatschappij. Op woen:- dag 17 juni zal ds. Chr. W. J. Teeuwer uit Amsterdam op de algemene vergadering var. de evangelische maatschappij in d.- Begijnhofkapel in Haarlem spreken over „Dominees in Lourdes". Advertentie REINIGT REIN SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSERIJ Telefoon 16254 A-lijn: 1. H. H. EijkingRaspoort 66 p„ 2. fam. De Vries 59 jA P- B-lijn: 1. fam. Hafkenscheid 6814 p„ 2. H.H. EversHellingman 6ÓT/2 p. C-lijn: 1. H.H. DierdorpPronk 66V2 p.. 2. fam. De Leeuw 69 p. D-li.in: 1. fam. Rosies 82 p., 2. H.H. Dum- peVan Laar 77 f2 p., 3. fam. Van Leeu wen 7 2' 2 p. E-lijn: 1. Dames PluggeZurcher 57Vz p., 2. H.H. FaaseFaase 56 p. F-li.jn: 1. Dames BosVan Staverden 66 p.. 2. Dames v. d. PolWakker 58 p. G-lijn: 1. Dames Den BeiderClaassen 61 p., 2 fam. Heidoorn jr. 60/z p. Bennebroek Comité Autotocht bejaardengehuldigd Het comité „Autotocht ouden van da gen" in Bennebroek bestaat dit jaar een kwart eeuw. Vanzelfsprekend werd dit zilveren jubileum gevierd tijdens de uit gaansdag, aan welke woensdag 260 bejaar de inwoners, alsmede enige artsen, gees telijken en genodigden deelnamen. De lange stoet van 63 auto's vertrok om tien uur. op weg naar Volendam. waar de lunch werd gebruikt. De bejaarden bleven hier nog enige tijd bijeen. Enkele deelnemers maakten van de gelegenheid gebruik zich in Volendammer kostuum te laten fotograferen. Om één uur vertrok het gezelschap via Schiphol naar Hille- gom. waar in „Flora" thee werd geser veerd. Hier trad het Haarlemse cabaret „Luna" op, dat ondermeer veel applaus kreeg met het muzikale optreden van -Herman Theunisseh. Niet minder goed was het optreden van de muzikale goochelaar Geraldini en de sneltekenaar Fenry. Ge- ralddini en Herman Theunissen lieten ten slotte zien, hoeveel muziek er uit keuken gereedschap en zelfs uit gebraden kippe tjes te halen valt. Na dit vermaak volgde een diner, waar aan verscheidene sprekers het woord heb ben gevoerd. De voorzitter, de heer C. Bregman, sprak een welkomstwoord, spe ciaal tot het gemeentebestuur, ds. H. S. J. Kalf en pastoor Kok. De heer E. Ever wijn Lange huldigde enige leden van het comité die van de oprichting af lid zijn. Hij bood de heren C. Bregman, H. J. Krau- weel, F. G. Lonimers, P. Nieuwenhuis en J. P. Engel een zilveren kroontje aan, be stemd om boven het comité-insigne te dragen. Burgemeester D. van der Hoop van Slochteren richtte prijzende woorden tot het organiserende comité. Hij had bere kend dat de totale leeftijd van de aan wezige bejaarden niet minder dan vijftien duizend jaren bedroeg. Nadat een gelukwenstelegram was voor gelezen, verzonden door de oud-burgemees ter van Bennebroek mr. K. J. G. baron van Hardenbroek, voerden pastoor Kok en ds. Kalf het woord. De heer P. G. Lommer- se vertelde dat de eerste collecte in 1935 285.- had opgebracht. Na alle betalingen hield men toen nog 15.- over. Dit jaar heeft de collecte 2000.- opgebracht. Hij bracht de inwoners dank voor hun steun. Mevrouw Lekkerkerker-Hazebroek, dochter van de oprichter van het comi té, vond het plezierig aan het feestmaal te kunnen aanzitten. Zij vertelde herinne ringen aan haar vader en zei te hopen dat het comité ook in de toekomst zich voor de bejaarden verdienstelijk zal maken. In Bennebroek stond „Kunst na Arbeid" klaar om de bejaarden op muzikale wijze te verwelkomen, waarna de deelnemers per auto werden thuisgebracht. Lisse Voor de laatste maal in dit seizoen kwa men de leden van de afdeling Lisse van Philatelica woensdagavond in een druk bezochte vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer C. A. Gehrels. Me dedelingen werden gedaan over een fu sie met de afdeling Sassenheim. De afde ling Lisse telt ook Hillegommers onder haar leden. Het bestuur heeft met het oog op de vorming van een vereniging van postzegelverzamelaars voor de bloembol lenstreek contact opgenomen met Sassen heim om de afdeling aldaar te laten fuse ren met die van Lisse. Dit is echter mis lukt, hoewel Sassenheim slechts dertien leden telt en bovendien verscheidene Sas- senheimers lid zijn van de afdeling Lisse. Alsnog wil men trachten een afdeling bol lenstreek op te richten. Het rondzendver- keer zal ook in de zomermaanden door gaan en wel onder leiding van de heer M. C. J. Delen. De voorzitter bracht ver slag uit over zijn bezoek aan de vergade ring van de landelijke vereniging. Hij werd bij acclamatie herkozen. Het be stuur werd aangevuld met de heren M. C. J. Delen en C. Hogervorst, terwijl de heren A. J. M. v. Wickerèn en J. W. van Schie werden herkozen. Na de verloting hield men een veiling.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3