Natu-raiax OGEN BLEVEN GESPAARD Over de bollenoogst durft niemand nog een voorspelling te doen b'jz'tt staart! Balletavond van Toonkunst in de Stadsschouwburg - feMW Rsgelmaat van de klok! Onzekerheid door droogte toegenomen lïlia TLiessm Tekeningen en Lino's van Ploos van Am stel PERRY Qtatz' Herenkapsalon grieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Natuurpuzzelaars kregen loon naar werken GLAZEMAKER Avondvierdaagse van Noordhollandse wandel sportbond Open 1 u ch ttheater Speeltuin „Overveen'1 wordt zaterdag heropend Examens Ellen Ort won in Leiden Heemsteedse Kunstkring in seizoen 1959-1960 „In 't Goede Uur" n/euwe haring: CRUP 'M Storingen telefoonverkeer in Bloemendaal Burger lijke Stand van Haarlem J. Meesters verlaat Boom-Ruygrok n,v. T wee onder directeur en benoemd De Hiltonaffaire Adres van Horecaf aan de Kamerleden GRATIS STOFZUIGER u o N D E R o A G 11 J U N 1 19 5 9 Onlangs hebben enige honderden scholieren uit Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort deelgeno men aan een natuurpuzzeltdeht, die dooi de Natuurbeschermingsco m missie Zuu 1- Kennemerland was georganiseerd Woensdagmiddag was een groot aan tal van hen op uitnodiging van B. en W. van Haarlem in de gravenzoo1 van het Haarlemse stadhuis bijeen gekomen om de door hen gewonnen prijzen in ont vangst. te nemen. De heer J. A. Dorresteijn, de directeur vari de Haarlemse dienst Hout en Plant soenen. sprak als vice-voorzitter van de Natuurbeschermingscommissie een wel komstwoord. Hij bracht dank aan de orga nisatoren van de puzzeltocht en aan de winkeliers die de prijzen beschikbaar had den gesteld. Daarna ontvingen de eerste prijswinnaars uit handen van achtereen volgens mevrouw Van Rappard, die haar echtgenote, de burgemeester van Heem stede, vertegenwoordigde, de burgemees ter van Haarlem, mr. Cremers, de heer G. Tates, als vertegenwoordiger van Zand- voorts burgemeester en de heer J. W. Wichers namens de burgemeester van Bloemendaal. een boek over de Kennemer- duinen. Dit waren uit de gemeente Heem stede: Elbert van Soest, Leny de Winter en Govert Post. Haarlem: Bert. Tibben, Bea v. d. Laan, Corry Hunting. Wies Moo.v, Willy v. d. Peyl, Jan Hoek, Hugo van Veen en Vera Schoonebeek. Zandvoort: Ria Duin, Ineke Hesselink en Kees Paap. Bloemendaal: Albert Iking, Bert van Wijk en Erika Wesseling. De overige prijswin naars kregen hun deel van het moois dat op een grote tafel lag uitgestald. Boven dien werd elke leerling nog verrast met. een verjaardagskalender, een notitieboekje en een ijsje. Advertentie Nieuwe ontdekking helpt In de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. NatwraLax herstelt de natuurlijke regelmaatdag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens' huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. yde regelmaat wan de klok' Nn uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.35 Slaande achter een tafel vol aan lokkelijke prijzen overhandigt burge meester Cremers van Haarlem, hier een der winnaars van de Natuur - puzzeltocht voor scholieren zijn beloning. Advertentie RUDGLJUNCKIR R 15 WIEIEN BARENDSESTRAAT hnr.k KAMPERSTR. Telefoon 13797 Advertentie Bij het. halspel kwam er ongelukkigerwijze een harde bal precies op de bril van een kleine jongen. De brilleglazen braken niet. en met de schrik kwam het knaapje vrij. Dus géén glas in zijn oogjes! Dit dank zij de grote uitvinding, waarover u op pagina 4 in de advertentie van Fa. Federmann-Optiek meer kunt lezen. Op 17, 18, 19 en 20 juni wordt, in Noord holland, nu al voor de zestiende keer, de avond-vierdaagse gehouden. Voor Haar lem en omstreken heeft de start plaats bij gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad in O verveen. De starttij d voor junioren is tussen half zes en zes uur en voor senioren lussen zes en zeven uur. In het artikel over het programma van het, Openluchttheater te Bloemendaal staat vermeld dat aanstaande zaterdag de op voering door de Toneelgroep Theater van „Iphigeneia in Aulis" plaats heeft; dit moet echter zijn zondag. Op zaterdag 13 juni des middags om half vier zal de heer S. Heyers, directeur van de gemeentelijke dienst voor lichame lijke opvoeding, de sport en de jeugdzaken van Haarlem, de hei-opening verrichten van de speeltuin „Overveen", gelegen aan de westzijde van da Hendrik Roozenlaan in Overveen. Haarlem Voor het. einddiploma gymnasium alpha slaagden aan het Triniteitslyceum te Haar lem de volgende heren: H M. de Brouwer, J. E. Klein, L. Papelard en W. G. van der Weiden, al len te Haarlem; L. A. C. M. Beuger, Heemstede; H. J. Ter Haar, Leiden. Afgewezen werd een kandidaat. Groningen. Doctoraalexamen Frans: K. J. Heu- vink. Winschoten. Kandidaatsexamen geneeskun de Ila: de dames J. D. Reerink, Bussum; W. W. W. Snijders. Harderwijk: J. S. Pasma, Heeren veen: H. .r. Dijkhuis. Winschoten en de heren J. A. Marcar, Rotterdam; J. P. Samson, Leeuwar den; J. W. van Rooy, Hilversum en S. H. Scholte, Assen. Kandidaatsexamen geneeskunde lila: F. H. M. Suijs, Sittard: H. M. W. M. Martens, Val kenburg; Q Ylvisaker, Sogndal (Noorwegen): T. van der Werf, Leeuwarden: J. Westérdijk, Garsl- huizen en J. K. Puite, Zuidlaren. Groningen Op het proefschrift „Protection against, birds and parasits in some species of tenlhredinid larvae" is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer N. Prop, ge boren te Oideberkoop. De beer G. A. Mook, geboren te Groningen, promoveerde op een proef schrift,, getiteld „Directe oxymètrie tijdens hari- catherisat.ie, techniek en toepassingen van de catheter cuvette oxymeter" tot doctor in de ge neeskunde. Amsterdam. Gem. Univ. Kandidaatsexamen geneeskunde tweede gedeelte: R. E. Abraham, wenen; mej. C. .1. Albada, Groningen; P. G. Barth. Wenen; A E. Becker, Curacao; mej. H. E. Bouw huis. Rotterdam; J. E. v. d. Eijken, Deventer; A- R. Kühler. Djakarta: S. Lerner. New York: mej. H. L. M. Th. Martens, Hoensbroek: mevr. Tan Tjong Tik-Han. Tulubgagung; Tj. H. The. Am- penan: J. W. Viersma, Bloemendaal: J. R. Visko- per. Eindhoven; mej. L. Th. Weterman. Deventer en E. Boekhoff, M. C. O. Fehmers, mej. M. Th. Th. Grimberg. M. .1. Jansc. J. Stork, H. H. The- mans en C. .1. .T. Westermann. allen te Amster dam. Doctoraalexamen Engels: mej. M. A. v d. Made, Amsterdam. Doctoraalexamen trans: F. A Roth en L. F. M. Bianchi, Amsterdam. Kandi daatsexamen Frans: mej. A. M. Ujlaki, Amster dam en met lof mej. C. M. Ileidenreich, Zandvoort. Utrecht.. De heer H. A. Valkenburg te Leiden promoveerde tot. doctor in de geneeskunde op fien proefschrift getiteld „Over de glomerulus- filtratie van natrium thiosulfaat". Wageningen. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen is bevorderd tot doctor in de land bouwkunde ir. R. A. H. Legro. geboren te Kota- radia (Indonesië), na verdediging van een proef schrift met stellingen, getiteld „The cytological background of cyclamen breeding". Ir. M. S. Kamel, geboren t.e El Sharkia (Egypte» promo veerde op een proefschrift met stellingen geti- telri ,,A physiological study of solar shading and density effects on the growth and the efficiency of solar energy conversion in some field crops". Advertentie (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Wellicht nog nooit zijn de bollen- kwekers en -exporteurs zo nieuwsgierig geweest naar de oogst als dit jaar. Het is het gesprek van de dag, omdat er zoveel tegenstrijdige meningen zijn. De optimisten hebben hoop, dat de bollen dit jaar vroeg zijn gaan groeien en vol doende water ter beschikking hebben gehad om toch „dik" te kunnen worden. De pessimisten wijzen op de vele hoe ken, waar de groene loofbladeren vrij plotseling roodachtig zijn geworden. Zulke tulpen hebben nog nooit een beste oogst gegeven. Er zijn in de klei in Noordholland door de droogte scheuren, .waar je je fiets in >mi stallen', Ook daar zijn de meningen over de Oogst verdeeld. De vegen van yiaandag heeft niet veel daaraan kunnen veranderen. Voor zover wij nu kunnen nagaan zullen de liefhebbers van de beroemde tulp Mme. Lefeber, ook wel Red Emperor genoemd, hiervoor dit jaar heel wat geld neer moeten tellen, want de oogst biervan is niet best. Dit ras groeit vroeg en wordt nu al gerooid. Wij hebben al horen spreken van par tijen, die met moeite net zoveel bollen opleveren als men vorig jaar in de grond beeft gestopt.. De exporteurs, die meenden hiervan niets meer te moeten kopen om dat ze in het. voorjaar al veel geschatte opbrengsten hadden gekocht, zulten ook wel weer aan de markt komen, want de oogst zal beneden de verwachtingen blij ven. Dit. is overigens het enige ras, waarover de geluiden algemeen somber zijn. „Woest beste partijen" komen hiervan niet voor. Hebben de mensen, die van andere rassen wel zulke wild groeiende partijen telen zichzelf niet. bedrogen, dan is de oogst, van slecht tot best. Er is dan ook niemand, die nu enige voorspelling durft te doen. W ontrouwend De kwekers én exporteurs lopen'elkaar te wantrouwen. Zij dip iets .over de ver koop menen te weten, schatten de export op hoogstens de grootte van verleden jaar. Erg verwonder'ijk is dal niet, want de bloemen waren drt. jaar- op- bijna alle markten na een best. begin in december, januari en februari vrijwel .waardeloos. De broeiers dachten het beste jaar te gaan Inakén, maar het is het slechtste gewor den. Zou men nu in de papieren van de Bond van Bloembollenhandelaren mogen zien, dan. zou men vermoedelijk veel meer pos ten open zien staan, die niet op één mei waren betaald, dan anders. De bollen die vóór december aan de broeiers geleverd zijn. worden meestal pas eind april be taald. Bloembollen vormen de sluitpost bij vele broeiers. Nu ze weinig hebben opge leverd. rekenen de broeiers wel een paar keer, voordat ze weer. nieuwe hestellen. In de Verenigde Staten is de verkoop in de winkels niet overal best geweest, zodat men daar ook geen toeneming van de export verwacht. Advertentie Schoonheidsspecialiste Vermageringen Corsetière \lleen na afspraak Tel. 13796 - Floraplein 18 Tijdens de nationale avondwedst.ri.jden, die gisteren op de sintelhaan in de Leidse Hout in Leiden zijn gehouden won Ellen Ort van At modes op goede wijze de 100 m. dames. In 12.3 sec. finishte zij onbe dreigd als eerste. Tonny Bouman bezette op de 100 m. da mes B de derde plaats in een eveneens goede tijd. Er werd voor haar 13.1 sec. genoteerd. Frans Beker van Hollg'nd-Lei- den vestigde op deze w'edstrijdén 'n nieuw Nederlands juniorenrecord door de 200 m. in 22.2 sec. af te leggen. Het. gevolg van al die onzekerheid is, dat de kwekers en exporteurs op de beurs wel zeer vriendelijk met elkaar zitten te praten, maar de orderboekjes vrij stevig in de zak houden. De kweker hoopt straks meer geld te kunnen bedingen en de ex porteur hoopt op een goede oogst of een slechte verkoop in het. buitenland. Er zijn op het ogenblik wel wat expor teurs, die zeer onrustig beginnen te wor den. De bollen groeiden zo best in het. begin, tijdens en vlak na de bloei. Dit heeft een aantal van hen verleid om te gaan speculeren op een beste oogst met de daarmee gepaard gaande lage prijzen. Ze boden dus ver onder hun collega's in het buitenland en vrezen nu met de brokken te komen zitten. Want doordat zij ver moedden in het veilingseizoen lage prijzen te kunnen geven, hebben ze ook weinig voorgekocht. Met lede ogen zien ze van verschillende rassen de prijzen aarzelend piphooakr.y.ipen. Hun vreugde over de regen was kortstondig. Ze hebben de buien nog: nooit zo zeer plaatselijk ge- vóndèft als nu. De hemel is nu en dan al weer blauw en uit de dreigende luchten is bijna geen water gekomen. Nog een paar weken en iedere kweker weet of hij het volgend jaar vroeg voorschot moet vragen aan de vei lingen of de banken Ze oogsten maar één keer per jaar en dan mag er niet te veel aan mankeren. Tijdens de jaarbjkse algemene ledenver gadering van de Heemsteedse Kunstkring, die woensdagavond in de bovenzaal van het Minerva theater werd gehouden, heeft het bestuur bij monde van voorzitter mr. dr. H. Kahrel voor het seizoen 1959-'60 het vo'pende programma bekend gemaakt. 25 september npeningavond met een concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, met als soliste de Weense pianiste Ingrid Haebler; 19 oktober voordracht avond door Willy Moret met. W. Somerset Maughams novelle „De Brief"; 18 novem ber concert door het Hollands Strijkkwar tet; 14 december optreden van „Théatre Comique de Paris" met Henri en Brigitte Soubeyran in een programma van pan tomime, dans en cabaret; 6 februari to neelvoorstelling door toneelgroep „Thea ter", waarbij de titel van het te spelen stuk pas later bekend kan worden ge maakt; 1 maart pianorecital door Hans Richter Haaser; 18 mei optreden van ge zelschap Wim Kan met zijn nieuw pro gramma. Bovenstaande voorstellingen hebben alle plaats in de grote zaal van het Mi nerva theater. Daarnaast zullen in de bo venzaal nog vier programma's worden ge geven die voor de leden gratis toeganke lijk zijn. En wel 8 januari lezing door mr. A. F. Kamp over „Kunst, kunstenaars en publiek"; 22 februari recital door Ina Overkamp, piano en Andree van Aalst, viool; 16 maart orgelvoordracht door Louk Nelissen, met medewerking van het Aer- denhouts Vrouwenkoor onder leiding van A. Orobio de Castro; 4 april lezing met kleurendia's door drs. H. J. A. M. van Haaren, conservator van het Bisschoppe lijk museum te Haarlem over „De Noord nederlandse beeldhouwkunst in de mid deleeuwen". Verder zijn voor het najaar nog in voor bereiding een recital door de sopraan Didi Sanders, met clavecimbelbegeleiding door Jaap Stigt en voor januari een avond van kerkmuziek van drie geloofsrichtingen. Met als inleider Paul Chr. van Westering zal aan deze avond medewerking worden verleend door het Hervormd Kerkkoor, onder leiding van Paul Chr. van Westering; het r.k. Kerkkoor, onder leiding van Louk Nelissen en een Joodse voorzanger,die onder meer de ramshoorn zal bespelen. Ten slotte vermeldt het. programma nog drie concerten door het Noordhollands Philharmonisch Orkest op de dinsdagen 9 februari, 22 maart en 26 april. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL BEVALLEN: B. A. van der HarstReus. zoon. ONDERTROUWD: Tj. Schel tens en C. H. M. Speijer; Chr. J. Sindram en V. M. L. Nolf. GETROUWD: D. J. Grul en E. J. van Dijk; R. Ditmarsch en A. Provoost.. OVERLEDEN: J. F. A. Strebe, 78 jaar; J. Broertjes, 67 jaar. „In 't. Goede Uur" zijn deze maand tekeningen en linoleumsneden van J. Ploos van Amstel te zien. Zijn werk was m,e al opgevallen bij de Kring van Teke naars en de heer Grommers heeft met hem een der besten uit dit gezelschap ge kozen. Ploos van Amstels werk is prach tig van m.ateri aalbehandeling, altijd inte ressant van vormgeving, naar onderwerp meestal boeiend genoeg en soms vol van sfeer. Het is rondweg knap te noemen. Men bekijke maar eens de tekening van Rom.e's Colosseum! Nu kan knapheid wel vervelend zijn. Men begrijpt dat ik dit nu niet bedoeld. Genoemde tekening ge tuigt ook van een enorm plezier in de uitvoering van het hele werkstuk. Nu kan ik me voorstellen dat enkele zaken als iets te cerebraal van opzet worden ge voeld., maar ook dan blijkt dat plezier uit de werken. Ploos van Amslel heeft een goede aanleg voor de beoefening van de grafiek, maar lijkt, me geen figuur, die verliefd zou kunnen worden op het gra fische procédé in de eerste plaats. Hier toont hij linoleumsneden. Het linoleum levert weinig weerstanden en is daarom niet het aangewezen materiaal voor een karaktervol handwerk. Ploos van Amstel weet het echter mooi te gebruiken en nergens voelt men een imiteren van de houtsneden. Door gebruik van dit mate riaal realiseert Ploos van Amstel het meest precies zijn bedoelingen en men mag vermoeden, dat dit hem, in de eerste plaats voorzat. De aanwezigheid van enige vrijere en direct naar de natuur neergeschreven studies van Ploos van Amstel is weer kenmerkend voor de bedoelingen, die de heer Grommers met „In 't Goede Uur" had, toen hij zijn koffiehuis een jaar ge leden opende. Het duidelijkst kwamen die bedoelingen naar buiten met de expo sities van de Haarlemmer Kees Verwey en Otto B. de Kat, van wie dat intieme werk vertoond werd dat meestal in por tefeuille op het atelier voor ons verbor gen blijft. Zonder indiscreet te zijn wil de heer Grommers ons de artiest tonen in zijn argeloosheid. In de ontwikkeling van de kunstbeschouwing is men steeds meer waarde gaan hechten aan de studie, de tekening, die de kunstenaar eigenlijk alleen voor zich zelf maakte, om vast gelegde herinneringen of zo maar om het plezier van het tekenen (of aqua relleren). Die ontwikkeling maakte, dat vele kunstenaars minder argeloos gingen tekenen of wel eenzelfde directheid in hun schilderijen zochten. En het stellen van het zeer persoonlijke kwam soms wel erg op de eerste plaats, hetgeen juist niet altijd de grootste zuiverheid met zich meebrengt. Blijkens de tentoonstellingen hier heeft dq heer Grommers naar een controleerbare zuiverheid willen zoeken. Vandaar ook, dat abstracte kunst hier nog niet te zien was, want we passen immers maar moeilijk een controle toe op abstracte kunst. Voorzover het „In 't Goede Uur" vertoonde van minder tra ditionele aard was kon dan altijd nog gesproken worden van een duidelijke intense aandacht voor de uitdrukkings middelen en beheersing daarvan. Dit geldt zeker voor het werk van Ploos van Amstel, dat. in de tot nu toe vertoonde reeks exposities kier wat uitzonderlijk is-. Het is namelijk niet de bedoeling van de heer Grommei:s zjph te bepalen t.ot een. enkele richting in de beeldende kunst. Bob Buys Advertentie De telefoondienst van het district Haar lem is op het ogenblik bezig met het ver nieuwen van een gedeelte van het kabel net in Bloemendaal. Als gevolg hiervan kunnen in dit gebied, voornamelijk net dorp Bloemendaal omvattend, storingen ;.n het telefoonverkeer optreden. De werkzaamheden beogen het vervan gen van de oude kabels van de vroegere telefooncentrale in Bloemendaal door nieuwe. Dit werk gebeurt in gedeelten ten einde het, ongerief voor de aangeslotenen zoveel mogelijk te beperken. Naar men ons van de zijde van het telefoondistrict, hoeft meegedeeld zal naar alle waarschijnlijk heid het telefoonvereker uiterlijk morgen (vrijdag) weer normaal functioneren. Advertentie Voor ieder een passend RI5WIEL of BROMMER Gazelle - Mairneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 BEVALLEN van een zoon: 9 juni: P. Pijnaker-Geutsk jns; M. Medenblik-Um- mels; A. Verheij-Dietz; 10 juni: C. Ver hulst-Westerman; M. P. Kinket-van der Wijden; M. C. Raps-Weerets. BEVALLEN van een dochter: 8 juni: M. C. Boere-van Diemen; 9 juni: G. J. de Vries-Grannetia; M. E. T. Houniet.-van der Zee; C. M. Kuttschrütter-Brenninkmeijer; M. A. J. Westerhuis-van Gestel; 10 juni: C. J. Gieles-de Vries; J. G. van Meel-van Slooten. OVERLEDEN: 8 juni: D. J. Zuurendonk, 72 j., Gasthuissingel; A. M. Stut, 77 j., Zijl- weg; 9 juni: C. Grillis-Verdel, 84 j., Jans- weg. ONDERTROUWD: 10 juni: C. Argeloo en C. L. Goedemans, B. Monrooij en J. Visser, G. M. Diependaal en A. M. Kottman, W. F. Bon en A. Wildschut, A. L. Misset en M. R. Cohen, D. J. Tolsma en W. C. van Ginkel, J. F. van Alphen en M. J. Mooi, H. J. Vreenegoor en L. C. M. Menken, J. van Os en A. H. M. C. van de Kerkhof, J. B. L. J. Coers en A. L. Jansen, A. J. Icke en H. Stienstra, G. A. Breems en A. C. Klein. D. M. Ruurda en C. G. T. Blom, A. J. Luit en P. J. Versteeg, D. N. de Nie en K. van der Meulen, H. Tollenaar en J. van Bom mel, L. van der Putten en E. M. Smit, E. H. C. Hooreman en M. Krikke. GETROUWD: 10 juni: M. J. van Tooren- burg en W .de Heus, N. G. Rutte en M. C. Bakker. A. Selie en P. C. Lagerweij, W. J. Bank en G. M. M. Merks, J. C. van Schaa- gen err A. M. A. van Boheemen, J. M. Warmerdam en H. P. M. Daniels, J. B. Dornseiffen en T. C. Smit, C. G. van Pos sum en H. G. van der Gronden, B. T. J. Nijhuis en E. C. de Kort. De leeringen van de balletklassen van de Haarlemse muziekschool van de Maat schappij tol Bevordering der Toonkunst hebben in hun lerares Nel Roos een leid ster gevonden, van wie een bijzondere in spirerende geestkracht uitgaat. Zij zet haar leerlingen aan tot een grote trai- ningsactiviteit en weet hun geheugencon- cent.ratie een hoge graad van betrouw baarheid te geven. Deze indruk kreeg ik bij enkele door haar geleide leerlingenuit- voeringen en ze werd woensdagavond we derom versterkt door het optreden van de balletklassen van „Toonkunst" in de Stadsschouwburg. Voor de pauze werd door de leerlingen gedanst op muziek van Ibert, Copin, Brahms en Bizet en hoewel de dansen in overeenstemming gebracht werden met het specifieke expressieve of beeldende element van de muziek, bleven zij in de eerste plaats de uitdrukking van vreugde aan de beweging, van een innerlijke ver werkelijking van de leerlingen, steunend op een. zij het dan in uiteenlopende gra den, tot ontwikkeling gebrachte techniek. Na de Petite Suite van Ibert, het Duet, op muziek van Chopin, de van stemming zo wisselende dansen op enige Walsen uit opus 39 van Brahms en na het Intermez zo in A van dezelfde componist met zijn sfeer van innige intimiteit, kwamen als climax de dansen ontworpen op de reeks verrukkelijke pianostukken voor vier handen, waarmede Georges Bizet een ka rakteristieke uitbeelding gaf van „Kin derspelen". Zij gaven uiteraard richting aan de fantasie van Nel Roos, maar de vormgeving van de dansen kreeg toch een kostelijk persoonlijk accent. Ik denk hier bij aan de gracieuze „tol" aan het schat tige tafereeltje met de pop, aan de inva sie van levendige „stokpaardjes", aan het aardige spelletje dat tegenwoordig „badminton" heet, het ongedwongen bel lenblazen en het verfijnde dansje „Trom mels en trompetten". Maar ook de ande re onderdelen van dit aantrekkelijke bal let werder. van even grote betekenis voor het. succes. De „Rhapsodie in oranje, rood, wit en blauw", die door Marinus Adam voor be vrijdingsdag was geschreven, maar die door de weersomstandigheden niet op de ze dag kon worden uitgevoerd, werd nu op deze avond gegeven. Tien Nederland se volksliederen hebben dc melodische en thematische stof geleverd voor deze rhap sodie, die in tien gescheiden fragmenten de muziek bevat voor de balletdansen. Bij de volksliederen zijn enkele Valerius-lie- deren opgenomen, evenals een' paar oud- Nederlandse liedjes en een paar liederen uit een latere tijd, zoals „De Zilvervloot" en „O, schitterende kleuren,". Marinus Adam is bijzonder gelukkig geweest met het verwerken van die liederen in de bal letmuziek, die nu in de bewerking voor piano fris klonk en trof door Interessante harmonieën en door variaties, die wel improvisaties leken, maar dan gebonden aan een verscheidenheid van ritmen, waarvan dat met het zevendelige metrum wel een heel bijzondere werking had. En Nel Roos vond bij deze muziek een pas sende choreografie. Voor een pittige contrastwerking zorg de het geestige element, zoals in „De zil vervloot" waarin enkele danseresjes er met een symbolische „Piet Hein" van door gingen, en in de dans van het kwe- zelkcn, dat op eens de gedroomde levens gezel, annex de gepluimde paarden voor de trouwkoets zag verschijnen. Alle leerlingen van klein tot groot, dans ten dit ballet met onmiskenbaar genoe gen en met een bewonderenswaardig ge heugen voor de opbouw van de dansen. Een onmisbare taak kreeg ook het Toon kunst-dameskoor, dat onder leiding van Kitty Nederkoorn de betreffende volkslie deren met frisse klank zong. Een woord van lof voor de voortreffe lijke pianiste Maaike Zuuring, die de ge hele avond door voor de balletten een gro te steun was, mag niet ontbreken. De pia niste Bets Nederkoorn deelde haar bege leidende taak als secondo-partncr bij het spelen van Bizets „Jeux d'enfants". Aan het slot van de avond zijn alle me dewerkenden, in het bijzonder Nel Roos, die een schat van bloemen kreeg, Maaike Zuuring en Marinus Adam langdurig toe gejuicht. P. Zwaanswijk Advertentie Op de dezer dagen gehouden jaar vergadering van het Haarlemse uit gevers- en drukkersbedrijf Boom-Ruyg- rok n.v. zijn woorden van waardering ge sproken aan het adres van de heer J. Meesters, onderdirecteur van de ven nootschap en hoofd van de technische afdeling, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd per 1 juli ontslag heeft aangevraagd, hetgeen hem op de meest eervolle wijze is verleend. De heer Meesters kon zelf niet op de ver gadering aanwezig zijn, aangezien hij tengevolge van een ongeval in een zie kenhuis wordt verpleegd. De heer K. R. van Staal, directeur van de vennootschap, kenschetste de af scheidnemende onderdirecteur als een man van groot gezag, niet alleen door zijn brillante vakkennis, maar ook door de rust, waarmee 'hij zijn positie heeft' weten te vervullen. De heer Van Staal uitte zijn dankbaarheid voor de wijze, waarop de heer Meesters zesendertig jaar lang zijn krachten aan het bedrijf heeft gegeven. De president-commissaris van de vennootschap, mr. N. E. Rost Onnes, sloot zich bij deze waarderende woor den aan. De commissarissen wensten de heer Meesters en diens echtgenote, die eveneens van een ernstige ziekte her stellende is, een spoedig herstel toe. Als directe opvolger van de heer Mees ters is tot algemeen procuratiehouder met de titel van onderdirecteur benoemd de heer J. W. van Keeken, die al meer dan twintig iaar aan het bedrijf verbonden is. De heer J. M. Boom jr., aan wie sedert de vorige vergadering algemene procuratie is verleend, wordt eveneens met de titel van onderdirecteur in de directie van de vennootschap opge nomen. Advertentie haarsnijden - golf- of modeldrogen permanent - kleurspoeling Onze specialiteit: coupe sculpture Oude Groenmarkt 24 - Telefoon 10412 t/o. Kosterij Grote Kerk. In een nieuw aores aan de leden van de Tweede Kamer het derde in successie verklaren de besturen van Horecaf en Hocres (katholieke bond van werkgevers in de hotellerie), met. groeiende verbazing kennis te hebben genomen van de Memo rie van Antwoord over het wetsontwerp voor garantieverlening aan de Hilton- hotels. De uitspraak van de regering, dat men liever nationale initiatieven had ge zien op het gebied van de hotelbouw, wordt in het adres „onwaarachtige motivering" genoemd. De overheid heeft nooit een on derzoek ingesteld naar het bestaan van deze Nederlandse initiatieven, aldus het adres, daarom zal een tentoonstelling inge richt worden van alles wat er op dit ge bied aan Nederlandse initiatieven ontplooid is. De Kamerleden wordt verzocht, zich niet over het wetsontwerp uit te spreken alvorens men kennis genomen heeft van deze expositie. 5tft6 BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE. ONDERTROUWD: H. B.Havinga en S Dekker; R. Koopmans en J. D. Bax; H. 'T. A. Tirion en J. Wiersma; G. W. Paauw in J. van Liempt; K. Houwing en J. M. M. de Bruijn; C. J. Vodegel en M. M. H. de Waard; J. H. M. Bierens en J. D. Tjaarda: G. J. van Stade en C. M. Verdonkschot. GETROUWD: G. C. Slimmen en H. van Daalen; P. J. Venema en J. J. de Bonte; D. van Eek en G. C. Vollenga. GEBOREN: Roelof Michiel, z. v. C. de Leeuw en D. van der Ham; Jetty, d. v. J. Stierman en P. C. Hanhart; Wienen Leen- dert, z. v. W. L. Spaargaren en M. van der Heijden; Robert, z. v. J. Sandtke en J. E. Willemse. OVERLEDEN: Wed. J. C. Siegers—Van der Klooster, 73 j.; Mevr. I. E. Rohling— Wessels, 64 j.; Th. J. Zomer, 69 j.; Mej. A. H. Kroese, 81 jaar. (Verkort weergegeven) Christelijke kleuterschool. In het se- meenteraadsverslag van Bennebroek wordt het bestuur van de Chr. Kleuter school beschuldigd van woordbreuk tegen over hel gemeentebestuur. Er zou n.l. een afspraak tussen beide besturen bestaan de Chr. en de openbare kleuterschool, bei de in aanbouw, gelijktijdig in gebruik te nemen. Deze afspraak is echter nimmer gemaakt. Het streven van ons bestuur is er steeds op gericht geweest, deze school zo spoedig mogelijk t.e betrekken, gezien de onhoud bare toestand, waaronder thans aan de kleuters les moet worden gegeven. Volgens de bestekvoorwaarden zou de school medio juni moeten worden opge leverd. Onze aannemer heeft zich aan deze datum gehouden, zodat het ons mogelijk is de school 20 juni in gebruik te nemen. Het zou toch dwaasheid zijn een dag langer dan noodzakelijk is in het in gebruik zijnde krot te blijven, terwijl een nieuwe school ongebruikt staat. Dat de openbare kleuterschool nog niet gereed is, is toch waarlijk niet onze schuld, daar gelijktijdig met de bouw is begonnen. Wat betreft „het rukken en trekken aan kleine kinderen" kan het volgende worden opgemerkt: hel is het goed recht van het bestuur van „Volksonderwijs" om leer lingen aan te trekken voor haar te openen kleuterschool. In die gevallen, waar de werving geschiedt onder de leerlingen van onze school is het onze plicht te trachten deze leerlingen te behouden. Volgens een opmerking van de heer Hoogendoorn zou een groot deel van de protestants christelijke bevolking het niet eens zijn met het beleid van ons bestuur. Indien deze bezwaren werkelijk bestaan, zouden deze zeer zeker naar voren zijn gebracht op de op 21 mei gehouden leden vergadering. Ons bestuur is diep geschokt door de houding van de vertegenwoordigers van de protestants christelijke groepering van de raad. Zij veroordelen het beleid van ons bestuur op grond van geruchten, waarvan zij de juistheid niet hebben onderzocht Het bestuur van de Vereniging voor Chr. Kleuteronderwijs in Bennebroek. in bruikleen bij reparatie

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9