Ongetrainde Ada den Haan op de 200 meter schoolslag geklopt Wieger Mensonides kwam onder de limiettijd voor Nederlands record Nederlands waterpolozevental leed twee nederlagen tegen Joegoslaven HFC heeft aan één punt voldoende voor promotie naar eerste klasse Knijnenburg reed Thea Cornelia naar winst en Gouden Zweep INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN IN ASSEN Toch stelde ploeg van Kuyper niet teleur Bouwman met vier goals geducht op schot Theo Messidor werd in eindsprint verslagen 9 Rita Kroon zwom snelst in 2 km-race van Robben Henny van der Velden en Hermsen wonnen bij Tie! Invitaties voor Nederlands waterpolozevental Waalewijn bedankt voor centrale polotraining Matig spel Geen revanche België verloor opnieuw van Oostenrijk T1JBB moest wederom met nederlaag genoegen nemen De H VB •competitie Halfweg door gelijk spel op veilige plaats NA RUIME ZEGE OP VFC-ERS Baarn en SVW konden niet tot scoren komen M A ANDAG 15 JUNI 1959 De internationale zwemwedstrijden in het nieuwe bassin „Dc Wilg" in Assen hebben tijden van de bovenste plank opgeleverd. Behalve talrijke Nederlandse sterren waren drie Engelse meisjes, namelijk Christine Gosden, Beryl Noakes cn Sylvia Lewis van de party. Christine Gosden is een specialiste op de schoolslag en van haar kreeg Ada den Haan in het koude buitenwater een stevige nederlaag te slikken. Het Nederlandse meisje was evenwel zeer tevreden met het resultaat Christine Gosden: 2,57.0 en Ada 2.58.1 want het was namelijk de eerste keer in dit seizoen dat de Eindhovense zwemster startte. Als vijfde-klasseleerlinge van de middelbare meisjesschool heeft zij het nogal druk met haar schoolwerk. De ZIAN-zwemmer Wieger Mensonides kwam als eerste onder de door dc KNZB vastgestelde limiettijd van 2 min. 43.0 voor het Nederlandse record op de 200 meter schoolslag (50-metcr- baan). De Hagenaar won in 2 min. 42.2. Cockic Gastelaars zwom de 100 meter vrije slag weer met een overtuiging en in een stijl, waarvan zelfs de rusteloze, luidruchtige Joegoslavische waterpolospeiers op de tribunes stil werden. Eigenlijk zonder tegen stand schoot zij door het water met een flitsend keerpunt en een indrukwekkend beentempo. 1.04.8 was de prachtige tijd van deze opmerkelijk constant zwemmende Schiedamse sprintster. Sita Posthumus ging op de laatste 20 meter de Engelse Beryl Noakes voorbij om in 1.06.4 de tweede plaats op te eisen. Een ander sterk nummer van de 100 me ter rugslag dames, die eveneens in een Zian-overwinning eindigde. Het was voor de Engelse Sylvia Lewis een hopeloze taak om te trachten in dit gezelschap van wereldklasse met, aan de spits het duel tussen Ria van Velsen en Rini Dobber mee te komen. Erg spannend was dit duel overigens niet. Ria van Velsen nam na de start een voorsprong, die zij bij elke doorhaal van haar lange armen vergrootte en was zij op de laatste baan de rechte lijn niet kwijt geraakt, dan zou het Nederlands record van Rini Dobber (1.12.2) zeker zijn verbe terd. Het Haagse meisje won nu in 1.13.0 en bleef haar Amsterdamse rivale daar- mee ruim een seconde vóór (1.14.1). Zwemmen Het was een ongewoon schouwspel om op de 200 meter schoolslag de wereldre cordhoudster Ada den Haan met enkele meters achterstand als tweede te zien aan tikken en het publiek was er kennelijk be duusd van. De 2.57.0 van Christine Gosden 1,1 seconde sneller dan Ada deed in het kleine Engelse groepje kreten van vreugde opgaan. Samen met haar clubgenote Betty Heu- kels, in dezelfde stijl en met hetzelfde rit me was Ada den Haan met Christine Gos den meegetrokken. Bij het laatste keer punt had de Engelse een kleine voorsprong en het wachten was op Ada's befaamde eindspurt. Maar de ongetrainde PSV- zwemster wist dat zij die eindspurt niet kon opbrengen en rustig zwom zij haar baan achter de fel wegtrekkende Engelse uit. Betty Heukels had intussen een aan val van Loes de Jonge met succes gepa reerd en eindigde als derde in 3 min. 0,1 sec. Op hetzelfde nummer voor de heren zorgde Wieger Mensonides er voor dat de 3000 toeschouwers hun troostprijs kregen. De Haagse stijlzwemmer trok onmiddel lijk na de start weg van de rest van het veld met onder andere Kroonenburg en Kostelijk als kopstukken. Hoog op het wa ter liggend had Mensonides maling aan Zaterdagmiddag is op de Loosdrechtse plassen de jaarlijkse 2 km zwemwedstrijd van de Robben gehouden, de eerste die meetelt voor de competitie om de beide „zwemkroniekbekers" In totaal startten ruim 400 dames en he ren, de meesten uiteraard op de vrye slag. Op de schoolslag kwamen ongeveer 120 zwemsters en zwemmers uit. Op de vrije slag vochten de eeuwige rivalen Corrie Schimmel en Jans Koster hun zoveelste onderlinge strijd. Corrie Schimmel won ditmaal, maar de tijden werden gedrukt door de felle wind. die vooral de eerste 'tilometer zwaar maakte. Bij de heren was André Hermsen van de organiserende vereniging ruim een minuut sneller dan zijn rivalen. De Robben be haalden een eerste prijs bij de schoolslag dames, waar Rita Kroon op de 2 km zelfs sneller was dan de eerst aankomende heer: Van der Kooy (Zian). 2 km vrije slag dames: 1. Corrie Schim mel ('t Gooi) 31.19.8; 2. Jans Koster ('t Gooi) 31.36,5; 3. Willy Lambour (Naarden) 32.51; 4. Max-y Kok (Robben) 32.51,1; 5. Marjanne Heemskerk (Naarden) 32.51,2. 2 km vrye slag heren: 1. André Hermsen (Robben) 30.52,8; 2. I. Bultman ('t Gooi) 31.58,5; 3. B. H. van der Linden (Zwem- lust) 32.21,5; 4. W. Bergman (Zijl) 32.33; 5. J. M. de Witte (AZC) 32.36. 2 km schoolslag dames: 1. Rita Kroon (Robben) 35.51,8; 2. Nellie Wiegers (Rob ben 38.03,8; 3. G. Drogtrop (DWR) 39.03,8. 2 km schoolslag heren: 1. H. van der Kooy (Zian) 36.02,4; 2. W. Menzonides (Zian) 36.44,4; 3. A. van Oest ('t IJ) 36.48. Voor de 2 km-zwemwedstrijd van Va- halis, die in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Tiel werd gehouden bestond grote be langstelling. Ruim tweehonderd deelnemers kwamen aan de start. Bij de heren was Hermsen van De Rob ben de snelste. Hij had voor de 2 km 28 min. 31,8 sec. nodig. Henny van der Velde, eveneens van De Robben, zegevierde bij de dames in 29 min. 35,8 sec. De uitslagen waren: Heren: 1. Hermsen (De Robben) 28.31,8; 2. De Witte (AZC) 29.56; 3. Rein Prins (DJK) 30.20; 4. Ter- Poorte (DWR) 30.22; 5. Bergman (Zijl) 30.28; 6. Dreyer (HZC) 30.29. Dames: 1. Henny van der Velde (De Rob ben) 29.35.8; 2. Efra Mulder (Naarden) 29.50,5; 3. Dini Koopman (Naax-den) 31.36; 4. Marie Landeweer (De Robben) 32.06; 5- Van Stapelle (De Robben) 32.11; 6. Amy Landeweer (De Robben) 32.11,2. wind en kou en met 2 42.2 bracht hij het Nederlands record 50-meterbaan op zijn naam. Hij bleef met die tijd 0,8 sec. onder de limiet. Het programma werd besloten met een overtuigende 400-meterzege van de tenge re Corx-ie Schimmel, die 24 uur tevoren juist als 2 km. winnax-es uit het water van de Loosdrechtse plassen was gestapt. Met 5.02.8 0,8 sec. boven de limiettijd van bet Europese x-ecord versloeg zij na een race zonder een moment van ern stige bedreiging haar tegenstandsters Jans Kostei-, Judith de Nijs (beiden 5.07.6) en Mary Kok, die met 5.15.8 wat uit de toon viel. Jans Koster bleef zeker enkele seconden onder haar mogelijkheden, door dat zij werd gedwongen het op een na laatste keerpunt na een foutieve dx-aai voor de tweede keer te nemen. De voornaamste resultaten waren: 100 meter vrije slag dames: 1. Cockie Gaste laars. SZC 1.04.8; 2. Sita Posthumus, LZC 1.06.4; 2. Beryl Noakes, Eng. 1.07.4; 4. Judith de Nijs, De Robben 1.08.3; 5. Corrie Schimmel, 't Gooi 1.08.6. Voetbal Wieger Mensonides (ZIAN) 100 meter vlinderslag dames: 1. Aty Voorbij. De Robben 1.15.0; 2. Tineke Lagerberg. Naarden. 1.16.9: 3. Willy Lamboer, Naarden 1.20.0; 4. Ma rianne Heemskerk, Naarden 1.20.5. 2U0 meter schoolslag dames: 1. Christine Gos den. Eng. 2.57.0; 2. Ada den Haan, PSV 2.58.1; 3. Petty Heukels, PSV 3.00.1: 4. Loes de Jonge, ADZ 3.02.6. 100 meter rugslag dames: 1. Ria van Velsen, ZIAN 1.13.0; 2. Rini Dobber, HDZ 1.14.1; 3. Hcn- nie Vlaanderen, HPC 1.14.5; 4. Lenie de Nijs. De Robben 1.16.6; 5. Kopie Troost, HDZ 1.17.2; 6. Sylvia Lewis, Eng. 1.17.4. 100 meter vrije slag heren: 1. Verburgt, PSV 58.8 sec.; 2. Ritton. DJK 59.3; 3. Hoogveld, Nep- tunus Amersfoort 59.5. 200 meter schoolslag heren: 1. Mensonides. ZIAN 2 42.2 (nieuw Nederlands record 50 meter-baan); 2. Kroonenburg. Het IJ 2.49.4; 3. Kostelijk, LZO 2.50.5. 100 meter rugslag heren: 1. Jaao de Jong, LZO 1.08.3; 2. Lindeman, PSV 1.09.2; 3. Jiskoot, Mer- wede 1.09.7. 400 meter vrije slag dames: 1. Corrie Schim mel, 'I Gooi 5.02.8; 2/3. Jans Koster, 't Gooi en Judith de Nijs, Robben, beiden 5.07.6; 4. Mary Kok, Robben 5.15.3. De eerste waterpolo-interland van dit seizoen heeft het Nederlands zevental een 3-1 nederlaag tegen de sterke Joegoslaven opgeleverd. Geen resultaat om over te juichen, maar wanneer men de cijfers even de cijfers laat en het vertoonde spel in ogenschouw neemt, mag de conclusie luiden dat de ploeg van Frans Kuyper een redelijk goede start heeft gehad. Vooral verdedigend is er door dit jonge zevental uitstekend gespeeld. De defensie die tegen deze fysiek bijzonder sterke cn snelle atletenploeg van Joegoslavië een zeer zware taak had, heeft voortreffelij ke dingen gedaan en eigenlijk hebben we daar in het achterveld maar één fatale fout zien maken. Dat was toen Van der Zwan kort na rust rechtsvoor Nardelli ge heel onnodig alle gelegenheid gaf de stand op 0-2 te brengen. Verder heeft deze li nie, met doelman Kniest en rechtsachter Harro Ban als uitblinkers een voortref felijke wedstrijd gespeeld. Waterpolo Vooral Ran was actief. Na goed afne men bracht hij telkenmale de bal naar vo ren met felle rushes en goed geplaatste passes. Hij was als verbindingsspeler de motor van de ploeg en het was jammer dat er in de aanval zo weinig profijt van dit constructieve werk van de Hagenaar werd getrokken. Harry Vriend en Fred van Dorp heb ben zich niet van hun bewakers kunnen vrijmaken, waardoor alle gevaar aan de spits van de hardwerkende Hans Muller moest komen. Het was aanvalsspel zon der stootkracht en zonder dynamiek. Vriend werd in elk persoonlijk duel uit geschakeld en Van Dorp verankerde zich zelf door in de armen van één der Joego slavische reuzen op de twee-meterlijn zijn kansen te blijven afwachten. Tegen deze tegenstanders, die geen enkel risico na men en die tussen de palen de gewelde naar Muskatirovic hadden liggen, kon de ze tactiek geen succes hebben. Het Nederlands zevental begon tegen de koude wind en de laag staande zon in met enkele vlotte aanvallen, die alle aandacht De kans is groot, dat het Nederlands waterpolozevental in september of oktober aan een landentoernooi zal deelnemen. Zo wel van Russische als van Joegoslavische zijde is een uitnodiging voor een dergelijk toernooi ontvangen. Rusland heel't Nederland gewaagd voor een toernooi in Moskou dat. eind septem ber zal worden gehouden. Wanneer de on derhandelingen, waarbij de financiën uiteraard een grote rol spelen, niet sla gen, zal Rusland vermoedelijk aan het toernooi in Joegoslavië deelnemen. Hier voor zijn ook Italië en Hongarije gevraagd met Nederland als reserve. Dit betekent dat het niet doorgaan van de wedstrijden in Rusland Nederland van deelneming in Joegoslavië uitschakelt, waarmee dan dus beide trips van de baan zouden zijn. Wim Waalewijn (HZPC) heeft voor de centrale training van het Nederlands wa terpolozevental bedankt. Hy nam dit be sluit zaterdagmiddag in Assen toen hij kort voor de wedstrijd tegen Joegoslavië van zijn trainer Frans Kuyper vernam, dat hij niet in het Nederlands zevental zou worden opgesteld. van de Joegoslavische verdediging opeis ten. Spoedig begon zich het Joegoslavische overwicht aan snelheid en techniek en vooral aan stootkracht af te tekenen. Na vier minuten kwam de nieuwe goalget- ter van de Joegoslaven, Ante Nardelli, met de bal opzwemmen. Vlak voor de viermeterlijn schudde hij de meegekomen I-Iarry Vriend van zich af om daarna doelr man Kniest met een boogbal te passeren (0-1). - - De Joegoslaven bleven in de aanval, maar het Nederlands zevental liet zich niet overspelen en zelfs kreeg Van Dorp na een vrije worp een prachtige kans. De Amersfoorter zocht het doel echter op een verkeerde plaats. In de tweede minuut van de tweede helft kwam de dekkingsfout van Van der Zwan, waarbij Nardelli ongehinderd zijn tweede doelpunt kon scoren. Het was de inleiding tot een periode van heel matig spel van de Nederlanders, die ineens wei felend, afwachtend, bijna angstig gingen spelen en waarhij elke aanval doodliep op een pass naar de stilliggende en zwaar af gedekte Van Dorp. Maar Muller en Ran bleven openingen maken in het sluitende netwerk van Joe goslavische combinaties en in de laatste minuut, vlak nadat Arneri met een handi ge schijnbeweging nummer drie achter Kniest had geschoten, kwam de beloning voor dit goede werk. Weer nam Ran de bal op eigen helft goed van een tegenstan der af, plaatste naar Van Dorp, die het leer in dezelfde richting doorschoot naar Muller. Wat Van Dorp een half uur lang niet gelukt \vas, gelukte Hans Muller wel. Hij maakte zijn armen vrij uit de dubbe le Nelson, waarin Trumbic hem gevangen hield, en schoot toen hard langs Muskati rovic. Er was geen tijd meer om op dit goede pad voort te gaan. Op de tweede dag is het Nederlands ze vental er niet in geslaagd revanche te ne men op de Joegoslaven. In tegendeel, de Nederlandse ploeg, waarin Vriend was vervangen door Van Spingelen (HZ en PC), kreeg in deze officieuze ontmoeting met 4-1 een nog iets zwaardere nederlaag te slikken dan de vorige avond. Het was een merkwaardige wedstrijd, waarin de beide speelhelften, wat het Nederlands spel betreft, van elkaar verschilden, als dag en nacht. Weliswaar was de Joegoslavische ploeg waarin Ivkovic voor Arneri speelde, ook voor rust sterker, maar in die eerste helft speelde Nederland tenminste een vlot open spel met snelle combinaties in de ruimte en met goede schoten. Na de hervatting bleek eens te meer hoe het met de conditie van onze spelers ge steld is. In die goede eerste helft hadden zij alle lucht verspeeld en alle kruit ver schoten. De snelheid was er uit en de aan- valskrachl verminderde aanzienlijk. Mid- voor Van Dorp begon het weer te zoeken in statisch 2 meter-spel en het gat tussen de verdediging, die goed bleef spelen, en de aanval was nauwelijks te overbruggen. Ook niet door Van der Zwan en Ran, die weer een voortreffelijke wedstrijd speel den. Pas nadat Radonic gebruik had ge maakt van een fout van midachter De Boer (0-1), en Cukvas, zwaar gehinderd, met een achterwaarts schot had gescoord (0-2), kwam de Nederlandse treffer. Twee Joegoslaven en een Nederlander waren door de goed leidende Duitser Becker naai de kant verwezen, waarna Muller de nu merieke meerderheid uitbuitte(l-2). Na rust werd het een spel van aanval en verdedigen en het was aan het goede defensieve werk van Nederland te danken, dat er slechts twee Joegoslavische doel punten (van Radonic en Cukvas) bij kwa- men: 1-4. De voetbalinterlandwedstrijd, die in Wenen tussen Oostenrijk en België ge speeld is, is met 4-2 door Oostenrijk ge wonnen, nadat de rust met een 2-1 voor sprong voor België was ingegaan. Oosten rijk verdiende de overwinning op basis van technisch beter spel. Beide ploegen waren veel beter dan drie weken geleden in Brussel, toen Oostenrijk met 2 1 in Brussel won. De negen interlands die tot dusverre tussen Oostenrijk en België ge speeld zijn, zijn alle door Oostenrijk ge wonnen. De Belgen gingen fel van start en na vier minuten liet doelman Schmied zich verras sen door een ver schot van linksbinnen Van den Boer. In de 16-de minuut kwam de gelijkmaker van de voet van linksbui ten Skerlan. In een periode van groot over wicht brachten de Oostenrijkers daarna tal van doelrijpe kansen om zeep. België nam opnieuw een voorsprong, toen midvoor Copppens op een pas van rechtsbuiten Pi ters van dicht bij raak schoot. Veertien minuten na de rust werd het 2-2, toen midvoor Hof in het strafschopge bied ten val werd gebracht. Hof zelf voltrok het vonnis. Vijf minuten later bracht de zelfde speler de stand op 3-2, na een mooie pas in de open ruimte, ontvangen van halfspeler Hanappi. Hoewel de Oostenrij kers daarna ver in de meerderheid bleven, duurde het tot twee minuten voor tijd voor nog een doelpunt kwam. Uit een moeilijke hoek schoot rechtsbuiten Horak toen het leer langs de verraste doelman Van dei- Stappen. Ook gisteren is TYBB er niet in geslaagd één of twee punten aan zijn schamele totaal van één punt toe te voegen. Weder om moesten de vaak in de meerderheid zijnde Haarlemmers genoegen nemen met een nederlaag: ditmaal met tweenul tegen het Kralingse HION. Evenals vorige week tegen Excelsior '20 hielden de „Boys" het spel weer te kort. Bovendien maakten de Rotterdammers in de drie en twintigste minuut hun eerste doelpunt, dat volgens de Haarlemmers al thans, in buitenspelpositie werd gescoord. Ondanks hevige protesten van de gasten bleef de één op het scorebord. Er ontstond hierna een enigszins geprikkelde stemming, die bij de HION-spelers ontaardde in grof spel. Kort na de hervatting liet de rechtsbin nen van HION de tweede treffer aanteke nen. Enkele malen kregen de Haarlem mers daarna nog wel de kans om de stand een redelijker aanzien te geven, maar een maal in het strafschopgebied gekomen, wisten ze geen raad met de kansen. Volgende week ontmoeten de „Boys" in het Noorder-sportpark opnieuw de Kra lingse club. Willen de Haarlemmers nog een theoretisch kansje op promotie behou den, dan zullen ze de volle winst dienen te. behalen, Excelsior '20 3 3 0 0 6 6—1 Ov.ermaas .3 1 1 1 .3 65 HION 3 1113 5—8 TYBB 3 0 12 1 1—4 Halfweg heeft het vege lijf in de HVB kunnen redden. Zaterdagavond werd tegen DSS een gelijkspel (11) bereikt en daar mee b.ehaalde de Halfwegse club net het ene punt dat een veilige plaats betekent. De extra halve competitie om de onderste plaats in de HVB gaat dus tussen „slechts" vier clubs. In de promotiecompetitie tweede klasse behaalde TZB een 21 overwinning op VVD 2, maar VVD protesteerde tegen het niet toekennen van een penalty. De pro testcommissie heeft dus het laatste woord. In de tweede groep derde klas kampioe nen was een beslissingswedstrijd nodig tussen EHS 2 en BSM 3. Eerstgenoemde won met 20 en promoveert dus naar de tweede klasse. De eindstand in IA luidt: Ripperda 2 20 31 Halfweg 20 15 Renova 20 29 DSK 20 14 IEV 20 25 Spaarndam 20 14 BSM 20 24 WH 20 14 DCO 20 23 VI. Vogels 20 14 DSS 20 17 De extra halve competitie tussen de vier laagst geplaatsten gaat zondag begin nen, terwijl op die zelfde dag de wedstrijd EDO 4Ripperda2 om het HVB-kampioen- schap zal worden gespeeld. Prins Bernhard reikt de Gouden Zweep aan Th. Knijnenburg, die met Thea Cornells winnaar werd van de spannende race om de kostbare trofee. De spanning in de promotiecompetitie voor twee plaatsen in de eerste klasse amateurs duurt in onverminderde hevig heid voort. Want ook gisteren viel er geen beslissing. Weliswaar won HFC op eigen veld met veel machtsvertoon van VFC, dat voor haar laatste theoretische kans vocht, maar Baarn speelde in de thuiswedstrijd tegen SVW gelijk, zodat de volgende week zondag de beslissingen moeten vallen. HFC speelt dan uit tegen SVW in welke wed strijd HFC al aan een gelijk spel voldoen de heeft. Bij een nederlaag moeten de Haarlemmers zeer vermoedelijk een be slissingswedstrijd spelen, aangezien Baarn wel van VFC zal winnen. HFC overigens deed de deur, waardoor men de eerste klasse kan binnenkomen, zondag nog iets verder open en speelde tegen de goedwillende, maar vooral aan vallend zeer zwakke Vlaardingers een uit stekende partij. Tenminste, tot het mo ment dat de Haarlemmers een 50 voor sprong hadden opgebouwd. Want daarna gaven de HFC-ers toe aan de wil van de hete zonnestralen en stonden toen aan VFC twee goals toe. Hetgeen overigens een wel iets té ruime beloning was voor het povere spel van de bezoekers. Maar hoe dan ook, de overwinning van HFC was ruimschoots verdiend. Al in de eerste minuut kon Bouwman de bal ach ter doelman Meijer knallen en nauwelijks tien minuten later was het al 20 toen linksbuiten De Nijs zich handig vrijmaak te en met een bekeken schot voor een nog ruimere voorsprong zorgde. Een verdiende voorsprong, overigens, want de opbouw van de Haarlemse aanvallen was dikwijls verrassend en steunde" op een uitstekende techniek, gepaard aan een zeer behoorlijk tactisch inzicht. VFC beet evenwel fel van zich af en drukte HFC daarna een kwartier lang op eigen helft terug. Veel indruk maakte dat evenwel niet, want enerzijds toonde de ach terlinie van HFC weer een zeer solide in druk, anderzijds liet het richten van de VFC-voorwaartsen zeer veel te wensen. Daar gaat de vijfde goal voor HFC; weer van de voet van Bouwman, die met dit schot zijn vierde treffer afvuurde. HFC ontworstelde zich dan ook vrij spoe dig aan de druk en ging weer verwoed in de aanval. Zij strandde daarbij intussen evenwel tal van malen op de buitenspel- val, die het ritme in het aanvalsspel aan zienlijk verstoorde. Toch werd het vlak voor de rust nog 30. De Nijs gaf een prima dieptepass en Bouwman reageerde precies op het juiste moment. Hij speelde zich uitstekend vrij en schoot de bal zuiver en hard achter doelman Meijer. Binnen elf minuten spelen in de tweede helft bestond er al geen twijfel meer over het resultaat van de wedstrijd. Bouwman namelyk sprintte in die periode tot twee maal toe met medewerking van zijn mede-voorwaatsen langs de achterhoede van VFC en plaatste de bal evenzovele malen langs Meijer, waardoor het 50 werd voor de thuisclub. HFC ging daarna allengs wat al te mooi voetbal spelen in een veel lager tempo, waardoor VFC alsnog gelegenheid kreeg haar kunnen te tonen. Dat resulteerde in het laatste kwartier in twee prima doel punten van midvoor Groeneveld. Verder lieten de HFC-ers het evenwel niet komen. De stand in de promotiecompetitie is nu als volgt: HFC 5 3 1 1 7 9—5 SVW 5 2 2 1 6 11— 8 Baarn 5 13 15 67 VFC 5 0 2 3 2 6—12 SVW heeft gisteren in en tegen Baarn niet de volle winst kunnen behalen. Noch dc- SVW-ers, noch de Baarn-spelers konden een doelpunt scoren, ook al zijn beide par tijen er enkele malen heel dicht bij ge weest. In de eerste helft moest de doelman van SVW de meeste keren in actie komen om gevaarlijke schoten van de Baarn- voorwaartsen onschadelijk te maken, maar na de hervatting kwam het doel van de gastheren het meest onder druk te staan. Op de renbaan Mereveld te Utrecht is zondag de klassieke draverij om de Gou den Zweep gehouden. De race, die over een afstand van 2500 meter ging en gedo teerd was met een bedrag van f 3000 gul den, werd gewonnen door het paard Thea Corneiia (berijder Guus Knijnenburg) in 3 min. 30,6 sec. De kilometertyd van de winnaar was 1 min. 24.2 sec. Tweede werd Theo Messidor en derde Q Boscom. De totalisator betaalde voor een inzet van een gulden winnend 4,70, plaats 2, 3,50 en 12,20, covercal 8,20 en gekoppeld 11,60. Paardesport De winnaars van de Gouden Zweep zijn 1955: Mereveld: Roland (berijder P. A Strooper); 1956: Groningen: Quintus Har vester (A. R. Nottelman); 1957: Hilversum Theo Messidor (W. H. Geersen); 1958: Duin- digt: Tabor (A. R. Nottelman); 1959: Mere veld: Thea Cornelia (G. Knijnenburg). De volledige uitslag luidt: 1. Thea Cor nelia (Guus Knijnenburg) 3.30.6 km tijd 1.24.2; 2. Theo Messidor (Fred Ehrenberg) 3.30.7, 1.21.7; 3. Q. Bascom (Jan van Dooye- weerd) 3.30.8, 1.22.4; 4. Quicksilver S (Jan Wagenaar) 3.31.7, 1.22.1; 5. Tarzan Hollan- dia G (L. J. Heijman) 3.32.6, 1.24.4; 6. Sou- vereine Maire (G..J. Onrust) 3.33.6, 1.24.8. Guus Knijnenburg draaide nog een rond je voor de tribune. „Ik neem die stok maar mee naar huis", riep hij uitgelaten. En met de gouden zweep in de hoogte gestoken en een enorme krans om de schouders ver dween de succesvolle pikeur naar de uit gang van de baan. Even tevoren had Guus met Thea Cornelia het hoofdnummer van de Mereveldse koersdag, de klassieke dra verij om de Gouden Zweep gewonnen en uit handen van Prins Bernhard dit fraaie uit 1883 daterende kleinood ontvangen. Een wisselbeker die nooit definitief eigendom wordt. Op de baan stond nog een groepje men sen bij elkaar. De Prins complimenteerde een van de eigenaren van Thea Cornelia, Flip Knijnenburg. Daarmee was de Gou- den-Zweepdraverij 1959 weer achter de rug. Maar de Prins verliet Mereveld pas toen hij in de volgende koers Hairos II het in Frankrijk aangekochte klassepaard, zijn eerste Nederlandse overwinning had zien behalen. Een bijzonder fraaie race. Daar was men het op de knusse Utrechtse baan wel over eens. Veertien paarden gingen van start. Daaronder bevond zich de winnaar van 1.955, Roland, die samen met Quicksilver S en Theo Messidor (eerste in 1957) niet min der dan 80 meter moest geven aan de paar den in het eerste band. Met sterke wind een zware opgave. Favorieten waren Vana- dis en Thea Cornelia, beide op 2500 meter. Urdy Mars leidde het veld de eerste ronde. De rode pet van pikeur Th. Kooy- man bleef ook in de tweede ronde vooraan, hoewel zijn paard toen reeds gediskwalifi ceerd was. Maar Kooyman kon de baan niet verlaten zonder de andere paarden te hinderen en dus bleef Urdy Mars maar meedraven. Thea Cornelia lag reeds bij de eerste passage van de tribune op de derde plaats. Daar hield Guus Knijnenburg de merrie ook in het tweede gedeelte van de koers toen Quicksilver S, die inmiddels zijn handicap had goedgemaakt buitenom in de aanval ging. Maar het paard raakte in de fouten en viel ver terug. Nog steeds bleef Thea Cornelia „zuinig" draven, tot in de laatste bocht. Toen had de schimmel met haar 300-meter-speed geen moeite meer om de felle aanval van Theo Messi dor op te vangen en hem met duidelijk verschil terug te wijzen naar de tweede plaats Q Basom werd derde, de gediskwa lificeerde Urdy Mars passeerde als vierde de palen, nog voor Quicksilver S.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11