Nadelig saldo van f 10,3 miljoen bij KPM in 1958 Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Koeler en kans op een bui Amerikaans Congres wil giften aan het buitenland staken MAANDAG 15 JUNI 1959 2 Door aanhouding van schepen in Indonesië OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Nieuw plan van de zeven overige OEES-landen Betaalbaarstelling Lagere winst De Lint Formentini opvolger van Cam pil li Ned. Scheepvaart Unie Bevredigende omzetten bij Brocades-Stheeman Holland Bank in 1958 Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 8 tot en met 12 juni Adlai Stevenson pleit voor een nieuwe benadering waarvoor hij „de pen van een Dickens,' wenst Panda em de Goeden Zeiljacht strandde bij Westerschouwen De exploitatierekening over 1958 van de n.v. Koninklijke Paketvaart-Maatschappij sluit met een nadelig saldo van f 10.3 miljoen (v. j. voordelig saldo van f 19.3 mil joen). Hierin zijn begrepen de kosten voortgevloeid uit de aanhouding van veertig schepen in Indonesië. Een deel van de tijdens deze detentieperinde betaalde exploi tatiekosten is door molestassuradeuren vergoed. Van hen werd een schadevergoeding ontvangen ad f 8 miljoen. Dankzij deze schadevergoeding en de winst op afgevoerde schepen ad f 9,3 miljoen was het niet nodig de reserve voor heroriëntering aan te spreken, zodat deze reserve nog geheel beschikbaar is voor dekking van kosten. Ten laste van de exploitatierekening zün geen voorzieningen getroffen voor eventuele winstbelastingen over 1958. De voor dit doel bestaande reserve is ruim voldoende ter dekking van nog te verwachten aanslagen. Ten laste van de verlies- en winstreke ning is de afschrijving geboekt op de zevenendertig schepen waarvan verwacht mag worden dat z\j in bedrijf zullen blijven. Hierop werd afgeschreven f 11,2 miljoen. Op de etablissementen werd afgeschre ven f 360.000. De Interestrekening sluit met een voordelig saldo van 2,7 miljoen (f 3.1 min). De deelnemingen hebben opgele verd f 2,8 miljoen (f 2,0 miljoen). Voorts werden ten bate van de verlies- en winst rekening verantwoord: resultaat assuran tiezaken ad f 430.000 en assurantiereserve ad f 600.000. Deze reserve bedraagt nu f 15,1 miljoen. Voor uitkering is beschik baar f 1.944.000 (f 3.073.371). Vooropge steld wordt, zoals gemeld, het dividend te verlagen van 7 tot 5 percent over een on veranderd kapitaal van f 38.180.000. Per ultimo 1958 bestaat de vloot uit eenenze ventig schepen, metende 182.472 brt. De aanbouwprüs van deze eeneenzeventig schepen is f 278.8 miljoen. De vennootschap blijft zich op het. stand punt stellen dat de tijdelijke inbezitne ming van het bedrijf door de Indonesische regering onrechtmatig is. De vennoot schap blijft zich ten aanzien hiervan alle rechten voorbehouden. Naast de bestaan de lijndiensten werden verschillende nieu we diensten geopend. Een ongunstige om standigheid was dat deze diensten moes ten beginnen in een tijd van lage vrach ten en een overschot aan tonnage, het geen de resultaten ongunstig heeft beïn vloed. De genomen maatregelen om het bedrijf aan de veranderde omstandighe den aan te passen hebben geleid tot daling van de kosten. In het kader van de re organisatie ligt het in de bedoeling dat de Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 VERFROLLERS Deskundigen van de „overige zeven" Engeland, Zweden, Noorwegen, Dene marken, Zwitserland, Oostenrijk en Portu gal die zoals bekend geen lid zijn van de E.E.G., hebben een plan opgesteld voor een economische associatie. Dit is in Stockholm bekendgemaakt. Als eerste stap wil men de invoerrechten op industriële produkten met 20 percent verminderen, welke vermindering op 1 juli I960 zal moeten ingaan. Het plan voorziet verder in een geleidelijke afschaffing van de in voerrechten in de komende tien jaar. Er zal een speciale overeenkomst voor landbouwprodukten in het bijzonder van belang voor Denemarken worden uitge werkt nadat de belanghebbende landen bilaterale onderhandelingen hierover heb ben gevoerd. Visserijprodukten zullen hier buiten blijven. Men verwacht dat de mi nisters van de zeven landen midden juli bijeen zullen komen om het plan te be spreken. Het uiteindelijke doel van de zeven landen, zo verklaarde men. blijft het vinden van methoden om de onderhande lingen met de zes van de E.E.G. en de an dere leden van de O.E.E.S. te heropenen, want men wil komen tot een multilaterale associatie van alle landen van de O.E.E.S. De zeven landen zullen geen supranatio naal gezagsorgaan boven zich hebben. In de vergadering van aandeelhouders der n.v. Industrie Van ï-ohuizen en Co ;s besloten tot uitkering over 1958 van een dividend van 6 percent. Door de directie werd medegedeeld dat de in eigen bedrijf vervaardigde nieuwe spuitgietmachine uitstekend voldoet. Twee van deze machi nes zijn juist klaargekomen en er zullen er nog acht worden vervaardigd. Een Zweedse fabriek die zich voor deze ma chine interesseert wil hiervoor licentie aankopen. De beperkingen, vooral die welke in het bouwvak werden opgelegd, zijn naar is ge bleken in 1958 van verdèr strékkende in vloed op de resultaten van de industrie én handel maatschappij n.v. De Lint geweest dan men had verwacht. Blijkens het jaar verslag over 1958 van de onderneming was in dat jaar de verminderde vraag van dien aard dat de omzet met rond 20 percent terugliep, waardoor het bruto winstcijfer 656.400) belangrijk is gedaald ten opzich te van het voorafgaande jaar 818.300), dit ondanks het feit dat de exploitatie kosten 572.900) ongeveer 3 percent lager waren dan over 1957 590.900). Aan inte rest en afschrijvingen werd een bedrag van f 64.216 (v.j. 69.423) in rekening gebracht. Het voorlopig saldo der exploitatiereke ning over 1958 bedraagt 82.537 (v.j. 227.411). Voorgesteld wordt het dividend vast te stellen op 6 percent voör de priori- teits en preferente aandelen en óp 7 per cent voor de gewone aandelen (v.j. respec tievelijk 6.6 en 10 percent). Wat de gang van zaken in 1959 betreft, constateert de directie dat een kentering ten gunste is 'ingetreden, zodat zij de hoop koestert dat voor het lopende jaar op hogere uitkomsten gerekend zal mogen worden. raad van bestuur de dagelijkse leiding zowel in als buiten Europa zal opdragen aan één directie, gevestigd te Amsterdam. In verband daarmee kan de directie bui ten Europa worden opgeheven. Deze re organisatie beoogt onder andere een ver dere belangrijke vermindering van de kosten. Dit zal ertoe bijdragen de ven nootschap een nieuwe basis te geven voor de voortzetting van een scheepvaartbe drijf onder eigen vlag. Dochterondernemingen De resultaten van de Nederlandse Tank en Paketvaartmaatschappij werden on gunstig beïnvloed door de algemene ach teruitgang in het goederenverkeer ter zee. Ook de Óranjelijn heeft de gevolgen on dervonden van de recessie. Veel nadeel werd ook ondervonden van een steeds toenemende concurrentie van buiten staanders. In 1958 werd het laatste voor oorlogse schip van deze rederij, de „Prins Philips Willem", verkocht. Over het thans lopende boekjaar van de Óranjelijn kan gezegd worden dat de exploitatie van die schepen, die in het winterseizoen geen emplooi in de vaste lijndiensten vonden, redelijk is geweest. Het is voorbarig reeds zo vroeg in het open seizoen indicaties te geven omtrent de gang van zaken in de lijndiensten naar de grote meren. Zowel van de Tank en Paketvaart als van de Óranjelijn bezit de K.P.M. het gehele aan delenkapitaal. De exploitatierekening van de Óranjelijn sloot met een batig saldo van f 2.4 miljoen. Het netto-winstsaldo ad f 276.700 werd toegevoegd aan de al gehele reserve. De vloot van de Oranje- lijn bestaat uit elf schepen, aanbouwprijs f 45 miljoen. Europese InvesteringS Bonk De raad van gouverneurs van de Euro pese Investeringsbank heeft de Italiaan Paride Formentini benoemd tot president van de bank. De benoeming wordt, geacht te zijn ingegaan op 1 juni. Formentini is de opvolger van Pietro Campilli, die om privé-redenen ontslag heeft genomen. De niéuwe president is jai'en" lang algemeen- directeur van de Banca d'Italia geweest. De n.v. Nederlandsehe Scheepvaart Unie te Amsterdam heeft over 1958, blijkens het verslag, aan dividenden ontvangen respectievelijk nog te onvangen 8.165.273 (v.j. 11.776.365). Voorts kwam aan de winst- en verliesrekening ten goede een gezamenlijke bijdrage der drie maatschap- Pijen ad 150.000 (onv.), alsmede de depo sitorente ad 6.000 (onv.). Naar de reserve diverse belangen wordt overgeboekt 84.026 137.633). Na af boeking van de in 1958 betaalde belas tingen bedraagt het saldo der reserve per ultimo 1958 150.105 115.527). Dit bedrag is onder meer bestemd voor de te betalen vennootschapbelasting. Voor verdeling is een saldo beschikbaar van 8.237.247 11.788.732). Hieruit wordt voorgesteld een dividend van 8.1 percent op de gewone aandelen, waarvan 2 percent in aandelen (11.6 percent in contanten) over een on veranderd kapitaal van 101.627.000. Te Meppel is de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v/h Brocades-Stheeman en Pharmacia ge houden. Tijdens deze vergadering werd de raad van commissarissen uitgebreid door de benoeming van prof. dr. C. J. F. Bött- cher. hoogleraar in de physische schei kunde aan de Leidse rijksuniversiteit en adviseur van de Bataafse Petroleum Maat schappij n.v. voor algemene researchaan- gelegenheden. De heer Chr. Pluygers werd als commissaris herkozen. De jaarstukken over 1958 werd goedge keurd. en het dividend over het boekjaar 1958 werd bepaald op het statutaire maxi mum van 5 percent voor de preferente aan- deeln en 10 percent voor de gewone aan delen. Op een desbetreffende vraag van de zijde der aandeelhouders werd door de directie meegedeeld, dat de zaken zich gedurende de thans reeds verstreken maanden van het lopende boekjaar bij voortduring door stijgende omzetten alleszins bevredigend ontwikkelen. Dc n.v. Holland-Bank te Amsterdam heeft, over 1958. blijkens het verslag, een verlies geleden van 5.191 (v.j. winst f 15.140). Dit bedrag wordt toegevoegd aan het saldo verlies vorig jaar dat hierna 2.334.964 beloopt. De winst over 1957 werd van dit saldo afgeschreven. Op de vordering Holland Land Compa ny werd ontvangen 2.920 dollar (11.398 dol lar). Aan interest werd van deze maat schappij ontvangen 1.890 dollar (1.575 dol lar). Omgezet in Nederlands geld beliepen beide bedragen tezamen f 18.279 49.296). Het gunstige resultaat in Ame rika was te danken aan bezuinigingen. De liquidatie ondervond enige vertraging, hoewo' de aflossingen op landcontracten bevredigend waren. Hier staan moeilijk heden tegenover, die ondervonden werden met. een coniract waarin de heide North western en Pacific Hypotheekbanken voor 60 percent belang hadden genomen. Het contract is gereorganiseerd met een nieu we debiteur. Die directie hoopt dat de in'beifijlKeden "'zün ovèrwonden 'én' dat de afwikkeling vlot zal verlopen. ió Uet zo STRALEN tussen de golflengten van 7800 en 3800 Angstrom, (het tienmiljoenste deel van 1 mm) geven ons een licht ge waarwording wanneer zij het oog treffen. Stralingen van een kortere golflengte kun nen we niet zien, zodat het ultraviolet voor ons reeds onzichtbaar is. Bijen zijn echter wèl in staal het. ultroviolet waar te nemen, zoals proefondervindelijk is aan getoond. Stralingen die voor het ene wezen duisternis betekenen, blijken het andere wezen een Uchtgèwaarwording te geven, uitsluitend en alleen f omdat dit. laatst genoemde cratuur (wat klinkt dat toch l T\ir" altijd onvriendelijk, maar het o 1 KALIiNvr is werkelijk ten opzichte van de bij welwillend bedoeld!) is toegerust met apparaten die deze straling in een gewaar wording kunnen omzetten. Met het gehoor is het al net eender gesteld. Geluidsgolven boven een frequentie van 20.000 geven ons geen gehoorbeleving, maar de hond, kan deze hoge tonen wel degelijk horen, niet omdat hij een beter gehoor bezit, maar om dat hij over hét vermogen beschikt deze trillingen tot een gehoorbeleving om te zetten. Het meest sprekende voorbeeld van een „omzetting" van straling uit het heelal in een uiterlijk waarneembare beleving heeft, zich na d,e oorlog ontwikkeld. Toen werd,en geweldige appo.raten gebouwd die in staat waren stralingen, door ver ver wijderde hemellichamen hét heelal inge zonden, op te vangen en aan te tonen. Op welke wijze dergelijke stralen aantoonbaar worden gemaakt, doet weinig terzake. Of dit nu door geknetter via de luidspreker tot óns komt of via een voltameter, die een uitslag geeft, doet aan het principe niets af. Het gaat er maar om, dat we er goed van doordrongen dienen te zijn, dat het heelal vol stralingen van bijkans alle golflengten is, en dat. dit hele gebied van stralingen duister en koud is, tenzij er wezens bestaan die de vermogens bezitten om dergelijke stralingen om. te zetten in gewaarwordingen (die de indruk van licht, kleuren, warmte enz. kunnen geiten). Ondanks de. biljoenen en biljoenen botsingen erup ties en ontploffingen, die zich voortdurend voordoen, is hel heelal voorts volslagen stil. tenzij er wezens bestaan die in staat zijn, door hun ver mogens. een deel van die als geluid waar te nemen, kan de mens zich tót de botsingen Gelukkig wezens rekenen, voor wie de beleving van een klein deel van hel heelal dank zij zijn zintuigen mogelijk is geworden. Van vele laag geklasseerde schepsels kan dit. niet gezegd word.en, want door het ontbreken van vermogens om stralingen en trillingen in een gewaarwording om te zetten, blijft de buitenwereld voor hen duister en stil. Aan de andere kant is het echter evenmin uitgesloten, dal zij weer over vermogens beschikken, die ons vreemd zijn. We zullen daarvan een voorbeeld geven. Daarover een volgende keer. H. Fétillon (Nadruk verboden). Laagste Hoogste koers koers 3Vz% Staffellening 1947 92% 93 3% Invest, cert. Nederland 9791x/z 4%'/o Nederland 1959 97»/is 97"/ia 6% Nat. Woningbouwlening '57 llt,s/i« 112 Amsterdam Rubber 92 99'/2 H.V.A149 158 Alg. Kunstzijde Unie 343\'z 368% Deli Mij. 174,50 184,50 Van Gelder Zonen 234 245 Kon. Ned. Hoogovens495 530 Müller Co303V2 310 Ned. Kabelfabrieken 394 400 Philips 613'/2 652 Unilever 564 592'/2 Wilton-Fijenoord 202 211 '/z Kon. Petroleum160,164, K.L.M122,— 127,— Holland-Amerika Lijn 158^2 162% Kon Ned Stoomboot Mij150 155 V2 Van Ommeren 242 249% Ned Scheepvaart Unie 38VS 141% Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen f 24.869.475, Deze week (voorl.) Aandelen '9.586.918, Vrijdag 12 juni 1959 Laatste Koersverschil Tijdvak t.o.v. 5 juni 92'*/i# 977/i« 97% 112 96 Vz 153% 349% 177,50 234 509 Vz 305 394 633 568% 205% f 160.65 123.50 159 150% 245 Vz 139% Obligaties Obligaties - */i« »/w IV2 3% 15' 2 -f8,- 16 5'/z 21 16 15 16% 5% f 3.75 3,50 33% 4 H Z2 o' 16.329.679,— 13.946.968,— (Van onze correspondent in Washington Ieder jaar wanneer de Amerikaanse regering aan het Congres verzoekt gel den ter beschikking te stellen voor hulp aan het buitenland, sputteren de Senaat en het Huis van Afgevaardigden tegen en gewoonlijk krijgt de regering wat minder dollars dan zij verlangt. Dit jaar toont het overwegend Democra tische congres zich extra critisch ten aanzien van de Republikeinse regering en met name het regeringsvoorstel om 3,9 miljard dollar te besteden voor hulp aan het buitenland, heeft reeds veel critiek verwekt. Hulp aan het buiten land kan bij Congresleden onpopulair zijn om verschillende redenen en wan neer heterogene oppositiegroepen ge mene zaak maken, kan de hulp aan het buitenland lelijk in de knel raken. Voor deze hulp zou waarschijnlijk voel meer sympathie bestaan, indien men in Amerika het gevoel had, dat de gelden effectief werden besteed, dat Amcrika's positie er sterker door werd en dat men welvaart en geluk van andere landen in derdaad met succes bevorderde. Al te veel illusies maakt men zich echter niet meer over deze hulpverlening en hot verzet er tegen groeit in het Congres gestadig. Sommigen hebben er bezwaar tegen, dat zulk een groot deel (62 percent) van de. 3.9 'miljard bestemd is vóór militaire bijstand en defensie-ondersteuning. Vooral Korea, Formosa, Vietnam, Pakistan en Turkije profiteren daarvan. Amerika betaalt zelfs de pensioenen van Tsjang Kai Tsjeks oud- strijders. Anderen ergeren zich aan de bureaucratie, waarmede het programma vaak wordt uitgevoerd: veel te veel Ame rikanen op missies in betrekkelijk kleine landen, irritatie ter plaatse, omdat soms een aftands regime in stand wordt gehou den met Amerikaanse hulp. enzovoort. Nóg weer een andere, zij het kleine, categorie is domweg tegen alle hulp aan het buiten land en zou Amerika maar het liefst zien terugkeren tot een zelfgenoegzaam isola tionisme. Terzake van dat hoge percentage mili taire hulp gaat het Congres zelf niet vrij uit: in het verleden bleek het doorgaans voor de regering veel gemakkelijker mil joenen los te krijgen voor Formosa's de fensie dan bijvoorbeeld betrekkelijk kleine bedragen voor economische leningen aan India. Veel van de critiek is toch gerechtvaar digd: de hulp aan het buitenland wordt te zelden verstrekt als leningen, die over een reeks van jaren een land kunnen helpen de eigen economie te ontwikkelen. Welis waar heeft men te Washington het fonds ontwikkelingsleningen opgericht, maar dit fonds heeft dringend behoefte aan uitbrei ding van kapitaal, alsmede aan de garan tie, dat bet vele jaren kan functioneren. Om budgetaire redenen aarzelt de regering evenwel de nodige hervormingen door te voeren. Het resultaat, van dé huidige gang van zaken is, dat er meer en meer kregelig heid ontstaat over de hulp aan het buiten land en dat het idealisme, een onmisbaar ingrediënt in deze actie, dreigt te ver dwijnen. Misschien zou een wisseling van regime ■55. „We zullen nu een standbeeld uit zoeken, dat niet al te bewèeglijk is", stelde de ontdekkingsreiziger voor. „Kijk Panda, ginds staat een fraai en rustig exemplaar. We zullen dit meenemen en de stad uit brengen". Het bedoelde beeld scheen het met dit voorstel volkomen eens te zijn. „Haal me eruit!", riep het met gesmoorde stem. Panda maakte een verschrikte luchtsprong, maar de ontdekkingsreiziger knikte vergenoegd. „Een sprekend beeld!", glunderde hij. „Daarmee zal het Rijks museum in zijn schik zijn. Hij lichtte hoffe lijk zijn hoofddeksel en sprak: „Goede middag, mijnheerehstandbeeld. Het is mij een genoegen u hier Schiet op Haal me er uit!", schreeuw de het beeld. „Ik heb het hier benauwd!" „U hebt gelijk", gaf de ontdekkingsreiziger glimlachend toe. „Het is inderdaad, een warm,e dag". „Merkwaardig, vind je niet?", zei hij, zich tot Panda wendend. „Heb je opgem,erkt, dat dit beeld spreekt. Dat noemt m,en nu beeldspraak. Heb je ooit zoiets gezien„Ik h-heb het nog n-nooit eerder gezien", stotterde Panda, „en toch komt. het me bekend voorDie stem... die stem heb ik al eens eerder gehoord!" in I960 de hulp aan het buitenland nieuw leven en nieuw idealisme kunnen inblazen. Twee vooraanstaande figuren in de Demo cratische partij hebben de laatste tijd op vallend grote belangstelling getoond voor deze zaak: Adlai Stevenson, titulair hoofd van de partij en Lyndon Johnson, leider der Democraten in de Senaat. Stevenson wees er in een rede op. hoe men in de negentiende eeuw. in de ge- industrialiseerde landen van het Westen, een tijdlang gemeend heeft. dat. er geen verbetering gebracht kon worden in de deplorabele toestand van het fabrieks- proletariaat. Niettemin is bet schrille con trast tussen rijk en arm in die landen gaandeweg opgeheven. Stevenson en John son zien het als een morele verplichting voor alle welvarende landen om thans op wereldschaal eveneens de schrilste tegen stellingen op te heffen. „We zouden" aldus Stevenson „de pen van een Dickens moeten hebben om het. contrast te schilderen tussen de gerieflijke huizen in de voorsteden van het Westen en de hutten van de hongerige miljoenen, die ik gezien heb van Hongkong tot Johannesburg." Hij noemde een actie tot verzachting van dat contrast „uiterst dringend". Zondagmiddag kwam een klein zeiljacht mét vijf mensen aan boord voor de kust. van Westerschouwen in moeilijkheden. 1-Iet strandde opeen bank' voor het strand. Twee opvarenden van het jachtje zijn kort na de stranding van boord gegaan en heb ben, dank zij de lage waterstand, het strand kunnen bereiken. Omstreeks kwart over zes is het zeiljacht door de reddingboot ..Prinses Juliana" uit Ouddorp in de haven van Scharendijke binnengebracht. Het is eigendom van de heer Vink uit Amsterdam. Advertentie 'i is wéér BiqBêN-wega! plastic jasjes v.a. 3.9Q Actief. Op een tentoonstelling van meubi lair in Chicago, staat een bed van een Amerikaanse firma dal, de slaper wekt door hem in zittende positie te bren gen. Het bed komt in actie wanneer de kJok-radio waarmee het elektrisch ver bonden wordt, start. Interne kwestie. De premier van Perzië, di\ Manoetsjer Egbal, heeft, ter op volging van de afgetreden Ali Asjgai Hekmat de Perzische UNO-vertegen- woordiger dr. Jalal Abdoh benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Hel aftreden van zijn voorganger is een interne kwestie geweest, aldus dr. Ab doh. Aangehouden. Volgens hel. Oostduitse re geringspersbureau hebben Westduitse douanebeambten een Oostduitser aan gehouden die de leiding had bij de vrij lating van twee Franse gendarmes. Van Westduitse zijde is meegedeeld dat overwogen wordt een aanklacht, tegen de Oostduitser in t.e dienen wegens ver zet. tegen het gezag en het uiten van bedreigingen. Inmenging. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug heeft. Frankrijk bij Joegoslavië geprotesteerd tegen de ont vangst van de premier van de Algerijn se regering in ballingschap Ferhat. Ab bas in Belgrado en tegen de publikatie van een gezamenlijk communiqué over het bezoek van Abbas. Minister Couve de Murville heeft de publikatie van dit communiqué „inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Frank rijk" genoemd. Ruimte-motor. Bij de Aerojet,-General maatschappij in Azusa (Californië) werken vijftig mensen aan een motor voor een ruimtevoertuig Oje een snel heid tot drie miljoen mijl per uur kan behalen. De motor zou het reizen naar verafgelegen sterren bekorten tot re delijke tijdsduur. Mei regeringssteun zou dit project in drie tot vijf jaar kunnen worden uitgevoerd. De motor zou ge bruikt worden voor de Vega-rakel. waar mee de Verenigde Staten de meest af gelegen planeten willen bereiken. Arrestaties. In de afgelopen tien dagen zijn er in Spanje honderdt.winl.ig men sen gearresteerd omdat zij vlugschriften hadden verspreid waarin opgeroeppn werd tol een staking van 24 uur. Radio „Independiente", in Praag gevestigd, dringt, in zijn uitzendingen in het Spaans aan op een staking die donderdag ge houden zou moeten worden uit protest tegen de hoge kosten van het levenson derhoud. Slachtoffers. In Londen is op een bijeen komst van organisaties van slachtoffers van het nazi-bewind voorgesteld een overkoepelend bestuur te vormen, dat van de huidige Westduitse regering schadevergoeding moet zien te krijgen ten behoeve van de leden die als vluchte lingen in de vrije wereld leven. Doorgeschoten. Zondag is een trein vol dagjesmensen uit Londen bij het binnen lopen van het. station van de badplaats Southend niet matige snelheid door een stoot blok geschoten. Het gevolg was dat ongeveer tachtig passagiers, mannen, vrouwen en kinderen, gewond werden de meesten licht, maar voor enkele tientallen was behandeling in een zie kenhuis nodig, en enkelen moesten op genomen worden. Benauwd. Een keukenmeisje in het restau rant van Linden-Airport heeft, zondag twintig benauwde minuten doorstaan. Al die tijd zat zij opgesloten in een de fecte lift, waarin het water steeds hoger steeg. Monteurs slaagden er ten slotte in naar uit haar benarde positie te ver lossen en het lek in een dakwatertank, waardoor het hele restaurant blank kwam te staan, te dichten. Gezin. Een Oostduits gezin van acht leden is het afgelopen weekeinde met een vrachtwagen en een personenauto door prikkeldraadversperring heen nabij Brunswijk over de Westduitse grens ge vlucht. Gemiddeld. In 1958 was de gemiddelde leeftijd van de huwenden in de Ver enigde Staten achttien jaar, aldus een statistisch overzicht, van een demogra fisch studiecentrum in Washington. Verdwenen. De Uruguaanse ambassadeui in Argentinië, Castro, is onderweg van Buenos Aires naar Montevideo verdwe nen. Castro ging vrijdagavond aan boord voor de nachtelijke oversteek van de rivier Plata, maar hij bevond zich niet onder de passagiers, toen het schip zaterdagmorgen aan de kade meerde Castro had documenten bij zich. die be trekking hadden op de activiteiten van Boris Popov, de Bulgaarse gezant in Ar gentinië en in Uruguay, die door de re gering van Argentinië is uitgewezen. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens hei weekeinde heeft het hogedrukgebied. dat zonnig en droog weer veroorzaakte, zich teruggetrokken naar het zeegebied ten westen van Ierland. Dit werd veroorzaakt door een stroming bij IJsland, die snel in de richting van de Noorse kust trok en tot. een flinke depressie uitgroeide. Deze depressie lag vanmorgen bij de Finse Golf. Doordat het hogedrukgebied zich verwijdert en de luchtdruk in West- Europa verder daalt, gaat een noordwes telijke storing overheersen. Daarin ver plaatst zich een weinig actief front naai het. zuiden dat maandagavond en in de nacht daarop het gehele land passeert. Achter dit front wordt koelere lucht aan gevoerd met, wisselende bewolking en en kele verspreid voorkomende buien Bij IJsland beginnen de barometers te da len op een volgende storing waarvan nog niet zeker is in hoeverre do- actieve depressie ontwikkelt. WEERRAPPORTEN tot een Dinsdag 16 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan óp 15.28 uur, onder 1.38 uur. Maanstanden 20 juni 27 juni 21.00 ui r 23.12 uur volle maan. laatste kwartièr. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 juni Hoog water 10.06 en 22.40 uur. Laag water 5.21 en 18.00 uur. Dinsdag 16 juni Hoog water 11.17 en 23.50 uur. Laag water 6.31 en 19.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ts 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen ec .5 ■Sg binnen- en buitenland TJ 3 d 13 S Neerslag laatste 24 uur. e 3 O E 5 'g S C 3 Den Heidei onbewolU nw 16 0 Ypenburg onbewoiki w 17 0 Vlissingen onbewolkt w 16 0 Eelde licht bew. w 17 0 De Bilt onbpwolki wzw 19 0 Twente mist verand. 22 0 Eindhoven mist windst. 22 0 Zd Limburg onbewolkt w 22 0 Helsinki zwaar bew z 17 0 Stockholm half bew. wzw 20 0 Oslo licht bew. nw 23 0 Kopenhagen regenbui w 20 0,1 Aberdeen zwaar bew nw 28 0 Londen onbewolkt windst. 22 0 Amsterdam onbewolkt wzw 18 0 Brussel onbewolkt nw 21 0 Luxemburg onbewolkt no 18 0 Parijs onbewolkt nno 22 0 Bordeaux onbewolkt nno 26 0 Grenoble onbewoikt windst. 26 0 Nice half bew. nnw 21 0 Berlijn onbewolkt w 24 0 Frankfort licht bew nno 23 0 Müncoen zwaar bew wzw 17 0 Zürich half bew. nw 20 0 Genève onbewolkt, windst. 23 0 Locarno licht bew. windst. 29 0 Wenen half bew. nnw 20 04 Innsbruck zwaar bew w 15 3 Rome zwaar bew ono 25 0 Ajaccio onbewolkt ono 22 0 Lissabon onbewolkt verand. 29 0 Athene onbewolkt w Madrid zwaar bew. n 26 5 Mallorca half bew. windst. 25 0 Belgrado regen nw 18 4

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2