Holland Festival 1959 geopend met Tristan und Isolde" van Wagner YELL Drukke politieke week voor de Belgische regering Meesterwerk op zeldzaam hoog niveau ^Brieven aan de redactie VADERDAG De negen Muzen Engelsen bevreesd dat Rubens' „Aanbidding der Wijzen" uit hun land wordt weggekocht 11 Luisteraars en kijkers Tableau de la troupe van toneelgroep Arena Proces van circus Krone tegen Boltini Parlement zverkt zuchtend onder de hoogspanning Dodelijk ongeval langs spoorbaan te Haarlem Chauffeur door trein geraakt Waterstaatsgebouw van Noordholland Traditionele houw is gekozen Miljoenenopdracht voor A'damsche Ballast Eenheden van het Indische leger naar Kerala Bij hotsingen zijn thans elf personen omgekomen Vrolijk en spontaan Ezels in de beeldende Kunst DINSDAG 16 JUNI 1959 MAANDAGAVOND is in tegenwoordigheid van Koningin Juliana, het Corps Diplomatique, regering en plaatselijke overheden, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, het Holland Festival 1959 met een galavertoning van Wagners muziekdrama „Tristan und Isolde" officieel geopend. Even over zeven betrad de Koningin haar loge en klonk hel Wilhelmus. Dat de keuze op het meester werk van Wagner is gevallen, dankt men aan de medewerking van de Wagner- Vereniging, die nog eens een manifestatie van haar oorspronkelijke doelstelling met gespecialiseerde krachten wenste 1.e verwerkelijken, alvorens zoals mr. Evert Cornells in het programma schrijft de fakkel zal worden overgedragen aan „De. Nederlandse Opera", om. verder de muziekdramatische kunst te bevorderen met inachtneming van de daarin aan Richard Wagner toekomende plaats. En zo gebeurd.e het dan, dal aan de Wagnercultus nog eens een kostelijke en kostbare avond, gewijd werd. Men krijgt echter zo de indruk dat het. een cultus is die al te kunstmatig moet worden in stand gehouden en in onze onrustige en naar oppervlakkigheid neigende tijd, bezwaarlijk nog nieuwe aanhangers kan vinden. Velen wenden zich van Wagners religieaf, omdat ze zijn „preken" te lang vinden; maar dat is dan omdat zij het geduld en de echte belangstelling missen om tol de kern der substantie van deze prekendoor te dringen. V/ie zich daar echter nog de moeite voor kan en wil geven, zal ervaren dat. de onuitputtelijke betoogtrant, van Wagner geen woord te veel bevat en dal vooral, in de thans honderdjarige „Tristan und Isoldehet psychologische weefsel, geen draad van schering of inslag zou kunnen missen zonder er de logische ontwikkeling van te schaden. Uiteraard, eist dit een voorstudie, die gedndd en specialisatie vraagt, welke men niet van iedereen kan verwachten. Op 1 juni bedroeg het aantal aangege ven radio ontvangtoestellen 2.548.734, tegen 2.538.717 op 1 mei. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal televisietoestellen van 465.504 tot 477.966. Op 1 juni waren er 499.711 aangesloten op het draadomroep- net, tegen 501.*38 op 1 mei. INTUSSEN HEEFT, aan de hand van de Bretonse sage van Tristan. een genie zijn eigen vreugden en smarten uitgesproken, met de koorts in het hart en hel gif van de liefdesdrank in de aderen, als wellicht nooit iemand vóór of na hem. Zijn eigen hartstochten deden hem als vanzelf wen dingen vinden in zijn muziektaal, die lang als de uiterste consequentie van de har monische samenklank gegolden heeft, maar tenslotte toch de basis van de klassieke leer niet verliet. En wiel die taal heeft leren verstaan, heeft als 't ware geen behoefte UnlIonH meer aan tekst en uitleg, U11Q11II wat Wagner in uiterste consequentie dan ook bedoelde met zijn „Ge- f CO LI V dl burt der Tragédie aus dem Geist.e der Musik". Dit verklaart dan tevens de onverminder de bijval op het repertoire der grote or kesten voor de samenkoppeling van het Voorspel en van de louter instrumentaal uitgevoerde slotscène („Isolde's Liebes- tod"). Uitgaande van deze idee komt men tot de betrekkelijke betekenis van de ensce nering, want eigenlijk is dit bijzaak, hoe wel Richard Wagner haar tot in de klein ste details voorschreef. Maar dat. versobe ring van deze realistische voorschriften in feite niet hinderen, konden wij ervaren aan de mis-en-scène op de wijze van het huidige Bayreuth van Wieland Wagner, de kleinzoon van de componist, die verant woordelijk was voor regie, decors en kos tuums. Niet hinderlijk acht ik deze vrij heden, althans niet voor zover de „Um- wertung" niet het logisch menselijk ge baar en de houding, alsmede de kostu mering betreft, dingen die toch moeten dienen om het echt menselijke in een be paalde tijd en plaats te situeren, maar die nu wel eens in de verdrukking komen. HET TS BIJVOORBEELD moeilijk aan de held Tristan te geloven als daar op de planken een man in een hobbezak staat; waarom moet de traditionele blonde pruik van de titelfiguur prijs gegeven worden voor een zwarte? Dat is alleen maar ver anderen om te veranderen. Maar overigens vind ik Wieland Wagners synthetische de cors best aanvaardbaar. Het moge dan lijken alsof het spel zich afspeelt in de wolken in plaats van in een bos. Het; doet aan Wagners muzikale betoog geen kwaad; en dit toch acht ik de hoofdzaak, zelfs zo danig dat mij steeds de lust bekruipt om de ogen te sluiten, om des te intensiever de hoofdzaak van het kunstwerk in mij op te nemen. Als vaste medewerkers zullen voor het -eizoen 1959-1960 aan toneelgroep Arena verbonden zijn de actrices: Nettie Noord- hoff, Nanni Vermeer. Mary Wagenaar en Kitty van Wijk. terwijl Adèle Bloemen- daal en Alma van Elk voor het. eerst als vaste medewerksters geëngageerd werden. Voorts zijn weer geëngageerd de acteurs Ton Berger, Arthur Boni, Joop van der Donk. Frans Koppers, Jan Korevaar, Peter van der Linden, Cees Pijpers, Jan Staal, Henk Votel en Kees Waterbeek. John Kelly, Ru Linschoten. Hans Pauwels en Gé Speelman zullen zich voor het eerst bij Arena aansluiten. De Haagse acteur Paul Meyer, die bij ..Arena" in Shakespeare's „De koopman van Venetië" en Molière's „School voor vrouwen" opvallende prestaties verrichtte, gaat dit gezelschap voor jeugdtoneel ver laten. Met. ingang van het komende sei zoen zal hij aan het Rotterdams Toneel verhonden zijn. (Verkort weergegeven) Zuiver. Nogal eens luisterend naar de uitzendingen van Radio Brussel-Vlaams valt het mij steeds op hoe zuiver Neder lands daar gesproken wordt, het is werke lijk een genot dit te horen, nu wij in ons eigen land de taal steeds meer doorspekt vinden met vreemde woorden, waarvoor goed Nederlandse voor het grijpen liggen. Ook de Nederlandse pers maakt zich hier aan veelvuldig schuldig, in plaats van een goed voorbeeld te geven. Dat een voetbal vereniging zich gaarne kinderlijk opsiert met de toevoeging „boys" is nog te ver geven, doch waarom zouden onze dag en weekbladen niet het voorbeeld willen geven van zuiver Nederlands te schrijven waar dit mogelijk is en het veelvuldig gebruikvan woorden als „show, finish, circuit" enz. enz. vermijden. W. A. PHILIPPO RAMON VINAY EN MARTHA MöDL bleken beiden de gedroomde krachten om de titelpartijen vocaal overtuigend te reali seren. Het beroemde duo van de tweede akte. geleidelijk culminerend naar de hoogste extase, maakte een overweldigen de indruk. En het speet mij dat ik wegens het late uur om elf uur moest de derde akte nog aanvangen de slotscène van Isolde heb moeten missen. Het donker ge tinte geluid van Ira Malanink, als Bran- gane gaf een treffend reliëf aan de dra matische situatie, waaraan deze figuur een zo belangrijk aandeel heeft. Gustav Neid- linger typeerde met markante stemmidde- len een ruige Kurwenal. wiens primitieve affecties voor zijn meester op zeldzaam natuurlijke wijze tot uiting kwamen. HET NOBELE GELUID van Josel Greindl in de rol van koning Marke was bijzonder indrukwekkend en frappant was ook het vocale timbre van Jos Borelli in de rol van de verrader Melot. De neven- rollen waren in goede handen bij Wim Koopman en Ge Genemans. Het Konink lijk Mannenkoor „Die Haghe Sanghers", dirigent Jos Vranken, maakte een goede beurt met. het achter de schermen ver tolkte matrozenkoor. Maar het allermooiste wat aan deze Tristan-vertolking te beleven was, betrof de medewerking van het; Con certgebouw Orkest, onder leiding van Fer dinand Leitner. DE VOORBEREIDING die Otto Klempe- rer in deze taak gehad heeft buiten be schouwing gelaten, is de uiteindelijke ver wezenlijking van de zo rijke maar dan ook gevaarlijke partituur een triomf geworden voor Leitner, die niet alleen de kwaliteiten van Nederlands eerste orkest op sublieme wijze tot gelding bracht, maar ook de totale uitvoering van Wagners meesterwerk mu zikaal op een zeldzaam hoog plan wist te brengen. Jos. cle Klerk Het Duitse circus Krone heeft bij de pre sident van de Groningse rechtbank een kort geding aanhangig gemaakt tegen het Nederlandse circus Boltini. De direc tie van Krone, welke onderneming thans in Amsterdam staat:, beweert dat het cir cus Boltini profiteert van de goodwill, die Krone in Nederland heeft opgebouwd. In en om Groningen heeft Boltini affi ches geplakt met het opschrift „Wij ko men niet in september, maar wij zijn er nu al". Voorts staat, er in grote letters „Duitse circuskunst" en tenslotte „Or kest onder leiding van Bob Kroonen", met de nadruk op Kroonen. Directeur Carl Sembach van Krone eist dat de affiches binnen 24 uur worden ver wijderd op straffe van een dwangsom van duizend gulden. Het kort geding zal woens dagmiddag worden behandeld. Circus Krone, dat vanavond in de hoofdstad de première geeft, zal Amsterdam eerder verlaten dan de bedoeling was. De direc tie verwijt de gemeente Amsterdam dat het terrein, waarvoor 450 gulden per dag moet worden betaald, onbegaanbaar is, doordat het niet, zoals aanvankelijk met de gemeente was overeengekomen, was afgedekt. Na Amsterdam bezoekt Krone Haar lem. In de eerste pauze van de opvoering van Wagners ..Tristan und Isolde" werden onder anderen aan de Koningin voorgesteld regisseur Wieland Wagner (in gesprek met Hare Majesteit), diri gent Ferdinand Leitner (rechts) en Martha Mödl en Ramon Vinay, de hoofdrolvertolkers (midden-links). Advertentie en mooi weer geef toch een sporthemd, zijn keuze iigt bij GROTE HOUTSTRAAT 96 Telefoon 12210 Jazz-festival. Acht orkesten hebben zaterdag deelgenomen aan het jazz-festival op de Nobelaer in Etten. De deelnemers waren onderverdeeld in de categorieën „oude stijl" en „moderne muziek". In de jury hadden zitting de heren ir. Eschauzier Pie Scheffer, Ger van Leeuwen, Guus Jansen jr. en Hemmy Wapperom. De uit slag was bij de Dixieland-orkesten: 1. The Dixieland Seven uit Dordrecht met. 709 punten; 2. The Wool Town Jazz Band uit Tilburg met 676 pnt.; 3. The Sugar Foot Stompers uit Breda .met 674 pnt. Voorts bij de moderne combo's. 1. Jazz ambassa dors uit Eindhoven met 789 pnt.; 2. Het Henk van Buul trio uit Dordrecht met 746 pnt.: 3. The Explorers uil Antwerpen met 7^4 pnt. Beeld onthuld. Het gemeentebestuur van Delft heeft enige jaren geleden aan vijf beeldende kunstenaars opdracht ge geven tot het maken van beeldhouwwer ken voor verfraaiing van de stad. Prof. Paul Gregoire uit Amsterdam maakte een beeld, voorstellende .,De oude en de nieuwe stad", dat aan de Colijnlaan in Delft op de grens van de oude en de nieuwe stad werd geplaatst. In aanwezig heid van verschillende autoriteiten is hei. beeld, uitgevoerd in etringer tufsteen, donderdag onthuld door de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. Prijs voor compositie. Ex-Koningin Marie-José van Italië, die op enkele kilo meters van Genève woont, heeft een in ternationale prijs voor componisten in het leven geroepen die haar naam zal dragen. De prijs bedraagt 7.000 Zwitserse franken en is bestemd voor toondichters onder de vijftig jaar. Het voor de eerste wedstrijd, in november 1960, gekozen onderwerp is een snaarkwartet, met een zangstem. LONDEN (UPI) Er dreigt een storm van protest op te steken over de komende verkoop waarschijnlijk aan een Amerikaanse kunsthandel - van een schilderij van Pieter Paul Rubens, dat ongeveer 1.500.000 gulden waard is. Twee leden van de Labourpartij in het parlement zullen in het Lagerhuis erop aandringen om het grote altaarstuk van Rubens „De aanbidding der wyzen" in hel land te houden. De National Gallery van Engeland wil het hebben. Vele Amerikaanse kunsthan dels willen het ook hebben. En dan zijn er nog een aantal particuliere verzamelaars, die het. eveneens willen hebben. Allen, be halve de National Gallery zijn bereid er een enorme prijs voor te betalen. De „Aanbidding der wijzen" is het voor naamste stuk van de vermaarde collectie van wijlen de hertog van Westminster, die op een half dozijn afzonderlijke veilingen geveild zal worden in Sotheby's veiling huis, te beginnen in deze maand. De „Aanbidding der wijzen" een schil derij op eikenhout geschilderd van vier meter hoogte en meer dan tweeëneenhal- ve meter breedte is het enige altaar stuk van Rubens, dat zich in particulier bezit bevond. De curatoren van de Natio nal Gallery waren al sedert lang bij dat schilderij geïnteresseerd. De moeilijkheid is, dat zij niet de half miljoen dollars of zo hebben' om bet te kopen, als het bij Sotheby's in veiling komt. De meeste kunstkenners zijn het er over eens, dat de Amerikaanse kunsthandels de voornaam ste kandidaten zullen zijn voor het schil derij op de veilingdag van 24 juni. En daarom zullen de Labour-parle- mentsleden Kenneth Robinson en dr. Bar- ne Stross, in afzonderlijke verklaringen in het Lagerhuis vragen, dat er een legale weg gevonden worde, om het schilderij in Engeland te houden. Niemand heeft nog een gespecificeerde prijs voor de Rubens naar voren gebracht. Maar een woordvoerder van Sotheby's heeft gezegd, dat de prijs „iets fantastisch, iets geweldigs" zal zijn. Op de veiling van 24 juni zullen, behalve dit schilderij van Rubens, ook nog zeven tien andere oude meesters uit de collectie van de hertog van Westminster verkocht, worden. Daaronder zijn twee landschappen van Claude Lorraine, een tweede Rubens, een portret van Titiaan en schilderijen van Bassano en Cuyp. Tet hoogte van het benzinestation aan de Amslerdamsevaart te Haarlem is maandagmiddag omstreeks halfvijf een achtenveertig.jarige chauffeur uit Laren (Noordholland), die langs de rails van dc spoorlijn Haarlem-Amsterdam werk zaamheden had verricht, met een trein in aanraking gekomen. Enkele uren later is hij overleden. Een aannemersbedrijf uil Halfweg is tor plaatse werkzaam in opdracht van de Nederlandse Spoorwegen grondwerken uit te voeren op de spoorbaan. Een groep arbeiders was werkzaam en tegen half vijf arriveerde een trein uit Haarlem. De chauffeur C. van Oostrum liep tussen de rails en collega's waarschuwden dat een trein naderde. Vermoed wordt dat hij pas kort. voor het passeren van de trein ge merkt heeft welk gevaar hem dreigde. Hij sprong opzij en kreeg een duw. De chauffeur bleef bewusteloos langs de rails liggen. Later is hij korte tijd bij kennis ge weest. Met een hoofdwonde en wervel frac tuur is het slachtoffer naar hot Sint Elisa beth Gasthuis overgebracht, waar hij om streeks zeven uur is overleden. De heer van Oostrum was ongehuwd. Het treinverkeer had enige vertraging. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de bouw van hel gebouw van de Provinciale Waterstaat van Noordholland aan de Zijlweg te Haarlem opgedragen aan de n.v. Nelis te Velsen, die de laagste in- schrijfster was voor de traditionele bouw. Dit bedrijf had ingeschreven voor J 2.341.000. In de anmorgen gehouden vergadering van dc Provinciale Staten van Noordhol land heeft de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, meegedeeld, dat Gede puteerde Staten besloten hebben de voor keur te geven aan de traditionele bouw. Bij de aanbesteding was gelegenheid ook in te schrijven voor geprefabriceerde bouw en het bedrag der ineschrijving was 233.000 minder dan het laagste bedrag voor de traditionele bouw. Geprefabriceer de bouw houdt ook in dat het gebouw een half jaar eerder gereed kan komen dan bij traditionele bouw. Eerstgenoemde, bouw betekent echter een expériment en houdt meer risico in dan bij de andere bouw. Toch hebben Gedeputeerde Staten besloten traditionele bouw te verkiezen. Dezer dagen heeft een dei- grootste olie maatschappij op Aruba, de Lago Oil and Transport Company Ltd. besloten tot uit breiding' van haar havengebied in de Sint Nicolaasbaai op Aruba. Het is de bedoe ling een der grootste nieuwe Nederlandse cutterzuigers, de „Queen of Holland" van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, daartoe te gebruiken. Deze zal daartoe worden voorzien van een cyclooninstalla tie welke het opgezogen mengsel verdicht. Het baggerwerk zal op 1 augustus aan vangen. Men hoopt in januari 1960 met het werk gereed te zijn. De waarde van het contract bedraagt ruim 7 miljoen. De zui ger zal zaterdag 20 juni uit IJmuiden ver rekken, gesleept door L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst. (Van onze correspondent in. Brussel) De Belgische regering staat voor een drukke politieke week. De Tweede Kamer wordt ongeduldig en wil op 1 .juli met va kantie gaan, terwijl de Senaat, die niet langer dan tot 15 juli wenst te vergade ren. de economische en politieke wetten, die tot donderdag in de Tweede Kamer worden besproken, later in behandeling zal nemen. Premier Ei.jskens heeft ver klaard dat dc regering verschillende be langrijke ontwerpen van wet deze weck wil zien goedgekeurd en dat wekt enige ontevredenheid, zelfs in de kringen van de rooms-katholiek-liberale meerderheid. In de eerste plaats wil de regering voor de vakantie nog vijf belangrijke economi sche en financiële ontwerpen doen stem men. De bespreking over de nieuwe alge mene investeringswet, waardoor in België lange termijn kredieten tegen een rente van een tot drie percent zullen kunnen worden verleend, is beëindigd en vandaag komt het ontwerp ter sprake, waardoor in België, naar Nederlands model, oen poli tiek voor een regionale ontwikkeling wordt ingeluid. De gebieden van ontwikkeling zullen van grote voordelen profiteren, on der meer zullen de industriëlen, die in die gebieden nieuwe bedrijven oprichten, van de staat een subsidie ontvangen van een miljoen franc 76.000.-) voor de finan ciering van de nieuwe fabrieken. Rentelo ze voorschotten zullen aan alle bedrijven worden verleend, wanneer deze worden gebruikt voor de invoering van nieuwe fa- bricage-procedé's. uitvindingen of het bou wen van proto-types van nieuwe machi nes of wetenschappelijke apparaten. De woordvoerder van de socialistische oppositie heeft verklaard, dat zijn fractie de amendementen van de roomskatholieke „sociaal vooruitstrevende" vleugel op dit wetsontwerp zal steunen. Bij de senaat maakte de regering het wetsontwerp aanhangig over de vermin dering van de boeten en lasten van de po litieke delinquenten. Een politieke delin quent. mag onder dc thans nog van kracht zijnde besluitwet geen openbaar ambt. geen betrekking als onderwijzer, journa list, uitgever of advocaat, vervullen. De nieuwe wet verhelpt een aantal misstan den. Er is tevens sprake van de jaarvergoe ding van de leden der Tweede Kamer te verhogen van 225.000 frqnk tot 300.000 frank 22.500.-) en, ofschoon sommige kran ten hierover schandaal roepen, achten de Tweede Kamerleden die verhoging volko men gewettigd omdat zij door hot parle mentaire werk meer en meer in beslag worden genomen. De liberale partij heeft sterk aangedron gen op de goedkeuring van een wetsont werp, dat in de regeringsverklaring was beloofd om het aantal zetels in de Tweede Kamer, de Senaat en de Provinciale Sta- Trivandrum (Reuter) De centrale re gering van India heeft de secretaris-gene raal van de regerende Congrespartij naai de deelstaat Iverala gezonden om dc om vang van het verzet tegen de gekozen communistische regering vast te stellen. In vier dagen tijd zijn er bij ongeregeld heden elf doden gevallen. Ook zijn er een heden van het leger naar Kerala gezonden om dc eigendommen van de centrale rege ring te beschermen. Er zijn 450 arrestaties gemeld. Leden van de Indische marine bewaken de olie-installaties in de haven Ernakoe- lam aan de westkust- Volgens AFP is in Trivandrum, de hoofdstad van Kerala, gevochten tussen vrijwilligers die een rooms-katholieke school bewaakten en 'n groep die zich voor het gebouw ophield. De politie heeft, vrij willigers gearresteerd die een rooms-ka tholieke middelbare school bewaakten. De bisschop van Trivandrum. dr. Vincent De rara. heeft de Indische regering verzocht, tussenbeide te komen. Hij zei dat de politic zonder instemming de school was binnen gedrongen en dat de vrijwilligers de school moesten verdedigen tegen een „commu nistische aanval". Het conflict in Kerala vindt zijn oor sprong in dc onderwijswet. De directeu ren van particuliere scholen hebben be sloten hun instellingen te sluiten uit protest tegen deze wet. Zij hebben vrijwilligers gevraagd om de 'scholen te beschermen. Een onderdeel van de huidige campag ne van de oppositie is het posten bij de re- geringSscholen die maandag na de vakan tie hun deuren weer geopend hebben. Talrijke inwoners van Brussel verdron gen zich voor het stadhuis om de offi ciële aankondiging van het huwelijk tussen Prins Albert en Prinses Paola te lezen (foto links). De rechter foto toont het jonge paar tijdens de vrolijke en spontane intocht, in Oostende. Ook. hier viel hun een enthousiaste en hartelijke begroeting ten deel. ten, bij de gestegen bevolkingscijfers aan te passen en op de wijziging van de kies wet, waardoor overschotten van stemmen in de kiesdistricten op het provinciale plan zullen mogen worden gecompenseerd. Bo vendien zullen de splinterpartijen, die op het nationale vlak geen vijf percent van het totaal uitgebrachte aantal stemmen halen, niet in aanmerking komen voor -de zetelverdeling in het parlement. Er bestaat twijfel over of al die ontwer pen nog voor de vakantie zullen worden gestemd. De minister van Economische Zaken heeft daarenboven op het laatste moment nog een volmacht-wet gevraagd voor de behandeling van de kolenvraag- stukken. Die wel zal van kracht, blijvén tot eind december en de Belgische rege ring zal ervan gebruik maken om 'n fonds op te richten, dat enerzijds een heffing zal leggen op de ingevoerde kolen en ander zijds de vrachtprijzen voor het transport van de Belgische kolen per binnenschip zal verlagen. De kop van dit stukje heeft geen be trekking op de kunstenaars, die exposeren in de kunstzaal Magdalena Sothmann te Amsterdam, maar op hun werk dat onder de titel „Ezels" daar tot 16 juli te zien is. Wel is het zo dat Paul Citroen zichzelf voor een keer als ezel zag, maar dat mag men niet zien als een kokette zelfspot, maar als voorwaarde voor een werkelijk geestig tekeningetje. De aanwezigheid van enige werken, die niet alleen op maar ook naar schildersezels ontstonden is een aar digheidje, dat wijst op de moeilijkheid vol doende gevarieerd werk bijeen te krijgen voor een tentoonstelling betreffende dit allerplezierigste onderwerp. Men vermoedt dat Magdalena Sothmann op haar idee kwam door het werk van de Israëlische schilder Ludwig Schwerin, die hier eerder exposeerde en nog vele „ezels" in portefeuille had. Want deze expositie is voor een belangrijk deel een verlengstuk van de vorige en ver toont zeker niet de minste kant van Schwerins belangstel ling en resultaten daarvan. Gelukkig dat Magdalena Soth mann ook werk van Groenestein wist te pakken te krijgen, want anders was het ezeltje toch wat wei nig aan zijn trekken gekomen. In zijn werk komt na mei ij k het dier het dichtst 3ij ons. Het hiernaast gereproduceerde ezel tje is van Dick Elffers. We ontmoeten ook een paar aantrekkelijke plastiekjes van Leonie Molenaar, En.daDuzijner -enige bijzonder fraaie foto's van Maria Austria, waarvan enkele een schat; van een ezels veulen nog tonen, dat het wel eens ge bruikte scheldwoord onmogelijk maakt. Het ezeltje komt hier erg veel voor in zijn omgeving en het is er soms zo 'n op genomen, dat we er naar moeten zoeken. Dal. was bij voorbeeld voor mij het geva' in werk van Pierre Apol (18761947), van wie een wat primitief schilderijtje met Don Quichotte en Sancho Panza vertoond wordt naast een tweetal ietwat op Japanse kunst geïnspireerde zaken. In de Spaanse landschappen van Andrea erkennen wij echter de ezels als onverbrekelijk daaraan verbonden elementen, als steeds weer op vallende tekens, kruisjes door het meestal scheefhangen van een oor. En bij anderen kwam de ezel toevallig wel voor in het geheel en daarvan werd dan dankbaar ge profiteerd door bij voorbeeld Jeanne Bie- ruma Oosting en mevrouw B. Westen dorpOsieck. Van de laatste zijn er ook kleine aquarellen zonder ezels. Die zitten dan met andere aquarellen met ezels in een passepartout en de welverzorgde fijne en naar ik mag aannemen uitgebreide collec tie van deze schilderes haalt men niet uit elkaar. Van de figuren, die hier regelmatig te gast zijn vielen mij Fiedler en Van Gulik niet mee. De laatste richtte zich wel op de eze' maar tekent toch eigenlijk te slordig of zelfs slecht. Ruth Fisher behoeft zie'n (ik schreef dat al eerder) niet gehinderd te voelen door haar specialisatie op dieren. Zij en Jenny Dalenoord bezien de ezeltjes met enige humor zonder in het karikatuur te vervallen. Tegen dit laatste behöeft trouwens geen bezwaar te bestaan gezien een gelegenheidsprentje van Lex Metz. Magdalena Sothmann zocht alles bijeen wat de ezel betreft en zo ontmoeten we ook oude prenten en nog enige oudere tekeningen, waarvan ik die van Mauve (18381888) noem. De Franse schilder Lor- jou gebruikte de ezel voor een zijner het moderne kunstbedrijf hekelende litho's. We ontmoeten deze op een affiche. Ik be sluit dan met het vermelden van de aan wezigheid van werk van Langeweg, in wiens vaak zo merkwaardige verbeeldin gen de ezel altijd goed zou passen, en een plastiek van David van Kampen, die even als Leonie Molenaar mij tot nu toe onbe kend was. Bob Buys

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9