Nederlandse Sportfederatie stuurt nota aan de regering Junkermann verbeterde wederom zijn toppositie in Zwitserland De raming van de investering Amerikaanse damesploeg komt op bezoek bij HCK-sters Francisco Goyoaga leidt in het Europees kampioenschap Financieringsplan accommodaties vergt voorlopig 1,5 miljard Van den Borgh steeg in klassement Tal van toernooien aanstaande 15 Uitgezonderd Subsidies Samenwerking Donderdag op EDO-veld Debuut van Zukiwsky bij Nederlands A-negental Olmedo en Christine Truman „eersten" voor Wimbledon Fredy Marinkelle in Londen uitgeschakeld Haarlemmer W, Metz met vijf amateurs naar Luxemburg Nieuw wereldrecord kogelstoten: 19.40 m Haarlem-dames versloegen DWR met 6-0 Nederlanders niet onder de eerste zes Britse ploeg voor wereld- kampioenschappen Rugosa won Ascot Stakes Braziliaanse voetballers naar Europa Wilkes gaat naar Fortuna Arsenal naar Nederland WOENSDAG 17 JUNI 1959 „Wij pleiten ten behoeve van de honderdduizenden Nederlanders, voor de massa van ons volk, welke door het werk der sportorganisaties een gezonde ontspanning en vrijetijdsbesteding wordt geboden. Wjj vragen uw aandacht voor een heroriëntering van de sociale politiek, die rekening zal houden met de diep ingrijpende maatschappe lijke achtergronden van de sportbeoefening en zal zijn gericht op vergroting der levensvreugde van brede lagen der bevolking en op bet opvangen van de vijfdaagse werkweek met betrekking tot dc besteding van de vrije tijd". Aldus de nota die de Nederlandse Sport federatie verstuurde aan de nieuwe rege ring en waarin onder verwijzing naar wat destijds reeds werd gesteld in dc sportnota van het NOC nogmaals uit voerig is ingegaan op 'enkele sporlvraag- stukken. Zo vraagt de N.S.F. de regering jen doelbewust bereid en een financierings plan, dat het de gemeentebesturen, aan de hand van een zorgvuldig opgestelde plaatselijke behoefteprognose, mogelijk 7ai maken door middel van daartoe be stemde jaarlijkse uitkeringen de tekorten binnen een periode van 25 jaar in te lopen. Voorlopig voorzichtigheidshalve uitgaande van een noodzakelijke investering van 1,5 miljard gulden, zouden aldus de nota de uitkeringen aan de gemeenten per jaar een bedrag vergen van 60 miljoen gul den. Om een verklaring te geven van ge noemde bedragen, geeft, de N.S.F. een raming van de investering die noodzake lijk is om de behoefte aan accommodatie ten dele te dekken. Ten dele, omdat niet alle behoefte-cijfers bekend zijn. De op gave, die men hierbij aantreft, werd be wust beperkt tot die bëhoeftecijfers die op basis van verantwoorde berekeningen tot stand kwamen. Opgemerkt zij dat bij deze raming bui ten beschouwing is gelaten de benodigde accommodatie voor handbal, hippische sport, hockey, honkbal, kegelen, motor sport, schaatsenrijden en de waterspor ten, alsmede de vcor recreatie te water benodigde jachthavens, win terberging, werven en aanlegplaatsen. Ook is geen re kening gehouden met noodzakelijk geach te opleidings- en trainingscentra en met de regionale opleidingscentra. Hetzelfde geldt, voor een centrum voor wetenschap pelijk onderzoek op verschillende gebie den der sportbeoefening. Voor deze ac commodatie is tezamen een investering nodig van enkele honderden miljoenen gul dens. Bij de gespecificeerde raming is de grond aankoop niet meegerekend. Voor een fi nancieringsplan op langere termijn, be doeld om de achterstand in te halen en de behoefte te dekken, dient van een uiterst minimum uitgegaan te worden van 1,5 mil jard gulden. De nota van» de N S.F. vermeldt voorts de voornaamste wensen van de sportbon den ten aanzien van het subsidiebeleid, zo als verhoging van de subsidie en meer vrijheid ten aanzien van de besteding daarvan. Als belangrijke indirecte subsi dieverhoging noemt de nota het verhuren van rijk en gemeente van gymnastieklo kalen, sportterreinen en zwembaden tegen nog aanmerkelijk lager tarieven. De N.S.F. vraagt voorts om volledige vrij stelling van omzetbelasting voor de sport. „Organisaties voor cultuur, watenschap en jeugdzorgewerk worden vrijgesteld", al dus de nota, „en waarom dan niet de sportorganisaties?" Voorts wordt in de nota onder andere aandacht, besteed aan het gevolgde bouw beleid, dat om herziening vraagt, en de kadervorming, waarbij de overheid zo'n welkome en onontbeerlijke steun kan le veren. Onontbeerlijk ook is de activiteit van de overheid om een einde te maken aan de wantoestand ten aanzien van de leiding in de lichamelijke opvoeding op de scholen, door de instelling van een zelfstandige la gere akte lichaamsoefening. Over de sporttotalisator zegt de nota dat de sporttoto voor alles een aangele genheid is van de sportbeweging. In bet bestuur van de „Stichting Nederlandse Sport-totalizator" zijn vier leden aangewe zen door de NSF en drie door de KNVB. Dit bestuur staat op het standpunt dat dc netto-opbrengst van een sporttoto aan de sportbeoefening ten goede dient te komen. Enerzijds zijn begrippen als zelfwerk zaamheid. zelf doen en streven, eigen toe wijzing, ingeburgerde begrippen in het sportleven en is het verenigingsleven daarvan ook geheel doortrokken, al mag in vele gevallen meer aan toewijding wor den gevraagd dan wordt gegeven. Maar anderzijds leeft de overtuiging, dat de sportbeweging bij lange na niet meer de kennis, de arbeid, de ruimtelijke en fi nanciële mogelijkheden kan opbrengen, om al datgene uit eigen kracht volkomen zelfstandig tot stand te brengen wat voor de sportbeoefening noodzakelijk is. De overheid ziet zich derhalve geplaatst voor een taak, die de levensvreugde, de volks gezondheid, dc ontwikkelingsmogelijkhe den van de jeugd en daarmede het volks leven tot in de kern raakt. Overheid en sport dienen, ieder van hun eigen verant woordelijkheid uit, hetzelfde volksbelang en hierin ligt een goede basis voor een drachtige samenwerking, aldus de nota. Honkbal De opstelling van het Nederlands A-ne gental. dat donderdagavond op het EDO- terrein tegen de winnaar van de wedstrijd WiesbadenSpangdahlem speelt, luidt werpers: Beidschat (EHS), Sauer (Scho ten), en Smidt (HHC). Catchers: Geurts (Schoten, Tromp (EHS), De Zwart (EDO). Eerste honk: Heemskerk (Scho ten), Jole (EHS), tweede honk: Kok (Ajax), derde honk: Urbanus (OVVO) korte stop: Kpps (EDO), buitenvelders Houtkamp, Oosterbaan en Tromp (allen EHS). Coach: Zukiwsky en Van Leuven (EDO). Het B-team, dat in Utrecht tegen dc ver liezer speelt, komt als volgt uit: Werpers Brands (VVGA), v. Dijk (WVHEDW) en De Koning (Sparta), catchers: Hiele (UW) en Roosekranz (OVVO) eerste honk: Kok (VVGA), tweede honk: Jonge ling (HHC), derde honk: Hendriks (Spar ta), korte stop: v. d. Mark (EHS), buiten velders: Schreuders (WVHEDW), Lukkien en v. d. Brugge (beiden Schoten). Reser ves: De Bruin (Sparta), Ottolander (SC Haarlem) en Nanne (Schoten). Coach N.N. Inmiddels hebben Brands en Kok be dankt. Zij zijn vervangen door Wemerman (HHC) en Le Cuivre (OVVO). Sport in het kort OLYMPISCHE SPELEN. De presi dent van het Chinees Nationale Olympisch Comité, Teng Chuan Lai, heeft in een brief aan het Internationale Olympische Comité verklaard, dat het besluit van dit orgaan om het comité van zijn land te dwingen van naam te veranderen absoluut onaan vaardbaar is. De raming van de investering die noodzakelijk is om de behoefte aan accommo datie ten dele te dekken is als volgt: 20 atletiekbanen, geschat op 50.000,per baan gemiddeld., 1.000.000, 267 korfbalvelden,, geschat op 30.000,per veld 8.000.000, Bijkomende kosten: 8.000.000, 354 tennisbanen, gemiddeld 5.000,per baan 1.700.000, Bijkomende kosten 10.000,— per baan 3.500.000, 1.426 voetbalvelden, geschat op 40.000,per veld 57.000.000, Bijkomende kosten geschat op 20.000,— per veld 28.500.000, 3.000 gymnastieklokalen, geschat per stuk, inclusief inventaris, op 175.000,— 525.000.000,— Per 100.000 inwoners een eenvoudige sporthal, geschat per hal op 500.000.— 60.000.000,— Zweminrichtingen, geschatte behoefte op 1.000 gemeenten, 150 (Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werden in enkele maanden tijds door gemeentebesturen meer dan 100 plannen ingediend tot de bouw van nieuwe, c.q. verbetering en uitbreiding van bestaande zweminrichtingen. De reële behoefte bedraagt tenminste het dubbele van de geschatte). Geschat gemiddeld bedrag per zweminrichting 300.000,45.000.000, Volgens een voorzichtige, naar beneden afgeronde berekening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zijn er 500 overdekte zweminstructiebaden nodig a 225.000,per bad.. 112.500.000, Speelvelden en -weiden ten behoeve van de lichamelijke op voeding binnen schoolverband: een samenvattende behoefte- bepaling voor alle schooltypen vanwege de overheid ontbreekt. Geschatte behoefte één veld per gemeente. Aanlegkosten per veld 25.000,inclusief bijkomende kosten 25.000.000, Totaal 875.200.000,— T ennis Alex Olmedo. de uit Peru afkomstige speler van het Amerikaanse Davis Cup Team, en de Britse speelster Christine Truman zijn als eersten geplaatst voor het heren- en damesenkelspel van de tennis kampioenschappen van Wimbledon, die maandag 22 juni beginnen. De volgende spelers en speelsters wer den geplaatst: Heren enkelspel: 1. Alex Olmedo (VS); Neale Fraser (Austr.): 3. Nicola Pie- trangeli (It.); 4. Bobby Wilson (G.B.); 5. Barry Mackay (V.S.); 6. Luis Ayala (Chili); 7. Kurt Nielsen (Den.); 8. Roy Emerson (Austr.). Dames enkelspel: 1. Christine Truman (G.B.); 2. Angela Mortimer (G.B.); 3. Be verly Fleitz (V.S.); 4. Darlene Hard (VS.); 5 Sandra Reynolds (Z.Afr.); 6. Maria Esther Bueno (Braz.); 7. Sally Moore (V.S.); 8. Ann Haydon (G.B.). Emerson en Fraser werden als eersten Eeplaats bij het herendubbelspel. Jeanne Arth en Darlene Hard bij het damesdub belspel en de Engels-Mexicaanse combi natie Billy Knigth-Yola Ramirez bij het gemengd dubbelspel. Onze landgenote Fredy Marinkelle is In de tweede ronde dames enkelspel van de tenniskampioenschappen van Londen uit geschakeld door de Zuidafrikaansc Joan Cross. De cijfers waren 62, 60. Ook voor de gebroeders Ulrich uit Denemarken kwam het einde van dit toer nooi in de tweede ronde. Krishnan (India) versloeg Joergen Ulrich in het heren enkel spel met 4—6, 6—2, 6—2 en Torben Ulrich moest in de Amerikaan Buchholz zijn meerdere erkennen: 63, 36, 60. De vy'fde etappe van de Ronde van Zwit serland, Bel'inzonaKanderstcg (221 km), is gewonnen door de Spanjaard Frcderico Bahamontcs in 7 uur 25 min. 31 sec. Twee de werd Riigg (Zwits.) op 7 seconden en derde de Duitser Junkermann, die zijn leiderspositie in het algemeen klassement opnieuw verbeterde. Bahamontes bevocht zijn zege op drie kilometer van de finish, toen hij zich los maakte van de Zwitser Riigg, die hij kort tevoren had ingehaald. Op de streep had de Spanjaard een voorsprong van zes se conden op Riigg. Grote wijzigingen in het algemeen klasse ment zijn er door de rit van donderdag niet gekomen, of het moest zijn dat leider Junkermann door een derde plaats zijn voorsprong np zijn naaste concurrenten, de Italiaan Tinazzi en de Fransman An- glade, met 53 seconden vergrootte. Van de Nederlanders leverde Martin van den Borgh opnieuw een goede prestatie. Hjj finishte als zevende op nog geen twee mi nuter van de winnaar en klom hierdoor in de algemene rangschikking van de ne gende naar dc zesde plaats. Wielrennen Reeds dadelijk aan de start volgde een gecombineerde aanval van Angla.de, Dotto on Tinazzi op de leiderstrui van Junker mann. maar de Duitser reageerde zo fel, dat hij even verder, in de afdaling naar Airoio, een voorsprong had van 25 secon den op een groepje met Bahamontes, An- glade, Dotto, Tinazzi en Van den Borgh, die goed was meegegaan. Tussen Junker mann en dit groepje bevond zich de Zwit ser Rügg, die aan de voet van de St. Gothard de leiding overnam. Op de top kwam Rügg door met een voorsprong van 2 min. 10 sec. op Bahamontes, Junkermann was derde op 3 min. 05. Tijdens de beklim ming van de Col du Susten werd Rügg in gehaald door Bahamontes en later ook door Junkermann. Op één km van de top ont deed Bahamontes zich van zijn metgezel len, maar in de afdaling werd hij weer in gelopen. Ook Tinazzi, Dotto en Anglade kwamen weer bij. Maltin van den Borgh was intussen alleen aan de achtervolging begonnen en na een briljante solorace van ruim 20 km kreeg hij aansluiting met de koplopers. Tijdens de laatste beklimming naar kan- dersteg ontsnapte Rügg uit de kopgroep, maar hij werd kort voor de finish door Bahamontes achterhaald. Tinazzi, Dotto en Anglade vielen door de demarrage van Rügg enigiszins terug en ook Van den Borgh moest de tol betalen voor zijn grote krachtsinspanning. Onze landgenoot wist echter de schade te beperken tot een kleine twee minuten en hij finishte tenslotte als zevende. De overige Nederlanders zaten ook in deze etappe weer in het hoekje waar de slagen vielen. Vooral Jan Nolten, die met een achterstand van bijna 27 minu ten als 38ste en voorlaatste over de streep kwam. De uitslag was: 1. Bahamontes (Spanje) 7.25.31, 2. Rügg (Zwits.) 7.25.37, 3. Junker mann (Did.) 7.25.49, 4 Anglade (Fr.) 7.26.42, 5 Tinazzi (It.) z.t., 6. Dotto (Fr.) 7.26.47, 3. Van den Borgh (Ned.) 7.27.22, 8. Bacalo (Spanje) 7.38.04, 9. Oelibrandt (België) 7.38.35, 10. Graf (Zwits.) z.t. De overige Nederlanders bezetten de vol gende plaatsen: 23. Piet van Est 7.38.57, 30. Van Wetten 7.42.01, 31. Van Breenen 7.43.00, 38. Nolten 7.52.17. Een groot aantal renners heeft, tijdens deze rit de strijd gestaakt Daarbij waren de Italianen Defilippis, Erandolini en Ulia- na, die de vierde etappe op zijn naam bracht, verder de Belgen Van Aerde en Planckaert en de Spanjaard Iturat. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Junkermann 25.58.10, 2. Tinazzi 26.08.21, 3. Anglade 26.08.29, 4. Bahamontes 26.09.25, 5. Dotto 26.12.57, 6. Van den Borgh 26.29.04, 7. Gimmi (Zwits.) 26.33.37, 8. Fischerkeller (Did.) 26.37.36. De plaatsen van onze overige landgeno ten zijn: 30. Van Wetten 27.05.09. 31. Van Breenen 27.05.26, 36. Piet van Eest. 27.24.09, 37. Nolten 27.29.08. Er zijn nog 39 renners in de strijd. De Haarlemse oud-renner en mecani cien W. Metz zal vijf Nederlandse ama teurs, die zondag 28 juni op uitnodiging van de club Cyclisting „Hollerich" aan het 110 kilometer lange criterium van Holle rich in Luxemburg kunnen deelnemen, als ploegleider vergezellen. De vijf renners zijn: Mik Snijder (Half weg), Ab Sluis (Badhoevedorp), Henk Buis (Vijfhuizen) en de Haarlemmers Aad Straver en Theo Mathot. Atletiek De Olympische kampioen 1956 kogel stoten, de Amerikaan Parry O'Brien, die sedert 1953 houder is van het wereldrecord op dit onderdeel, is cr dan eindelijk in ge slaagd officieel het wereldrecord te verbe teren. Het programma van de Nederlandse Dames-Softbal-Bond telt de komende weken belangrijke wedstrijden. Zondag wordt op het Bloemcndaalveld een bondi- toernooi gehouden, dat om tien uur begint. Aan dit toernooi nemen behalve Amster damse en Haarlemse teams, ook ploegen uit Den Haag deel. Op 10 juli wordt op het terrein van het Olympiaplein jn Amster dam de stedenwedstrijd Amsterdam- Haarlem gespeeld. Dit geschiedt in het kader van de Amsterdamse Sportweek. Ter voorbereiding spelen twee Haarlemse selectie-teams legen elkaar, waarschijnlijk op donderdag 25 juni. Op 5 juli houdt Parry O'Brien Slechts 65 toeschouwers zagen de kracht- explosie van Parry O'Brien op de sintel- baan van de universiteit van San Antonio in Pomona (Californië) toen hij de 1M kg. wegende kogel 19.40 meter van zich af stootte en hiermede zijn eigen wereldre cord en dat van zijn 19-jarige landge noot Dallas Long met 15 cm. verbeterde. De waterpolocompetitie Voor de derde klasse C dames van de waterpolocompetitie werd dinsdagavond in Stoop's bad in Overveen de wedstrijd HaarlemDWR gespeeld. Haarlem was over alle linies iets beter dan DWR. Haar lem stond bij het ingaan van de rust met twee-nul voor door Nel Goedhart en Thea Hölsken. Ook in de tweede helft had de Haarlem-keepster weinig moeite met de schaarse schoten van de DWR-aanvalsters en Corry Holm en Nel Goedhart brachten ieder met twee treffers de Haarlem-over winning op zes-nul. DWR (heren) heeft in de tweede klasse E de derde overwinning geboekt.. In Lei den werd er tegen De Zijl aan beide kan ten zwaar op de man gespeeld. In de twee de helft werd Sint (DWR) voor de verde re duur van de wedstrijd het water uit gezonden. Maar DWR. gaf de voorsprong niet prijs. Sterk aanvallend kwam DWR door Boy v. d. Bogaerde en Jan Sint (2) spoedig op drie-nul. Toen werd v. d. Bogaerde het wa ter uitgezonden. In de tweede helft zag Van Tol kans legen te scoren, maar Sint zorgde voor 1-4. Met deze stand werd de strijd feller, hetgeen resulteerde in een strafworp voor De Haas, die omgezet werd in een Zijl-doelpunt. Met een De Zijl-spe ler op de kant nam De Bruyn zijn kans waar (2-5), waarna Sint de kant op ging Door Bergman werd de 'eindstand 3-5. Verdere uitslagen: Competitie KNZB dames reserve tweede klasse A: DWT 2— HZC 3 6-0. Reserve tweede klasse B: DWT 4DWT 3 2-6. Heren reserve tweede klas se C: Haa rlem2DWR 2 7-1. Dinsdagavond begon in Parijs het Europees kampioenschap voor spring ruiters. De uitslag van de eerste proef, een jachtspringconcours op fouten en tijd (tabel a) luidde: 1. Francisco Goyoaga (Spanje) met Toscanella 0 str.pt. 85 sec.;' 2. Hans Gunther Winkler (Duitsland) met Halla 0 str.pt. 86.6 sec.; 3. Pierre Jonque- res d'Oriola (Frankrijk) met Virtuoso 0 str.pt. 90.9 sec.; 4. Pietro d'Ihzeo (Italië) met Uruguay 3 str.pt. 99.2 sec.; 5. Fritz Thiedemann (Duitsland) met Retina 4 str.pt. 85.1. sec. Paardesport Hét jachtspringconcours was bijzonder zwaar. Bij de dertien hindernissen bevon den zich drie dubbelsprongen, de maxi male rijtijd was 108 seconden. De bedoe ling van jachtspringen is snelheid en wendbaarheid van de paarden te testen. Welnu, parcoursbouwer Hamon had een parcours neergezet dat door zijn zeer scherpe wendingen uiterst moeilijk te springen was. Dat blijkt ook wel uit het feit dat er van Europa's beste springrui ters slechts drie in staat waren foutloos rond te komen. Toch was het geheel zeker niet unfair te noemen. De drie „nuliers" waren achtereenvol gens Pierre Jonqueres d'Oriola (Fr.), die met Virtuoso een prachtige demonstratie gaf. maar iets te langzaam rondging, de Spanjaard Francisco Goyoaga, die Tosca nella voortdurend aanspoorde en die met snelle wendingen aan een tijd van 85 se conden kwam, een prestatie waar zelfs de Olympische kampioen Hans Gunther Winkler met zijn beroemde Halla meer dan een seconde boven bleef. Een Goyaga, twee Winkler en drie d'Oriola. Van de gebroeders d'Inzeo is dit jaar alleen Pietro voor het Europees kam pioenschap ingeschreven. Zijn broer Raimondo, die gisteren reeds een num mer won, mag alleen aan het CHIO deel- Pietro kwam met Uruguay op de vierde plaats. Hij had drie strafpunten voor een weigering. Met zijn tweede paard, The Quiet Man, liep er acht op voor twee afgeworpen hindernissen. Ook Europees kampioen 1958, de Duitser Fritz Thiede mann begon ongelukkig. Vier strafpunten met Retina in 85.1 sec. (deze tijd had hem bij een foutloos parcours dus zeker de eerste plaats opgeleverd) en de vijfde plaats, dat was voor Thiedemann toch wel wat weinig. De Britse Wielerbond heeft reeds nu de ploeg bekendgemaakt, die zal uitkomen in de wereldkampioenschappen wielrennen, die van 8 tot 16 augustus in Nederland zul len worden gehouden. De Britse bond selecteerde voor de rit om het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs de volgende vijf renners: W. Seggar, W. Holmes, W. Bradley, V. Den- son en J. Perks. Voor de sprint amateurs zal een keuze van twee worden gemaakt uit zes renners: N. L. L. Binch, K. Barton. D. Handley. P. Cater, B. Dacey er. A. Mil lard, Qhze Nederlandse vertegenwoordigers in dit kampioenschap, Harry Wouters van den Oudenweyer (Eist) met Hubertus en Rebel en Bertie Uytendaal (Breda) met Hanko en Source Bleue, kwamen op de eerste dag niet onder de eerste zes. Woens dag hebben onze landgenoten waarschijn lijk een betere kans, vooral Harry Wouters met Hubertus. Dan staat namelijk de puis sance op het programma en daarin is deze combinatie beslist sterker dan in een par cours dat op tijd gereden moet worden. De vier jaar oude hengst Rugosa, eigen dom van de Engelsman Harry Joel, heeft dinsdag op de baan van Ascot de Ascot Stakes, een ren over tweeëneenhalve mijl met handicap gewonnen, een halve lengte voor de Ierse kanshebber York. Het paard stond 1007 genoteerd. De St. James Palace Stakes, een ren voor driejarige hengsten over een mijl, leverde een zege op voor Above Suspicion, een paard van Koningin Elizabeth, die de races bijwoonde. De jockey was Harry Carr. Hij bracht. Above Suspicion meer dan twee lengtes voor het veld door de finish. Voetbal Drie van dc beroemdste Braziliaanse voetballers, spil Bellini de aanvoerder van de Braziliaanse ploeg bij de wereld kampioenschappen in Stockholm Or lando en rechtsbinnen Didi zullen waar schijnlijk bun landgenoten Mazzola, die momenteel voor FC Milan uitkomt, Vava (Atletico Madrid) en Joel (Valencia) naar Europa volgen. Orlanda en Didi zouden zijn benaderd door Real Madrid, terwijl Barcelona inte resse zou hebben voor Bellini. Onderhan delingen over eventuele transfers zijn op het ogenblik gaande. Een van de bestuurs leden van Botafogo heeft verklaard, dat het bedrag, dat Real Madrid voor Did) heeft geboden (ongeveer 380.000 gulden) te laag is. Later werd bekend dat spil Bellini defi nitief naar Barcelona gaat en Orlando naar Real Madrid. Dit verklaarde de voor zitter van Vasco dit Gama dinsdagavond laat in Rio de Janeiro. Hij noemde ook het bedrag van de transfers. Vasco di Gama zal voor beide spelers een bedrag van 5 miljoen peseta's ontvangen, dit is on geveer 450.000 gulden. Faas Wilkes zal het volgend seizoen voor Fortuna gaan spelen. Dinsdagavond kwa men het bestuur van de Limburgse ere divisieclub en Wilkes tot een akkoord en werd het contract tussen beide partijen, dat voor onbepaalde duur is aangegaan, getekend. Wilkes die in Geleen komt wo nen. gaat nu eerst een paar weken met vakantie naar talië. Arsenal wil in de eerste week van augus tus twee wedstrijden in Nederland komen spelen en gegadigden daarvoor zijn Spar ta en ADO. Als de besprekingen vlot verlo pen zal de wedstrijd SpartaArsenal op zaterdag 9 augustus- Dlaat? vinden. TYBB haar jaarlijkse toernooi. Het Inte ressantste softbal-gebeuren vindt echter 27 en 28 juni plaats, wanneer een Ameri kaanse damesploeg uit Wiesbaden een be zoek aan HCK brengt. De Cornets zullen twee wedstrijden spelen, één tegen HCK en één tegen het Nederlandse team. Beide wedstrijden worden op het Bloemendaal- terrein gespeeld. Softbal Aan het Bondst.oernooi dat zondag op 't Bloemendaalterrein wordt verspeeld, nemen 14 ploegen deel, die in twee poules van vier en twee van drie ploegen zijn ondergebracht. In poule A spelen HHC, HCK. Pinguins en TYBB. in poule B DIO, Rooswijk, Hygiëa (Den Haag) en VODO (Den Haag). In poule C spelen DCG, DSS en Tjikalong (Den Haag), terwijl in afde ling D Lijnden, Bloemendaal en Wassenaar zijn ondergebracht. De wedstrijden in de diverse afdelingen kunnen interessant worden, de finales ecjiter niet. Hoewel wij de gedachtengang van het Bondsbestuur wel enigszins kunnen billijken, boet het toernooi toch aan spanning in. De win naar van poule A moet namelijk in de halve finale tegeh de winnaar van poule D spelen en de winnaar van B en C ont moeten elkaar in de andere halve finale. De winnaars van deze wedstrijden komen in de finale. Het is duidelijk dat de win naar van poule A ook winnaar van hef toernooi wordt. Het is jammer, dat door deze regeling enkele ploegen, die een finaleplaats waard zijn, te voren worden uitgeschakeld. Wed strijden van sterke derde- en tweedeklas sers tegen eersteklasse-ploegen kan men wel op een andere wijze organiseren. Wfl denken bij voorbeeld aan bekerwedstrij den. zoals de KNTTR deze kent. De nu se- (roffen regeling maakt alleen het toernooi minder interessant. Het weekeinde van 27 en 28 juni kan bijzonder interessant, worden. ..The* Co- mets", een softbalploeg samengesteld uit het vrouwelijk nersoneel van het Ameri- gaanse leger, dat in Wiesbaden en om streken is gestationeerd, spelen namelijk twee wedstrijden. Zaterdagavond 27 juni speelt HCK. de gastvröuwe der Ameri- kaansen. tegen de Cornets en zondagavond is hef Nederlands team de tegenstandster. Het Nederlands team zal echter geen speel sters van HCK bevatten, daar de leiders dei HCK vrezen, dat. hun-speelsters Iets te veel van het goede zouden krijgen, als zij nok zondagavond in 'f. veld zouden komen. Vrijdagavond speelt HCK een competitie wedstrijd tegen VVGA, zaterdagavond wordt tegen de Cornets gespeeld en reeds maandagavond moet weer voor de com petitie worden gespeeld, dan is Schoten de tegenstandster. Misschien kan hier een kleine competitie-wijziging opluchting brengen. De beide internationale ontmoe tingen worden op het Bloemendaalterrein In de eerste klasse heeft OVVO bijna voor een verrassing gezorgd. In de wed strijd tegen HHC namen de Amsterdamse dames in de laatste innings een 32 voor sprong, die echter op het nippertje ver loren ging (43). Nu bleef HHC ongesla gen aan de leiding. HCK kwam op de tweede plaats door een grote overwinning op TYBB. De positie van Schoten is door een 72 nederlaag tegen VVGA hopeloos geworden. De stand is: HHC 8—16 WGA 7— 6 RCK TU Rooswijk 75 Pinguins f>u» Catchers 84 OVVO 7— 8 Schoten 7— 0 TYBB 7- - 6 In een prima wedstrijd heeft HHC een kleine, verdiende overwinning behaald op OVVO. Vooral het veldspel van beide ploegen stond op hoog peil. HHC nam in de eerste slagbeurt een 20 voorsprong, toen Emmy Hofstra met een driehonkslag Gerda Cammenga en Renee de Haas over de thuisplaat bracht. Vijf innings lang bleef de thuisplaat onaangeroerd, al kreeg OVVO in de vierde innings een prima kans toen mevrouw Papegaai een driehonkslag gaf Werpster Hannie Berendonk hield OVVO echter van scoren af. In de laatste innings kreeg OVVO twee honken bezet. Mevrouw Papegaai kwam met twee uit aan slag en toen beging Hannie Beren donk een tactische fout. In plaats van deze gevaarlijke slagvrouwe 4 w te geven, gooide de HHC-werpst.er een slagbal naar de OVVO-slagvrouw, die prompt weer een driehonkslag gaf, die door een veldfoutje uitgroeide tot een homerun (23). In de gelijkmakende slagbeurt gaf Els ter Meu- len een tik, die net fout ging, maar dit werd niet geconstateerd en zij kwam op het tweede honk. Door een foutje kwam zij op het derde honk, van waar zij scoorde op een tik van Gerda Cammenga, die zelf op de honken kwam. Een honkslag van Renee de Haas bracht Gerda Cammenga over de thuisplaat, waardoor HHC met 43 won. HCK won van TYBB, dat de gehele wedstrijd met 8 man speelde. In de tweede innings viel werpster Dini de Vries uit door een knieblessure, die haar voor vijf weken uitschakelt. Daarna was het voor HCK niet moeilijk om onbedreigd te win nen. want de reserve-werpster van TYBB was te zwak voor de HCK-slagploeg. In de tweede innings werd het 40 door een driehonkslag van Joke Fuijkschot en enkele veldfouten. In de derde innings liep TYBB in tot 42 door een honkslag var mejuffrouw Van Vessum. In de vierde innings werd 't. 9—2. Yvonne Immer sloeg haar zevende homerun in dit seizoen en bepaalde de eindstand op 103. De uitslagen luiden: Eerste klasse: Rooswijk—Catchers 2—1, Schoten—VVGA 2—7, HCK—TYBB 10—3.' HHC—OVVO 4—3. Tweede klasse A: DIO—RCH 3—14, HHC 2DSS 2—14, TYBB 2—Meteoor 7—13. Tweede klasse P.: Pinguins 2—Schoten 2 21—1, DCG—HCK 2 5—10, EDO—SC Haarlem 511. Derde klasse A: HCK 3—Bloemendaal 4—16, OVVO 2—Shell 3—7. Derde klasse B: Rooswijk 2—EHS 8—11 DSS 2—HCK 4 11—13. Vierde klasse A: Meteoor 2DSS 3 5—16. Lijnden—DIO 2 2—26. RCH 3— EDO 3 7—8, Terrasvogels 2—EDO 3 2—11. Vierde klasse B: HCK 5Terrasvogels 5—19, Bloemendaal 2—Bloemendaaf 3 17—7. TENNIS. Onze landgenoot Willem Maris is reeds in de eerste ronde heren enkel spel van de tenniskampioenschappen van Londen gesneuveld. Hij werd verslagen door de Amerikaan Sherman met 64, 6—1.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11