Horen en zien De man aam de top „TSJ1K, TUKIE EN TOKA" Kort en bondig1 V Agenda voor Haarlem Provinciale Staten maken bezwaar tegen zandwinning in de Meer Provinciale Staten geven de voorkeur aan de Markerwaard 11 radio televisie wÊkjÊÊBL AANKONDIGDEN EN NABESCHOUWINGEN Zorgeloos verzet De radio geeft donderdag T elevisie pro gr anima ACCORDCONS 0or »ScAeJJer Geschenken van de Sjah Insigne voor Delftse raadsleden Deens sportvliegtuig maakte noodlanding Man zwaar gewond bij ontploffing Geen beperking van Engelse bolleninvoer INPOLDERING IJSELMEER Kerkelijk Nieuws Zes maanden geëist tegen Duitse smokkelaar Clandestiene import van radio- en t.v.-toestellen Cameron Hawley WOENSDAG 17 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT w Hl WÊÊm- m De dinsdagavond betekent voor de kij kers film. Na het journaal werd dan als in een echte bioscoop een tekenfilmpje ge presenteerd en een klein Frans dingetje, waarin Cora Vaucaire het chanson „J'aime" zong. Daarna was het weer allemaal En gels wat de klok sloeg met de komedie van Walter Forde „De bordpapiex-en ridder", een steekspel tussen ironie en onwerkelijkheid met de lach als inzet. Vermakelijk gedoe voor een zomeravond, die om zorgeloze verzetjes vraagt. Beelcl schermer HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 De douche. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Leger des Heilsprogr. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Moderne muziek. 14.25 Gram. 15.40 Vocaal ens. en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianoduo. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. 18.15 Sportrubriek- 16.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Fluit en orgel. 19.30 Radiokrant. 19.50 A.R., pol. caus. 20.00 Lich te muz. 20.15 Gram. 20.30 Gelijk oversteken, ver- keersspel. 21.30 Lichte muz. 22.00 Tijdschriften- kron. 22.10 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 3.00 Nieuws. 8.15 Gram. .9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Gram. 11.45 Het land van de lach, caus. 12.00 Orgel en trombone. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Instr. trio. 12.50 Uit het be drijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Celol en piano. 14.30 Gram. 15.10 Logboek 1934. 15.40 Kamermuz. .16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gevar. progr. voor de soldaten. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Der Waffen- schmied, opera. 21.35 Boekbespr. 21.45 Hammond orgelspel. 22.05 Act. 22.20 Dansmuz. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. uit New York. 23.25 —24.00 Discotaria. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram: 14.00 Franse les. 14.15 Volksmuz. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Volksmuz. 16.30 Rep. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Idem. 20.00 Idem. 20.40 Academisic der discofielen. 21.30 Jazz. 22.00 Nieuws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Gram. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weekoverz. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Luipaard op schoot. 21.0022.30 Hel boek van de maand, blijspel. Advertentie i Rijksstraatweg 59 Haarlem-Noord Select 80 bas 5 reg. nu 254. Namens de Sjah van Perzië heeft de commandant van smaldeel I in aanwezig heid van de commandant van de kruiser „De Ruyter" aan de sergeant-hofmeester en de sergeant-kok van de oorlogsbodem een zilveren sigarettenkoker met het wapen van Perzië overhandigd, en aan acht hofmeesters een sigarenaansteker, eveneexfs met het Perzische wapen. De Sjah, die met de „De Ruyter" de reis van Aarhus naar Amsterdam gemaakt heeft voor zijn officieel bezoek aan Nederland, wilde op deze wijze degenen, die hem per soonlijk bediend hadden, zijn dank te be tuigen voor de goede verzorging aan boord van de kruiser. De gemeenteraadsleden in Delft zullen insignes gaan dragen, eensdeels als bij drage aan het decorum, anderzijds om bij officiële gelegenheden gemakkelijker te worden herkend. Deze vroedschapsinsignes bestonden reeds in de zeventiende eeuw en zijn op voorstel van de burgemeester, de heer D. de Loor, in ere hersteld. De penning heeft de grootte van een gulden en is van zilver. Zij bevat aan de ene kant een afbeelding van een Delfts silhouet en aan de andere kant van de gevel van het stadhuis, met daaronder de woorden: In vigilatis pluribus una domus, hetgeen vrij vertaald wil zeggen: In veel vuldige waakzaamheid in één huis ver enigd. In de rand van de penning komt de naam van het gemeenteraadslid. Gisteravond heeft een Deens sportvlieg tuig ten noorden van Meeden in Drente een noodlanding gemaakt in een rogge veld. Het vliegtuig werd licht beschadigd. De twee inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel was onderweg van Kopenhagen naar Eelde en had benzinegebx-ek gekre gen, doordat men de koers naar Eelde was kwijtgeraakt. De inzittenden, een 41-jarige journalist en een 44-jarige ingenieur waren om vier uur opgestegen in Kopenhagen met be stemming Eelde. Vandaar hadden ze naar Rotterdam willen vliegen om daar mee te doen aan de rally van sportvliegers. Door dat zij met tegenwind te kampen kregen, raakte de benzine op. De vliegers zouden trachten het vliegtuig ter plaatse gerepa reerd te krijgen, om daarna toch nog naar Rotterdam te vertrekken. Gistermiddag is in de werkplaats van een Amsterdamse firma een acetyleenci- linder ontploft. Hierbij werd de 53-jarige D. Stofberg ernstig gewond. Zijn linker been werd afgerukt. Hij is in het Binnen gasthuis opgenomen.. De Provinciale Staten van Noordholland hebben zich dinsdag bezonnen op het plan van de Rijkswaterstaat tot zandwin ning in Haarlemmermeer. Wil de Rijks waterstaat tussen de Spieringweg en de Spaarnetocht zestig ha zand afgraven ten behoeve van de rijksweg beoosten Haar lem, dan zullen Gedeputeerde Staten niet alleen ontheffing van de bodemverla- gingsverordening moeten verlenen, maar dan dient tevens het streekplan voor Zuid- Kennemerland te worden gewijzigd, daar dit voor de betreffende gronden een agra rische bestemming aangeeft. Gedeputeer de Staten hadden aan de Provinciale Sta ten een machtiging gevraagd om de ont heffing van de bodemvcrlagingsverorde- ning te verlenen. Na schorsing van de vergadering liet de voorzitter, dr. M. J. Prinsen, uitkomen dat deze machtiging niet nodig was, daar het verlenen van de ontheffing tot de competentie van Gedepu teerde Staten behoort. Besloten werd ech ter de verdere behandeling van deze aan gelegenheid uit te stellen tot de winterzit- ting. Verscheidene sprekers hebben hun be zwaren tegen de voorgenomen zandwin ning kenbaar gemaakt. Deze bezwaren waren ook reeds in brieven van bollenkwe- kers uit Haarlemmermeer, de gewestelij ke raad Noordholland van het Landbouw schap en „Bloembollencultuui'" vastge legd. Ook de Katholieke- Land- en Tuin- bouwbond had protest tegen de zandwin ning aangetekend. Drs. De Wit (Ax-b.) had formele be zwaren tegen wijziging van het streek plan. Zo'n wijziging moet op de normale wijze worden voorbereid. Dat dit nu niet gebeurt, is voor een belangrijk deel te wij ten aan de Rijkswaterstaat. Bezwaarlijk achtte deze spreker het dat niet duidelijk is aangegeven, waar in de provincie zand kan worden gewonnen. De opstelling van een provinciaal zandplan is daarom no dig. De heer De Wit hekelde de Rijkswa- terstaat, die naar zijn mening te weinig medewerking verleent bij de voorberei ding van planologische werken. Onjuist vond hij het dat bij dit zandwinningspro ject ook gesproken wordt over de te schep pen x-ecreatiemogelijkheden. „De recrea tie wordt overal maar bijgesleept." De heer Van der Veldt (K.V.P.) liet ook ernstige bedenkingen tegen de voorgestelde wijziging van het streekplan horen. Hij meende dat de gronden tus sen Spieringweg en Spaarnetocht niet voor het agrarische bedrijfsleven verloren mogen gaan. Scherp stelde hij dat het Proefstation voor de Bloembollencultuur wel degelijk bezwaren tegen de afzanding heeft ingebracht. Gezien de grote belan gen van de land- en tuinbouw, vond de heer Van der Veldt het onverantwoord zonder meer met de zandwinning akkoord te gaan. Beter was het de zaak aan te houden, totdat deskundigen een goede voorlichting over de gevolgen van de af zanding hadden gegeven. De heer Huibers (K.V.P.) zei de on volledige voorlichting door Gedeputeerde Staten te betreuren. Gezien de blijvende behoefte aan goede bollengronden moet gewaakt worden tegen aantasting van de ze grond. Nadat de heer Van Essen (V.V.D.) zijn bezwaren had laten horen, belichtte de heer S c h a g e n (Arb.) de landbouw kundige aspecten van de zandwinning. De ze gronden mogen dan pas worden opge offerd als onomstotelijk vaststaat dat geen andere mogelijkheden voor zandwinning voorhanden zijn. Door de vorming van een meer in de polder kan aan de omlig gende bollengronden zwax-e schade wor den toegebracht. Niet duidelijk is gemaakt of een dreigende verzilting voldoende kan worden te niet gedaan. Nadat de heer Kuiper (Comm.) zich eveneens tegen een ontheffing van de bo- demverlagingsverórdening had uitgespro ken, zei gedeputeerde mr. Wester- m a n n dat Gedeputeerde Staten beslissen over de ontheffing. Zij hadden deze kun nen verstrekken zonder hierin de. Provin ciale Staten te kennen. Ten aanzien van de procedui-e zei mr. Westerman dat veel meer tijd dan thans nodig zou zijn om een normale wijziging van het streekplan tot stand te brengen. De rijksweg beoosten Haarlem dient echter snel te komen. De Rijkswatex-staat heeft deze zaak ernstig bekeken en ziet geen mogelijkheid om el ders op een even goedkope wijze zand te verkrijgen. Mi\ Westermann zei dat aan de bezwa ren betreffende de verzilting en de vei-sto- ring van de waterhuishouding tegemoet zal worden gekomen. Gedeputeerde Staten zullen namelijk bepaalde voorwaarden stellen. Als voorwaarden noemde mr. Wes termann: het water in de te graven put mag niet in open verbinding komen met het polderwater; op poldervaarten zal niet mogen worden geloosd; het water in de put dient een door Gedeputeerde Staten vast te stellen hoogte te krijgen om verzilting tegen te gaan; een kade dient het verbin dingskanaal tussen put en Ringvaart af te schermen; aan de omringende gronden mag geen schade worden toegebracht; ter vervanging van de 26 ha. potentiële bollen gronden, die verloren gaan, dient een even grote oppervlakte gx-ond voor de bloembol lencultuur geschikt te worden gemaakt; alle eventuele door de zandwinning ont stane schade dient te worden vergoed. Nadat enige sprekers in tweede instan tie hadden gesproken, werd de vergade ring geschorst. Ten slotte werd besloten de behandeling van deze kwestie uit te stel len tot de winterzitting. De minister van staat bij het ministerie van Handel, Vaughan Morgan, heeft dins dag een voorstel van het conservatieve la- gei-huislid Gresham Cooke afgewezen om met de raad voor de Engels-Nederlandse handel overleg te plegen over de beper- kingen op de invoer van Nederlandse bloembollen. Hij verklaarde, dat de mi nister van Handel natuurlijk bereid is ieder commentaar'van deze raad in over weging te nemen, maar hij voegde hier aan toe te geloven, dat de raad zich wel bewust is van het voox-nemen der rege ring de invoerbeperkingen af te schaffen zodra de omstandigheden dit toelaten. Gresham Cooke had de minister o.a. gevraagd, of hij de raad voor de Engels- Nederlandse handel een rappoi-t zou wil len vragen over de omvang, waarin de Engels-Nederlandse handel zou kunnen worden uitgebreid door de afschaffing van de invoerbepex-kingen op Nederland se bloembollen. Vaughan Morgan zei, dat de regering zeer ver is gegaan met haar invoerliberalisatie, maar dat er nog vele anderen zijn, die aandringen op spoedige liberalisatie van de invoer van goederen. Het eiland van Tukie verdtveen. Op Toka's rug vlogen ze hoog hoven de zee. Bang waren ze niet; Toka vloog zo rustig, dat ze alleen het windje voelden, dat door de vaart langs hun wangen streek en Tukies krullen deed opwaaien. „En hoe vind je het nu om te vliegen?" vroeg Toka. „Reusachtig!", juichte Tukie. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt!" Ze keken naar beneden, waar de golfjes van de zee ruisten3031 Advertentie POPPELL VOOR PAPPA Vader écht verrassen op 21 juni - Vaderdag - zijn dag. Geef de perfect werkende, mooie en toch voordelige nederlandse gas- aansteker POPPELL slechts f. (met volledige garantie) rrr* Tankjes a f. 1.-, bij elke Poppell-deaier verkrijgbaar. LEEFSMA N.Y. AMSTERDAM De leden van de Provinciale Staten van Noordholland hebben in de dinsdagmid dag voox-tgezette vergadering de voox-keur gegeven te stemmen over moties die in gediend waren naar aanleiding van dis cussies over de brief, die Gedeputeex-de Staten van Noordholland gezonden heb ben aan de minister van Verkeer en Wa terstaat over de volgorde der nog uit te voex-en inpoldering van het ÏJselmeer. De meerderheid van het college had de voor keur gegeven aan de Markerwaard en de minderheid aan het Zuid-Flevoland. De commissaris der Koningin, dr. M. J. Prin sen, had in overweging gegeven de notu len van het gesprokene te zenden aan de minister van Verkeer en Waterstaat en de moties niet in stemming te bi'engen. De motie van de heer Laan (K.V.P.) waarin de Pi-ovinciale Staten er bij de re gering op aandringen met voorrang te blijven werken aan inpoldering van de Max-kex-waard, ovex-eenkomstig de x-eeds in 1955 aanvaarde prioriteit daarvan, werd aanvaard met 39-16 stemmen. Daarna werd met algemene stemmen de motie van mr. R o e 1 s e (Arbeid) aange nomen, waarin de vergadering Gedepu- teei-de Staten verzoekt er bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aan te drin gen dat de Markerwaard en Zuid-Flevo land uiterlijk 1980 in exploitatie zullen zijn Beheersplan Het voox-stel tot herziening var, het pro vinciaal en van het tertiair wegenplan, alsmede wijziging van het provinciaal be heersplan werd aanvaard nadat van de zijde van Gedeputeex-de Staten uitdrukke lijk de toezegging was gedaan dat bij rea lisering van plannen in het Gooi eerst overleg wox-dt gepleegd met gemeentebe- stux-en. In de gemeentei-aden van Hilver sum, Naarden en Bussum waren bezwa ren geopperd tegen het feit, dat de ge meentebesturen niet waren gekend in de plannen en daarom verzochten enkele le den van de Provinciale Staten het gedeel te van het plan dat op het Gooi betrek king heeft nog niet goed te keux-en, maar eex-st contact op te nemen. Nadat, gedepu teerde de heer Blaauboer (V.V.D.) had opgemex-kt dat plannen altijd nog veran derd kunnen worden en dat overleg ge pleegd zal worden met gemeentebesturen trokken de leden hun bezwaren in. De vergadering stelde kredieten be schikbaar voor het uitvoeren van werken in het Provinciaal Ziekenhuis Duinen bosch te Bakkum. Een bedrag van acht miljoen gulden is nodig voor het bouwen van drie paviljoens, en een bedx-ag van 310.000 voor het verbouwen en uitbreiden van de voormalige afdeling voor besmette lijke ziekten tot tuberculose paviljoen en één van f 550.000 voor het bouwen van een werkplaatsengebouw. Advertentie Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ommen (vac. J. C. Kool schijn) A. J. de Jong te Scheveningen. Be roepen te Boven-Hardinxveld W. L. Tuk ker te Rotterdam. Aangenomen naar Maastricht (vac. A. Klamer) (toez.) J. van Oyen, legerpredikant te Roosendaal. Be roepen te Amsterdam (Parkkerkgemeente) P. H. Quartel te Delfshaven. Benoemd tot vicaris te Krimpen aan de IJsel L. Verse- put, kand. te Zonnemaire. Geref. Kerken Beroepen te Wormer J. D. de Vries, kand. en hulppred. te Oostzaan; te Riis- wijk (Z.-H.) (3de pred.pl.) H. J. Kouwen- hoven. evang, pred. te Rotterdam-Delfs- haven; te Voorburg (vac. C. W. Thijs) L. Schuurman te Giessenburg. Evang. Luth. Kerk Na de mededeling van ds. mr. Estie te Zaandam, dat hij niet voor een bex-oep naar Amstelveen in aanmerking wenste te komen, vormde de kerkeraad. van de Evangelisch Luthex-se gemeente te Amstelveen een nieuw drietal als volgt: Ds. J. P. Boendermaker te Eind hoven, ds. P. H. G. C. Kok te Weesp en ds. J. A. Roskam te Bevex-wijk-Velsen. De officier van Justitie bij de economi sche politierechter te Amsterdam heeft zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen een 43-jarige Duit ser- uit Rösrath. Hij wordt ervan beschul digd op grote schaal televisietoestellen ons land te hebben binnengesmokkeld. Hoewel hij meende dat het er niet meer dan 43 geweest waren, achtte de officier aan de hand van Duitse inyoerverklaringen en Nederlandse douaneverklaringen bewèzeii. dat hij in april van dit jaar alleen al 90 tot 100 tv-toestellen moet hebben gesmok keld. Voor elk toestel werd ongeveer f 200 aan invoerrechten ontdoken. Aan de hand van nauwkeurige onderzoekingen is men tot de conclusie gekomen, dat hij in de afgelopen drie jaar bovendien ongeveer 250 ï'adiotoestellen en 55 bandopname apparaten op illegale wijze over de grens moet hebben gebracht. De Duitser reed met een vrachtwagen, waarvan hij de laad bak zo had ingericht dat hij zonder het zegel van de douane te verbreken, de toe stellen kon in- en uitladen. Hij zou door valse opgaven in Duitsland ook de omzet belasting van de geëxporteerde toestellen hebben ontdoken, zodat het mes voor hem aan twee kanten sneed. De officier eiste ook inbeslagneming van de vrachtwagen en de tv-toestellen. De verdediger noemde de verdachte hoe listig de opzet ook is geweest geen bei'oepssmokkelaar. Hij was slechts voor de verleiding bezweken. Toen hij deze mogelijkheid tot smokkelen zag. zei de verdediger, die opmerkte dat de Duitser enkele failliete schuldenaren in Nederland heeft, waardoor deze hem een tegoed van meer dan 100.000.niet kunnen uitbe talen. De politiex-echter zal op 23 juni uit spraak doen. 30. Frederick Alderson's brein, dat eerst tx-aag was be gonnen te werken, werkte nu bliksemsnel. Het ge- manipuleer met effecten, waarbij hij alle jaren van de uitbreiding van de Tredway Maatschappij betrok ken was geweest, was altijd een van de meest opwin dende onderdelen van zijn werk geweest. „Mrs Prince, ik weet natuurlijk niet precies, wat er aan de hand is, dat kan natuurlijk nooit, maar het komt mij voor, dat iemand een of andere stx-eek wil uithalen om de hand te leggen op een groot kwantum Tredway-aan- delen". „Denkt u, dat iemand aandelen wil hebben?" „Waarom zou hij anders opbellen en u voorstellen te verkopen?" „Ja, ik begrijp het. Ik denkt u dat het een truc- was?" „Kennelijk". „En vindt u niet, dat ik moet verkopen?" „Nee tenminste niet op de basis, dat er moeilijk heden zouden zijn in verband met de toekomst van de Tredway". „Dank u, Mr Alderson. Ik zal natuurlijk uw raad ter harte nemen. Maar het blijft eigenaax-dig de manier, waax'op die man me opbelde, vindt u niet?" „Ja, heel vreemd". „Als het niet te lastig is, misschien wilt u het ook aan Mr Bullard vex'tellen. Het zou voor hem van be lang kunnen zijn het feit, dat iemand een gx~ote hoeveelheid aandelen schijnt te willen kopen". „Ik zal het hem vertellen, zodx-a ik hem zie. Ik weet, dat hij dit soort inlichtingen graag heeft en hij zal het zeer op prijs stellen, dat u ons erover hebt opge beld, Mrs Prince". Hij hing de telefoon op, voldaan over de wijze, waarop hij dit zaakje had aangepakt, maar toch zat hij er een beetje over in, dat ie zo iets nog niet eerder bij de hand had gehad. In al die jaren van nauwe sa menwerking met de financiële aangelegenheden van de maatschappij had hij nog nooit .van iets dergelijks gehoord. Plotseling, zoals een aantal bliksemstralen zicH aan de lucht kunnen verenigen tot één verblindende flits, zag hij wat er gebeurd was. Het was Loren Shaw! Ze had gezegd, dat Pilcher Shaw genoemd had.... dat klopte.... Pilcher was een vriend van Shawze hadden samengewerkt voor de een of andex-e maat schappij, waarbij Shaw geweest was, vóór hij bij de Tx-edway kwam. Shaw had dat zelf gezegd, toen de Odessa besprak. Maar waarom zou Shaw?... Het tweede antwoox-d flitste door zijn brein. Shaw bezat maar 612 aande len. De getallen stonden in zijn geest gegrift, zoals die van alle aandelen. De getallen stonden in zijn geest gegrift, zoals die van alle aandelen van de andere employés van de maatschappij. Hij had zelf 1256 aandelen, na Avery Bullax-d het gx-ootste aantal. Als Shaw het voor elkaar kreeg de hand te leggen op tweeduizend, zou hij een totaal krijgen van 2612 plus nog hetgeen hij op de open markt kon hebben opge pikt en dat totnutoe nog niet overgemaakt was. De beurs was actief geweest vandaag... de grootste om zet in Tredways sedert maanden... als Shaw ge kocht had. Alderson beheerste zich. Hij wond zich onnodig op. Er was niets om over te piekeren. Shaw had die twee duizend aandelen van mrs. Prins niet... en hij zou ze nu niet krijgen ook! Hij was op heterdaad betrapt. Wacht maar tot Avery Bullard het hoort! Hij gluurde door de kier van de bijna gesloten deur van Bullard's kantoor; hij zag Erica Martin telefone ren. Hij wachtte tot ze opgehangen had en riep toen haar naam. Ze kwam naar de deur. „Ja mr. Alderson?" „Als mr. Bullard komt, zou ik hem graag even spreken vóór de vergadering begint. Ik heb zojuist een zeer belangrijke inlichting gekregen en ik weet, dat hij daarvan ogenblikkelijk op de hoogte gesteld wil worden. Wilt u me dus roepen, zodra hij hier is?" „Ja mr. Alderson, maar ik ben bang..." Haar stem brak plotseling af. „Is er iets miss Martin?" „Ik weet het niet, ik.." Ze hield plotseling op, ze Keek hem een ogenblik onderzoekend aan, alsof ze bij zichzelf ovex-legde of ze hem haar angst zou beken nen. „Toen U aan het spreken was, kreeg ik een te lefoontje van Eddie van het station. Mr. Bullard is niet aangekomen met de trein van zes uur dertien." „O nee?" „Nee. En er komt pas weer een trein om zeven uur veertig." Ze zweeg weer, overwegend of ze nog meer zou zeggen. „Ik wist dat u allen zoudt willen weten of er genoeg tijd zou zijn om te gaan dineren en daarom heb ik het Waldorf-Astoria in New Yox-k opgebeld om te vragen hoe laat mr. Bullard werd uitgeschreven. Ik dacht, dat dat ons een aanwijzing zou kunnen geven of hij soms de trein van zeven uur heeft genomen." „Ja, en?" „Hij is niet uitgeschreven." „Wel, in dat geval, Miss Martin wel, dan kan hij die van zeven uur veertig ook niet hebben, is het niet?" „Mr. Alderson, denkt U dat er iets met hem ge- beux-d is?" De dringende klank in haar stem maakte, dat hij haar scherp aankeek. Hij had die klank nog nooit in Erica Martin's stem gehoord en toch was het een klank, die hem zeer bekend voorkwam. Zijn vrouw sprak net zo, als ze zich over hem bezorgd maakte, en dat scheen ze nooit te kunnen laten. De automati sche associatie beïnvloedde de klank van zijn stem en van wat hij zei, was evenzeer een automatisch ant woord: „Ik ben er zeker van, dat er absoluut niets is om U bezorgd over te maken." „Maar als hij van plan veranderd is, waarom heeft hij dan niet getelegx-afeerd?" Hij zag nu, dat ze werkelijk heel ongerust was, meer dan hij aanvankelijk gedacht had. „U kent Mr. Bul lard toch, Miss Martin," zei hij overredend. „Als zich iets voox-doet, dat hem interesseert, vergeet hij alles op de wereld." „Ik vermoed, dat er zich iets voorgedaan heeft," gaf ze schoorvoetend toe. „We weten tenminste, dat hij nog in New York is." „Inderdaad," zei hij, van toon veranderend om over een nieuw onderwerp te beginnen. „Ik zal het de an deren maar vertellen, vindt U niet? Het heeft geen zin om nog langer te wachten onder de gegeven om standigheden en Mr. Dudley moet het vliegtuig ha len." Ze knikte en keek bezorgd langs hem heen. Droogte. Wegens de gx-ote doogte heb ben de boeren in Witteveen (Dx-ente) de hulp van de brandweer ingeroepen. Die spuit nu dagelijks duizenden liters water over de weilanden. Men hoopt zo nog enig gras te behouden. Het vee zal andex's op stal moeten. Eervol ontslag. Aan de heer A. Th. Lamping, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 1ste klasse, laatstelijk ambas sadeur te Bonn, is op zijn verzoek eer-vol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten, door hem aan de Koningin en den lande bewezen. Na 15 jaar. Uit de Maas bij Roei-mond is een Duitse tank opgehaald, die daar waarschijnlijk bij gevechten in 1944 te water is geraakt. In de tank trof men de stoffelijke resten van de bemanning aan. Geen aftrek. Teneinde de mogelijk heid te scheppen, dat eventuele vakantie toeslagen of -uilkeringen indei-daad voor de vakantiebesteding kunnen worden ge bruikt, heeft de minister van Maatschap pelijk Werk aan de gemeentebesturen me degedeeld, dat deze uitkeringen bij de be i-eken ing van de aanvullende uitkering aan oorlogsslachtoffers en gerepatrieei-den, die arbeid veri-ichten, voortaan buiten be schouwing kunnen blijven. Ook de inkom sten van mindex-jarigen, die tijdens de schoolvakanties iets bijverdienen, worden niet meer in aanmerking genomen tot een bedrag, dat een nuttige bestemming kan hebben in vakantie. Welkom, vreemdeling. Een Fi*ansman die met zijn vrouw per auto in Amsterdam v/as aangekomen en de auto niet goed had afgesloten, kwam tot de ontdekking dat uit het kastje in het instrumentenbord 100.000 Italiaanse lires en alle autopapieren waren gestolen. Bezoek uit Peru- De voorzitter van de Peruviaanse Kamer van Afgevaardig den en drie leden van deze Kamer zijn voor een bezoek van enkele dagen aan ons land op Schiphol aangekomen. Zij maken een reis door Europa en brachten reeds een bezoek aan Spanje, Frankrijk en West-Duitsland. Het doel van het bezoek is de versteviging van de banden met name de economische tussen Nederland en de zich sterk ontwikkelende republiek Peru. De Peruvianen zullen ook bespre kingen voeren over de emigratie. Nieuwe gemeente. Aan de heer K. Komen is eervol ontslag verleend als bur gemeester van de gemeenten Spanbroek en Opmeer met gelijktijdige benoeming per 1 juli tot burgemeester van de nieuwe gemeente Opmeer. Bij wet van 12 maart werden deze gemeenten samengevoegd. Stadsschouwburg: Vandaag en donder dag geen voox-stellingen. Concertgebouw: Vandaag geen uitvoe ring. Donderdag 20.15 uur: Zomerconcert N.Ph.O. Grote Kerk: Donderdag 15 uur: Orgel concert door Piet Kee; 20 uur: Beiaard concert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Ketenen van de haat", 18 jaar. Donderdag 19 en 21.15 uur: „De dictator", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en dondex*- dag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Die Gefangene de« Maharadscha" (tweede deel), 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Paspoort der schan- de',', 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Vrij heren van het woud", alle leeftijden. Don derdag 14 en 20 uur: „Bernax-dine", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag en donder dag 20.15 uur: ..Kind hearts and coronets", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don- dei-dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De glimlach van een zomernacht", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30, 19 en 21.(5 uur: „De goudrovers", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Een huis vol hek sen", 14 iaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „Professor Cupido", alle leeftijden. Donderdag 20 uur: „The rose Tattoo", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werk dagen van 1017 uur en zondags van 13 17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 2.2 juni dagelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur: Tentoonstelling „Met Cornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 juli dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Ploos van Amstel. Badhoevedorp (Burg. Van Amersfoordt- laan): Tot 1 juli werken van zeventiende- eeuwse beeldhouwers. Verder raadplege men de rubriek' „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 12 juni).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13