Meerderheid in Tweede Kamer voor garantie aan Hiltonhotels West-Duitsland herdenkt de 17de juni 1953 Waardevolle verzameling ontdekt! Halfwegse suikerfabriek ondergaat vernieuwing en uitbreiding Regering zal echter ook eventuele Nederlandse plannen dienen te steunen lichaamsgeur Militaire macht in Oost-Duitsland: 820.000 Duitsers en 400.000 Russen Amsterdam krijgt een Als het rijk financiële medewerking verleent Neder 1 andse bel k opt er demonstreert in Parijs Minimumprijzen bloem - bollen worden bestudeerd In Spanje zijn nu meer dan 150 mensen gearresteerd Dreigende spoorwegstaking in Italië Ik had Geen staatsgreep in Jemen Van ridderburcht tot hypermoderne fabriek Oude toren helt als het warm is Gemeenlant Huys Examens Nieuwe machines „Flavia" sleept smeulend Brits kabelschip O WOENSDAG 17 JUNI 1959 lo (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is gisteren het debat begonnen over het voorstel tot het verlenen van een staatsgarantie voor rente en aflossing van twee leningen, elk van twaalf miljoen gulden, voor de bouw van een Hiltonhotel te Rotterdam en te Amsterdam, die elk ruim twintig miljoen gulden zullen kosten. Neder landse particulieren brengen het beno digde kapitaal bijeen. Hilton huurt en exploiteert de hotels. Nog niet alle par tijen hebben hun mening uitgesproken, maar het is reeds duidelijk geworden dat de meerderheid van de Kamer be reid is de regering tot het verlenen van de gevraagde garantie te machtigen. Aan die bereidheid voegde de heer Van den Heuvel (K.V.P.) echter toe dat de re gering ook Nederlandse initiatieven voor hotelbouw 7.al moeten steunen, indien die plannen van een vergelijkbaar econo misch belang zijn voor ons land. Hij zou een motie met die strekking indienen als de desbetreffende toezegging van de zijde van de regering niet bevredigend zou zijn. Volgens de heer Van der Mei (C.H.U.) is men het er over eens dat er een tekort aan hotels is in ons land en dat het moei lijk is hotelbouw te financieren. Indien de Hiltonhotels worden gebouwd, staat even eens vast dat er ruimte voor meer Neder landse hotels blijft bestaan. Daarom pleitte hij voor een hotelcredietfinancie- ringsmaatschappij. Omdat het, afgezien van de oorzaken, een feit is dat te verwezenlijken Neder landse plannen voor hotelbouw thans ont breken, lêek de heer Peschar (P. v.d. A.) het Hiltonplan aantrekkelijk. Hij had cri- tiek op het gebrek aan daadkracht en sa menwerking in het Nederlandse hotelwe- ?en, dat tot bundeling van krachten zal moeten komen. Alleen de heer Bakker (C.P.N.) ver klaarde zich volstrekt tegen het regerings voorstel. Vandaag wordt het debat voortgezet met redevoeringen van de heren Van Leeuwen (V.V.D.), Van Eijsden (A.R.) en Lankhorst (P.S.P.), waarna staatssecre taris Veldkamp zal antwoorden. Hellevoetsluis wordt een grote stad De kamer heeft met alleen de stemmen van de Staatkundig-Gereformeerden tegen hef wetsontwerp aangenomen tot herzie ning van de gemeentegrenzen op het eiland Voorne, waarvan de opzet is voor Hellevoetsluis de mogelijkheid te openen uit te groeien tot een industriegemeente met 40.000 tot 200.000 inwoners en van Den Briel een grotere recreatiegemeente te «ïaken voor de watersport. Advertentie Dat doet ieder, die in het doosje kijkt, waarin zich de Van Nelle waardepunten bevinden, die u van de pakjes VAN NELLE's koffie en thee geknipt ïebt. Die geven recht op pracht cadeaus! Op een pakje koffie van 250 gram al 25 punten en op een pakje thee van 100 gram al 10 punten. Dat spaart dus wel erg vlug. Vraag onze ge- illustreerde cadeaufolder bij uw winkelier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, Postbus 817, Rotterdam. Binnen twee jaar kan Amsterdam een nieuw hotel met 120 bedden hebben. De tekeningen liggen klaar, het terrein is er reeds en zelfs de onderhandelingen over de toestemming zijn tot een bevredigend einde gekomen. Rest nog de financiering. Maar. zo verzekerde de heer J. F. Flink, directeur van het Apollopaviljoen, als het rijk de nodige leningen en garanties zal verstrekken, zal dit geen hinderpaal meer zijn. Het Apollohotel, dat 1.7 miljoen zal kosten, zal verrijzen naast de Apollohal, waar thans reeds 't. café-restaurant Apol lopaviljoen is gevestigd. Dit is een bijzon der goede plaats, omdat het gebouw met twee zijden aan het Amstelkanaal zal gren zen. Het hotel zal twee verdiepingen krijgen. Elke kamer krijgt een eigen badkamer met douche en toilet. Zes kamers krijgen een eigen terras aan het water. Het Apol lohotel zal op nog geen twee kilometer af stand van het Hiltonhotel komen te staan. De heer Flink is echter van mening, dat er in het hotel-arme Amsterdam-Zuid geen sprake van concurrentie zal zijn. Het ontwerp voor het Apollohotel, dat reeds enige jaren geleden gereed kwam, is van architect A. Bodon, de bouwer van het nieuwe R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Door samenvoeging met de gemeenten Nieuw-Helvoet en het grootste deel van Nieuwenhoorn zal Hellevoetsluis direct al een gemeente worden met meer dan 6000 inwoners. Verwacht wordt dat Voorne-Putten, thans nog een vrijwel geheel agrarisch eiland, na verloop van enige jaren in ster ke mate in de industriële sfeer van het gebied rond de Maasmond en de Botlek zal worden betrokken en daardoor ingrij pend van karakter zal veranderen. In het huidige stadium kan echter nog niet wor den gezegd welke omvang de industriële ontwikkeling zal aannemen. Daarom is de herindeling van de gemeentegrenzen op Voorne beperkt tot de wijzigingen die voor lopig voldoende worden geacht. In een vlot betoog merkte de nieuwe mi nister van Binnenlandse Zaken. mr. H. E. Toxopeus op, dat Hellevoetsluis de snelst groeiende gemeente van Nederland is. De bevolkingsaanwas, die Hellevoetsluis se dert 1950 te zien geeft, is met 121 percent verreweg de grootste van alle gemeenten. Deze sterke groei wordt voornamelijk ver oorzaakt door een toenemende industriële bedrijvigheid. Den Briel wordt uitgebreid met een uit loper van Nieuwenhoorn en een stukje van Oostvoorne. Het is de bedoeling dat Den Briel een recreatiegemeente wordt voor de watersport en voor mensen die in het industriegebied van de Maasmond en de Botlek werkzaam zijn, maar in Den Briel willen wonen. Het wetsontwerp werd na een korte dis cussie zonder hoofdelijke stemming aan genomen met aantekening dat de heren Kodde (S.G.P.) en Van Dis (S.G.P.) ge acht wensten te worden te hebben tegen gestemd. Ook Deventer wordt groter Ook heeft de Kamer zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen waardoor ongeveer 850 inwoners en 430 hectare grond van de gemeente Diepen veen zullen overgaan naar Deventer met ingang van 1 januari 1960. De ongeveer 53.000 inwoners tellende industrie- en han delsstad Deventer is een sterk groeiende gemeente, die verwacht in 1980 een stad te zijn met ongeveer 80.000 inwoners. Voor de uitbreiding van het industriegebied in het noorden van Deventer wordt annexa tie van een deel van Diepenveen noodza kelijk geacht. Een amendement van de heer Scheps (P.v.d.A.) om ook het kerk hof van Deventer, dat in de gemeente Die penveen ligt, bij Deventer te voegen, werd bij zitten en opstaan verworpen. Maandagavond heeft de Nederlandse helikopter „Kolibrie" twee demonstratie vluchten gemaakt op Le Bourget, het vliegveld van Parijs. Maar dinsdag bleef het Nederlandse toestel de gehele dag aan de grond. De accu van de radio was 's nachts leeggelopen en zonder radio mag men op de Parijse luchthaven niet de monstreren, een bepaling, die geldt, voor alle vliegtuigen. Men houdt hieraan uit veiligheidsoverwegingen streng de hand. Een reservebatterij voor de „Kolibrie" was nergens t.e vinden, noch op Le Bour get, noch in Parijs. Tijdens de eerste vlucht met de „Koli brie" had de heer Van der Harten, de chef-invlieger van de N.H.I. de Ameri kaanse marinevertegenwoordiger Blades, aan boord. De heer Van der Harten de monstreerde boven en vlak bij de strip voor de hefschroefvliegtuigen op nog geen 100 meter hoogte de eigenschappen van de ..Kolibrie". Hij en zijn Amerikaanse pas sagier kregen de schrik van hun leven, toen bij een achterwaartse beweging in razende vaart en op nog geen 50 meter hoogte een straaljager over de strip vloog. „Daar ga je nu met je veiligheidsmaatre gelen" mopperde de heer Van der Har ten. „Die straaljager heeft toch ook radio aan boord en hij zal heus wel van de con troletoren de opdracht hebben gekregen niet op 50 meter over de helikopterstrip te vliegen." Toen de heer Van der Harten en zijn mecanicien dinsdagmorgen de „Koli brie" inspecteerden, die evenals de ande re hefschroefvliegtuigen des nachts onder bewaking staan, bleek de schakelaar van de radio te zijn aangezet, waardoor de batterij de gehele nacht stroom had gele verd en bijna uitgeput was. Dat is de re den geweest, waarom de „Kolibrie" dins dag de gehele dag aan de grond moest blij ven staan. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft, dinsdagmiddag het systeem van de minimumprijzen voor bloembollen naar de commissie van bij stand verwezen. Deze zal de aanbevelin gen van de vrije organisaties bespreken en ze eventueel in het definitieve voorstel verwerken. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, deelde mee dat de „gesloten tijd" in de export van rozen en anjers naar Duitsland is ver kort. Dit leek hem beter dan deze in de veertien jaar gegroeide overeenkomst met het oog op de E.E.G. opeens te laten ver vallen. De heer Sterringa had dit voor gesteld. Na een bespreking verklaarden alle bestuursleden zich voor het standpunt van de voorzitter. Ook de vertegenwoor diger van de minister, de heer Niebeling, zei hiermee akkoord te kunnen gaan, ook al is deze overeenkomst, evenals die van de bolbloemen, niet volgens de letter van het E.E.G.-verdrag. Bij de rondvraag stelde de heer Ster ringa de vraag, of het P.V.S. ook stappen onderneemt in de „meren-kwesties", waarbij hij doelde op de geprojecteerde zandwinning in Haarlemmermeer en Noordwijkerhout. De voorzitter meende dat het bestuur in deze wel een standpunt kan innemen, want door aantasting van bollengronden wordt ook de export be dreigd. Ten aanzien van de zandwinning in Haarlemmermeer kan men geen stap pen meer ondernemen. De afzanding bij Noordwijkerhout zal worden bezien. Even tueel zal het dagelijks bestuur hierover contact opnemen met het Landbouwschap. MADRID (UPI) De Spaanse gehei me politie heeft reeds meer dan 150 per sonen gearresteerd met het oog op een voorgenomen staking tegen het bewind van Franco, aldus verluidt in Madrid. De actie wordt geleid door een tiental verbo den politieke bewegingen en verscheide ne studentengroepen. Ondanks de arrestatie zijn in Madrid duizenden blauwgekleurde strooibiljetten uitgereikt waarin de bevolking wordt, opge roepen donderdag het werk neer te leg gen. De staking is bedoeld om uitdrukking te geven aan „de nationale verontwaardi ging" over de schandalige corruptie van de dictatuur en het economische wanbe leid. De organisatoren beogen tevens een demonstratie tegen de hoge kosten van le vensonderhoud, en voor een algemene loonsverhoging en vrijlating van de dui zenden politieke gevangenen. Voor het eerst heeft de Spaanse ge censureerde pers commentaar gele verd op de actie. In een adem worden „communisme, socialisme, vrijmetselarij, separatisme en vreedzaam samengaan" ge noemd als de vijanden van Spanje. ROME (Reuter) Vier vakbonden van spoormannen, van communistische tot roomskatholieke, hebben meegedeeld dat zij volledige vrijheid van handelen herne men en op 19 juni zullen vergaderen over de datum en bijzonderheden van een „noodzakelijke strijdactie" omdat het mi nisterie van Vervoer niet heeft geantwoord op de eisen tot hogere lonen en uitkerin gen en tot het opstellen van een vijfjaren plan voor de bouw van nieuwe kwartieren voor spoormannen. De zeevarenden staken al negen en de bankbedienden twee dagen voor hoger loon In enkele andere takken van bedrijf wor den stakingen op kleine schaal gehouden. Advertentie alles geprobeerd tegen Mej. An. Bosch, Pr. Hendriklaan, Bloemendaal, schrijft: Het was vreselijk vervelend voor iodereep op kantoor en thuis en vooral als ik uitging. Maar nu ge- f. bruik ik Arrid en met reuze resultaat. Nooit meer last van transpiratie en geen spoor van geur meer te beken nen. Fantastisch!" Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél ster ker. véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „cmotft" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop, dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wègr transpira tie, wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.-. CAIRO (Reuter) Een woordvoerder van de Imam van Jemen heeft in Cairo verklaard dat berichten volgens welke het leger in Jemen de steden Taiz en Hodei- da onder zijn controle zou hebben gesteld „leugens en onzin" zijn. Leden van het gevolg van de Imam zeiden in Rome dat elementen van het Jemenitische leger moeilijkheden hadden veroorzaakt maar zij spraken berichten over een militaire opstand tegen het koninklijk huis tegen. Er had zich een „zuiver niet-politiek" in cident voorgedaan. De bevolking heeft de ze week op openbare bijeenkomsten haar toewijding aan de regering en het konink lijk huis bevestigd, aldus zegslieden. Advertentie Momenteel is in de Halfwegse suikerfabriek een verbouwing aan de gang, die het hele interieur van de fabriek verandert. Als deze vernieuwing is voltooid - en als in september het nieuwe seizoen begint, moet de verbouwing klaar zijn - is het bedrijf sterk geautomatiseerd en geworden tot de modernste suiker fabriek van Europa. Veel wat voorheen met de hand gebeurde, zal in het nieuwe bietenseizoen machinaal gaan. De automatisering is zo ver doorgevoerd, dat het personeel meer een controlerende taak krijgt. Een goed uitgekiende opstel ling van de apparatuur is tevens een winstpunt, waardoor vooral het werk van de staf en de chemisch-technische controle wordt vereenvoudigd. Ofschoon er pas in 1961 een post voor zal worden geplaatst op de begroting van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wordt reeds, dank zij een voorfinanciering van de gemeente Delft, hard gewerkt aan de restauratie van de vermaarde scheve toren van de Oude Kerk te Delft. De spits wordt geheel vernieuwd en thans verwacht men dat de toren en de kerk, die ook wordt gerestaureerd, in april 1961 geheel gereed zu'len zijn. De toren van de Oude Kerk heeft muren van vier meter dikte en hij weegt 16 mil joen kilo. De druk per vierkante centime ter bedraagt P'A kilo. Dit moet als uitzon derlijk hoog beschouwd worden, want in onze tijd gaat men zelfs bij het grootste gebouw niet verder dan een druk van 2 kg. per vierkante centimeter. In de toren hangt een schietlood met een gewicht van twee ten, waarmee afwijkin gen in de hellingshoek kunnen worden ge registreerd. Gebleken is, dat na 1923 geen verdere afwijkingen zijn ontstaan. Wel ko men er incidentele afwijkingen voor. Zo helt de toren als het warm weer is. Toen indertijd een grote afwijking werd gecon stateerd bleek deze veroorzaakt te zijn dooreen aardbeving in Japan! De suikerfabriek in Halfweg wordt belangrijk vernieuwd, waartoe onder meer een deel van de gebouwen werd verhoogd. De plaats tussen de Amsterdamsevaart en de Ringvaart, waar de suikerfabriek staat is tot in de grijze oudheid bekend. In het oude verleden stond hier een ridderslot, daarna was deze plaats lange tijd de ze tel van het Hoogheemraadschap van Rijn land en ten slotte werd hier de suikerfa briek gesticht. Vergane eeuwen hebben een sluier ge legd om de eerste .jaren, toen hier het slot Polanen verrees. Waar nu de auto's op het gladde asfalt naar en van de hoofdstad rij den en om de zoveel minuten een trein langs davert, klonken eens de geluiden van paardenhoeven op de slotbrug over de gracht, die het kasteel Polanen omgaf. Dat was ongeveer zes eeuwen geleden. Over deze tijd is maar weinig bekend. Alleen de bodem onder de suikerfabriek zou misschien meer kunnen vertellen, want op of om deze plek zijn in de loop der tijden verscheidene bouwwerken verrezen en verdwenen. Na de tijd van de ridders van Polanen verscheen hier het „Huis ter Hart". Dit is van grote betekenis geweest voor de waterrijke omgeving. Aan het einde van de dertiende eeuw werd het beheer van het water in handen gelegd van een water schap, bestaande uit een dijkgraaf en ze ven heemraden. In het „Huis ter Hart" zetelde dit bestuur. De smalle strook grond waarop het gebouw stond, werd aan alle zijden omspoeld door water: het Haar lemmer Meer, het Spieringmeer, het Lut- kemeer en het Y. Het beteugelen van het steeds verder opdringende water en het treffen van maatregelen bij de herhaalde dijkdoor braken was de taak van de „dijekgraaf" en de „hooghe heemraden". In het midden van de zeventiende eeuw werd het „Huis ter Hart" neergehaald. Pieter Post (een Haarlemmer, die op 1 mei 1608 in de Grote Kerk werd gedoopt en op 2 mei 1669 in de Spaarnestad overleed en onder meer de particuliere architect was van Prins Frederik Hendrik van Oran je) stichtte op deze plaats het huis „Swa- nenburgh". Ook dit nieuwe gebouw bleef het „Gemeenlant Huys van R.yneant, ge legen tusschen Haarlem ende Amster dam". (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse Bondsrepubliek her denkt men vandaag, de dag van de Duitse eenheid, de opstand der Oostduitse arbei ders tegen het communistische regime op 17 juni 1953. Vooraanstaande sprekers als Ollenhauer en Adenauer voeren te Bonn het woord, prof. Heuss en Willy Brandt spreken te West-Berlijn, er worden in di verse steden monumenten onthuld en ondertussen verkondigt de Oostduitse ra dio voor het zesde jaar in successie, dat de opstand het werk van reactionaire con tra-revolutionaire elementen is geweest. Op 16 juni .1953 kropen de Oostduitse mi nister-president Grotewohl en de commu nistische partijleider Ulbricht in de kel ders van het Oostberlijnse regeringsge bouw, buiten eisten Oostberlijnse arbei ders, moe van terreur en communistisch wanbeheer, hun aftreden. De volgende dag kroop het verzet als een olievlek over pa pier door geheel Oost-Duitsland. Maar met Russische bajonetten en tanks werd dit verzet bloedig gebroken en konden Ul bricht en de zijnen op hun zetels terugke ren. Vier weken later verklaarde men te Moskou Oost-Duitsland tot troetelkind van het communisme.. Zeventien miljoen Oostduitsers, van wie er dagelijks tientallen naar het Westen vluchten, beseffen sedertdien dat er geen hoop voor hen is op een andere dan een communistische toekomst: de rebellen van die zeventiende juni zuchten nog in de kefkers van de S.S.D., de Oostduitse staatsveiligheidsdienst, zijn gevlucht of werken gedwongen mee aan de realisering van de talrijke Oostduitse vijfjarenplan nen, met. als einddoel voorlopig het berei ken van de Westduitse welvaart. Hoop op Duitse eenheid koestert men niet meer. Een opinieonderzoek onder Oostduitse vluchtelingen bewees dat onlangs: 81 per cent gelooft er niet meer aan, zolang de communisten in Oost-Berlijn aan het be wind zijn. Want de gemiddelde Oostduitser moge het rode bewind haten, de Oostduitse jeugd moge de spijkerbroek prefereren bo ven de uniform van de communistische jeugdbeweging het regime blijft, dank zij de rugdekking van twintig Russische divisies, met 7.500 tanks, 8.000 stukken ge schut, en 800 vliegtuigen, zoals van de zij de van het Westduitse ministerie van de fensie dezer dagen uit de doeken werd ge daan. In Oost-Duitsland zelf heeft het na tionale volksleger in dezelfde uniform als de voormalige Duitse „Wehrmacht" gestoken 110.000 man met een resereve van 120.000 man. In de bedrijven heeft men een soort volksmilitie van 250.000 man gevormd, waarnaast een gewapende jeugdbond van 280.000 jongens en meisjes staat, alsmede een klein leger van 70.000 politiemannen. Daarmee beschikken Ul bricht en de zijnen over 820.000 gewapen de Oostduitsers, klaargestoomd voor een burgeroorlog en geschoold in het soldaat je-spelen op klein formaat. De 400.000 Rus sische soldaten in Oost-Duitsland vormen de werkelijke macht. Onfrisse strijd Onder deze omstandigheden is er geen denken aan, dat de zeventiende juni in Oost- Duitsland iets anders kan worden dan een van boven af bestuurde anti-westerse het ze-dag. In de bondsrepubliek hebben de kinderen vrij en wordt er in fabrieken en op kantoren niet gewerkt. Schoolkinderen droegen de afgelopen dagen in een esta fette-wedstrijd de vlaggen van 22 Duit se deelstaten langs de grens met Oost- Duitsland. Op niemand maakt dit alles de redevoeringen, de onthullingen. de jeugd-estafette en de Bach- en Beethoven- muziek de indruk dat in West-Duitsland een volk waarlijk treurt om de rebellie met de moed der wanhoop van de Oost duitse arbeiders en jeugd van zes jaar ge leden. Te zeer is men er van overtuigd, dat noch de Duitse hereniging noch het bestaan van twee Duitse staten een zaak Bloemendaal Geslaagd voor het eindexamen 2e leerkring van de Da Costa Kweekschool te Bloemendaal: de dames E. M. St.rijbis, Haarlem; D. van Huijstee en P P. G. Schipper. Santpoort en de heren W. ,T. Frijlink, Hillegom; T. J. Berg- sma en B. H. Vennik, Driehuis; F. C. Willekes. Beverwijk: J. Borst., IJmuiden: F. E. Koerselman, Overveen: J. A. van Huis. Haarlem Amsterdam. (Gem. Univ.i. Kandidaatsexamen geneeskunde 2e deel: A J. Berkel. Wormer; mej. W. Blom, Kotarad.ia; C. F. W. Koeman, Dordrecht; J. A. Lindner, Hilversum; H. Linschoten, Amers foort; J. H. v. Lijf, Makassar; P. S. Manusow. Zagreb; G. J. Middeldorp. Nieuwer-Amstel; mej. M. van der Molen, Amsterdam: mej. E. A. M. H. Oosterhuis, Amsterdam; mej. D. A. Vis, Heiloo; mej. A. G. van der Weg, Oldebroek. Amsterdam. (Gem. Univ.). Kandidaatsexamen Frans: mej. A. C. G. Lennards en W. H. Giebels, Amsterdam. Doctoraalexamen aardrijkskunde: H van Driel en met lof J. J. A. van Straten, Am sterdam. Kandidaatsexamen Engels: mevr. I. H R. Simon-Pissowotzki, Amsterdam. Doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen: H. J. Ketelaar. Amsterdam. Utrecht.. Kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: C. W. Star Busmann, Bilthoven; R. Willemsen, Utrecht. Kandidaatsexamen Franse taal- en let terkunde: mej. M. J. T. van Maarsseveen. Venlo; mej. H. J. Nevhoff. Rotterdam. Kandidaatsexa men Germaanse letteren (Duits); J. Reiding, Utrecht. Kerkelijk examen: P. C. Wolfskeel, Utrecht; L. A. Hoedemaker, Leeuwarden: G. M van Ede, Bodegraven. Groningen. Kandidaatsexamen geneeskunde 2a: H. van der Zee, Irnsum; W. J. M Gokemeijer, Kerkrade: E. J. M. Sutorius, Groningen; F. E. G. Verhaegh, Maastricht: H. Holl, Assen; J. E. Beu- kema, Usquert: H. Idzerda, Amersfoort; K Sis- singh, Winschoten: G. van Duyn, Rotterdam. Doctoralexamen sociale wetenschappen: mej. A. C Wiersema. Groningen. Kandidaatsexamen so ciale wetenschappen: mej. W. Romelingh en mej. C. E. Clason, Groningen. Kandidaatsexamen psy chologie: D. Teunissen. Groningen. Doctoraal examen economische wetenschappen: J. A. Steen- meyer en M. Euwema (cum laude), beiden te Groningen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE is van een Duits volk alleen om hoop op hereniging te putten uit deze dag van de Duitse eenheid. Te Genève staan Oost- en Westduit- sers beiden aan de kant van, niet midden in het overleg. Dat ten aanschouwe van deze werkelijkheid in de bondsrepubliek een onfrisse strijd is ontbrand over de wijze waarop men deze dag moet vieren, is bijna tragischMaar waar is het niet moeilijk een volk in vrijheid bij te bren gen, dat er een vrije dag in het jaar moet zijn, waarop het zin heeft de frivoliteit achterwege te laten en slachtoffers van terreur te herdenken In het middengedeelte van de voorgevel werden de tien wapenschilden van Rijn lands bestuurderen aangebracht. Boven in de frontispice plaatste men het wapen van Rijnland, met daarop de Keizerskroon, ge schonken door Keizer Maximiliaan van Oostenrijk. Ter weerszijden stonden inrij- hekken voor de bruggen over de gracht. In de achttiende eeuw werden de hekpa- len vervangen door zandstenen palen, waarin het wapen van Rijnland werd aan gebracht met bovenop een burcht, bedekt door een gekroonde zwaan. Toen het Haarlemmer Meer van een dreigende binnenzee was veranderd in een vruchtbaar landbouwgebied, verdween Rijnland uit huize „Swanenburgh". Daar na is nog gedurende korte tijd een weer kundige dienst in het gebouw gehuisvest, die wekelijks zijn berichten publiceerde in de „Letterbode". Op 30 januari 1863 komt de naam van het herenhuis voor het eerst in verband te staan met de suikerproduktie. Op die da tum werd namelijk voor notaris Pieter Louwerse te Amsterdam de acte verleden, waarbij werd bepaald dat „Bartholomeus Lans te Houtrijk en Polanen en Abraham Dudok van Heel, Ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw, en Paul Cornelis van Vlissingen, Ridder in de Leopoldsor de van België, een commanditaire ven nootschap aangaan tot oprichting en ex ploitatie van een Beetwortelsuikerfabriek en Distelleerderij op Huize Zwanenburg onder de naam Barth: Lans Co". Op 10 januari 1865 werd opgericht de „Beet wortel-Suikerfabriek op Den Huize Zwa nenburg", gevolgd door de stichting van de n.v. suik~rfabriek „Holland" op 6 juni 1882] Nu is de fabriek sedert enkele tien tallen jaren een onderdeel van de Centrale Suikermaatschappij n.v. in Amsterdam. Eén onderdeel van het lelijke %ebouw herinnert nog steeds aan de vergane glo rie, dat is de noordelijke gevel. Achter de poort met de zwanen ziet de voorbijgan ger hier de oude gevel van het gebouw dat Pieter Post ruim driehonderd jaar gele den heeft gesticht, compleet met de Rijn landse wapenen en de keizerskroon in de top. Dit gedeelte staat onder toezicht van Monumentenzorg en is de trots van de hui dige bezitters. Zij streven ernaar in de toe komst de oude gevel vrij te maken van de rest van de fabriek, door de voorkant hier van naar achteren te plaatsen. Énkele jaren geleden is het bedrijf van ruwsuikerfabriek omgebouwd tot witsui kerfabriek. Voorheen moest het ruwe pro- dukt naar Amsterdam worden vervoerd, waar het verder werd bewerkt. In 1955 werd een deel van de „diffusie", de afde ling waarin de bieten tot pulp worden ver werkt. vernieuwd. De nieuwe kostbare in stallatie, de eerste in ons land, was van een zodanig omvang dat het gebouw dertig me ter moest worden verhoogd. Hierna bleek dat de opstelling van de machines onovei'zichtelijk was gewor den. Daarom werd in 1957 een plan voor een radicale verbouwing gemaakt. Direct na de campagne in 1958 begon men met. het. slopen van een oud en buiten be drijf staand ketelhuis. Op deze plaats en op een aangrenzend terrein verrees een nieuw hoofdgebouw tot het onderbrengen van het nieuwe sapzuiverings- en verdam pingsstation. Na de laatste bietencampag ne begon men met spoed aan het tweede onderdeel van het restauratieplan: de ra dicale vernieuwing van het gebouw voor kook- en koeltroggen en het centrifugesta tion. Alle apparaten moesten worden ge demonteerd en verwijderd en het gebouw moest worden gesloopt. Nadat de fundamenten gestort waren, verrees de staalconstructie voor een nieuw gebouw. Eind mei al stonden vrijwel alle grote apparaten op hun plaats. De plaat sing van nog een groot aantal kleine ap paraten en het aanleggen van vele kilo meters pijpleiding in beide nieuwe gebou wen vergen een uiterste krachtsinspan ning om in september voor het begin van de nieuwe campagne gereed te zijn. De enorme capaciteit, waarmee de Half wegse suikerfabriek de nieuwe campagne ingaat, is niet te vergelijken met die van voorgaande .jaren. Dank zij de moderni sering zal hel bedrijf per werkdag van 24 uur 3Vï miljoen kg. bieten kunnen ver werken. In de toekomst zijn de vernieuw de afdelingen zelfs berekend op een dag- capaciteit van 4V2 miljoen kg. Als deze bie ten allemaal per auto zouden moeten wor den aangevoerd, zouden per dag negen honderd grote vrachtauto's het losterrein moeten oprijden! In de komende maanden heeft een wed loop plaats tussen de groei van de bieten in de polders en de werkzaamheden in de Halfwegse. fabriek. Aan de uitslag be hoeft men niet te twijfelen, zo heeft men ons verzekerd: als in het komende najaar de eerste bieten per schip, landbouwwa- gen of auto uit de gehele provincie of de Noordoostpolder worden aangevoerd, staat aan de Amsterdamsevaart de mo dernste uikerfabriek van Europa gereed ">m ze te verwerken. BREMEN (UPI) Het Duitse vrachl schip „Flavia", dat 98 man heeft opgepik van het brandende Britse kabelschip „Ocean Layer", sleept de Brit langzaam in de richting van Het Kanaal. Kapitein Gerhard Theune meldde dat hij het smeu lende kabelschip zal overdragen aan sleep boten. Een van de sleepboten die op weg zijn naar de „Ocean Layer", is de „Loire" van L. Smit. Een officier en zes matrozen van de Flavia waren aan boord van het kabelschip gegaan en hadden met de Fla via vastgemaakt. Na het kabelschip aan de sleepboten te hebben overgedragen, zal de Flavia de geredde bemanning te Fal mouth afzetten en daarna naar Hamburg doorvaren.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15