Panda en de Gouden Bijl Deviezenreserve gestegen Wereldnieuws Eerste Bremer tabaksinschrijving heeft op 3 juli plaats Droog weer maar iets koeler De Landmacht standaardiseert haar voertuigenpark grondig schat! Nieuwe pantserwagen Nederl. produkt 2 Pelt enSenembah verliezen ook tweede kort geding Hoger dividend Uitgevers- maatschappij Elsevier Journalist De Wit mag for tong drinks Produktie- en consumptie indexcijfers in april Pasir Nangka en zijn rijstcultuur in Frankrijk „De Rondortevreden Lagere inkomsten Mainz Opleving bij Blijdenstein Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Dividend'voorstellen Nauwere samenwerking tussen twee banken op Curasao blijven Bevel tot uitzetting is thans ingetrokken Premier van Kerala weigert onderzoek naar optreden van de politie Geen bospeen meer naar België en Luxemburg Faillissementen M <së d a 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK WOENSDAG 17 JUNI 1959 De batige saldi der exploitatierekening over 1958 van de n.v. Uitgeversmaatschap pij Elsevier, vermeerderd met de op brengst van deelnemingen en met de ove rige baten, wijzen na interne voorzienin gen een bedrag aan van 844.264 (v. j. 622.794). Na afschrijvingen ad 100.939, voorzieningen ad 283.356, reservering voor nieuwbouw ad 150.000 en interest ad 23.969. blijft ter verdeling 286.000 (v. j. 266.000). Voorgesteld wordt bet dividend te verhogen van 11 op 12 percent. Het ge plaatste en volgestorte kapitaal bleef on veranderd .f 1.323.000. De deelnemingen hebben opnieuw goede resultaten afgeworpen. De produktie en verkoop van de natuurwetenschappelijke publikaties breiden zich sterk uit. De re sultaten van Elseviers Wetenschappelijke Uitgeverij n.v. alsook van Bonaventura stemmen dan ook tot grote tevredenheid. De exploitatie van Elseviers Weekblad is slechts in zeer geringe mate lager ge weest dan in het topjaar 1957. De exploita tie van de bladen Elegance en The Nether lands Industrial and Commercial heeft nog. niet aan de verwachtingen beant woord. De dochtermaatschappij van Bonaven tura: Moormans Periodieke Pers in Den Haag, declareerde wederom 10 percent dividend. Het is gebleken dat de uitbrei ding van de basis van Bonaventura door de aankoop van de nieuwe bladen en M.P.P., organisch- aansluit bij de exploi tatie van Elseviers Weekblad. Tenvolle werd deelgenomen aan de voortgezette uitbreiding van het kapitaal van Bonaven tura. Over 1958 bedroeg het dividend 25 percent. De reserve nieuwbouw werd ge vormd in verband met de bouwplannen 1959-60. De directie meent dat televisie een sti mulerende invloed heeft op het gebruik van het goede naslagwerk. Een drietal nieuwe encyclopedieën is in voorbereiding genomen. Ondanks het in 1952 sterk uitgebreide pand te Amsterdam en de drie andere ge bouwen in Amsterdam en Den Haag heerst een steeds nijpender gebrek aan ruimte. Daarom is besloten een nieuw groot ge bouw aan de rand van Amsterdam op te trekken, dat hopenlijk in 1960 kan worden betrokken. (Speciale berichtgeving) Omdat niet zo lang geleden belangrijke orders zijn geplaatst bij de DAF-fabrie- ken in Eindhoven voor de serie-produktie van een nieuw 6-tons voertuig in verschil lende versies ten behoeve van de land macht en voor een aanloopproduktie van een nieuwe gepantserde wagen voor per soneels vervoer in het gevechtsterrein, werd gisteren in de legerplaats Oirschot een overzicht gegeven van het voertuigen- beleid. Deskundige sprekers belichtten uitvoe rig de tactische en logistieke eisen, welke een moderne oorlogsvoering aan de ver schillende voertuigen stelt. Dat de op bouw van dit deel van het militaire transportsysteem kan worden ontwikkeld en uitgevoerd in samenwerking met de DAF-automobielfabriek te Eindhoven, stemt tot voldoening. Uitgangspunt van het voertuigenbeleid is beperking van het aantal typen tot het hoogstnoodzakelijke. Het Nederlandse militaire voertuigenpark is opgebouwd volgens de algemene eisen welke in NAVO-verband zijn geformu leerd. De standaardisatie is echter uit sluitend van nationaal karakter. De Koninklijke Landmacht heeft van de DAF in totaal reeds 14 duizend voertuigen plus bijbehorende onderdelen betrokken, waarmee ongeveer een half miljard gul den gemoeid was, aldus deelde de alge mene secretaris van de automobielfabriek de heer J. van Ekelen, tijdens de bijeen komst mee. De landmacht staat thans aan het einde van de eerste standaardisatie fase in het voertuigenbeleid. De produktie van tanks is in ons land niet lonend, desondanks heeft men het gewaagd op het gebied van de gevechtswagens een gepantserde personeelsauto te construe ren waarvan gisteren het prototype ge toond werd. De wagen is speciaal ontwikkeld en ge bouwd voor het snel verplaatsen van een (Van onze correspondent in Bonn) De zevende civiele kamer van het Bre mer Landgerecht heeft gisteren in een kort geding ook het tweede verzoek van de Deli Maatschappij en de Senembath Maatschappij tot het leggen van conser vatoir beslag op uit Indonesië ingevoerde tabak van de hand gewezen. Het ging dit maal om een partij van 1.280 balen tabak afkomstig uit Indonesische plantages, die voor de Indonesische nationalisatie in het bezit waren van de Nederlandse maat schappijen. De Bremer rechtbank baseerde de uit spraak ook ditmaal gelijk de vorige keet- op het feit, dat de maatschappijen ten gevolge van de Indonesische wet op de Nationalisatie van 1958 in Bremen geen eigendomsaanspraken kunnen laten gel den. Rechtbank en beide partijen de Deli Maatschappij, de Senembah Maat schappij en de Deutsch-Indonesische Ta- bak-Handelsgezellschaft gingen dit keer zonder meer uit van de stukken, zoals die bij het vorige kort geding reeds ter tafel waren gekomen. In totaal voert men thans strijd om 5.190 balen tabak met een waarde van 10 mil joen gulden. Het eerste verzoek tot con servatoir beslag betrof 1.559 balen met een waarde van drie miljoen gulden. Het tweede 1.280 balen en waarschijnlijk zal binnenkort een kort geding plaatsvinden over 2.350 balen, dat eveneens in 't nadeel van de Nederlandse maatschappijen zal aflopen, zo vermoedt men. Volgende maand zal in ieder geval voor het gerechtshof te Bremen het hoger be roep van de Deli Maatschappij en de Se nembah beginnen, dat zij hebben aange tekend tegen het eerste vonnis van 21 Advertentie Het algemeen indexcijfer van de indus trie, exclusief bouwnijverheid, basis 1953 is 100, was in april, blijkens het C.B.S., 139, tegen 133 in maart en 124 in april 1958. Hetzelfde cijfer gecorrigeerd voor sezloen en lengte van de maand was 135, respectievelijk 136 en 125. Per bedrijfsklasse waren de cijfers: bouwmaterialen en aardewerk 127, resp. 114 en 112; chemische nijverheid, exclusief aardolie, 145, resp. 142 en 135; leder en rubber 139, resp. 137 en 144; mijnbouw 115, resp. 113 en 108; metaalindustrie 161, resp. 153 en 135; gas. elektriciteit en water 143, resp. 153 en 136; voedings- en genotmid delen 118, resp. 108 en 113. Voor de papier en textielindustrie zijn nog geen cijfers over april beschikbaar. Het kwartaalindexcijfer van de produk tie per werknemer in de industrie, op de zelfde basis, was als volgt: eerste kwartaal 1959 industriële produktie 126 tegen 132 in het vierde kwartaal en 120 in het eerste kwartaal 1958. Het indexcijfer van de per soneelsbezetting in de industrie was 107 resp. 107 en 108. Het indexcijfer van de produktie per werknemer was 118 resp. 123 en 111. Voorts geeft het C.B.S. index cijfers van de consumptieve bestedingen van de Nederlandse bevolking, basis 1953 is 100. Hieruit blijkt, dat de waarde van de totale consumptie april was 146 tegen 146 in maart en 141 in april 1958. Het in dexcijfer van de prijs was 114 resp. 115 en 116, dat van de hoeveelheid was 128 resp. 127 en 122, dat van de hoeveelheid per hoofd 119 resp. 118 en 115. De n.v. Cultuurmaatschappij Pasir Nangka en de n.v. Cultuur- en Handel maatschappij Balapoelang hebben, blijkens de geconsolideerde jaarstukken, over 1958 aan diverse baten ontvangen 147.107 en aan interest 22.010. Nu het gehele uit gegeven kapitaal van Balapoelang in het bezit van Pasir Nangka is gekomen, wor den deze geconsolideerde stukken voor de eerste maal uitgebracht. De algemene on kosten beliepen 93.091. Tegen de post deelnemingen en vorderingen op deel nemingen die uitsluitend het belang be treft in het rijstbedrijf te Le Cailar f Gard-Frankrijk) en per ultimo 1958 te boek staat voor 288.617 wordt ten laste van de verlies- en winstrekening gereserveerd 76.027, die hierna zonder saldo sluit Over 1957 bedroeg het verlies 6.651. Opnieuw wordt geen dividend voorgestelcL De reserve deelnemingen be draagt nu 238.232. Het weer was gedurende geheel 1958 gunstig voor de teelt van rijst. De gemid delde temperaturen lagen hoger dan in voorgaande jaren. Helaas werden in ok tober de beide bedrijven. Les Prés Neufs en La Musette, getroffen door een zeer ernstige overstroming. Ondanks de over stroming kon de oogst tijdig worden bin nengehaald. Zij bedroeg in totaal 68.619 kg en bracht iets minder dan 4 miljoen franks op. Deze cijfers worden zeer bevredigend geacht april. Ook van deze stap verwacht men in Nederlandse kringen geen positief re sultaat, maar de beide maatschappijen zouden van plan zijn alle mogelijkheden uit te putten tot en met de hoogste West- duitse instantie te Karlsruhe, te vergelij ken met onze Hoge Raad. Inmiddels arriveerden te Bremen de laatste dagen grote hoeveelheden tabak, onder meer 7.169 balen met het Neder landse vrachtschip „Borneo". Een Duits schip bracht voorts 6.782 balen. In beide gevallen gaat het hier om tabak van plan tages in Indonesië, waarvan de eigen domsrechten niet omstreden zijn. Op 3 ju li zal in de Bremer Europahaven de eer ste officiële Bremer tabaksinschrijving plaatsvinden, waarbij ten verkope zullen worden aangeboden ongeveer 8.000 balen Bezoeki- en Vorstenlandentabak. Overi gens is reeds op 9 juni een partij tabak van 1.500 balen, naar men te Bremen zegt voor goede prijzen, verkocht aan enige grote Europese tabakmaatschappijen. Be halve op 3 juli zullen ook op 10 en 17 juli tabaksinschrijvingen te Bremen worden gehouden. Over de gang van zaken in 1959 tot dus ver is de directie van de aanneming maatschappij De Kondor n.v. te Amster dam tevreden, aldus heeft zij aandeel houders in de jaarvergadering medege deeld. De maatschappij beschikt over meer orders, hetgeen in het bouwbedrijf over de gehele linie het geval is. Door de be hoefte aan meer arbeiders is de spanning op de arbeidsmarkt echter weer ge groeid. Het bedrijf ontmoet aldus toe nemende moeilijkheden om werken tijdig klaar te krijgen. De liquiditeit is in 1958 aanmerkelijk verbeterd. Begin 1959 is inmiddels ook het restant van de opgenomen lening, groot f 300.000, afgelost. Uit het winst saldo over 1958 werd f 100.000 gedoteerd aan de bouwreserve in verband met be staande ontwikkelingsplannen voor de Duivendrechtsekade. De jaarstukken werden goedgekeurd en het dividend werd bepaald op 12 percent. De heer P. J. Spoorenberg werd bij acclamatie tot com missaris herbenoemd. Aan inkomsten wegens directievoering, rente en geïnde dividenden en overige in komsten heeft de n.v. Handelsvennoot schap v/h Mainz en Co. te Amsterdam in 1958, bljjkens het verslag, genoten 333.018 558.250) en toevoeging van 78.872 24.910) aan de reserve diverse belangen resteert als winstsaldo f 95.299 96.174). Voorgesteld wordt zoals gemeld een onveranderd dividend van acht per cent. Gegevens over de bedrijfsresultaten in Indonesië over 1958 zijn niet bekend. De kantoren staan onder beheer en het perso neel is gerepatrieerd. De bedrijfsresultaten in Nederland waren gunstiger dan over 1957. De Electriciteitsmaatschappij Aniem keerde over 1957 geen dividend uit. Van andere openbare nutsbedrijven werden de winsten niet getransfereerd. In de deel neming in Mijnssen en Co. n.v, kwam geen wijziging. De resultaten over 1957 waren bevredigend. In 1959 werd deze deelneming uitgebreid, waardoor de vennootschap thans houdster is van het overgrote deel van het geplaatste kapitaal. In de jaarvergadering van Blijdenstein en Co n.v. te Enschede werden de jaar stukken goedgekeurd en werd het dividend bepaald op 7 precent. Mr. N. E. Rost On nes, commissaris, zei, dat. als de situatie zich gunstig ontwikkelt en zich geen on verwachte rampspoedige dingen voordoen in de toekomst een kleine dividendverho ging niet tot de onmogelijkheden be hoort. Op een vraag of Blijdenstein en Co. de concurrentie alleen aan kan luidde het antwoord van de directie bevestigend. De heer H. G. Blijdenstein, directeur, zei dat er een zekere opleving te constateren is in de vraag naar de produkten van de n.v. Co. te handhaven. Europees koffiebureau Tijdens een bijeenkomst te Brussel van voor aanstaande personen uit de koffiewereld is men overgegaan tot de stichting van een Europees koffiebureau. Deze organisatie beoogt de bevor dering van het koffieverbruik in de Europese landen. NAVO-buizenstelsel Een internationaal bureau van het hoofdkwar tier van de NAVO heeft maandag zijn intrek ge nomen in een kasteel nabij Versailles om voortaan vandaar één van 's werelds ingewikkeldste en uitgebreidste buizenstelsels voor olietransport te leiden. Dit bureau staat onder leiding van de Nederlander C. J. Tuyn. De buizen lopen door Frankrijk, België, Nederland, de Duitse Bonds republiek en Luxemburg en hebben een lengte van in totaal 4800 kilometer. Het stelsel sluit aan op acht havens, vele vliegvelden en een uitge breid net van spoorwegen en kanalen. 57. „Maar .Joris, waar kom je nu van daan?", riep Panda verbijsterd. „Ik kom uit de grot, manneke", sprak Joris. „Ge weet wel, de kelder van onze vriend Voe- d,oehoedoe. Daar deze ruimte onvoldoende verlicht is, verdwaalde ik en toevallig vond ik een ladder, die mij naar het uit wendige van dit beeld voerde. Ik veronder stel, dat vele van deze standbeelden hol zijn en dat men ze vanuit de grot kan be- Commissarissen van de n.v. Hollandsche Disconteeringsmaatschappij van 1939 stel len aandeelhouders voor acht percent di vidend uit te keren (vorig jaar eveneens acht percent) en 500.000 toe te voegen aan de algemene reserve. Pierson, Heldring en Pierson en n.v. Bankierskantoor Furnee en Co. hebben in een gezamenlijke circulaire aan aandeel houders van laatstgenoemde vennootschap mededeling gedaan van hun voornemen tot een nauwere samenwerking te geraken. Teneinde dit doel te verwezenlijken heeft de firma Pierson, Heldring en Pierson zien bereid verklaard de uitstaande aandelen dier vennootschap over te nemen tegen een koers van 150 percent en overigens op de voorwaarden, welke in de circulaire zijn vermeld. Het ligt in de bedoeling de zelfstandige bedrijfsvoering van Furnee en De aanwas van de deviezenreserve van de Nederlandsche Bank is, blijkens de weekstaat per 15 juni, helemaal gebeurd in de sfeer van de sterke, valuta. In kringen van de geldmarkt acht men dit een bij zonder bevredigende ontwikkeling. De goudvoorraad bleef onveranderd. Goud en deviezen samen belopen nu 5170,3 mil joen, waarvan 718,8 miljoen convertible deviezen. Ook de circulatie vertoont een zeer bevredigend beeld, aangezien thans weer voor een bedrag van 68 miljoen aan biljetten is teruggevloeid. De schatkist heeft blijkbaar flink wat belastingen kunnen innen, want het saldo is toegenomen met 52,5 tot 812,7 miljoen gulden. Deze belastingbetaling verklaart tevens min of meer de nog altijd op de geldmarkt heersende grote krapte. Van enige ontspanning valt niets te bemerken, integendeel, ondanks de deviezenaanwas wordt de toestand steeds moeilijker naar mate de datum van 21 juni, het einde van de lopende kasreserveperiode, nadert. De banken zagen hun saldo vermeerderen met f 18 miljoen en liggen nu ongeveer 70 miljoen boven het verplichte gemiddelde. Overigens hebben zij dit surplus hard nodig om voor het einde van deze periode bij te zijn. Immers in de eerste weken reiken". „Wel, dat verklaart natuurlijk, waarom deze beelden bewegen.en spreken", zei de ontdekkingsreiziger pein zend. „Dat doen ze dus niet uit zichzelf. Dat doet iemand, die zich in het beeld ver borgen houdt". „Dus Joris heeft naar ons geslagen! Nog wel met een hameren een. bijl.'", riep Panda verontwaardigd. „Foei Joris, wat onaardig! Waarom deed je dat? Dat wil ik wel eens weten". „Dat De regeringsvoorlichtingsdienst van de Nederlandse Antillen heeft bekendge maakt, dat een Antilliaans landsbesluit is verschenen, waarbij het uitzettingsbevel tegen de heer A. de Wit door de regering is ingetrokken. In de overwegingen wordt gezegd, „dat veranderingen in de persoon lijke omstandigheden van appellant grond opleveren om de bevolen uitzetting niet in stand te laten blijven." De heer A. de Wit is de voormalige hoofdredacteur van het te Willemstad op Curagao verschijnende blad „Beurs en Nieuwsberichten". In zijn artikelen lever de hij destijds scherpe critiek op het be leid der landsregering, die tenslotte een uitzet.lingsbevel uitvaardigde. Over dit be sluit is destijds veel te doen geweest; het leidde onder meer tot het aftreden van de toenmalige procureur-generaal in Willem stad, die geweigerd had het uitzettings bevel te sanctioneren. hebben zij zwaar achtergestaan en zelfs nu nog staan zij niet evenredig boven het gemiddelde. Behoudens de deviezenaanwas, zijn er geen elementen die verruimend op de geld markt kunnen werken. Kringen van de geldmarkt houden het oog gericht, op de eerste juli, de stortingsdatum van" de jongste staatslening. Men acht de hoeveel heid beschikbare kasmiddelen niet groot genoeg om het vereiste bedrag van 400 miljoen op te brengen. Vandaar dat de mogelijkheid om in schatkistpapier te be talen zeer welkom is. Men is het er ook over eens dat de verlaging van het kas- reservepercentage met ingang van de nieuwe periode hard nodig was. Wanneer de banken deze nieuwe periode met een saldo van 500 miljoen kunnen ingaan dan zitten ze, met het lagere verplichte gemid delde, bijzonder goed. Er is voor een bedrag van 2 3/4 miljoen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om schatkistpapier bij de centrale bank tegen het officiële tarief van 2 3/4 percent in disconto te geven. De dure voorschotten hebben de banken met een kleine 9 miljoen weten te verminde ren, maar een radicale daling tot het ge bruikelijke niveau van ongeveer 18 mil joen is nog niet mogelijk gebleken. heb ik niet gedaan, manneke", sprak Joris op gekwetste toon, terwijl hij de Gouden Bijl zorgvuldig uit het gezicht hield. „Neen. er moet nog iemand zijn, die het innerlijk van deze standbeelden kent". „Maar wie dan?", vroeg Panda. „Ik!", riep een standbeeld, dat tot nu toe niet aan de conversatie had. deelgenomen. En Joris voelde tot zijn ontsteltenis, dat de Gouden Bijl hem plots uit de handen werd gegrist tirailleur- of mortiergroep in het ge vechtsterrein. De krachtige zes cilinder Hercules V ben zinemotor waarborgt een hoge gemiddel de snelheid. De bepantsering wordt vol doende geacht tegen infanteriewapens van klein kaliber en scherven van artillerie projectielen, terwijl zij bovendien enige extra bescherming biedt tegen de uitwer king van atoomwapens. De wagen, die is uitgerust met een verwarmings- en venti latiesysteem, biedt plaats aan 12 perso nen. Slechts 18 meter bedraagt de draai- cirkel, hellingen van 45 graden kunnen er mee op en afgereden worden, terwijl wa terdiepten van 120 cm. zonder speciale voorzieningen genomen kunnen worden. De autoriteiten toonden zich, gezien de uitgebreide proeven, welke er zijn geno men, bijzonder enthousiast over de nieu we aanwinst. TRI VANDRUM (Reuter) De commu nistische premier van Kerala (Zuid-India) E. M. S. Namboodiripad, heeft verklaard dat de politie gerechtigd was te schieten op de menigte die een campagne tegen het communistische bewind voert Op een persconferentie wees hij de mogelijkheid van een onderzoek naar het optreden van de politie van de hand. Wel zei hij het mo gelijk te achten dat de wet inzake de voor lopige inhechtenisneming zou worden af gekondigd als de situatie dit noodzakelijk maakt. Volgens deze wet kunnen mensen zonder vorm van proces in hechtenis wor den genomen. Volgens officiële berich ten was het woensdag rustig in Kerala. (UPI) Gisteren werden weer 660 anti communisten gearresteerd tijdens beto gingen van christenen tegen het voorne men van de communistische regering om de particuliere scholen onder staatstoe zicht te brengen. Driehonderd der gearres teerden behoren tot de partij van premier Nehroe, de Congrespartij. De secretaris generaal van de Congrespartij, Sadiq Ali, is in Trivandrum, de hoofdstad van Kera la, aangekomen om de situatie op te ne men. Premier Namboodiripad heeft, op een persconferentie verklaard dat hij en zijn ministers niet „op de punt van een ba jonet" uit hun functie gedreven zouden kunnen worden. Volgens leden van de Con grespartij begeven communistische provo cateurs zich onder de demonstranten om hen aan te zetten tot. gewelddadigheid en de politie zo gelegenheid te geven tot krachtig ingrijpen. Advertentie Dat zijn de waa.rdepunten die zich op Van Nelle's pakjes koffie en thee bevinden. Die geven recht op cadeaus die de moeite waard zijn! Op een pakje koffie van 250 gram al 25 punten en op een pakje thee van 100 gram al 10 pun ten. Dat spaart dus wel erg vlug. Vraag onze geïllustreer de cadeaufolder bij uw winke lier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, Postbus 817, Rotter dam. België en Luxemburg hebben bekend gemaakt dat zij in verband met de prijs ontwikkeling van de bospeen op de bin nenlandse markt, met ingang van donder dag 18 juni de invoer van dit produkt uit Nederland zullen stopzetten. De laatste dag van inklaring is woensdag 17 juni. Rotodyne. De Britse „Rotodyne" een toe stel van de „Fairey" fabriek dat het midden houdt tussen een gewoon en een hefschroefvliegtuig, heeft op weg naar de Parijse luchtvaartsalon de afstand Brus sel centrum naar Parijs centrum af gelegd in 58 minuten. Een gewoon hef schroefvliegtuig doet er 150 minuten over. Vuil. De Brusselse gemeenteraad heeft een verordening ter bestrijding van luchtverontreiniging aangenomen, ge baseerd op artikelen van het wetboek van strafrecht en van de verkeerswet. Volgens de laatste statistieken komt er per jaar een 38 ton vuil per vierkante kilometer van het Brussel gebied neer. Men wil ook tot nationale regelen tegen luchtverontreiniging zien te komen. Terechtgesteld. Ir Ali Olovi, actief lid van het centrale comité van de verboden communistische Toedehpartij is door een vuurpeloton terechtgesteld wegens samenzwering tot. omverwerping van de Perzische monarchie en de rege ring. Opstand. In het fort El Principe te Hava na, dat gebruikt wordt als gevangenis is dinsdagavond enige tijd opstand ge weest. Acht uur lang hebben de onge veer 2500 gevangenen gemuit, de bewa kers uitgejouwd, en een enorme rava ge aangericht, teneinde hun eisen van betere behandeling en amnestie voor politieke gevangenen kracht, bij te zet ten. De bewakers hebben urenlang in de lucht geschoten totdat bewoners uit. de omgeving zo bang geworden wa ren dat de gevangenisdirecteur zijn mensen bevel gaf op te houden. De ge vangenen hadden er toen ook spoedig genoeg van. Snel. Een Lockheed F-104 „Starfighter" van de Amerikaanse luchtmacht is dinsdag in negen minuten van Londen naar Parijs gevlogen. De straaljager maakte een snelle vlucht ter gelegen heid van de vijftigste verjaardag van Blériots eerste vlucht over Het Kanaal. Het toestel steeg van het Parijs vliegvel Le Bourget op, vloog naar Londen en keerde vandaar naar Parijs terug. De start op Le Bourget werd bijgewoond door de 75-jarige weduwe van Blériot. Rechtvaardig. De „Vereniging van onvrije landen" waarvan de leden afkomstig zijn uit negen Oosteuropese landen, heeft, zich opnieuw gericht tot de minis tersconferentie in Genève. Zij verzoekt alle onderhandelingen te baseren op het beginsel van vrije verkiezingen onder internationaal toezicht teneinde een rechtvaardige en duurzame vrede te verkrijgen. Mislukt. Een proef met een Thor raket door de Britse luchtmacht op de basis Vandenberg, in Californië, is dinsdag avond mislukt. Het projectiel moest en kele seconden na het lanceren worden vernietigd. Eenheden van de Britse luchtmacht worden in Californië opge leid in het gebruik van Thor raketten. Geleidelijk. Een federale rechter heeft de onderwijsraad van Atlanta, de hoofd stad van de zuidelijke Amerikaanse staat Georgia, bevolen een plan in te dienen tot beëindiging van de rassen scheiding op de scholen. Dit plan zou moeten voorzien in een geleidelijke af schaffing van de scheiding. Feodaal. Vertegenwoordigers van het feo dale stelsel hebben eën aanval gedaan op een boerengemeenschap in de Haak se provincie Nasirija, 450 km. ten zui den van Bagdad, waarbij tot dusver negen boeren en een scholier werden gedood, aldus melden Iraakse bladen. Verscheidene mensen liepen verwon dingen op. De leider van de aanval lers, Nasroella, werd gegrepen. Elektronisch Braille. Met behulp van een „elektronisch brein" kan thans een bock van driehonderd pagina's in de tijd van een uur in braille-schrift wor den omgezet waarbij de bediener van het apparaat zelf geen kennis van het blindenschrift behoeft te hebben, alduj meldt, de UNESCO. Dp Haarlemse rechtbank heeft dinsdag faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van W Oexeman, van beroep ma chinist. Gedempte Raamgracht 12 te Haarlem. Rechter-commissaris. mr. H. J. M. Cokart. Cura tor: mr. F. J. D. Theyse jr.. advocaat en procu reur te Haarlem, Kenaupark 29. Bij beschikking van de rechtbank werd geho mologeerd het akkoord, aangeboden in de sur séance van betaling van P. Drijver, koopman, Huijgenstraat 30, IJmuiden. Bewindvoerder: mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Het K.N.M.I. deelt mede: Via IJsland trok een in diepte toene mende depressie in de richting van de Noorse kust. Aan de achterzijde van de storing stak een Noorderstorm op, waar mee zeer koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden werd verplaatst. Hierbij kwam op IJsland sneeuwval voor bij een temperatuur, die slechts even boven het vriespunt lag. Over de Britse eilanden en on- omge ving daarentegen werd met westelijke winden warmere lucht aangevoerd. Het koufront, dat de scheidingslijn vormt tussen de twee luchtsoorten, zal Neder land vermoedelijk in de nacht of ochtend voorbijtrekken. Het erbijbehorende regen- gebied is echter van slechts weinig bete- Donderdag 18 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 18.04 uur, onder 2.45 uur. Maanstanden 20 juni 21,00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 juni Hoog water 12.26 en uur. Laag water 7,42 en 20.25 uur. Donderdag 18 juni Hoog water 0.56 en 13.31 uur. Laag water 8.47 en 21.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. kenis. De temperatuur zal morgen bij westelijke wind wat lager zijn clan van daag. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen w 1 S binnen- en buitenland. n 5 Neerslag, laatste 24 uur. £3 4) iÜ 2 cS Den Helder onbewolkt w 15 Ypenburg licht bew. w 18 Vlissingen onbewolkt zw 18 Eelde licht bew. wzw 17 De Bilt licht bew. zzw 18 Twente onbewolkt zw 18 Eindhoven onbewolkt zw 19 Zd Limburg onbewolkt z 19 Helsinki zwaar bew. w 14 Stockholm regen zw 12- 1 Oslo zwaar bew. windst. 16 3 Kopenhagen regen wzw 15 1 Aberdeen zwaar bew. w 22 Londen onbewolkt wzw 14 Amsterdam onbewolkt wzw 17 Brussel onbewolkt z 20 Luxemburg onbewolkt zzo 13 Parijs onbewolkt. n 21 Bordeaux onbewolkt n 28 Grenoble half bew. windst. 28 Nice licht bew. n 23 Berlijn zwaar bew. w 17 Frankfort onbewolkt wzw 18 München onbewolkt windst. 16 Zürich onbewolkt nnw 23 Genève onbewolkt windst. 26 Locarno zwaar bew. z 26 13 Wenen licht bew. zzw 18 Innsbruck licht bew. windst. 25 Athene onbewolkt windst. 27 Rome onbewolkt windst. 26 Ajaccio onbewolkt ono Madrid licht bew. windst. 30 0,3 Lissabon licht bew. nw

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2