Vier doen méérdan één! CKefariite 4 Chief Whip Voor de vrijheid van anderen r Britse typografen in staking Van dag tot dag ook op Vaders lip raatótoel 3 V erzwakkende factor Ieren kiezen opvolger voor president O'Kelly Eamon De Valera wordt de meeste kans gegeven Gaat u met vakantie? Enthousiasme in Luxemburg bij Boudewijns bezoek Luchtincident bij Korea Verkeerswet voor Benelux 50 stuks fl. 2,50 Met uitzondering van de nationale dagbladen houdt het gedrukte woord op te verschijnen &p de 't Avada Hulpmotorhuis JOOP VAN DEVENTER Billy Graham constateert geestelijke honger in de Sovjet-Unie ^"Hoe is het ontstaan?"^ Dit woord: SCHILDWACHT WOENSDAG 17 JUNI 195 9 De Nederlandse Landmacht verkeert in de gunstige omstandigheid dat zij haar voertuigenpark dat ongeveer 5000 ver voermiddelen omvat kan standaardi seren op een eenvoudige en efficiënte wijze, waarbij bovendien geen belangrijke aankopen in het buitenland behoeven te geschieden. Deze gunstige situatie is een gevolg van het feit, dat Nederland een nationale industrie bezit die niet alleen in de behoefte kan voorzien doch bovendien werkt volgens constructiemethoden welke die van het buitenland in vele opzichten ver vooruit zijn. De DAF-fabrieken in Eindhoven voor wie de kleine perso nenwagen nog steeds niet meer dan een nevenprodukt is heeft zich van ouds her op militaire voertuigen gespeciali seerd en tal van eigen vindingen toege past, die de bruikbaarheid van het mate rieel verhoogden en de exploitatiekosten verminderden. Nu is het merkwaardig, dat tijdens de demonstratie van een nieuwe pantser wagen in het legerkamp Oirschot een functionaris van de DAF-fabrieken de nadruk moest leggen op het feit dat de standaardisatie van het voertuigenpark een uitsluitend Nederlandse aangelegen heid is, al geschiedt zij binnen de eisen van het NAVO-verband. Met andere woorden: tot een export van militaire voertuigen is het nog steeds niet gekomen en bovendien blijven de NAVO-partners buiten de ver eenvoudigingsprocedure, die het Neder landse militaire wagenpark ondergaat. Dit betekent een verschil in voertuigentypes binnen de NAVO, dat parallel gaat met het nog steeds bestaande verschil in be wapening en uitrusting tussen de legers van de NAVO-bondgenoten. Ongetwijfeld wordt dit verschil gestimu leerd door de nationale industriële be langen der verschillende landen, waarbij de totale gevechtskracht op de tweede plaats komt. Dat zou nog begrijpelijk zijn, wanneer niet tevens een van Amerikaanse zijde gevoerd dumpingsbeleid de normale concurrentieverhoudingen op dit gebied doorkruiste. Tal van landen betrekken immers oude uitrustingen en wapens uit de Amerikaanse dumps, waardoor ze oppervlakkig gezien goedkoop uit zijn doch waarvan tevens de consequentie is, dat zij voortdurend en op hoge fre quentie moeten blijven afschaffen en aan vullen. Een hoogst modern en vernuftig gecon strueerd produkt als het Nederlandse blijft daardoor binnen de landsgrenzen, terwijl het een belangrijke betekenis zou kunnen hebben in de opvoering van de totale defensiecapaciteit der NAVO. Advertentie 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld word! tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. DUBLIN (Reuter) Anderhalf mil joen stemgerechtigden van de Ierse repu bliek kiezen vandaag een nieuwe presi dent als opvolger van de 76-jarige O'Kelly. De kandidaten zijn de huidige minister president, Eamon De Valera, van de Fianna Fail, de regeringspartij en generaal Sean MacEoin van de Fine Gael. Politieke waarnemers verwachten algemeen dat De Valera zal worden gekozen. Ook zullen de Ieren zich erover uitspre ken of voor de verkiezingen voor de Dail het parlement het stelsel van even redige vertegenwoordiging moet worden gehandhaafd of dat het (Britse) meerder heidsstelsel moet worden ingevoerd met een afgevaardigde per district. Volgens het huidige stelsel van evenredige verte genwoordiging vaardigt een district'ten hoogste vijf afgevaardigden naar het par lement af. De politieke waarnemers zei den dat de strijd hierover geheel open is. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren hebben honderdduizenden tele visiekijkers de koning der Belgen op het Luxemburgse televisiescherm gezien, ter wijl hij in de uniform van luitenant-gene raal glimlachend honderden gasten in het Luxemburgs hertogelijk paleis begroette. Het eerste staatsbezoek van koning Bou- dewijn aan het bevriende Luxemburg, aan groothertogin Charlotte, de prins van Lu xemburg Felix, erfprins Jean en koning Boudewijns zuster, erfprinses Josephine- Charlotte, is een succes. Duizenden Luxemburgers stonden te wachten toen koning Boudewijn en zijn ge volg aan het station aankwamen. School kinderen, soldaten en muziekverenigin gen stonden langs de straten opgesteld. In de stad wapperden evenveel Belgische als Luxemburgse vlaggen. Het gevolg van koning Boudewijn was samengesteld uit de minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, de groot-maarschalk van het hof, graaf d'Aspremont-Lynden en de officie ren van zijn huis. Geen enkel lid van de Belgische koninklijke familie vergezelde hem. Koning Boudewijn droeg het gele lint van de Luxemburgse Orde van de Leeuw, dat alleen aan enkele staatshoofden werd verleend .Koning Boudewijn legde een krans neer bij het door de nazi's verniel de monument voor de Luxemburgse sol daten, die in het Belgisch leger van 1914- 1918 sneuvelden. In het Frans en in het zangerige Neder- frankisch dialect, het Letzeburgs, dat alle Luxemburgers, van de straatjongens tot de ministers onder elkaar spreken, heeft de Luxemburgse premier Werner, gister avond een radiorede gehouden, waarin de dynastische betrekkingen en de reeds der tig jaren bestaande Belgisch-Luxemburg se monetaire en economische unie werden geprezen. In zijn rede aan het diner in het groot-hertogelijk paleis wees koning Boudewijn ook op de banden met Neder land in de Benelux-unie. WASHINGTON (Reuter) Twee MIG- straaljagers hebben dinsdag op ongeveer 150 kilometer ten oosten van de Noordko- reaanse stad Wonsan boven internationa le wateren een aanval ondernomen op een vliegtuig van de Amerikaanse marine, waarvan de boordschutter zwaar gewond werd door scherven. Volgens het Ameri kaanse departement van Defensie open den de straaljagers het vuur zonder waar schuwing. Toestellen gingen zesmaal tot de aanval over en volgden het Amerikaan se vliegtuig tot op enkele meters boven het wateroppervlak, toen het een ontwij kende beweging maakte. Toen de eerste aanval begon waren de vliegtuigen op on geveer 2000 meter hoogte. Het zwaarbeschadigde toestel is veilig geland op zijn basis op Honsjioe. De aan vallende straaljagers waren zilverkleu rig met rode ster aan weerszijden van de romp. Het Amerikaanse vliegtuig maakte een routinevlucht, aldus de Amerikaanse bekendmaking. (UPI) Het was het 33ste incident tus sen Amerikaanse en communistische vliegtuigen sinds 1950. Bij deze incidenten zijn 112 Amerikanen om het leven geko men of vermist. Bij twaalf incidenten wa ren marinetoestellen betrokken, bij de overige kwesties betrof het vliegtuigen van de luchtmacht. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robertson heeft ver klaard te menen dat de aanval de bedoe ling heeft de ministersconferentie in Ge- nève te beïnvloeden. BRUSSEL (Belga) De Belgische mi nister van Verkeer heeft in een persge- sprek verklaard dat er voorbereidende be sprekingen worden gehouden voor het op stellen van een Benelux-verkeerswet. Het ontwerp zal aan de regeringen van de zes landen van Klein Europa worden voor gelegd. Dit zou dan de eerste uniforme wetgeving op Europese basis kunnen worden. Advertentie Chief Whip ..v&SSÊ'Ps**"' (Van onze correspondent in Londen) Van vandaag af dreigt in Groot-Brittan- nlë het gedrukte woord, behalve in natio nale dagbladpers geleidelijk aan te gaan verdwijnen als gevolg van het con flict in de typografische bedrijven, waar bij honderdduizend man zijn betrokken. Verwacht wordt, dat tegen zaterdag vier duizend drukkersbedrijven zullen stillig gen. Voor het eerst sinds de algemene werkstaking van 1926 zal dit ook het geval zijn met de honderden provinciale dag- en weekbladen. Aangezien de typografen daarvan op week-contract werken, zullen deze bladen nog tot zaterdag doorgaan met verschijnen. De eis van een loonsverho ging van twaalf percent over een periode van drie jaar, alsmede de invoering van een veertigurige werkweek als basis voor de berekening van het grondtoon, hebben de werkgeversorganisaties afgewezen. Dat het tot een staking is gekomen wordt toegeschreven aan het feit, dat de werkge vers tot het laatste ogenblik nalieten enig tegenvoorstel te doen. De typografen wei geren in dit stadium ook arbeidsbemidde ling. In de bij het dispuut betrokken dagblad bedrijven vormt dë looneis de hoofdkwestie, aangezien voor de typografen daar reeds enige jaren geleden de veertigurige werk week is ingevoerd. Enkele organen, zoals het linkse politie ke weekblad, de New Statesman, zullen gedurende de staking waarschijnlijk in het buitenland worden gedrukt. Allerlei drukwerk zal verdwijnen, zoals verpak kingsmateriaal voor levensmiddelen, si garettendoosjes, etiketten van jampotten en conserven, theaterprogramma's en misschien zelfs ook bioscoop- en schouw burgbiljetten. Ook de boekproduktie zal onder de staking lijden. Gisteren dreigden ook de fabrieken van drukinkt bij het conflict te worden betrok ken doch de typografenbond besloot dit te voorkomen. Ware dit niet gebeurd, dan zouden ook de Londense dagbladen en de zondagsbladen hun verschijning hebben moeten stopzetten. De toestand in de automobiel-industrie neemt ook een ernstige wending. Het be gon gisteren met het ontslag van 117 ca- rosseriebouwers, die 230,per week had den gevraagd door de Standard Motor Company in Coventry. Het conflict is ont staan door verandering van de loonbere- kening, waardoor de verdiensten van de 117 arbeiders volgens de vakbond een aanzienlijke vermindering ondergingen. Als gevolg van dit plotselinge ontslag bij de Standard volgde een reeks onofficiële stakingen in een aantal autofabrieken in deMidlands, waardoor chaos in de pro- duktie dreigt. In Huil staken drieduizend havenarbei ders uit sympathie met degenen, die wei gerden zaad in manden te scheppen, dat aan boord van Russische schepen moet worden gewogen. De mannen eisen dat dit, wegens het stof en de hitte, mechanisch zou geschieden. Het eindeloze conflict bij de scheeps werf Camell Laird in Berkenhead, welke al jaren berucht is door de onderlinge strijd tussen vakbonden, die het nooit eens schijnen te worden over de afbakening van de verschillende taken, duurt al zeven we ken, waarbij 1700 scheepsbouwarbeiders zonder werk zijn. Vroeger ging het er over, wie het recht heeft gaten te boren in houten schotten, de metaalbewerkers of de houtwerkers. Thans vecht men over het aanbrengen van merken op stalen pla ten. De aartsbisschop van York heeft in een rede voor het Atlantische Congres te Lon den de Westelijke wereld gewaarschuwd voor de dwaling, te menen dat in onze tijd de vrijheid alleen in gevaar wordt ge bracht door communistische aanvallen. De vrijheid, zo betoogde hij, wordt steeds be dreigd door stromingen binnen onze wes terse beschaving, want „de vrijheid zorgt niet automatisch voor zichzelf; ze blijft al leen bestaan als ze voortdurend en krach tig beschermd wordt door hen die haar liefhebben; ja, ze blijft slechts bestaan door zich voort te planten, door zichzelf te exporteren naar plaatsen waar dringend behoefte aan haar bestaat. De vrijheid moet öf creatief groeien, of ten onder gaan". Dit was een duidelijke opwekking voor de afgevaardigden om zich niet blind te sta ren op het communistische gevaar en de defensieve militaire maatregelen daar tegen. Zulke maatregelen alleen kunnen de vrijheid niet redden, zei de aartsbisschop, „de geestelijke waarden van de Atlantische gemeenschap kunnen niet in leven worden gehouden door er vestingwallen omheen te bouwen". Belangrijker, zelfs het allerbe langrijkst, was het volgens hem dat de naties van het Westen hun geloof in de vrijheid zouden b e w ij z e n door krachtige hulp te verlenen aan die delen van de wereld waar de vrijheid wordt lamgelegd door vreselijke armoede en ontbering. „Aan geen enkele morele of geestelijke uit daging mogen wij méér betekenis toeken nen dan aan deze." Het congres heeft die woorden zeer ter harte genomen, want waarschijnlijk heeft het aan het probleem van de hulpverlening aan de economisch achtergebleven gebie den meer aandacht gewijd en meer tijd besteed dan aan enig ander onderwerp. Men heeft terdege beseft dat dit probleem noch uitsluitend economisch, noch uitslui tend politiek, noch uitsluitend sociaal of ethisch is, zodat het van tal van kanten tegelijk moet worden benaderd. Er is dan- ook bijna geen commissie van het congres geweest, die zich niet in enige mate met dit vraagstuk heeft bemoeid. En voort durend werd daarbij betoogd, dat de hulp verlening een heel ander karakter moet krijgen dan ze tot nu toe gewoonlijk heeft gehad, dat er niet alleen geen sprake mag zijn van een „aalmoes", maar dat er ook geen politieke voorwaarden of zelfs maar bijgedachten aan vast mogen zitten. Hoe moeilijk het probleem is, bleek voor al bij de discussie over de vraag, hoe men de nu nog onder-ontwikkelde landen aan afzetgebieden voor hun produkten zou kunnen helpen. De hulp, door de landen van het Westen gegeven, heeft tot nu toe namelijk vrijwel uitsluitend bestaan uit financiële steun en technische bijstand. Maar de consequentie hiervan is geweest dat de landen, die dankzij deze financiële en technische hulpverlening hun economie konden versterken dat wil zeggen: hun produktie konden vergroten zelf ook afzetgebieden voor die produktie moesten vinden; en wanneer het daarom ging ble ken vele van de hulp-verlenende landen, en vaak juist de voornaamste, „niet thuis" te zijn. Dit is op zichzelf niet verwonder lijk, want de versterking van de economie der achtergebleven landen komt gewoon lijk in de eerste plaats neer op uitbreiding van de produktie van exportabele land- bouwvoortbrengselen, en juist op het ge bied van de landbouw zijn de protectionis tische maatregelen in de Westerse landen het minst soepel. Waar moeten de onderontwikkelde ge bieden dus heen met de vruchten die zij (dikwijls niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk) oogsten van de hun verstrekte hulp? Er is geen wereldorganisatie, die zodanig coördinerend zou kunnen optre den dat de steun-ontvangende landen en de steun-verstrekkende landen zich daar door sneller en gemakkelijker economisch bij elkaar konden aanpassen. En het Wes ten kan ook niet het voorbeeld volgen van de Sovjet-Unie, die, naar op het congres werd meegedeeld, de exportprodukten van de door haar financieel en technisch ge steunde landen in sommige gevallen af neemt „tegen vrijwel elke prijs, en in vrijwel elke kwantiteit en kwaliteit", want een dergelijke methode kan alleen worden toegepast door een land waar de economie langs dictatoriale weg ondergeschikt wordt gemaakt aan de behoeften van de re- geringspolitiek. Moeten de westelijke lan den dan „kopen, wat zij zelf te koop heb ben", zoals de secretaris-generaal van het Internationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen, onze landgenoot J. Oldenbroek, het noemde? Kan werkelijk worden bereikt dat bijvoorbeeld de Verenigde Staten geen synthetische rubber meer maken zolang er nog natuurrubber verkrijgbaar is, omdat de inwoners van Ceylon niet te eten heb ben als zij hun natuurrubber niet kunnen verkopen? Het lijkt overmatig optimistisch, hieraan te geloven, ook al is het zoals de heer Oldenbroek zei een levensbe lang voor de democratie dat de regeringen van de hulp-gevende en hulp-ontvangende landen over zulke dingen met elkaar tot overeenstemming komen. Een ander aspect van deze kwestie, waarvoor het Londense congres naarstig naar een oplossing heeft gezocht, is de noodzaak te vermijden dat economische en technische hulpverlening een politieke bij smaak krijgt. Door velen werd betoogd dat die hulpverlening een doel op zichzelf moest zijn en niet mocht worden be schouwd als een onderdeel van de „koude oorlog", als een methode om landen, die neiftraal wensen te blijven, naar het Wes telijke kamp te trekken. Maar de grote moeilijkheid daarbij is, dat Afrikanen en Aziaten nog altijd wantrouwend staan tegenover de voormalige koloniale mo gendheden en er nauwelijks van kunnen worden overtuigd dat die mogendheden hun iets willen aanbieden zonder egoïs tische bijbedoelingen te hebben. En dat wantrouwen zou nóg groter worden als de hulp niet werd aangeboden door die .mo gendheden afzonderlijk maar door \en Westelijke alliantie die tot dusver altijd de nadruk heeft gelegd op haar militaire betekenis. Anderzijds werd het bezwaar geopperd dat het concentreren van alle hulpverlening in de Verenigde Naties de communisten in staat zou stellen, het nut tig effect eraan te ontnemen. De NAVO werd dus te klein, maar de UNO te groot bevonden om als kader voor de hulp verlening te dienen. Zo is tenslotte het denkbeeld ontstaan dat er, voor de bestrijding van armoede en gebrek in de wereld op een schaal die werkelijk afdoende zou kunnen zijn, een Associatie voor Internationale Ontwikke ling (International Development Associa tion) diende te worden gevormd door alle landen die eraan zouden willen deelnemen, dus zowel gevende als ontvangende. Deze associatie van volken die „groter dan, en onafhankelijk van, de NAVO" zou moeten zijn zou de nodige hulp hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van of in samenwerking met internationale organi saties als de Wereldbank en andere UNO- onderdelen kunnen verlenen en ook coör dinerend moeten optreden. Daarbij werd in 't midden gelaten of de associatie ook de functie zou kunnen vervullen van een enorm „lening-consortium" dat, zoals de Amerikaan Eric Johnston wenste, in staat zou zijn stabiele economieën te helpen vestigen in Azië en Afrika door, via be staande internationale kanalen, lang-lopen- de leningen in harde of minder harde va luta zowel als kort-lopende handelskre dieten aan de landen in die werelddelen te verstrekken. Wel werd met nadruk vastgesteld, dat de middelen en de methodes van het Westen er op gericht dienden te zijn, het con sumptieniveau in de betrokken landen binnen twaalf jaar tweemaal zo hoog te maken als nu. Ook werd het principe aan vaard dat economische hulp, om de hoop van de minder-bevoorrechte volken in ver vulling te cioen gaan, dient te worden vergezeld van culturele, sociale en poli tieke ontwikkeling en dat daarom bij zondere aandacht moet worden gewijd aan hun noden op het gebied van voeding, huisvesting, ziektebestrijding en onderwijs. Men verlieze niet uit het oog, dat dit alles slechts aanbevelingen zijn, gericht tot de regeringen der NAVO-landen, en dat de uiteindelijke verwezenlijking van de denkbeelden van het congres aan die re geringen blijft overgelaten. Maar niemand zal de afgevaardigden kunnen verwijten, dat zij op de noodzaak van die verwezen lijking, voor zover het om de hulp aan de achtgebleven gebieden gaat, niet met vol doende klem hebben gewezen. Bovendien zal het „Studie-centrum voor de Atlantische Gemeenschap", waarvan de totstandkoming tamelijk wel verzekerd schijnt te zijn (en dat wellicht in ons land zal worden gevestigd), een zeer belangrijke taak kunnen vervullen door voortdurend de aandacht te blijven vestigen op het probleem van de minder-bevoorrechte vol ken en op nieuwe wegen waarlangs het Westen hun te hulp zal kunnen komen. Want dat dit een vraagstuk is, dat ons allen aangaat en bij welks oplossing wij allen belang hebben aangezien onze vrij heid ook van de vrijheid van anderen af hangt, daaromtrent heeft het Atlantische Congres 1959 niet de minste twijfel laten bestaan. Simon Koster Maar dan nog.... Advertenties, zo heb ik reeds menigmaal betoogd, zijn dikwijls onthullender omtrent het gemoedsleven, de wensen en de ver langens des volks, dan (met alle respect voor u en uwe ouderzaten, mijnheer de hoofdredacteur) het redactionele gedeelte van de krant. Daarom ben ik een nijver advertentie lezer. Ik pluk van die pagina's altijd nog wel een roosje naar mijn gading. Zo lees ik nu in D e Autokampioen (van 6 juni) een advertentie van een ver verzendhuis, waarvan de aanhef luidt: IETS UNIEKS VOOR AUTOMOBILISTEN Maak van uw auto zowel 's avonds als overdag een gezellige huiskamer! Zacht verlichte roosjes in een sierlijk vaasje met aansluitingssnoer en schakelaar voor de introductieprijs van f 6,25 compleet onder rembours. Iets nieuws voor Nederland! Zeer ge makkelijk in iedere wagen aan te sluiten. Afgezien van het feit, dat ik geen auto heb als ik er een had zou ik er geen huiskamer van willen maken, of van mijn slaapkamer een vliegtuig, of van mijn badkamer een bioscoop, een bakkerij, of een scheepswerf. Omdat ik van niets iets wil maken, dat het niet is. Van mijn hoed geen draaimolen, van mijn pak geen lan taarnpaal en van mijn sokken geen ophaal brug. Maar dan nóg Evenmin als ik van mijn kelder een bal- daal kan maken door er (desnoods ver lichte) Edammerkaasjes aan de wand te hangen, evenmin maak ik van mijn auto een huiskamer door er verlichte roos jes in te zetten. Want zijn roosjes hoe zacht verlicht ook het kenmerk van de huiskamer? Eigenaardig ik verbeeld mij mijn huiskamer een gezellige huiskamer te zijn en ik heb daar nog nim mer, o nimmer zacht-verlichte roosjes gehad. Neen, zo lang het bankstel, de pendule met coupes, de scheve sjaal aan de muur, het buffetje en de Delfts-blauwe asbak ken, pullen, bordjes en molentjes in een auto ontbreken, kunt u er nóg zoveel zachtverlichte roosjes in aanbrengen ik zal nimmer blij-verrast uitroepen: „Gunst, hebt u uw huiskamer op wielen gezet?" Maar ik heb die zacht-verlichte roos jes wèl besteld. Voor in mijn huiskamer, om die iets meer op een gezellige auto te doen gelijken. Floris Flaneur Advertentie Voor AVADA BROMMERS, reeds v.a. ƒ398 Alle maten RADIUM BROMFIETSBANDEN A.W.Z. tankstation - Crediet service SCHAGCHELSTRAAT 24 - TEL. 17780 PARIJS (UPI) De Amerikaanse evan gelist Billy Graham heeft zich dinsdag toen hij in Parijs terugkwam van zijn kort be zoek aan Moskou, vol lof uitgelaten over het Russische volk. „Ik haat het commu nisme", zei hij, „maar ik houd van het Russische volk". Hij prees de zuivere mo raal van de Moskou'ers in het openbaar. Van de Russische geestelijkheid heeft Graham vernomen, dat er op het ogen blik een godsdienstige opleving in de Sov jet-Unie is en een neergang van het atheïsme. „Ik kon op de gezichten van de mensen een grote geestelijke honger le zen en een bepaalde onzekerheid die God alleen kan wegnemen", aldus Graham. „Gisteren", zo zei hij verder, „ben ik neergeknield in het Lenin-stadion, dat plaats biedt aan honderdduizend mensen en heb ik God gevraagd, dat het eens ge vuld mag zijn met mensen die luisteren naar het Evangelie". „Ik heb burgerlijke, militaire en kerkelijke autoriteiten gezegd dat ik voor hen zou bidden, opdat hun moeilijkheden worden opgelost", aldus Graham. Hij heeft verder vernomen, dat er in Rusland 25.000 kerken open zijn, be diend door 30.000 geestelijken. Wetenschappelijk atheïsme Maandag is te Moskou onder auspiciën van de Russische Academie van Weten schappen, een conferentie begonnen over „wetenschappelijk atheïsme", die ten doel heeft „het godsdienstig vooroordeel, en het bijgeloof bij de bevolking uit te Ontsnapte aangehouden. De 25-jarige J. S., die zaterdagavond uit de rijks- psychiatrische inrichting in Eindhoven ontsnapte is in Amsterdam aangehouden. Hij had op tweede kerstdag in 1955, op 'n verlaten terrein in Enschede een 17-jarig meisje vermoord. Hij was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikking van de regering gesteld. Eigenlijk is de schildwacht de man die tot taak heeft het buiten de leger tent van de edelman opgehangen wa penschild te bewaken. Hij doet dit al schilderend, dat wil zeggen: heen en weer lopend. Aangenomen kan worden dat dit woord schilderen hetzelfde is als schilderen: verven. De heen en weer gaande beweging is dan het punt van vergelijking. Een schilder is dus eigen lijk een: schildmakere maar de naam is overgedragen op degeen die op het reeds vervaardigde schild de kleuren en voor stellingen aanbracht waardoor zijn dra ger zich deeö kennen. Het woord schil der wordt zowel gebezigd voor de huis schilder als voor de kunstschilder. Vroe ger had ook het woord schilderij zulk een brede betekenis. Men bezigde het n.l. niet slechts voor een geschilderde voorstelling, maar sprak ook van de schilderij van een gebouw, d.w.z. het ^schilderwerk.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5