Wethouder Happé heropent feestende Amsterdamstraat In 8 minuten uw PASFOTO'S WJrolff „Gulden" verkeersregels werden in Haarlem rijksdaalders Ruim 250 Haarlemse sportlieden gaan deze zomer naar Duitsland FLIT 80 Jaar Neem de flitspuit! a f I.40 WOENSDAG 17 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VREUGDE OM ASFALTERING Klaar en naar maat PAARDRIJKLEDING RIJLAARZEN ETC. UNIFORMEN TROPENKLEDING SPORTCOMBI NATIES REGENJASSEN SCOOTERCOATS STUDENTENBARETTEN Burgerlijke Stand van Haarlem NAPOLITAINS Bejaarde voetgangster gewond bij aanrijding 47 woningen en 6 garages op de Glip aanbesteed Vraagt Uw Apotheker of Drogist Nieuwe straatnamen in plan „Eindenhout" CORNEL Bijeenkomsten van geslaagden van schoolverkeersexamens Boeketten anjers voor jonge moeders en bruidjes in Scarborough UIT STAD EN STREEK Alle insekten het huis uitl^T M Flessen vanaf '/j liter Es so DDT Groot aantal zomerspelen voor Haarlemse jeugd Krediet van drie mille gevraagd Brandstichter aangehouden Plan Leeuw en Hooft ligt ter inzage „Slang" in de tuin Spoedige bouw openbare kleuterschool aan de Glip Scholier doet aangifte van opzettelijke aanrijding J. Veldhof overleden Dinsdagavond leek hei of heel Haarlem- Oost in de Amsterdamstraat op de been was. Duizenden mensen stonden rijen dik op de straatstoepen en overal hing de vlag uit ten teken van algemene vreugde. De reden van dat alles was de officiële inge bruikneming van het nieuwe asfaltdek van deze winkelstraat. Het bestuur van de Amsterdamstraat Winkeliersvereniging had gemeend dat een gebeurtenis, waarop men dertig jaar popelend heeft gewacht, niet geruisloos voorbij mocht gaan. De voorzitter van de vereniging, de heer S. N. Verstraten, kon dan ook in zijn welkomstwoord met vreug de vaststellen, dat velen op zijn uitnodi ging op het feest van da Amsterdamstraat aanwezig te zijn gevolg hadden gegeven. Onder hen bevonden zich de wethouders Happé en Schippers, verscheidene leden van de gemeenteraad, ambtenaren van Openbare Werken en het bestuur van het wijkcc nité Haarlem-Oost. De heer Ver straten dankte hen allen voor hun aandeel in de vernieuwing van de straat. „Wij zijn er misschien nog trotser op dan die Haar lemmers die de tachtigjarige oorlog hielpen winnen", zo zei hij. .Vervolgens verzocht de heer Verstraten wethouder Happé de straat officieel te heropenen. De wethouder gaf de verzeke ring dat het gemeentebestuur even blij met. de staatvernieuwing was als de win keliers, omdat de asfaltering na veel moei lijkheden, schade en narigheid tot stand was gekomen. De heer Happé maaande dat de Amsterdamstraat na donkere tij den thans een goede toekomst als winkel straat tegemoet gaat. Op zijn woorden „Ik spreek de hoop en de wens uit dat de Am sterdamstraat nog meer dan tevoren haar naam als de. Kalverstraat van Haarlem- Oost eer zal aandoen", barstte een luid ge juich los. De vijfjarige Ansje Vos bood de wethouder daarna op een kussen een schaar aan, waarmee de heer Happé ener giek het traditionele lint doorknipte. Met de harmonie „Crescendo" voorop ging het toen in optocht over het nieuwe wegdek, dat inderdaad een aanmerkelijke ver fraaiing van de straat betekent. Het bestuur van de winkeliersvereniging hield tot slot in het parochiehuis „St. Jan" een receptie voor genodigden. Wethouder Happé herinnerde daar nogmaals aan de moeilijkheden en tegenslagen die aan de verbetering van de Amsterdamstraat voor af waren gegaan. Schertsend merkte hij op: „Er waren tijdens de rioleringswerk zaamheden winkeliers die hun schadepos ten bij de gemeente wilden indienen. Maar ze zullen toch ook niet de extra-winst, die Advertentie S HET RUI TER HU I S Vijzelstraat 15-17, Amsterdam-C. t/o Carlton Hotel. Alleen 1ste kwaliteiten BEVALLEN van een zoon: 15 juni E. H. Thoolen-Sanders; 16 juni E. E. E. Hètëm-De Vreede, J. Stijger-Crezée. BEVALLEN van een dochter: 14 juni H. P. Licht-Van den Bosch; 15 juni M. P. Bunnik-Smits; 16 juni M. M. Steenkist- Gieliam. GEHUWD: 16 juni H. J. Verleur en J. Baas. J. L. Bijl en G. Strijbis. OVERLEDEN: 13 juni H. M. Sprokkelen- burg, 69 j., Gasthuisvest; 14 juni W. van der Steen, 91 j., Gasthuisvest, J. M. Koks- Kamp, 70 j., Wagenweg, Th. G. Hoos, 67 j., Mrt. v. Heemskerkstraat. D. van der Meer, 60 j., Graafschapstraat; 15 juni J. Erenst- Vegter, 57 j., Hazepaterslaan, M. A. Oerle- mans-Goddrie, 94 j., Ramplaan, H. Kra nendonk, 76 j., Zomervaart. ONDERTROUWD: 15 juni H._ van de Stee- en E. van Dijck, 16 juni W. F. de Ruiter en S. J. Versteeg, B. Mantel en H. Klop, P. J. Gelaudie en M. Stoehr. Dit was het grote moment waarop wethouder Happé met het door knippen van een lint het nieuwe as}alt wegdek van de Amsterdamstraat in Haarlem-Oost officieel in gebruik stelde. ze straks als gevolg van de straatverbete ring zullen maken, in de gemeentekas storten?" De heer H. J. van Loppersum compli menteerde als voorzitter van het wijk- comité Haarlem-Oost de winkeliersvereni ging met de aanwinst. Hij wees er op dat de Amsterdamstraat jarenlang het zorgen kind van Haarlem-Oost is geweest. Volgens de spreker zijn er echter nog meer straten in dit stadsdeel die voor verbetering in aanmerking komen. Hij noemde onder meer de Schalkwijkerstraat bij de zoge naamde Dubbele Buurt, de Slachthuis straat en de Kruistochtstraat. De heer Van Loppersum sprak er zijn voldoening over uit dat Haarlem-Oost. bezig is zich zijn naam als vergeten wijk kwijt te raken. Advertentie Melk of puur Zwaar gevulde dozen f 1.80 en f 3.- Los: f L- per 100 gram. i m Een 83-jarige bewoonster van de Papen- torenvest in Haarlem is dinsdagavond om tien over half acht in de Spaarnwouder- straat in Haarlem aangereden door een scooter. Vermopdelijk lette de bejaarde da me niet voldoende op bij het oversteken. Zij moest met een hersenschudding in het Grote Gasthuis worden opgenomen. De scooterrijder kreeg wat schaaf wondjes, terwijl zijn voertuig schade aan een kop lamp opliep. B. en W. van Heemstede hebben van morgen in het Verversingshuis van Groe- nendaal in Heemstede de bouw van 47 woningen met bergingen, 6 garages en 2 bedrijfsruimien op een terrein ten westen van de Glipnerdreef in Heemstede aan besteed. Er waren in totaal 31 inschrijvingen. De hoogste was van de firma Ten Broeke uit IJmuiden met f 910.000 en de laagste van C. Overdevest uit Rijnzaterswoude met 740.100. A dvertpnt.i" B. en W. van Haarlem hebben besloten enkele straten in het uitbreidingsplan „Eindenhout", nabij de Wagenweg de vol gende namen te geven. Van Hogendorp- straat, Van Limburg Stirumstraat en Ly ceumlaan. Advertentie LAAT VADER NIET THUIS ZITTEN u Geef hem eens met elkaar een NIEUWE FIETS. Mooier en prettiger kunt u hem niet belonen. heeft keus uit ten minste 10(1 rijwielen. HOUTPLEIN 37 - TELEFOON 12493 Het Verbond voor Veilig Verkeer is in samenwerking met de plaatselijke ver keerspolitie een actie begonnen, waarbij weggebruikers door heel Nederland be proefd worden op hun kennis van de verkeersregels. Gedurende de drie weken dat de actie duurt worden dagelijks voet gangers, fietsers en bromfietsers, auto mobilisten, scooter- en motorrijders steekproefsgewijs ondervraagd omtrent de door het verbond opgestelde „gulden" re gels van het verkeer, die in de meeste dagbladen zijn gepubliceerd. Beantwoordt de ondervraagde de eerste vraag goed dan ontvangt hij of zij een boekenbon ter waarde van een rijksdaalder. Weet men ook op de tweede vraag het juiste ant woord dan krijgt men wederom een boe kenbon van cfczelfde waarde. Is de derde vraag eveneens goed beantwoord dan ontvangt men twee boekenbonnen van f 2.50. Weggebruikers die op alle drie de vragen het juiste antwoord weten te ge ven mogen een formulier invullen waarop vragen staan over de voorrangsregels. Daarmee kunnen zij meedoen aan de gro te landelijke verloting die door het ver bond wordt georganiseerd en waarvan de trekking op 20 augustus in Arnhem plaats heeft. De NCRV zal deze trekking over de radio uitzenden. Vandaag zijn in Haarlem vier wande lende dames aan de tand gevoeld. Twee van hen staken bij de verkeerslichten op het kruispunt Zijlstraat-Nassaulaan arge loos de weg over toen zij door de heer H. Machielsen, de directeur van het centraal bureau van het Verbond voor Veilig Ver keer, en de heer J. van Zijl, medewerker van de Haarlemse Vereniging voor Veilig Verkeer, werden staande gehouden. De Advertentie BAVADO - Rijksstraatweg 206 - Tel 50920 Van de zevenhonderd leerlingen van de Bloemendaalse scholen, die aan het ver- keersexamen hebben deelgenomen, zijn er achttien met nul fouten voor het volle dig examen geslaagd. Voor het volledig examen slaagden er 547 en moesten er 117 worden afgewezen. Voor het schrifte lijk examen alleen slaagden er dertien en werden er zeven afgewezen; alleen schrif telijk en voetgangersexamen: drie ge slaagd en één afgewezen; alleen wielrij ders en voetgangersexamen: zes geslaagd en zes afgewezen. Voor de geslaagde leerlingen van dit on- derwijsexamen zullen feestelijke bijeen komsten in gebouw „Domi" aan het Zand- voorterpad in Overveen worden gehouden. Er zullen films vertoond worden van het Verbond voor Veilig Verkeer, verder zal er een goochelaar optreden en wordt een competitiewedstrijd worden gehouden on der leiding van inspekteur van politie J. L. de Rave. De bijeenkomsten zullen op donderdag 18 en vrijdag 19 juni gehouden worden en wel donderdags des middags om half twee, vrijdagmorgen om half tien en vrijdagmiddag om half twee. De burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Pee reboom Voller zal de bijeenkomst op vrij dagmorgen bijwonen. eerste dame „zakte" al bij de eerste vraag: „Wanneer steekt u een rijweg over?". Me vrouw Timmerman uit de Jelgersmastraat beantwoordde één vraag goed en ontving dus een boekenbon. Mevrouw Paanakker uit de Anegang, die voorbeeldig met haar kinderwagen en hond de Nassaulaan over stak bracht het tot twee goede antwoor den. Het vierde „slachtoffer", mej. Van der Gaag uit Oegstgeest, werd eveneens met twee boekenbonnen verblijd. Zij strandde evenals haar voorgangster op de vraag binnen welke afstand van de beschermde oversteekplaats men verplicht is hiervan gebruik te maken (50 meter). Deze „verkeers-testactie" van het Ver bond voor Veilig Verkeer lijkt ons een lofwaardig initiatief. Moge zijn „gulden" regels een regen van rijksdaalders doen neerdalen op de Nederlandse weggebrui kers! De verkeerstestin volle gang. Links de heer H. Machielsen, directeur van het centraal bureau van het Verbond voor Veilig Verkeer. Rechts de heer J. van Zijl, medewerker van de Ver eniging voor Veilig Verkeer in Haar lem, die een passerende dame een vraag stelt. De auto van het verbond die geparkeerdstaat bij het bord, dat ter plaatse een wachtverbod aangeeft, zou men een voorbeeld kunnen noemen van „hoe het niet moet Evenals voorgaande jaren zal het sport- uitwisselingscentrum „Sporlcontact bui tenland" te Amsterdam weer talrijke groe- Haarlemse tafeltennis- en volleybal-groep pen sportlieden over de grenzen leiden. Dit keer gaan er 22 groepen met in totaal 1100 deelnemers op reis en daaronder be vinden zich 250 Haarlemmers. Op vrijdagmorgen 26 juni vertrekt een van ongeveer 45 personen naar Joegosla vië voor een elfdaagsc reis. Op de eerste reisdag sluit zich onderweg een busgroep van de middenduitse sportvereniging „Sportfreunde siegen" bij het Haarlemse gezelschap aan. Van Haarlemse zijde neemt de kampioen van Kennemerland, Kees Schoof, aan deze tocht deel en verder Boot, Êoers, Voogd en Hart, alsmede de sterke Haarlemse dame Anneke Lahey. De Joegoslaven zul len onder meer aantreden met de num mers 2 en 5 van Joegoslavië, Tomacic en Kern. Er staan wedstrijden in Ljubljana, Bied en Koper op het programma en toch ten naar de Ariatische kust en de Jülische Alpen. De leiding van deze reis is in han den van de heren George Oudt, Van Dijk en Th. Hart. Een groep van de sportvereniging JOHEZ trekt met 45 deelnemers onder leiding van de heer Schuuring op 4 juli naar Vorarl- berg/Bodensee voor een negendaagse reis. Dit geschiedt als onderdeel van de uit wisseling met de Oostenrijkse vereniging „Hörbranz", welke club eind augustus met voetbal- en tafeltennisteams naar Haar lem zal komen. Er worden wedstrijden ge speeld in Oberreute, Hörbranz en Bregenz, terwijl er voorts tochtjes op het program ma staan naar de Oostenrijkse en Beierse Alpen. Op zondagmorgen 2 augustus vertrek ken 45 deelnemers van de voetbalvereni ging Schoten met de eerste seniorenploeg en de A-junioren voor een negendaagse reis naar Noord Jutland in Denemarken. Deze teams zullen deelnemen in Bjer- ringbrö aan een internationaal toernooi waarbij naast Deense ploegen ook de Duitse ploeg van de B.C. Eintracht deel zal nemen. Men gaat onder meer naar Aarhuus en de Deense fjorden. Eveneens op 2 augustus reist de hand balclub Concordia met haar dames- en herenteams met 45 deelnemers naar Noord Jutland voor deelneming aan een internationaal handbaltoernooi, waaraan ook een Duits elftal deelneemt. De Concor- dianen worden ondergebracht in Thorsö. Ook deze tocht duurt negen dagen. Op 21 augustus tenslotte vertrekt de handbalclub De Blinkert met vijftig deel nemers - een dames_ en een herenteam - naar Vorarlberg en Bodensee. Men speelt tegen Dornbirn, welke vereniging met het herenteam, kampioen van West-Oosten- De vereniging „De Nederlandse bloe misterij" in Den Haag heeft het aardige denkbeeld gehad. Hollandse anjers naar Engeland te laten overvliegen, welke ge durende de Dutch Festival Week in Scar borough in de vorm van boeketten door de Haarlemse bloemenmeisjes worden aan geboden aan de moeder van elke baby, welke gedurende deze week in Scarbo rough geboren wordt, alsmede aan alle bruidjes die gedurende deze periode in het huwelijk treden. Dinsdag werden voor de eerste maal een drietal boeketten aan moeders in de ziekenhuizen uitgereikt. Dit gebaar van vriendschap en hartelijkheid wordt in Scarborough op hoge prijs ge steld. rijk, begin juli Haarlem zal bezoeken. Het wedstrijdprogramma voor De Blinkert be vat wedstrijden in Dornbirn en Linden- berg en een zaalhandbalwedstrijd tegen een team van de nieuwe Duitse Bundes- wehr. De damesploeg komt onder meer uit in Lindau. Ook deze tocht zal negen dagep duren. Nieuws in het kort B.B.-oefening. In Zandvoort zal bin nenkort een B.B.-oefening worden gehou den. Niet op 24 juli, zoals abusievelijk werd bericht, maar op woensdag 24 juni. Zomervakantie in Bloemendaal. Alle openbare scholen in de gemeente Bloemen daal zullen dit jaar van 20 juli tot 1 sep tember vakantie krijgen. Tfnholtverzameling. Van half juli tot half augustus zal een belangrijk deel van de Tinholtverzameling in „Bloemenheuvel" in Overveen geëxposeerd worden. E.H.I.O. In ons bericht over het uit reiken van diploma's door de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis, meldden wij, dat de 26 kandidaten geslaagd waren voor het E.H.B.O.-examen. Deze cursisten slaagden echter voor het E.H.I.O.- examen (Eerste Hulp In Oorlogstijd). Voetpaden worden vernieuwd. In het Kinheimpark in Bloemendaal zullen door de dienst van Publieke Werken diverse asfaltvoetpaden vernieuwd worden. Dit gebeurt onder meer in de Essenlaan, de Berkenlaan en de Plantsoenlaan. Advertentie ook in aerosolf 4.50 Naast speeltuinwerk: In samenwerking met de Haarlemse ge meentelijke dienst voor sport- en jeugdza ken hebben de Haarlemse Sportraad en de Raad voor de Jeugd bij wijze van proef een plan opgesteld voor het houden van een groot aantal bijeenkomsten en spelen voor de jeugd gedurende het laatste deel van de zomervakantie. Naast een veelzijdig sportprogramma in het Krelagehuis en excursies naar de Kennemerduinen, voorziet het plan in een aantal kindertoneelvoorstellingen, die ver zorgd zullen worden door de toneelgroep „Arena". Verder zullen vele kinderen ge durende een week bezig worden gehouden met allerlei creatieve verrichtingen. Men heeft dit plan-ontwikkeld, omdat in de praktijk is gebleken, dat niettegenstaan de de werkzaamheden van de beide Haar lemse Speeltuinverbonden, nog een groot aantal kinderen zich in de vakantie niet voldoende kunnen bezig houden en met hun tijd geen raad weten. Het ligt in de bedoeling een deelnemers bijdrage te vragen, die varieert van f 0,10 tot f 0.35. Deze bijdragen zijn echter niet voldoende om de kosten te dekken. Hier boven zal nog een bedrag van f 3.000 no dig zijn voor de financiering van de kos ten. B. en W. vragen de raad dit krediet te voteren. De Haarlemse recherche heeft een 26- jarige Haarlemse monteur aangehouden, die verdacht werd van het stichten van verscheidene brandjes aan auto's en ande re objecten in de Haarlemse binnenstad. De man had het speciaal voorzien op auto banden. Hij heeft bekend en is ingesloten. In de nacht van 5 april stak de monteur een buitenband van een geparkeerde vrachtauto in brand In de nacht van 24 mei volgden wat lege kistjes in een poortje aan de Grote Houtstraat. In de nacht van 8 juni werden twee buitenbanden van een vrachtauto in de Damstraat, het zeil van een vrachtauto op de Begijnhof en een bak fiets beladen met papier aan het Spaarne door het vuur van de monteur aangetast. En ten slotte stak de man afgelopen zon dagnacht in de Stoofsteeg de voorband van een personenauto in brand en even later een fiets in het reeds eerder genoem de poortje aan de Grote Houtstraat. Tot en met 15 iuli ligt op de gemeente secretarie in Haarlem ter inzage het uit breidingsplan „Leeuw en Hooft", dat betrekking heeft op de gronden, begrensd door de Zuiderhoutiaan, de Emmauslaan en het sportterrein van HFC. Het bestuur van het St. Jacobs-godshuis heeft plannen op deze gronden een bejaardencentrum te stichten. Daartoe dient de huidige bebou wing van dit oude buiten, ondermeer het woonhuis, te verdwijnen. Tot nu toe geldt voor dit gebied het uit breidingsplan „Zuidwest", daterend van 1931, dat één woonhuis aangeeft. Een wij ziging van het uitbreidingsplan is dus noodzakelijk om de bouw van het bejaar dentehuis mogelijk te maken. De nieuwe bebouwing is zodanig gepro jecteerd dat de mooie bomenrij aan de zuidzijde van het terrein onaangetast blijft. De Emmauslaan zal enigszins in westelijke richting worden verschoven, waardoor tussen deze laan en het terrein van „Leeuw en Hooft" 'n voetpad kan wor den aangelegd. In dit plan wordt voorts rekening gehouden met een v-, breding van de Zuiderhoutiaan. Tot en met 15 juli kunnen bezwaren te gen het plan bij de gemeenteraad van Haarlem worden ingebracht. „Er zit een kleine slang in de achter tuin", luidde de mededeling die een in woonster van de Indischestraat in Haar lem-Noord dinsdagmorgen omstreeks elf uur aan het politiebureau in dit stadsdeel deed. Een hoofdagent spoedde zich naar 't be wuste adres en hij nam het kronkelende dier in een doos mee naar het bureau. Een deskundige die op verzoek van de po litie even later arriveerde stelde vast dat de „slang" een uit de kluiten geschoten hazelworm was In de vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad op donderdag 25 juni komt een voorstel van B. en W. aan de orde om een krediet van rond een ton beschik baar te stellen voor de bouw van een open bare kleuterschool aan de Glip. De raad heeft reeds tot de bouw van deze school besloten. Gebleken is toen dat ook van r.k. en protestants-christelijke zijde plan nen bestaan voor de bouw van een kleuter school in deze buurtschap. De wethouder van onderwijs, de heer J. C. Corver, heeft overleg gepleegd ten einde te bezien of de verschillende scho len kunnen worden gecombineerd. Dit blijkt niet mogelijk. Daarom zal spoedig worden overgegaan tot de bouw van de openbare kleuterschool, die drie lokalen omvat. Getracht zal zelfs worden het schoolgebouw, dat gedeeltelijk in hout wordt opgetrokken, nog voor oktober ge reed te hebben. Dit zal echter vermoede lijk niet gelukken. Een 20-jarige Haarlemse scholier heeft er bij de Haarlemse pdift.ie aangifte van gedaan dat hij in de buurt van het Hout plein door een vrachtautochauffeur opzet telijk is aangereden, waarbij zijn fiets zwaar werd beschadigd. De jongeman fietste zoals hij vertelde, dinsdagavond om tien voor acht op het Houtplein en wilde het Frederikspark in rijden. De chauffeur van een vrachtauto die op dat moment van rechts de Wagen weg af kwam rijden, was er waarschijn lijk verontwaardigd over dat de fietser hem geen voorrang zou hebben verleend. Luid claxonerend zette hij de scholier ach terna en bij het Sportfondsenbad reed hij over de fiets, waar de jongeman nog juist af kon springen, heen. Daarop reed hij de wagen achteruit en wilde zijn weg vervol gen, maar de scholier verzocht hem zijn naam op te geven. De chauffeur voldeed aan dit verzoek en zei dat de verzekering wel zou betalen. De Haarlemse politie stelt naar aanleiding van dit verhaal van de scholier een onderzoek in. Advertentie Te Heemstede is op zevenenvijftigjarige leeftijd overleden de heer J. Veldhof, die vroeger een belangrijke functie heeft ver vuld in de Zwemclub „Haarlem". In het bijzonder heeft hij zich toegelegd op trai nen van leden en aanvankelijk was hij verbonden aan de vereniging „De Water ratten". Toen in 1928 de Zwemclub „Haar lem" werd opgericht ging hij naar deze club over en met zwemmers als Cor Zee man, Jan van Hemsbergen, gebroeders Van der Meer, Harry Kooy en Van Mei- kensteijn heeft hij vele successen geboekt. Om gezondheidsredenen kon hij zich in de laatste jaren niet voldoende geven aan de training, maar met belangstelling bleef hij het wel en wee van de zwemmers volgen. Zijn verdiensten zijn erkend door de be noeming tot erelid van „Haarlem". De heer Veldhof was bankemployé te Am sterdam. Vrijdagmiddag om twee uur za! zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam ter aarde be steld worden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7