Tweede Kamer gaat akkoord met garantie voor Hiltonhotels /lïda Gian Carlo Menotti bedot u Q.'th.daitfuma Dit jaar tot nu toe slechts twee gevallen van kinderverlamming fLove/y NAAIMACHINES Staatssecretaris bereid tot overleg inzake Nederlandse hotelbouwplannen Plan voor verkeerspark in de hoofdstad Fregat „De Zeeuw" in La Coruna Kamer co m missie vraagt Is het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea veranderd? Produktschap vraagt vrij prijsbeleid voor melk Vaderdag 1959 Loire van Smit het eerst bij brandend kabelschip Bosbrand onder Utrecht met moeite bedwongen Er zlfil maar Handelsreiziger zou 42 inbraken gepleegd hebben Jonge aanplant op de Veluwe verdort Australische ministers naar Nederland Actie der Ned. Hervormde kerk voor kerkenbouw DONDERDAG 18 JUNI 1959 1 Van onze parlementaire redacteur Met alleen de stemmen tegen van de communisten, de P.S.P. en de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp aangc-"- men, waarin de regering wordt gemach tigd tot het geven van een garantie voor de betaling van rente en aflossing van le ningen voor de bouw van een Hiltonhotel te Rotterdam en te Amsterdam. Staatssec retaris Veldkamp deed de toezegging dat hij de Kamer zal inlichten over het resul taat van het beraad tussen de overheid en het georganiseerde hotelwezen over de fi nanciering van de Nederlandse hotelbouw. Na deze verklaring zag de heer Van den Heuvel (K.V.P.) af van het indienen van een motie met de strekking dat ook de Ne derlandse hotelbouw moet worden ge steund. De instemming van de Kamer met het wetsontwerp ging niet helemaal van harte. Het is even bezwaarlijk „ja" als „nee" te zeggen, oordeelde de heer Van Leeuwen (V.V.D.) en daarmee achtte staatssecre taris Veldkamp de stemming in de Kamer goed getypeerd. Voor hem had echter de doorslag gegeven het algemeen belang dat ons land heeft bij toeneming van het aantal buitenlandse toeristen. Vroeger beschouwde men de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer als een aardige liefhebberij, aldus dr. Veld kamp, maar vreemdelingenverkeer is thans een welvaartsbron, die een beteke nende bijdrage zou kunnen leveren tot de welvaart van ons land. In 1958 bedroegen de inkomsten uit het vreemdelingenver keer 300 miljoen gulden. Nederland heeft tal van mogelijkheden zich als toeristisch land te ontwikkelen, maar de kansen gaan voorbij als niet tij dig de hotelaccommodatie wordt verbe terd. Onze luchtvaart en scheepvaart heb ben groot belang bij het vervoer van toe risten. Door de komst van straalvliegtui- Advertentie Insektenverdelger I u c h tve rve rs e r In één VLIDO spuitbus Nu met één vingerdruk een dubbele weldaad: wég mot ten, muggen, vliegenwég hinderlijke luchtjes! Ga gauw zo'n grote voordelige bus halen! s,, 'n Er dal produkt, dus goed Een 25-jarige Amsterdammer, directeur van een instituut voor theoretisch ver- keersonderwijs, heeft de Dienst voor Pu blieke Werken in de hoofdstad het ont werp voorgelegd van een verkeerspark, dat aan de Jan van Galenstraat in Am- sterdam-west zou moeten komen. In dit park, dat van wegen, viaducten, kruis punten en wegsplitsingen zal worden voor zien, kunnen de bezoekers in kleine autoo tjes en op motorfietsjes practische ver- keerslessen krijgen De initiatiefnemer ziet hierin niet alleen een attractie voor kinderen, maar ook voor volwassenen. Hij heeft reeds vele instanties en perso nen voor zijn plan geinteresseerd. Zo zou de Nederlandse Heidemaatschappij be reid zijn het grondwerk uit te voeren. De Nederlandse Vereniging van Wegenbou wers wil medewerking verlenen aan het aanleggen van de wegen en de gebouw tjes. Verkeersborden zouden door leer lingen van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijven en de Stichting Vakoplei ding Smederij en Constructiebedrijven kunnen worden uitgevoerd. De ontwerper denkt ongeveer 70 autoo tjes nodig te hebben. Deze zullen worden uitgevoerd naar de wensen van de deel nemende bedrijven. Het Nederlandse fregat „De Zeeuw" dat ljuni met tweede- en jongstejaars adel- norsten uit Den Helder is vertrokken, 'leeft van 12 tot 15 juni een niet-officieel oezoek gebracht aan La Coruna in Spanje. De opvarenden werden gastvrij ontvan gen in het raadhuis, in de sociëteit en in ie marineclub. Hun werd een autobustocht taar Santiago de Compestelo, de plaats waar de apostel Jacobus begraven zou 'jin, aangeboden. De hoornblazer van het schip en vier adelborsten-hoornblazers traden in een muziekprogramma voor de radio op. Het '•vas het eerste niet-officiële bezoek van "■en Nederlands oorlogsschip sinds 1903, toen hr. ms. „Python" La Coruna bezocht. gen staat het toeristisch verkeer aan het begin van een nieuwe ontwikkeling. Door de bouw van de Hilton-hotels ont staat geen overcapaciteit, maar wordt slechts een deel van het tekort aan hotels in Nederland opgeheven, aldus de staats secretaris. Niemand ontkent de noodzaak van de bouw van een aantal moderne gro te hotels, omdat anders de toeristen- stroom Nederland gaat mijden. Nationale initiatieven voor de bouw van zulke hotels hebben de staatssecretaris nimmer bereikt. Hij heeft geen enkel ver gelijkbaar project mét 't Hiltonplan voor gelegd gekregen. In de afgelopen tien jaar zijn overigens met overheidssteun 32 ho tels gebouwd met 1.628 bedden. Met nadruk verklaarde de staatssecre taris dat hij positief staat tegenover Ne derlandse hotelbouwplannen.Er bestaat be hoefte aan financiële voorzieningen. Er moet beraad komen tussen overheid en het georganiseerde hotelwezen en in het kader van dat beraad zal de financiering van de hotelbouw nader moeten worden bezien. De heer Van Rijckevorsel was tegen het verlenen van de staatsgarantie omdat hij veel te grote risico's ziet. Als Hilton plot seling de exploitatie stopt, zit men met de hotels. In de exploitatievoorwaarden zit teveel speling ten gunste van Hilton. De overgrote meerderheid van de Ka mer was echter van mening, dat het risi co niet te groot is, omdat Hilton (New York) met de organisatie die er achter staat, zelf de toeristen aanbrengt van een bepaalde klasse, waardoor eventuele con currentie voor Nederlandse hotels zich zal beperken tot enkele speciale hotels. De vaste commissie voor Defensie uit de Tweede Kamer is in het eindverslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet en de wet voor het reser- vepersoneel der krijgsmacht teruggekomen op een opmerking van de minister naar aanleiding van de jongste regeringsvei-- klaring, luidende: „De aandrang op een spoedige behande ling van het wetsontwerp houdt onder meer verband met de door de regering voorgestane politiek ten aanzien van Ne derlands Nieuw-Guinea". „Moet uit deze woorden, aldus vroegen de leden van de commissie, worden afge leid, dat in het beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea verandering is gekomen op grond van aan de regering bekende feite lijke omstandigheden?" Het Produktschap voor Zuivel heeft in een brief aan de minister van Economi sche Zaken gevraagd, de vorming van de consumptiemelkprijs vrij te laten. Het pro duktschap wil zelf voorlopig nog een re pressief toezicht op deze prijzen uitoefenen om excessen te voorkomen. Het produktschap meent, dat een vrij prijsbeleid in overeenstemming is met de gewijzigde conjuncturele omstandigheden. Het acht het niet redelijk, dat de bij de consumptiemelkvoorziening betrokkenen aan een prijsbewaking gebonden blijven, die dateert uit een reeds afgesloten perio de. In de brief geeft het produktschap een aantal voorbeelden van de omslachtige gang van zaken bij de preventieve prijs bewaking, zoals die tot nu toe geschiedt. Advertentie KOFFERSCHRIJFMACHINES vanaf 225. Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De sleepboot „Loire" van L. Smit en co's internationale sleepdiensten in Rot terdam is woensdagmorgen om kwart over tien als eerste bij het smeulende Brit se schip „Ocean Layer" aangekomen op de Atlantische Oceaan tussen de Azoren en Ouessant. De Duitse sleepboot „Wotan" heeft het kabelschip echter op sleeptouw genomen. De „Flavia" is naar Falmouth vertrok ken waar het schip vrijdag wordt ver wacht. De „Wotan" zet eveneens koers naar deze haven. Het is jammer voor de Nederlandse sleep boot dat de rederij van de „Flavia" een contract had met de „Wotan". De „Loire" heeft woensdagavond koers gezet naar Maassluis. Een woordvoerder van de sleepboot maatschappij Bugsier te Hamburg heeft verklaard dat haar zeesleper „Wotan" een onweerlegbaar contract heeft om het Britse kabelschip „Ocean Layer" over te nemen van het Duitse motorschip „Fla via". Men zei niet te kunnen begrijpen waarom de firma L. Smit en co. uit Rot terdam haar zeesleper „Loire" heeft ge stuurd. De brandweren van Zeist, Soest, Huis ter Heide, Bos en Duin, Bilthoven en mili taire mobiele eenheden hebben woensdag een verwoede strijd geleverd tegen een hardnekkige bosbrand, die in Bilthoven ontstaan was, zich via de kruinen van bo men snel verplaatste naar Den Dolder, waar het vuur voedsel vond in het kurk droge mos en gras, vliegdennen en struik gewas en in een minimum van tijd een bosperceel van honderd meter breedte en achthonderd meter diepte tot een smeu lende, walmende vlakte maakte. Boven de vuurhaard cirkelde een les- vliegtuig van Soesterberg, die via de ver keerstoren in verbinding stond met een mobilofoonauto, van waaruit het bluswerk geleid werd. Vele kilometers brandslangen moesten worden uitgelegd om de spuitgasten dicht bij de vuurhaard te kunnen brengen. Mi litaire instanties leverden auto's met pompen, die het water voortstuwden en druk gaven. Ongeveer 150 manschappen van de Luwa hebben brandgangen gegra ven. De nabijheid van woningen maakte extra voorzieningen noodzakelijk. Aange koppelde brandslangen lagen klaar om bij het minste gevaar de woningen nat te hou den. Men slaagde erin het smeulende vuur te beperken tot het bosperceel. Heidebrand bij Wierden In het Westerveen bij Almelo heeft woensdag een felle heidebrand gewoed. Een grote oppervlakte heide tussen Nij- verdal en Wierden ging verloren. De brandweren van Hellendoorn en Wierden kregen tegen de avond assistentie van 120 militairen van de vliegbasis Twnethe. Advertentie £TTl«ll53iliP m VRAAG Voor vader In speciale geschenk verpakking Het Bossche gerechtshof heeft in hoge beroep de zaak behandeld tegen een Haag se vertegenwoordiger, aan wie drie var de 42 inbraken ten laste waren gelegd, di< hij in de jaren 1956 en 1957 samen mei enkele andere beruchte lieden gepleegd zou hebben. De Bossche rechtbank hac hem daarvoor veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest, van welke straf de procureur-gene raal bevestiging eiste. De verdachte, die bij vorige „gelegen heden" zelf bijzonder uitvoerig zijn ver dediging gevoerd had erkende de ten las te gelegde feiten, doch had bezwaar tegen de opgelegde straf. Hij zeide van mening te zijn in zijn leven al vaak onrechtvaar dig en zwaar gestraft te zijn en hij zochl daarvoor nu compensatie. Ook meende hij dat de rechtbank ten onrechte geloof ge hecht zou hebben aan beschuldigingen van zijn vroegere medeplichtigen als zou hij voor geweld niet teruggedeinsd zijn. Twee getuigen décharge, een inspecteur en een hoofdagent van politie uit Den Haag verklaarden dat zij nooit enig wapen bij de verdachte gevonden hadden. De raadsman betoogde dat de verdach te, die sinds zijn 13e jaar regelmatig met de justitie in aanraking is geweest en 25 jaar in gevangenissen heeft doorgebracht, nooit de kans heeft gekregen om onder toezicht en onder pressie van een voor waardelijke veroordeling een nieuw leven te beginnen. Hij bepleitte een gecombi neerde straf met een voorwaardelijke ter beschikbaarstelling. Het hof zal op I juli arrest wijzen. Onderscheiden. De Amerikaanse am bassadeur in Nederland heeft het Legioen van Verdienste uitgereikt aan generaal- majoor b.d. H. O. Romswinckel, de vroe gere commandant van het Korps Mari niers, en aan schout bij nacht b.d. G. Koudijs, die als marine-attaché aan de Nederlandse ambassade te Washington verbonden is geweest. Op de hoge zandgronden van de Veluwe hebben vele gewassen ernstig van de droogte te lijden en de landbouwers reke nen op een slechte oogst. Rogge en haver hebben wel een redelijke korrel, doch de halmen blijven kort, hetgeen een vermin derde stro-opbrengst zal geven. De aard appels en andere knolgewassen zetten over het algemeen slechts kleine vruchten. Alarmerend acht men de situatie in de bosbouw, daar de grens tussen de kurk droge en de nog wat vochtige grond steeds verder zakt. Wat niet diep geworteld is sterft af en dat geldt met name voor vele hectaren jonge aanplanting. Duizenden boompjes zijn al verdord en dood en ook in de boskwekerijen is de schade aanzien-- lijk. Op tal van plaatsen kunnen zelfs boompjes, die al drie of vier jaar geleden geplant werden niet langer tegen de voort durende droogte en ook zij sterven af. De verschroeide aanplant van jong bos bete kent voor de bosbouwer een schade van ongeveer 1.000 per hectare. Advert eu üe Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. H^utstr. 181, Tel. 14444 Advertentie De wereldvermaarde deodorant-stick voor de verzorgde vrouw luxe draaistick 3.Ï5 handige tas-stick 1.9S regelt de transpiratie voorkomt de geur beschermt Uw garderobe. Bij de hoofdinspectie van de Volksge zondheid zijn in dit jaar tot nu toe nog maar twee gevallen van kinderverlam ming aangegeven. In de overeenkomstige periode van 1957 werden reeds 50 geval len geregistreerd. Dit deelde de voorzit ter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen (C.B.O.Z.), de heer C. J. van Lienden, mede in een te Utrecht gehouden vergadering van deze bond. Hij verklaarde dat het nog niet mo gelijk is na te gaan in hoeverre dit te dan ken is aan de Salk-vaccinaties, zodat er naar zijn mening nog geen reden voor een te groot optimisme is. De heer Van Lienden sprak voorts over het vraagstuk van de verpleging van lang durige zieken in verpleeghuizen. Het zal naar zijn mening in het belang zijn van de bejaarden en ook van jonge ren die met langdurige ziekten hebben te kampen, dat ook vanwege de verplichte en de vrijwillige verzekering een oplossing van dit vraagstuk wordt bevorderd. Hij zei voorts dat de geestelijke volks gezondheid sterk zou worden gediend, in dien ook de psycho-therapie voor de zie kenfondsverzekerden meer algemeen be reikbaar zou worden. Een zorgenkind blijft het probleem der schooltandverzorging. Ongeveer 600.000 schoolkinderen nemen hieraan thans deel en de ziekenfondsen zijn bereid om samen met de gemeenten ten behoeve van deze schooltandverzorging belangrijke offers te brengen. Sprekende over de ziekenhuisverpleging zei de heer Van Lienden, dat de kosten daarvan thans een derde bedragen van de totale uitgaven van het ziekenfondswezen. Het verlangen van de ziekenfondsen om in overleg met de ziekenhuizen tot over eenkomsten te komen wordt steeds groter en dringender en hierbij doemen vraag- Hier en daar in deze won derlijke wereld zal er best een hoteleigenaar worden gevon den, die liedjes maakt. Mis schien wijdt hij zich zo ernstig aan zijn liefhebberij, dat hij bij voorkeur van componeren 3preekt. Maar omgekeerd zal een componist, die als vrije tijd-passering een hotel ex ploiteert, toch wel een heel grote zeldzaamheid zijn. Zo'n hobbyist bestaat en hij heet Gian Carlo Menotti. Die naam kan .i wat zeggen, want hij is waarlijk niet de eerste de beste. Zijn werken hebben hem in Europa en aan de over zijde van de Atlantische Oceaan een grote reputatie be zorgd. Daarnaast houdt hij van organiseren, verleden jaar werd voor het eerst zijn Fes tival der Twee Werelden ge houden in Spoleto, een dro merig Umbrisch stadje op on geveer honderdtien kilometer van Rome. De betiteling van dit machtige muziek-, toneel- en balletfeest is symbolisch: de Italiaan Menotti heeft zijn grootste successen geboekt in Amerika. Als u binnen de periode van vandaag tot 12 juli in de na bijheid van Spoleto moet zijn, zult u kans hebben kunst op hoog niveau te genieten. U bent al te laat om de opvoering bij te wonen van Donizetti's zelden gespeelde opera „II Duca d'Alba", want daarmee is het festival verleden week donderdag geopend. Gelukkig komt er echter daarna nog veel meer aan belangrijke evenementen. Er worden wer ken uitgevoerd van Jean Coc- teau, Eugene Ionesco, Truman Capote en W. H. Auden met muziek van befaamde compo nisten, het American Ballet treedt op en men kan diverse Mocht u ooit in Spoleto komen en de komende weken zijn er in verband met het Festival der Twee Werelden zeer gunstig voor dan moet u eens naar het hotel vragen van Gian Carlo Menotti. U zult ervaren, dat hij, behalve serieus kunstenaar, een grappenmaker is van de goede soort. opera's zien van Prokofief en Verdi en toneelstukken bijwo nen van Tennessee Williams en Félicien Marceau. Dit is nog maar een summier uittreksel. En al dit schoons is zorgvuldig bijeengegaard door Gian Carlo Menotti. U zult zich over zijn programma keuze bepaald niet hebben te beklagen. Zeer waarschijnlijk zult ge na een verblijf in zijn hotel ook niet woedend het klach- tenboek vragen om er uw grieven in te noteren. Wanneer u bij hem onderdak vraagt en krijgt, doet u dat in de weten schap een beetje bedot te zul len worden. U bent vooraf ge waarschuwd en loopt dus met open ogen in de val. Een paar jaar geleden kocht Menotti dit hotel, een oud ge bouw, dat in de veertiende eeuw de vrome monniken van een kloosterorde herbergde en ongeveer vierhonderd jaar la ter zijn tegenwoordige bestem ming kreeg. Het was verwaar loosd en verlopen, zodat Me notti begreep er alleen iets van te kunnen maken, als hij het van binnen en van buiten ra dicaal restaureerde. De Italiaanse binnenhuis architecten met hun fijn ge voel voor het gebruik van ge durfde kleuren staan terecht hoog genoteerd. Een van de meest vooraanstaande is mo- menteeel de nog jonge Piero Aversa, die zijn carrière be gon met het ontwerpen van kinderhoedjes. Dat was vijf jaar geleden, toen hij zich pas in New York had gevestigd. Nu hoeft hij dat allang niet meer te doen hij kan zijn eigen prijzen vaststellen voor het inrichten van woningen en gebouwen, terwijl het ontwer pen van stoffen en tapijten hem en passant ook nog aardig wat in het laatje brengt. Menotti gaf hem de op dracht: voorzie het oude hotel van alle mogelijke comfort en zorg er tevens voor, dat nie mand, die het ooit heeft ge zien of er ooit is geweest, het van zijn leven vergeet. „Je mag het zo gek maken als je wilt." Menotti wist, dat hij Piero Aversa met een gerust hart de artistieke uitwerking kon overlaten en de binnenhuis architect was niet onbekend met de humoristische geaard heid van zijn tijdelijke brood heer. Enthousiast begon hij aan zijn ongewone taak. En uit de kostelijke combinatie van fijne kunstzinnigheid en een aantal dolle invallen ontstond een uniek geheel, waarover Menotti uiteindelijk meer dan tevreden was. Welke vreemde sprongen zijn fantasie ook maakte, Aversa is nooit vergeten, dat het gebouw tenslotte doel matig moest zijn. Dat is het dan ook in alle opzichten ge worden. De kamers zijn ruim, fris en van alle moderne ge makken voorzien. De eetzaal is door een fraaie decoratie een lust voor het oog wat men er opgediend krijgt, streelt de tong. Tot zo ver is alles normaal, maar voor de rest komt men niet anders dan excentrieke dingen tegen. Wie zich na de maaltijd even rustig in een hoekje neerzet om een ansichtkaart naar de beminde verwanten te schrijven, zal geneigd zijn het tafeltje eerst vrij te willen maken: er ligt een opengeslagen tijdschrift in de weg. De vingers glijden echter zonder tegenstand te ontmoeten over het glanzende oppervlak het tijdschrift is er bedrieglijk echt op geschil derd. Als hij dan glimlachend plaatsneemt op de stoel (zacht rose) voor het knalrode tafel blad met het zwarte metalen onderstel, denkt hij mogelijk even na over de beginzin. Zijn blik valt daarbij op een merk waardig stilleven aan de wand. Daar hangen, onder een plank je met boeken, broederlijk naast elkaar een versleten bor stel, een nogal onfrisse kam en een schaar. Niemand zal de boeken ooit lezen of de toilet artikelen gebruiken, want ze bestaan slechts in een één dimensionale verhouding. De gast zal zich dan herin neren bij entree in de slaap kamer ook al van de ene ver bazing in de andere te zijn ge vallen. De bloemetjes op het nachtkastje tussen de twee en kele bedden doen van veraf zeer natuurlijk aan, maar ze zijn op de wand geschilderd. Hetzelfde is het geval met het lieve kinderfiguurtje, dat een prentenboek leest. De knoppen op het achterschot van het bed zijn niet echt. En wat hem al gauw met een zucht van ver lichting is opgevallen: de tal loze insecten en vlinders op het behang hebben verf en penseel nodig gehad om schijnbaar tot leven te komen. Heeft Aversa aan zijn grote voorganger Veronese gedacht? Deze beroemde zestiende eeuwer mocht immers in de Villa Barbora in Maser op dezelfde manier te werk gaan en het resultaat staat thans nog ter bezichtiging. Daar schrikt men meer van allerlei duistere figuren, die uit hoe ken en in gangen op u af schij nen te komen. Zijn moderne navolger zoekt het meer in soms idiote voorwerpen, juist op plaatsen waar men ze niet verwacht. Een flesje vergif in de klerenkast lijkt een vrij lu gubere vondst en hoe is het vogeltje erin terecht gekomen? Heeft een vorige gast non chalant zijn sieraden en hor loge achtergelaten? De kost baarheden hangen aan spijkers in de muur; probeer maar niet ze mee te nemen, want dan wacht u een teleurstelling. En in de badkamer: heeft het kamermeisje vergeten het ver trek op te ruimen, waardoor u nu tegen de tandenborstel en de potjes en flaconnetjes van iemand anders staat aan te kijken? Ik kan mij voorstellen met hoeveel plezier Aversa wand voor wand heeft opgenomen, telkens een dwaas idee ver wezenlijkend door een paar vlugge penseelstreken. Ook begrijp ik volkomen, dat na de oplevering beide mannen een ogenblik zijn gaan zitten om na te denken over een ge schikte naam voor het etablis sement. Ik weet niet uit wiens brein de naam tenslotte is ge komen, maar hij past precies letterlijk vertaald „In de gek". J. J. F. Kemming stukken op die het ziekenhuisbeleid in hun algemeenheid betreffen. Bij de ziekenfondsen bestaat de wens, dat de duur van de ziekenhuisverpleging, die enige jaren geleden van 42 op 70 dagen is gebracht, onbeperkt zal worden. Het zou gewenst zijn indien een klein deel van de ruimte in onze economie ten goede zou komen aan de verplichte, vrijwillige en bejaardenverzekering, waardoor het mo gelijk zou worden in de ziekenfondsver zekering iets te doen voor de langdurige verpleging. De heer Van Lienden gewaagde voorts van de ongerustheid in kringen van zie kenfondsen over een eventuele verande ring in de departementale indeling, waar bij de afdeling Volksgezondheid bij het de partement van Maatschappelijk Werk zou worden ondergebracht. Hij vroeg zich af of de volksgezondheid in de loop der ja ren niet zo belangrijk is geworden dat hiervoor een afzonderlijk departement ge rechtvaardigd is. Dit moet dan niet ge schieden uit politieke overwegingen, doch uit overwegingen die de belangen van de volksgezondheid raken. De brillen De heer Van Lienden besprak ten slotte het initiatief van enkele ziekenfondsen om te komen tot eigen voorzieningen ten aan zien van brillen. Hij zei, dat de prijspoli tiek, die door. de georganiseerde opticiens werd gevoerd, niet in overeenstemming was met het algemeen belang. Daarom moet het mogelijk blijven dat een orga nisatie van consumenten, waaronder men ook de ziekenfondsen kan rangschikken, in de gelegenheid moet zijn een bepaalde voorziening zelf ter hand te nemen. De nodige bewegingsvrijheid zal de zie kenfondsen gegund moeten worden, ten einde een doelmatige besteding van de gel den te bevorderen, aldus de heer Van Lien den. De Australische minister van Immigra tie, de heer A. R. Downer, zal van 24 tot 27 juni een bezoek aan ons land brengen. Daags na zijn aankomst zal minister Downer een bespreking voeren met de Ne derlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Daarna gaat hij naar Amsterdam om daar de nieuwe woonwij ken in West te bezichtigen en te lunchen met het gemeentebestuur. Een tocht door de grachten en een bezoek aan het Rijks museum completeren dit bezoek Des avonds biedt de Nederlandse regering in het Muiderslot een diner aan. Op 26 juni is minister Downer in Den Haag en de 27ste in Rotterdam. Daar zal hij een be zoek brengen aan de heer en mevrouw Wageveld, de ouders van de 100.000e emi grant naar Australië. Des middags bezoekt de minister Delft, 's Avonds vertrekt hij per trein naar Kopenhagen. Ook de Australische minister-president, de heer R. G. Menzies, komt naar Neder land. Hij arriveert op 29 juni voor een tweedaags bezoek. Het programma van het bezoek is nog niet vastgesteld. De snelle ontwikkeling van grote gebie den in Nederland, gevolg van industriali satie, drooglegging, uitbreiding en grote openbare werken zoals in het Delta- en het Botlekgebied, stelt ook de Ned. Her vormde Kerk voor de noodzaak haar ar beid aan te passen aan snel gestegen be hoeften. In gebieden en plaatsen waar eer tijds enkele kerken en gemeenten voldoen de waren, voltrekken zich grote verande ringen op sociaal gebied. De wenselijke voorzieningen gaan de financiële draag kracht van de kerkelijke gemeenten ech ter vex-re te boven. Om aan deze situatie het hoofd te kunnen bieden is onder voor zitterschap van ds. H. J. F. Wesseldijk te Den Haag een comité opgericht, genaamd „Actie Kerkenbouw der Ned. Hervormde Kerk". Dit comité stelt zich ten doel om in één jaar 16 millioen gulden bijeen te brengen om daarmee 160 kerken te kunnen bouwen. Het programma, dat het comité daarvoor heeft opgesteld, is afgestemd op de bestaande en te verwachten behoeften. Deze kerkenbouw zal dus niet alleen ten goede komen aan enkele grote concentra ties maar gespi-eid worden ovr hel gehel° land.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19