VADERDAG Peek* Cloppenburg Panda en de Gouden Fa. B. ENGELENBERG m Het blijft nog steeds droog Voorzitter Beukema toe Water: Haagse concentratie veroorzaakt apathie Fa. A- EVERTS SSSS,?™5- gesc^en^en"*,ps No-iron Shirts gs Orion pullovers Dassen Wereldnieuws RECLAME WEEK ZccU ió het zo Termieten DONDERDAG 18 JUNI 1959 2 Algemeene Werkgeversvereniging jubileert Toekomsttaak: bevordering van samenwerking binnen de onderneming Stijgende omzet bij brillen- zaken van ziekenfondsen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Vereinigte Glanzstoff verhoogt dividend Kort economisch nieuws uit hinnen- en buitenland Citroën toont motor met directe benzine-inspuiting Geen dividend Palembang Minister Etzel in Londen Nierstrasz wil in Euro- markt samenwerken jaarvergadering Geveke Bijdrage van V.S. aan wereldbank en I.M.F. Tender Nat. Gredietbank Indonesische reserves dalen nog steeds Terechtstelling herdacht van Imre Nagy Politieke denkbeelden in druk verschenen van de zomerjaponnen Funke's Roggebrood FUNKE (Van onze Haagse redacteur) Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Algemeene Werkgeversver eenigmg (A.W.V.) is vanmiddag in het Scheveningse Kurhaus een herdenkings bijeenkomst gehouden, waarop de voorzitter, ir. F. K. T. Beukema toe Water, in een feestrede de ontwikkeling van de jubilerende vereniging van strijdorganisatie tot overlegorganisatie heeft geschetst en het probleem van de samenwerking binnen de onderneming, dat hij door de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de mede zeggenschap eerder groter dan kleiner geworden achtte, aan de orde gesteld. Ir. Beukema toe Water herinnerde eraan, dat de Algemeene Werkgeversvereniging is ontstaan als een strijdmiddel tegen de vakbeweging der arbeiders. „In de eerste tien jaren weken wij in de praktijk misschien niet zoveel af van het beeld, dat Marx en Engels van de maatschappelijke verhoudingen hadden geschetst", aldus spreker. Het formele contact met de vakbeweging had slechts betrekking op loononderhan delingen zonder meer. De werkloosheid en de wereldoorlog betekenden daarin een keerpunt. In de werkloosheid van de dertiger jaren leerden wij, dat het de arbeider bovenal gaat om een plaats in het arbeidsbestel, dat het „erbij horen" veel belang rijker is dan de werkloosheidsuitkering of de hoogte van het weekloon. Werkgevers en arbeiders ontdekten toen vooral dat zij een gezamenlijk belang hadden, namelijk de continuïteit van de werkgelegenheid, en dat geen enkele re gering het zich kan veroorloven de werk- gelegenheidspolitiek buiten haar pro gramma te houden. Tijdens de bezetting gingen de tegenstanders in het arbeids proces elkaar bovendien meer waarderen als medestanders in de strijd tegen de ge meenschappelijke vijand. Over de periode na de tweede wereldoorlog zei ir. Beuke ma niet blind te zijn voor de voordelen van de geleide loonpolitiek en dat de wet geving op sociaal gebied het onvermijde lijk maakt, dat „Den Haag" een stevig woord in de sociale verhoudingen mee spreekt. Het vervulde hem echter met zorg, dat daardoor op andere punten een verwijdering bestaat omdat te veel be slissingen over de hoofden van de be trokkenen heen, zowel werkgevers als werknemers, worden genomen. Uit een oogpunt van democratische verhoudingen achtte spreker dat bedenkelijk. Bovendien dreigt er onder de leden van de vakbewe ging en van de werkgeversorganisaties een zekere apathie, hetgeen maakt dat men geneigd is de oude strijdleuzen te gaan oppoetsen. Een aantal optiekzaken (met de groot handel op de achtergrond) heeft onlangs voorbereidingen getroffen om te begin nen in Rotterdam een aantal winkels te openen, waar een andere prijspolitiek zou worden gevolgd als die, welke door de Federatie van Opticienorganisaties wordt voorgestaan. Besprekingen met de fede ratie hebben er ten slotte toe geleid, dat voorlopig van dit plan is afgezien. Dit onthult het jaarverslag van de Coö peratieve Vereniging „Cornea" die in Am sterdam door de ziekenfondsen is gesticht en die in de hoofdstad „goedkope brillen winkels" drijft. „Cornea" deelt mee, dat haar Amsterdamse zaken een nog steeds stijgende omzet hebben. In het afgelopen jaar is de omzet boven het half miljoen gulden gekomen en werd een netto winst gemaakt van 33.000 gulden. De vereniging beschikt thans over vier winkels, waar brilgarnituren met grote kortingen wor den verkocht. Advertentie Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 STAALBORSTELS STAALWOL De Vereinigte Glanzstoff-Fabriken A. G., een van West-Duitslands grootste pro ducenten van synthetische vezels, heeft over 1958 een nettowinst behaald van 11,7 miljoen mark, tegen 10,8 miljoen in 1957. In het jaarverslag wordt medegedeeld, dat de omzet in 1958 evenals in het jaar daar voor 671 miljoen mark heeft bedragen. Er wordt een dividend van dertien percent voorgesteld, tegen twaalf percent in het vorige boekjaar. De directeur der maatschappij, dr. Ernst Vits, deelde tijdens een persconfe rentie mede, dat de omzetten in de eerste vijf maanden van dit jaar 23 percent ho ger waren dan in dezelfde periode van 1958. Hoewel het niet waarschijnlijk wordt geacht, dat de stijging in dezelfde mate zal voortduren, bestaat niettemin het vooruitzicht dat dit boekjaar een aanzien lijke verbetering te zien zal geven. De achteruitgang in de uitvoer van syn thetische vezels weet dr. Vits aan de re cessie van verleden jaar en het openen van nieuwe fabrieken voor synthetische vezels in andere landen. Hollandsche Koopmansbank De n.v. Hollandsche Koopmansbank te Amster dam, een deelneming van de Amsterdamsche Bank, heeft over 1958 uit effecten, interest, pro visie, vreemde valuta enzovoort verkregen 912.199 952.375). Na onkosten, pensioenpre mies, reservering voor belasting en inclusief het onverdeeld saldo 1957, resteert een winstsaldo 1958 van 179.147 172.969). Voorgesteld wordt opnieuw 5 percent dividend. Het kapitaal bleef onveranderd 3.600.000. Rotterdamsche Bank n.v. In een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Bank n.v. is de heer mr. J. A. Grothe van Schellach, die per I juli 1959 aftreedt als directeur, met ingang van dezelfde datum benoemd tot commissaris der in stelling. Eveneens per 1 juli 1959 is tot directeur benoemd de heer mr. H. N. Wakkie, tot dusver onderdirecteur. Spreker voelde dan ook meer voor het Engelse begrip „industrial democracy" dan voor de Duitse „Mitbestimmung" of de Nederlandse „medezeggenschap"., welke in Duitsland dan ook tot een verscherping der verhoudingen heeft geleid. In het dy namische spel van uiteenlopende en vaak tegenstrijdige belangen vormt de directie van een onderneming het centrale en be stendige element. Voorwaarde voor het vervullen van haar taak is dat de directie de leiding heeft over de gang van zaken in de onderneming en ten opzichte van alle medespelende belangen de verant woordelijkheid voor het door haar te voe ren beleid draagt. Wel meende ir. Beu kema, dat men op één punt van de in terne samenwerking zeer ver zou kunnen gaan, namelijk in het opvoeren van de produktiviteit, hetgeen hij de voorwaarde noemde voor het bereiken van vrijere loonvorming en arbeidstijdverkorting. Ten aanzien van de internationale ont wikkeling vond spreker het gevaar niet denkbeeldig, dat door invloeden van el ders de klassestrijdgedachte weer zou worden opgegraven, waardoor „wij de doodgravers zouden worden van dat kos telijke goed dat men samenwerking noemt". Ir. Beukema riep zijn gehoor op in de toe komst open te staan voor nieuwe ontwik kelingen. Hij legde daarbij de nadruk op de bevordering van goede intermenselijke verhoudingen in de bedrijven, waarbij men de hulp van de sociaal-psychologi sche wetenschap niet kan ontberen. Maar, zo voegde hij eraan toe, de liefde kan niet van één kant komen. De voorzitter van de jubilerende werkgeversvereniging deed een ernstig beroep op de vakcentra- Jen om ook in hun opvoedende activiteiten het element van de samenwerking in be drijfsverband bovenaan op het program ma te plaatsen. Advertentie Hofdijkstraat 32 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstra.at 53 - Haarlem - Tel. 12730 GASFORNUIZEN GEYSERS De autofabriek Citroën heeft voor het eerst in Frankrijk een mechanisme voor rechtstreekse benzine-inspuiting getoond, dat was aangebracht op een 6-cylinder- motor van 5 liter, die in een vrachtwagen van 5Vs ton was ingebouwd. Dit mecha nisme vervangt de klassieke carburateur en steunt op octrooien, die tussen 1942 en 1947 door de fabriek zijn aangevraagd. De rechtstreekse inspuiting van brandstof in de cylinder maakt belangrijke vorderingen mogelijk op het gebied van het rendement van benzinemotoren. Er kan gebruik ge maakt worden van zeer arme mengsels van lucht en benzine. De n.v. Industrieële Maatschappij Palembang heeft over 1958, blijkens het verslag, aan baten uit dochter onderneming ontvangen f 36.900 (v.j. f 130.000) en aan diverse baten f 100 (onv.). De kosten in Nederland be liepen f 32.500 (f 35.100). In verband met het door de dochter maatschappij scheepswerf en machine fabriek Maasbracht n.v. geleden ver lies, werd het noodzakelijk geacht het niet door de statutaire reserve dezer onder neming te dekken restant verlies ad f 20.200 af te schrijven op de waarde dei- deelneming in de boeken der moeder maatschappij. Daardoor ontstond een ver lies van f 15.726 (winst f 65.000). Er wordt geen dividend voorgesteld (6 percent). Uit Indonesië werden geen gelden ont vangen. De bedrijven staan onder beheer. De resultaten van het bedrijf te Maas- bracht bleven ver achter bij die der voor gaande jaren. De algemene achteruitgang in de scheepvaart, vooral ook in de bin nenscheepvaart, was hier de oorzaak van. Daar de werf tot nu toe een zuiver repa ratiebedrijf is, deed de achteruitgang zich direct in zijn volle omvang gevoelen. Het verlies beliep f 31.804 (winst f 76.900), waarvan f 11.649 wordt gedekt door de sta tutaire reserve. Het restant ad f 20.155 wordt overgeboekt naar nieuwe rekening. De investeringen bedroegen f 48.000 (f 33.000). De orderpositie was over het gehele jaar onbevredigend. De omzet daal de dientengevolge met 36 percent. In de eerste maanden van 1959 trad enige ver betering op in de werkbezetting. In ver band met de situatie in de binnenscheep vaart waagt de directie zich echter niet aan een prognose voor de resterende maanden. De Westduitse minister van Financiën, F. Etzel, is te Londen zijn besprekingen met leden van de Britse regering begon nen, met name met de Engelse minister van Financiën, Heathcoat-Amory. Het Engelse ministerie van Financiën wijst erop, dat het bezoek van Etzel wordt gebracht naar aanleiding van een uitnodi ging, die de minister enige tijd geleden van zijn Engelse collega ontving Volgens waarnemers zal dit bezoek de Duitse mi nister in staat stellen zich op de hoogte te stellen van het plan tot oprichting van een Kleine Vrijhandelszone die door de zeven landen in Stockholm werd uitgewerkt. Tot nu toe hebben de zeven landen de zes E.E.G.-landen nog niet officieel op de hoogte gesteld van hun voornemens. HOEWEL termieten veelvuldig als witte mieren worden aangeduid, zijn zij in de verste verte toch geen familie van deze spreekwoordelijk nijvere insecten. De mie ren zijn in de systematiek ondergebracht in dezelfde orde als de bijen en wespen, de termieten vertonen door hun lichaams bouw daarentegen verwantschap met de kakkerlakken. Aangezien termieten in, soms zeer uitgebreide, staten leven die veel overeenkomst vertonen met die van de mieren, wordt de verwarring in de hand ge werkt. De termietenstaat be staat uit een aantal in vorm levenswijze verschillende groepen van individuen die als kasten zijn aangeduid. Het tal rijkst is natuurlijk de kaste der arbeiders, bestaande uit mannetjes eji wijfjes met onvolledig ontwikkelde voort plantingsorganen, die belast zijn met de nestbouw, verzamelen van voedsel en water, voeding en verzorging van de ko ningin en de jongen, kortom, met alles wat in zo'n uitgebreide staat, te doen valt. Gro tere individuen met veelal zeer grote kop en enorme voorkaken, vormen de kaste van de soldateneveneens van beiderlei geslacht. En tenslotte is er nog de vrucht bare, of fertiele kaste, bestaande uit de in dividuen die tot taak hebben nakomelingen ter wereld te brengen. In de mierenstaat is de verdeling van de twee geslachten totaal anders. Daar bevinden zich de mannelijke dieren slechts gedurende een korte periode in het nest dat zij, gelijktijdig met de nieuwe wijfjes, voor de paringsvlucht ver laten. Verder spelen de mannetjes in de mierenstaat geen enkele rol. Degenen, die het ruwe werk in het nest verrichten, zijn dan ook werksters, die tot allerlei bijzon dere vormen gedifferentieerd kunnen zijn, zoals de soldaten en de „dwergwerksters" waarmee nieuwe kolonies plegen te be ginnen. Maar goed, de verschillen tussen de termietenstaat en de mierenkolonie hebben we nu wel genoeg benadrukt en er is alle reden nu ook eens een oog te wer pen op de reusachtige boven grondse termietennesten, die vooral in tropisch Afrika, Australië en Azië voorkomen, waarbij we echter in gedach ten dienen te houden, dat lang niet alle termieten nesten maken. De reusachtige termietenvestingen verheffen zich soms zes meter boven de grond, maar kennen eveneens een uitgestrekt on dergronds gedeelte. Een ingenieur heeft eens uitgerekend, hoe zwaar het materiaal van het. totale nest van de Futermes-soort in Afrika, woog en hij kwam tot een totaal gewicht van 11.750 ton aarde, die korrel na korrel door de vlijtige diertjes was op gebouwd! En toen te Bulawayo een vlieg veldje werd aangelegd, moesten eerst 20.000 ton termietenhopen worden wegge reden om het veld te egaliseren. Het spreekt vanzelf, dat voor de bouw van dergelijke grote werken een gewel dige organisatie nodig is, waarvan wij nog niet begrijpen, hoe dat in zijn werk gaat. Daarover een volgende keer. H. Tétillon (Nadruk verboden Advertentie c O kwaliteitspoplin "Crown -» onmisbaar voor reis en vakantie gj speciale "elk wat wils" collectie 90 Terlenka QO Tery,en;..j ^"90 Zuiver Zqde Italiaanse import In de buitengewone en jaarvergadering van de n.v. v/h Nierstrasz konden enige van bestuurszijde voorgestelde statuten wijzigingen, waarbij onder andere het ge wone maatschappelijke kapitaal wordt verhoogd van twee tot drie miljoen gul den, wegens het ontbreken van het vereis te quorum niet in stemming worden ge bracht. Op 30 juni zal een tweede verga dering worden gehouden. Volgens een aandeelhouder was de over gang van 8 percent dividend over 1957 naar passering van het dividend over 1958 te groot. Van bestuurszijde werd hiertegen aangevoerd, dat overwogen is een klein dividend uit te keren uit de reserve voor bijzondere doeleinden, die destijds mede voor dit doel werd gecreëerd. Na advies, ingewonnen bij de bankier, werd hiervan afgezien. Opposant stemde hierna tegen de jaarstukken, die overigens werden aan genomen. Van bestuurszijde werd voorts meege deeld, dat gezien de Euromarkt de moge lijkheid tot samenwerking met andere be drijven overwogen zal worden, indien zich hiertoe een gunstige gelegenheid voor doet. Tot nu toe is dit niet het geval ge weest. Categorisch werd ontkend, dat een fusie of iets dergelijks in de lucht hangt. De voorgestelde vergroting van het kapi taal heeft hier niets mee te maken, maar dient louter om met mogelijkheden in de toekomst rekening te houden. De huidige omzetten liggen ongeveer 15 percent bo ven die in de overeenkomstige periode van 1958, maar geven nog geen reden tot juichen. Het. algemene stemmen zijn in de jaar vergadering van Geveke en Co's Tech nisch Bureau n.v. de jaarstukken over 1958 goedgekeurd. Het dividend werd vast gesteld op 18 percent. Ir. W. F. Westenenk werd bij acclamatie tot commissaris her benoemd. Het college van commissaris sen werd voorts met een lid uitgebreid door de benoeming van drs. E. H. van der Beugel. Desgevraagd werd van bestuurszijde meegedeeld dat de samenwerking met Güntzel en Schumacher in Brits-OostAfri- ka op volstrekt vriendschappelijke wijze beëindigd werd. Het werd voor de maat schappij nuttiger geacht de activiteiten op eigen kracht voort te zetten. Sinds 1 ja nuari 1959 is dit het geval. In Nieuw Gui nea heeft een combinatie van maatschap pijen in verder onderzoek of de explora tie van nikkel lonend is.Dit kunnen belang rijke projecten worden, die de vennoot schap terdege in het oog houdt. President Eisenhower heeft woensdag de wet getekend waarbij de bijdrage van de Verenigde Staten aan het internationale Monetaire Fonds met 1.375.000.000 dollar en de deelneming in de Wereldbank met 3.175.000.000 dollar wordt verhoogd. Ten overstaan van notaris Th. Heimans te Amsterdam heeft de opening van de aanbiedingen tot inkoop van winstbewij zen van de n.v. Nationale Credietbank plaats gehad. Aangeboden werden 878 winstbewijzen. Hiervan zijn geaccepteerd 741 stuks tegen een prijs van f 27,Alle inschrijvingen tot f 26,75 zijn volledig ge accepteerd. De inschrijvingen van f 27, zijn gedeeltelijk aangenomen. Blijkens de Weekstaat van de Bank van Indonesië over de week tot 3 juni blijven de reserves aan goud en vreemde valuta nog steeds dalen. In de betreffende perio de daalde het dekkingspercentage van 5.92 naar 5.86 percent. In de zelfde perio de nam de geldcirculatie toe van 21.948 miljoen rp. tot 22.183 miljoen rp. De voor schotten aan de regering stegen van 29.125 miljoen rp. naar 29.339 miljoen rp. 58. „Wat zijn dat voor oneerlijke ma nieren?", riep Joris tegen het beeld. „Voor uit, geef terug die bijl!" „Joris", hijgde Panda, „heb jij de Gouden Bijl weer?" „Niet meer!", kreet Joris op gepijnigde toon, terwijl hij met een snelle grijpbe weging zijn buit probeerde te redden. Maar met een nóg snellere beweging bracht het beeld de bijl buiten zijn bereik. „H-het eet de G-gouden Bijl op.'", stotter de Panda in opperste verbazing. De ont dekkingsreiziger schudde meewarig het hoofd. „Foei toch, wat een slokop", mom pelde hij. „Zulk onverteerbaar voedsel en dan zonder te kauwen!" Joris deed in tussen verwoede pogingen om deze dure maaltijd te verhinderen. De plotselinge scheiding van zijn kostbaar bezit vervulde hem met zo'n wanhopige kracht, dat hij het beeld op zijn grondvesten deed wan kelen. Het tuimelde tenslotte helemaal om en in zijn val sleurde het Joris mee. En nu kwam er een opening vrij, waaruit een be kend gezicht met een onprettige glimlach omhoog keek. „D-dat is Voedoehoedoe!' riep Panda ontzet. „D-de m-medicijnman! PARIJS (AFP) Woensdag een jaar geleden, op 17 juni 1958, werd in Boedapest officieel de terechtstelling van oud-premier Nagy bekendgemaakt. Op de verjaardag van deze executie, die verontwaardiging ontketende in de niet-communistische wereld, werden in vele landen herden kingsbijeenkomsten gehouden, terwijl voorts in publikaties de denkbeelden en de rol van Nagy werden belicht. Het instituut voor politieke wetenschap pen in Brussel heeft de onverkorte Franse vertaling gepubliceerd van een politiek pamflet dat aan. de vooravond van de Hongaarse opstand van 1956 werd ge schreven en dat clandestien werd ver spreid. 'Öit geschrift 'geeft een getrouwe weergave van de denkbeelden die Nagy aan de vooravond van de tragische ge beurtenissen bezighielden. Het omvat ook een critische analyse van het stalinistische stelsel, die de opvatting nabij komt van de wegens „revisionisme" veroordeelde Joegoslaviër Djilas. De Hongaarse autori teiten hebben dit geschrift toegeschreven aan Sandor Fekete, voormalig correspon dent in Parijs van „Szabed Nep", die hier voor in april 1958 tot negen jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. In Genève is onder bescherming van het Instituut voor hogere internationale stu dies de monografie „Imre Nagy, reforma teur of revolutionair?" gepubliceerd. De auters zijn de Hongaarse sociologen Laszlo Nagy en Miklós Molnar (vroeger directeur van de „Litteraire Gazet" in Boedapest). In Frankrijk verscheen een bundel poli tieke geschriften van Imre Nagy onder de titel: „Voor een communisme dat de mens niet vergeet". Voorts heeft een groep vrienden en medewerkers van Nagy een werk geschreven met 'n ten geleide van de Nobelprijswinnaar Albert Camus. Hierin worden punt voor punt de beschuldigin gen. op grond waarvan Nagyy, Maleter en de journalisten Gimes en Szilagyi een jaar geleden ter dood werden veroordeeld, ontzenuwd. Wreker. In Annecy, de hoofdstad van het Franse departement Haute Savoie, is een proces begonnen tegen Boris Bo- ricki, een 67-jarige in de Oekraine ge boren „patriarch" van een Joodse fa milie, die ervan wordt beschuldigd zijn schoonzoon, Jean Galland in Genève te hebben gedood. Boricki achtte deze verantwoordelijk voor de dood van zijn dochter Frida. Een rechtbank had hem vrijgesproken. Onweer. Bij een hevig onweer op verschil lende plaatsen in Noord-Portugal zijn vier mensen gedood. Vier personen lie pen ernstige brandwonden op. Terecht. De Russische regering heeft Noorwegen vijf documenten gegeven, die eigendom waren van de noordpool expeditie van Amundsen uit de jaren 1918 tot 1920 en die in 1935 door Rus sische onderzoekers in het noordpool gebied zijn gevonden. Bases. Het Amerikaanse leger heeft een contract van bijna 32 miljoen dollar ge sloten met een Amerikaanse bouwon derneming voor de aanleg van mili taire bases in Perzië. Het contract maakt deel uit van het program voor militaire hulpverlening aan dat land. De bases worden gebouwd voor het Perzische leger. Zuiveringsactie. De politie van Zuid-Rho- desia heeft bij zuiveringsacties in het gebied van Salisbury in de afgelopen dagen 79 leden van het verboden Afri kaanse Nationale Congres gearresteerd. Contact. Het Franse parachutistenecht paar Delamare-Duval is er in ge slaagd tijdens hun sprong van vier kilo meter hoogte in radiocontact met el kaar te blijven. Het gebruik van hun speciale apparatuur opent nieuwe mo gelijkheden bij de opleiding van para chutisten. Tabakkit. Het Britse genootschap voor ge zondheid, officieel Royal Society of Health" geheten, stelt voor kleine eta blissementen in te richten waar ver slaafde rokers zich aan hun tabakge not kunnen overgeven op dezelfde wij ze als opiumschuivers in hun opium kit. Razzia. De Franse politie heeft woensdag 355 Algerijnen gearresteerd, verdacht van nationalistische activiteit. De raz zia's werden gehouden in Parijs, Lyon, Marseille, Rijssel en Straatsburg. Ken nelijk zoekt men naar Algerijnen die betrokken waren in de schietpartijen tussen het Nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) en de Nationale beweging (M.N.A.). Festival. De aartsbisschop van Wenen kar dinaal Koenig is woensdag door presi dent Eisenhower in Washington ontvan gen. De kardinaal deelde mede dat hij onder meer gesproken heeft over het komende communistische jeugdfestival in Wenen. Voorbij. De overstromingen die de pro vincies Salzburg en Tirol en andere de len van Oostenrijk geteisterd hebben en ten minste negen mensenlevens hebben geëist zijn over 't hoogtepunt heen. Het water zakt en vloeit terug binnen de oevers van de Donau en Inn, een enor me ravage achterlatend. Vele huizen en bruggen werden vernield. Vele wegen die onder water hebben gestaan zijn weer voor het verkeer toegankelijk. Verband. Een districtsarts te Cambridge heeft op zijn bevindingen omtrent hon derd gevallen van overleden kankerpa tiënten de stelling gebaseerd dat kale mannen minder gevaar lopen kanker te krijgen dan mannen met een weelderig begroeide schedel.De arts is ervan over tuigd „dat de haargroei en het optre den van kanker verband met elkaar houden". Advertentie exclusief - voordelig Alle geëtaleerde maten 34 t/m 48 a van 18 tot en met 24 juni Ji GEN. CRONJéSTR. 120 - HAARLEM Het KNMI deelt mede: Voor de kust van Noorwegen ligt de kern van een diepe depressie, die op het noor delijk deel van de Noordzee tijdelijk een westerstorm veroorzaakte. De depressie trekt langzaam in noordoostelijke richting weg. Tegelijkertijd breidt een rug van hoge luchtdruk zich over Engeland en onze omgeving uit. Door deze ontwikke ling wordt de kans op regen opnieuw zeer klein en zal er weinig bewolking zijn. In de temperatuur komt over het algemeen slechts weinig verandering. De wind zal overwegend matig zijn uit richtingen tus sen west en noordwest. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. a rt SS 68 ül v 35 Vrydag 19 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 19.18 uur, onder 3.28 uur. Maanstanden 20 iuni 21.00 uur volle maan. 27 juni 23.12 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 juni Hoog water 0.56 en 13.31 uur. Laag water 8.47 en 21.28 uur. Vrijdag 19 juni Hoog water 1.56 en 14.29 uur. Laag water 9.45 en 22.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Advertentie Sinds 1834 en nog steeds stukken beter. Hofleveranciei Den Helder onbewolkt nnw 18 0 Ypenburg onbewolkt nw 22 0 Vlissingen onbewolkt w 20 0 Eelde onbewolkt w 23 0 De Bilt onbewolkt nw 24 0 Twente onbewolkt wzw 26 0 Eindhoven onbewolkt zw 26 0 Zd Limburg onbewolkt z 25 0 Helsinki geheel bew. z 17 0,3 Stockholm licht bew. wzw 18 0 Oslo onbewolkt zzw 18 0 Kopenhagen onbewolkt nno 21 0 Aberdeen onbewolkt w 18 1 Londen zwaar bew. wnw 27 0 Amsterdam onbewolkt wzw 22 0 Brussel licht bew. wzw 26 0 Luxemburg onbewolkt windst. 23 0 Parijs licht bew. windst. 26 0 Bordeaux onweer zzo 30 6 Grenoble licht bew. windst. 31 0 Nice onbewolkt n 23 0 Berlijn onbewolkt z 25 0 Frankfort onbewolkt zo 26 0 München regenbui ozo 23 0,6 Zürich zwaar bew. 0 25 0 Genève half bew. zzo 28 0 Locarno regen windst. 25 0 Wenen mist ozo 22 0 Innsbruck licht bew. windst. 27 2 Athene onbewolkt wnw 26 0 Rome onbewolkt windst. 29 0 Ajaccio onbewolkt windst. 27 0 Madrid zwaar bew. windst. 28 0 Mallorca licht bew. a 30 0 Lissabon zwaar bew. w 25 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2