De Raad vraagt G. S. standpunt inzake wethouderssalarissen te herzien SPORTREIZEN Duizend cactussen Gouden feest Beperkter opzet van boekenfonds voor Karei van Manderlyceum Mooie katten en honden COLLECTE Voor de bejaarden DONDERDAG 18 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HAARLEMS VROEDE VADEREN BIJEEN Weer vijf mille gevoteerd voor zomerevenementen Spaar Si-Si kroonkurken "Sij/jl) flevitaliseerd Zandvoort biedt jeugd meer ontspanning CAD OR ICIN Europees gesprek in Wenen de Rooij VULPENSPECIALIST In de weer V ■■IS* ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM DE HAARLEMSE RAAD heeft woensdagmiddag tweeënhalf uur vergaderd over een agenda van 23 punten. In deze periode nam de raad een motie-Spek (Prot.Clir.) aan, die door alle fractieleiders, behalve de communistische, was mede-ondertekend en waarin de raad zijn teleurstelling erover uitspreekt, dat het college van Gedeputeerde Staten ten aanzien van de door de raad aan vaarde verhoging van de wethouderssalarissen nog geen beslissing heeft geno men en waarin de raad er met klem bij G. S. op aandringt in deze zaak spoedig tot een gunstige beslissing te komen. Het voorstel tot het instellen van een boekenfonds voor het Karei van Man derlyceum kon in ongewijzigde vorm niet de vereiste goedkeuring van de raad verwerven. In plaats daarvan werd een initiatief-voorstel van mejuffrouw Bolsius (K.V.P.), dat mede-ondertekend was door de leden van de onderwijscommissie, aangenomen, waarin werd voorgesteld de deelneming aan het boekenfonds te beperken tot ouders, die vallen onder de schoolgeldgrens van 26. Over de andere voorstellen werd slechts kort of :n het geheel niet gediscussieerd. De ontslagen en benoemingen geschiedden conform de voorstellen van B. en W. Vermeld dient nog te worden, dat de raadzaal ten behoeve van de werkzaam heden der stenografen gestoffeerd was met een aantal microfoons, waardoor van het gesprokene een bandopname kon worden gemaakt. B. en W. hadden voorgesteld een brief van Gedeputeerde Staten, waarin dit col lege had meegedeeld nog geen beslissing te zullen nemen met betrekking tot de door de raad aangenomen verhoging van de wethouderssalarissen totdat een even tuele algehele herziening van de bezoldi ging van de wethouders in het gehele ge west onder het oog zou worden gezien, voor kennisgeving aan te nemen. D. A. J. Spek, De heer Spek (Prot. Chr.) kwam hier «gen op. Hü achtte de door de tfaad aan vaarde verhoging alleszins verantwoord ui was van mening, dat G.S. deze kwestie op minder elegante wijze aan de kant hadden gezet. Hij diende een motie in, die was mede-ondertekend door de heren Van Liemt (K.V.P.), P. Voskuilen (Arb.), H. Bovenkerk (P.S.P.) en A. Stoffels (V.V.D.), waarin de raad zijn teleurstelling uit spreekt over de brief van G.S., waaruit niet zou z\jn gebleken, dat dit college de omvang en belangrijkheid van de functie van wethouder van Haarlem op zodanige wijze erkent, dat het enige verbetering van dit salarispeil noodzakelijk acht. De motie herinnert er verder aan, dat thans het salaris van wethouder in vergelijkbare gemeenten hoger is dan in Haarlem en stelt dat een verbetering mede gezien het salarispeil van diegenen, die hoge leiding gevende posten innemen of beleid voeren de functies vervullen in het gemeentelijk apparaat der grotere steden, volkomen verantwoord is. De motie wil er met klem bij G.S. op aandringen deze zaak spoedig tot een gunstige beslissing te brengen. De voorzitter, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, was het met de strek king van de motie volkomen eens en deel de mee, dat de wethouders zich buiten de discussie zouden houden. De heer Proper (Comm.) zei tegen de motie te zullen stemmen met het oog op het achterblijven van de salariëring van de lagere ambtenaren. Overigens zei hij op zichzelf niet tegen een herziening van de wethouderssalarissen te zijn. De heer P i e 1 a g e (Arb.) verklaarde zich zonder nadere motivering tegen de motie te zullen uitspreken. De motie werd vervolgens met 30 tegen 2 stemmen aange nomen. Roekenfonds Het voorstel tot het instellen van een boekenfonds aan het Karei van Mander lyceum deed een uitvoerige discussie ont staan, waarbij de meerderheid van de raad bleek te voelen voor een beperkter opzet dan B. en W. voorstelden. Met name vroeg men zich af, of het voorgestelde boeken fonds, dat een experimenteel karakter eg, tot het Karei van Manderlyceum beperkt zou blijven, dan wel uitgebreid zou worden tot andere scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs. Advertentie Elke werkdag f 100.— Elke zaterdag f 1000.— Hoofdprijs f 30.000.— Vraag uw leverancier om inlichtingen over deze Si-Si wedstrijd. De winnaars van vorige week waren: Eerwaarde Zuster Adrianus, Sanatorium Dckkerswald, Groesbeek; E. M. Koop man, Bcverwijk;J. Verduyn, Amsterdam; H. Meyer, Amsterdam; Nellie Jansen, Eist. f 100.- W. van Lierop, Weert, f 1000.- vruchtsnlimonada De heer Voogd (Arb.) drong aan op meer klaarheid in de opzet, waarbij hij het onbillijk noemde, dat de voorgestelde faciliteiten tot één school beperkt zouden blijven. Wethouder Geluk deelde mee, dat de meerderheid van het college niet verder wil gaan dan de genoemde proefneming op het Karei van Manderlyceum, omdat dit een beginnende school is. Als de proef slaagt zou men over enkele jaren willen zien, of ook boekenfondsen voor andere scholen zouden kunnen worden opgericht. In antwoord op een vraag van mevrouw Van Rappar dK obus (V.V.D.) zei de wethouder te geloven, dat men voor meer dan één tiende van de behoeften aan boeken op de boekenbeurs zou kunnen krijgen. Overigens meende hij, dat de financiële moeilijkheden van de midden groepen, die kinderen op middelbare scho len hebben, groter zijn dan men algemeen aanneemt. Dit was ook de reden, die mejuffrouw Bolsi.us (K.V.P.) en met haar de andere leden van de onderwijs commissie, noopte een initiatief-voorstel in te dienen, waarbij wordt voorgesteld het boekenfonds te beperken voor die ouders van leerlingen, die onder de school- grens vallen. Zij stelde verder voor een bedrag van 2.000 uit te trekken, in plaats van het. door B. en W. voorgestelde bedrag van 7.800, verminderd met huurvergoe- ding en administratiekosten. Het voorstel werd ondermeer gesteund door de heer Van den Berg (Prot. Chr.), die het be houden van goede boeken erg belangiijk MejuJJrouw A. W. li. M. Bolsius vond en erop wees, dat men bij aanneming van het initiatief-voorstel geen rekening- zou behoeven te houden met de anders zins voorgeschreven te behalen cijfers (tenminste een zeven); verder door de heer B e 11 i n k (V.V.D.) en de heer Fortgens (Arb.), die zich het recht voorbehield op het principe van de boe kenfondsen indien nodig te eniger tijd terug te komen. Wethouder mevrouw S c h e 11 e m a C o n r a d i gaf de mening van de meer derheid van het college weer, die van oor deel was, dat de regeling alleen voor het Karei van Manderlyceum moest gelden. Het zou thans niet de bedoeling van B. en W. zijn voor iedere school een boekenfonds in te richten. Mejuffrouw Bolsius toonde aan de hand van de toelichting echter aan, dat door B. en W. wel in deze richting werd gewezen. Mevrouw Scheltema verklaarde verder dat de meerderheid van het college bezwaar heeft tegen het maken van onder scheid ten aanzien van de grootte van de inkomens. Ditzelfde werd zij het met een ander oogmerk gezegd door de heer Proper (Comm.), die vóór het voorstel van B. en W. was, omdat daarbij geen on derscheid tussen de leerlingen werd aan gebracht, waarbij op sommigen een stem pel van onvermogen zou kunnen worden gedrukt. Wethouder Bakker noemde het voor stel van B. en W. geen steunregeling, om dat de ouders alles zelf betalen. Slechts de wijze van betaling verschilt. De stemming wees uit, dat het voorstel van B. en W. met 24 tegen 13 stemmen werd verworpen. Voor stemden de leden van het college, mevrouw Kerkhoff-Pet, mevrouw Smitz-Peper, de heren Willemse, Vosuilen, Jansen, Pielage (allen Arb.), Dogger (P.S.P.) en Proper (Comm.). Daar na werd het voorstel-Bolsius met 27 legen 10 stemmen aangenomen. Tegen stemden: de leden van het college, behalve de heer Geluk, V.V.D. (behalve de heren Bettink en Fibbe), P.S.P. en Comm. „Vermaak" De heer Vink (V.V.D.) had bezwaren tegen het voteren van 5.000 ten behoeve van de organisatie van zomerevenementen door de Stichting Haarlems Bloei. Hij achtte het onjuist dit bedrag voor „ver maak" weg te geven. De heer Voogd (Arb.) had op zijn beurt bezwaar tegen de terminologie van de heer Vink. De opbrengsten voor de stad, die de zomerevenementen met zich mee brengen, zijn niet te becijferen, maar uiten zich op andere wijze, vond hij. Een af wegen van verschillende sociaal-culturele activiteiten tegenover elkaar, achtte hij onjuist. Wethouder Geluk ging in zijn ant woord nog eens uitvoerig na, hoe de bij drage voor Haarlems Bloei is tot stand gekomen, namelijk doordat deze stichting geen inkomsten meer krijgt uit de zomer kermis, die is afgeschaft. Nadat de heer Vink nog had betoogd dat hij voor het vaststellen van een bedrag ineens was, zonder periodieke aanvullingen, werd het voorstel met algemene stemmen aan genomen. In antwoord op een vraag van de heer Proper (Comm.) naar een specificatie van de bouwkosten van de Petrus- en Paulus- kerk (voor de vaststelling van de subsidie) zei wethouder H a p p dat deze specifi catie eigenlijk bij het dossier had behoren te zitten. Voorts was de heer Proper het niet eens met de term „voorlopige sub sidie". Op grond daarvan verklaarde hij zich tegen het voorstel. De heren Van den Berg (Prot. Chr.) en Lichtenveldt (V.V.D.) vroe gen een nadere explictie van het bedrag van 39.500 voor de verplaatsing van de sportvelden van „Schoten" met het oog op de reorganisatie van het Dclftplein. Wet houder H a p p antwoordde, dat deze hogere kosten daardoor ontstaan, omdat het sportveldencomplex 4.000 vierkante meter groter wordt dan het huidige. In antwoord op een vraag van de heer Proper (Comm.) zei hij, dat de ruil zo veel mogelijk met gesloten beurs zou geschieden. Het niet voorschrijven van een vakantie regeling voor de slijters waartoe de Kamer van Koophandel, wier advies bin dend is, heeft geadviseerd werd nog eens ter sprake gebracht door de heer Van den r -h (Arb.). Hij verweet het college. -t een formeel verzoekje aan de Kam' ad gericht, zonder daarbij de mening van de raad die in meerder heid vóór een vakantieregeling was ge weest weer te geven. Hij betreurde het, dat de raad gedwongen was het recht van de sterkste te sanctioneren. De heer Van Liemt (K.V.P.) vond het jammer, dat de Kamer geen moeite genomen had nieuwe aspecten in deze kwestie te vinden. De heer Proper (Comm.) wilde opnieuw ad vies aan de Kamer vragen. Hiervoor voelde wethouder Schippers niets. Hij ver dedigde zich tegen het verwijt van de heer Van den Bergh met te zeggen, dat B. en W. het bestuur van de Kamer van Koophandel telefonisch uitvoerig van het standpunt van de raad op de hoogte hadden gesteld. De heer Van den Bergh bleef de gang van zaken onbevredigend vinden, maar voegde er berustend aan toe: ..Wij kunnen er thans niets meer aan doen". In het zomerseizoen zal Zandvoort de jeugd, ondermeer de kinderen van bad gasten, meer ontspanning bieden. De stichting „To.yriy.g Zandvoord' komt daar mee tegemoet aan een reeds meermalen geuite wens. De traditionele zandbouw- wedstrijden (21 juli en 11 augustus) en de ballon wedstrijd (4 augustus) staan weer op het programma. Mer voelde echter be hoefte aan meer variatie in de evenemen ten, welke voor de jeugd worden georga niseerd. „Touring Zandvoort" heeft het onder wijzend personeel van Zandvoortse scholen bereid gevonden mee te werken aan de voorbereiding er. uitvoering van enkele wedstrijden voor de jeugd. Een gesprek met de heren S. C. S. Rijper (hoofd Julia- naschool), J. P. Boots (onderwijzer Maria- school), L. Rijks (onderwijzer Juliana- school) en F. J. C. Terwee (onderwijzer dr. A. Plesmanschool) leverde goede ideeën op Momenteel worden plannen uitgewerkt voor een speurtocht, een lampionoptocht, een vliegerwedstrijd en 'n kleurwedstrijd. „Touring Zandvoort" stelde een bedrag ter beschikking van deze commissie, ter be strijding van onkosten en voor het uit loven van prijzen. Op haar beurt rekent de commissie op de actieve medewerking van andere ingezetenen van Zandvoort. Advertpvlie ....gezond, altijd goed zittend haar, schitterend als diamant door dit unieke haarglansmiddel WENEN (APA/AFP) De president van Oostenrijk, Scharf, heeft woensdag in het stadhuis van Wenen het tweede Euro pese gesprek geopend dat is gewijd aan de jonge generatie van Europa. Een der tigtal parlementsleden uit Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, de Duit se bondsrepubliek, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Oostenrijk zullen het woord voeren. De bijeenkomst duurt vier dagen. Nederlandse aanwezigen zijn de Twee de Kamerleden A. E. M. Duynstee (K.V.P.) en mevrouw mr. J. M. Stoffels- van Haaften (V.V.D.). Advertentie Ancgang 14 naast C&A VULPENREPARATIE Van Mensen en Dingen „Kijk, die sportverenigin gen willen hun zekerheid hebben. Ze zoeken die zeker heid en dan komen ze bij mij terecht. Wat ik doe is eigenlijk enorm. Het klinkt gek als je dat van jezelf zegt, maar toch is het zo. Ik had zelf nooit kunnen den ken, dat het zo zou uit groeien. Maar nu zie ik het. De formule werkt. Het grijpt in elkaar. Het kan niet mis gaan." De heer George Oudt, ex- Haarlemmer, sinds kort Am sterdammer, praat enthou siast, wijst de alleen in zijn gedachten bestaande land kaart aan, en goochelt met getallen, plaatsnamen en landen. „De formule werkt, we hebben het gezien. We kun nen nu die verenigingen hun zekerheden geven. Het is enorm. Ik had nooit gedacht dat het zover zou komen. Je zit het wel allemaal uit te denken, maar of het loopt moet je maar afwachten. Maar we zitten goed. Het klopt. Ik streef naar inter nationale sportverbroedering. En dat lukt me". De heer Oudt heeft het druk met zijn centrum voor internationaal groepscontact, genaamd „Sportcontact bui tenland" (Kwakerstraat 2 III in Amsterdam). Zijn betrek king als verkoper komt er wel eens door in het nauw, maar zijn nieuwe functie geeft hem kennelijk aanzien lijk meer plezier. „Drie jaar geleden ben ik er eigenlijk mee begonnen. Vroeger deed ik zulk werk ook wel, maar dan voor m'n plezier. In de tafeltennisbe- weging in Haarlem bracht ik steeds groepen naar het bui tenland, via de normale uit wisseling van eten en sla pen bij de tegenpartij. Maar drie jaar geleden ben ik het anders gaan aanpakken. Er kwam veel meer belangstel ling voor uit Haarlem na tuurlijk, maar ook uit Am sterdam en uit de Zaan streek. En nu is het zo, dat ik voor weinig geld groepen weg laat brengen en ploegen hier naar toe haal. Ik beschik over contactmensen in Jut land, Midden-Duitsland en Joegoslavië en zo regel ik alles in de winter en het voorjaar. En in de zomer gaat het spul draaien. Ik breng de Hollanders voor een koopje weg, en ik haal de buitenlanders hier naartoe. Ook voor een koopje. En toch hebben al die mensen het best. Ze slapen in het bui tenland in goede hotels. Niet zomaar in barakken, nee hotels, ze eten goed en ze hebben met niemand iets te maken. Ze spelen een paar wedstrijden en ze komen te vreden thuis. Uit Joegoslavië of uit Jutland. Waar ze maar heen willen. T">-, v-'c-'Vn'c: 7Ü1 keld. Er kan niets verkeerd gaan. De verenigingsbestu ren hebben hun zekerheid. En de ploegen gaan lekker met vakantie. Maar ik zie het niet alleen als een goedkope tocht, ik zie het ook als een actieve werkzaamheid en bovendien wordt de sport erdoor ge diend. Trouwens dat er belang stelling voor bestaat bewij zen de cijfertjes wel. In 1957 hadden we 300 deelnemers, in 1958 400 en nu hebben we er meer dan 1100. Volgend jaar krijgen we er denk ik nog meer. Dat kan niet uitblijven. De mensen zoeken de zekerheid. En die Iron iV L)e heer George Uucll: „Ik gees ze zeKemeui. Got.! ul in Europa". „Cacteeën? Nee. Cactussen. Cacteeën is een Germanis me". Mevrouw J. Grulle mans-—Van Berghem aan de Heereweg 19 in Lisse kan het weten. Omdat zij alles weet van cactussen en vet- planten. Het aantal boeken over vetplanten, cactussen en orchideeën dat zij jaar lijks leest overtreft het aan tal romannetjes dat de ge middelde Nederlander per jaar pleegt te lezen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat ruim drie kwart gedeelte van haar (respectabele) boe kenkast wordt ingenomen door literatuur over bloemen, heesters en planten. En ook is het niet zo vreemd dat haar gezellige woning altijd geurt naar bloemen en de met glas overkoepelde, wind vrije, serre één bloementuin is. „Mijn man is in de bollen, zoals ze dat hier noemen. Dat betekent ook veel reizen. Vroeger was hij al bij al het halve jaar weg. Dan moet je wel wat om handen hebben. Toen ben ik cactussen en vetplanten beginnen te kwe ken." Nu bezit mevrouw Grullemans om en nabij de duizend cactussen en vet planten. Een aantal waarop niet iedere huismoeder kan bogen. Zij heeft speciale kassen aan laten leggen om haar liefhebberij naar hartelust te kunnen uitleven. Grote kas sen, die nu eigenlijk al weer te weinig ruimte bieden aan al de zeldzame exemplaren. In de cactussenkas heerst een constante temperatuur van negentig graden Fahrenheit (ruim 32 graden Celcius). Een wel heel zeldzame cac tus is de Cephalocerus Se nilis of te wel wat minder deftig „grijsaard". In Neder- lad bloeit hij bijna nooit. Zelfs niet in de Hortus Bo tanicus in Amsterdam. Die van mevrouw Grullemans bloeit wél. Zo zagen wij ook de beroemde „nachtcactus" met vier bloemen in knop. De bloemen gaan van zes tot zeven 's avonds open tot de volgende morgen en worden wel twintig centimeter in doorsnee. Een heel merk waardige cactus is de Eche- veria Pulverulenta. Deze cac tus is geheel bedekt met een wit glanzend poeder, dat de plant beschermt tegen de zon en uitdrogen. Mevrouw Grul lemans heeft haar Echeveria Pulveruenta nog eens extra beschermd door hem af te dekken met een plastic zakje. Bij de Kalanchoe Daigre- montiana komen de jonge plantjes aan de randen van de bladeren, vallen er af wanneer zij rijp zijn en ont kiemen in de vochtige aarde en dank zij de tropische temperatuur. Heel zeldzaam zijn de vet planten die men aan kan treffen in haar „Zuidafri- kaanse afdeling". Deze plan ten hebben veel weg van vreemd gespikkelde cham pignons en worden ook wel „levende steentjes" genoemd. Dokter De Boer uit Haaren (Groningen) is de enige in Nederland die zich speciaal op de Zuidafrikaanse soorten heeft toegelegd en in de loop der jaren een voor Nederland heel unieke collectie heeft gekweekt. Mevrouw Grullemans ver telt dat cactussen en vetplan ten in de zomer veel water nodig hebben en 's winters heel weinig. „Cactussen ver zorgen is vrij makkelijk, 's Winters is het zelfs non chalant werk. Vetplanten zijn heel wat moeilijker. En als u bedenkt dat ik soorten heb die de meeste Nederlan ders nog nooit van hun leven hebben gezien en wel nooit zullen zien ook Mevrouw Grullemans is secretaresse van de Neder lands-Belgische vereniging van liefhebbers van cactus sen en vetplanten „Succu- lenta", welke vereniging dinsdag 16 juni veertig jaar bestond. De vereniging telt thans duizend leden, verdeeld over twintig afdelingen. Het doe] yan de vereniging is het kweken van cactussen en vetplanten te bevorderen, voorlichting en leiding te geven aan beginnende lief hebbers en de leden in de ge legenheid te stellen van alles wat in deze mooie liefhebbe rij omgaat, op de hoogte te komen. De vereniging geeft het tijdschrift „Succulenta" uit, organiseert ruilbeurzen en plantenkeuringen en stelt elk jaar voor zeer geringe prijzen waardevolle zaden beschikbaar. Dat mevrouw Grullemans het als secretaresse van een dergelijke „bloeiende" ver eniging druk heeft is te be grijpen. Elk jaar twaalf tot dertienhonderd brieven schrijven en dan nog de di verse verslagen maken. Bo vendien is zij lid van de vaste keuringscommissie van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. En wel natuurlijk van de com missie van cactussen en vet planten, een onderdeel van bovengenoemde keurings commissie. Vrijdagavond tussen acht en tien bestaat er voor de lierenliefhebbers gelegenheid om mooie herdershonden en welgevormde katten te ver krijgen in het gebouw van de dierenbescherming aan de Ridderstraat in Haarlem. De dierenbescherming hoopt nu maar dat er vele gegadigden zullen zijn. „Het loont de moeite," zeggen de heren van de dierenbescherming, „want er zijn prachtige herdershon den bij. Zowel Duitse als Hollandse. Zij zullen een goed tehuis zeker weten te waarderen." De jaarlijkse collecte ten behoeve van het kleuterhuis „Margriet", Anna van Bu- renlaan 60, in Haarlem heeft dit keer plaats van maandag 22 juni tot en met vrijdag 26 juni. Op die dagen zal er met lijsten rondgegaan worden en zaterdag 27 juni wordt de actie besloten met een straat collecte. Een ieder boven de veertien jaar kan zich als collectant(e) opgeven bij de heer H. C. Hartman, Corn, van Noordestraat 20 rd. (tel. 17189). De organisatoren van de „Margrief-collecte realise ren zich, dat het steeds moei lijker en lastiger wordt om het publiek enthousiast te maken voor een collecte. Im mer, van januari af heeft er elke week een geldinzame ling plaats. Het publiek en de collectanten zijn „collecte moe". De organisatoren menen echter, dat de kinderen uit het kleuterhuis „Margriet" hier niet de dupe van mogen worden. Ondanks de subsi dies en de bijdragen in de verpleegkosten werkt men namelijk nog altijd met grote tekorten, die alleen door een grootscheepse collecte kun nen worden opgevangen. Alle medewerkenden aan de collecte krijgen in sep tember een feestavond aan geboden door het Haarlems kleinkunsttheater. In het afgelopen seizoen heeft het Departement Haarlem van de Maat schappij tot Nut van 't Al gemeen in samenwerking met de Haarlemse commissie voor bejaardenzorg negen cursussen voor bejaarden ge houden over muziek, litera tuur, schilderkunst, reizen en planten. Ter afsluiting van deze reeks heeft het bestuur van 't Nut de cursisten een gezellige middag aangebo den, waarbij een groot aan tal bejaarden aanwezig was. Voorts gaven ook bestuurs leden van 't Nut, leden van de Commissie voor bejaar denzorg en enkele inleiders van hun belangstelling blijk. In het programma was onder meer een wedstrijd op genomen in hersengymnas tiek met vragen betreffende de afgelopen cursussen. Na afloop werd namens de bejaarden de hoop uitgespro ken, dat de cursussen het volgend seizoen zullen wor den voortgezet. Op 16 juni waren de heer en mevrouw H. G. Burgemeester uit de Gasthuis laan 153 in Haarlem vijftig jaar ge trouwd. Op die dinsdag zijn we ze eens op gaan zoeken, in dat kleine beneden huis, waar ze nu drie jaar wonen. De kamer is niet zoals we verwachtten met slingers versierd en er staat ook niet „Lang leve het bruidspaar" op de spiegel geschreven. Het echtpaar Burgemeester doet er niet zoveel aan. Drie jaar wonen ze nu hier. Daarvoor altijd in Amsterdam. Ze zijn er geboren. „Het was in het begin wel vreemd, je moet echter wel wennen, vooral aan die stilte, hoewel dat achteraf ook wel meevalt vooral als de jongens buiten spelen en de straat met hun ge schreeuw gevuld is. Mijn vrouw was niet helemaal goed destijds, daarom moesten we hierheen," zegt de heer Burgemeester. Zijn haar zit wat verward en eerst staan zijn ogen wat treurig, maar dat verandert als hij ons gaat vertellen over vroeger, over de tijd dat hij koffiebrander was, bij de gemeentereiniging werkte en als bloemen venter zijn brood verdiende. Mevrouw Burgemeester, nog vitaal met haar pientere blauwe ogen en de grijze krullen, zegt niet zoveel. Wel trekt ze vlug haar schort uit als ze ziet, dat onze foto graaf een plaatje wil maken. In haar paarse jurk met een groen sjaaltje zit deze charmante vrouw af en toe „ja en nee" te knikken. Maar als we het echtpaar vragen hoe ze elkaar hebben leren kennen, praten ze ineens tegelijk over de grote brand in de Marnixstraat. Hij, Gerrit Burgemeester was zijn huis uitgerend en zij, Petronella Gilleman was ook gaan kijken. „En so benne we automatisch an mekaar gekommen en zijn we maar door blijven hollen hè Piet", zegt mijnheer Bur gemeester en knipoogt tegen zijn vrouw. Zij knikt alleen maar weer. Ome Gerrit zo als iedereen de heer Burge meester noemt vertelt dan nog iets van vroeger, over de tijd dat hij en zijn vrouw Piet nog vaak uitgingen. „De kaarten van Carré kosten toen een kwartje, met inbegrip van een consump tie! Nu gaan we niet zoveel meer weg. Ja, soms nog wel De heer en mevrouw Burge meester, die dezer dagen een halve eeuw getrouwd waren. eens een dagje naar Amster dam, maar dat kun je niet te vaak doen met het geld van „het staatje". Wel wandelen we vaak in Haarlem en om geving. En dat is iets dat je eigenlijk hier veel beter kunt doen dan in dat fijne grote Mokum."

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9