In tal van landen grote branden en gevaar voor oogst en drinkwater OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Record van 1857 benaderd HET WEER Nieuwe model Vespa G. L. J. J. VAN KOOTEN Continuïteit DROOGTE HEEFT RAMPZALIGE GEVOLGEN Brandweer laaft Vliegtuigen kwamen Veluwse bosbrandweer te hulp Pas-herstelde kerk in Purmer uitgebrand ALS U GAAT VERHUIZEN LUXAFLEX ZONWERING Weinig verandering Culemburg en Schouwen zonder leidingwater Branden in Duitsland Ook in Denemarken In België P.W.N. werkt constant op topcapaciteit In de krant van heden: wild van de V eLuwe Droogterecord van 1857 bijna gebroken Haarlemse politie arresteert drie automobilisten wegens rijden „onder invloed" Rijbewijs ingevorderd en auto in beslag genomen Het woord is aan 73e JAARGANG No 289 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 DINSDAG 23 JUNI 1959 Haarlems Dagblad Niet alleen in ons land heeft de aanhoudende droogte, die tot nieuwe records blijkt te leiden, ernstige gevolgen voor de te velde staande gewassen en door uitgestrekte bos- en heidebranden, ook elders in Europa kampt men met de rampzalige consequenties van een maan denlang gebrek aan regenwater. Landbouw en veeteelt zijn ernstig getroffen, grote bosbranden worden gemeld uit verscheidene landen en de drinkwatervoorziening komt in gevaar. Een hiernaast opge nomen overzicht van onze weerkundige medewerker toont aan, dat ht einde van het lijden voorlopig nog niet in zicht is en dat het een eeuw oude record van 1857 op het punt staat gebroken te worden. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Maandagmiddag heeft een felle brand het kerkgebouw van de Nederlands Her vormde Gemeente in Purmer (gemeente Purmerend) geheel verwoest. De brand ontstond vermoedelijk doordat het hout werk op het dak is gaan smeulen dooi de hitte van de blaaslamp van een lood gieter. De kerk was juist geheel gerestau reerd maar omstreeks het middaguur moest nog een van de loodgieters een klein karweitje op het dak verrichten. Kort daarna stond het gehele dak in brand en nog voor de vrijwillige brand weer van Purmerend water kon geven, stortte een deel van dit dak omlaag. Een kwartier later sloegen de vlammen dwars door de toren. De brandweerlieden, die niet over magiusladders beschikten, moes ten zich ijlings terugtrekken om niet ge troffen te worden door de neervallende brokken puin en brandend hout. Toen ook de toren was ingestort kon worden begon nen met nablussing. Van de inventaris van de kerk kon niets worden gered. Slechts enkele kerkboeken konden uit het bran dende gebouw worden gehaald. Op de foto: de toren in lichterlaaie. 'Advertentie dan laat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman 1 Waarom zou u risico lopen Vraag ons eens geheel vrijblijvend inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zfllvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 'Advertentie Advertentie I. C. HAAN Complete meubilering - Opgericht 1833 Barteljorisstr. 39-41 - Haarlem - Tel. 10250 Advertentie met roterende gasschuif mengverhouding thans 1 op 50 HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 - 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM. TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ'KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235Q6 ITALIAANSE MOHAIRVESTEN 39.75 Verwachting tot morgenavond: Perioden met zonneschijn en slechts een kleine kans op een regenbui of onweer. Weinig ver andering in temperatuur. In het noorden van het -land zwakke: tot matige wind uit oostelijke, richtingen, elders meest zwakke veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee., In de staatsbossen van Drente zijn maan dagmiddag verscheidene bos- en heide branden ontstaan. De brandweren van Emmen, Sleen, Schoonoord, Westerbork, Exloërmond, Rolde en Exlo en een groep militairen hielpen bij het blussingswerk. Het water moest in tankauto's worden aan gevoerd. Ongeveer vijf hectare bos werd bij Odoorn een prooi van het vuur. In het staatsbos bij Schoonoord werd de brand door snel ingrijpen beperkt tot ongeveer één hectare. Op de Veluwe Bij een felle brand, die maandag uitbrak in de vliegdennen bij de zandverstuivin gen tussen Stroe en Kootwijk, heeft de Veluwse bosbrandweer vliegtuigassistentie gekregen van de vliegbasis Deelen. Daar is namelijk een „Piper Cub" gestationeerd, die voor het waarnemen en rapporteren van branden permanent beschikbaar is en radioverbinding heeft met de hoofdbrand weerpost te Apeldoorn. Dank zij deze luchtverkenning kon uitbreiding van de brand voorkomen worden. In Kootwijk is ongeveer een hectare hei en dennen verloren gegaan. De brand werd daar geblust door korpsen uit de omgeving. In de veenderijen Nog steeds branden de he>de en het veen in het Wierdenseveld en ooi rondom Vrie- zenveen, waar tijdens het afgelopen week einde enkele veen- en heidebranden ont stonden, smeult de ondergrondse veenlaag nog door. De Nederlandse Heidemaatschap pij werkt nog steeds met bulldozers om brandsleuven te graven. Door het rustige weer is er momenteel geen groot gevaar voor uitbreiding. Ten noorden van Vrie- zenveen woeden nog twee veenbranden. Verscheidene hectaren heide in een gebied waar men juist was begonnen met ontgin ningswerk, gingen verloren. Maandag heeft men daar een sloot gegraven om de onder grondse brand te stuiten. Duitse en Nederlandse brandweren zijn gisteren in touw geweest om een grote veenbrand te stuiten, die enkele dagen ge leden in Duitsland is ontstaan en die thans bij Kloosterhaar naar Nederlands gebied is overgeslagen. Men kon voorkomen, dat de brand, die al vele hectaren veengrond heeft verteerd, oversloeg naar de bosrijke omge ving van het landgoed Oldhorst bij Kloos terhaar. Bermbranden langs spoorbaan De Nederlandse Spoorwegen vestigen er de aandacht op dat door de droogte in de afgelopen week reeds verscheidene berm branden zijn ontstaan langs de spoorbaan. De treinreizigers wordt verzocht, geduren de de reis geen brandende sigaren- en si garetteneindjes uit de raampjes te werpen. Gisteren heeft men in Culemborg de drinkwatertoevoer naar de stad vrijwel ge heel moeten stopzetten. Het waterverbruik was zo toegenomen, dat het ver uitging boven de 260 kubieke meter per uur die het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Culemborg kan leveren. Een uur had het waterleidingbedrijf nodig om weer wat voorraad bij te pompen, waarna weer enigszins aan de vraag kon worden vol daan. Ook de drinkwatervoorziening op het eiland Schouwen-Duiveland is bijzonder kritiek geworden. Nadat reeds herhaalde lijk was gewaarschuwd niet meer leiding water te gebruiken dan strikt noodzake lijk was, heeft het gemeentebestuur van Zierikzee thans een verbod uitgevaardigd voor het besproeien van tuinen en het schrobben van straten en stoepen. De waterleidingmaatschappij op het eiland is niet in staat in de behoefte aan water te voorzien. In de westhoek, het dro ge duingebied, is reeds alle groen dood. Het pompstation te Haamstede moet enkele uren per dag zijn waterwinning stopzetten, omdat het wingebied dan uitgeput is. In West-Duitsland benoorden de rivier de Main heerst een droogte zoals men in geen jaren heeft meegemaakt. De land bouw en veeteelt worden hierdoor bijzon der getroffen: de oogst van alle mogelij ke produkten is in groot gevaar. Een re delijke opbrengst van de oogst verwacht men al niet meer. In grote delen van de bondsrepubliek is de waterstand van rivieren en bronnen reeds lager dan normaal in het hartje van de zomer. In Sleeswijk-Holstein is daar door de hooioogst al uitgevallen. In het Sauerland en het Siegerland is het vee van de verschroeide weiden gehaald. De melkopbrengsten zijn lager dan ooit in het gehele land. In verscheidene gebie den heerst waternood! omdat er al weken lang geen druppel regen is gevallen. De temperaturen van 25 tot 30 graden in de zon zonder regen zijn vooral schadelijk voor de graan- en vruchtenverbouw. De hoge temperaturen zijn ook de oor zaak van grote bosbranden, vooral langs de grens met Oost-Duitsland. Bij Ulzen in het Noorden brandt al verscheidene dagen een bos van dertig vierkante kilo meter over een breedte van zestien kilo meter. De verdorde velden en de bran dende bossen betekenen een ramp voor de Westduitse boerenstand, die een oogstca- tastofe vreest, te meer daar de droogte in vele dorpen en steden gepaard gaat met een luizenplaag.... Daarentegen is het in het zuiden van het land, ten zuiden van de Main, voch tiger. Daar heeft het de laatste dagen veel geregend. Op de hoogste Westduitse berg, de Zugspitze, in Beieren bij Gar- misch Partenkirchen, begon de zomer gisteren zelfs metsneeuw. Eergiste ren was de temperatuur op deze bijna drieduizend meter hoge berg nog zes graden boven nul, in de alpendalen zelfs 25 graden Celcius, maar gistermorgen viel er „zomersneeuw", die overigens snel wegdooide. KOPENHAGEN (UPI) Denemarken heeft te kampen met een droogte die erger is dan die van de zomer van 1947, hoewel de schade in de landbouw tot dusver ge ringer gebleven is, omdat er nu meer stik stof gezaaid is dan vlak na de oorlog. Juni heeft tot dusver maar 29 percent gebracht van de regen die had moeten vallen. Alle planten hebben van de droogte te lijden, maar vooral de gerst, de tarwe en de rog ge. Het gras groeit niet meer en veel er van dat bedoeld was om te hooien, gaat nu dadelijk op. Ondanks de droogte en het gevaar van brand worden vanavond ech ter toch de vreugdevuren ontstoken ter gelegenheid van het midzomerfeest. De autoriteiten hebben slechts een waar schuwing uitgegeven met enkele beper kende maatregelen. In het afgelopen weekeinde hebben zich in België talrijke branden voorgedaan. In het gebied van Brugge en in de Kempen gingen, mede als gevolg van de droogte, 500 hectare bos en heide verloren. In Brussel ging een grote houtopslagplaats in vlammen op. In het centrum voor kern onderzoek te Mol brak brand uit in een zaal die werd verbouwd. Dit vaartuig, bestemd voor de Belgi sche Marine, is een soort „manusje van-alles". De boot kan namelijk sle pen en stuwen, blussen en bergen. Gisteren heeft de boot, die in Lisse is gebouwd, op de Ringvaart een proef vaart gemaakt, en zijn blussingscapa- l citeit gedemonstreerd. Het vaartuig Het waterverbruik in Noordholland was maandag groter dan ooit. Het Provinciale Waterleidingbedrijf van Noordholland in Bloemendaal boekte hiermee een record. Ondanks de enorme waterafname heeft het bedryf tijdens aanhoudende droogtepe riode voldoende water kunnen leveren. Er is beslist geen reden voor een alarmstem ming, aldus een woordvoerder van de directie. „Wees wijs met water" is het advies van het P.W.N. Bij verstandig verbruik, komt iedereen aan zijn trek en kan aan de bui tengewone afname worden voldaan. Ge bleken is dat vele goedwillende afnemers het P.W.N. hun medewerking geven door het water niet te verkwisten. Pag Naar een nieuw droogterecord. 1 Allerwegen bos- en heidebranden 1 Roomboter weer duurder 1 Weerrapporren 1, 2 Economisch nieuws 2 Erhard niet tevreden 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Agenda 4 Radio en Televisie4 Feuilleton4 Uit stad en omgeving5, 6' Zwemmen in zee7 Sport 9 Beurs 6' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S beschikt over twee krachtige water kanonnen, die het water vijftig meter ver werpen, en over een schuimblus- en nevelinstallatie. Een uitgebreide machinerie geeft het schip voldoende kracht. Nog nimmer is in ons land een dergelijk vaartuig gebouwd. (Voor nadere bijzonderheden zie pag. 7.) De brandweer van Ede brengt dage lijks met tankioagens water naar de Veluwse bossen om de drinkkolken van het wild, d,ie al dagenlang droog stonden te vullen. Dat deze hulpver lening een omvangrijk terrein omvat, laat zich denken, want niet alleen zijn de drinkkolken talrijk, maar de droog te maakt het noodzakelijk tijdig voor aanvulling te zorgen, omdat ze weer spoedig leegvallen. (Van onze weerkundige medewerker) Zondag en maandag kwam het slechts op enkele plaatsen tot onweer, maar dit intermezzo bracht geen einde van de droogte. Wij gaan op een record aan, want in de voorzomer (mei en juni) is er in De Bilt tot heden slechts 23 mm. regen ge vallen. Dit record staat nog op naam van 1857, toen beide maanden slechts 26 mm. b achten. In Haarlem viel in mei en juni totaal 24 mm. hetgeen ook bijzonder weinig is. Wanneer men weet dat elke milimeter regen overeenkomt met een liter water op een vierkante meter dan kan men na gaan dat wij de laatste twee maanden abnormaal weinig neerslag hebben ge kregen. Het meeste dat er viel is ook nog ver dampt, want juist in deze tijd van het jaar verdampt er bijzonder veel water (ongeveer 160 mm. per maand). Ook is het aantal uren zon voor juni (normaal in de hele maand 218 uren) al overschreden. Zo kreeg De Bilt in mei en juni tot nu toe al 515 uren zon. Het record voor mei en juni samen bedraagt 532 uren, in 1940 geregistreerd. In de komende da gen is het dus mogelijk dat zowel het zon neschijn- als het droogterecord van de voorzomer, tvaaronder wij mei en juni nogen rangschikken, wordt gebroken. Heel erg wordt het in midden Brabant, de Be tuwe en Drente, waar het met totaal 5 a 10 mm. regen sinds 1 mei het allerdroogste is in ons land. De Haarlemse politie heeft maandag avond drie automobilisten, die onder in vloed van sterkedrank zouden hebben ge reden, aangehouden en ingesloten. In alle gevallen werd het rybewijs ingevorderd en nam men de auto in beslag. Omstreeks negen uur vertelde een auto mobilist op het Houtplein een politieagent, dat hij van Aalsmeer af achter een per sonenauto had gereden die over de weg zigzagde. Op de Heemsteedse Dreef in Heemstede had hij de wagen voorbij kun nen rijden. Inmiddels kwam de betrokken auto op het Houtplein aan, waar zij door twee agenten werd tegengehouden. De man stopte achter de auto van degene, die de agenten had gewaarschuwd, doch op het moment dat de politiemannen hem na derden gaf hij gas, zodat hij tegen de voor hem staande auto opbotste. De agenten be valen hem uit te stappen, waarbij bleek dat de man in zwaar beschonken toestand ver keerde. Het was de 49-jarige bloembollen kweker A. G. K. uit Grootebroek. Met moeite slaagden de agenten erin. hem in de auto van de andere automobilist te wrin gen, waarop hij naar het politiebureau werd overgebracht. Omstreeks half negen wilde een 34-jarige Haarlemse vertegenwoordiger met zijn auto uit de Oranjeboomstraat de Olycan- straat inrijden. Hij kon de bocht niet goed nemen en reed even achteruit. Hierbij botste hij tegen een geparkeerde motor fiets. De politie hield de vertegenwoordi ger aan en meende dat hij onder invloed verkeerde. Ook deze automobilist werd overgebracht naar het bureau, een arts nam de bloedproef, het rijbewijs werd in gevorderd en de auto in beslag genomen. Om een uur vannacht zagen twee sur veillerende politieagenten in de Kruis straat een auto staan, waarvan de motor draaide. De wagen stond binnen tien meter van een hoek geparkeerd en niet rechts van de weg. De politie stelde een onder zoek in en achtte de bestuurder, een 48- jarige Haarlemse aannemer niet in staat te rijden. De man verklaarde dat hij reeds gereden had en een naast hem zittende passagier bevestigde dit. Het bleek de po litie dat de bestuurder tevoren zeven a acht glazen bier en vier a vijf borrels had gedronken. Hij werd overgebracht naar het bureau, waarna de reeds in de andere ge vallen genoemde procedure volgde. 304© JAARGANG No 137 Anton van Duinkerken: De m,ens, gewapend met de atoombom, maakt de indruk van een aap, die een scheermes zwaait. Hij kan er veel mee doen, maar vermoedelijk zal hij het niet gebruiken op de enig mogelijke wijze, waarop men er plezier van beleeft. De huidige Westduitse regeringscoalitie moet de parlementsverkiezingen van 1961 winnen of er bestaat kans dat alles, wat sedert de Duitse ineenstorting van 1945 is bereikt, in korte tijd wordt ondermijnd, heeft bondskanselier Adenauer onlangs op een partijcongres in München verklaard. Om ervoor te zorgen dat die verkiezings overwinning er komt, vindt Adenauer het zelfs noodzakelijk dat hij, en niemand an ders, tot die tijd leider van de C.D.U. en tevens bondskanselier is en blijft. De vraag dringt zich dus op of dr. Ade nauer dan werkelijk meent, met zijn ma nipulaties van de laatste weken de voor uitzichten voor dat toekomstige stembus succes te hebben vergroot. Die manipula ties hadden óók een ondermijnend effect, weliswaar niet op de Westduitse staat maar wel op de eenheid in Adenauer's eigen partij, de voornaamste pijler van de huidige regeringscoalitie. Anderen dan hij zelf, en met name verscheidene vooraan staande partijleden, zijn van mening dat het conflict met minister Erhard, dat de bondskanselier willens en wetens heeft ontketend, de toekomstige overwinnings kansen van de C.D.U. niet groter maar misschien zelfs aanzienlijk kleiner hebben gemaakt. En de C.D.U. mag van geluk spreken dat bij de presidentsverkiezingen, die nu voor de deur staan, slechts door een beperkte groep afgevaardigden met verplichtingen jegens hun eigen politieke partij kan worden gestemd, want anders zou de volgende week waarschijnlijk al gebleken zijn dat de pogingen van Ade nauer om zijn vicekanselier met geweld naar de achtergrond te dringen de popu lariteit van de partij niet bepaald ten goede komen. De reacties van de West duitse pers op Adenauer's tactiek tonen dat duidelijk aan. De bondskanselier zelf heeft de door hem uitgelokte crisis in de C.D.U. omschre ven als „een kleine atmosferische storing, vergeleken met de strijd die pla^svindt bij een Amerikaanse presidentiële verkie zingscampagne". Maar dat is toch wel een scheve voorstelling van zaken, want, hoe dol het bij presidentsverkiezingen in de V.S. soms ook toegaat, het is daar toch stellig niet gebruikelijk dat een president zijn potentiële opvolger, die door de meer derheid van zijn eigen partij wordt ge steund, tracht onmogelijk te maken om op die manier zelf de macht te behouden. Eén van de dingen die in Amerika nu juist niet kunnen gebeuren is dat er door een president op deze manier verraad aan het democratische beginsel zou worden ge pleegd. Maar het democratisch beginsel wortelt in Duitsland blijkbaar nog altijd niet heel diep, althans niet bij de Westduitse bonds kanselier. Anders zou deze zich ook nooit hebben veroorloofd te verklaren dat hij, wanneer hij het kanselierschap eenmaal zal hebben neergelegd, „zijn opvolger hoopt te leiden langs de door hemzelf uitgestip pelde lijnen". Om de vergelijking met de V.S. nog even voort te zetten: geen Ameri kaanse president zou het moeten wagen, vóór of bij zijn aftreden een dergelijk voornemen bekend te maken; hij zou niet alleen door zijn opvolger, maar ook door zijn partij en door de openbare menings organen ernstig op de vingers worden getikt voor een zo ondemocratische ge dachte. De man die aftreedt dient vol ledig vrij baan te maken voor zijn opvolger; het verzekeren van wat Ade nauer noemt „de continuïteit van zijn beleid" is niet iets wat hém aangaat maar zijn opvolger en de partij die achter deze staat. Adenauer schijnt echter de mening te zijn toegedaan dat z ij n beleid het enig juiste beleid is, niet alleen voor nü maar ook voor de toekomst. Daarom weigert hij ook in te zien dat 83 jaar zelfs voor een bondskanselier een rijkelijk pensioenge rechtigde leeftijd is. „I k moet de .-erkie- zingscampagne van 1961 leiden", heeft hij verleden week in een persgesprek ver klaard. Met andere woorden: niemand anders zou het kunnen, niemand anders dan i k. Misschien is het wel een geluk voor Duitsland dat Adenauer zich achteraf toch niet voor het bondspresidentschap be schikbaar heeft gesteld. Hij zou er nooit in zijn geslaagd zich boven de politiek te stellen en zich daardoor tot een onaan tastbaar, onschendbaar hoofd van een op democratische principes gegrondveste staat te maken, zoals president Theodor Heuss dat tijdens diens nu eindigende ambts periode op zo voorbeeldige wijze heeft gedaan. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1