Wethouder Geluk heropent zaterdag vernieuwd zwembad bij Kleverlaan Vroeger impopulair bad onderging opmerkelijke gedaanteverwisseling WOENSDAG 24 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Betaling abonnementsgeld per giro Burgerlijke Stand van Haarlem Katholieke bollenkwekers willen uitbreiding areaal Straver won de zesde zomeravondrit Titel van De Bataaf voor Gerard Wesseling Ontvangst met muziek, fakkels en vuurwerk Komende tentoonstellingen in „Bloemenheuvel" Heemstede heeft ruim 500 woningzoekenden Opdrachten voor twee Haarlemse componisten Kermis in Spaarndam Minister van Verkeer bezoekt Overveen Examens Haagse hotelhouders in het geweer tegen runnerspraktijken Finet weigert vernieuwing van zijn ambt Oplossing voor Fokker in Brazilië? Professor Oud kreeg een Berlijns beertje cadeau Lustrumviering van Groningse universiteit begonnen Negerkind aangerand door een blanke Amerikaan Vrouwen betogen in Durban Sterke verlaging van belasting op cafémuziek W interprogramma ,,'t Helm" UIT STAD EN STREEK Derde opvoering van folkloristische revue N.Ph.O. concerteert op 9 juli in Zandvoort Duinbrand voor tweede maal opgelaaid Subsidie gevraagd voor bouw hervormde kerk Dokter Smit vestigt zich in Aalsmeerderbuurt-zuid Handgranaat gevonden Inrichting kleuterschool Zaterdagmiddag om twee uur zal de Haarlemse wethouder van lichame lijke opvoeding en sport, de heer D. J. A. Geluk, het vernieuwde zwembad nabij de Kleverlaan in Haarlem- Noord officieel heropenen. Daarna zal het bassin met enkele zwemde- monstraties worden ingewijd. Onder meer spelen twee jeugd-zeventallen van de Kring Haarlem van de KNZB een selectie-wedstrijd. Gisteren heeft men een begin gemaakt met de vul ling van het bad, dat bijna 2]/2 miljoen liter water kan bevatten. Het zwembad heeft een opmerkelijke gedaanteverwisseling ondergaan. De zwem- liefhebbers die deze inrichting van vroeger kennen toen het zwembad geen al te beste reputatie genoot zullen grote ogen opzetten over de aangebrachte vernieuwin gen en verbeteringen. De vloer van het bad, die voorheen uit rivierzand bestond is vervangen door een betonnenbodem. Ook is een geheel nieuwe bassinrand van hetzelfde materiaal aan gebracht. De houten perrons rondom het bad zijn vervangen door betonnen gaande rijen. Voorts zijn de badhokjes voorzien van betonnen vloeren en hebben de deur tjes een fris kleurtje gekregen. Tussen het diepe en ondiepe gedeelte is een zichtbare afscheiding aangebracht. De beide korte zijden van het ondiepe gedeel te hebben 10 cm hoge oefentreden, zodat de overgang naar het diepere water ge leidelijk plaatsheeft. Uitkijktoren Van de noordzijde van het bad naar het midden van het ondiepe gedeelte loopt een betonnen loopsteiger met aan het eind een hoger gelegen uitkijktoren. Van daaruit heeft de badmeester een goed overzicht over het gehele bassin. Ter hoogte van de ingang is een terras aangelegd. Het gedeelte met de loketten is eveneens geheel vernieuwd. Rondom het bad zijn verplaatsbare hekken aangebracht U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7,65, post- abonnés 8,15. II kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. :o?yyyyy>xc>yyyyï33y3yyyyyyxx&yy:cc<xccccc&yyyx)Xoca BEVALLEN van een zoon: 22 juni: A. W. RademaVervloet, 23 juni: A. Godthelp Meijer, C. M. KeesomKunst, H. M. Al dersDollé, H. MeemsBrandsema, M. de Grootvan Waveren. BEVALLEN van een dochter: 22 juni: C. E. van der AaStijnman, C. Dingenouts Loerakker, E. G. KoelemeijerRijbroek, W. FossenSchouten. OVERLEDEN: 20 juni: A. G. J. van 't Hoff, 23 maanden, Waarderhaven. P. Vink, 58 j., Kamperlaan. 21 juni: L. J. Boogert, 69 j., Kamperlaan. J. C. de Jong, 52 j., Hertzogstraat. C. A. M. ten Brink, 63 j., Scheepersstraat. 22 juni: W. van Duist, 71 j., Zomervaart. M. C. KunisKool, 61 j., Raamsingel. E. M. Bouma, 85 j., Hage- sfraat. D. KlapSchaap, 72 j., Crayenes- terlaan. ONDERTROUWD: 23 juni: W. de Vries en C. F. Thoënes. H. M. Antonisse en J. S. Martens. J. A. J. ten Hoopen en C. H. Schröfer. F. Dalman en E. E. Bos. A. L. de Graaf en A. E. Antonie. J. A. Notenboom en M. P. Blok. W. J. Dielemans en E. J. Kamstra. G. de Goede en M. P. Berendes. J. M. Antonisse en C. M. van den Berg. GEHUWD: 23 juni: A. L. Abbenhuijs en L. Nederstigt. C. Langeveld en J. C. Spoor. E. Luppes en E. J. C. Simonis. R. Noordhuis en J. J. Hendriks. W. J. Schippers en A. P. Hooglugt. Een lujkje vn het zwembad bij de Kleverlaan dat een grondige verbete ring heeft ondergaan. Nog eventjes en dan zullen de zwemliefhebbers hier weer bij honderden in het heldere water rondspartelen. ter beveiliging van het publiek op de kant bij zwem- en waterpolowedstrijden. Buiten het eigenlijke zwembad, aan de oostzijde, zijn in een bakstenen gebouw de pomp- en filterinstallaties onderge bracht, die voor de toevoer en de zuivering van het zwemwater zorgen. Aan de ver betering van het zwembad zijn ruim f 300.000 ten koste gelegd. Voor de waterpolowedstrijd van zater dag zijn de volgende spelers uitgenodigd: F. Hagen, K. van Heiningen, J. Sint en R. Koedoder, allen van DWR; R. van Gaale en Th. de Dood van DWT; H. Holsken, H. Krom, J. Watertor, C. den Hollander, allen van Z. C. Haarlem; C. Dekker, D. Meu- lenberg, J. B. van Heems, J. Ferdinandus en P. Kok, allen van HVGB; A. Glas en A. Pen van VZV. Scheidsrechter is de heer G. Voogd. De Katholieke Vereniging van Onder nemers in het Bloembollenbedrijf heeft zich maandag in café-restaurant Brink- mann in Haarlem beraden over de om vang van het teeltrecht voor het teeltjaar 1959-1960. In een voorgaande vergadering is namelijk besloten niet te wachten op een verzoek om advies van de zijde van het Produktschap voor Siergewassen, maar uit eigen beweging aan het pro duktschap te adviseren. Besloten werd voor te stellen het teelt- recht voor hyacinten en narcissen, met drie percent uit te breiden. Dit besluit werd met een overgrote meerderheid ge nomen, speciaal wat betreft de hyacin ten. Men stelde vast dat de afzet van hyacinten niet onbevredigend is. Met een uitbreiding van het areaal zal aan de toe nemende vraag kunnen worden voldaan. Tevens kunnen dan de prijzen van het teeltrecht gunstig worden beïnvloed. Het areaal voor de narcissen is de laat ste jaren niet volgeplant. Toch wilden de kwekers het areaal uitgebreid zien om een prijsstijging van het teeltrecht tegen te gaan. Van de 182 kwekers stemden er 145 voor een uitbreiding van drie per cent, 32 kwekers wilden geen uitbreiding en vijf leden wilden een toeneming van het. teeltrecht met vijf percent. Wat betreft het teeltrecht voor tulpen zal worden geadviseerd dit met vijf per cent uit te breiden. Hier waren 443 kwe kers voor, 27 tegen. Honderdenvier leden wilden een uitbreiding van het areaal met drie percent, veertien leden echter met wel tien percent. Gezien de mogelijkhe den van een steeds toenemende export van tulpen achtte met vergroting van het areaal met vijf percent alleszins verant woord. De handel zal zich hierdoor wat ruimer kunnen bewegen. Zou het P.V.S. met de voorgestelde uitbreiding akkoord gaan, dan zal voor volgend jaar een op pervlakte van 175 ha tulpen meer wor den geteeld. Nader zal worden bestudeerd of de ver groting van het areaal op degressieve wij ze moet geschieden, zodat de kleinste kwe kers hiervan het meest profiteren. Graag zou men zien dat kwekers die vijf jaar achtereen het toegewezen areaal niet zelf hebben beteeld, niet voor uitbreiding van het teeltrecht in aanmerking komen. De zesde rit van de zomeravondcompe titie om de „W. Metz"-beker, die dinsdag avond door de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" in het „Van der Aartsport park" werd gehouden, is bij de A- en B- klassers gewonnen door Aad Straver. Hij behaalde in deze als een klassements wedstrijd verreden rit elf punten meer dan zijn voornaamste rivaal Eddy Riet- hoff. De uitslag luidde: 1. Straver 32 pnt., de 60 kilometer in 1 uur 30 min. en 12 sec.; 2. Riethoff 21 pnt.; 3. Bogaard 20 pnt.; 4. Buis 17 pnt.; 5. F. Vaars 13 pnt.; 6. A. van Dijk 13 pnt.; 7. Mathot 12 pnt.; 8. Hen driks 10 pnt.; 9. L. Vaars 8 pnt.; 10. Blom- maert 5 pnt. Het dit jaar voor het eerst door de Half- wegse wielerclub „De Bataaf" ingestelde generaal-kampioenschap, dat het sprint en lange-afstandskampioenschap en een tijdrit omvatte, is gewonnen door Gerard Wesseling uit Halfweg. Hij behaalde deze titel door een fraaie overwinning in de gisteravond op het parkoers aan de Oude Kruisweg gehouden tijdrit. De nationale kampioen Dik Enthoven moest hem in deze rit meer dan een minuut prijsgeven. De uitslag luidde: 1. G. Wesseling (Half weg) de 45 kilometer in 1 uur 3 min. 12 sec.; 2. D. Enthoven (Grote IJpolder) in 1.4.23; 3. W. Bogers (Nieuw-Vennep) in 1.6.36,4; 4. P. Rinkel (Amstelveen) in 1.7.36,2; 5. C. Schaut (Lijnden) in 1.10.5. Bejaardentocht Gen. Cronjé De autotocht voor bejaarden, die jaar lijks door de Haarlemse winkeliersvereni ging „Generaal Cronjé" wordt georgani seerd, heeft plaats op dinsdag 30 juni. In ongeveer zestig personenauto's en enkele busjes vertrekken des morgens circa 250 bejaarden naar het Gooi. Onder hen be vinden zich twee echtparen die juist vijf tig jaar getrouwd zijn. Als de bejaarden des avonds omstreeks half tien weer in Haarlem aankomen, staat hun op de Kloppersingel een onge kende ontvangst te wachten. Hier staan dan namelijk een Amsterdams muziek korps van 85 man en driehonderd meisjes van de Haarlemse gymnastiekverenigin gen „Leonides" en „Hercules" opgesteld. Voorafgegaan door de muziek en hon derd meisjes met brandende fakkels trekt de stoet auto's met bejaarden tegen tien uur via de Schoterweg, Generaal Cronjé- straat, Julianapark, Soendaplein en Flo- resstraat naar de Spaarndamseweg. De wagens worden geflankeerd door de ove rige tweehonderd fakkeldraagsters, aan weerszijden van elke auto twee, zodat men het effect van één lang lint van licht krijgt. Langs het Spaarne staan dan reeds en kele honderden stoelen gereed, waarop de bejaarden plaats kunnen nemen om te ge nieten van een groots vuurwerk, dat aan de overkant op het terrein van Stork af gestoken wordt. Deze indrukwekkende ontvangst voor de bejaarden aan het eind van hun tocht vormt tevens het sluitstuk van het seizoen van de winkeliersvereniging. De tentoonstelling van de Tinholtverza- meling in „Bloemenheuvel" in Overveen zal op woensdag 15 juli 's middags om drie uur geopend worden. De voorzitter van de Tinholtcommissie, de heer J. W. Wichers, verricht de opening. De expositie zal voor het publiek geopend zijn van 16 juli tot en met 1 augustus, dagelijks van tien tot vijf uur en 's zondags van twee tot vijf uur. De commissie hoopt, dat ook zeer vele leerlingen van scholen onder leiding van de leerkrachten deze tentoonstelling zullen bezoeken. Het zal een interessante ten toonstelling worden, omdat niet alleen op gezette dieren te zien zulen zijn, dpch ook de vlinderverzameling van de heer W. Specht Grijp uit Heemstede, indertijd aan het Tinholthuis geschonken, benevens schelpen. Aan de tekenleraren van het Kennemer Lyceum en het Thijsse Lyceum is verzocht de leerlingen raambiljetten voor deze tentoonstelling te laten ontwer pen. In het najaar zal in „Bloemenheuvel" een tentoonstelling van vakantiefoto's worden gehouden, gemaakt door Bloemen dalers. Vooral de schooljeugd zal opgewekt worden hieraan deel te nemen. Tussen eind november en Kerstmis zal tenslotte in „Bloemenheuvel" een tentoon stelling gehouden worden van werk van de graficus M. C. Escher uit Baarn in sa menwerking met de in Den Haag woon achtige pottenbakster mevrouw Judith Laqueur-Révész, die Hongaarse van ge boorte is. De tentoonstellingscommissie „Bloemen heuvel" is met een tweetal leden uitge breid. De heren H. Vogelesang, leraar Ne derlands van het Thijsse Lyceum, en Jos. van Grieken uit Vogelenzang, zijn tot lid van de commissie benoemd. Blijkens het kwartaaloverzicht van de gemeente Heemstede is het aantal woning zoekenden in het eerste kwartaal van dit jaar toegenomen van 501 tot 504. In totaal werden 113 huisvestingsvergunningen ver leend, waarvan 38 voor een gedeelte van een woning. Van de jonggehuwden betrok ken zeven echtparen een gehele woning, zestien waren inwonend bij de ouders, twee bij familie en zeven bij anderen. Het aantal bouwvergunningen bedroeg 31 Met de bouw van vier woningen werd be gonnen. Gereed kwamen 23 particuliere huizen. (Van onze Haagse redacteur) Aan de Haarlemse componisten Albert de Klerk en Jan Mul zijn door de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen opdrachten verleend. Aan de eerste is een werk voor schoolorkest met bescheiden bezetting en schoolkoor ge vraagd, aan de tweede een compositie voor zangstem met orkestbegeleiding. Voorts werden opdrachten verstrekt aan Hans Osieck, Jan Masséus, Oscar van Hemel, Louis Toebosch, Hans Krieg, Mat- thijs Vermeulen en Bernard Bartelink.' Vrijdagmiddag om vier uur begint de traditionele kermis in Spaarndam. De bel van de zweefmolen luidt dan een aantal festiviteiten in. Vrijdagavond wordt een ringrijderij op losse paarden verreden. Dit evenement trekt altijd een groot aantal kijkers. Zaterdagmiddag wordt een rally voor fietsen en bromfietsen gehouden. Op de Westkolk staan weer diverse kermis attracties opgesteld. De minister van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals, zal op donderdagoch tend 2 juli een bezoek brengen aan Over veen om zich op de hoogte te stellen van de plannen voor de Westelijke Randweg (Heussensstraat-Zijlweg). De Provinciale Waterstaat, heeft er de voorkeur aan gegeven 'n viaduct te maken nabij de Julianalaan aldaar en hiertegen hebben het gemeentebestuur van Bloe- mendaal en bewoners van de Waldeck Pyr- montlaan en de Willem de Zwijgerlaan be zwaren. De gemeente Bloemendaal meent dat het beter is een lange tunnel te maken in de Willem de Zwijgerlaan welke tun nel ook zal lopen onder de spoorbaan HaarlemOverveen. Volgens de plannen van de provincie zou een viaduct gemaakt worden over de Julianalaan en later loopt de weg via een tunnel onder de spoorbaan door naar de Zijlweg. Haarlem: In het gebouw van de Haar lemse Kegebond zijn dinsdag geslaagd voor het mulo-diploma a de dames A. Koe man, Velsen-Noord, B. van 't Hoff te Be verwijk, M. N. van den Heuvel, Beverwijk, J. P. Labbé, J. M. van der Baan, W. G. Kruijer, M. L. Nieuwenhuizen, A. P. Roo- senhart, allen Haarlem, D. W. Pauwels, Santpoort (die tevens slaagden voor het middenstandsdiploma), E. de Droog, W. F. Klinkenberg, Haarlem, N. J. Wolse, Zwa nenburg, A. Kruger, Velsen en A. B. Vis ser te Santpoort en de heren H. D. van der Kamp, Oegstgeest, A. Sijpestijn, R. Arends en H. J. Vossen te Haarlem (tevens met middenstandsdiploma), L. van IJsseldijk, H. J. J. van Zijl, R. de Jong te Haarlem, R. J. H. Glas te Santpoort-dorp, B. van Loo, K. Leijen, E. Hoef en A. F. de Koe te IJmuiden. Voor diploma b. zijn geslaagd mejuffrouw J. L. B. Westering te Sassen- heim en de heren E. F. van der Tang te Haarlemmermeer, W. N. Grimme te Lisse, H. J. de Graaf en P. Koning te Sassen- heim. Haarlem: In „Dreefzicht." zijn bij de mulo-examens geslaagd voor diploma B de heren S. Schaafsma, Velsen, S. Jonker, Hillegom, C. P. J. Lenshoek, Heemstede, A. Mastenbroek, Lisse, H. C. Honsbeek, Haarlem en de dames: M. Asjes, IJmuiden, G. Wagenaar, Nigtevegt. Voor diploma A slaagden de heren: H. v. Wolde, P. B. Windhorst, A. R. Maül, R. N. Warmerdam, J. C. Boschma, G. J. Derks, R. Broers, allen te Haarlem, A. P. G. Clee- ren, IJmuiden, L. Lieve, Amsterdam en de dames: B. E. Schaafsma, A. W. van Wijk, J. v. Oossanen, M. D. Bos, allen te Haar lem, R. Weygers, Heemstede, H. A. M. van Dullemen en H. Tibboel te Lisse. Dinsdag zijn geslaagd voor diploma B de heren: P. D. de Boer, Beverwijk, J. J. Dicke, Velsen, G. M. Coumou, J. H. L. L. v. d. Moer, H. B. Wesseling, F. Beunk, P. J. Veen, te Haarlem, H. Vis, Bennebroek, F. Beum, H. W. Verbeek Wolthuys te Velsen en mej. N. J. Hage te Haarlem. Voor diploma A slaagden de heren: H. Moedt, A. Deinum, B. W. Post, R. Sierag, J. W. Herben, M. B. de Braber te Haarlem, J. J. Timmermans, Beverwijk, A. v. Duyn, Haarlemmermeer, B. L. Berger, Halfweg en de dames: v. Heisterkamp, J. M. Assen delft te Beverwijk, M. C. Gehrels, G. A. Mastenbroek te Haarlemmermeer, C. D. Haasnoot, N. Djamil en M. de Vos te Haarlem. Haarlem. In het gebouw van de Haarlemse Ke gelbond zijn geslaagd voor het mulo-ex-amen di ploma a: de dames C. Plugboer, A. Koster, P. van den Brink, G. C. Boekhof. L. Silvis, J. Strij- bis, J. C. Visser, A. S. G. Abbink, H. de Groot, E. J. de Ruig, allen te Haarlem: J. van der Vaart, IJmuiden-Oost. Bovendien slaagden voor het middenstandsdiploma: de dames M. E. van der Wegen, Beverwijk: H. van der Mije, Zandvoort; N*. J. Arentshorst, Sassenheim; C. J. Biemond, Haarlemmermeer en L. Samson, Velsen. Voor het diploma a slaagden de heren D. J. van der Zwan en J. J. Sehotvanger, IJmuiden-Oost; M. A. Zijta, A. A. Scheelings, B. C. Nieborg en R. van Kraa lingen, Haarlem: L. C. J. Kok, Zwanenburg en J. Kort, Heemstede. Ook behaalden het midden standsdiploma de heren J. Wonink en R. C. van der Linde, Beverwijk; J. Wolzak, Velsen-Noord: F. E. van Caspel, Zandvoort: G. Kroon, Haar lemmermeer: D. J. Hubers en A. Keijzer, Sassen heim. Voor het diploma b slaagden de dames M. Faber, C. Verschoor en L. J. Nijpjer, Haar lem en de heren M. W. Verwoerdt J. C. G. van Hemert en J. Immink, Haarlem. Amsterdam. (Gem. Univ.). Doctoraalexamen psychologie: J. Vastenhouw, Bussum (met lof). Kandidaatsexamen geneeskunde 2de deel: W. J. Botman, Amsterdam; mej. E. Freibrun, Amster dam; A. Jansen, Den Haag: H. Köhne, Heiloo; H. G. Kuik, J. Lindner en mej. A. J. M. Ostendorf, Amsterdam; K. J. Roozendaal, Ekhuizen; P. A. Ross, Djakarta; C. Smernoff, New York; M. stap per, Amsterdam; E. H. B. van Strien, Amsterdam; L. Waldman, Newark (V.S.); T. de Wever, Am sterdam; mej. J. den Bak, Amsterdam. Achttien Scheveningse hotelhouders hebben aan de gemeenteraad van 's-Gra- venhage een adres gestuurd, waarin zij protesteren tegen de zgn. „runnersprak tijken", waarin zij een gevaar zien voor het behoud van de goede naam van 's-Gra- venhage en Scheveningen bij de hotel- en pensiongasten. „De argeloze bezoeker, die Den Haag binnenkomt, hetzij per trein, bus of per sonenauto, wordt welhaast overrompeld door de runners. Hij wordt misleid door valselijk voorgespiegelde hotelprijzen en onjuiste informaties over volgeboekte ho tels en wordt meegelokt naar zogenaamd goedkopere adressen. Dit zijn logiesver- strekkende-privé-adressen, die niet aange sloten zijn bij de V.V.V. en ook niet ge controleerd worden. De bedongen prijs staat veelal niet in verhouding tot de ac commodatie", aldus het adres van de bona fide hotelhouders, die de gemeenteraad verzoeken een onderzoek te doen instellen naar deze praktijken. De voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., Paul Finet, heeft aan de rege ringen van de zes landen der Europese Gemeenschap een brief gezonden, waarin hij doet weten onder geen omstandigheden bereid te zijn vernieuwing van zijn ambt te accepteren. Hij had dit besluit genomen om de taak der regeringen te verlichten bij de moeilijke en meer dan ooit beteke nisvolle keuze van de pei-soonlijkheid, die het ambt van voorzitter van de Hoge Autoriteit moet overnemen. De Italiaanse regering heeft Pietro Mal- vestiti, thans lid van de E.E.G.-commissie, als opvolger van Finet voorgedragen; de Nederlandse regering D. P. Spierenburg, thans vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zou de Braziliaanse regering er niet on welwillend tegenover staan indien voor het bekende conflict tussen de Fokker fabriek in Brazilië en het Braziliaanse ministerie van luchtvaart een oplossing zou kunnen worden gevonden. In het ge schil tussen Fokker en die ministerie gaat het over een interpretatie van een gesloten contract. Het Braziliaanse ministerie van Buiten landse Zaken zou bereid zijn als bemid delaar op te treden tussen beide partijen. Hoewel op het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken weliswaar nog geen formeel antwoord is ontvangen op het destijds gedane verzoek tot arbitrage, lijkt het in het huidige stadium er naar uit te zien dat wellicht een oplossing zou kunnen worden bereikt en dat van Brazi liaanse zijde bereidheid bestaat hiertoe mee te werken. BERLIJN (Reuter) Professor P. J. Oud heeft als voorzitter van de Interna tionale vereniging van gemeenten bij de sluiting van het congres van deze vereniging verklaard dat het con gres de internationale vriendschap en het on derling begrip tussen de -olken heeft bevorderd. Hij zei dat het houden van een Europadag en 'n Afrikaans-Aziatische dag ertoe hadden bij gedragen „het hoge doel van internationaal begrip" te bereiken. Prof. Oud zei te menen dal de gemeentebestuurders thans vooral tot taak hebben op te voeden tot goede wereldburgers. Burgemeester Brandt bood professor Oud een klein model van de Berlijnse beer aan. „Het is 'n zeer vreed zame beer", aldus Brandt. Wijzend op de vlag van de vereniging die Berlijn twee jaar zal bewaren, zei Brandt: „Wij zullen deze vlag bewaren en verdedigen, deze vlag die het symbool is van wat wij ge meenschappelijk hebben, voor onze zorg voor de mensen die ons kozen en voor wie wij verantwoordelijk zijn". Maandag is onder grote belangstelling het officiële gedeelte begonnen van de festiviteiten rondom het 69ste lustrum van de Groningse rijksuniversiteit. Tevo ren waren op het plein voor het hoofdsta tion in Groningen de vele reünisten, die uit alle delen van het land per trein naar hun oude alma mater waren gekomen, ontvangen. In een lange stoet trokken zij naar de oude kerk, voorafgegaan door de compagnie vrijwilligers-„flankeurs" in hun fraaie nieuwe uniformen, de Yale University Band en de Groningse studen ten rijvereniging „De Rijclub". De stoet werd afgesloten door het Gronings politie muziekkorps. Mr. D. U. Stikker sprak tijdens een bij eenkomst in de Martinikerk een feest rede uit. Mr. Stikker was rector van de senaat van „Vindicat Atque Polit" in 1919. Hij sprak over de groei van de universi teit sinds de oprichting in 1614, toen met 82 studenten en 27 hoogleraren werd be gonnen. Er zijn thans 3000 studenten in Groningen. Mr. Stikker wilde zich met de reünisten verheugen over de enorme vlucht die wetenschap en techniek in de laatste jaren hebben genomen. Hij be toogde echter dat er ook aanleiding be staat voor ongei'ustheid over de doelein den en zelfs over een ongewilde uitwer king van die vooruitgang. De Westeuro- pese academicus, aldus mr. Stikker, dient die vooruitgang bij te houden, maar hij moet ook het contact met de mense lijke en culturele waarden die zijn natuur lijk erfdeel zijn, blijven onderhouden. RALEIGH (AFP/Reuter) De politie van de Amerikaanse staat Noord-Carolina heeft een 36-jarige blanke man gearres teerd op beschuldiging van aanranding van een elfjarig negermeisje. Een openbare aanklager zei later van plan te zijn de doodstraf voor de man te eisen. Te Chi cago is dinsdag een 24-jarige neger tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens aanranding van een negentien jarig blank meisje. DURBAN, (UPI) De politie van Dur ban heeft dinsdag een groep inheemse vrouwen die het politiebureau van de wijk Kaw Mashu in brand wilde steken met traangas uiteengejaagd. Vijf vrouwen wer den gearresteerd. Voorts demonsteerden achthonderd vrouwen in het centrum van de stad naar aanleiding van de vrijlating van 51 vrouwen die bij de ongeregeldheden van vrijdag waren gearresteerd. De politie dreef de betogers naar Cato Manor Lisse In Lisse moeten exploitanten van café's en restaurants belasting betalen voor de muziek, die zij door middel van radio's, platenspelers enz. laten horen. Enige ex ploitanten hebben tegen de aanslag over het eerste kwartaal van dit jaar geprotes teerd, omdat deze naar hun mening te hoog is. B. en W. zijn tot de conclusie ge komen dat de belasting inderdaad te hoog is. Voor het hebben van een radiotoestel in een lokaliteit moest tot nu toe 80.- per jaar belasting worden betaald. B. en W. willen de belasting sterk verlagen en wel tot 1,50 per kwartaal. Platenspelers, te levisietoestellen en dergelijke zouden voor 4.- per kwartaal moeten worden belast. Voor orkesten en strijkjes zou de belasting gesteld moeten worden op 2. -per per soon per etmaal. De gemeenteraad zal hierover vrijdag beslissen. Zandvoort De culturele kring ,,'t Helm" in Zand voort heeft het voornemen in het komen de winterseizoen weer een aantal voorstel lingen te organiseren. Aan het overgrote deel van de inwoners van Zandvoort zal in de komende dagen een folder worden gezonden, waarin het programma en de voorwaarden voor een abonnement zullen worden bekendge maakt. Bij uoldoende belangstelling staan de volgende uitvoeringen op het program ma: 16 oktober: voordracht „de Krijt- kring" door Nel Oosthout, 10 november: zang en pianorecital door de sopraanzan geres Annette de la Bije en de pianist Jan de Man, 8 februari: toneelvoorstelling door Jetty Cantor en Maarten Kapteijn met „Het hemelbed" van Jan de Hartog en ten slotte op 14 maart een optreden van het Haags Studentencabaret. Nieuws in het kort Leger des Heils. Donderdag 25 juni zal in de zaal van het Leger des Heils, Haarlem-Noord (Ceramstraat 4) een con cert worden gegeven door de gitaar-accor deonband „De nieuwe Koers" bestaande uit 25 leden uit de afdeling van het Leger des Heils te Zaandam o.l.v. de heer J. Kat. Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Publieke Werken, mr. J. c. C. W. Hijszeler, is donderdagmorgen ver hinderd zijn wekelijks spreekuur te hou den. Eerste steen. De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, drs. J, J. M. Visser, zal vrijdagavond om zeven uur in Spaarndam de eerste steen leggen voor de hier in aanbouw zijnde zelfbouw- huizen. Gasleiding. Voor de uitbreiding van de gasleiding in de verlengde Dennenlaan in Zwanenburg vragen B. en W. van Haar lemmermeer de raad een krediet van f 21.700. Vernieuwing weg. Voor het vernieu wen van het wegdek in de Kerkhoflaan in Zwanenburg en de verbetering van de rio lering hebben B. en W. van Haarlemmer meer de gemeenteraad voorgesteld een kre diet van f 125.000, beschikbaar te stellen. De Zandvoortse buurt_ en folklorevereni- ging „de Wurf" heeft met de derde her haling van de door mevrouw Jongsma ge schreven oud-Zandvoortse revue: „Zo ging dat vroeger" maandagavond in restaurant „Zomerlust" een groot succes geboekt. De in Zandvoort vertoevende badgasten ble ken voor dit spel veel belangstelling te hebben. Met de scène: „Huren is niet al les, maar verhuren ook niet" werd onder steeds stijgende vrolijkheid het hoogtepunt van de opvoering bereikt.Ook de vele Duit se gasten bleken het spel zeer te waarde ren. Gelet op dit grote succes besloot het be stuur nog een tweetal opvoeringen te ge ven, speciaal voor de basgasten op nog nader te bepalen data in juli en augustus. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest onder leiding van Henri Arends zal donderdagavond 9 juli een concert geven in de hervormde kerk in Zandvoort. Voor de plaatsing van het orkest in de benedenruimte van de kerk zullen bijzon dere voorzieningen worden getroffen. Het programma vermeldt de volgende wer ken: Sinfonia in E gr.t. van Joh. Chr. Bach, het fluitconcert in D gr.t. van W. A. Mozart met als solist Pieter Odé en de vierde (Italiaanse) symfonie van F. Meldenssohn-Bartholdy. Dit concert, dat door medewerking van de gemeente en stichting „Touring Zand voort" mogelijk wordt gemaakt, wordt georganiseerd door de culturele kring ,,'t Helm". Voor de derde achtereenvolgde dag werd de brandweer van Zandvoort gealar meerd voor een duinbrand, die dinsdag morgen omstreeks halftwaalf opnieuw bleek te zijn opgelaaid in de duinen ach ter het kampeercentrum „Sandevoerde" aan de rand van het terrein van ongeveer tien hectare, dat zondagmiddag door het vuur werd verteerd. Bijna anderhalf uur is de brandw'eer bezig geweest het aan vankelijk weer fel oplaaiende vuur te do ven. De brand woedde in een half ver brande duinaanplant, zodat weinig nieuwe aanplant verloren ging. De brandweer heeft besloten voorlopig bij dit terrein een brandwacht te plaatsen. Haarlem m er in eer De kerkeraad van de Nederlands Her vormde Gemeente bij Vijfhuizen heeft zich tot de gemeente Haarlemmermeer gewend om een subsidie voor de. bouw van een kerk. Het als noodkerk ingerichte evange lisatielokaal is bouwvallig en kan niet meer worden hersteld. Daarom wil de ker keraad spoedig een nieuw gebouw neerzet ten, waarvan de kosten naar schatting ongeveer 135.000.zullen bedragen. B. en W. hebben de gemeenteraad voor gesteld de subsidieaanvrage in te willigen. Ze zouden een subsidie van 25 percent van de stichtingskosten willen verlenen met een maximum van f 50.000.Een voor waarde hiervoor is, dat als te zijner tijd een rijkssubsidie wordt ontvangen, een bedrag ter grootte van de rijkssubsidie in de gemeentekas wordt teruggestort. Bij verlening van deze subsidie zal bin nenkort tot de bouw kunnen worden over gegaan. In Aalsmeerderbuurt-zuid zal zich de heer E. Smit als arts vestigen. Om prak tijkruimte voor de arts te scheppen willen B. en W. van Haarlemmermeer drie van de eenentwintig in aanbouw zijnde gara ges hiervoor verbouwen. Deze ruimte kan dan aan de arts worden verhuurd. Met de verbouwing is f3900,- gemoeid. De ge meenteraad wordt voorgesteld dit kre diet beschikbaar te stellen. In de nabijheid van het zgn. „Bunker dorp" aan de Kostverlorenstraat in Zandvoort is in de duinen een handgra naat gevonden. Via de politie werd de Mijnopruimingsdienst gewaarschuwd, die er zich dinsdagmiddag over heeft ontfermd maakt. Bij voldoende belangstelling staan B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad voorgesteld voor de in richting van de openbare kleuterschool in de Aalsmeerderbuurt-zuid, de aanschaffing van 2 oliekachels en de vernieuwing van vloeren in deze school een krediet van 9500.- beschikbaar te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6