BOSCH ISRAELS VOOR ALTERNATIEF SUEZ: ELATH St. Lawrence-zeeweg vandaag officieel opengesteld „Johan" weer vertrokken, veel serveersters bleven thuis Nasser verscherpt de blokkade op een voor hem zeer gunstig tijdstip FOTOKOPIEËN ESLAAGD' ALBA VRIJDAG 26 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 BOUGIES voor iedere motor Minder groente in open grond geteeld Lichtdrukkerij de Rooij Bondsstrandclag op 4 juli in Noordwijk Drie maanden celstraf voor Noordwijkse automobilist Plan voor een groots recreatiecentrum Minister Downer: „Er komen niet genoeg Nederlandersnaar Australië" Parkeerplaatsen aan rand van Amsterdams centrum Kerkelijk Nieuws Koningin Elizabeth en president Eisenhower verrichten de plechtigheid bij Montreal Kort nieuws Heldhaftige Nederlandse reisleider omgekomen Vijftien lichamen uit het Stalheim-hotel geborgen Twee overwinningen voor DWR-ploegen G. B. v. d. Velde kampioen in competitie VHS Om het Haarlemse schaak kampioenschap (Van onze correspondente te Israel) Het Deense vrachtschip de „Ingertoft" is het derde schip in de afgelopen maan den, dat zijn Israëlische lading niet door het Suezkanaal mag vervoeren. Kolonel Nasser heeft besloten de economische blokkade tegenover Israël te verscher pen in een periode, dat Israëls vriend schapsbanden met nieuwe handelspart ners in Afrika en Azië grote economische perspectieven openen. Het tijdstip voor een verscherping der blokkade heeft Egypte trefzeker en met politieke intuï tie gekozen. Sedert de Egyptisch-Israë- Iische oorlog van 1956, heeft Egypte de doorvaart van Israëlische goederen door het Suezkanaal oogluikend toegestaan. Blijkbaar acht kolonel Nasser het politie ke tijdstip nu gunstig, aangezien geen der grote mogendheden Nasser door een berisping in de armen van Rusland zou willen drijven. Sedert de Sinai-oorlog van 1956 ontwik kelde Israëls zuidelijkste gelegen koloni- satiepunt aan de Rode Zee zich van een militaire voorpost tot een havenstadje met ruim zesduizend inwoners. Slechts tien kilometer grondgebied bezit Israël aan de oever van de Rode Zee, juist vol doende om te zamen met Jordanië, Saoe- di Arabië en Egypte een rechtstreekse zeeweg naar de Atlantische en Indische Oceaan te bezitten. Akkaba, het Jordaan se havenplaatsje aan de Rode Zee ligt op ruim een halve kilometer afstand van Elath aan de baai, welke de Israëliërs met chauvinistische trots de baai van Elath noemen. Elath's haven kan sedert kort tegelij kertijd twee schepen, van respectievelijk 3500 ton en 75000 ton bedienen. De na de Sinai-oorlog aangelegde olie-pijpleiding van acht centimeter middellijn, welke de olie van Elath naar Beersjeba en van daar uit naar de olieraffinaderijen van Haifa pompt, zal binnenkort worden ver vangen door een leiding van zestien cen timeter. Sinds 1956 zijn ruim vijftig mil joen Israëlische ponden (meer dan hon derdmiljoen gulden) in Elath geïnves teerd. Het onlangs door het parlement goedgekeurde vijfjarenplan voor Elath slaat alle tot dusverre goedgekeurde ont wikkelingsplannen. Desondanks heeft premier Ben Goe- rion in de afgelopen weken zowel sterke diplomatieke als politieke druk uitge oefend teneinde de Egyptische economi sche blokkade te doorbreken. Hij heeft zelfs op tegenacties gezinspeeld, welke verstrekkende militaire gevolgen kunnen hebben. Gaat het hier om een politiek steekspel, als onderdeel van het. Egyp- tisch-Israëlische dispuut, of heeft de blok kade van het Suezkanaal voor Israël gro te nadelige gevolgen zowel op politiek als economisch gebied? De haven van Elath is nog niet in staat van Haifa die goederen over te nemen, welke via het Suezkanaal naar de Afro- Aziatische wereld onder neutrale vlag vervoerd kunnen worden. De blokkade torpedeert derhalve' meriig handelspro ject voor Israël. De greep van een alge mene Arabische economische blokkade is opnieuw benauwend sterk. Dank zij de hernieuwde economische blokkade, zal Elath echter zonder twijfel in verbazing wekkend tempo als Israëls troef tegen Egypte worden uitgespeeld. Elath's bestaan is mede afhankelijk van zijn verbinding met het noorden: Elath's achterland in Israels barre Negeb-woes- tijn, die 57 percent van Israels totale op pervlakte beslaat en waar slechts 0.7 per cent van de bevolking woont. Zonder de Advertentie Imp. N.V. Willem vin Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige uitkomsten bekend ge maakt van de landbouwtelling mei 1959 met betrekking tot de oppervlakten beteeld met groenten in de open grond en onder glas. De oppervlakte groenten in de open grond onderging in totaal, in vergelijking met 1958, een vrij sterke daling met ruim 2400 ha. 4,9%). Deze daling werd voor een groot deel veroorzaakt door de terug gang in de teelt van zaaiuien met bijna 1500 ha 22,2%). Voorts daalde de-opper vlakte augurken met 248 ha 18,6%). De totale teelt van aardbeien toont in. vergelijking met 1958 een daling van 228 ha 4,1%). Toch ligt deze teelt nog al tijd hoger dan die in de jaren voor 1958. De teelt van koolsoorten (inclusief sluit- kool) vertoont over het algemeen een klei ne toeneming. Hetzelfde geldt voor witlof. De teelt van groenten onder glas nam ten opzichte van 1958 in totaal toe van 3560 tot 3695 ha (+3,8%). Deze toeneming be tekent een voortzetting van de ontwikke ling in de laatste jaren. Van de tomaten onder glas groeide de oppervlakte in totaal met 162 ha 7,2 Deze toeneming be treft zowel het verwarmde als het koude glas. Bij de komkommers, waarvan de teelt in het geheel iets terugliep, valt een ver schuiving van platglas naar staand glas waar te nemen. De meloenenteelt nam met 41 ha 29,3 toe. kolonisatie van de Negeb, zijn de kosten van een spoorlijn tussen Israels woestijn hoofdstad Beersjeba en het 237 kilome ter verwijderde Elath niet lonend. Zonder de spoorwegverbinding met Elath's ach terland, blijven de ontwikkelingsmogelijk heden voor Elath's haven echter gering. De Negeb is waarschijnlijk het enige ge bied ter wereld, waar bodemschatten zo als bromine, chlorine, magnesium, fosfa ten en potas in grote hoeveelheden geza menlijk voorkomen. De exploitatie is zon der kolonisatie van de Negeb onmogelijk, de industrialisatie zonder de spoorlijn, te vens niet lonend. De vicieuze cirkel rond om Elath leek eindeloos om zijn eigen as te blijven draaien. Egypte's hernieuw de blokkade van het Suezkanaal, heeft de regering doen besluiten, die cirkel te doorbreken en als uitgangspunt aan te ne men, dat wonderen niet onmogelijk zijn. De volgende prestatie werd in februari geleverd teneinde Japan te tonen, dat in dien een geregeld vervoer gegarandeerd zou zijn, de aankoop van fosfaten in Egyp te niet nodig en het vervoer van potas en fosfaten niet door het Suezkanaal maar via Elath, sneller en goedkoper is. Een ka ravaan van vrachtwagens vervoerde meer dan duizend ton potas van Sodom (aan de Rode Zee) naar Elath. Iedere vrachtwa gen, met een capaciteit van 53 ton, werd in vijf minuten volgeladen. Het vrachtschip ■j Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ had een drie dagen korter, en door het ontbreken van de havenbelastingen in Egypte, ook een goedkoper, traject naar Japan. De karavaan van vrachtwa gens verhoogt de ontwikkelingsmogelijk heden van Elath. Het aantal in vaste dienst werkende havenarbeiders is sedert de blokkade van tachtig tot honderd ver hoogd. Drie kwart miljoen pond kosten de nieuwe haveninstallaties, die binnen een jaar in bedrijf zullen komen. Een nieuwe steiger voor schepen van twaalfduizend ton capaciteit is in aanbouw. Binnen vijf jaren hoopt men het inwonertal van Elath tot vijftienduizend op te voeren. „Neemt de regering niet al te grote ri sico's? Uiteindelijk kunnen Saoedi Ara bië of Egypte de vrije doorvaart van Is raëlische schepen door de Rode Zee gemak kelijk verhinderen", zo vroegen wij een hooggeplaatste regeringsambtenaar. „Dat is dan oorlog" luidde het antwoord. „Maar sinds wanneer beschouwt u Elath eigenlijk als Israels grote troef tegenover Egypte", hielden wij vol. „Sedert giste ren", was het lakonieke antwoord. En daarmede gaf de Israëliër te kennen, dat de politieke slag om het Suezkanaal Israel deed besluiten in Elath binnen afzienbare tijd het schijnbaar onmogelijke te berei ken. Elath's smalle kuststrook aan de Rode Zee Diverse afdelingen van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van dren kelingen zullen op zaterdag 4 juli op het strand tussen de hotels „Palace" en „Huis ter Duin" in Noordwijk deelnemen aan een bondsstranddag. Talrijke demonstraties zullen er, na het hijsen van de vlaggen om 15.30 uur, wor den gegeven in het redden met haspellijn, vlet, de „tuigjes" en met een reddings- flotteur. Ook zal het seinbord worden ge demonstreerd. Ten slotte zal een drenkeling uit zee worden gehaald met een helikopter.' Zo mogelijk zal de motorstrandboot van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Red ding Maatschappij een oefentocht maken tot besluit van deze stranddag. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren een 20-jarige Noordwijkse kantoorbediende wegens het roekeloos rij den met een personenauto met dodelijke afloop veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Dit is een bevesti ging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank, waartegen de Noordwijker in hoger beroep was gekomen. Op 30 juli van het vorig jaar eeed ver dachte des avonds met een vriend en twee meisjes in een auto van Noordwijk in de richting van Zandvoort. Op de bochtige weg nabij Vogelenzang raakte hij in een linker bocht van de rijbaan en belandde in de wegberm. De chauffeur verloor toen de macht over zijn stuur en vloog met zijn auto tegen een boom. Zijn vriend, die achterin de wagen zat kwam daarbij om het leven. Een in Monaco wonende Nederlandse makelaar heeft het plan, met Zwitsers en Duits kapitaal een recreatiecentrum van ruim 300 hectare te stichten in de zuid west hoek van Noord-Brabant bij de Bel gische grens, op het gebied van de ge meenten Putte en Ossendrecht. Een onder deel van het plan is een 6 a 7 km groot auto- en motorcircuit. Verder voorziet het project, dat de naam „Euro-city" heeft ge kregen, in een helihaven, een Benelux- toren van 154 meter hoogte, naar het model van de televisietoren van Stuttgart, een natuurbal met kinderspeeltuin, een overdekt zwembad, een motel, een grot met waterval, sportvelden, paviljoens en een bungalowpark. Op papier heeft het plan reeds vorm gekregen in een ontwerp van de Amsterdamse archiect Henry le Grand. Momenteel is het plan nog in stu die bij de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Brabant. Advertentie De Australische minister van Immigra tie, de heer A. R. Downer, is met ziin vrouw en drie kinderen, en vergezeld van de secretaris-generaal van zijn departe ment voor een driedaags bezoek aan on;- land op Schiphol aangekomen. Aan journalisten verklaarde hij dat er niet genoeg Nederlanders naar Australië emigreren. Er zijn er reeds meer dan 100 000 maai terwijl in 1952 15.000 Nederlanders naa- Australië vertrokken, zijn het er in de ai gelopen twaalf maanden nog geen 8000 ge weest. De Australische minister, die vooi de vijfde keer ons land bezoekt en met bij zonder veel waardering over onze landge noten sprak, zei dit uitermate te betreu ren. „Van alle continentale Europese volken passen de Nederlanders zich verreweg hei beste aan de Australische gemeenscha i aan", zei de heer Downer. Na een uitgebreid debat over het ver keersprobleem heeft de Amsterdamse gemeenteraad besloten tot het aanleggen van parkeergelegenheden langs de bui tenste ring van de binnenstad: Nassauka- de, Stadhouderskade, Mauntskade en Hob- bemakade met een lokale capaciteit voor ruim 1000 personenauto's. Hier en daar is dan ook gelegenheid voor het parkeren van autobussen, in totaal vijftig. Voor de aanleg van deze parkeerplaatsen stelde de raad f 600.000 beschikbaar. B. en W. denken door het aanleggen van deze terreinen de verkeersmoeilijkhe den in de eerstkomende jaren het hoofd te kunnen bieden. Het college acht hel thans financieel niet mogelijk, parkeerga rages te doen bouwen en door de gemeen te in exploitatie te nemen. Particuliere initiatieven op dit gebied zullen echter een willig oor vinden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Streefkerk M. v. Rennes te Rouveen. Aangenomen naar RotterdamFeijen- oord (wijkgemeente Transvaal) J. L. Ver beek Wolthuys te Hellendoorn naar Scherpenzeel (Geld.) L. A. Klootwijk te Raamsdonksveer. Bedankt voor Ameide en Tienhoven J. den Besten te Dirksland. Chr. Geref. kerken Tweetal te Werkendam G. Blom te Meer kerk en C. v. d. Weele te Leiden. Beroepen te Oud-Beijerland J. J. Rebel te Murmerwoude. Geref. gemeenten Tweetal te St. Annaland, te Bodegraven en te Werkendam P. Blok, kand. te Rot terdam en C. Wisse, id. te Tholen. Beroepen te St. Annaland P. Blok, kand. te Rotterdam te H.I. Ambacht en te Middelharnis C. Wisse, kand. te Tholen. Beroepen te Dordrecht P. Blok, kand. te Rotterdam-West. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Sliedrecht E. Zwarteveen, kand. te Zwolle. Baptisten Gemeenten Beroepen le Almelo J. Ketelaar te Hoo- gezand. Bedankt voor Nieuwe Pekela Ph. Linde man te Stavoren. Ongeveer vijftigduizend personen zullen vandaag tegenwoordig zijn bij de officiële opening van de Sint Lawrence Zeeweg door koningin Elisabeth en president Eisenhower. De plechtigheid zal plaats hebben aan de Sint Lawrence tegenover Montreal. Het hoogteverschil van tweehonderd me ter tussen het Boven-Meer en de kusten van de Atlantische Oceaan heeft de zee vaarders reeds zeer lang beziggehouden. Het Boven-Meer staat in verbinding met het Huron-meer door een reeks stroomver snellingen welke bekend zijn onder de naam van Sault-Sainte-Marie. Het Huron- meer en het Michigan-meer, beide op het zelfde peil, heben een hoogbtevei-schil van dertig meter met het Boven-meer. Het wa terpeil in het Erie-meer is drie meter la ger dan dat van het Huron-meer en het Michigan-meer. Het Ontario-meer staat met het Erie-meer in verbinding door de vermaarde Niagara-watervallen, waar het water bijna honderd meter valt. De Sint- Lawrence doorloopt dan een kalm gedeelte, maar krijgt dan weer een gedeelte vol stroomversnellingen. Vervolgens komt weer een kalm gedeelte en als de Sint- Lawrence bij Montreal is, is het verval 75 meter. Tenslotte wordt het zeepeil be reikt nadat het water nog ongeveer zeven meter is gezakt. Voordat met de grote werken van de Sint-Lawrence-zeeweg werd begonnen, waren al wel verscheidene kunstwerken aangebracht. Behalve het Welland-kanaal, een Canadees werk, dat een stuwdam en acht sluizen van vijftien meter hoogte omvat, zijn er de sluizen die de Verenigde Staten in 1943 bij Sault Sainte-Marie heb ben gebouwd. Maar de betrekkelijk gerin ge diepte van de verschillende kanalen en sluizen beperkte het verkeer tot cargo schepen, die geen grotere waterverplaat sing hadden dan 1.800 ton. Het nieuwe kanaal heeft een lengte van 182,4 km, een minimumdiepte van 8,22 meter, terwijl de sluizen geschikt zijn voor schepen van 216,5 meter lengte en 22,25 meter breedte, met een waterverplaatsing van 25.000 ton. Zeven nieuwe sluizen wer den gebouwd, waarvan twee door de Ver- renigde Staten. Opdat de schepen met een tonnage van minder dan 25.000 ton tot Toledo, aan de punt van het Eriemeer kunnen doorvaren, moeten toch de waterwegen nog worden gebaggerd tussen het Erie- en het Michi gan-meer en l.et Bovenmeer om ze op een gelijkmatige diepte te brengen van 8.22 m opdat de schepen tot Duluth, aan het wes telijk uiteinde van het Bovenmeer zouden kunnen doorvaren. Aldus wordt een nieuwe Amerikaanse kust van dertieduizend kilo meter voor kleine zeeschepen toegankelijk. Papoeas naar jamboree. Voor de eer ste keer in de geschiedenis van Nederlands Nieuw-Guinea zullen drie Papoea-verken ners, leden van de Nederlandse Padvin ders Vereniging, naar Manila vertrekken waar zij het district Nieuw-Gulnea van de N.P.V. op de tiende wereldjamboree zullen vertegenwoordigen. De jongens zijn 13, 15 en 17 jaar. Zij reizen onder leiding van de assistent-districtscommissaris R. N. Gramm. De tiende wereldjamboree wordt van 17 tot 26 juli gehouden in het Makiling National Park in Los Banos, Laguna. Een groot gebied, waar 84 percent van de automobielen wordt geproduceerd, 61 percent van de machines, 61 percent van het graan en 75 percent van het staal van de Verenigde Staten, krijgt zo een recht streekse toegang voor handel met het bui tenland. Sluis vier in het Wellandkanaal is her steld. De 72 schepen die van zaterdag avond, aan beide kanten, voor de sluis lagen te wachten, tot dinsdagmorgen, va ren weer. Tankers en ertsschepen krijgen voorrang, teneinde de industrie niet al te zeer onder de opstopping te doen lijden. Op verschillende trajecten werd een af wisselend eenrichtingsverkeer ingesteld. Koningin Elizabeth en prins Philip zijn gisteren op grootse wijze verwelkomd door de inwoners van Montreal. Langs de route die de open limousine van het vorstelijk paar nam, stonden de mensen twintig tot dertig rijen dik, schouder aan schouder. De wagen moest verscheidene keren stop pen door het enthousiasme van de bevol king waardoor koningin en prins op een gegeven moment werden aangestoken. Zij stonden van hun zitplaatsen op en wuif den geestdriftig terug. Uit de ramen van gebouwen dwarrelden aan stukjes ge scheurde telefoongidsen, gekleurde con fetti en rollen telex-tape op het koninklijk paar neer. EN MET HET EXAMEN EN MET EEN FIETS WANT Olf r3 VAN MA4AZVN OflOOTÊ W0UT3TR.I5Ö De bij de brand in het hotel te Stalheim in Noorwegen omgekomen Nederlander, de heer P. M. de Boeck, was als „Europees koerier" in dienst van het Amerikaanse reisbureau „Treasure Tours". De heer De Boeck was 47 jaar en ongehuwd. Hij heeft volgens Noorse persberichten nog aan de reddingspogingen deelgenomen. Volgens ooggetuigen was hij een der eersten die erin slaagden het brandende gebouw te verlaten. De gids ging tot drie keer toe opnieuw het hotel binnen en redde ver scheidene gasten die zonder zijn hulp om gekomen zouden zijn. De derde keer keer de hij echter niet terug. De zes Amerika nen, die hij als gids door Scandinavië be geleidde, hebben eveneens bij de brand het leven verloren. Het gezelschap zou dezer dagen naar Scheveningen vertrek ken. De heer De Boeck was secretaris van de Nederlandse gidsenvereniging „Gui- dor". Hij maakte in de seizoenmaanden met Amerikaanse en Canadese gezelschap pen reizen door Europa. Hulpploegen hebben in de nog smeu lende resten van het hotel de stoffelijke overschotten van zeven mensen gevonden. Hierdoor is het officiële dodencijfer ge stegen tot vijftien. Negen gasten worden nog vermist. Men heeft tot nu toe nog geen enkel geborgen lijk kunnen identificeren. Onder de negen vermisten bevindt zich de heer De Boeck. Mevrouw Marie Mulder, die naar verluidt uit Den Haag afkomstig is, zou zwaar gewond zijn. In Bergen zijn twee Amerikaanse toe risten opgespoord, die aanvankelijk als slachtoffers waren opgegeven. Een reis bureau in Bergen deelde mee, dat beide toeristen de bus hadden gemist die hen naar het hotel had moeten brengen. Volgens de Noorse pers zal wellicht een Noor terecht moeten staan naar aanleiding van de brand die aan 24 mensen het leven heeft gekost. De man zou hebben toege geven dat hij op zijn kamer heeft zitten drinken, maar hij heeft ontkend, achteloos met vuur te zijn omgegaan. Het „Arbeiderbladet" heeft aangedron gen op instelling van een commissie, be staande uit brandweerdeskundigen en ver tegenwoordigers van het hotelbedrijf en van reisbureaus, die maatregelen zou moeten bestuderen om herhaling van een dergelijke brand te voorkomen. Er komen in Noorwegen nog veel van dergelijke grote hotels voor die geheel van hout zijn. Ter afsluiting van de eerste helft van de derde klasse C damescompetitie KNZB kreeg DWR woensdagavond in de zwem inrichting aan de Houtvaart in Haarlem ZIOS uit Den Haag op bezoek. Aanvan kelijk zag het er naar uit dat de gasten met de eer zouden gaan strijken, maar het liep anders. Op taktische wijze opende Roeltje van Pesch de score voor DWR. ZIOS ant woordde met een tegenpunt van Wil We ber. Rie Witmar bracht de stand na rust in het voordeel van ZIOS, maar Roeltje van Pesch buitte een DWR-speelsters- meerderheid uit. Kort voor het einde be haalde DWR door Gerda Drogtrop de zege (3—2). De stand van de derde klasse C is: DES Haarlem DWR Zijl ZIOS 19— 6 9— 7 8—17 7— 8 6—11 Advertentie Als geschenk een prachtig, schokvrij JUNGHANS horloge met datum De Johan van Oldenbarnevelt is van daag weer vertrokken. Het trotse passa giersschip gleed voor zijn tweede wereld reis de sluizen van IJmuiden uit, en aan boord bevonden zich weer veel monter kijkende serveersters. Over het alge meen echter niet dezelfde als de vorige maal. „Ik ga naar bed en ik zet de wekker op twee weken later", verklaarde Marian ne Kerkmeester toen ze thuiskwam, en dit tekent de vermoeidheid die bij alle meisjes heel sterk was. Er is ontzaglijk hard gewerkt aan boord, en omdat ook de verdiensten niet zo mee bleken te val len, zijn velen niet voor de tweede maal meegegaan. Marianne Kerkmeester uit Amsterdam op reis volkomen chocoladebruin ge brand, is zeer enthousiast over de wereld reis, die ze heeft gemaakt. Ze heeft niet alleen haar kamer versierd met tal van souvenirs uit Tahiti, Egypte en Amerika, maar dierbaarder nog zijn haar de her inneringen. Vooral die aan het sprook jeseiland Tahiti, en aan fort Lauderdale in Florida, waar men de gast is geweest van een miljonair, die in een ongelofelijk mooi paleis woonde. „Het was prachtig", vertelt Marianne, „en alle meisjes vonden het varen even mooi. Heerlijk, om zo 's avonds een uur tje over de reling te hangen en dan naar die prachtig oplichtende zee te kijken". Maar het was een kwestie van een uur tje, want de meisjes hebben het te druk gehad om langer dan die tijd per dag van de schoonheid van de zee te genieten. Het begin was al moeilijk, omdat de serveersters in een typische mannenhuis houding terechtkwamen, maar nadat men een beetje was gewend, yiel het al lemaal wel mee. Tot Australië, want toen zat de Johan helemaal vol. Er wer den dubbele zittingen gehouden, zodat de meisjes zesmaal in touw waren voor be dienen bij de maaltijden. Waar dan na tuurlijk het afwassen en dergelijke bij kwam. Elf tot twaalf uur per dag werk te men. En het was warm. Zes a zeven maal verkleden en onder de douche gaan was heel gewoon. Vooral bij Tahiti brandde de zon onbarmhartig. „Daar ben ik zo brhin als een zigeunerin geworden", zegt Marianne, „het is er nu al weer een beetje af". Het was dus druk, zo druk, dat Ma rianne helemaal niet aan haar gitaarstu die toekwam, zoals ze had gedacht. Maar toen er zieken kwamen, werd het haast onhoudbaar. Er waren niet genoeg reser ves, en het gevolg was, dat veel meisjes overwerkt raakten. Ze waren dan ook al lemaal blij weer thuis te zijn. „Ik kon alleen nog ha zeggen" vertelt Marian ne. „zo moe was ik". Nu is de Johan weer vertrokken. Men is op het experiment van de serveersters doorgegaan, alleen heeft men wel wat verbeteringen aangebracht. De verdiens te was wel wat laag gebleken, hetgeen speciaal voor de getrouwden een enor me teleurstelling was. De fooien vielen erg tegen, en men kwam voor veel meer kosten dan men had verwacht. Ook de bezetting is verbeterd. Nieuwe dappere meisjes varen nu met de Johan naar Southampton. Marianne gaat weer naar kantoor. Maar ze zal heus wel weer eens op een schip terechtkomen. Want varen zit haar nu eenmaal in het bloed. DWR heeft ongeslagen de eerste helft van de tweede klasse E heren van de com petitie KNZB afgesloten. Gespeeld werd tegen Swift uit Den Haag, een ploeg waar in de schotvaardigheid wel iets te wensen liet. Er zat al spoedig een speler van de gasten op de kant en na een treffer van Jan Sint waren de ploegen weer compleet Piet de Bruyn en wederom Sint brachten toen de ruststand op 30. Leloux maakte er 31 van, waarna Sint de gasten van repliek diende. Voor een overtreding werd De Bruyn het water uitgezonden en toen liet de DWR-minderheid goed zien wat ze waard was. Regelmatig lag Swift in de aanval, maar kon geen bres in de DWR- verdediging forceren. Boy v. d. Bogaerde bepaalde de eindstand op 51. Waterpolouitslagen: Dames reserve twee de klasse B: Nereus 2DWT 4 30. Heren reserve derde klasse A: DAW 3DWT 2 04. Competitie Kring Haarlem. Afdeling AM II: HPCNVA 6—4. Heren eerste klasse: NVA—VZV 3 8—0. Heren tweede klasse: NVA 2—HPC 4 0—4; VZV 4— DWR 3 0—4. Afdeling AJ I: DWR a— HPC a 32 onder protest van HPC. Afde ling AJ II: NVA—VZV b 7—6. HZV— DWR b 3—0. Uit de eerste klasse heren heeft DWT 4 zich teruggetrokken waardoor al de tegen deze ploeg vastgestelde wedstrijden en de behaalde resultaten komen te vervallen. G. B. v. d. Velde is kampioen geworden bij de schaakclub V.H.S. Hij ontving uit handen van de vice-voorzitter, de heer P. A. van Driel, een fraaie bokaal. Het applaus onderstreepte nogmaals dat men het kampioenschap deze sympathieke spe ler van harte gunde. Felle tegenstand heeft hij moeten overwinnen, vooral van de zijde van ir. A. M. Schneiders en F. A. Spin hoven. Maar zijn leidende positie heeft hij de gehele competieie niet prijsgegeven. Uiteraard vloeit uit dit kampioenschap de consequentie voort dat v. d. Velde het komend seizoen voor VHS in de bondscom- petitie aan het eerste bord zal spelen. Men kan hem dit gerust toevertrouwen. Zijn enorme ervaring en grote openingskennis doet hem niemand vrezen. De VHS-kam- pioen heeft destijds belangrijk bijgedragen aan de snelle opkomst van H. Bouwmees ter (nu nationaal meester), waarmee hij vele malen een match heeft gespeeld. Dat v. d. Velde een all-round speler is heeft hij vorige week nog bewezen toen hij in een simultaanwedstrijd (waarin de spelers door de simultaan-speler het speeltempo wordt opgelegd) tegen dr. M. Euwe tot een royale remise kwam. Enkele jaren geleden presteerde hij hetzelfde tegen de Russische grootmeester Boleslafski. Behalve het uitreiken der prijzen aan de hoogstgeplaatsten werd de beker van ver dienste uitgereikt aan de heer E. Hunde- pool. Deze heeft zich. naar unanieme me ning van het bestuur, het afgelopen sei zoen in velerlei opzichten, zeer verdienste lijk gemaakt, hetgeen hem een wisselbeker opleverde. De beschikbare prijzen, die tussen de speelronden van een geanimeerde snel schaakavond, werden uitgereikt, vielen ten deel aan: Groep 1: 1. G. B. v. d. Velde; 2. ir. A. M. Schneiders; 3. F. A. Spinhoven. Groep 2: 1-2. W. Krijnen en I. Marinus; 3-4. J. Jonckbloedt en G. Kruup. Groep 3: 1-2. K. Nederkoorn en J. Schaap; 3. A. D. van Steenis; 4. W. J. van Doorn. Groep 4: 1. Fr. Hoek; 2. G. Reymerink; 3. J. Leenheer. De deelnemers aan de persoonlijke schaaktitelstrijd van Haarlem hebben er voor gezorgd dat allen met gelijk aantal gespeelde partijen de laatste ronde ingaan. De afgebroken partijen werden beslist waardoor een overzichtelijker ranglijst ot stand is gekomen. Uiteraard was het be langrijkste resultaat van de afgebroken partijen de overwinning van A. Herfst op J. W. de Munck, waardoor hij zich weer op de eerste plaats nestelde. De in gewon nen stelling voor A. Herfst afgebroken partij zou woensdagavond worden uitge speeld. Een goed uur voor de hervatting liet De Munck zijn rivaal weten dat hij liever van een publieke vonnisvoltrekking afzag en gaf de strijd op. H. Bosscher had het tegen N. Huyboom al even gemakkelijk. Toen hij op het appèl verscheen was Huyboom nog in duel ge wikkeld in de verlenging van zijn partij met R- Roubos. Huyboom bracht de zeer gunstig staande partij moeizaam tot winst en besloot toen, kennelijk zeer gelukkig met deze overwinning, de hopeloze strijd tegen H. Bosscher maar niet meer te her vatten. Ook hier dus een snelle beslissing. Niet zo snel ging het in de partij J. W. de MunckT. Slagt, die dinsdagavond in positioneel betere stelling voor Slagt werd voortgezet. Beide spelers kwamen om 12 uur overeen wederom af te breken. De stelling is echter inmiddels dermate on gunstig voor De Munck geworden dat hij van verdere strijd zal afzien. Om promotie van een pion te verhinderen zal hij een toren moeten geven, hetgeen tegen een speler van de kracht als Slagt teveel van het goede is. Aannemende dat de Rollander zal op geven ontstaat de volgende ranglijst: 1. A. Herfst 8 5 3 0 6V2 2. F. A. Spinhoven 8 5 2 1 6 3. H. Bosscher 8 5 1 2 5V2 4. T. Slagt 8 2 5 1 4% 5.-6. J Bonkenburg 8 3 2 3 4 H. Duisenberg 8 2 4 2 4 7.-9. N. Huyboom 8 1 3 4 2% J. W. de Munck 8 1 3 4 2% P. Roubos 8 1 3 4 2,/2 10. W. M. Mazee 8 0 4 4 2

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13