Huurverhoging zal niet voor alle huizen gelden Holland Festival Groot zangfeest in Santpoort Regering wil subsidies voor de woningbouw verlagen Concertgebouworkest onder Ferdinand Leitner in Holland Festival Koop Ralston bij MaasVerfhuis Leerlingen van Coby Riemersma VRIJDAG 26 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Bouw subsidies lager Melk duurder V rij ere loonvorming De NAVO-taptoe is weer begonnen „Roversgezin" voor het hekje Dick de Reus solist op N.Ph.O.-zomerconcert Woning in bergwand Twee kinderen verdronken in Friesland Huwelijk hersteld tussen twee Polen die elkaar doodwaanden Het Philharmonisch Orkest uit New York concerteert op 13 september in Nederland Frans-Italiaanse interesse voor de Middellandse Zee Eerste vrouwelijke predikant beroepen in de N.H. Kerk Joh. de Jager bij Twentsche Bank gehuldigd Volgens de voorstellen van de regering zullen de huren met ingang van 1 Januari 1960 met twintig percent worden verhoogd, met uitzondering van be paalde groepen van vóór 1918 gebouwde woningen en van de in 1957 tot en met 1959 voltooide woningen, waarvan de huidige huren boven het peil liggen van de huren van vergelijkbare woningen van vóór 1957, nadat daarop de voorge stelde verhoging zal zijn toegepast. Van de vóór 1918 daterende woningen worden van de huurverhoging uitge sloten de woningen waarvan de huur niet meer bedraagt dan ongeveer negen gulden per week in de eerste gemeenteklasse, afdalend tot ongeveer zes gulden per week in de vijfde klasse. Bovendien worden van de huurverhoging uitgesloten de woningen die niet aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Woningen met een te lage huurprijs ko men wèl voor huurverhoging in aanmer king, indien in de loop der jaren verbete ringen zijn aangebracht, zodat zij in woon- gerief voor nieuwe woningen niet onder doen. Huurverhoging maakt het mogelijk de woningbouwsubsidies te verlagen. Voor de nog te bouwen woningwetwoningen wil de regering de jaarlijkse bijdrage van gemid deld 350 gulden tot 250 gulden per woning verlagen. Voor nieuw te bouwen woningen in deze groep betekent dit een huurver hoging van gemiddeld vijftien percent ten opzichte van de huren der thans gereed komende woningen. Betreffende het subsidie voor particu liere woningen is de regering voornemens in ieder geval voor de daarvoor in aan merking komende premieaanvragen de thans geldende premie in gelijke mate te verlagen als de woningwetbij drage, het geen neerkomt op een verlaging van 5000 lot gemiddeld 3500. De regering is van oordeel dat in het bijzonder de bouw van woningen in de lagere huurklassen moet worden bevor derd. In verband hiermee stelt zij zich voor de nog bestaande mogelijkheid tot het verkrijgen van een halve premie voor duurdere huurwoningen af te schaffen en de overige huurgrenzen in de onderschei dene gemeenteklassen te verlagen. De faciliteiten in het kader van de rege ling eigen-woningbezit wil de regering wat hun materiële inhoud betreft handhaven Overigens ligt het in de bedoeling de toe slag uitsluitend afhankelijk te doen zijn van woning- en gezinsgrootte. Zoals ook in de regeringsverklaring reeds is aangekondigd, is de regering voor nemens de consumentensubsidie op melk af te schaffen, en wel per 1 januari 1960. In de jongste nota wordt gezegd: In ver band met de verbetering, die de afzet- positie van boter in het jongste verleden heeft ondergaan, is het verantwoord voor de -toekomst rekening te houden met een hogere waarde van het bij standaardisatie vrijkomende melkvet en, daarmede samen hangend, met een vermindering der sub sidie per 100 liter consumptiemefk' De af schaffing van de consumentensubsidie op mel-k houdt voorts in, dat het de voorkeur verdient in de toekomst uit te gaan van een voor een bepaald melkprijsjaar vaste waardering van het bij standaardisatie vrijkomende melkvet. Zolang er sprake was van een consumentensubsidie, konden de wisselingen in de boterprijs en de daar mede overeenkomende wisselingen in de waarde van het bij standaardisatie vrij komende melkvet worden opgevangen door schommelingen in de hoogte van de con sumentensubsidie. Met het afschaffen van deze subsidie vervalt deze mogelijkheid Aangezien het niet gewenst moet worden geacht, dat korte-termijn-schommelingen in de boterprijs aanleiding geven tot daar mede overeenkomende korte-termijn- schómmelingen in de consumentenprijs van' melk, is een voor een geheel melk prijsjaar geldende vaste waardering van 't bij; standaardisatie vrijkomende melkvet gewenst. Om redenen van budgetaire aard, als ook om in de compensatiemaatregelen een zekere gelijktijdigheid te bereiken, geeft de regering de voorkeur aan een eenmalige prijsverhoging van vier cent per liter bo ven de door de S.E.R. voorgestelde traps gewijze prijsverhoging. De regering wenst op de kortst moge lijke termijn te komen tot een stelsel van vrijere loonvorming, waarvoor de verant woordelijkheid in de eerste plaats wordt gelegd bij het. bedrijfsleven. Maatstaf voor de mogelijkheden tot verbetering van lo nen en arbeidsvoorwa. rden zal zijn de ontwikkeling van de produktiviteit. De be langrijkste voorwaarde, waaronder deze verbeteringen kunnen worden goedge keurd, is, dat daaruit geen prijsverhoging voortvloeit. De regering zegt in de nota, dal de be richten, die haar hebben bereikt over de hoogte van overeengekomen loonsverho gingen, haar met zorg vervullen. De verbetering van de lonen en arbeids voorwaarden kan ingaan bij afloop van een colletieve arbeidsovereenkomst, maar in elk geval vóór 1 juli 1960. Hoewel de re gering voorkeur heeft voor het verwerken van de huurbijslag-1957 op de afloop datum van de colletieve arbeidscontracten, wil zij niet uitsluiten dat ook in de ge vallen, waarin de c.a.o. na 1 januari 1960 afloopt, deze verwerking tot stand wordt gebracht. De verwerking kan dan samen vallen met de overige compensatiemaat regelen, die getroffen zullen worden met ingang van 1 januari 1960. Aan de Sociaal-Economische Raad is ad vies gevraagd over de wenselijkheid en de mogelijkheid van een wettelijke regeling van een minimumloon. Het College van Rijksbemiddelaars zal een c.a.o. niet goedkeuren indien een voor gestelde loonstijging in een bepaalde be drijfstak de gemiddelde nationale produk- tiviteitsstijging te zeer overtreft. Voor een evenwichtig algemeen prijspeil, zijn ook mogelijke prijsdalingen van belang. Diffe rentiatie per onderneming acht de regering voorshands het meest wenselijk op het ge bied van de secundaire arbeidsvoorwaar den. Zij denkt daarbij in het bijzonder aan wirïstdelingsregelingen en gepremieerde spaarregelingen. In een slotbeschouwing wordt in de nota gezegd, dat de noodzakelijke groei van het nationale inkomen in een aanvaardbare inkomensverdeling wordt verwezenlijkt met handhaving van het evenwicht tussen inkomsten en bestedingen. Vooral ver storingen in de richting van inflatie leve ren een gevaar op voor dit evenwicht. Bij de huidige en de te verwachten zelfstan dige ontwikkeling der bestedingen moeten de mogelijkheden tot doelbewuste verrui ming daarvan wezenlijk beperkter worden geacht dan zou blijken uit het advies van de S.E.R. Reeds nu moet er op worden toegezien, dat niet opnieuw een toestand van econo mische overspanning optreedt, die zou dwingen tot een nieuwe bestedingsbeper king. Tekenend voor de ontwikkeling noemt de regering het verloop van de werkge legenheid. Er doen zich op de arbeids markt, en met name in bepaalde sectoren daarvan, reeds spanningsverschijnselen voor. Het gevaar, dat deze in de naaste toekomst nog groter worden, moet zeer reëel worden geacht. Er zijn in de huidige toestand een aantal zelfstandige factoren werkzaam, die de neiging vertonen de bestedingsruimte auto- Zevenduizend mensen zijn donderdag avond op het verlichte marktplein in Arn hem getuige geweest van een kleurige NAVO-taptoe, die thans voor de tweede keer in Arnhem wordt gehouden. De eer ste NAVO-taptoe had het vorig jaar plaats en was een zo groot succes meer dan vijfendertig duizend bezoekers dat het bestuur van de stichting NAVO-taptoe be sloot tot het houden van een taptoe in 1959. Voor het eerst deze avond presenteer de kapitein H. F. M. van Diepenbeek, di recteur van de Koninklijke Luchtmachtka pel, zijn NAVO-kapel, die bestaat uit ze ven Amerikanen, zeven Canadezen, zeven Italianen, zeven Fransen, zeven Engelsen, zeven Belgen, vijf Duitsers, zes Denen en acht Nederlanders en die in dit muzikale evenement op internationale leest. was ingeschakeld. Op de feestelijk verlichte Oude Markt, met als stijlvolle achtergrond het nieuwe provinciehuis en de Oude Sabelpoort, ont rolde zich gedurende twee uur een schouwspel van fleur en kleur. Die fleur werd al direct gebracht bij de vlaggen- parade, gevolgd door het spelen van de eerste strofe van de volksliederen. Nederland kwam goed voor de dag met het vermaarde tamboerkorps van de gre nadiers, het jachthoornkorps van het gar deregiment Jagers en het tamboerkorps van het garderegiment fuseliers Prinses Trene. Hun gezamenlijke opmars, hun fi guurvorming en hun marsen vielen bij de duizenden zeer in de smaak. De Italianen waren vertegenwoordigd door het elitekorps van de Italiaanse Ca- rabiniri, meer dan honderd man sterk, met hun met rode biezen afgezette uniform en driekante bepluimde steek, trokken zij grote aandacht, evenals de Belgen en de Fransen. De finale vormde, evenals het vorig jaar, toen Duitsers en Engelsen meede den, een apotheose van klank en kleur. Alle korpsen marcheerden samen op en onder leiding van kapitein van Diepenbeek werd onder meer de „Eurovisiem'ars" en „Jesus joy of men's desiring" gespeeld. De algemene leiding van deze taptoe is in handen van kapitein Van Diepenbeek. De taptoe duurt tot 2 juli. matisch te verkleinen. Het is opvallend hoe de ontwikkeling zich in dit opzicht versnelt. Hiertoe dragen zowel de in vesteringen (waaronder de voorraden) als de consumptie bij. De ontwikkeling weer spiegelt zich in het verloop van het be talingsbalanssaldo. Het is zeer waar schijnlijk dat dit saldo over 1960 zal liggen beneden het bedrag, dat hiervoor veelal als normaal wordt beschouwd. De verwachte ontwikkeling van de be talingsbalans, aldus de regeringsnota, geeft dan ook maar beperkte mogelijkheden tot een verdere verruiming van de nationale bestedingen. De ontwikkeling van de ar beidsmarkt wijst in dezelfde richting. Dit geldt evenzeer voor de geld- en kapitaal markt. In de ontwikkeling van de arbeids markt, de betalingsbalans en de kapitaal markt, ligt derhalve een zwaarwegende motivering besloten om bij een zekere be stedingsverruiming en daarmee ook bij de nominale inkomensontwikkeling van zelf standigen en loontrekkenden, een grote mate van voorzichtigheid in acht te nemen. Deze voorzichtigheid is temeer geboden in verband met het vraagstuk van de ver geten groepen, de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven op de inter nationale markt, als ook met het oog op het verkrijgen van de zo noodzakelijke besparingen voor uitbreiding en moderni sering van de industrie. Tegen de achtergrond van deze situatie acht de regering het haar plcht met de haar ter beschikking staande middelen te waken tegen een nieuwe overspanning. Voor de rechtbank te Groningen hebben terechtgestaan een 65-jarige man en vier van zijn zoons, van wie twee reeds geruime tijd zijn gedetineerd. Zij moesten zich ver antwoorden voor stelen of helen van gro te hoeveelheden goederen, zoals elektri sche scheerapparaten, grammofoonplaten en koffie. De 23-jarige zoon Klaas was de „uitvoerder" van de diefstallen, zijn broer Matthuis was de afnemer. Deze verkocht de spullen verder, onder meer aan de broers Albert en Johan jr. en aan de va der. De officier eiste tegen Matthuis een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek, tegen Klaas een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar en ondertoe zichtstelling. De drie andere leden van het „roversgezin" zoals de officier het com plot betitelde hoorden elk een boete van honderd gulden of twintig dagen tegen zich eisen. Het Zomerconcert op donderdagavond van het Noordholands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam, genoot de medewerking van de vioolvir tuoos Dick de Reus, de concertmeester van het Utrechts Stedelijk Orkest. Geheel in het kader van het programma paste het door hem ter vertolking gekozen werk, het derde Vioolconcert van Saint Saëns, pro bleemloze muziek, die gemakkelijk aan spreekt in haar klare beknopte vormge ving en rijkelijks peculeert op de charme van een elegante voordracht. Nu is dat charmeren blijkbaar niet de sterkste zijde van het overigens grote talent van Dick de Reus, maar zijn technische verantwoor ding manifesteert zich des te overtuigen der. En wat de elegante zwierigheid dezer echt Frans-romantische muziek betreft, daar zorgt Marinus Adam wel voor, met zijn lenige en kokette vertolking van de niet onbelangrijke orkestpartij, zodat de gracieuze componist constant in de geest aanwezig blijft, ook in animerende wis selwerking met de solist. Trouwens de klankschoonheid van De Reus' interpretatie was op zichzelf reeds een charmerend element. De avond was briljant ingezet met de ouverture tot de opera „Le roi d'Ys" van Edouare Lalo, die, als een symfonisch ge dicht, de hele dramatische handeling van de oude Bretonse legende muzikaal tracht weer te geven. Lalo volgt hier getrouw de voorbeelden van Beethoven (Leonore), Weber (Freischütz) en Wagner (Riënzi, Fliegende Hollander, Tannhèiuser), die hem opera's trachtten te condenseren in de daaraan voorafgaande ouverture. Boven dien lijkt Lalo niet ongevoelig te zijn ge weest voor de muziek van de jonge Wag ner. Met dat al is zijn ouverture een knap stuk werk, dat de glans bezit van een voor treffelijke instrumentatiekunst. Verder hebben wij nog eens met genoe gen kunnen luisteren naar „De nachtelijke processie" van Rabaud en genoten van de orkestrale bewerking van Debussy's „Pe tite Suite", zoals men weet oorspronkelijk een stuk voor piano-vierhandig. Tenslotte kwam dan nog, heet van de naald en getuigend van een onder hoog spanning verzorgde voorbereiding, de pe- tillante walscompositie van Johan Wage naar „Wiener Dreivierteltakt", een werk dat deze ongecompliceerde Hollander te voeten uit tekent in al zijn opgewektheid en zijn zin om de voorbeelden die hij volgt (al of niet geparodieerd, hier is van parodie geen spoor!) te overtreffen in tech nische constructie en ze te evenaren naar de geest. Het werd een bravoureus besluit van een muziekavond die meer belangstelling verdiend had. Jos. de Klerk HET EERSTE VAN DE ZES CONCER TEN die het Concertgebouw Orkest tijdens het Holland Festival geeft, vond donder dagavond plaats in het Concertgebouw te Amsterdam. Het is een avond geworden die over het algemeen weinig marka.nte indrukken heeft nagelaten. Onder leiding van Ferdinand Leitner werd het programma geopend met „Schu bert's vijfde symfonie, een werk dat men de laatste tijd herhaaldelijk op de orkest programma's tegenkomt. Het lijkt mij, dat hier van een veel voorkomende vorm van overschatting sprake is, waarbij een onbekend gebleven werk van een meester naar voren gehaald wordt als een trou vaille. Niet altijd zijn minder bekende composities ten onrechte vergeten en deze symfonie, die Schubert schreef voor het huisorkest van vrienden en familieleden, heeft mijns inziens niet veel méér te bie den dan de huisbakker beminnelijkheid die de zwakste zijde van de auteur ver tegenwoordigt. Daar kwam in dit geval bij dat de diri gent meer aandacht schonk aan de ritmi sche pointe van bijvooi'beeld het menuet dat overigens ook Lander zou kunnen heten dan aan Schubert's melodieuze mededeelzaamheid die ook in deze sym fonie het hoofdbestanddeel vormt. DE FRANSE VIOLIST Christian Ferras was vervolgens solist in het vioolconcert in D. van Mozart k.v. 218). Ferras, die in 1984 eerste prijswinnaar was van het inter nationaal concours te Scheveningen en sinds dien ook in Nederland geregeld optreedt, is een geroutineerd violist die weet welke eisen het concertleven stelt, die zijn instrument volledig beheerst en het repertoire kent. Men kan niet zeggen dat zijn spel droog is maar werkelijk ontroering weet hij evenmin te wekken. Hij heeft de kunst goed afge keken en weet waaraan hij zich te houden heeft. Hij behoort tot het tegenwoordig niet zeldzame type musici van wie men kan zeggen dat zij goede solisten zijn. mensen die hun vak volledig verstaan of hij ook een kunstenaar is, betwijfel ik. NA DE PAUZE volgde een noviteit: het klarinetconcert van de Nederlandse componist Guillaume Landré, gecompo neerd in opdracht van de gemeente Am sterdam en thans uitgevoerd door de solo-klarinettist van het Concertgebouw Bram de Wilde, wiens aandeel met ere genoemd moet worden. Het werk zelf. gebaseerd op twaalf-toons-gegevens, maakte bij eerste aanhoren geen over tuigende indruk. Men kan weliswaar veel goeds zeggen over het sober aangewende orkestpalet waarmee de componist een fraaie, discrete achtergrond heeft neer gezet voor het solo-instrument. Maar overheersende was de wat schriele inven tie waarvan men niet kan zeggen of zij voortspruit uit of geleid heeft met de Advertentie DAT IIET DONDERDAG in Santpoort gehouden zangersfeest zo bijzonder is geslaagd, kan worden toegeschreven aan drie onmisbare factoren, welke in ruime mate aanwezig zijn geweest. Namelijk de voorbeeldige organisatie, het fraaie natuurschoon van het Burgemeester Rijkenspark en de buitengewoon gunstige weersomstandigheden. De organisatoren: de ring Aalsmeer van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen in Neder land, in samenwerking met de ring Noordholland daarvan en met als gastheer het Santpoorts Hervormd Koor, zijn dus met het bepalen van de plaats en het tijdstip voor dit zangconcours wel bijzonder gelukkig geweest. Ook het aantal deelnemende verenigingen was bevredigend; namelijk zestien, bestaande uit kerk- en evangelisatiekoren, gevormd door vrouwen, mannen en kinderen. De jury bestond uit de heren R. Beintema uit Leeuwarden, A. Kousemaker uit Goes en Yme G. Visser uit Franeker. De deelnemers verzamelden zich des morgens in de hervormde kerk aan de Burgemeester Enschedéweg, waardoor ds. •J. C. Remeyn, hervormd predikant te Sant poort om half elf een korte ontmoetings- dienst werd geleid. Na afloop daarvan werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met het concours in het Burgemeester Rijkenspark, dat ook een bevredigende belangstelling bij het publiek heeft ge trokken. Uiteraard werd door de diverse deelnemende koren met grote animo en overgave gezongen, waarbij dikwijls uit stekende vocale prestaties konden wor den beluisterd. Precies om zes uur werd het concours beëindigd, waarna kort daarop door de jury, bij monde van de heer Beintema de volgende uitslag werd bekend gemaakt: Ere-afdeling: maximum aantal te be halen punten 420. Eerste prijzen: „Harpe Davids" uit Koog Zaandijk, 357 pnt. en Meisjeskoor „Lof Zij Den Heer" uit Al phen aan de Rijn, 315 pnt. Tweede prij zen: „Halleluja" uit Vianen, 273 pnt. en „Halleluja" uit Andijk, 306 pnt. Eerste afdeling, eerste prijzen: „Jubi- l?t.p Deo" uit Haarlem, 326 pnt.; Christe lijk Gemengd Koor uit Hoofddorp, 332 pnt. en Santpoorts IIc:-"™-md Koor uit Santpoort, 334 pnt. Tweede pryz?n: Chris telijk Mannenkoor uit Oosterend, zöl ont. en „Halleluja" uit Medemblik, 291 pnt. Tweede afdeling, eerste prijzen: „Hal leluja" uit Den Helder, 320 pnt.; Gerefor meerd Evangelisch Koor uit IJmuiden, 320 pnt. en N.C.V.B.-Dameskoor uit Den Helder, 342 pnt. Tweede prijzen: „De Lof- stem" uit Oosterend, 282 pnt.; „Soli Deo Gloria" uit Opperdoes, 299 pnt. en „Lof Zij Den Heer" uit Alphen aan de Rijn, 284 pnt. Derde afdeling, tweede prijs: Gerefor meerd Kerkkoor uit Aalsmeer, 308 pnt. Ook de prijsuitreiking geschiedde door de heer Beintema, die tevens namens de jury kon verklaren, dat over het alge meen uitstekend was gezongen, waardoor men tot zijn genoegen een duidelijke vooruitgang in het muzikale peil had kunnen constateren. Van de overige sprekers noemen wij nog de heer C. van Puffelen, die als voorzitter van de ring Aalsmeer zijn bewondering onder woor den bracht voor de waarlijk perfecte organisatie. Ook betuigde hij zijn dank tegenover het gemeentebestuur van Vel- sen voor de spontaan verleende mede werking, die men voor dit zangfestijn had mogen ondervinden. Tenslotte verzamelden jury, organisa toren en genodigden zich in hotel „De Uilen boom" voor het slot-diner, waarbij nog diverse sprekers het prettig verloop van deze dag releveerden. Toen men in het Zwarte Woud in West-Duitsland een bergweg had aan gelegd ontdekte men na de voltooiing van het werk, dat er nergens meer plaats was voor een woning voor de opzichter. Het probleem werd opge lost door een gat in de bergwand te „blazen" en daar de woning in te bouwen. Te Eernewoude in Friesland is de twee jarige Berend Boonstra bij het spelen te water geraakt en verdronken. Het jonge tje speelde met een zusje op een woon ark en viel over boord. Bij het baden in de Elijen bij het Friese dorp Rottevalle is de elfjarige Pieter Kromkamp uit Drachtstercompagnie ver dronken. De jongen kon niet zwemmen. Hij WARSCHAU (Reuter) In 1944, ten tij de van de opstand in Warschau, toen vele Polen door de nazi's werden terechtge steld, zag een vrouw op zekere dag haar man in een van deze groepen lopen. Ook bekenden van het echtpaar herkenden hem. In 1945 gaven de autoriteiten een officië le verklaring af dat de man was overleden. De vrouw hertrouwde en ging in een an dere stad wonen. In 1950 stierf haar twee de echtgenoot. Acht jaar later liep zij te wandelen in een haar onbekend deel van die stad. De voor bijganger die zij de weg vroeg bleek haar eerste echtgenoot te zijn. Hij had op het laatste ogenblik weten te ontsnappen. Vijftien jaar lang had hij naar zijn vrouw gezocht Zij zullen volgende maand op nieuw trouwen. Het Philharmonisch Orkest van New York zal als onderdeel van een grote tour nee van tien weken door Europa en het nabije oosten op IC september voor het eerst in Nederland concerteren. Het op treden van 't uit 107 man bestaande orkest zal plaats hebben in de Kurzaal in Sche veningen en onder leiding staan van zijn eerste dirigent Leonard Bernstein, die hier tevens solist zal zijn in George Gershwin's „Rhapsodie in blue". Het pro gramma vermeldt verder de ouverture „Carnaval romain" van Hector Berlioz, de Zevende Symfonie van Beethoven en „Billy the kid" van Aaron Copland. Het is de vijfde buitenlandse tournee, die het orkest als onderdeel van dit pro gramma onderneemt. Het vertrek uit New York is bepaald op 3 augustus. Voor zover het reisschema thans bekend is, zullen zevenenveertig concerten in vierentwintig steden en achttien landen worden gegeven, waarvan achttien in twee Sovjetrussische steden. ROME (UPI) Op een diner dat don derdagavond ter ere van het bezoek van president De Gaulle in Rome werd gege ven, hebben hij en zijn Italiaanse ambt genoot Gronchi iets onthuld van hetgeen zij de afgelopen dagen besproken hebben. Beiden spraken aver de Middellandse Zee en over Europa. Aangezien Italië en Frankrijk Europese landen van het Mid dellandse Zeegebied zijn. ligt hel voor de hand, dat zij ernaar moeten streven hun vooruitgang en verworvenheden op tech nisch en sociaal gebied in een geest van solidariteit te delen met de broedervolken aan alle oevers van deze zee, aldus Gron chi. De Gaulle zei zich bewust te zijn van de mogelijkheden die het Middellandse Zee gebied voor zulk een samenwerking biedt. IN Rome gelooft men dat het Franse standpunt van alle westelijke deelne mers het dichtst bij de opvattingen van de Italiaanse regering komt. Wellicht heb ben beide presidenten gesproken over een Middellandse Zee-verdrag. (UPI) De leider van de Italiaanse communisten, Palmiro Togliatti, heeft gis teren opschudding in de Italiaanse kamer van Afgevaardigden verwekt, toen hij een aanval deed op De Gaulle. Hij noem de hem „de man, die het parlementaire regime in Frankrijk ten grave heeft ge dragen." Togliatti bracht een hartelijke groet aan het Algerijnse volk, dat voor vrijheid en onafhankelijkheid vecht." „Lang leve Algerije," schreeuwden de communisten en socialisten, terwijl zij overeind rezen. toepassing van het dodekafonische dwang systeem. En waar toch die voorkeur voor elegische stemmingen uit stamt die men in de Nederlandse muziek zo vaak tegen komt, daar is, meen ik, nog niemand ach tergekomen. HET CONCERT werd besloten met de Tijl Uilenspiegel van Richard Strauss. Aan de details van deze briljante en effectrijke partituur had de dirigent veel aandacht besteed, met het gevolg dat men een gedifferentieerd en levendig beeld van het werk kreeg. Eigenlijk was dit het beste van de avond. Al miste men hier wederom de intensiteit die ook in de andere uitvoeringen zo opvallend afwezig geweest was. Sas Bun ge Het is niet zonder reden, dat de reeds tot een traditie geworden jaarlijkse uit voering door de leerlingen van de Heem- steedse zangpaedagoge Coby Riemersma steeds weer zoveel belangstelling onder vindt. Men weet wel, dat op deze leer lingen-concerten veel vocale schoonheid verwacht kan worden en dat de toehoor ders vaak getuigen kunnen zijn van het in de openbaarheid treden van jeugdige talenten voor wie een succesrijke zan gerscarrière is weggelegd, zo niet in ons land dan toch in den vreemde. De sopraan Antoinette Tiemesen en de tenor Timo Jacobs kregen een kans in het buitenland. En op de leerlingenavond, die donderdag in de stampvolle, snikhete tuin- zaal van het gemeentelijk concertgebouw werd gehouden, namen weer twee leerlin gen afscheid van hun lerares en de kring van hun medeleerlingen. Het waren de bas Jan Derksen, die naar de opera in Trier vertrekt en de bas Jan Habets, die deel zal gaan uitmaken van het Zuid-Ne derlandse operagezelschap. Maar voor dit afscheid een feit werd, hebben de toehoor ders nog genoten van hun fraaie, door be wogen dramatische voordracht geladen zang. Hun optreden betekende een hoogtepunt maar het waren niet de enige toppresta ties, "die op deze avond geleverd werden. Ik zou hier bijvoorbeeld aan toe willen voegen de vertolkingen van operafrag menten van Verdi en Mascagni door een sonore dramatische sopraan, van een aria uit „Un ballo in maschera" van Verdi door een gepassioneerd zingende bas, die zich ook onderscheidde met de voor dracht van een negro-spiritual en een Amerikaanse „minstrel-song". Voorts denk ik hierbij aan de klare en warme stem van een sopraan, die opera-aria's van Handel en Puccini vertolkte en als voortreffelijke partner van Jan Habets een paar duetten zong. Verder zou ik de bas willen noemen, die met frappant dui delijke dictie, fraaie stemklank en gees tige voordracht een oud-Nederlands lied en een opera-aria van Nicolai liet horen. Een mooie herinnering bewaar ik aan de heldere karakteristieke sopraan-stem van een van Coby Riemersma's jonste leerlingen, ongetwijfeld een vocaliste met toekomstmogelijkheden. Gaarne zou ik nog een uitvoerig relaas willen neerschrij ven over het optreden van de uitnemend geschoolde sopraan, die een werk van Al- bert de Klerk zong, van de warm-klinken- de alt, van de zangeres, die Schubert-lie- deren zong, van de sopraan, die de gun stige hoedanigheden van haar stem liet horen bij het zingen van een aria van Mo zart. En nog meer prestaties zouden te noemen zijn, die er toe bijdroegen, dat het belangrijke kunstzinnige niveau van de avond gehandhaafd bleef. Een ogenblik van toegewijde herdenking kwam er met de vertolking van het „Re- cordare" uit Mozarts „Requiem". Het werd gezongen door een leerlingenkwar tet, dat hiermede getuigde van de dank baarheid jegens de in mei overleden moe der van hun lerares, mevrouw B W. Rie- mersma-Brinkman, van wie zij bij hun opleiding zoveel gastvrijheid mochten on- dei-vinden. Aan het slot van de avond werd Coby Riemersma, die alle optredende leerlin gen met muzikale begeleidingen uitne mend had gesteund, hartelijk gehuldigd met warme bijval en bloemen. P. Zwaanswijk De eerste vrouwelijke predikant is thans in de Nederlands Hervormde Kerk be roepen. Nadat verleden jaar de Generale Synode het ambt van ouderling en diaken voor de vrouw had opengesteld en ook het ambt van predikant na dispensatie in speciale gevallen, heeft kort geleden het breed moderamen van de Generale Synode deze dispensatie verleend aan mejuffrouw I. C. Jansen, vicaris te Oosthuizen. Zij is thans beroepen in Oosthuizen, Kwadijk en Middelie. Op zondag 12 juli zal zij worden bevestigd. Vanmorgen hebben directie en personeel van de Twentsche Bank in Haarlem de heer Joh. de Jager ter gelegenheid van diens gouden jubileum hartelijk gehuldigd. Namens de directie roemde mr. F. J. J. C. M. van Meerwijk de grote trouw en plichtsbetrachting van de jubilaris en bood hem een fauteuil en een bloemstuk aan. De chef van de afdeling boekhouding, waar de heer De Jager werkt, de heer W. Hart, sprak de jubilaris toe namens het personeel. Hij herinnerde er aan dat de heer De Jager zijn werk altijd met grote acuratesse heeft gedaan. Hij droeg bij tot een goede geest van samenwerking en een prettige verstandhouding op de afdeling. Spreker overhandigde de jubilaris een ge schenk in envelop en eveneens een bloe menhulde. De personeelschef, de heer G. de Boer, voerde het woord namens de ouddirecteur, Jhr. F. Teding van Berkhout, en bood een door deze vervaardigd schilderstuk aan. Tenslotte dankte de heer De Jager voor alle hartelijke woorden en attenties. Vanavond om half zes zullen directie, procuratiehouders en personeel van de af deling het gouden jubileum van de heer De Jager vieren tijdens een gezellig samen zijn bij restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. i

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 19