Veel waardering voor gouden Grote Houtstraat Vereniging VRIJDAG 26 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Opnieuw felle brand in Zandvoortse duinen MORRIS MINOR '59 GARAGE DU RIEU TIJDENS RECEPTIE IN VLEESHAL Het Leidse stadsvervoer in discussie Rel in Linschotenstraat Tegen messetrekker een jaar gevangenis geëist W. AKalkman 25 jaar in overheidsdienst Vreemdelingenverkeer in Zuid - Kennemerland Excursie in Bloemendaal Kerkeraadsleden voetballen maandag op EDO-terrein Ab Sluis winnaar in de Ronde van Nieuw-Vennep Jubileum H. Zuiderduijn Kinderkennis en bengel- wedstrijd in Haarlem-Oost Steenvoorden op dreef in Leeuwarden Weer normale druk op water in Heemstede Examens Juristencongres in Haarlem Twee jubilarissen bij het PEN gehuldigd Scholen maakten uitstapje Succesvol optreden van Tiroler kapel Terrein wordt opgehoogd Grond voor nieuwe school wordt bouwrijp gemaakt Geen warme maaltijden voor bejaarden Krediet voor kleuterschool Aanvullend krediet voor gemeenschapshuis Burgerlijke Stand van Haarlem Opnieuw heeft een felle brand in de Zandvoortse duinen gewoed, nu in de zui delijke duinen langs het fietspad naar Noordwijk bij het zgn. „Tilanuspad". De brand ontstond donderdagmiddag om streeks drie uur. De vrij harde oosten wind wakkerde het vuur steeds opnieuw aan. In het, langs de zeereep staande hoge gewas, (vlier, en meidoorn) vond het vuur gretig voedsel en spoedig stond een drie- lal hoge duinen geheel in brand, waarna het vuur zich ook over de zeereep uit spreidde. De Zandvoortse brandweer kon met de duinbrandploeg en geholpen door talrijke vrijwilligers, het vuur onmogelijk stuiten. Een tweetal brandweerwagens met de hogedruk nevelspuit kwamen as- sitercn. Met inspanning van aller krach ten wist men na een uur hard werken het vuur in te sluiten, waarna de na- doving nog geruime tijd in beslag nam. Bijna vijftienduizend vierkante meter prachtig duintërrein was veranderd in een zwartgeblakerde oppervlakte. Advertentie HUURT U BIJ HAARLEM - TELEFOON 10570 De Grote Houtstraat Vereniging in Haarlem, die gisteren een halve eeuw bestond, heeft de aardige gedachte gehad om ieder die op hetzelfde feit kon bogen en dit aan het bestuur der vereniging had opgegeven, een verjaardagsgeschenk te sturen. Dal dit gebaar „in de smaak" is gevallen behoeft geen beloog. De heer en mevroxLW Callenfels, Lambrecht van Dalelaan 74 in het Ramplaankwartier die donderdag hun gouden bruiloft vierden, werden 's morgens verrast met een enorme bloem- en fruitmand, die hun namens de jubilerende winkeliersvereni ging door twee lieftallige Grote Houtstraat-meisjes werd aangeboden. Rechts op de foto een zoon van het echtpaar. Tijdens de receptie die donderdag middag ter gelegenheid, van het vijftig jarig bestaan van de Grote Houtstraat Vereniging in de Haarlemse Vleeshal is gehouden, heeft het bestuur van deze winkeliersvereniging naast tal van fraaie bloemstukken van diverse zijden hartelijke woorden van waardering en vriendschap in ontvangst mogen nemen. De wethouder van Economische Zaken, de heer J. A. Schippers, die de gelukwen sen van het Haarlemse gemeentebestuur overbracht, prees de prettige verstand houding en goede samenwerking tussen het bestuur van de G.H.V. en de gemeente. Er zijn wel eens moeilijkheden geweest, maar deze konden steeds in onderling overleg tot genoegen van beide partijen worden opgelost. De wethouder sprak de hoop en de wens uit dat deze goede sa menwerking zal voortduren en dat met name bij de uitvoering van de plannen met betrekking tot verkeerswijziging in de binnenstad B. en W. zullen mogen re kenen op de medewerking en adviezen van het bestuur der Grote Houtstraat Ver eniging. De heer J. H. Bartman getuigde uit (Van onze Haagse redacteur) Donderdag is in de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de eerste juridische slag geleverd in het toernooi om het Leidse stadsvervoer. De huidige houdster van concessies voor lokale buslijnen, de n.v. Eltax, was na melijk in beroep gekomen tegen een be slissing van B. en W. van Leiden, waarbij haar vergunningen niet met de gebruike lijke termijn van tien jaar waren ver lengd, maar met twee. De raadsman van de Eltax, mr. Th. H. J. van der Heijden, stelde dat de in de wet verankerde ter mijn van tien jaar de ondernemer de ze kerheid verschaft zijn investeringen ren dabel te kunnen maken. Zijn cliënt nu had juist meer dan vier ton geïnvesteerd in nieuw rollend materieel. Hij verklaarde dat de Eltax bereid is het gehele Leidse stadsvervoer te verzor gen of daartoe met anderen samen te wer ken. Samenwerking mogelijk De gemachtigde van het gemeentebe stuur van Leiden, mr. M. J. Blok, wei gerde op déze argumenten in te gaan. „Hier is niet de vraag aan de orde of de Eltax al of niet moet worden uitgescha keld, maar alleen of B. en W. al of niet terecht de vergunningstermijn tot twee jaar hebben beperkt. De rijkshoofdinspec teur voor het verkeer in Zuid-Holland heeft in zijn advies weliswaar gezegd, dat het personenvervoer meer gediend wordt door dit aan de N.Z.H. op te dragen, maar B. en W. van Leiden delen deze voorkeur niet. De beste oplossing is weliswaar dat er één lokaal vervoerbedrijf komt, maar het is niet ondenkbaar dat door samenwer king tussen meer ondernemingen hetzelf de resultaat valt te bereiken B. en W. hebben met hun beleid slechts het algemeen vervo.ersbelang voor ogen gehad. Dat het hun daarmee ernst is, blijkt uit het ingewonnen advies van het Nederlands Verkeersinstituut en uit ver voortgeschreden overleg met de betrok ken bedrijven. Uiteraard dient de Eltax, wanneer zij zou worden uitgeschakeld, volledig schadeloos gesteld te worden. N.Z.H. uit tent gelokt De N.Z.H., die op deze zitting werd ver tegenwoordigd door de directeur, de heer J. J. Jurrissen, de directie-secretaris, de heer J. A. L. de Ronde, en de gemachtig de, mr. J. Vriesendorp, had als belang hebbende aanvankelijk willen zwijgen, maar mr. Vriesendorp werd door sommi ge passages in het betoog van mr. Van der Heijden uit zijn tent; gelokt, zoals hij zei. Hij sloot zich aan bij de opvatting van mr. Biok, dat alleen het algemeen ver- voersbelang en niet de particuliere belan gen van N.Z.H. of Eltax in deze zaak be slissend mochten zijn. In Leiden heeft men met een situatie te maken welke veel te wensen laat, zoals ook uit het rapport van het Nederlands Verkeersinstituut blijkt. De N.Z.H. heeft reeds uitvoerig geant woord op de vragen van B. en W. en is bereid, wanneer dat in het algemeen ver- voersbelang noodzakelijk wordt geacht, met ingang van 1 oktober 1960 het gehele Leidse stadsvervoer te verzorgen. Het college van Gedeputeerde Staten, dat gepresideerd werd door mevrouw Chr. de Ruyter-de Zeeuw, zal later uitspraak doen. Rapporteur is mr. T. A. van Dijken. naam van de stichting Haarlems Bloei van de goede harmonie tussen de G.H.V. en Haarlems Bloei. Met veel waardering on derstreepte hij de activiteit van het be stuur der jubilerende vereniging en de service-verlening door haar leden aan het publiek. Twee Haarlemse bloemenmeisjes boden hierna de voorzitter van de G.H.V., de heer A. W. Korstjens, als blijk van er kentelijkheid een bloemstuk aan. De heer B F. Enschedé, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken, zei in zijn toespraak onder meer dat Haarlem zonder Grote Houtstraat niet denkbaar zou zijn. Dit bewees, volgens de heer En schedé, welk een bijzondere plaats de Grote Houtstraat in de Haarlemse ge meenschap inneemt. Weliswaar is in de loop der jaren veel verloren gegaan aan historisch schoon, maar daarentegen is er veel goeds tot stand gebracht. Met de mo dernisering van hun bedrijf hebben vele winkeliers blijk gegeven te begrijpen dat men zich moet aanpassen aan de nieuwe tijd. De heer Enschedé wenste het bestuur van de G.H.V. nog vele jaren van voor spoed toe, daarbij de verzekering gevend dat de Haarlemse Kamer van Koophandel steeds gaarne bereid is daartoe medewer king te verlenen. Voorts hebben gelukwensen uitgespro ken de heer B. Lam als voorzitter van de Middenstands-Centrale en de voorzitter van het Anegang-Comité," dè heerW. C. M. Holt. De omgeving van de Linschotenstraat in Haarlem werd in de nacht van 29 maart van dit jaar in opschudding ge bracht door een uitgebreide scheld- en vechtpartij, waarbij een der deelnemers een mes trok en een ander een trap in de liesstreek moest incasseren. De messe trekker, een 24-jarige betonwerker uit Haarlem, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, stond donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank. De officier van Justitie eiste tegen hem wegens be dreiging met enig misdrijf tegen het leven en zware mishandeling een gevangenis straf van een jaar met aftrek van voorar rest. De rel was begonnen met een scheld partij in de Linschotenstraat. Verdachte zou daar een passerende bewoonster voor al wat lelijk is hebben uitgescholden. Toen deze iets terug zei zou de betonwerker haar achterna gelopen zijn en haar een duw hebben gegeven. Toen haar man het voor haar opnam zou verdachte hem in de lies hebben geschopt. Op het gerucht was de familie van de aangevallene naar buiten gekomen. Verdachte zou daarop een mes hebben getrokken en de bedreiging hebben geuit „Ik steek je overhoop!" Een andere vrouw was tussenbeide gekomen en toen waren de verhitte gemoederen bedaard. Verdachte ontkende het eerst geschol den te hebben. De mishandeling en de drei ging met mes gaf hij toe. Hij verklaarde echter uit noodweer gehandeld te hebben omdat een hele troep mensen hem ach terna had gezeten. Ook zijn verloofde, die op de bewuste avond in zijn gezelschap was geweest, ontkende dat verdachte met schelden was begonnen. Verder verklaar de zij als getuige dat de betonwerker pas het mes tevoorschijn had gehaald nadat hij met een bezemsteel op het hoofd was geslagen. De officier van Justitie, mr. H. Lager waard, wees er in zijn requisitoir op dat verdachte al eerder wegens bedreiging met enig misdrijf tegen het leven, ver nieling en diefstal was veroordeeld. Hij achtte een gevoelige straf op zijn plaats. „Het moet maar eens uit zijn met die terreurmethoden van deze verdachte", al dus de officier. Verdachte's raadsman, mr. J. D. A. Vis- kil, zei dat „in deze ordinaire re! de ver keerde mensen met elkaar aan het vech ten waren geraakt. „Hij bepleitte een cle mente straf voor zijn cliënt. De uitspraak in deze zaak volgt op 9 juli 's morgens oln half tien. Op zondag 28 juni zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heer W. A. Kalk man, wonende Saturnusstraat 21 in Haar lem-Noord in overheidsdienst trad. De heer Kalkman, thans werkzaam als hoofdcommies A bij de afdeling Voorlich ting van het P.E.N. in Bloemendaal, zal dit heugelijk feit op zaterdag 27 juni her denken en op die dag door de directie op het hoofdkantoor in Bloemendaal worden gehuldigd. Van de gelegenheid dat afgevaardigden van gemeentebesturen en verenigingen voor vreemdelingenverkeer donderdag middag in het Openluchttheater te Bloe mendaal bijeen waren voor de jaarverga dering van de Gewestelijke bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kenne- merland hebben zij op uitnodiging van het gemeentebestuur .van Bloemendaal bezoe ken gebracht aan „Caprera" en ,,'t Kop ie". In „Caprera" werden de gasten rondge leid door de heer P. van der Maas, chef van de afdeling plantsoenen. Deze liet zien welke wijzingen de laatste tijd zijn aan gebracht; een aanplant is aangebracht waardoor in de toekomst een mooi bos zal ontstaan. Het is nog niet bekend wanneer „Caprera" voor het publiek zal worden opengesteld. Onder leiding van de heer ,C de Jong werd een bezoek gebracht aan ,,'t Kopje" en daar zagen de bezoekers hoe uitgestrekt Zuid-Kennemerland is, in welk gebied de bond zijn werkzaamhe den verricht. De voorzitter van de bond de heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, heeft dank ge bracht aan de heren Van der Maas en De Jong. Tijdens de vergadering heeft de direc teur-secretaris, de heer W. van Willige, het verslag over 1958 uitgebracht. Hij deel de óridër'méér mèe, daf met'-vöfdoëhihg ge constateerd mag worden, dat de samen werking der leden tot vèel constructief werk leidde, met een juist inzicht in de bindende elementen, zonder welke het vreemdelingenverkeer in Zuid-Kerinemer- land moeilijk efficiënt kan werken. In het afgelopen jaar werden te Haarlem 201.200 stuks propaganda-drukwerk met gewestelijke inslag verspreid. In feite werd public relations-werk voor de gemeente Bloemendaal voor een groot deel verzorgd op het bondsbureau aan het Stationsplein te Haarlem. Dat alle post uit binnen- en buitenland, of het nu logies- aanvragen of algemene inlichtingen over de gemeente betrof, op dat bureau direct behandeld kon worden bleek een groot winstpunt te zijn. Het aantal gegeven in lichtingen bedroeg 14.450. De kosten uitge geven aan telefoon, porto liepen tegen de vijfhonderd gulden. In dit verband is het onbegrijpelijk, aldus de directeur-secreta ris, dat de gemeente haar subsidie tot driehonderdvijftig gulden verlaagde. Naar aanleiding van deze opmerking deelde de burgemeester van Bloemendaal dr. D. H. Peereboom Voller, mee, dat er geen enkele gemeente in ons land is die zoveel doet aan recreatie als Bloemen daal. in de afgelopen jaren zijn Caprera en Elswout aangekocht, welke niet alleen opengesteld worden voor Bloemendalers, maar ook voor toeristen. Dan wordt er voor gezorgd dat de wegen, die een leng te hebben van tweehonderd kilometer, on derhouden worden. Ook moeten er uitga ven worden gedaan om het strand in orde te houden, de politie moet overuren ma ken als het druk is en ook is een begin ge maakt met het inrichten van caravankam pen. Het verlenen van een subsidie aan de gewestelijke bond heeft aandacht gehad van de gemeenteraad en B. en W. Zij zijn van mening dat in de eerste plaats be langhebbenden in het vreemdelingenver keer moeten bijdragen; indien dat blijkt dan zal het gemeentebestuur niet achter blijven. De heer D. J. A. Geluk herinnerde er aan, dat de gemeente Haarlem een aan zienlijk bedrag beschikbaar stelt voor het Frans Halsmuseum, dat echter voor 75 percent bezocht wordt door buitenlan ders en 5 tot 10 percent door bewoners uit Haarlem en omgeving. Voorts memoreerde de secretaris dat Haarlemmermeer is opgenomen in de rij van geïnteresseerden in het werk van vreemdelingenverkeer en de gewestelijke bond. Het polderlandschap, het Cruquius- museum. Schiphol en het watergebied zijn belangrijke attracties. Maandag 29 juni des avonds om zeven uur zal op het hoofdterrein van de voet balvereniging EDO in Haarlem een voet balwedstrijd worden gespeeld door leden van de kerkeraad der hex-vormde ge meente Schoten tegen kerkeraadsleden van de hervormde gemeente Haarlem- Noord/Spaarndam. De opbrengst van de ze wedstrijd zal bestemd zijn voor de ker kelijke gemeente Schoten en voor de af lossing op de schuld van de Sionskerk. Tevens zal ook een wedstrijd worden ge speeld door de jeugd ten noorden van de Jan Gijzenvaart tegen de jeugd ten zui den van de Jan Gijzenvaart. Voorts zal een tamboers- en pijperkorps uit Haar lem-Noord zijn medewerking verlenen. Ab Sluis uit Badhoevedorp heeft de wielerronde van Nieuw-Vennep, dio don derdagavond door „De Bataaf" op het parcours aan de Eug. de Privenaireweg werd gehouden en waarvoor een flinke belangstelling bestond, in zijn voordeel beslist. Hij bleef in het beslissende eind- sprintje de baas over Gerard Wesseling uit Halfweg en de Haarlemmer Cees Piers. Zij waren met succes uit het pe loton ontsnapt en hadden een flinke voor sprong veroverd. Een in de slotfase van de strijd door Piet Steenvoorden, Mik Snijder, Eef Balk en Aad Straver ondernomen tegen aanval kon hen niet ernstig meer veront rusten. De drie puik samenwerkende kop lopers lagen toen al bijna 'n minuut voor en hebben daar geen seconde meer van prijsgégeven. Ook Coen Visser had zich bij de drie koplopers bevonden, doch 30 kilometer vóór de finish was de Sant poorter door een overstekend kind ten val gekomen. Hoewel het er aanvankelijk voor beiden ernstig uitzag, bleek dit on geval achteraf nog meegevallen te zijn. Bepaald pech in deze ronde had ook de plaatselijke favoriet Gep Cuvelier, de fel ste premiejager in het peloton. Na een in de beginfase van de strijd door pech opgelopen achterstand samen met Balk weggewerkt te hebben, kreeg Cuvelier in de slotfase met een kapotte rem te kam pen. Hij heeft nog wel geprobeerd de strijd op een andere fiets voort te zetten, doch negen ronden voor het einde gaf hij er de brui aan. De uitslag luidde: 1. A. Sluis, Badhoe vedorp, de 75 kilometer in 1 uur 53 min. en 48 sec.; 2. G. Wesseling, Halfweg, te vens prestatieprijs; 3. C. Piers, Haarlem; 4. P. Steenvoorden, Heemstede; 5. M. Snijder, Halfweg; 6. A. Straver, Haar lem; 7. E .Balk, Badhoevedorp; 8. E. Riethoff, Haarlem; 9. A. van 't Hof, Sas- senheim; 10. T. Peters, Haarlem; 11. L. Vaars, Haarlem; 12. A. Reekers, Nieuw- Vennep. Uitslag nieuwelingen: 1. H. Schouten, Badhoevedorp, de 75 kilometer in 1 uur 55 min. en 12 sec.; 2. R. Hendriks, Haar lem; 3. B. Bogaard, Haarlem; 4. H. Ma ter, Amsterdam: 5. G. Fennis, Haarlem; 6. H. Peters, Heemstede; 7. J. Zomer, Halfweg; 8. A. Jongkind, Aalsmeer. Dinsdag 30 juni hoopt de heer H. Zui derduijn, Seringenstraat 21 te Haarlem, zijn zilveren jubileum in dienst der ge meente Haarlem te vieren. Hij is thans cokes-opzichter bij het Gemeentelijk Energiebedrijf. Daar de jubilaris de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt zal hij tevens afscheid nemen van het G.E.B. Des morgens wordt hij in het stadhuis ontvangen door de burgemeester en des middags van vier tot zes uur houdt de heer Zuiderduijn een receptie in het ge bouw van de H.J.M.V. aan de Lange Mar- garethastraat, waar hij gehuldigd zal worden door de directie en het personeel. Op zaterdagmiddag 27 juni worden 'door de buurtvereniging Haarlem-Oost op de- rolschaatsenbaan aan het Van Zeggelenplein in Haarlem om twee uur hinderniswedstrijden gehouden voor kin deren in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar, waarna om drie uur voor de kin deren in de leeftijd van 5 tot en met 11 jaar een kinderkermis wordt gehouden. Op zondagmorgen 28 juni wordt voor al le mannen en vrouwen boven de 16 jaar van vier tot acht uur een viswedstrijd gehouden aan de Amsterdamse Vaart. Piet Steenvoorden heeft in de Ronde van Leeuwarden een overtuigende over winning behaald. Met drie en vier ronden voorsprong ging hij als verdiend win naar over de eindstreep. De uitslag luidde: 1. P. Steenvoorden (Heemstede); 2. H. Nijdam (Eelderwol- de); 3. A. Sluis, (Badhoevedorp); 4. G. Cuvelier, (Nieuw-Vennep); 5. A. Straver (Haarlem), 7. Th. Mathot, (Haarlem). Doordat een buisleiding in het winge- bied van de Amsterdamse Waterleiding was gesprongen, heeft woensdag en don derdag weinig druk gestaan op het drink water in Heemstede. Donderdagavond is het herstel van de leiding gereedgeko men, zodat het water nu weer vlotter uit de kranen stroomt. Haarlem. Bij de in Haarlem voortgezette mulo-examens zijn geslaagd voor het di ploma de dames: A. M. van Wingerden, L. G. M. van Wijk J. Snoek, J. F. van Om meren, H. ten Hoopen, R. M. C. Radema ker, L. G. M. van Wijk, J. P. C. Doets, G. C. Nijdam, M. J. Eichenbergen, H. E. S. Goudberg, R. W. Lammers, M. Smink, al len te Haarlem, J. W. G. Bos, G. Blok, IJ- muiden, W. F. van Oostenbrugge. Sassen- heim, H. H. Vink, C. C. Visbeen, Zwanen burg, J. W. A. Haanepen te IJmuiden, A. J. de Jong, W. N. Imanse, Beverwijk, A. Lootsma, J. Raap, Velsen, M. Biesheuvel, Spaarndam en E. de Ridder, Bloemendaal. Voor diploma A slaagden de heren B. de Kleuver, A. W. van Mourik, M. Weiland, G. P. Bon, J. ter Horst. K. van der Schaaf, T. van der Sluijs, Haarlem, P. J. van Wes tering. Bloemendaal. H. J. Tuntler. Velsen, C. J. Gras, J. Broek, IJmuiden. M. C. Kroon, Haarlemmermeer, D. Lugtigheid, Sassenheim, B. H. C. van der Leden, P. Kaspers. H. F. C. G. Jansen, Beverwijk, F. Dammers, J. Sterk, IJmuiden, C. Verkes, Heemstede, W. Slinger. Bennebroek, J. A. C. de Groot. Voor het Mulo-diploma B slaagden de dames A. Visser, Haarlem en G. C. van Keule, Zandvoort en de heren H. J. Beltman. J. Schornagel, N. Bakker, J. Geijteman, E. J. Abspoel, L. Schaap, J. Ph. Goedvolk. H. A. Robert. H. P. van Om meren, H. Kruger, allen Haarlem, D. Ge- vaert, Santpoort, B. de Poel, Heemstede. Haarlem. Aan het Lorentz Lyceum, Santpoorterplein 28 te Haarlem, zijn ge slaagd voor het eindexamen gymnasium: diploma a: Lenneke Caljouw en Hans Dijkkamp, en diploma b: Roel Docter, Eric Posthuma; Jaap Ramaker, Jacques de Wijs. Het examen wordt met drie kandidaten voortgezet. De Nederlandse Juristenvereniging houdt vandaag en zaterdag haar algemene ver gadering te Haarlem. Donderdagavond kwam men reeds samen in de sociëteit „Trou moet blijeken". Vanochtend zijn in het gemeentelijk Con certgebouw huishoudelijke zaken behan deld, waarna de voorzitter, jhr. mr. J. H. de Brauw uit 's-Gravenhage de ope ningsrede hield. De voorzitter besprak de zedelijke invloed, welke de Nederlandse Juristenvereniging kan uitoefenen op de herziening van de Nederlandse wetgeving. Dergelijke zedelijke invloed kan uitgaan van duidelijke vota naar aanleiding van vraagpunten. Spreker herinnerde er aan, dat het ge woonte is, dat de voorzitter enige opmer kingen kan maken, die hem interesseren en zo sprak hij over het onteigenings- recht. Hij legde er de nadruk op, dat dit recht, in tegenstelling met hetgeen wel be weerd wordt, niet bijzonder ingewikkeld of geheimzinnig is. Ieder kan het zich eigen maken met niet meer moeite dan andere gebieden des rechts. Wel moet toegege ven worden, dat door de jurisprudentie er niet veel meer over is van ae aanvanke lijk veronderstelde eenvoud. Spreker trad vervolgens in een beschou wing over wat hij noemde de ficties in de onteigeningswet, welke hij onaanvaard baar achtte. In dit verband kritiseerde hij het ontwerp-ruimtelijke ordening, dat geen met waarborgen omklede rechtsgang biedt. Dit ontwerp wil de beoordeling van de schadefactoren aan Gedeputeerde Sta ten en de Kroon opdragen. Spreker achtte de gewone rechter zeer wel in staat tot deze taak. Er dient gewaakt te worden te gen de gedachte, dat de schadevergoeding eigenlijk een beleidsvraag is. Er zijn grote financiële belangen bij betrokken. Vervolgens had een beraadslaging plaats over het onderwerp: „voordeelsaftrek bij schadevergoeding", waarbij pre-adviseurs waren prof. mr. P. J. Verdam en mr. H. K. Koester. In de namiddag bracht het gezelschap een bezoek aan Zandvoort. Vanavond wor den de deelnemers ontvangen door het col lege van B. en W. van Haarlem. Zaterdag zal de vergadering worden voortgezet. Beraadslaagd zal worden over het onderwerp: „Hoe behoort, anders dan door annexatie, het bestuur van een stede lijke concentratie, die de grenzen van een gemeente te buiten gaat, wettelijk te wor den geregeld"? Als ore-adviseurs zullen optreden mr. H. A. M. T. Kolfschoten en mr. S. O. van Poelje. Donderdag zijn op het hoofdkantoor van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland in Bloemendaal twee jubi larissen door de directie gehuldigd. De heer P. H. van der Eem, die zijn zilveren jubileum bij dit bedrijf vierde, is thans werkzaam als technisch hoofdambtenaar C op de elektro-technische tekenkamer, en de heer J. H. Franz, die veertig jaar m dienst is van het P.E.N.werkt op net bureau documentatie als hoofdcommies. Beide jubilarissen werden toegesproken door de economisch adjunct-directeur van het P.E.N., de heer F. W. J. Straakenbroek, die hun tevens de gebruikelijke gratifi catie overhandigde. Van het Provinciaal bestuur ontvingén 'zij een bloemenhulde. De heer Van der Eem werd daarna op zijn afdeling door zijn chef, de heer H. A. Baars en door de heer P. N. van Boek hoven toegesproken, 's Middags hield hij een drukbezochte receptie in hotel-café restaurant „Roozendaal" in Overveen, waar hij namens de Algemene Bond van Provinciaal Personeel in Nederland door de voorzitter van de afdeling Noordhol land èn van het P.E.N., de heer H. Vis, werd gehuldigd. Namens het jubileum fonds van het P.E.N. wenste de heer C. M. H. van den Broek de heer Van der Eem geluk. De heer Franz nield des middag een ont vangst in zijn woning aan de Lodewijk van Devssellaan 200 in Haarlem, waar velen hem de hand kwamen drukken en de heer C. C. M. Scholten hem namens 't jubileumfonds van het P.E.N. toesprak. Bennebroek De leerlingen van de Willinkschool en de Sparrenbosschool in Bennebroek zijn een dag uit geweest. De eerste, tweede en derde klas van de Willinkschool hebben Alkmaar bezocht, waarna zij Bergen be zichtigden en daar een rit in een feest- treintje maakten. De leerlingen gingen naar Schoorl, waarna zij weer in zuide lijke richting vertrokken. In IJmuiden werden de sluizen bekeken. Er bleef nog tijd over om het strand op te zoeken. De overige klassen hebben eerst Rotter dam bezocht. Hier maakten de leerlingen een rondvaart door de havens, waarna een bezoek aan de dierentuin Blijdorp op het programma stond. In Den Haag werd het bijbels diorama bezichtigd. Na een bezoek aan de Willemskerk, waar een orgelcon cert werd beluisterd, zochten ook deze leerlingen de zee op. De derde, vierde en vijfde klas van de Sparrenbosschool hebben in Amsterdam een rondvaart door de grachten gemaakt. Hierna verbleven zij geruime tijd in „Ar- tis". De dag werd besloten met een be zoek aan een speeltuin in Halfweg. De leerlingen van de lagere klassen hebben Madurodam in Den Haag bezocht. Nadat de kinderen in de Scheveningse bosjes had den gespeeld, hebben zij een bezoek ge bracht aan de dierentuin in Wassenaar. NAAR CONCOURS De Christelijke mondaccordeonvereni- ging „Kunst en Volharding" uit Lisse zal a.s. donderdag deelnemen aan een con cours in Boskoop. GESLAAGD Voor het examen ulo B zijn de volgende leerlingen uit Bennebroek van de St. Hen- ricus uloschool in Heemstedé geslaagd: Harry Bunnik, Antony Kop en Wim Ver- steege. Zandvoort GESLAAGD Voor het eindexamen HBS-A slaagde aan het r.k. lyceum St. Bonaventure in Leiden de heer Ad. l'Abée in Lisse. Het Mulo-diploma A behaaldeen H. Tibboel en G. van Dullemen, het diploma Mulo B en het Middenstandsdiploma W. Grimme en B. van der Tang. In de muziektent op het Raadhuisplein in Zandvoort gaf de Tiroler kapel uit Haarlem onder leiding van Wil van Bae- kel donderdagavond het openingsconcert van de serie zomeravondconcerten, door stichting „Touring Zandvoort" georgani seerd. De kapel bleek nog niets van haar populariteit te hebben ingeboet. De be langstelling ervoor was opnieuw bijzon der groot. Begunstigd door uitzonderlijk mooi zomerweer werd dit eerste optre den een groot succes. Het vocale gedeel te wordt thans niet meer alleen door Cobi Martens verzorgd, doch ook door Vreneli Bauer, die over een goede jodelstem bleek te beschikken. Na de pauze trad het orkest als boeren- kapel „De Hooischelf" op. Het publiek bleek deze eerste uitvoe ring van de in Zandvoort bij badgasten en inwoners populaire kapel bijzonder te waarderen. B. en W. van Zandvoort stellen de raadsleden voor een krediet van f 52.000.- beschikbaar te stellen voor het opvullen van kuilen en gaten op de terreinen van de vroegere vuilnisbelt. De jeugd heeft hier een speelterrein gevonden en steekt de walletjes tussen deze gaten en de mod- derkommen regelmatig door, waardoor deze permanent gevuld staan met riool water. Te zijner tijd is dit gebied bestemd voor bouwterrein. B. en W. van Zandvoort hebben de raads leden voorgesteld een krediet van 31.000 beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van gronden, waarop een nieuwe christelijke lagere school zal worden ge bouwd. Voorlopig worden vier leslokalen gebouwd, later kan de school met acht leslokalen en een gymnastiekzaal worden uitgebreid. Het terrein ligt aan de oost zijde van de Dr. Jac. P. Thijsseweg. Een klein terreintje aan de westzijde van de weg, naast de brandgang, zal worden ge reserveerd voor de bouw van een christelijke kleuterschool. Naar aanleiding van een door het raads lid mevrouw A. M. Mol-Van Bellen in de Zandvoortse raadsvergadering van 8 juli gestelde vraag over het eventueel van ge meentewege verstrekken van warme maaltijden aan bejaarden, heeft de direc teur van Sociale Zaken in Zandvoort een enquête laten houden om vast te stellen of hieraan in Zandvoort behoefte zou be staan. De enquête is gehouden onder alle in Zandvoort wonende personen van 65 jaar en ouder. Het bleek dat van de 1663 bezochte personen slechts 34 mensen wat twee percent is van het totaal aantal be jaarden, voor warme maaltijden in aan merking zouden willen komen. Onder de ze 34 personen bevinden zich 22 dieet-pa- tiënten. Gezien dit geringe aantal deelne mers menen B. en W. mede met het oog op de zeer hoge kosten, niet tot het ver strekken van deze warme maaltijden te moeten overgaan. B .en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor financiële medewerking te ver lenen bij het aanschaffen van twee gas kachels ter vervanging van de versleten kolenkachels in de Christelijke Kleuter school aan de Van Lennepweg in Zand- voort-Noord. Het bestuur van de stichting Gemeen schapshuis heeft aan het college van B. en W. van Zandvoort medegedeeld, dat de raming van de kosten der verbouwing en van de inrichting zal worden overschre den met f 26.000.B. en W. hebben de raad voorgesteld dit bedrag als aanvullend krediet beschikbaar te stellen. GRONDVERKOOP In een negental met name genoêmde ge vallen stellen B. en W. van Zandvoort de raad voor, over te gaan tot verkoop of toe wijzing van grond. Het betreft hier de bouw van een vijftal woningen van de n.v. Bouwfonds Nederlandse gemeenten, een nieuw flatcomplex aan de Noordboule vard en enkele particuliere huizen. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Are? Maximilian Paul, z. v. A. Koopman en O. H. Weiglein. Jeroen Jozef Maria, z. v. C. P. M. Bosman en J. J. B. van Hecke. Renée, d. v. H. W. Coops en M. J. Piinacker. GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Hans Terwee. Vinkenstraat 18. GETROUWD: K. D. Biesbrouck en M. W. van der Mije. H. Visser en Fr. L. Drom mel. OVERLEDEN: M. Slagtveld, geh. gew. m. A. Terol. Haarlem. 25 juni BEVALLEN van een zoon: 23 juni: J. Obdam-Prins; 24 juni: M. Anderson- White; W. T. Hoogeveen-Bont; 25 juni: E. van der Zijden-Lingen. BEVALLEN van een dochter: 24 juni J. Smid-Posma; E. B. M. E. Stalpers-Goos- sens; 25 juni: H. M. Hermans-Lasschuit. GEHUWD: 25 juni: D. Smit en H. M. C. van Rooden; F. W. Gloerich en M. C. van Velsen; H. Tollenaar en J. van Bommel; L. van der Putten en E. M. Smit; W. P. Groeneveld en M. Broek. ONDERTROUWD: 25 juni: C. M. van Strien en K. Bruijn; R. van Schinkel en A. A. M. Houtkamp. OVERLEDEN: 22 juni: J. H. Steemers, 76 j., Vooruitgangstraat; 23 juni: M. Ch. de Graaff, 60 j., Joh. de Breukstraat; E. H. Poots, 6 j., Gasthuisvest; M. M. Dirks, 3 j., van Keulenstraat; 24 juni: C. Goebert, 60 j., Vergierdeweg; A. van Wieringen, 59 j., Delistraat; B. J. Tiggelman-Klopper, 66 j., Leidsestraat.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9