Circus Krone op helicopterterrein in Haarlem van 3 tot 10 juli <=jE>rieven aan de redactie Het Concertgebouworkest in seizoen 1959-1960 af! v. Empelen 6 Leerlingen van Piet Vincent Wedstrijdprogramma voor de komende week Een origineel apart bloemstukje Burgerlijke Stand van Haarlem Oostenrijkse kunstenaars bij Santee Landweer GRATIS STOFZUIGER Onzekerheid over opvolging dr. E. van Beinurn Canadese Nederlandse wordt Ede's „Heidekoningin" Liefde zoals een vrouw begeert Van het westelijk front geen nieuws T oneelkoorts Rivalen der Manege Bastogne De Graaf van Luxemburg Song of India, Grenspiraten Journaals Medische verzorging tijdens het weekeinde Tussen plotseling stoppende legerauto's bekneld Motorordonnans om het leven gekomen Harlingen wil Zeeuwse vissers aantrekken Plan voor nieuwe haven ad 10 miljoen Etikettering van giftige verfstoffen bepleit Van Hemelrijck waarschuwt Abako tegen separatisme ZATERDAG 27 JUNI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tijdens de bijna een jaar durende tour nee van het Duitse circus Krone door Ne derland wordt van 3 tot en met 9 juli ook Haarlem aangedaan en na Utrecht, Rot terdam en Amsterdam zal nu de Spaarne- stad deze reizende stad een plaats moe ten gaan geven. Dat gebeurt op het Heli copterterrein aan de Wagenweg, dat bij uitstek geschikt is om er de grote vier- mast-tent. met 5000 zitplaatsen neer te zet ten terwijl de 320 blauw-wit geschilderde wagens, en de 500 meter stallen in de na bije omtrek opgesteld zullen worden. De directrice van het circus, mevrouw Frieda Sembach-Krone, biedt de kijkers een volkomen nieuwe vorm van circus aan namelijk het festival. Zoals aan het einde van de achttiende eeuw het Franse circus opgang maakte, zo heeft het echtpaar Sembach-Krone een geheel nieuwe vorm van circus gecreëerd, waarbij afwisselend in de piste of op het toneel gewerkt wordt. Circus Krone biedt een mengeling van het echte paardencircus en variété-, waarbij uiteraard het eerste steeds de voorrang blijft houden. Met het circus komen niet minder dan 500 man personeel en 450 dieren mee. Daar onder bevinden zich 100 paarden, 15 olifan ten, 48 roofdieren en verder talrijke exo- ten zoals zebra's, kamelen, giraffen etc. Dit alles, alsmede de grote eigen elek triciteitscentrale, brandweer, smederij, timmerwerkplaats en kleermakerij, arri veren in Haarlem met drie treinen, die een gezamenlijke lengte van 2Vs kilometer hebben. Overigens levert dit monster transport de Nederlandse Spoorwegen Advertentie DE EERSTE'COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING cu ZIJLWEG 63 - TELEFOON.15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers De uitvoering door leerlingen van Piet Vincent, welke vrijdagavond in het mu ziekschoolgebouw van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst werd ge geven, kreeg een mooie inleiding met de beheerste en duidelijk geformuleerde voordracht van het Prelude en de fuga in Fis van Johann Sebastian Bach door een leerling met een natuurlijke pianisti sche dispositie. Daarvan gaf deze jonge man later op de avond opnieuw het be wijs door met een frappant gevoel voor klank en klanksfeer „Danseuses de Del- phes" van Claude Debussy te spelen en van de derde Sonatine van Willem Pijper een vertolking te geven, die trof door zui ver muzikale zegging en door concentre rende opbouw. Een leerlinge onderscheidde zich door een overtuigde uitvoering van Mozarts variaties over een Menuet van Duport. In groot contrast tot Mozarts broze klan kentaai kwam de Sonatenmuziek van Lud- wig van Beethoven, vertegenwoordigd met het eerste deel van de Waldstein-so- nate en verder met de gehele Sonate opus 57, de zogenaamde Appassionata. Een jonge pianist speelde het gedeelte van de Waldstein-sonate met vaardige techniek en verzorgde dynamiek, die dank zij een zorgvuldige instructie aan het karakter van de muziek dienstbaar gemaakt kon worden. Een door bijzondere virtuositeit en be wogen muzikaliteit opvallende voordracht van de hartstochtelijke muziek van Beet- hovens „Appassionata" hoorde men hier na van een leerling, wiens spel tot een getuigenis werd van een persoonlijke Beethoven-verering. Nog één keer werd er aandacht voor muziek van de Weense meester gevraagd namelijk voor het eerste gedeelte van zijn derde Pianoconcert. Het werd zeer verdienstelijk tot uitvoering gebracht door een leerlinge, die een doeltreffende scho ling had gehad om technische moeilijkhe den te overwinnen. Zij werd bij haar ver tolking gesteund door haar leraar Piet Vincent, die de bewerkte orkestpartij op een tweede vleugel speelde. En voorts bracht een leerling de negentiende eeuw- se romantiek van twee nocturnes van Cho pin in vertolkingen, waarvoor rubatospel en klankdifferentiatie van betekenis kon den gaan worden. Aan het slot van de avond werd door Piet Vincent dank gebracht aan het be stuurslid, de heer J. K. Tadema, voor zijn grote belangstelling en aan de heer en mevrouw Aarts voor hun goede zorgen bij het organiseren van de muziekuitvoerin gen van de school. P. Zwaanswijk Studentenflat. De stichting „Studen tenhuisvesting" te Groningen heeft de bouw van een studentenflat gegund aan L. Gevfcke te Haren voor f 795.455,Het studententehuis zal 154 zit- en slaapka mers krijgen, alsmede enkele woningen voor gehuwde studenten en een woning voor de beheerder. Krone-stadDe enorme tent torent hoog uit boven de honderden wagens, de stallen, het restaurant en de administratieve ruimten. ruim y* miljoen gulden op, waarvoor men deze circus-stad na Haarlem nog vervoert naar elf andere steden in het noorden en oosten van het land. Zoals gezegd nemen de show en de dans een belangrijke plaats in in het program ma van circus Krone, maar dit wil be paald niet zeggen, dat het Krone festival een grote revue is geworden zonder meer. Gedurende het gehele programma, dat drie uur duurt en dat is opgebouwd uit 45 tafre- len, nemen de echte circusnummers een bijzonder belangrijke plaats in. En daar van noemen we dan het optreden van Christel Sembach in de hogeschool, van Frieda Sembach-Krone met haar olifan ten, van Pierre Alizé in het trapezenum mer, van Gilbert Houcke met zijn twaalf tijgers en van al die andere artiesten, die er voor instaan, dat men. van pure circus kunst kan genieten in een uitstekend ge organiseerd programma. In de week van 28 juni tot en met 5 juli zijn voor de competitie KNZB de volgende wedstrijden vastgesteld: Maandag 29 juni: dames eerste kl.: HZC DWT; reserve tweede kl. B: DWT 4 ADZ 2; heren tweede kl. E: SwiftDWR. Dinsdag 30 juni: dames res. tweede kl. B: Nereus 2DWT 3, derde kl.: Sleutelstad HVGB; heren tweede kl. B: DAWDWT. Woensdag 1 juli: dames eerste kl.: DWT HZC, derde klasse C: DWRDES; heren res. derde kl. C: DWR 2Rotterdam 4. Donderdag 2 juli: dames tweede kl. A: ZARHPC; derde klasse A: HVGBSleu telstad; heren eerste kl.: HVGBZIAN: eerste kl. A: HVGB 2RZC 2: res. tweede kl. A: HPC 2—Haarlem 3; derde kl. C: AZC AlphenHaarlem, res. derde kl. B: HPC 3Neptunus Zaandam 3, DWT 3De Futen 2. Voor de competitie Kring Haarlem zijn vastgesteld: maandag 29 juni: Afd. AJ II: DWT—DWR b; Afd. AM II: DWT b—HPC; dinsdag 30 juni: Afd. AJ I: VZV a DWR a. Afd. AJ II: VZV b—HZV; woens dag 1 juli: Afd. AM I: DWR—VZV a: DWT a—Haarlem, heren tweede kl.: HPC 4 DWR 3; Afd. AJ I: HPC a—HVGB; za terdag 4 juli: dames eerste kl.: NVA VZV 2; Afd. AM II: NVA—VZV b; heren eerste kl.: HZV—NVA, tweede kl.: NVA 2 —VZV 4. DWT speelt nu de wedstrijden op woens dagavond in de zweminrichting aan de Kleverlaan in Haarlem. Advertentie is niet duurder dan wat u overal ziet. Bloemsierkunst Heemstede Telefoon 3-80-80 BEVALLEN van een dochter: 23 juni: M. H. Groen-Zaligman; 24 juni: M. Moser- Groen; 25 juni: R. E. J. J. Mars-Willem- sen; P. S. de Graaf-Bevelander; 26 juni: A. M. Cornelissen-Spronk. GETROUWD: 26 juni: W. F. Bon en A. Wildschut; N. B. Kiljan en G. de Gooijer. OVERLEDEN: 25 juni: J. Ruiter, 53 j., Paul Krugerkade; M. P. Houthuijzen-van der Veen, 74 j., Vergierdeweg; G. van den Nieuwenhof-Bok, 63 j„ Ged. Voldersgracht; T. van der Moren, 32 j., Gasthuisvest. Tot 2 juli zijn in het Tuinhuis van de Amsterdamse kunsthandel Santee Land weer schilderijen en grafiek te zien van Georg Eisler en tekeningen en beeldhouw werk van Josef Pillhofer, beiden Oosten rijkers. Dat de in 1928 geboren Eisler on der meer bij Kokoschka studeerde is over duidelijk, maar niet hinderlijk te noemen. Het is me echter wel een vraag in hoe verre Kokoschka's eigen en zo sterk per soonlijke werk de jonge kunstenaar ver schieten biedt, daar het zo in de aller eerste plaats op het gevoel lijkt te steu nen en de rede minder in het oog springt als dat bij voorbeeld bij sommige Franse schilders, die ook leerlingen leidden, het geval was. Men kan vermoeden dat Ko koschka's persoonlijkheid enthousiast maakt voor het werk. Eisler had zich in ieder geval kunnen spiegelen aan de gro tere helderheid van doen bij zijn meester. Temeer waar Eisler als graficus zoveel duidelijker van zeggen is. We zien het trouwens wel meer dat behoorlijke teke naars of grafici menen dat bij het schil deren de verf vooral moet spreken. Het middel mag nooit in de eerste plaats op vallen. Eisler zal vermoedelijk bang zijn aan spontaniteit in te boeten bij een zorg vuldiger verwerken van de verf. Hij is ech ter jong genoeg om geduld te oefenen en ervoor zorg te dragen dat zijn schilderijen van eenzelfde kwaliteit worden als zijn etsen, die op mij veel meer indruk maken. Van Pillhofer ontmoet men abstract en figuratief werk. Pillhofers abstracties zijn echter geen consequentie van een ont wikkeling maar veeleer verkenningen op het terrein van het ruimtelijk vormen, die hem ten dienste kwamen bij later ont staan werk. Duidelijk is zijn zoeken naar een monumentale vorm. Soms dringt zich het „bouwwerk" sterker op dan het beeld. Men accepteert echter de wijze waarop Pillhofer zich richt. Uit zijn kunst blijkt een grote ernst. Een in sommige opzich ten even vrijer gedaan zittend figuurtje, uitgevoerd in cement, wijst trouwens op de noodzaak tot een zelfdiscipline. Met die discipline is Pillhofer dan ook een voor beeld voor zijn landgenoot. Bob Buys Advertentie in bruikleen bij reparatie - GR. HOUTSTRAAT Tel 16693 32 Een beslissing over de opvolging van dr. Eduard van Beinum kan pas na de reis van het Concertgebouworkest naar de Verenigde Staten en Canada van half april tot half .juni 1961 worden verwacht. Deze mededeling deed de heer P. C. Heuweke- meyer, die sedert 15 juni directeur is van de Nederlandse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouworkest. „Hoezeer veler gedaehten begrijpelykerwijze uitgaan naar de beide leiders die de gehele tournee naar Amerika-Canada meemaken, Eugen Jochum en Bernard Haitink, de onzekerheid over de benoeming mag daardoor in geen opzicht verminderd geacht worden". De heer Flothuis deelde over het pro gramma 1959-1960 mee dat daarbij bij zonder is gedacht aan de hoofdfiguren van onze eeuw. Als dirigenten treden op: Rafael Kubelik, die het abonnementensei zoen opent. Hij leidt onder andere de eer ste uitvoering van het Concertgebouwor kest van Mozarts concert voor twee pia no's. George Szell zal evenals vorig jaar, en waarschijnlijk voor drie achtereenvol gende jaren, een reeks concerten leiden. Een onweersbui ontlaadde zich met een stromende regen toen het K.L.M.-vlieg tuig uit Montreal op Schiphol landde en de Boerenkapel uit Ede, die voor een vro lijk welkom van de nieuwe „heidekonin gin", Betty van Droffelaar-van Galen uit Prescott (Canada) had willen zorgen, be- schenning voor de instrumenten moest zoeken onder de grote vleugel van de D.C.-7C Rode Zee. Betty van Galen is zes jaar geleden ge trouwd met de heer Van Droffelaar. Zij emigreerden naar Canada waar de man thans werkzaam is bij Dupon't in Prescott aan de St. Laurenszeeweg. Man en vrouw hebben destijds belangrijk werk in het verzet verricht en aangezien de Canade zen een essentieel aandeel hebben gehad in de bevrijding van ons land was men in Ede op de gedachte gekomen een koningin in Canada te zoeken. Zo vond men Betty van Galen in Canada terug en vrijdag is zij dan naar Nederland gekomen om daar als koningin Calluna 16e te regeren gedu rende de „heideweek", die van 15 tot en met 22 augustus in Ede is vastgesteld. (Rembrand t). Als de film begint lijkt het er veel op, dat men te doen krijgt met een wetenschappelijke verhandeling over een precair onderwerp, dat iets te maken heeft met jeugdproblemen op ero tisch terrein en dat -met Duitse „Gründ- lichkeit" door een professor in zijn colle ges wordt behandeld. Maar dit alles vormt slechts de inleiding van het eigenlijke ver haal. dat de toeschouwers uitvoerig op de hoogte brengt met de problemen, waarmee des professors dochter te maken krijgt. Een avontuurtje met een jonge dokter brengt haar tot. het inzicht dat de theorieën van haar vader niet helemaal kloppen met haar teleurstellende praktische ervaringen, ook niet met die na haar huwelijk met een ambitieuze advocaat, die ondanks de waar schuwingen van de professor (die het dan wel bij het rechte eind heeft) door kort zichtigheid dit huwelijk bijna laat stran den. Een film, waarvan al dan niet gehuwde mannen veel kunnen leren. De lessen worden hun op zeer overtuigende wijze gegeven door Barbara Rütting. Ivan Desny, die men ook nog als leerling kan betitelen, en door Paul Dahlke, de laatste in de bijzon der knap gespeelde rol van de professor, die eigenlijk van zijn eigen dochter een lesje krijgt. (Frans Hals) Een oude bekende naar het bekend geworden boek van Erich Ma ria Remarque. De film heeft altijd nog een beklemmende kracht, reden waarom ze thans opnieuw is ingezet, al zal men reke ning moeten houden met een vooral tech nische superioriteit van de films, die na de tweede wereldoorlog zijn gemaakt. (Studio) Voor een film over toneel is deze film van Sidney Lumet een intri gerende en knappe benadering van de mentaliteit en de ziel der toneelspelers, die overigens heel wat met hun producer te maken hebben. Het van acteren bezeten meisje in deze film krijgt ook nog op een andere manier met haar producer van doen. Tenslotte moeten zij kiezen: de liefde voor het toneel of de liefde voor elkaar. De strijd, die zij voeren voor de beslissing valt, levert boeiende filmfragmenten op. De sfeer van het toneel wordt boeiende werkelijkheid. Wij kunnen deze film, ge ruime tijd geleden reeds door ons bespro ken, warm aanbevelen. (Verkort weergegeven) Zwembaden. In deze warme dagen is een verfrissend bad een uitkomst. Velen stonden dan ook donderdagavond te wach ten bij de ingang van het gemeentelijk zwembad aan de Houtvaart in Haarlem tot dit om zeven uur geopend zou worden. Op het bord naast de ingang staat echter vermeld, dat het bad op werkdagen tot acht uur 's avonds open is. Groot was de verbazing en ergernis toen bij het openen van de toegangsdeuren werd medegedeeld, dat slechts leden van een bepaalde zwemvereniging toegelaten zouden worden. Protesten hielpen niet. „Daarvoor moet u bij de gemeente zijn", zei men. Het personeel was zelfs nog zo „grappig" om te wijzen op een bord, waarop van dit gereserveerde clubuur melding werd ge maakt. Doch dit bord was opgehangen achter de toegangsdeuren. Dus het werd voor het publiek pas leesbaar wanneer deze deur werd geopend. Velen hadden reeds langer dan een half uur staan wachten. Wij begrijpen niet, waarom men het publiek niet de eenvoudige service wenst te bewijzen van een deugdelijke mede deling zodat dit onnodige wachten wordt voorkomen. Men laat een gereserveerde autobus toch ook niet zonder nadere aan duiding door de stad rijden? ABONNEE (Van de zijde van de gemeentelijke dienst voor lichamelijke opvoeding ver nemen wij, dat er juist vandaag een betere regeling van de openingstijden voor het publiek is vastgesteld. Overigens vroeg men bij deze dienst wel begrip voor de moeilijkheden waarmee men de afgelopen dagen te kampen heeft gehad mede door het drukke bezoek en het uitvallen van het zwembad-Kleverlaan. - Red.) (Cinema P a 1 a c e). De twee rivalen in deze Duitse circusfilm in kleuren zijn twee halfbroers, van wie de een de ander zijn succes misgunt. De vrouw van de gevierde Bimbo komt bij een springplank nummer om het leven. Hoewel hij van dood door schuld wordt vrijgesproken zoekt Bimbo vergetelheid bij de drank en raakt aan lager wal. Hij wordt uit het circus ontslagen, maar viert, als hij zijn zelfrespect heeft teruggevonden, een ge slaagde „come-back" in de piste. Dan koml aan het licht dat zijn halfbroer meer weel van het ongeluk met de springplank. Op het moment dat aan Bimbo en zijn nieuwe partner zich hetzelfde drama zal gaan vol trekken worden zij gewaarschuwd dat er aan de springplank geknoeid is. Verdere moeilijkheden worden Bimbo en zijn knappe medewerkster op de weg naar eikaars hart dan niet in de weg gelegd. (L u x o r) De reprise van „Bastogne" geeft de bioscoopbezoekers de gelegenheid deze overwegend spannende reconstructie van de slag in de Ardennen van 1944 op nieuw mee te beleven. Tot en met zondag kan dat. Daarna storten wij ons in het grijze verleden en komen bij keizer Nero terecht in de film „Quo vadis", een vooral spectaculaire aangelegenheid. (Minerva) Gedurende het week einde kunnen de liefhebbers van de operette de filmbewerking zien van „De Graaf van Luxemburg". De muziek speelt de hoofdrol. In de matinees film voor de jeugd en wel „Toya, het wees meisje". Woensdag en Donderdag ver toont dit theater „Das Madchen Laila" naar de roman van S. A. Friïs. (L i d o) Het oerwoud en een verborgen tempel spelen de hoofdrollen in deze ro mantisering van India, die voornamelijk de idylle uitwerkt tussen een oerwoud prins en een prinses. De oerwoudprins zoekt de wilde dieren te beschermen, die aan de zegeningen der beschaving ten offer vallen. Hij houdt er de prinses aan over. Maandag kunnen v/ij kennnismaken met de „Cocaïnesmokkelaars". (R o x y) Voor er aan de kwade prak tijken van een stel gewetenloze heren een einde komt, moet in deze film eerst een dapper en meedogenloos man verschijnen, die alleen de handschoen opneemt en de terreur te lijf gaat. Hij overwint al kost het hem alle energie. Dat houdt er de spanning tot maandag goed in. Daarna zoeken we het hoger op in de film „Lucht- rovers". Na een duidelijk overzicht te hebben gegeven van de toenemende droogte in Nederland gaf Polygoon voorts enkele beel den van de i nhuldiging van Prinses Beatrix als ere-commandeur van de Joan- niter Orde en tot slot nog iets van de dames atletiekwedstrijden in Maastricht. Spiegel van Nederland wijdde onder meer aandacht aan de feestelijkheden in de Noordoostpolder ter gelegenheid van de ingebruikneming van een nieuw caril lon, de opening van het conferentie-oord „De Baak" van het Centraal Sociaal Werk geversverbond en aan de interland-dames atletiekontmoeting tussen Nederland en Italië te Maastricht. Als gastdirigenten zijn voorts uitgeno digd Carlo Maria Giulini, Bernard Haitink, Charles Münch, Hans Rosbaud en Willem van Otterloo. De Matthaeuspassion zal in 1960 worden gedirigeerd door Anthon van der Horst. De Beethovencyclus is vastgesteld van half mei tot half juni. Rafael Kubelik zal deze leiden. Eind november van dit jaar maakt het orkest met. Kubelik een reis naar Duitsland-Zwitsei-land. Ter gelegenheid van de Hollandweek in Stuttgart concer teert het in Wuppertal, Frankfort aan de Main, Stuttgart, Bazel en Zürich. Advertentie MODERNE HEREN COIFFURES COUPE SCULPTURE. VERFRAAIDE COUPE-CAESAR, COUPE RASOIR MODEL- en GOLFDROGEN. KLEURSPOELINGEN voor grijzende heren. Oude Groenmarkt 24 Tel.10412 t/o. Kosterij Grote Kerk. HAARLEM Artsen: Men raadplege, bij afwezigheid van de huisarts, uitsluitend telefonisch bij firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, Heemstede, tel. 35521. Tandartsen: J. H. A. van der Wal, Scho tersingel 137, tel. 16293. Apotheken: Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 381, tel. 52956; Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon no. 12038. BLOEMENDAAL Artsen: C. Eenhoorn, Bloemendaalsweg 17, Bl'daal, tel. 54003. Overveen: J. A. Hollander, Zijlweg 17, Overveen, tel. 11431. Acrdenhout: W. E. Ulrici, Spiege- lenburghlaan 20, Aerdenhout, tel. 40404. Wijkverpleegsters: zuster J. Th. Odinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster W. J. Dozy, Wagenweg 19, Haarlem, tel. 13101 (voor Aerden hout). Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zullen tot en met zaterdagmor gen 4 juli voor spoedeisende gevallen geopend zijn: de Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, tel. 57903; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 025608284 en de Aerdenhout Apo theek, Zandvoortselaan 162, Aerdenhout, telefoon 40758. HEEMSTEDE Artsen: P. M. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 37, telefoon 39903 en A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, tele foon 39875. Wijkverpleegster: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39818. Tevens in de week van zaterdag 27 juni tot en met vrijdag 3 juli, des avonds van zes tot elf uur. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 26772. Te vens in de week van zaterdag 27 juni tot en met vrijdag 3 juli, des avonds na zes uur. SANTPOORT: Artsen: D. Mansholt, Vinkenbaan 23, Santpoort-Station, tel. 8320. Apotheken: Apotheek de Wilde, Broek bergenlaan 42, Santpoort-Noord, tel. 02560—8284. ZANDVOORT Artsen: C. F. M. Robbers, Koninginne weg 34, telefoon 2813 Wijkverpleegsters: Zuster S. M. de Wil de, Zeestraat 67. telefoon 2720. Verloskundige: Zuster G. Bokma. Tol weg 6, telefoon 2816 Dierenarts: J. Hagedoorn, Heemsteedse Dreef 11. Heemstede, telef. K 2500-35521. Apotheken. Gedurende de maanden juni, juli en augustus zijn de beide te Zand- voort gevestigde apotheken: Wijnne, Haltestraat 8 en Kerkhoven-Nieuwen- huis Zeestraat 71, geopend van 8 uur 's morgens tot 10.30 's avonds. Van zaterdag 27 juni t.m. vrijdag 3 juli nacht- en zondagsdienst: De Zeestraat apotheek, M. J. Kerkhoven-Nieuwen- huis. Zeestraat 71. telefoon 3073. BENNEBROEK Arts G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. 02502 430. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 02502 - 618. HALFWEG Artsen: D. H. Honingh, Plein 31 tel. 4405. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: Dr. Roemeling Frima, Kruis weg 1013, tel. K 2540 - 6220. Zondagsdienst dierenarts G. E. Bras, Leidsevaart 76, Haarlem, tel. K 2500 - 10759. Nieuw-Vennep: Dr. E. v. d. Weg, Hoofd weg, tel. K 2546 - 280. Zwanenburg: D. H. Honingh, Plein 31, Halfweg, tel. 4405. LISSE Artsen: F. J. L. M. Haase jr., Hereweg 33, telef. 3685. HILLEGOM Artsen: A. v. d. Kaaden, Hoofdstraat, telefoon 5114. In Soesterberg is de 21-jarige dienst plichtige huzaar D. J. van de Velde, be horende tot het 41ste tankbataljon uit de Boskamp te Amersfoort, door een ongeluk om het leven gekomen. Hij keerde als motorordonnans in een kolonne van een oefening terug en raakte, doordat de kolonne plotseling moest stoppen, bekneld tussen twee drie-tons legervrachtwagens. 1-Iij was op slag dood. Huzaar Van de Velde was ongehuwd en afkomstig uit Meppel. Het gemeentebestuur van de onlangs als „industriekern" aangewezen Friese ha venstad Harlingen heeft een vijfjarenplan opgemaakt, dat thans aan de gemeente raad is voorgelegd en dat als richtlijn zal dienen bij de uitvoering van een groot aantal kapitaalswerken in de jaren 1960 tot en met 1964. Het totale plan vergt een investering van 36.580.000. Harlingen rekent, op extra financiële steun van de regering om dit vijfjaren plan te kunnen realiseren. De plannen hebben betrekking op de verbetering en vernieuwing van wegen, bruggen, kana len en havenkaden, de bouw van openba re gebouwen, waaronder een aantal scho len (onder andere voor technisch onder wijs), verruiming van de woningbouw en de uitvoering van saneringswerken, ver groting van de sport- en recreatiemoge lijkheden en diverse andere werken. Het grootste project is de aanicg van een nieuwe vissershaven, waarmee naar schatting tien miljoen gulden gemoeid zal zijn. Een nieuwe vissershaven is voor Harlingen van grote betekenis door de ko mende afsluiting van de Oosterschelde en de daaruit voortvloeiende noodzaak voor de Zeeuwse mosselvissers, een andere ge meente als domicilie te kiezen. De Zeeu wen hebben in het algemeen wel interes se voor Harlingen, mits zij een goede ha ven tot hun beschikking krijgen. Er zijn nu reeds ruim twintig Zeeuwse vissersgezinnen in Harlingen gevestigd en vooral onder de jongeren in Zeeland bestaat een stroming, dit voorbeeld te vol gen. Een andere kans ligt in de ontwikke ling van Harlingen tot badplaats, waar voor nu mogelijkheden komen door de on der handen zijnde dijkverhoging, die een boulevard aan de zeekant mogelijk maakt. Voorts zijn de eerste resultaten op in dustrieel gebied reeds bereikt. Er wordt een internationaal georiënteerde viscon- servenfabriek met koelhuis gebouwd en met verschillende bedrijven zijn nog on derhandelingen gaande. De Stichting Verftoepassing heeft rap port uitgebracht over de directe invloed van schadelijke verfmaterialen op de ge zondheid. De stichting heeft de problemen in samenwerking met het Instituut voor preventieve geneeskunde, het Instituut voor gezondheidstechniek TNO en de ar beidsinspectie in onderzoek genomen. Het rapport zegt onder meer: De vooruitgang in de chemie heeft geleid tot het in ge bruik nemen van verfwaren van geheel nieuwe samenstelling en eigenschappen. Bij het bereiden en verwerken van die pro- du kten worden in bepaalde gevallen tal van personen aan voor de gezondheid scha delijke invloeden bootgesteld zoals vergif tiging door inwerking op de huid. Aanbevolen wordt dringend dat de fabrikant door een doeltreffende etikette ring aanduit of, en zo ja onder welke om standigheden, de door hem in de handel gebrachte produkten schadelijk zijn. De georganiseerde vernis- en verffabri- kanten zijn enigszins beducht voor de etikettering omdat zij daarvan van de zijde van de niet-georganiseerde fabrikanten en van de geïmporteerde verfwaren een on gunstige invloed op hun concurrentiepositie vrezen. In internationaal verband is het vraag stuk van de etikettering ook in onderzoek, maar er is niet te zeggen of dit spoedig tot een oplossing kan worden gebracht. Het bestuur van het bedrijfschap voor schil dersbedrijf verklaart er behoefte aan te hebben dat de etikettering wat Nederland betreft zo spoedig mogelijk wordt inge voerd. In het rapport wordt er de aandacht op gevestigd dat etikettering ook in het voor deel zal zijn van de verffabrikanten omdat de afnemers dan zeker weten welke verf waren ze kopen en welke maatregelen ze eventueel zullen moeten nemen om zich tegen gevaren voor de gezondheid te be schermen. Er werd aan herinnerd dat in het schil dersambacht het aantal ziektegevallen nrocentsgewijs hoger is dan in andere ambachten. BRUSSEL (Reuter) De Belgische minister van Kongo, dr. Van Hemelrijck, heeft de leiders van de inheemse Abako- beweging gewaarschuwd dat „sancties te gen hen zouden moeten worden genomen indien zij hun programma voor een af gescheiden staat Neder-Kongo uitvoeren" Tn een boodschap aan de Abako-leiders bevestigde de minister de ontvangst van een brief van 21 juni waarbij de Abako- leiders een document hadden ingediend onder de titel „Administratief plan voor de republiek Centraal-Kongo". Van Hemel rijck zegt dat dit plan indruist tegen de regeringspolitiek en dat sancties zullen moeten worden genomen als dit plan ver der verspreid wordt en als verdere pro paganda daarvoor gemaakt wordt. Schildpad en haas De Londense Times schrijft in een hoofdartikel, dat de nieuwe Belgische Kongo-politiek een belangrijke weerslag zal hebben op de koloniale poiitiek van an dere landen, in het bijzonder van Groot- Brittannië en Portugal. Het blad merkt op dat de Belgen het tempo van de schildpad schijnen te hebben vervangen door dat van de haas, nadat zij tot de slotsom wa ren gekomen dat hun tot dusver gevolgde politiek als gevolg van druk buitenaf on houdbaar was geworden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 8