Fa. B. ENGELENBERG J De auto als buitengewone last Wereldnieuws Morgen wellicht nog buien Krachtige economische expansie in 1959 mogelijk Devaluatie peseta verwacht Japan blijft lid van Walvisvaartconventie ió het zo MAANDAG 29 JUNI 1959 2 JAAROVERZICHT VERENIGDE NATIES Bevredigende gang van zaken bij Reineveld OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN De benoemingsdatum van de nieuwe Hoge Autoriteit Dividendvoorstellen Funke's Roggebrood FUNKE De Wit's Textiel verlaagt dividend Indonesische export in eerste kwartaal gestegen Export van Nederland naar Indonesië en Afrika FLUIT JES- RIETZAAD Panda en de Goiuiden Accountants geven hun mening over wetsontwerp In het tweede deel van het jaarover zicht van de wereldeconomie in 1958 en de ontwikkeling op de grondstoffen- markten, geeft het bureau van de Verenig de Naties te New York als zyn mening te kennen dat de economische expansie in de industriële landen van de vryc we reld waarschynlyk slechts zal afhangen van het niveau van de vraag. Aan de aan bodzijde bestaat in het algemeen een zo danige overcapaciteit dat wat dit betreft een expansie mogelijk is die tenminste even krachtig en langdurig kan zyn als de economische opleving die volgde op de teruggang in 1952 in West-Europa en in 1953/1954 in de Verenigde Staten. Dit betekent dat de gemiddelde jaar lijkse toeneming van meer dan 8 percent in de Westeuropese produktie van 1952 tot 1955 een volledig bereikbaar en vrij conservatief doel vormt voor het huidige West-Europa. Verwacht wordt echter dat de vraag in 1959 in mindere mate zal toe nemen dan op grond van de produktie- capaciteit en deviezenreserves mogelijk zou zijn. Het bureau acht het twijfelachtig of het tempo van herstel even hoog zal zijn als het geval was na de vorige recessie. Bij de politiek voor economische groei in de Westeuropese landen zal ook de betalingsbalans nog een belangrijke rol blijven spelen. Van potentieel nog groter belang zal echter de toenemende zorg voor de betalingsbalans zijn die valt op te mer ken in landen als de Verenigde Staten, waar in het vei-leden bij de expansie politiek met deze factor volgens het bureau geen rekening werd gehouden. De gebeur tenissen in de achttien maanden, geëin digd per ultimo 1958, zouden mogelijk kunnen wijzen oo een toenemende terug houdendheid van de regeringen in het al gemeen tegen hei aanhouden van reserves in de vorm van buitenlandse valuta. In dien deze huiverigheid groter zou worden, kunnen de problemen met betrekking tot deviezenreserves wellicht ernstige vormen aannemen en de regeringen zullen misschien in de verleiding komen om onderling te concurreren om het goudbezit, door de economische activiteit nog sterker te be perken dan voorheen reeds het geval was. In de Sovjet-Unie is het nationaal pro- duld: in 1958 met negen percent toegeno men tegen een stijging van zes percent in 1957. In China liggen deze veranderingen in geheel andere orde van grootte en de toeneming van het nationaal produkt schijnt daar omstreeks vijftig percent te hebben bedragen. De agrarische produktie is in dit land met meer dan zestig percent gestegen tegen twaalf percent in de Sov jet-Unie. De Chinese plannen voor 1959 voorzien opnieuw in een zeer sterke groei terwijl dit voor de andere communistische Het Spaanse kabinet heeft tot zaterdag ochtend vroeg vergaderd over een econo mische reorganisatie. Er worden grote veranderingen in de Spaanse economie verwacht, waaronder devaluatie van de peseta en toetreding tot de O.E.E.S. Spaanse ministers hebben de afgelopen week besprekingen gevoerd met hoge functionarissen van het Internationale Monetaire Fonds en de O.E.E.S. De O.E.E.S. heeft aanbevolen dat Spanje kredietbeperkingen in het bedrijfsleven invoert en andere krachtige maatregelen neemt om de inflatie tegen te gaan die de ontwikkeling van het land tot nu toe heeft geremd. De directie van de Machinefabriek Rei neveld n.v. te Delft deelt mede, dat de gang van zaken en de stand van de order portefeuille bevredigend zijn en niet af wijken van hetgeen daaromtrent in het jaarverslag over 1958 is meegedeeld. Te vens spreekt de directie berichten tegen inzake samenwerking met een ander be drijf alsmede inzake enigerlei spectaculaire nieuwe ontwikkeling. Advertentie Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 MANOMETERS In antwoord op een vraag van de Ne derlander Nederhorst heeft de Belgische minister Wigny, die de raad van Ministers vertegenwoordigde, in het Europese Parle ment verklaard, dat de datum van 30 juni, waarop het bijzondere comité van minis ters van Buitenlandse Zaken oorspronke lijk in Brussel bijeen zou komen om de nieuwe Hoge Autoriteit te benoemen, een veertiental dagen zal moeten worden uit gesteld, omdat enkele ministers dan op reis zijn. De nieuwe datum staat nog niet vast, maar zal rond 15 juli liggen. In de commissarisvergadering van Lin- deteves-Jacoberg n.v. te Amsterdam is be sloten aan de op 24 juli te houden alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen naast het inmiddels uit de dividendreserve uitgekeerde interimdivi dend ad 2,8 percent over het boekjaar 1958 op de oude aandelen thans een divi dend ad 6 percent in contanten uit te ke ren over het vergrote kapitaal (v.j. 6 per cent uit de dividendreserve). De raad van commissarissen van Oscar Rohte en Jiskoot n.v. heeft besloten aan de algemene vergadering voor te stellen over 1958 een dividend uit te keren van 10 per cent en wel 5 percent in contanten en percent in aandelen, (vorig jaar l.Q percent in contanten. landen in veel geringer mate het geval is. In de meeste andere centraal geleide lan- dan voorzien de economische programma's voor 1959 in een expansie die minder sterk is dan in 1958 werd bereikt. De opleving in de economische activiteit in de industriële landen van de vrije we reld heeft de vraag naar sommige primaire produkten in de tweede helft van 1958 iets doen toenemen en dit proces heeft zich in het eerste kwartaal van 1959 voortgezet Advertentie Boordevol kracht en Vita mine B - 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet. Hofleverancier Japan blijft lid van de Internationale Walvisvaartconventie. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de regering heden besloten heeft haar kennisgeving van 6 februari, dat zij van plan was de conventie op te zeggen, in te trekken. De twee landen die de conventie opzeg den zijn Nederland en Noorwegen. Oor zaak van de opzeggingen was de onenig heid over het verdelen van de vangstquo ta in het Zuidpoolgebied. De vangst daar moet beperkt blijven tot vijftienduizend eenheden per jaar. Hiervan werden drie duizend eenheden toegestaan aan Rus land, op voorwaarde dat Rusland belooft niet meer dan drie vloten uit te zenden. Japan verklaarde zich akkoord met de ze oplossing, die afkomstig was van Ne derland, Noorwegen en Engeland, op voor waarde, dat er overeenstemming" zou wor den bereikt over de verdeling van de overblijvende twaalfduizend eenheden. Zulk een overeenstemming werd tot dus ver ondanks veel overleg niet bereikt. Niettemin is de Japanse regering nu van oordeel ,.na een zorgvuldige bestudering van de toestand", dat het passend is lid te blijven van de conventie. Hieruit valt af te leiden, dat het de bedoeling van Ja pan is de komende maanden voor het be gin van het vangstseizoen het overleg over de verdeling met kracht voort te zet ten. Commissarissen van De Wit's Textielnij verheid n.v. te Helmond hebben besloten om aan de op 15 juli aanstaande te hou den algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1957/58 te bepalen op 7 per cent (vorig jaar 9- percent); - - De Indonesische export in het eerste kwartaal van 1959 bedroeg in totaal 2.743 miljoen roepiah, ongeveer 400 miljoen meer dan het eerste kwartaal van verleden jaar, maar ongeveer 30 miljoen minder dan het cyfer voor 1957, aldus 't Indonesische Centrale Bureau voor de Statistiek. De rubberexport was de grootste bron van inkomsten en vormde ongeveer 40 per cent van het totaal. De olie-export bedroeg 35 percent van het totaal. De export van tinerts, koffie, thee en tabak nam toe ver geleken met de cijfers van vorig jaar, ter wijl de uitvoer van palmolie en copra af nam. Er was geen uitvoer van suiker dit jaar, hoewel deze in het eerste kwartaal van 1958 ongeveer 90 miljoen roepiah op bracht. De schuld aan Nederland De minister van Financiën Slamet gaf verleden week in het pai-lement een uit eenzetting van de schuld aan Nederland, die volgens hem in 1950 280 miljoen gul den bedroeg, een krediet dat na de Ronde- Tafel-Conferentie werd verleend en be doeld was Indonesië de gelegenheid te geven goederen uit Nederland te impor teren en betalingen te doen voor diensten, verleend door Nederland. Het krediet werd op 1 januari 1952 af gesloten met een rest van 75 miljoen gul den. Dit krediet werd overgebracht op de Indonesische betalingsbalans, aldus Sla- met. Terugbetaling van het kapitaal plus interest geschiedde in termyn tot de anti- Nederlandse campagne het noodzakelyk maakte de betalingen te staken, aldus de minister, die niet zei wanneer de betalin gen hervat zouden worden. miljoen gulden De betekenis van Afrika voor de Nederlandse export is aanmerkelijk toegenomen en overtreft zelfs die van de export naar Indonesië in 1952'verre r HET zaadje van het zogenaamde fluitjes riet in Afrika voert raadselachtige be wegingen uit. Het zaad is namelijk ge vormd. als een soort scheerkwast, ivaaraan door de bezuiniging wat minder haren dan normaal zijn bevestigd. Door die fijne haartjes kan het zaadje vrij door de lucht zweven om zich verder te verspreiden. Het wonderlijke is dan, dat de zweefvlucht af gebroken wordt zodra het zaadje bij een moeras, een plas, of een sloot is beland. Dan zakt de lucht reiziger langzaam naar be neden om zich in de vochtige grond van de oever te nes- teren. Wie gelegenheid heeft deze tocht gade te slaan, krijgt de indruk, dat het zaadje doelbewust op een geschikte plaats is neergestreken! Het doelbewuste is hier inderdaad wel aanwezig, maar het bevindt zich op een hoger plan dan we aanvankelijk zouden veronderstellen, want het is niet het zaadje, dat zich ervan be wust is dat uitsluitend en alleen vochtige grond levenskansen biedt, maar het is het scheppingsplan geweest dat in redelijke levenskansen voor het fluitjesriet heeft voorzien. Het zit vrij ingewikkeld in el kaar: door de wrijving van de wind krij gen de haartjes van het zaad een negatieve elektrische lading terwijl het nog aan de moederplant vastzit. Zoals bekend, stoten gelijke ladingen elkaar af, dus de haartjes van het zaad gaan zo ver mogelijk uit el kaar staan, waardoor het zweven verge makkelijkt wordt, zodra een klein tochtje de rijpe zaadjes van de moederplant los maakt. Gedurende de hele luchtreis blij- ven deze haartjes uit elkaar staan, zodat een veilige reis door het luchtruim ge waarborgd is. Niet zodra echter komt het zaad in aanraking met waterdamp, of er vindt een ontlading van elektriciteit plaats, ivaardoor de haartjes zich samenvouwen, zodat het zweefvlak te gering wordt en het zaadje naar de aarde zakt. In vele gevallen is dat dan een vochtige plek, want door de verdamping zal de lucht boven die plek de waterdamp bevatten, waarop de haartjes van het fluitjes- rietzaad hebben gereageerd. We zien hier dus een organi satie, die het om te beginnen ie plant mogelijk maakt haar zaad te verspreiden en die er bovendien nog voor zorgt, dat de meeste zaad jes terecht komen op plaatsen, waar behoorlijke levenskansen zijn. We kunnen nu wel zeggen, dat de plant in dit geval gebruik heeft gemaakt van uitwendige natuurkrachten, maar ieder voélt met de klompen aan, dat een dergelijk vernuftig en toch eenvoudig systeem onmogelijk „bedacht" of „uitgevonden" kan zijn door een organisme dat geen enkel bewustzijn heeft van de aard der hem omringende krachten, om nog maar niet eens te spre ken van het hersenwerk dat noodzakelijk zou zijn om te komen tot het doelmatig gebruiken van dergelijke krachten. Nu zullen we u ook maar eens het grootste tapijt ter wereld tonen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). (Van onze belastingmedewerker) Het onderwerp de auto als buitengewone last doet misschien onze lezers op het eerste gezicht wat apocratief aan. Niet weinigen immers haken naar het bezit van een auto, omdat naar hun mening, wel eerder dan een buitengewone last, een auto het toppunt van comfort en plezier is. Wij voor ons nemen dat graag aan, hoewel we, als we op zaterdagmiddag de talloze mede burgers met emmer, spons en zeem gewa pend op de voor hun woning gestatio neerde zelfbeweger zien aanvallen, toch soms tot de overpeinzing komen dat een auto, zoal geen buitengewone last, dan toch op bepaalde tijden wel buitengewoon las tig kan zijn. Hoe dit alles zei laten we voor het ogen blik in het midden, omdat het ons doel is over de auto en de inkomstenbelasting te schrijven. En in dat verband kan een auto wèl een buitengewone last zijn. Hoe dat gaat vertellen we straks. Buitengewone lasten zijn hier bedoeld in de zin van artikel 51 van het Besluit op de inkomstenbelasting 1931, waarvoor aan de Inspecteur vermindering van belasting kan worden gevraagd, als het totaal ervan meer bedraagt dan 6% van het zuiver in komen, verminderd met Vè°/o voor ieder kind waarvoor aanspraak bestaat op kin deraftrek. Allerlei uitgaven kunnen tot deze bui tengewone lasten worden gerekend, zoals dokterskosten, kosten van een diëet; ook diverse uitgaven met ziekte verband hou dend zoals reiskosten naar een ziekenhuis voor het bezoek van een zieke echtgenoot, echtgenoteof een ziek kind. Ook kosten van een echtscheiding, als de scheiding althans doorgaat, kunnen buitengewone lasten zijn. In al deze gevallen zijn de buitengewone lasten uitgaven, die men in de letterlijke zin des woords onkosten zou kunnen noe men. Het zijn betalingen, die gedaan zijn om bepaalde moeilijkheden af te wenden, maar waar geen aanwijsbaar actief tegen over komt te staan. Er kunnen echter heel goed uitgaven zijn, waarvoor wel een aan wijsbaar activum, laten we zeggen een duurzaam gebruiksmiddel, wordt verkre gen. Zo is nog niet zo lang geleden tot bui tengewone last verklaard het bedrag, dat een belastingplichtige uitgegeven had voor een televisietoestel voor zijn vrouw, die lijdende was aan een geestesziekte en af leiding door de televisie nodig had. Hier vond dus een zekere mate van belegging plaats, doch de utigave werd niettemin als een buitengewone last aangemerkt. Het feit, dat de belastingplichtige ook wel eens naar uitzendingen keek, deed hieraan naar het oordeel van het Gerechtshof niets af. Hetzelfde geval kan zich voordoen met een auto. Wanneer een belastingplichtige zozeer invalide is, dat hij zich alleen maar met een auto kan verplaatsen, dan kan de aanschaffingsprijs van zulk een auto een buitengewone last vormen, ook al verkrijgt de belastingplichtige dan toch maar een auto. Natuurlijk kunnen ook de exploita tielasten buitengewone lasten vormen, maar we beperken ons tot de aanschaf fingsprijs. Eerst nog een stukje voorgeschiedenis. Volgens de uitdrukkelijke woorden van artikel 51 van het Besluit op de Inkom stenbelasting 1941 zijn buitengewone lasten uitgaven; Men lette daar wel opr Het ar tikel spreekt niet van kosten, maar van uitgaven. Er kan nauwelijks verschil van mening over bestaan, dat van uitgaven eerst sprake is, wanneer er daadwerkelijk een betaling is gedaan. Zo is het altijd ge weest en zo hebben we het ook weerge geven in ons blad van 23 maart 1957 en nog eens op 26 februari 1959: de buiten gewone last komt in aftrek in het jaar van betaling, niet eerder en ook niet later. Tot voor kort was dit de algemeen gel dende regel, onverschillig of er uitgaven voor ziekte of voor het aanschaffen van een auto en dergelijke in het geding wa ren. Het juist genoemde geval van het televisietoestel demonstreert het nog eens. Van de aanvang af zijn er echter men sen geweest, die het hiermede niet eens waren. Zij redeneerden als volgt: wanneer een invalide een auto moet aanschaffen komt hij weliswaar voor een grote uitgaaf te staan, zodat er op hem wel een buiten gewone last drukt, maar op het ogenblik dat hij de uitgaaf doet is dit niet zozeer het geval, omdat hij een auto krijgt en dus eigenlijk niet armer wordt. Zij zagen de buitengewone last meer in de noodzake lijke jaarlijkse afschrijving op de auto, welke immers de waardedaling van het voertuig demonstreert. Daarom wilden zij de betrokkene niet voor de gehele aan schaffingsprijs in één keer aftrek geven, maar deze verdelen over enige jaren, al naar gelang er op de auto afgeschreven werd. Deze zienswijze gaat voorbij aan het feit, dat de wet nu eenmaal duidelijk van uit gaven spreekt en de afschrijving, die toch hoofdzakelijk een boekhoud-technische kwestie is, met de beste wil van de wereld niet tot de uitgaven gerekend kan worden. Wel tot de kosten, maar dat is wat anders. Een uitgaaf wordt alleen gedaan, als de auto gekocht en betaald wordt. Niettemin heeft de Hoge Raad zich on langs bij de weergegeven zienswijze aan- 67. „Joris, wat ben je toch gemeen", riep Panda verontwaardigd. „Je moest je scha men! Nu heb je de Gouden Bijl opnieuw gestolen". „Tut tut, manneke", sprak Joris berispend. „Ge zegt daar zeer onaardige dingen. Weet ge, dat onze indiaanse vrien den dit voorwerp niet eens missen? Ze zit ten toch immers rustig en geblinddoekt in hun tentenkamp. En dit geeft u het voor deel, dat ge u thans niet meer zo behoeft te haasten. Gij kunt er rustig uw gemak van nemen". „Weet u dat wel zeker, mijn heer Goedbloed?", vroeg de ontdekkings reiziger bezorgd. „Er vliegt juist een pijl door mijn helm. Dit wijst er volgens my op, dat de indianen hier in de buurt zijn. en waarschijnlijk ongeblinddoekt". Het volgend moment schalden schrikwekkende oorlogskreten door het bos en de woedende wilden sprongen tevoorschijn. Verschrikt liet de ontdekkingsreiziger het beeld los, dat tollend en wankelend op zijn grond vlak terecht kwam. „Daar komen de wil den", hijgde hij. „En wel zeer onge legen „Maar dat is niet eerlijk!", riep Joris geërgerd. „Ze mochten hun blind doek niet afdoen, voor ik daartoe het sein gaf. Foei, foei, wat zijn deze lieden onbe trouwbaar!" De indianen zagen er op dit moment inderdaad niet zeer betrouwbaar uit, nu ze met een bloeddorstig gehuil van alle zijden toestormden..... gesloten, waarmee op eerder gegeven ar resten werd teruggekomen. Bij arresten van 11 op 18 februari 1959 overwoog de Hoge Raad dat „naar algemeen geldende opvatting" onder de uitgaven voor het ge bruik van een automobiel ook de afschrij ving moet worden opgenomen. Onmiddel lijk hieraan voorafgaand had ons hoogste rechtscollege in dezelfde arresten beslist dat „in redelijkheid niet kan worden aan vaard", dat de afschrijving als deel van de kosten, niet tot de uitgaven zou kunnen gerekend worden. De Hoge Raad rekent dus de kosten tot de uitgaven en komt er zo toe om, binnen het kader van art. 51 I. B, de afschrijving op een auto, die de belastingplichtige wegens ziekte of invali diteit heeft moeten aanschaffen, tot de buitengewone lasten te rekenen. Wat is dus het effect van deze arresten? De bewuste auto blijft zo voor als na tot de buitengewone lasten behoren, maar vóór de arresten van 11 en 18 februari 1959 was de betaalde aanschaffingsprijs ineens af trekbaar, terwijl deze nu, al naar er op de auto afgeschreven wordt, over enige jaren wordt verdeeld. Zal het dan nooit meer mogelijk zijn, de aanschaffingsprijs van een auto in zijn geheel als buitengewone last op te voeren? Wij vrezen, dat dit veel moeilijker is geworden en dat de belas tingadministratie sterk voor de toepassing van deze arresten zal geporteerd zijn. En afgezien van het geporteerd zijn is het de vraag, of de inspecteur wel veel anders kan doen dan de arresten toepassen. We hebben daarom gemeend, deze be langrijke arresten onder de aandacht van onze lezers te moeten brengen. Sommige betrokkenen zullen de gang van zaken wel licht toejuichen en andere niet. Of men er voordeel of nadeel van heeft, hangt grotendeels van de feitelijke omstandig heden af. Naar onze mening zijn de arres ten niet gelukkig. De afschrijving op een auto kan o.i. op geen enkele manier als een uitgaaf worden gezien, als men ten minste het begrip uitgaaf geen geweld wil aandien. „Naar algemeen gelden opvatting" behoort de afschrijving juist niet tot de uitgaven. Er heeft in het geheel geen be taling bij plaats. Ook menen we, dat door niet meer zui ver te onderscheiden tussen kosten en uit gaven het doel, waarmee de buitengewone lasten in de wereld zijn gebracht, niet wordt bereikt. Dit doel is, de belasting plichtige tegemoet te komen op het ogen blik, dat ten gevolge van de buitengewone lasten, welke op hem drukken, de belas tingdruk hem te zwaar wordt. Daarom wordt in het meergenoemde artikel 51 ook gesproken van „buitengewone lasten welke op diens Vermogen (dat is van de belasting plichtige) om belasting te betalen een aan merkelijke invloed hebben. „En nu lijkt het ons niet voor tegenspraak vatbaar dat een invalide, die een auto moet kopen, moeite met zijn belasting kan krijgen in het jaar, dat hij de auto moet betalen, dus een uitgaaf moet doen. maar niet in het jaar, dat hij op zijn auto afschrijft. Blijk baar is deze zijde van de kwestie over het hoofd gezien, hetgeen, naar wij menen, te betreuren valt. De Ne'deflaridsé*"Associatie van Accoun tants heeft te Amersfoort haar jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. Uiteraard hield men zich Jpezig met de problematiek rond het pas ingediende wetsontwerp tot regeling van het accoun- tantsberoep. De Nederlandse Associatie van Accountants heeft destijds reeds haar standpunt betreffende dit wetsontwerp neergelegd in een memorandum aan de staatssecretaris van Economische Zaken. Zij neemt het standpunt in, dat een wette lijke regeling van het accountantsberoep nuttig kan zijn, mits de regeling integraal is en niet betekent, dat slechts aan een kleine groep accountants privileges wor den toegekend, die aan het merendeel van de reeds jarenlang gevestigde accountants die hun goede trouw en vakbekwaamheid in de praktijk hebben bewezen, worden onthouden. Het ontbreken van duidelijke normen inzake de overgangsregeling werpt volgens de associatie vele vragen op. Het zal nodig zijn garanties te scheppen om te voorkomen dat niet aan historisch verkre gen rechten zal worden getornd. De asso ciatie acht de vraag gewettigd, of de volksvertegenwoordiging tegenover dit ontwerp, dat dezelfde strekking heeft als het in 1939 ingediende wetsontwerp, niet hetzelfde afwijzende standpunt zal inne men. Een der voornaamste overwegingen was toen, dat niet-inschrijving in het re gister een sterk discriminerende werking zou hebben ten aanzien van een groot deel der bona fide accountants. Eenheid. President Sukarno van Indone sië heeft zondag een massabijeenkomst van 200.000 personen in Hanoi toege sproken. De Noordvietnamese presi dent, Ho Tsji Minh, die naast Sukarno stond, verklaarde: „Het thema van Bung Karno's rede is eenheid, eenheid, nog eens eenheid. Met eenheid kunnen alle moeilijkheden worden overwonnen, alle vijanden verpletterd, alle overwin ningen behaald." Overstromingen. Volgens het persbureau Nieuw China wordt de Chinese volks republiek nog steeds geteisterd door ern stige overstromingen, al is het water in de gebieden boven Kanton, de hoofd stad van de provincie Kwantoeng aan het dalen. In de provincie Kiangsi staat meer dan 130.000 ha. land blank. In Woehan, het. industriegebied in Cen traal China, hebben fabrieken, waren huizen en huizen ernstig te lijden van het water. Overweldigend. De bevolking van Hawaii heeft zich met overweldigende meer derheid (121.567 tegen 7.313 stemmen) uitgesproken voor het lidmaatschap van de Verenigde Staten waarvan de eilanden de vijftigste staat zullen vor men. Twee maanden geleden werd Alas ka officieel de 49ste st.aat van de V.S. Rode ster. De republiek Irak heeft een nieuwe vlag ter vervanging van die van het Hasjemitische koninghuis. Het nieuwe dundoek bestaat uit drie hori zontale strepen van zwart, wit groen. In het midden van de witte streep is een achtpuntige rode ster met daarin een gele cirkel aangebracht. Noodmaatregelen. Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij heeft 'n dringend beroep ge daan op de boeren en brigades vrijwil ligers uit de steden om dag en nacht te werken, opdat de oogst op tijd binnen zal zijn. In het begin van het jaar heeft het ministerie van Landbouw in Praag voorspeld dat de landbouwproduktie dit jaar meer dan 25 percent hoger zou zijn dan in 1955,. Het centrale comité heeft vorige week moeten toegeven dat de produktieplannen voor de landbouw voor dit jaar met tien percent moe ten worden verlaagd. Nadat de minis ter van Landbouw, Bakula, was ontsla gen, heeft de partij noodmaatregelen getroffen om verbetering in de toe stand te brengen. Buiten gevecht. Bi; gevechten in Algerije zijn tussen 8 en 21 juni 1.394 Algerijnse opstandelingen buiten gevecht gesteld. Ongeveer een derde van hen is gevan gen genomen. Aan Franse zijde sneu velden 47 militairen. Het Tsjechoslo waakse persbureau Ceteka meldt dat een aantal gewonde Algerijnse opstan delingen in Tsjechoslowakije is aange komen voor medische behandeling en rust, op kosten van het Tsjechoslowaak se vakverbond. Advies. Mevrouw Dorothy Macmillan, de echtgenote van de Britse premier, heeft bij het uitreiken van diploma'-: aan ver pleegsters te East Grinstead in Zuidoost Engeland de waarschuwing geuit: Trouw nooit met een politicus. Het. ver zórgen van een'kiesdistrict is veei zwaar der van het verzorgen van de moeilijk- ---ste patiënt,- zei zij. •-< Massaal. Met ingang van 7 augustus zul len de ongeveer 1600 arbeidersorgani saties in de Verenigde Arabische Re publiek verdwijnen en Vervangen wor den door 37 „algemene vakbonden", die zeven miljoen arbeiders zullen moeten omvatten. Deze vakbonden zul len het recht krijgen spaarkassen op te richten en collectieve verzekeringen voor hun leden en hun gezinnen af te sluiten. Zuivering. Vier en tachtig hoge Pakistaan se functionarissen zijn wegens corrup tie of onbekwaamheid, van hun functie ontheven op bevel van de landspresi- dent, generaal Ajoeb Chan, die heeft meegedeeld dat deze maatregel deel uitmaakt van het zuiveringsprogram van de „revolutie van oktober 1958". Uitgesloten. De oorzaak van het ongeluk met het Amerikaanse passagiersvlieg tuig in Noord-Italië is nog een myste rie. Men acht het uitgesloten, dat het toestel door blikseminslag uit elkaar is gesprongen. Vervalst. Griekse Cyprioten uit alle delen van het eiland Cyprus, hebben zondag op een massabijeenkomst Je heroprich ting van de verboden communistische partij A.K.E.L. geëist. De burgemees ter van Limassol, Partassides, kreeg grote bijval toen hij zei dat de onaf hankelijkheid van Cyprus wordt ver valst door de handhaving van de Britse steunpunten en de buitenlandse troepen op het eiland. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde heeft de krachtige stroming uit het westen, die zaterdagochtend al op de oceaan aanwezig was. zich tot ver in Euro pa voortgezet. Samenhangend daarmede trok een kleine depressie van Ierland over Engeland en de Noordzee naar Denemar ken. Deze depressie was gevuld met on stabiele lucht. Er zijn dan ook, vooral in het noorden en midden van het land, ver scheidene buien gevallen, waarvan som mige van onweer vergezeld gingen. Met de westelijke stroming kwam zondag meer naar het zuiden eveneens een kleine storing mee. Deze veroorzaakte in Frank rijk, voornamelijk in het gebied tussen de Seine en de Loire, vrij veel regen. Op de westelijke helft van de oceaan bevindt zich een diepe depressie, die naar het noordoosten gaat koersen. Vóór de depres sie uit komt een rug van hoge druk tot ontwikkeling. Het is daarom te verwach ten, dat boven Ierland en Engeland en maar toch zullen zich ook morgen nog plaatselijk buien kunnen vormen. WEERR.A PPORTEN Dinsdag 30 juni Zon op 4.23 uur, onder 21.04 uur. Maan op 1.16 uur, onder 15.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 juni Hoog water 10.24 en 22.54 uur. Laag water 5.43 en 18.10 uur. Dinsdag 3U juni Hoog water 11.31 en uur. Laag water 6.46 en 19.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-tempei a i ui er. ou c binnen- en buitenland c S3 2 Neerslag laalste 24 uur sS g O 5 QÜ Den Helder regenbui w 18 1 Ypenburg hall bew. wnw 19 0,6 Vlissingen licht bew wnw 19 5 Eelde zwaar bew wzw 19 13 De Bilt half bew. wzw 20 8 Twente geheel bew. zw 20 10 Eindhoven onweer zw 20 0 Zd Limburg geheel bew zw 20 0 Helsinki geheel bew ono 23 2 Oslo regen no 24 3 Kopenhagen '-WH.U bew zzw 20 0 Stockholm regen nno 28 8 Aberdeen motregen nnw 16 5 bonden half bew w 23 3 Amsterdam regenbui w 20 0,1 Brussel regenbui zw 21 0,1 Luxemburg zwaar bew. w 19 1 Parijs half bew. w 21 5 Bordeaux zwaar bew. w 22 2 Grenoble regen n 24 4 Nice half bew nnw 29 0 Berlijn zwaar bew. zzw 23 2 Frankfort zwaar bew. zzw 21 2 München regen w 21 4 Zürich regen wzw 21 14 Genève nrsl opafst. zzw 23 5 Locarno regen windst. 27 22 Wenen regen zzw 27 4 Innsbruck regen wnw 25 4 Belgrado onbewolkt windst. 23 1 Athene onbewolkt nw Rome mist windst. 30 0 Ajaccio zwaar bew. ono 25 0 Madrid licht bew. windst. 33 0 Mallorca onbewolkt windst. 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2