2-T MOTOR OIL 18 jaar lichaamsgeur Resultaten van Frans-ïtaliaans overleg niet opzienbarend Startsein voor de strijd om het Amerikaanse presidentschap Strijd om opvolging van Lübke als minister van Landbouw r-N Van dag tot dag CPraatótoel 3 KOUDE OORLOG IN HET PENTAGON LEGER, LUCHTMACHT EN VLOOT STRIJDEN OM HET BEZIT DER NIEUWE WAPENS Framkrijk-Italië Dure plaatsen in Brussel voor de bruiloft Onlusten in Frans-Kame roen: zes doden, twintig gewonden Max Buset zondag overleden Betoging in Londen Explosie in trein met buta- gaswagons: 25 doden Veelvoudige moord in Canada 0p de" Y00R TWEETAKT MOTOREN Gevolgen van radio-actieve straling in Japan De Gaulle zou ook toenadering tot Spanje zoeken Er zijn zes kandidaten voor deze belangrijke post MAANDAG 2 9 JUNI 1959 y Er zijn twee verklaringen voor het be zoek van de Franse president aan Italië en ze zijn beide te simpel om geheel met de waarheid te stroken. Officieel had het be zoek ten doel meer luister bij te zetten aan de herdenking van de Italiaanse be vrijdingsoorlog van 1859, maar in feite zou De Gaulle naar Italië zijn gekomen om dit land achter zich te krijgen in zijn stugge politiek tegenover de andere lan den van de NAVO. En verder zou hij plannen hebben willen uiteenzetten voor een „Latijns pact", of juister een Middel- landse-Zeepact, dat behalve Frankrijk en Italië ook Spanje en Marokko zou omvat ten. Italië zou dan tevens, en dat zou natuurlijk voordelen met zich brengen, betrokken worden bij zekere plannen van hulpbetoon aan de onderontwikkelde ge bieden in Noord-Afrika en in Zuid-Italië. Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk dat De Gaulle inderdaad naar Rome is gegaan met ongeveer deze plannen. De huidige, rechts georiënteerde regering van Italië kon de verwachting wekken, dat Rome wel oor zou hebben naar een voorstel om met het Spanje van Franco en het verre van democratische Frankrijk van De Gaulle tot nauwere samenwerking te komen. Maar Italië is een land waar de Euro pese gedachte sterk onder het volk leeft. De communisten, en natuurlijk, zij het op andere gronden, de fascisten, .mogen dan al niets voelen voor de samenwerking van het Westen, de democratische partijen zijn er ijverige voorstanders van. Het is waar, dat de democratie in Italië uiterst zwak is en dat een deel van de christen-democra ten steeds meer overhelt tot samengaan met de fascisten, toch geloven wij niet, dat het zo ver zal komen dat men (althans nu reeds) de NAVO, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de overige landen van West-Europa voor het hoofd zou wil len stoten door een speciaal bondgenoot schap met Frankrijk en Spanje. Daar komt nog iets bij. Italië heeft een goede naam onder de Arabische landen zowel in Noord-Afrika als in het Nabije Oosten. Hetzelfde kan men stellig niet zeg gen van Frankrijk. Zou Italië die „good will" langs de oevers van de Middellandse Zee en de daarmee samenhangende be langen in Egypte en andere Arabische lan den willen ten offer brengen? Waarschijn lijk lijkt het ons beslist niet. Wat op het eerste gezicht heel wat aan nemelijker schijnt, is dat het bezoek econo mische gevolgen zal hebben. Tot nu toe zijn weliswaar alle pogingen om tot. nau were economische samenwerking tussen Italië en Frankrijk te komen mislukt en dat is ook wel begrijpelijk als men bedenkt dat de beide landen veeleer concurrenten zijn dan dat ze elkander zouden aanvullen; voor de Italiaanse economie is veeleer de Duitse dan de Franse aanvullend. Maar Franse investeringen in Zuid-Italië zou den stellig zin hebben. Het Italiaanse zuiden, tot nu toe zo stief moederlijk behandeld, moet ontgonnen worden en tot welstand gebracht. Dit is niet alleen een kwestie van menselijkheid, maar onze gehele Europese veiligheid is er mee gemoeid. Het onderproletariaat van Italië's zuiden wordt zich. nu radio en televisie ook in die afgelegen streken door dringen, bewust van andere mogelijkheden en over enkele jaren zal Zuid-Italië een zeer ernstig probleem worden voor allen. Dat kan op twee manieren gebeuren. Of de nooit ophoudende stroom van Zuid- italiaanse emigranten overstroomt, meer nog dan reeds het geval is, ook Frankrijk en andere minder dicht bevolkte landen van Europa. Of wel in dat arme zuiden, dat nu nog fatalistisch is en conservatief, wint het communisme zo sterk veld, dat Italië via de stembus achter het ijzeren gordijn verdwijnt. Er moet, en zeer snel. iets gebeuren om aan Zuid-Italië, dat nu nog een door blanken bewoond stuk Afrika is, een Europees gezicht te geven. Als Frankrijk daartoe, door middel van in vesteringen en industrialisatie, wil bijdra gen, zal het zeker geheel Europa een on schatbare dienst bewijzen. BRUSSEL (Reuter) Er is in Brussel een bloeiende markt voor plaatsen in par- culiere huizen en kantoorgebouwen langs de route die prins Albert en prinses Paolo op hun huwelijksdag zullen volgen. Som mige plaatsen brengen ruim vijftig gulden op. De gasten die de huwelijksplechtig heden zullen bijwonen, beginnen reeds in de Belgische hoofdstad aan te komen. Ex-koning Umberto van Italië en familie leden behoren tot de eerstaangekomenen. Prinses Paolo kwam zondagavond per vliegtuig in Brussel aan. Zij werd begroet door prins Albert en koning Leopold. Een woordvoerder van het paleis had eeidei een verklaring uitgegeven dat de prins als enige zijn verloofde zou verwelkomen. Een geestdriftige menigte omzwermde de auto van de prins bij het verlaten van het vliegveld. Velen wierpen boeketten door de geopend raampjes. Kennelijk be zorgd dat de prinses letsel zou i plopen draaide prins Albert de vensters haastig omhoog. Ongeveer tien minuten werd cle auto door de menigte tegengehouden. Enkelen gingen op de bumpers staan, waardoor de wagen heen en weer schom melde. Gendarmes hadden de grootste moeite een weg vrij te maken voor prins Alberts auto en de auto met koning Leo pold, prinses Luisa en prins Antonello. (Van onze correspondent in Washington) De moderne oorlog maakt het meer dan ooit nodig, dat de verschillende de len van de gewapende macht samenwer ken, maar in de Verenigde Staten is de rivaliteit tussen leger, luchtmacht en vloot op het ogenblik groter dan ooit. Er bestaat een speciale reden voor deze extra grote onderlinge concurrentie: er zijn tal van nieuwe wapens verschenen raketten, anti-raket raketten, enzovoorts en wanneer een bepaald onderdeel van de gewapende macht er niet in zou sla gen een redelijk aantal van die nieuwe wapens onder zijn hoede te krijgen, dan zou dit onderdeel aanzienlijk in aanzien en omvang achteruit gaan. Wanneer bij voorbeeld de luchtmacht geen zeggen schap zou hebben over de raketten, dan zou zij binnen afzienbare tijd nauwelijks meer meetellen. Het leger is echter be ducht de anti-raket raket aan de lucht macht te verliezen en de vloot waakt er voor, dat de Polaris, de raket die van onderzeeboten kan worden afgeschoten, aan haar zorgen blijft toevertrouwd. Officieel staat de gehele militaire macht onder één leiding: de „joint chiefs of staff" (de gezamenlijke stafchefs) maar in feite is hun eenheid soms ver te zoeken. In de praktijk gebeurt het herhaal delijk, dat elk van deze chefs pleidooien houdt voor dat onderdeel van de gewa pende macht, waaruit hijzelf is voortge komen. Het is te betreuren, dat de riva liteit zich tot in de hoogste regionen open baart, maar de zaak zou nog zo ernstig niet zijn, indien de burgerlijke autoritei ten, die ten slotte het laatste woord heb ben, voldoende gezag deden gelden. Tot dusverre is het echter noch aan president Eisenhower (als president is hij opperbe velhebber). noch aan zijn ministers van Defensie Wilson en McElroy gelukt een einde te maken aan de felle belangen strijd in het Pentagon. Integratie moeilijk Voor de dood van Quarles, de onder minister van Defensie, zag het ernaar uit, dat McElroy in oktober zou terugkeren naar zijn zeepfabriek. Nu heeft hij beslo ten aan te blijven, misschien zeifs tot het einde van Eisenhowers bewind. Ingewij den te Washington menen te weten, dat McElroy ernst wil maken met de inte gratie aan de top van de gewapende macht. Niet dat men leger, luchtmacht en vloot als eenheden zou willen afschaffen de liefde tot het eigen wapen kan een belang- rijke stimulans zijn in de militaire dienst maar de kwade kanten van de rivaliteit zou McElroy serieus willen bestrijden. Men moet hem succes wensen, maar deze integratie, al is het dan alleen maar aan de top, lijkt bijzonder moeilijk. Het is al zo vaak geprobeerd. Daar komt nog bij, dat sommige leden van het Congres, vooral van de Senaat, ook al niet bijdragen tot een doeltreffende be steding van de defensiegelden. Met de fa- bi-icage van de modernste wapens zijn vaak enorme sommen gemoeid. Fabrie- DOUALA (Reuter) In Douala in Frans-Kameroen zijn zaterdagavond on geregeldheden voorgekomen waarbij zes mensen, onder wie drie Fransen, werden gedood en ongeveer twintig zwaar ge wond. Militairen helpen thans de politie om de orde te handhaven. In een officieel communiqué wordt gezegd, dat dertig mensen, met revolvers en messen gewa pend. „in verscheidene delen van de stad terroristische aanvallen" deden. Bij een aanval op een politiebureu werd een gendarme gedood en verscheidene gewond. Een luchtmachtofficier werd ge dood bij een aanval op een bar. De aan vallers gingen later naar een bioscoop, verwondden verscheidene bezoekers en namen geld uit de kassa mee. Door poli tiepatrouilles werden twee terroristen ge dood en twee zwaar gewond, aldus de me dedeling. Het gebied rond Douala was vorig jaar een bastion van de verboden Volksunie van Kameroen die actie voert voor onaf hankelijkheid en eenheid met Brits-Ka meroen. De premier van Frans-Kame roen, Ahidjo, is uit Yaounde, de hoofdstad, waar ongeveer vierduizend Europeanen wonen, aangekomen. Er is een avondklok afgekondigd. Herkozen BRAZZAVILLE (UPI) Fulbert You- lou is herkozen als premier van de jonge Middenafrikaanse republiek Frans-Kon- go, als gevolg van zijn overweldigende overwinning bij de algemene verkiezin gen van twee weken geleden. De Oeddia- partij van Youlou win toen 51 van de 61 zetels in de wetgevende vergadering. BRUSSEL (UPI) Max Buset, voorzit ter van de Belgische socialistische partij en minister van Staat, is zondag 63 jaar oud, overleden. Buset stamde uit een welgestelde Zuidbel- gische familie. Tijdens zijn verblijf in Brussel waar hij economie studeerde kwam hij in contact met socialisten. Buset maakte snel carrière. In november 1932 werd hij tot. vice-voorzitter van de socialistische partij gekozen, een functie die hij tot het uitbreken van de ooi-log be kleedde. Tijdens de ooi-log verrichtte hij onder gronds werk. In november 1945 werd hij tot voorzitter van de socialistische partij gekozen. Bij de eerste na-oorlogse verkie zingen werd hij in de kamer gekozen. Bu set had zitting in de commissies van bui tenlandse zaken en financiën. Regelmatig schreef hij bijdragen voor het partijblad „Le Peuple". Hij stichtte de tijdschriften „Vie Ouvrière", „Opgang" en „La revue socialiste". Hij was een van de felste te genstanders van de terugkeer van koning Leopold op de Belgische troon. ken verrijzen tot in de verste uithoeken van Amerika. Soms blijkt een bepaald wa pen, een raket bij voorbeeld, niet aan de verwachtingen te voldoen. Staakt men een project, dan kan dat sluiting van een ge hele fabriek betekenen en ontslag op gro te schaal voor arbeiders in een bepaalde staat. De senatoren van zulk een staat zullen daarom alleen reeds alles in 't werk stellen om zulk een project toch door gang te doen vinden. Dat men op die manier niet tot beslissingen komt, die mi litair ideaal zijn, laat zich begrijpen. De maatstaf bij de belangrijke beslis singen zou moeten zijn: de grootst moge lijke paraatheid van het land, zowel in plaatselijke als grote oorlogen. Maar tal van nevenfactoren komen onophoudelijk in het geding: rivaliteit tussen de onder delen, de belangen van de afzonderlijke Amerikaanse staten en vooral: het pla fond dat het regime gesteld heeft aan de militaire begroting. De goed-ingelichten in Amerika maken zich over deze toestand zorgen, maar he laas is dit niet een onderwerp dat tot de massa spreekt en waarvoor de publieke opinie zou kunnen warmlopen. Een overzicht van een demonstratie in Londens „krantenstraat" Fleetstreet, waar een groep stakende typografen demonstreerde tegen het uitkomen van „T. V. Times". De stakers droegen borden met zich mee, waarop gevraagd werd hel gewraakte blad te boycotten. (Van onze correspondent in Parijs) Het bezoek van president De Gaulle aan Italië en aan het Vaticaan is zondag ge ëindigd, en donderdag gaat het franse staatshoofd opnieuw op reis, dit maal naar Madagaskar. Na afloop van de Frans-Italiaanse besprekingen is een nog al langademig officieel communiqué uit gegeven. Behalve dat het aandacht wijdt aan een pleidooi voor de hulp van de West- europese landen aan de niet genoegzaam ontwikkelde landen „welke ook hun poli tieke positie mag zijn", een van de stok paardjes van De Gaulle, bevat het enige punten, die wellicht van meer belang kun nen zijn voor de toekomstige politieke ont wikkeling van Europa. In de eerste plaats blijkt eruit, dat Frankrijk gedurende de conferentie van Genève, Italië op de hoogte heeft gehou den van de voortgang van de besprekin gen. Het communiqué constateert dat het van groot belang is, wanneer Italië nauw verbonden wordt met de standpuntbepa ling van de westerse politiek. Frankrijk en Italië vragen voor 13 juli een bijeenkomst in Genève van de ministers van Buiten landse Zaken van de westerse Grote Drie (Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk) en van Italië. Ten tweede, zo zegt het communiqué, moet het Westen voortgaan met het zoe ken van een duurzame stabilisatie van de betrekkingen tussen Oost en West. Deze stabilisatie zal alleen van waarde kunnen zijn wanneer de principes, waaraan Italië en Frankrijk hechten, worden geëerbie digd en wanneer de veiligheid van beide landen niet in gevaar wordt gebracht. Ten derde hebben beide landen beslo ten zo nauw mogelijk op politiek en eco nomisch gebied samen te werken. Opzienbarend kan men de resultaten van de Italiaans-Franse besprekingen ze ker niet noemen en dat had men ook in geen van beide landen verwacht. Wel is het duidelijk, dat De Gaulle heeft beslo ten de vijand uit de wereldoorlog in de toekomst als vriend op sleeptouw te ne men. Dat past ook in zijn politiek om Frankrijk de spreekbuis van de landen rondom de Middellandse Zee te maken. Vandaar ook, dat men in het algemeen wel kan verwachten, dat ook tussen Frankrijk en Spanje diplomatieke bespre kingen worden gevoerd, om Frankrijk de steun van generaal Franco te verzekeren. Zo openlijk als de vriendschap met Ita lië is geproclameerd, kan dat met Spanje niet gebeuren. Daartoe zijn er in Frank rijk zelf nog veel te veel anti-Franco senti menten. zelfs in regeringskringen. In het derde punt van het communiqué kan men opnieuw het verlangen lezen, dat de militaire samenwerking van het Euro pa van de zes (in de Westeuropese Unie en binnen de NAVO) en hun economische samenwerking (binnen de Europese Eco nomische gemeenschap) wordt uitgebreid met een politieke. Ook die wens heeft ech ter weinig meer dan theoretische beteke nis omdat de samenwerkingen binnen al de Europese organisaties reeds zo nauw met elkander zijn verweven. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten zullen dadelijk overwegen of het mogelijk is dat Italië deelneemt aan het overleg tussen de ministers van Buiten landse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk voor de hervatting van de ministers-conferentie Advertentie en geen vriendenl bedierf alles MejuHr. In* Schollenberj, W. van Outhoornsiraac, Oen Haag, schrijft: ..Ik had zo'n last van transpiratie dat de mensen op kantoor gewoon niet meer naar me toe kwamen. Op feestjes bleef ik vaak alleen. Arrid bracht de oplossing. Een moordmiddel! Transpiratie weg. geur weg. geen plekken meer in de (urken. altijd zeker van mezelf." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél ster ker. véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan ledereen overkomen, of het koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop. dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie. wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.-, (Van onze correspondent in Washington) Ruimdenkende Amerikanen zullen er zich in het algemeen over verheugen, dat de Senaat geen goedkeuring heeft ver leend aan Eisenhowers kandidaat voor minister van Handel. Strauss, die voor de ze post Eisenhowers favoriet was, is een bekwaam man, maar tevens is hij de ver persoonlijking van door vele onnodig ge achte geheimhouderij. In de kringen der natuurkundigen heeft Strauss zich bijzon der gehaat gemaakt door zijn actie tegen professor Oppenheimer. Toch is de ver werping van Strauss lang niet alleen inge- te Genève, aldus hebben ambtenaren van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken meegedeeld. Over het algemeen lijkt men in bevoeg de kringen te Washington van oordeel te zijn dat de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken waarschijnlijk in de ge legenheid zal worden gesteld aan het over leg deel te nemen. Waarnemers in Lon den geloven dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië met dit voorstel zullen instemmen. Een eerder voorstel van Ita lië om de NAVO-ministerraad voor de hervatting der Geneefse conferentie te la ten bijeenkomen, is op Brits en Ameri kaans verzet gestuit. De waarnemers wij zen er op dat de westelijke ministers ook voor de Geneefse conferentie in mei be gon overleg met hun Italiaanse collega hebben gepleegd. (Van onze correspondent in Bonn) Nog geen dag, nadat de Westtiuitse mi nister van Voedselvoorziening, Land bouw en Boswezen, Heinrich Liibke, de C.D.U.-kandidatuur voor het president schap als opvolger van professor Heuss had aanvaard, ontbrandde in de bondsre publiek reeds de strijd om de landbouw- portefeuille in het kabinet-Adenaucr. De beer is nog niet geschoten en wie kan verzekeren dat Liibke werkelijk op 1 juli te West-Berlijn tot president wordt geko zen? Maar zowel in de C.D.U. als in de Beierse C.S.U. en in de derde regerings partij, de Deutsche Partei, is men reeds ijverig bezig de huid te verdelen.... Lübke heeft een landbouwbeleid gevoerd dat men boven alle lof verheven acht. Ten deze had hij een even belangrijke rol te vervullen als minister Erhard op Econo mische Zaken: beiden moesten opkomen voor de belangen van de producent, res pectievelijk de industriëlen en de boeren, maar beiden ook was er veel aan gelegen het de verbruiker naar de zin te maken. Waar Erhard de kartels bestreed, omdat deze de prijzen omhoog konden jagen, daar nam Lübke het op tegen de prijsver hogingen in de landbouw. De zin van zijn befaamde „groene plannen" was voorko men, dat de staatssubsidies voor landbouw voor andere doeleinden werden gebruikt dan voor de noodzakelijke verandering van de agrarische structuur van de bondsrepu bliek. Lübke speelde daarenboven een vooraanstaande rol op het gebied der Europese agrarische samenwerking. Van zijn opvolger zal dus veel geëist worden. Niet slechts 'n onafhankelijke po sitie ten opzichte van de vele belangen, die in de Duitse landbouw met. elkaar touw trekken: de boeren, de verbruikers, de melkhandelaars en wie al niet, maar hij zal evenzeer in staat moeten zijn de be langrijkste beslissingen te nemen die de komende twee jaren noodzakelijk zijn op het gebied der Europese agrarische poli tiek. Want ook op agrarisch terrein in de Meldrim (Reuter-UPI). Zeker 25 men sen zijn zondag omgekomen en zeventig gewond door een ontploffing van Butagas- tanks in een goederentrein nabij Meldrim in de Amerikaanse staat Georgia. De trein reed juist over een brug die het riviertje Ogeechee bij een drukbezocht watersport oord overspande, toen de ontploffing zich voordeed. Vele mensen die aan het zwem men, zonnebaden of roeien waren, ver brandden levend in het brandende gas dat uit de wagons stroomde. De ene ontploffing volgde op de andere en na korte tijd hingen 26 brandende wa gons schots en scheef op en van de houten spoorbrug. Een nabijliggend huis vatte vlam evenals bossen in de nabijheid. Tien tallen ziekenauto's en helikopters van vliegvelden in de buurt vervoerden de do den en gewonden naar ziekenhuizen in de nabij gelegen stad Savannah. geven door een vrijzinnige levenshouding. In hoofdzaak is de wekenlange strijd te gen Strauss het propagandaklokgelui ge weest, waarmede de strijd om het presi dentschap die begin november 1960 pas beslist zal zijn met de nodige nadruk is begonnen. Alle Republikeinen, op twee na, stemden voor Strauss en dit feit alleen reeds kan aantonen, hoezeer bij deze stem ming de partijpolitiek tot uitdrukking kwam. Het huidige congres is overwegend democratisch, maar om wetgeving te for ceren waar de Republikeinse president te gen is, heeft men een meerderheid van tweederden nodig (een meerderheid van tweederden kan het presidentiële veto on gedaan maken). Zoveel stemmen krijgen de Democraten doorgaans niet bij elkaar. Om Strauss weg te stemmen had men ech ter voldoende aan een eenvoudige meer derheid. Hier hadden de niet al te conser vatieve Democraten de kans van het sei zoen om Eisenhower dwars te zitten en om te tonen, dat zij het aandurfden te stemmen tegen de man waar de president zich ten volle achter had gesteld. Voor Eisenhower is de uitslag een nederlaag. Bovendien zullen de twee partijen in het Congres van nu af aan feller dan ooit te genover elkaar staan. Het is niet overdre ven om te zeggen, dat de grote politieke strijd om het presidentschap op 19 juni 1959 officieel is begonnen. Alle senatoren, die een kans maken om de Democratische kandidaat te worden voor het presidentschap, hebben tegen Strauss gestemd: Kennedy, Humphrey en wat lang onzeker was ook Lyndon Johnson. Johnson komt uit Texas en heeft lang gegolden voor een conservatieve de mocraat uit het zuiden. Maar vooral de laatste tijd probeert Johnson duidelijk te maken, dat hij uit West-Texas komt en evengoed tot het progressieve Westen be hoort als tot het Zuiden. Vijftien conser vatieve. meest zuidelijke. Democraten hebben vóór Strauss gestemd, maar John son stemde tegen. De stem tegen Strauss was indirect tegen Eisenhower. De grote populariteit van de huidige president heeft het lang moeilijk gemaakt stelling tegen hem te nemen. Het is een teken des tijds, dat de oppositie thans zij het indirect tot de aanval is overgegaan. STETTLER (Reuter) De politie te Stettler in de Canadese provincie Alber ta heeft meegedeeld dat de 22-jarige Ro bert Cook in staat van beschuldiging is gesteld wegens moord op zijn 53-jarige vader, nadat de lijken van de vader, diens 37-jarige vrouw en vijf kinderen van een tot negen jaar oud onder een stapel banden in de garage van de familie Cook waren gevonden. Robert was de zoon uit een eerder huwelijk van zijn vader. Aan genomen wordt dat de zeven leden van de familie Cook tussen donderdag en zondag zijn doodgeslagen. Europese Economische Gemeenschap heeft de bondsrepubliek een belangrijke taak. Op haar wordt niet voor niets veel critiek uitgeoefend wegens de soms naar het protectionisme neigende politiek van Lübke, die in feite steeds heeft geweigerd de deuren wijd open te zetten voor agrari sche importen, zoals professor Erhard wenste. Voor Erhard was het een nood zaak dat Duitsland zijn industriële produk- ten vrij kon exporteren, waartegen over moest staan een even vrije import op agra risch gebied. Voor Lübke ging het er om slechts zo ver te gaan, dat de belangen der boeren niet in het gedrang zouden ko men. En dat was vaak niet al te ver Zes namen Voor deze moeilijke post van Land bouwminister moet een man in aanmer king komen, die alles heeft wat Lübke bezit: diplomatiek inzicht, kennis van binnen- en buitenlandse agrarische proble men, parlementaire ervaring en wat niet al. Zes namen zijn tot dusver genoemd. Allereerst die van de staatssecretaris van Landbouw, dr. Sonnemann, die nog niet zo lang geleden van de Deutsche Partei naar de C.D.U. overging en daarom bij de D.P. niet geliefd is. Voorts het Beierse C.S.U.-bondsdaglid Lücker die een grote kans maakt. Zijn „plan-Lücker" trekt op Europees niveau zeer de aandacht. Ook het Sleeswijkholsteinse C.D.U.-Bondsdag- lid Strüve wordt genoemd. Voorts de Ba- den-Württembergse minister Farny en zijn Beierse collega Hundhammer, alsme de het Bondsdaglid Bauknecht. Er is een duidelijke tendens merkbaar voor een Beierse kandidaat, bijvoorbeeld Lücker, omdat men vreest dat een met de D.P. sympathiserend man een politiek zal voe ren, die overeenkomt met de wil der nog al onhandelbare Nedersaksische boeren, voor wie het verbruikersbelang nogal op de achtergrond staat. Dit alles bewijst in elk geval welk een voorsaanstaande plaats Lübke heeft bekleed. In feite is hij voor „Landbouw" even onmisbaar als Érhard voor „Economische Zaken"* Ik blijf wel thuis Ik wilde u even een heel prettige vakantie wensen. U hebt groot gelijk, dat u nu al gaat. Over een paar weken gaan ze allemaal en het spreekt vanzelf, dat u niet doet wat ze allemaal doen. Althans, dat u het een beetje eerder doet. Het is altijd goed. niet te doen wat iedereen doet. Ten slotte bént u niet iedereen. Ten slotte bent u anders dan iedereen. Dat heb ik al meer malen opgemerkt en ondervonden. Een echt uitschietertje bent u. Iets heel aparts. Niet gewóón. Iets bijzonders. Iemand waar je van zegt: „Je kunt van 'm zeggen wat je wilt, maar je zult moeten toegeven, dat-ie maar niet zo'n gewónerd is." Maar: ik wilde u even een heel pret tige vakantie toewensen. U hebt bergen werk verzet en u hebt recht op rust. Ik ook. Maar ik ga dit jaar niet met vakan tie. Ik ben nóg bijzonder er dan u. Als ik nog eens met vakantie ga, dan is dat voor jaren. Doe ik niets meer. Laat ik een bungalootje zetten. Ergens op de Veluwe of in de Achterhoek. De naam weet ik al. „Recht op Rust". Tegen de tijd, dat ik rijp ben voor de Veluwe. Nu nog niet. Nu zou ik er mij nog dóódvervelen. Ik hoop dat u zich niet vervelen zult op uw vakantie. U neemt natuurlijk een stapeltje boeken mee. Ik vermoed, dat u ze ongelezen weer mee terug zult bren gen. Dal gaat altijd zo. Moet u maar eens opletten. Kom je eenvoudig niet toe. Vakantiehouden is altijd een drukke be doening. Als ik ooit vakantie houd, kom ik altijd bek-af terug. Heb ik altijd va kantie nodig om van de vakantie te be komen. Als ik u een raad mag geven: géén prentbriefkaarten sturen; geen musea be zoeken; geen oude bouwwerken gaan kij ken. Prentbriefkaarten lopen altijd gewel dig op en iedereen gooit ze in de prulle- mand omdat je niet alles kunt bewaren. Musea zijn er in Nederland genoeg en de meeste ervan hebt u nooit bezocht. En oude bouwwerken zijn oude bouwwerken, die hebben we bij ons ook. Hebt u de meeste ook nog nooit van gezien. En vermoeit u zich vooral niet te veel met bergwandelingen. Ten slotte is uw hart geen twintig meer. U moet gewoon doen wat u altijd doet, behalve werken: Veel zitten en liggen, praten, koele drankjes drinken en u lek ker laten bedienen; ditmaal door een kel ner en niet door mevrouw uw mevrouw. En roekeloos zo'n gekleurd hempje met blote mouwtjes dragen. Kunt u hier niet doen. Is ook geen gezicht. Maar daar hebt u, net als aan zoveel andere dingen, in het buitenland maling aan. Van die maling moet u het met uw vakantie hebben. Naturlijk niet aan alles, maar toch aan véél. Alles in het nette, maar dan ook danig, Prettige vakantie! Ik zal wel thuis blijven om op alles te passen. En wees voorzichtig. Goed uitkijken voor u oversteekt en nooit uit een rijdende trein springen. Elias Advertentie vermengt zich izelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter. C Tokio (KYODO). Meer dan de helft van de mensen die bij de atoombomont ploffingen in 1945 in Hirosjima en Naga saki aan zware radio-actieve straling heb ben blootgestaan, lijden nog aan de gevol gen daarvan, zo heeft de Japanse anti- kernbomraad verklaard. Zij lijden aan kanker, bloedarmoede of leverziekten. In 1957 en 1958 heft het Japanse ministerie van sociale zaken aan 78.000 mensen in Hirosjima en 67.000 in Nagasaki certifica-a ten uitgereikt waaruit blijkt dat zij slacht offers van de ontploffingen in 1945 zijn.- Ruim 1500 van hen hadden medische hulp nodig.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5