Van Est greep in lange solorit vergeefs naar de gele trui m Cazala nam leiding over van ploeggenoot Darrigade )h ie d nm De Tour in cijfers Christine Truman en Beverley Fleitz zijn uitgeschakeld Rohda door kleine maar verdiende zege op HKV landskampioen Nederlanders allen uit de strijd Raymond Kopa naar Reims of Anderlecht? 9 Rondewagen reed op publiek in: 12 gewonden rennes^L Kg) WIMBLEDON-KA MPIOENS CHA PPEN Mej. Van Hoey Smith is nationaal kampioene Fraaie 3-2 zege van TYBB op Excelsior '20 Gouda amateurkampioen van Nederland Damesrit van de KNAC MAANDAG 29 JUNI 1959 Twee Nederlanders hebben in het eerste weekeinde van de Ronde van Frankrijk een vergeefse greep gedaan naar de gele trui, die vrijdagavond in Namen nog zo fier door een Franse nationaal, Darrigade, was verdedigd. Zaterdag in de etappe van Namen naar Roubaix miste Daan de Groot de aansluiting bij een kopgroep van tien man, die uiteindelijk met een voorsprong van 11 minuten op de hoofdmacht arriveerde en het algemeen klassement op zijn kop zette. Cazala nam toen van zijn ploeggenoot de winstgevende leiderstrui over. Zondag was het precies omgekeerd. Was De Groot de dag tevoren te laat gekomen, nu sprong Piet van Est in de 230 km lange rit naar de binnenhaven Rouen veel te vroeg weg. De sterke Brabander wist voorlopig niet van wijken, maar hij kon de voorsprong van ruim 8 minuten die bij halverwege had veroverd, niet lang verdedigen. En na 120 km alleen op kop gereden te hebben, moest hij de vlag strijken. Toch leverde deze krachtinspanning' rente op, want Van Est werd tot strijdlustigste van deze etappe uit geroepen, kreeg maar liefst 73 van de 89 toe te kennen punten en nam daarmee de leiding in het klassement van dit onderdeel van de strijd. Door de prestatie van de groep- Cazala raakte De Groot zijn fraaie tweede plaats in de algemene individuele rangschikking kwijt. Hij bleef echter de best geplaatste van de Nelux-ploeg in twaalfde positie met een achterstand van 11 punten en 1 seconde op Cazala. Het resultaat van de etappe van Roubaix naar Rouen had geen enkele invloed op de klasseringen. Bruni, die in 1955 achter Coppi tweede in het wereldkampioenschap werd, bewerkstelligde zondag de tweede Italiaanse etappe-zege, maar was slechts 6 seconden voorgebleven op de hoofd macht. Hoewel er reeds bijna 1000 km achter de rug zijn, is de strijd nog volkomen open. Van de grote favorieten heeft Behamontes anderhalve minuut gewonnen op Gaul, Bobet, Anquetil, Riviere en Baldini. Met nog alle bergen en tijdritten in het vooruitzicht kan men deze winst echter gerust verwaarlozen. Zaterdag in de derde etappe van Namen naar Roubaix over een afstand van 217 km is dan eindelijk gebeurd wat men heeds eerder verwachtte: Darrigade, die met meer geluk dan wijsheid zijn gele trui op de tweede dag mocht behouden, raakte dit begeerde kledingstuk kwijt, zij het dat een andere Franse nationaal Cazala de leiderstrui veroverd. De Nederlandse renners De Groot en Van Est die vrydag nog respectievelijk de tweede en zevende plaats in het algemeen klassement bezetten, vielen terug naar de 12de en 15de plaats. Dit was te ^{1© wÜten aan het feit dat zij evenals de overige Nelux-leden niet aanwezig waren bij de beslissende ontvluchting na 58 kilometer toen enkele renners onder wie Gauthier, Pauwels, Stabelinski, Batista en Cazala zich los reden van het soezende peloton. Wel heeft De Groot tot 75 km, toen de koplopers reeds een voorsprong van ruim 6 minuten hadden veroverd, het nodige gedaan om de voorsprong zo groot mogelijk te maken, daarna viel hij terug in de grote groep. Dit was bijzonder jammer, aangezien hij zeker kansen had de leiderspositie in Roubaix over te nemen. Zelfs al was hy op de elfde plaats geëindigd. Want de tien koplopers: Cazala, Gauthier, Vermeulin, Annaert, Picot, Schellenberg, Desmet, Pauwels, Stabelinski en Batista hadden na 179 kilometer bij St. Amand-lcs-Eaux een voorsprong van 14 minuten. In het laatste gedeelte van de etappe liep het grote peloton nog iets van de achtrstand in, maar eindigde toch op ongeveer 11 minuten. Op het marktplein van St. Amand-les- Eaux in Noord-Frankrijk is zaterdag een officiële rondewagen in het publiek gere den. In de wagen zaten, behalve de chauf feur, de heer Marius Dupin, president van de internationale wedstrijdcommissie en als gastpassagiers de heren Dick Bessem directeur van het Amsterdamse stadion, en dr. Hans Tetzner. De wagen slipte twee keer op de gladde keien en reed op het publiek in, waarbij twaalf personen wer den gewond, gelukkig geen van allen le vensgevaarlijk. DE HEER Bessem kwam met de schrik vrij, dr. Tetzner, wiens linkervoet be klemd was geraakt tussen het portier van de auto en een paal, heeft na aankomst In Rijssel een röntgenfoto van de gezwol len voet laten maken. Op de wielerbaan van Roubaix stonden Gerrit Schulte en Jan Derksen de kara vaan op te wachten. Zij hadden aan het voorprogramma meegewerkt. Ik was derde van de drie, niet gek, he?" vertelde de blonde Bossenaar ons. Schulte moest na aankomst tientallen handen van renners en volgers drukken, want hij is een popu lair man in Frankrijk. Hij was zichtbaar teleurgesteld over de grote achterstand die het peloton met alle Nederlanders had op gelopen en toen hij hoorde dat de leden van de Nelux-ploeg de opdracht hadden ge kregen in deze etappe bij Gaul te blijven, hief hij de handen in verontwaardigde ver bazing ten hemel. „Daar begrijp ik nou geen sikkepit van. Wie bepaalt die tactiek? Charlie Gaul? Maar Gaul is de baas toch niet? Wanneer je in vorm bent, moet je attaqueren, het is toch te dwaas om te wachten tot de volgende dag als je van daag in vorm bent, een renner, die voelt dat hij goed gaat, moet koersen dan ga je niet zitten omkijken. Als het mij over kwam, dan vlamde ik erop, dat kan ik je wel vertellen". Solo van Van Est Na 30 km. in de etappe van zondag, bij het verlaten van het mijnstadje Carvin, kwam de demarrage van Van Est. De sterke coureur uit Klundert trapte in tien ijfl 30JUNI-6eETAPPE TJDRIT Blain-Nantes 45KM te rijden BLAIN Fay 7 km EHenne de Mcnlluc 26km NANTES km. een voorsprong van 2 min. 20,8 sec. bij elkaar. Gedragen door het applaus van de honderdduizenden Fransen, die als echte dagjesmensen met hun hele familie de beste plaatsjes langs de route hadden bezet, ging de jonge Nederlander onver droten door, af en toe omkijkend. Hij ver wachtte, dat zijn aanval steun zou vinden, bij voorbeeld van Voorting, die evenals hij deze zondag „vrijaf" had gekregen. Maar de hulp bleef uit. De Nederlanders hadden de schouders opgehaald, toen hun ploegmakker al zo vroeg wegsprong en maakten geen aanstalten om zijn voor beeld te volgen. Van Est draaide echter goed en dan is de verleiding natuurlijk groot om het maar eens alleen te proberen. In de drie kilometer naar het juichende Angres boek te de eenzame coureur, die door tientallen Piet van Est, die na een la.nge solorit zondag op de zevende plaats eindigde in de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk. motoren en auto's was omringd, wederom een minuut winst. Toen zakte het tempo. De voorsprong liep terug tot 2 min. 46 sec. Van Est kreeg het warm, gooide zijn rennerspet weg, nam een slok uit zijn bi don en putte diep in zijn enorme reser voirs. Kilometers lang vocht hij om se conden winst. Na 53 km. was hij over zijn dieptepunt heen. Weliswaar was zijn voorsprong nog dezelfde als op het mo ment van zijn inzinking, maar opeens kwam de vorm terug. In een zeer hoog tempo werd het gat groter. Na 75 km. was het verschil gegroeid tot ruim 5 minuten. Elke kilometer kwa men er nu tien seconden bij, totdat de chronometers een winst van 7 min. 45 se conden aanwezen. Dat was na 92 km., bij Acheux-en-Amienois. En weer moest Van Est tegen een inzinking vechten. Hij dacht niet aan opgeven, hoewel hij wist, dat met elke pedaaltrap de last en het risico van een totale ineenstorting naderhand groter zou worden. Twintig km voor de ravi taillering in Amiens liet Goldschmidt de liaisonwagen, die voortdurend vlak ach ter de Brabander had gereden om hem 'bij pech onmiddellijk bij te kunnen staan, naar achteren roepen. Het was een noodzake lijke maatregel van de ploegleider, die met de verzorging in zich alle beschikba re troepen gereed moest houden. Voor Van Est had het noodlottig kunnen worden, maar gelukkig bleef hij voor pech ge spaard. Het terrein werd nu geacciden teerd. In de lange bochtige afdalingen was Van Est in het voordeel vergeleken met het langgerekte peloton en hier wist hij de voorsprong op te voeren tot 8 min. 20 sec. Het was zijn hoogtepunt, want nog voor dat de ravitaillering in Amiens was be reikt, gingen zijn benen stroever draaien. De met zoveel vechtlust veroverde kost bare minuten smolten weg. In Amiens was het nog maar 5V2 minuut. De meute ach ter hem begon te rukken en te trekken en stortte zich zonder mededogen op de te- genspartelende prooi. De overmacht was te groot en toen vlak voor Pix, na 142 km., de achterstand van het peloton tot even twee minuten was geslonken, greep Gold schmidt in, hij liet door middel van de nu weer naar voren gekomen liaison-wagen de opdracht geven, dat Van Est op de komst van het peloton moest wachten. Acht kilometer verder was het zover. Van Est had 120 km. alleen op kop ge reden in de illusie een grote slag te kun nen slaan. Zijn moeite bleef echter niet on beloond, want in Rouen werden hem met grote meerderheid van stemmen de 100.000 francs voor de strijdlustigste renner toe gekend. En dus kreeg de Brabander toch een kus van een lieftallige schone uit deze havenplaats en maakte samen met de etappewinnaar Bruni, gele truidrager Ca zala en de leider in het puntenklassement Darrigade een ereronde tussen de men senmassa, die zich rond het parcours in Rouen verdrong. Nadat Piet van Est zijn ongelijke strijd had opgegeven, volgde in de voorste ge lederen de ene demarrage na de andere. Vooral de Belgen en Italianen waren bij zonder actief. Maar steeds was het een der Fransen, die deze uitlooppogingen te niet deed. Cazala vocht als een leeuw voor het behoud van zijn gele trui en ook An quetil, die in de banlieu van Rouen woont en graag als eerste over de finish wilde gaan, maakte zich zeer verdienstelijk bij het onderdrukken van de revoluties. Toch waren het uiteindelijk een Belg en een Ita liaan, Van Aerde en Bruni, die enkele ki lometers voor de aankomstplaats het pe loton hun hielen lieten zien. Op een be paald moment bedroeg hun voorsprong zelfs 40 sec. In de gevaarlijke afdalingen in Rouen werd echter zo'n enorme jacht ontketend, dat Van Aerde en Bruni zien derogen terrein verloren. Op de Boulevard de la Marne, enkele honderden meters voor de eindstreep, zag het peloton de twee leiders in de rug. Met een laatste krachtsinspanning zette het tweetal aan voor de beslissende spurt, waarin Bruni met ruim verschil de zege behaalde. Slechts 6 sec. achter hen ging de hoofdmacht over de eindstreep met Voorting en Van Est respectievelijk op de zesde en zevende plaats. Alle andere le den van de Nelux-ploeg, van wie Van den Borgh, De Groot en De Jongh in de laat ste 20 km. met pech te kampen hadden, kwamen met het grote peloton binnen. Robic, de ongelukkige „Biquot" Robic, o.e Bretonse klimgeit, stond zich aan de start te Roubaix te ver bijten van pijn. En toen moest de 230 km. lange rit naar Rouen ,nog .begjpriep. Vuil en bezweet, met gescheurde trui en ontvelde armen was hij zaterdagavond in Roubaix aangekomen en huilend had het kleine mannetje op zijn jongensfiets ge wezen. Zes lekke banden had hij onder weg gehad en een keer was hij gevallen. De kasseien en de kuilen hadden hem half uit elkaar gerammeld, zijn polsen waren dik gezwollen van het voortdurend schok ken en zijn linkerhand was door de val opgezet. Robic is in zijn lange en bewogen ren nersloopbaan echter meer onzacht met het plaveisel in aanraking gekomen en 10 mi nuten, nadat hij in ogenschijnlijk desola te toestand het middenterrein was opge- waggeld, reed hij, zich koesterend in de golf van toejuichingen van 't publiek, zijn ereronde met het grote boeket bloemen voor de ongelukkigste renner. De handblessure begon in de loop van de avond echter steeds meer pijn te doen en heel laat nog kreeg rondedokter Dumas hem op bezoek. Robic bleek een midden- handsbeentje te hebben gebroken en zijn hand moest in het gips. Afgelopen, deze tour voor de ongelukkig Breton? Niets daarvan. Knarsetandend van pijn is hij zondag vertrokkenen aangekomen ook. „Het is een klein kerel tje, maar hij is van beton geloof ik" zei dokter Dumas. Voetbal Bruni achter de Belg Michel van Aerde op weg naar de eindstreep. (Te lef 0 to) Engeland moet voor de titel in het da mes enkelspel op Wimbledon een andere favoriet kiezen. Dit heeft de kleine 24-ja- rige Mexicaanse Yola Ramirez op haar geweten, want zi,i was het, die de jeugdige Britse crack Christine Truman de kroon van 't hoofd stootte. De vele toeschouwers zagen hoe machteloos Christine Truman was tegenover het spel van haar tegen standster. Twee sets, die samen 42 minu ten duurden, had het tengere Mexicaanse meisje nodig om Christine Truman de il lusies op een Wimbledontitel te ontnemen. T ennis De oorzaak van de nederlaag waren waarschijnlijk de zenuwen, die het 18-ja- rige Engelse meisje parten speelden. Zij stapelde fout op fout, nadat zij uitstekend was begonnen met het winnen van haar servicegame op love. De ballen vlogen ver buiten de lijnen of in het net en haar tegenstandster scoorde er lustig op los. De eerste set verloor Christine met 6-3. Even heeft het erop geleken dat zij haar vorm terugvond. Dat gebeurde in de tweede set, toen zij een 3-0 achterstand reduceerde tot 3-2. Het was echter een kortstondige opleving. Met 6-2 ging het meisje, waarop het Engelse publiek alle hoop had gevestigd, ten onder. Na afloop van het duel zei zij geen excu ses voor haar falen te kunnen vinden: „Yola speelde beter dan ik", was het sportieve commentaar. Er duikelde nog een geplaatste speelster. Hiervoor had de in Monaco wopnachtige Duitse Edda Buding gezorgd. Zij schakel de nl. de als nummer drie geplaatste Amerikaanse Beverly Fleitz uit in drie sets: 8-6, 2-6, 7-5. Zonder enige vrees viel zij de Amerikaanse, die in 1955 de finale had bereikt, bij het net aan en daarmee ontwapende zij Beverly Fleitz, die zelf een sterke netspeelster is. Het heeft maar weinig gescheeld of ook de geplaatste Sally Moore was gewipt in het duel met haar landgenote Janett Hopps. Zij won met moeite de eerste set (8-6) en verloor de tweede (2-6). In de derde set toen zij met 5-2 achter stond heeft het er even naar uitgezien, dat zij de partij zou verliezen. Zij werkte even wel met haar gevarieerd spel de achter stand weg en won met 7-5. Zo werden de kwartfinales bereikt door Yola Ramirez, Sally Moore, Edda Bu ding, Sandra Reynolds, Maria Esther Bue- no, Darlene Hard, Ann Haydon en Ange la Mortimer. De Britten hopen nu, dat laatstgenoemde de titel zal veroveren. In het heren enkelspel is men eveneens gevorderd tot de kwartfinales. Zes van de acht „seededs" handhaafden zich. Alleen Nielsen en Pietrangeli werden in de vo rige ronden geëlimineerd. Strompelend en steunend op de arm van zijn coach verliet de Australiër Neale Fraser na afloop van de partij tegen de Het. klassement van de derde etappe van Namen naar Roubaix over 217 km luidt: 1. Cazala (Fr.) 6 Uur 11 min. 4 sec (met bon. 6.10.042. Annaert (Parijs N.O.) 6.11.04 (met bon. 6.10.34); 3. Schellenberg (Zwits.- Duitse pl.) 6.11.04: 4. Picot WestZuid-West) 5. Stablinsky (Fr.); 6. Desmet (België); 7. Ba tista (Int. ploeg); 8. Vermeulin (Parijs N.O.); 9. Gauthier (Centr.-Midd.); 10. Pauwels (Belg.) allen in 6.11.04; 11. Van Aerde (Belg.) 6.21.50: 12. Hoevenaers (België) z.t.; 13. Plankaert (Belg.) z.t.; 14. Dejouhannet (Centr.-Midden) 6.22.08; 15. Van Geneugden (Belg.); 16. Darri gade (Fr.); 17. Anquetil (Fr.); 18. Bruni (It.); 19. Altweck (Zwits./Dld.); 20. Voorting (Ne- lux): 21. Mahé (W.Z.W.); 22. Van Est (Nelux); 42. Rivière (Fr.); 43. Bobet (Fr.); 46. Favero (It.): 51. Baldini (It.); 55. Kersten (Nelux); 56. De Jongli (Nelux); 60. Bolzan (Nelux); 63. Kool (Nelux) 66. Bahamontes (Sp.); 67. De Groot (Nelux); 72. Schmitz (Nelux); 80. Da- men (Nelux); 87. Gaul (Nelux); 88. Ernzer (Nelux); 92. Van den Borgh (Nelux), allen in dezelfde tijd als Dejouhannet. Het ploegen klassement van de derde etappe luidt: 1. Frankrijk (Cazala, Stablinski en Dar rigade) 18.43.16; 2. Parijs Noord-Oost 18.43.46; 3. België 18.43.58; 4. ex aeque: Zwits./Duitsl., West-Zuid-West. Centraal Zuid-Frankrijk en de Internat, ploeg elk 18.55.20: 8. ex aequo: Italië, Spanje en Nelux (Voorting, v. Est. en Kersten) elk 19.06.24. De prijs voor de ongelukkigste renner in de derde etappe ging naar de Franse regionaal Robic. De Belg Pauwels kreeg de prijs voor de strijdlustigste renner. Het klassement van de vierde etappe van Roubaix naar Rouaan over 230 km luidt: 1. Bruni (It.) 6.40.36; 2. Van Aerde (Belg.) z.t.; 3. Padovan (It.) 6.40.42: 4. Falaschi (It.) z.t.; 5. Desmet (Belg.) z.t.; 6. Voorting (Nelux) z.t.; 7. Van Est (Nelux) z.t.; 8. Dejouhannet (Centr. Z.-Fr.) z.t.; 9. Darrigade (Fr.) z.t.; 10. Campillo (Sp.) z.t.; 11. Picot (W.Z.W.) z.t.; 12. Fevero (It.); 13. ex aequo: alle overige ren ners (uitgezonderd de Deen Retvlg en de Oos tenrijker Durlacher, beiden van de Internat, ploeg). De tijd van allen (dus ook van de overige leden der Nelux-equipe) was gelijk aan die van Padovan: 6.40.42; 117. Retvig 6.42.09 en 118. Durlacher 6.48.36. Het algemeen klassement na de vierde etap pe is: 1. Cazala (Fr. Nat.) 24.50.20; 2. Gauthier (Centr. Z.-Fr.) 24.50.47; 3. Vermeulin (Parijs N.O.-Fr.) 24.52.02; 4. Annaert (Par. N.O.-Fr.) 24.52.05 5/6. Picot (W.Z.W.-Fr.) en Schellem- berg (Zwitserl.) 24.52.16; 7. Desmet (België) 24.52.21; 8. Pauwels (België) 24.52.35: 9. Sta blinski (Fr. Nat.) 24.52.48; 10. Batista (Intern, pl.) 24.53.47; 11. Darrigade (Fr. Nat.) 25.00.50; 12. De Groot (Nelux) 25.01.21; 13. Bahamontes (Sp.) 25.01.37; 14. Fabbri (It.) 25.01.51: 15. ex aequo: Graf (Zwits./Duitsl.), Bergaud (Centr. Z.-Fr.), Van Est (Nelux) en De Bruyne (Belg.), allen 25.01.56; 19. Dejouhannet (Cent. Z.-Fr.) 25.02.04 20 Favero (It.) 25.02.06; 24. ex aequo Kersten (Nelux) en Kool (Nelux), beiden 25.02.23; 31. ex aequo: Rivière (Fr. Nat.), Bal dini (It.), Anquetil (Fr. Nat.), Robinson (Int. ploeg). Gaul (Nelux), Ernzer (Nelux), Bobet (Fr. Nat.) en enkele andere renners, allen 25.03.06; 45. ex aequo (o.a.) Bolzan (Nelux), Geminiani (Fr. Nat.) en Damen (Nelux), allen 25.03.25: 66. ex aequo (o.a.) De Jongh (Nelux) 25.03.39 83. ex aequo: Van den Borgh (Nelux) en Brankart (Belg.) beiden 25.04.15; 85. ex aequo (o.a.) Voorting (Nelux) 25.04.21: 90. ex aequo (o.a.) Schmitz (Nelux) 25.04.42. Nog 118 renners nemen aan de strijd deel. Het algemeen ploegenklassement werd na de vierde etappe: 1. Frankrijk Nationaal (Ca zala Stablinski, Darrigade) 74.43.58; 2. België (Desmet, Pauwels, De Bruyne) 74.46.52: 3. Pa rijs N.O.-Frankrijk (Vermeulin, Annaert, Pa- vard) 74.47.13; 4. Centraal Z.-Frankr. 74.54.47; 5. Zwitserland/Duitsl. 74.57.18; 6. West-Zuid- West-Frankrijk 74.57.58; 7. Internationale ploeg 74.59.59; 8. Nelux (De Groot, Van Est, Kersten) 75.05.04; 9. Italië 75.06.07; 10. Spanje 75.06.53. Het algemeen puntenklassement (de groe ne trui") na de vierde etappe luidt: 1. Darri gade (Fr. Nat.) 139 pnt.; 2. Favero (It) 117 pnt.; 3. ex aeque: Bruni (It.) en Cazala (Fr. Nat.) 108 pnt.; 5, Dejouhannet (Centr. Z.-Fr.) 105 pnt.; 6. Van Aerde (Belg.) 102 pnt.; 7. De Groot (Nelux) 83 pnt.; 8. Gainche (W.Z.W.-Fr.) 81 pnt.; 9. Annaert (Parijs N.O.-Fr.) 80 pnt.; 10. Desmet (Belg.) 75 pnt.; 11. Picot (W.Z.W.- Fr.) 71 pnt.; 12. Van Est (Nelux) 69 pnt.; 13. Schellemberg (Zwits./Duitsl.) 61 pnt.; 14. ex aeque: Padovan (It.) en Meneghini (Parijs N.O.-Fr.) 60 pnt.; 22. Voorting (Nelux) 41 pnt. In verband met de plaatsing ex aequo van het gehele peloton werden in deze etappe slechts aan de eerste twaalf renners punten toegekend. Het dag-ploegenklassement van de vierde luidt: 1. Italië 20.01.00: 2. België 20.01.30; 3. ex aequo: alle overige teams in 20.02.06. Van Est kreeg in de vierde etappe de pre mie voor de strijdlustigste renner. De jury kende hem 73 punten toe, Bruni kreeg 14 pun ten en Cestari 2 punten. De 40.000 francs voor de meest onfortuinlijke renner in deze etappe werden toegewezen aan Anastasi, die na een valpartij werd uitgeschakeld. Christine Trumanhet Engelse meisje dat zaterdag zo verrassend werd uit geschakeld voor de titel in het dames enkelspel in Wimbledon. Italiaanse reus Orlando Sirola de baan. Na 71 games had hij Sirola op de knieën gekregen en hij had niet alleen tegen zijn tegenstander gevochten, doch tevens te gen een onwillige spier in zijn linker dij been, die hem vooral in de laatste set hinderde. De gebroeders Ulrich zijn van het toneel verdwenen. De als kampioen gedoodverf de Alex Olmedo. won zonder moeite van Torben in straight sets: 6-3, 6-3, 6-2 en de Australiër Emerson was" degene; die Jör- gen Ulrich een nederlaag had toege bracht: 7-9, 6-3, 10-8, 6-1. Dat Fredy Marinkelle en Hans van de Weg het tegen het als nummer één ge plaatste paar Yola Ramirez-Billy Knight niet zouden kunnen bolwerken stond als een paal hoven water. De Mexicaanse en de Engelsman hadden slechts 15 minuten voor de eerste set (6-1) nodig. Toch hebben onze landgenoten van zich afgebeten. Vooral in de tweede set, die bij slecht licht werd gespeeld, gaven zij goed par tij. Fredy Marinkelle buitte haar lengte aan het net uit. He Nederlandse paar slaagde er zelfs in vier punten te scoren. Toen Hans van de Weg zijn servicegame verloor (het was de 9de van de tweede set) was het gebeurd: 6-1, 6-4. Marian Moritz en Piet van Eysden wa ren, zoals te verwachte:, was, te zwak voor Edda Buding, die samen met Krish- nan speelde. De onervaren Marian Mo ritz werd herhaaldelijk door de tegenstan ders bestookt en met 6-0, 6-2 ging de partij voor onze landgenoten verloren. Golf Het Nederlands golfkampioenschap voor dames is gewonnen door mej. Van Hoey Smith. In de finale won zij van mevr. Van Driehuizen met 2 up. De resultaten van de halve finale waren: mevr. Driehuizen won met 4 en 2 van mevr. Eschauzier en mej. Van Hoey Smith zegevierde met 1 up over mevr. Waller. De Fransman Raymond Kopa zal ko mend seizoen waarschijnlijk niet meer voor Real Madrid spelen. De bestuurders van de Madrileense club zijn gezwicht voor de supporters.... De moeilijkheden voor Real begonnen nadat bekend werd dat Kopa na de beëindiging van het con tract met de Europees kampioen (in 1960) weer naar de Franse topploeg Stade de Reims zal terug gaan. Voorzitter Berna- beu en secretaris-penningmeester Sapor- ta vreesden incidenten en zochten naar een oplossing. Kopa schijnt nu voor de keuze te staan om vóór 8 juli aan Real een fors bedrag te betalen en daarmee zijn „vrijheid" (voor een onmiddellijk contract met Reims) te kopen, of na die datum voor een jaar in dienst te komen van de Belgische kampioen Anderlecht, die Real een ac ceptabele aanbieding heeft gedaan. In het eerste geval zou Reims bovendien in Ma drid een vriendschappelijke wedstrijd te gen Real moeten spelen. De Fransman heeft over de kwestie zaterdag een on derhoud gehad met de heer Saporta. Het merkwaardige is, dat Anderlecht Kopa niet zal kunnen opstellen in compe titiewedstrijden, aangezien in België daar toe een buitenlander tenminste twee jaar in het land woonachtig moet zijn. Wel kan Anderlecht de Fransman laten mee spelen in vriendschappelijke wedstrijden en duels voor de Europese voetbalbeker. In Brussel verwacht men daarvan kenne lijk voldoende revenuen om de ongetwij feld hoge transfersom verantwoord te doen zijn. TYBB heeft gisteren het laatste kansje op promotie behouden. De Haarlemmers haalden namelijk het stoute stukje uit het reeds kampioen en nog ongeslagen zijnde Excelsior '20 in eigen huis met 3-2 te kloppen. Winnen de Haarlemmers aanstaande zondag van Overmaas en ver liest HION van Excelsior, dan zijn er weer drie kanshebbers met vijf punten, namelijk Overmaas, HION en TYBB. Geheel in tegenstelling tot de voorgaan de wedstrijden startte TYBB gisteren in Schiedam tegen kampioen Excelsior met een open aanvalsspel, dat reeds na tien minuten resulteerde in een treffer van Van de Vlugt. Lang duurde de vreugde echter niet, want vijf minuten later was de stand al weer gelijk. De snel en „di- rekt" spelende Haarlemmers stichtten echter keer op keer gevaar in de Schie- damse defensie. Het verwonderde dan ook niemand dat Blom zijn club aan een ver diende 3-1 voorsprong hielp. Deze twee treffers van de snelle rechtsbuiten dei- Haarlemmers bleken voldoende om nog een kans op promotie te behouden. Want wat de uitstekend spelende Schiedammers ook probeerden, verder dan een 3-2 score kwamen zij niet. De wedstrijd van TYBB tegen Overmaas wordt op het EDO-terrein gespeeld en be gint. evenals de ontmoeting HIONEx celsior, om half zeven. Aangezien Sportclub Irene zondag met 3-0 won van Esca en dus laatstgenoemde club ook is uitgespeeld, is Gouda amateur kampioen van Nederland. De eindstand van de kampioenscompe titie luidt: 1. Gouda 4 2 1 1 5 10-8 2. Sp.cl. Irene4 2 0 2 4 7-5 3. Esca 4 1 1 2 3 9-13 Automobilisme De zestiende damesrit van de KNAC zaterdag gehouden met de Efteling in Kaatsheuvel als begin en eindpunt is gewonnen door mevrouw G. G. Heiden- dahl-IIartog (Loosdrecht) en mevrouw I. G. C. de Fouw-Niekerk (Oegstgeest) met Peugeot 403. Zij liepen niet meer dan tien strafpunten op in deze kaartleesrit, die ging over een afstand van 112 km. Alle andere equipes kregen aanzienlijk meer strafpunten, zodat de eindbeslissing niet behoefde te komen van de ex aequo-proef, waarmee dit zeer plezierig verlopen eve nement werd besloten. Die proef bestond erin, dat de bestuur sters geblinddoekt een slalom moesten rijden op aanwijzingen van hun kaart lezeressen, die een citroen in elke hand kregen om te voorkomen dat zij zouden meesturen. De verdere uitslag was: 2. mevr. A. M. IJssennager-Westerling (Nieuw-Loos- drecht) en mevrouw B. Overtoom-Grol- lenberg (Amsterdam) met Karmann Ghia. Door een verdiende 75 zege op HKV in Den Haag, behaalde Rohda uit Amster dam de hoogste korfbaltitel. Voor circa 2000 toeschouwers hebben HKV en Rohda een zeer enerverende wedstrijd gespeeld, die door inproduktief spel der Hagenaars in de eerste helft verdiend is verloren. Im mers, toen had HKV, met de felle wind meespelend, ongetwijfeld een 42 voor sprong moeten nemen. Doch slecht schie ten deed de rust met 33 ingaan. Korfbal HKV nam reeds na enige minuten door Van Krieken de leiding, doch even later speelde Annie Bekker zich keurig vrij, het geen 11 betekende. Onmiddellijk hierna schoot Troost in volle ren in de korf, het geen 21 voor HKV betekende; Troost raakte hierbij geblesseerd en moest worden vervangen. Uit een strafworp bracht J. van Amers foort de stand wederom in evenwicht (22); doch nog voor de rust trof HKV door Ciere voor de derde keer raak (23). Reeds dacht iedereen, dat hiermede de rust zou intreden, doch 2 seconden voor de rust kogelde H. ten Have van zeer grote afstand alsnog de gelijkmaker in de korf. Na de rust was in 5 minuten de stand ge wijzigd van 3—3 in 4—4, omdat beide ploe gen indirect uit een vrije worp scoorden: voor HKV deed dit aanvoerder Zwaanswijk en voor Rohda was dit eveneens de aan voerder, K. v. Lunteren. De strijd werd daarna zeer enerverend, want ieder doelpunt, dat nu nog zou ko men, was zeer kostbaar. De Rohda-speler J. van Amersfoort, die dit seizoen zeer schotvaardig is, scoorde daarne 2 goals, waarvan één uit een strafworp (6—4). Toen Ciere vlak daarna de achterstand tot 65 verkleinde, bleek alles nog mogelijk. Doch HKV vocht tegen zijn onmacht om uit vrije kansen te scoren. Vijf minuten vóór het einde viel de be slissing; de jonge Rohda-speler P. van Beugen verhoogde de score tot 75, het geen tevens de genadeslag voor HKV was. Rohda handhaafde deze 75 stand en was daarmede korfbalkampioen 1958/'59 van Nederland. Jeugdkorfbaltocrnooi „Aurora" De winnaars waren: Afd. A: 1. Haarlem; 2. Aurora; 3. Ooster kwartier. Afd. B: 1. Haarlem; 2. Aurora; 3. Nieuw Flora. Afd. C: 1. Aurora; 2. Sport Vereent; 3. Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7