C.N.V.Eerst de lonen verhogen, dan komen de huren aan de beurt Wrijving over stemrecht van de Westberlijners OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT K.A.B.: Voor een vrijere loonpolitiek blijft vrijwel geen ruimte over HET WEER Nog geen volkomen overeenstemming tussen Nederland en West-Duitsland Sukarno kondigt bij terugkeer „definitieve stappen" aan Kinderen gered Adenauers paladijn Schroder betwist de geldigheid der Westberlijnse stemmen Plannen voor hotel aan Wagenweg in Haarlem nemen vaste vorm aan Schravendijk VAKBEWEGING HEEFT CRITIEK OP REGERINGSNOTA Blindentuin in Wenen door opzienbarende ontdekking Morgen opklaringen India weigert erkenning van regering van de Dalai Lama Het woord is aan In de krant van heden ejore ijou vmj Hij ontkent als een dictator te zullen optreden I. C. HAAN Luchtmacht koopt twaalf „Friendships" 73e JAARGANG No 295 DINSDAG 30 JUNI 1959 504e JAARGANG No 143 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. TeL 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zowel de verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond als het dagelijks bestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging hebben hun oordeel gegeven over de jongste nota van de regering, waarin deze haar plannen ten aanzien van haar sociaal-economisch beleid heeft bekendgemaakt. De Verbondsraad van het C.N.V. is van mening, dat het geen aanbeveling verdient de algemene maatregelen op het gebied van de huren en de melk reeds per 1 januari 1960 in te voeren. De argumenten, waarmee de regering de af wijking van het S.E.R.-advies inzake de datum van ingang bepleit, hebben de verbondsraad van het C.N.V. niet overtuigd. Nadat gedurende ongeveer twee jaar een loonstop heeft bestaan dient volgens het C.N.V. thans de mogelijkheid te worden geschapen om de lonen te herzien, vóórdat de woninghuren en de melkprijs worden verhoogd. Indien de regering om technische of administra tieve redenen afwijking van de door de S.E.R. bepleite datum van 1 april gewenst acht, komt, naar de mening van het C.N.V., een verschuiving naar een later tijdstip, bijvoorbeeld 1 juli 1960, meer in aanmerking dan een vervroeging, mede, omdat de regering de datum van 1 juli 1960 noemt als uiterste datum, waarop een verbetering in de lonen zal kunnen plaats hebben. Gelijkmatige huurverhoging De verbondsraad van het C.N.V. juicht het toe, dat de regering in plaats van een verhoging met maximaal gemiddeld 25 pet. van de huren de voorkeur geeft aan een verhoging met 20 pet. De raad wijst er evenwel op, dat S.E.R. heeït gepleit voor een naar gemeenteklassen gediffe rentieerd percentage, evenwel resulterend in een gelijk nominaal bedrag. De regering voert geen enkel argument aan, dat tegen deze oplossing zal pleiten, aldus het C.N.V., dat dan ook van oordeel is, dat de huurverhoging voor alle ge meentenklassen nominaal gelijk dient te zijn, mede om te voorkomen, dat de ge- meenteklasse-afstand opnieuw zal worden vergroot. Het C.N.V. blijft voorts van mening, dat alle woningen, gebouwd vóór 1918, die een lagere huur doen dan f 50.- per maand in de eerste gemeenteklasse en f 30.- per maand in de vijfde gemeenteklasse, in be ginsel dienen te worden uitgezonderd van de huurverhoging. De verbondsraad acht op de gronden, uiteengezet in het S.E.R.- advies, geen aanleiding aanwezig, zoals de regering dat voorstelt, deze grenzen te verlagen tot, f9.- respectievelijk f6.- per week. Melk niet 4, maar 3 cent duurder De verbondsraad van het C.N.V. blijft ook de voorkeur geven aan een geleide lijke afschaffing van de consumentensub sidie op melk boven een afschaffing in eens. Deze consumentensubsidie dient, volgens het verbond, niet zoals de rege ring doet, op vier cent per liter te worden gesteld, doch op drie cent. De verbonds raad wil zich de bevoegdheid voorbehou den op de kwestie van de subsidiebedra gen terug te komen, zodra de in uitzicht gestelde nota inzake het landbouwbeleid is verschenen. Met de regering is de verbondsraad van oordeel, dat de huurbijslag 1957 in elk ge val in de collectieve contracten en loon regelingen dient te zijn verwerkt vóór het tijdstip, waarop een nieuwe bijslag wordt verstrekt ter compensatie van de huur verhoging 1960. Het overheidspersoneel De raad blijft van oordeel, dat het ge meentenklassenverschil zo spoedig moge lijk dient te worden opgeheven. Met be vreemding heeft de verbondsraad kennis genomen van het feit, dat de regering, zonder de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenax-enzaken te hebben geraadpleegd, reeds een voorlo- In de Oostenrijkse hoofdstad hebben de blinden een eigen tuin, waar zij met hun stok langs verhoogde kanten de paden kunnen vinden en zonder enige hulp het pad kunnen houden. Bij iedere plant is een beschrijving in brailleschrift opgesteld. pig standpunt heeft ingenomen met be trekking tot de voor het overheidspersoneel te volgen loonpolitiek. Naar zijn mening had dit pas dienen te geschieden na raad pleging van de in het rijksoverleg verte genwoordigde centrales van ovei-heidsper- soneel. De raad zegt verheugd te zijn over het voornemen van de regering de belasting druk voor ongehuwden te verminderen. Ten slotte meent de verbondsraad, dat een ernstig beroep op de regering dient te worden gedaan om alsnog zowel prin cipieel als praktisch de mogelijkheid te scheppen tot een werkelijke bedrijfstaks- gewijze loonvorming. Eveneens doet de raad een beroep op het georganiseerde bedrijfsleven zelf om in het bedrijfstaksgewijze overleg de no dige zelfbeperking in acht te nemen. K.A.B.: Vrijere loonpolitiek- in-theorie „Van een arbeidersaandeel in de na de bestedingsbeperking weer toegenomen welvaart vóórdat er een nieuwe huurver hoging komt, is vrijwel geen sprake. De vooruitzichten voor een vrijere loonpoli tiek zijn uitermate gering, zo niet nihil te achten". Dit zijn twee van de conclusies waartoe het dagelijks bestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging kwam na bespreking van de regeringsnota. „Oppervlakkig en op korte termijn ge zien bevat de nota wel enkele aantrekke lijke punten. Met name lijken de compen saties aan de ruime kant en deze kunnen aanvankelijk zij het niet voor allen enig voordeel bieden, aldus de K.A.B. Zij meent echter dat de nota duidt op een beleid, dat in theorie wel een vrijere loonpolitiek in uitzicht stelt, doch dat in werkelijkheid dooi- huurverhoging en melkprijsstijging primair te stellen een zodanig beslag op de ruimte legt, dat voor een effectieve vrijere loonpolitiek hoege naamd geen ruimte overblijft. Vrees voor prijsstijging De K.A.B. is bovendien van oordeel, dat door de bij algemene maatregel op één datum gestelde intreding van aanzienlij ke stijgingen van d^ bedrijfslasten tevens een prijsstijging te verwachten is. Hier tegen heeft zij hetzelfde bezwaar als te gen een algemene loonronde Daarom vreest zij. dat de aanvankelijk geringe voordelen voor de werknemers spoedig zullen verdwijnen. Voor deze vorm van een zogenaamde vrijere loonpolitiek wenst het dagelijks be stuur van de K.A.B. geen enkele verant woordelijkheid te dragen. Het staat na melijk op het standpunt, dat van een pro- duktiviteitsbevorderende en stimulerende loonpolitiek voor de eerstkomende jaren, naar het zich laat aanzien, niet veel te recht zal komen. De verantwoordelijkheid voor deze poli tiek ligt, volgens het dagelijks bestuur van de K.A.B., primair bij de regering en de volksvertegenwoordiging. De K.A.B. zal zich onder de huidige omstandigheden alle vrijheid moeten voorbehouden om in overleg met de andere vakcentralen de belangen van de werknemers te beharti gen. Aangezien het in de regeringsnota uit gestippelde beleid van de regering wijst op een totaal ander loonbeleid dan de K.A.B. met de door haar verdedigde vrijere loon politiek voor ogen staat, zal het uitgebrei de verbondsbestuur nog in de lcop van de ze week bijeenkomen om zich nader op de situatie te beraden. Advertentie Voorbij is de tijd van voetklachten. Tijdig genoeg om üw kinderen deze ellende te be sparen is een van de grootste schoenenfa brieken van ons land: de Hollandia fabriek, met een baanbrekende uitvinding gekomen. Hollandia Cema Patent schoenen, speciaal voor groeiende voeten ontworpen. Buigzaam als de voetzool zélf, en buitengewoon sterk (zo'n half jaar garantie op de zolen bijvoor beeld is geen kleinigheid). Alle jongens- en meisjesvoeten in de maten 28 t/m 43 groeien er veilig in tot sterk en gezond. De prijzen (vanaf 15.90) liggen uit zonderlijk laag voor schoenen waar zóveel wetenschappelijk werk, zóveel zorg en toe wijding aan is verleend als aan deze Hol landia Cema Patent schoenen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking en plaatselijk buien, maar mor gen ook opklaringen. Matige, tijdelijk nog krachtige wind tus sen west en noord. Aanhoudend koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze Haagse redacteur) De berichten omtrent de goede voort gang welke bij de besprekingen over de tussen Nederland en West-Duitsland han gende geschilpunten is geboekt, hebben uiteraard aanleiding gegeven to* specula ties omtrent het lot van Elten en Tuddern. Van bevoegde zijde heeft men er ons ech ter op gewezen, dat dit in het huidige sta dium van het overleg niet alleen prema tuur, maar ook onjuist is. De taak der onderhandelingscommissies bestond in het wederzijds afronden van vele punten waax-op men tot overeenstemming wil ko men, zoals de vei-goeding van de aan de slachtoffers der Duitse bezetting toege brachte schade, de vergoeding voor de zo genaamde Auslandbonds, de verkaveling der landerijen in het grensgebied, de af watering van grensrivieren, de afbakening van de grens in het gebied van Dollart en Eems en het toekomstige beheer van het daar in te polderen land. De eventuele teruggave van Eltèn en Tuddern maakt dus deel uit van dit ingewikkelde onder handelingspakket. Met het oog op de in ventarisatie van de over en weer levende verlangens nemen commissies de situatie in de grensgebieden op om tot een afwe ging van de wederzijdse belangen te ko men. Daarbij moet men in het oog houden, dat bij dit soort onderhandelingen gedeel telijke overeenstemming geen effect sor teert: men zal het op alle punten eens moe ten worden en anders verandei-t er niets. De onderhandelingsdelegaties zijn nu met hun arbeid zover gevorderd, dat zij bin nenkort aan hun ministei-s rapport kunnen uitbx-engen. Daartoe zal men deze week weer in Bonn vergadei-en. Het is aan te nemen, dat er ook in deze laatste fase nog geen absolute overeenstemming zal worden bei-eikt. Een ontmoeting tussen de ministers Luns en Von Brentano wordt dan ook niet onwaai'schijnlijk geacht. De beslissing of al of niet tot een ak koord zal worden gekomen, behoudens goedkeuring door de Staten-generaal, ligt bij de ministerraad. Behalve de minister van Buitenlandse Zaken zullen ook diens ambtgenoten van Financiën en van Ver keer en Waterstaat een belangrijke stem in het kapittel hebben. NIEUW DELHI (UPI) De Indische regering heeft vandaag officieel haar wei gering bekendgemaakt een Tibetaanse re- gei'ing-in-ballingschap onder leiding van de Dalai Lama te erkennen. De jonge god koning verklaarde onlangs op een pers conferentie dat de zetel van de Tibetaan se regering daar is waar de Dalai Lama is. W olf f en Deken Het zijn de besten, die zich beteren. In het Kurhaus te Scheveningen heeft minister-president De Quay namens de Nederlandse regering een diner ao.ngeboden aan zijn Australische ambtgenoot, de heer R. Menzies, die met zijn echtgenote een tweedaags bezoek aan Nederland brengt (Van onze correspondent in Berlijn) Te elfder ure heeft een oud probleem aanleiding gegeven tot nieuwe felle dis cussies over de verkiezingen voor het Westduitse presidentschap, die hier mor gen zullen worden gehouden. In een brief aan Bondsdagpresident Gerstenmaier deelde minister van Binnenlandse Zaken Schroder gisteren mee, dal de 43 West berlijnse kiesmannen in de Bondsverga dering eigenlijk geen kiesrecht bezitten. In West-Berlijn zelf heeft deze brief van Schroder, die geldt als de trouwste aan hanger in het kabinet van bondskanselier Adenauer, aanleiding gegeven tot ont stemming. Het stemrecht der Beidijnse kiesmannen is reeds lang omstreden. In de Bondsdag te Bonn hebben de Berlijnse afgevaardig den geen stemrecht. Van C.D.U.-zijde is enkele maanden geleden gezegd, dat de 43 Bei-lijnse kiesmannen geen recht hebben op normale deelneming aan de presi- dentsvei-kiezingen, mede omdat Berlijn nog altijd de vier mogendhedenstatus heeft. In 1954 werd dit stemrecht ook om streden. Toen gaf de bondsdagvoorzitter Ehlers de Berlijners wel het stemrecht, maar liet hun stemmen apart tellen, waar na hij ze gewoon bij de overige voegde. Heuss werd toen in de eerste i-onde geko zen, zonder dat de Berlijnse stemmen van invloed waren op de uitslag. Thans is de situatie anders: een C.D.U.- ovei-winning voor presidentskandidaat Lübke^ is in de eerste en tweede ronde, wannéér het erom gaat een meerderheid van 520 van de 1.038 stemmen te behalen uitgesloten. Nu zijn er van de 43 Ber lijnse stemmen 24 van de S.P.D. afkom stig, zestien van de C.D.U. en drie van de F.D.P. Dat zou neerkomen op tenmin ste 27 stemmen tegen Lübke. Gerstenmaier Advertentie Voor de handel: N.V. v/h GEER. PETERS N.Z. Voorburgwal 2 Amsterdam-C. pag. K.A.B. en C.N.V. over loonvorming 1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Kwartaalrapport der E.E.G2 Van Dag tot Dag 3 O O Op de Praatstoel3 Beurs 4 Uit Stad en omgeving 4, 5, 11 Agenda 7 Radio en Televisie7 Feuilleton7 Sport9 Examens 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S heeft zich van deze rekenarij onlangs niets aangetrokken en de Berlijners het gewo ne kiesrecht gegeven: hun stemmen zul len niet als in 1954 apart geteld worden en hun stembiljetten zullen evenmin in aparte stembussen geworpen dienen te worden. Animositeit Sclrröders brief aan Gerstenmaier heeft tot heftige kritiek in de Westduitse bladen geleid. In Berlijn verklaarde bui-gemees- ter Brandt gisteren voor de pers, dat zijn stad, ondanks de scheiding, toch de hoofd stad van Duitsland is en tot de bondsrepu bliek behoort op grond van het economi sche, het monetaire en het rechtsstelsel. Van Oostduitse kant heeft men tot dus ver de presidentsverkiezingen geen hin derpaal in de weg gelegd. De kiesmannen die per trein of auto naar Berlijn zijn ge komen werden door de Oostduitse douane- en grenspolitiebeambten aan de Oost- Westduitse grens beleefd en snel behan- In het weekprogramma van de Stichting Haarlems Bloei wordt gemeld, dat de plan nen voor een modern hotel met twee honderd bedden aan de Wagenweg vaste vorm hebben aangenomen dankzy de vast houdendheid van de promotors. Nader vernemen wy, dat dezer dagen een oriënterende vergadering is gehouden door de zakelijk by het project geïnteres seerden. Daarbij is besloten, dat men thans eerst zal nagaan in hoeverre het plan financieel te verwezenlijken is. Als naam voor het op de hoek van de Wagenweg en de Westelijke Randweg te bouwen hotel is „Lastrada" genoemd. De gemeente Haarlem heeft de optie, die de initiatiefnemers op het terrein aan de Wagenweg hadden, en die in het begin van de maand juni afliep, verlengd. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 51 TUIN- en LIGSTOEL PARASOLS TUIN- en KAMPEERSTOELEN Verstelbare ZONNEBEDDEN SUNNY SEAT en andere mei-ken. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 ITALIAANSE MOHAIR VESTEN 39.75 deld. Het kabinet-Adenauer komt op een andere manier: niet per trein of auto, maar in een vliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht. De Oostduitsers zijn van plan tijdens de verkiezing een politieke bijeenkomst in Oost-Berlijn te houden. (Reuter) Dé vertraging bij de con trole van het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland bij Babelsberg is in de vroege ochtenduren van dinsdag opge heven. Maandagavond stonden op een ze ker ogenblik 180 vrachtauto's bij de post te wachten. Advertentie Complete meubilering - Opgericht 1833 Laat tijdens uw vakantie uw MATRASSEN OPMAKEN EN BIJVULLEN Barteljorisstr. 39-41 - Haarlem - Tel. 10250 DJAKARTA (Reuter/AFP) President Sukarno is maandag van zijn reis om de wereld in Djakarta teruggekeerd. Hy ver klaarde by aankomst, dat hy niet van plan is als een dictator op te treden. Hij zal zich bij een besluit over de kwestie van terug keer tot de grondwet van 1945 uitsluitend baseren op de wensen van de meerderheid van het volk, zo verklaarde hij. Aan de vooravond van zijn vertrek uit Indonesië, op 22 april, had de president de grondwetgevende vergadering gevraagd een terugkeer tot de revolutionaire grond wet goed te keuren, doch bij drie stemmin gen in het parlement werd niet de vereiste meerderheid van twee derde behaald, zodat de kwestie nog niet is geregeld. Er waren meer veiligheidsmaatregelen dan ooit tevoren getroffen om incidenten te voorkomen. Gehelmde militairen door zochten alle huizen langs de route van het vliegveld naar het paleis. Op het vliegveld werd Sukarno verwelkomd door de leden van het kabinet en alle territoriale com mandanten, die in Djakarta confereren over de politieke en economische toestand. Er was een grote menigte, die hem geest driftig ontving. Tot in de paleistuin verzamelde Djakar- tanen zeide het Indonesische staatshoofd, dat hij binnen enkele dagen definitieve stappen zal nemen om de vraagstukken van het land op te lossen. De menigte had spreekkoren gevormd en vroeg Sukarno „krachtige stappen te nemen". Sukarno zeide voorts, dat tijdens zijn afwezigheid berichten uit Indonesië door „imperialis tische" kranten waren overdreven en dat het een „leugen" is te zeggen, dat Indone sië ineenstort. „De republiek Indonesië zal op de been blijven", zo zei hij. In gezaghebbende kringen is, volgens Reuter, de verwachting uitgesproken, dat Sukax-no binnen twee weken bij de creet de „geleide democratie" zal invoeren, overeenkomstig zijn plannen. Dat zou be tekenen het optreden van een nieuw parle ment, waai-van de leden voor een deel zouden zijn gekozen, voor een deel zouden worden benoemd. Onder meer zouden 35 Tussen de vliegtuigenfabriek Fokker en het Directoraat Materieel Luchtmacht is over de aankoop van twaalf F-27 vliegtui gen overenstemming bereikt. Van deze twaalf toestellen zullen er drie in normale passagiersuitvoering worden gebouwd en negen als vrachtvliegtuigen. vertegenwoordigers van de gewapende macht in dit pai-lement zitting hebben. Het huidige kabinet, dat geleid wordt door ir. Djuanda, zal, naar woi-dt verwacht aftreden om plaats te maken voor een pre sidentieel kabinet. Volgens politieke kringen zal het voor de bezetting van de post van ministei'-presi- dent in dit kabinet gaan tussen ir. Djuan da, de huidige minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, en de vice-vooi-zitter van de Nationale Raad, Ruslan Abdulgani, de eerste politieke adviseur van de presi dent, wien het plan voor geleide democi-a- tie wordt toegedicht Inbrekers, die blijkbaar geen begin nelingen in het „vak" zijn, hebben in het kantoor van de Nederlandse Reis- vereniging in Den Haag de brandkast met snijbranders opengesneden. Zij maakten voor honderdduizend gulden aan deviezen en reischeques buit.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1