Elektronisch brein regelt het verkeer in Baltimore Dr. Busia, oppositieleider in Ghana, week uit naar ons land Slagen vrijere loonvorming hangt af van bedrijfsleven en vakbonden Mechanische ogen kijken in de straten Amsterdamse Beurs Herziening van leraren salarissen in studie Concours-hippique in Lisse Hammarskjoeld in Cairo: Nasser zet zich schrap Staking bij de Air France Israels parlement verwerpt een communistische motie Juni was natter dan normaal in het noordoosten van het land Duitse rechtbank beslist: Ex-SS'er Polak zal niet vervolgd worden Aantol inwoners gestegen in Noordholland Kerkelijk Nieuws Uitnodiging voor het geven van gastcolleges in Den Haag en Leiden nog niet aanvaard Examens VOORZITTER C.B.T.B. Gevangenen breken haven staking op Ceylon Overstroming in Columbia eist tientallen levens Tweehonderd slachtoffers bij watersnood in China Ontslagen in Argentinië Neger en blanke schuldig bevonden aan aanranding De beurs van gisteren WOENSDAG 1 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT t (Van onze correspondent in Washington) Baltimore is, ruim genomen, een stad met een miljoen zevenhonderdduizend in woners. De straten in de binnenstad zijn vrij smal en enkele jaren geleden was het een vervelend karwei om onderweg van Washington naar New York pei auto dat centrum van Baltimore door te komen. Sedert anderhalf jaar is dat geen probleem meer: het voortvarende stads bestuur van Baltimore heeft een tunnel laten aanleggen onder de haven en men kan zijn rijtijd van Washington naar New York met ongeveer een half uur bekorten door gebruik te maken van deze tunnel alsmede van de prachtige verkeerswegen, die om Baltimore heen zijn aangelegd. Men betaalt voor deze omweg veertig dol larcent extra, maar men behoeft dan voor geen enkel verkeerslicht te stoppen. Bal- timore heeft het voordeel, dat het verkeer in de binnenstad dertig percent minder druk is geworden. Verkeersverbeteraars kunnen in Ameri ka echter slechts heel kort op lauweren rusten. Overal neemt het aantal auto's snel toe en bijna overal groeit de bevol king van de steden bijzonder sterk. Al heel spoedig na de opening van de haventunnel werd weer steen en been geklaagd in Bal timore's centrum. Henry A. Barnes, Baltimore's energie ke verkeersleider (een baan waarmee hij achttienduizend dollar per jaar verdient) besloot een stelsel in te voeren, dat men het modernste van het modernste kan noe men en dat de stad. vier en een half mil joen dollar kostte. De kern van het sys teem is een elektronisch brein Dit me chanische hersenwerk berekent om de zes minuten, dag en nacht, of Baltimore's verkeerslichten zo gunstig mogelijk zijn afgesteld. Dat elektronisch brein heeft zijn „ogen", overal in de stad. Stel bijvoorbeeld dat het vei keer in Chalesstreet, een van de hoofdstraten, op een gegeven tijdstip veel drukker wordt. Boven die straat hangen toestel len, die op het eerste gezicht op prulle- manden lijken, maar in feite „ogen" zijn. die tellen hoeveel auto's onderlangs voor bijrijden. Het ontgaat deze ogen niet, dat De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft op 15 juni een voor stel over een herziening van de salaris schaal toegezonden aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën. Dit voorstel heeft het ministerie verlaten twee dagen nadat een werkgroep uit de bijzondere commissies voor georganiseerd overleg aan de minister rapport over de salarisherziening had uitgebracht. De minister heeft dit geantwoord op hem door het Tweede-Kamerlid de heer Tans (P.v.d.A.) gestelde vragen. Op 28 januari 1959 werd in de vergade ring van de bijzondere commissie van ge organiseerd overleg voor het V.H.M.O. besloten, dat een werkgroep uit de bijzon dere commissiës voor georganiseerd over leg zou nagaan, welke technische moge lijkheden er bestonden voor een herzie ning van de salarisschaal en zou bereke nen, welke financiële consequenties daar aan zouden zijn verbonden. De werkgroep bracht een uitgebreid rapport uit, dat op 13 juni werd toegezon den aan de minister en aan de personeels vertegenwoordiging in de bijzondere com missie voor georganiseerd overleg voor het. V.H.M.O., het kweekschoolonderwijs en het nijverheidsonderwijs. De minister is zich ervan bewust, dat er opnieuw ongerustheid is ontstaan in de kring der leraren, doordat met de opstel ling van het rapport ruim vier maanden gemoeid waren. Degenen, die op de hoog te zijn van de ingewikkeldheid der sala risregelingen en van de moeilijkheden om de consequenties van bepaalde maatrege len voor andere takken van onderwijs en voor de gehele rijksdienst te overzien, zullen echter begrijpen, dat een dergelijke studie veel tijd kost. Over het rapport is inmiddels het nood- ■.akelijke interdepartementaal overleg ge mend. De minister stelt alles in het werk (m ondanks de vele andere problemen, lie om een zeer spoedige bespreking vra- :en op zeer korte termijn deze aange- 'egenheid in het kabinet te behandelen, '.odat het overleg in de bijzondere com- nissie zo spoedig mogelijk kan worden voortgezet. Op 5 juli zal in het gemeentelijk sport park in Lisse voor de eerste maal een •oncours-hippique worden gehouden. Op het programma staat onder meer de revanche-wedstrijd NederlandBelgië van de springruiters. Evenals bij de eerste wedstrijd tussen beide landen op 3 mei in Antwerpen, waar Nederland een ruime overwinning behaal de, zullen ook ditmaal de equipes bestaan uit tien senioren en zeven junioren. Iedere wedstrijd wordt in twee manches verreden en door een bepaald puntenstelsel worden de uiteindelijke winnende groepen aange wezen. Voor de Nederlandse junioren geldt deze wedstrijd tevens als oefening voor eventuele deelname aan het jeugdkam pioenschap in Londen. De deelnemende equipes zijn als volgt samengesteld: Senioren: België: mile C Carpentier (Os_ koma, Panicz), mile S. Thiry (Infernal, Timbad), J. Asselberghs (Robin des bois, Silver King), J. P. Seynaeve (Simple Si mon Bartender), mme Y. Smeets (Baro- lesse) en M. Hoffman (Effluvianne. Esti- bal b) Nederland: maj. W, F. K. Bischoff van -Teemskerck (Pocnolo), Itn. kol. mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann (Rodeo), E. A. J. v. d. Tuyn (Kokette), A. Ebben Schwarzdrossel, Grey Cat). W. Scheeren Baltimore, Berenice), A. J. M. v. d. Kar 'Ylone), mej. M. Koster (Axel) en J. van "iel (Heidgraefin). Junioren: België: mile F Thiry (Indica- -ice. La Galene), mile C. Warland (Car- lene), P. Vercoutere (Bel Air, Hopla) en 3. Verbeeck (Lulu, Admiral). Nederland: Marianne Eichholtz (Cape d'Or). Elske Mouw (Arjo, Shirley), Lance Huet (Grote Pooka), Rob de Jong (Sciabo- lone, Fluegelmaus), Rob Kouwenberg (Harro). er ineens veel meer auto's door de straat komen en zij geven dat door aan het cen trale hersenwerk. Op grond daarvan laat het brein de lichten, die het verkeer door Charlesstreet regelen, langer groen. Het verkeer dat deze straat wil kruisen moet dus langer wachten. Alleen indien er bij een kruising een auto staat te wachten om Charlesstreet te kunnen oversteken zal het licht nu en dan veranderen. Staat er geen auto, dan blijft het licht voor verkeer in de lengte van Charlesstreet voortdurend groen. Het brein heeft ook ogen om te kijken, hoe het staat met het verkeer in de dwarsstraten.. Deze superverkeersagent kan alle be langrijke straten tegelijk in het oog hou den en sneller dan enig mens beslissingen nemen om opstoppingen weg te werken. In sommige steden worden de tijden van de stoplichten veranderd op spitsuren of gedurende de nacht, maar Baltimore's verkeersleider reageert ook op de ver keerssituatie van het ogenblik. Alleen wanneer er iets mis gaat met de elektri citeit raakt het wonderbrein tijdelijk „buiten kennis". CAIRO (AFP-Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammars kjoeld. is te Cairo aangekomen voor be sprekingen met de regering van de Ver enigde Arabische Republiek over het vast houden van het Deense vrachtschip In- ger Toft, dat sedert 21 mei in Port Said ligt met een Israëlische lading. President Nasser heeft Israel er, voor Hammarskjoelds aankomst, van beschul digd dat het incidenten in het Suezkanaal uitlokt als onderdeel van een plan om in samenwerking met het imperialisme het Arabische nationalisme een slag toe te brengen. In een vraaggesprek met Al Ahram zegt Nasser, dat het internationale Zionisme Israel gebruikt als basis ter verwezenlij king van zijn droom voor een expansie van de Nijl tot de Eufraat. Israel speculeert er volgens hem op dat de V.A.R. niet op de steun van de Sovjet-Unie in de Veilig heidsraad kan rekenen. In het Westen, zo zei de president, wordt wel gesproken over Israels recht om van het Suezkanaal ge bruik te maken, maar van de plichten van het Palestijnse volk wordt niet gerept. Wij zullen ons niet laten beïnvloeden of laten bedreigen door wat er wordt gezegd. Wij zullen onze weg vervolgen, wat er ook moge gebeuren, aldus Nasser. PARIJS (AFP) Het Franse algemene vakverbond, en de rooms-katholieke en socialistische vakbonden hebben het grondpersoneel van de Franse luchtvaart maatschappij „Air France" opgeroepen vandaag van 14 tot 21 uur te staken. Het grondpersoneel eist een uniforme vakan tietoeslag van 35.000 franc Alleen de on afhankelijke vakbond heeft zich tegen de staking uitgesproken. Op 16 juni hadden de bonden reeds tot een soortgelijke sta king opgeroepen, doch de actie werd toen uitgesteld wegens nieuw overleg met de autoriteiten. JERUZALEM (Reuter/UPI) Het Is raëlische parlement heeft een communis tische motie van wantrouwen in de re gering van premier Ben Goerion verwor- nen met 57 tegen vijf stemmen bij 37 ont houdingen. Alleen de communisten stem den voor de motie, die was ingediend we gens de voorgenomen levering van Israë lische antitankwapens aan de Duitse hondsrepubliek. Het debat over Ben Goe- rions motie, waarin goedkeuring van de wapenleveranties aan Duitsland wordt ge vraagd, is vandaag voortgezet. Woordvoer ders van de twee linkse partijen in de coalitieregering hebben gisteren'verklaard dat zij tegen de regering zullen stemmen. Waarnemers verwachten dat de regerings motie alleen de steun zal krijgen van de .Mapai" en de rechtse algemene Zionisten- oartij, zodat Ben Goerion geen andere keus zou hebben dan aftreden. Het kabinet heeft een resolutie aanvaard, waarin op de coalitieDartijen een beroep wordt gedaan de omstreden leverantie te steunen of uit de regering te treden. De ministers zouden deze beslissing in het parlement moeten steunen, of hun portefeuille beschikbaar stellen. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mee dat de afgelopen maand juni tot de droge maan den moet worden gerekend, ofschoon het de laatste vijf dagen vrij veel heeft ge regend. In het noordoosten van het land was juni evenwel natter dan normaal. Daar hebben de laatste vjjf dagen nog omstreeks 50 mm regen gebracht, zodat in Groningen totaal in de gehele maand 77 mm. is gevallen tegen 53 mm. normaal. Het droogst was het in Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant en in het grootste deel van Limburg. Over het algemeen is evenwel ook daar juni 1949 droger geweest. Het aantal uren zonneschijn was in De Bilt groter dan tot dusver in deze eeuw ooit in juni was geregistreerd. Het bedroeg 301 tegen 218 normaal. De zon scheen 29 uren meer dan in juni 1940, de maand die tot nu toe de zonnig ste juni was geweest. De temperatuur was gemiddeld een weinig boven normaal. In De Bilt kwamen zeven (normaal vijf) zomerse dagen voor, maar ook kwam daar in drie nachten dicht bij de grond nog lichte vorst voor. LüNEBURG (Reuter) De districts rechtbank te Celle in West-Duitsland heeft de beslissing van een lagere rechtbank te Lüneburg om de Nederlandse ex-S.S.- man Willem Polak niet te vervolgen, be vestigd. De openbare aanklager te Lüneburg had de 44-jarige Polak beschuldigd van het neerschieten van drie Nederlandse verzetsstrijders in 1945 en medeplichtig heid aan het doodschieten van anderen. De rechtbank was evenwel van mening, dat verdachte het misdadige karakter van het executiebevel niet heeft kunnen vast stellen. Zij overwoog voorts, dat hij „zijn eigen leven en dat van familieleden in ge vaar zou hebben gebracht door het bevel niet uit te voeren." Polak ontsnapte in 19.52 uit de gevangenis van Breda en vluchtte naar West-Duitsland. Hij had le venslang. Een rechtbank in Celle heeft hef Nederlandse verzoek om uitlevering afge wezen, aanvoerend dat Polak misschien door zijn dienst bij de S.S. de Duitse na tionaliteit had verworven. Het aantal inwoners in Noordholland is in de loop van het vorig jaar gestegen van 2.014.446 tot 2.038 196. Het aantal mannen bedroeg op 31 december 1958 1.001.443 (op 31 december 1957 989.958) en het aantal vrouwen 1.036.753 (1.024.488). In de loop van het vorig jaar werden 19.832 jongens en 18 796 meisjes geboren. Er overleden 8 628 mannen en 7.470 vrouwen. Er zijn 11.204 m. meer geboren dan overleden en 11.326 vr.; in totaal dus 22.530. In Noordholland vestigden zich 53.313 mannen en 53.085 vrouwen en er vertrok ken 53 032 mannen en 52.146 vrouwen. Er vestigden zich 1220 personen meer dan er vertrokken. Het aantal inwoners van Amsterdam bedroeg op 31 december 1958 872.428 (vorig jaar 871.577): van Haarlem 168 863 (167.950): van Bennebroek 4.068 (4.071) een daling, doordat er meer personen vertrokken dan zich vestigden; van Beverwijk 34.249 (33.444); van Bloemendaa' 20.064 (19.844); van Haarlemmerliede en Spaarnwoude 4.382 (4.200); van Haarlemmermeer 42.702 (42.277); van Heemstede 25.886 (25.674); van Velsen 62.698 (61.246); en van Zandvoort 14.368 (13.761). Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Klundert (2de beroep) G. van Estrik te Nieuwland. Beroepen te Zutphen I. P. C. van 't Hof te Ritthem te Oosterwolde (Geld.) W. L. Tukker te Rotterdam. Aangenomen naar Zeist P. Klap te Le- mele naar Baflo J. var der Heide, vica ris te Windesheim. Bedankt voor Sint-Jo- hannesga-Delfstrahuizen D. van Boven te Tricht' (Betuwe). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Werkendam G. Blom te Meerkerk. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Treebeek D. Boschma, kand. te Haarlem. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Rozenburg W. Wieringa, kand. te Groningen. Haarlem. Voor het examen „lingerie" slaagden aan de school „Zusters O.L. Vrouw", Rijksstraat- weg367. in Haarlem-Noord: Anni Maas. Carla Dam, Bea v. Kordelaar, Suze v. Eijk, Greta Hoog land, Ina v. Bemmelen, Anny Heeremans, Anny v Staveren en Sonia Sieraard. - Voor het exa men „costuum" slaagden: Ria Adelaar. Maio v. Kiel, Willy v. Dijk, Bep Does, Tinny ten Haak, Anny Alders. Corrie Hartog. Nelly Devzen, Truus Thijssen en Henny Steijnen. Haarlem. Aan het R.K. lyceum voor meisjes ..Sancta Maria" te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium A: Mieke de Haas en Anneke Hokkeling. Gymnasium B: Liesbeth Stuifbergen. Joyce Thielsch en Oda Walta. Afge wezen een Kandidate. Haarlem. Aan het Lourens Costerlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-A: de heren P. van Baarn H. van Beekum. Th. de Cock P. van Dijk. H. Endlich. R. Goldt- help, H. Hanemaayer, J. van der Kuv, T. Schreu- der. B. Sninhoven, H. Verboom en R. Wee teling en de dames L. Baay. M. Boeschoten. H. Draak. H. v. Hensbergen, G. Lokman en O. Wilier. Haarlem. Aan de Hogere Burgerschool voor meisjes. Tempeliersstraat 6. Haarlem, zijn ge slaagd voor het eindexamen middelbare school voor meisjes: J. G. van den Bosch. B P. E. Burg hout. H. J. van Duyn. L. Hazenberg. M. C. H. Hennis, G N. Hoekema. G. N. Hoogerheets. A. Kat. P. A. Muis. E. C. E. F Platerink. L. G. Reeo. Th. H ''tam. R. Thomassen. A M. Vink. W Bruinier. T. Groen. M. Groenewegen. I. v. Mcurs. L R. van der Naaten. B. C. M. Schreuder. A. Stapel. N E. S. van Thienen. J. C. Vis. D. de Vries. H. .T Wesseldiik. A. Wilffert. Amsterdam. (V.U.j. Notarieel examen deel 1: J. M. Bruns. Bussum: A. A. Vetten. Aerdenhout. Deel 2: J. W. Groen. Amsterdam: J. R. M. Ruyg- rok, Beemster. Deel 3: A. Capelle. Amsterdam: M de Vos, Zevenbergen. Kandidaatsexamen ge neeskunde IT: J. M. Mulder, Amsterdam. Amsterdam. (V.U.). Doctoraalexamen rechten, mej. H. Smeenk, Amsterdam: H. H. Heemskerk, Den Haag: R. M. Reeder Paramaribo: A. den Her der. Amsterdam. Doctoraalexamen notariaat: mr. J. M. Bast. Den Haag. Amsterdam. (Gem. Univ.). Doctoraalexamen Engels: mej. W. Kaiser, Amsterdam. Amsterdam. (Nutsseminarium voor pedagogiek aan de Universiteit van Amsterdam). Diploma kleuterpedagogiekmej. E. W. J. Berendse, Rot terdam; E. J. Biondina, Middelburg; M. S. de Bruin, Amsterdam: M. van Veldhuizen, Rotter dam; D. Zendman. Enschede; A. G. J. Wendt, Oegstgeest en M. A. Weyer, Arnhem. Vandaag is in Nederland aangekomen dr. K. A. Busia uit Ghana. Hij is uitgenodigd in Den Haag sociologie te gaan doceren aan het Institute of Social Studies. Voorts is het de bedoeling, dr. Busia een bijzon dere leerstoel in de culturele anthropolo gic vanwege het Afrika-studiecentrum te doen bezetten aan de rijksuniversiteit te Leiden. In Ghana was dr. Busia leider van de oppositie in het parlement en daarvóór hoogleraar aan de universiteit van Gha na. Dr. Busia, die in Oxford de graad van doctor in de wijsbegeerte behaalde, is een bekend socioloog. Hij is al enige keren in Nederland geweest. Hij heeft gastcol leges gegeven aan de Landbouwhoge school te Wageningen. In stilte vertrokken In Akkra, de hoofdstad van Ghana, heeft het vertrek van dr. Busia enige opschud ding veroorzaakt. Hij heeft met zijn vrouw en vier kinderen in stilte zijn land verla ten en is in Sierra Leone aan boord ge gaan van een Engels lijnschip, dat hem naar Londen bracht. Vandaar kwam hij vandaag naar Nederland. In een interview met een redacteur van het A.N.P. aan boord van de Harwichboot vertelde dr. Busia, dat in Ghana een ar restatiebevel tegen hem was uitgevaar digd naar aanleiding van een omkopings zaak. Dr. Busia begaf zich daarop naar Lon den om een onderzoek in te stellen. Op grond van de hem daar getoonde documen ten stelde hij bij zijn terugkeer in Ghana een petitie op, waarin bij de gouverneur- generaal werd aangedrongen op een nader onderzoek in deze omkopingszaak. De pe titie werd door een honderdtal vooraan staande oppositieleden mede ondertekend In dze petietie werd ook de procureur-gene raal van Ghana, Geoffry Bing genoemd Deze nu heeft een bevel tot aanhouding tegen dr Busia uitgevaardigd met het doel hem te vervolgen wegens laster. Ook tegen de secretaris-generaal van de op positiepartij en tegen twee anderen wer- digd. Politieke strijd Dr. Busia verklaarde, dat in politiek op zicht Ghana zich in een zeer moeilijke si tuatie bevindt. In oktober 1958 werd op grond van een wet, die iedereen met ar rest bedreigt, die verdacht wordt iets te gen de regering in Ghana te ordernemen. een arrestatiebevel tegen 41 leden van de oppositiepartij uitgevaardigd. Men kreeg er 38 te pakken. Op 19 december werden twee parlementsleden van de oppositie on der beschuldiging tegen het leven van mi- nister-president Nkrumah te hebben sa mengespannen gearresteerd. „Men kan zich" aldus prof. Busia, „niet tegen dit arrest verweren. Het kan Bij het aanvaarden van zijn nieuwe functie van vooriztter van de christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft de voor malige secretaris van deze bond, mr. B. W. Biesheuvel, vanmorgen uitvoerig aan dacht geschonken aan de huidige situatie i de landbouw, waarbij hij stelde dat voor al in de landbouw nog veel wanbegrip be staat ten aanzien van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Over het vrije loonbeleid zei hij dat zijn organisatie ach ter de nieuwe ontwikkeling staat. Hij con stateerde echter dat velen in de landbouw huiverig staan tegenover vrijere loonvor ming, omdat men vreest weer achterop te zullen raken, als loonsverhoging slechts mogelijk is op grond van stijging van de arbeidsproduktiviteit, terwijl de rentabili teit in de landbouw nog veel te wensen overlaat. De heer Biesheuvel begon zijn rede met een korte beschouwing over zijn benoe ming. Hij zei voorts dat nog maar al te vaak over het hoofd wordt gezien dat het Landbouwschap geen dwanginstituut is en dat vooral de leden van de C.B.T.B. die nen in te zien, dat deze instelling mede het resultaat is van het christelijk-sociaal denken. Voorts is, toen het Landbouwschap ging werken, de vrees uitgesproken dat dit zou leiden tot uitholling van het werk van de standsorganisaties en de boeren en tuinders de noodzaak niet meer zouden inzien lid te blijven van deze organisaties. Spreker zei dat deze vrees ongegrond is gebleken omdat het ledenaantal van de C.B.T.B. is toegenomen (met 13 percent.) en omdat de activiteiten van de bond toe nemen. Ten aanzien van de vrijere loonpolitiek, zoals die in de regeringsnota is aange kondigd, zei de heer Biesheuvel, dat het welslagen van deze maatregel nu afhangt van het bedrijfsleven en van de arbeiders organisaties. De regering heeft bepaald dat aan loonsverhoging geen prijsstijging verbonden mag worden. Gebeurt dit wel, aldus de hoer Biesheuvel, dan zou de merkwaardige situatie ontstaan dat de vrijheid in de loonvorming zou leiden tot drastische ingrepen van de overheid bij de prijsvorming. Een ander gevaar is, dat de arbeidersorganisaties te ver zouden gaan in hun looneisen hetgeen eveneens zou lei den tot mislukken van de vrijere loonpo litiek. Hij vroeg zijn gehoor te beseffen dat in het verleden de loonronde niet al le economisch verantwoord waren. Dat de loonontwikkeling voortaan wordt gekop peld aan Ie produktiviteitsstijging achtte de heer Biesheuvel een gezond verschijn sel. De heer Biesheuvel toonde zijn spijt over de mededeling in de regeringsnota dat enkele belangrijke vraagstukken, zoals maatregelen ten behoeve van de ontwik kelingsgebieden en het landbouwbeleid buiten beschouwing zijn gebleven. De nieuwe voorzitter meende uit deze zwijg zaamheid te moeten begrijpen, dat hier over in het kabinet geen overeenstem ming bestaat. Hij zei dat de landbouwpo litiek geen geïsoleerde behandeling vraagt. Hij achtte vooral drie factoren van be lang: het beleid dient rechtvaardig te zijn tegenover de agrarische bevolking, het moet rekening houden met de belangen van de consument en het wordt beïnvloed door de budgetaire positie. Ten aanzien va de kosten van het levensonderhoud worden belangrijke beleidsbeslissingen aangekon digd. Voorts wekt de nota de indruk dat ten aanzien van de inkomsten en uitgaven van het komende jaar de regering zich reeds enigermate een beeld heeft ge vormd. Het zou daarom volgens de heer Biesheu vel niet ongepast geweest zijn, als men ook iets vernomen had omtrent het struc tuur- en prijsbeleid in de landbouw, die beide vanwege hun financiële consequen ties invloed uitoefenen op de kosten van levensonderhoud en de budgetaire situa tie. Ten aanzien van het landbouwbeleid kan de C.B.T.B. jegens het nieuwe kabi net slechts een afwachtende houding aan nemen, aldus de voorzitter, die tot zijn vreugde constateerde, dat van de wel- vaartsroes waarin, naar hij zeide, een groot deel van ons volk geleefd heeft en die ook ministers in zijn greep had thans in de nota niets meer merkbaar was. vijf jaar duren en zelfs verlengd worden, zonder dat er ooit een rechtbank aan te pas komt. Dit „preventieve arrest" wordt uitgevaardigd door de minister van Bin nenlandse Zaken en mede-ondertekend door de minister-president. Op het ogen blik is een wetsontwerp aanhangig dat iedereen, die iets onaangenaams over de regering of Ghana zegt, met een gevange nisstraf van 15 jaar bedreigt. Dr. Busia vertelde voorts dat een soort arbeidsdienst voor jonge mannen in Gha na is opgericht. Deze heet bedoeld te zijn om de jongelieden een vak te leren. Het blijkt volgens dr. Busia een politiek in strument geworden te zijn van de partij van minister-president Nkrumah. Tijdens de laatste tussentijdse verkiezingen joe gen zij met stokken, stenen en flessen alle vertegenwoordigers van de oppositie bij de stembussen weg De Nkrumah-partij won met vele tienduizenden stemmen. Dr. Busia wil thans eerst aan de Ne derlandse autoriteiten uiteen zetten, hoe zijn positie is, alvorens een besluit te kun nen nemen over de hem aangeboden bij zondere leerstoel in de culturele anthropo logic van Afrika te Leiden en een leerop dracht in de sociologie aan het Haagse Internationale Instituut voor Sociale We tenschappen. Hij legde er de nadruk op dat hij nog steeds leider van 4° onpositie in Ghana is en dat aanvaarding van de benoemingen het voorlopige einde van zijn politieke loopbaan zou betekenen. COLOMBO, (Reuter) De regering van Ceylon heeft bekendgemaakt dat gevan genen. die vrijwillig werkzaamheden ver richten in de door een staking getroffen haven van Colombo, vermindering van straf zullen krijgen, namelijk twee dagen voor elke waarop zij werken. Sedert vorige week hebben ruim driehonderd gevange nen kolen gelost. De staking, waarbij onge veer 1.200 havenarbeiders en 2.500 andere werknemers betrokker zijn, duurt nog voort. BOGOTA (AFP) Las Juntas, een dorpje met tweehonderd inwoners in het Columbiaanse departement Tolima. is dins dag door een overstroming van de rivier de Combeima geteisterd. Gehele gezinnen werden in de slaap verrast en door het water meegesleurd. Er zijn honderd lijken gevonden en vijftig personen worden nog vermist. Alle huizen in het overstroomde gebied van vijftien vierkante kilometer zijn verwoest Reddingsploegen werken met helikopters. De regering heeft de nationale mobili satie van het Rode Kruis gelast. Peking (Reuter). Het aantal doden en vermisten van de overstromingen die vori ge week de Zuidchinese kustprovincie Kwantoeng hebben geteisterd, wordt op gegeven als tweehonderd. Er werden 200 000 huizen verwoest. Het gevaar voor verdere overstromingen is geweken, aldus is te Kanton bekendgemaakt. Het water zakt. Nog slechts enkele dorpen staan on der water. In de provincie Sjensi in het binnenland heerst thans een grote droogte, aldus meldt het Pekingse Volksdagblad. Boeren graven putten en dragen water naar hun land. Sjensi is een belangrijk veeteeltgebied, waar ook tarwe, gierst en katoen wordt verbouwd. Sedert het begin juni is er geen regen meer gevallen. De autoriteiten van het bestuur en van de communistische partij hebben noodmaatregelen gelast. Buenos Aires (AFP-Reuter-UPI). De Argentijnse minister van Oorlog, generaal Pacheco, heeft als gevolg van druk van het leger, bij president Frondizi zijn ontslae ingediend. De onderminister van oorlog, generaal Fraga, en de perssecretaris van de president Miro, vroegen eveneens ont slag. BEAUFORT (Reuter) De uit blan ken en negers bestaande jury van de rechtbank van Beaufort in de Ameri kaanse staat Zuid-Carolina heeft een ne gentienjarige neger schuldig bevonden aan poging' tot aanranding van een blanke vrouw. De jury heeft niet om clementie verzocht en daar in Zuid-Carolina op po ging tot aanranding van een vrouw in haar eigen huis de doodstraf staat, zou de rech ter de neger ter dood moeten veroorde- len.De verdediger heeft echter om een nieuwe behandeling verzocht. De rechter heeft de uitspraak uitgesteld om de gron den voor een nieuwe behandeling van de zaak te kunnen bestuderen. De jury van dezelfde rechtbank heeft een 24-jarige blanke schuldig bevonden aan verkrachting van een 47-jarige nege rin en eveneens niet om clementie ver zocht. Ook de advocaat van de blanke wenst een nieuw proces. Ook in dit geval heeft de rechter het vonnis uitgesteld. Nog steeds is de toestand in Durban verre van rustig. Politiemannen bren gen een aantal arrestanten met een vrachtauto op. Een van de arrestanten heeft kans gezien te ontvluchten en neemt (links van de vrachtauto de wijk. AMSTERDAM Opnieuw was de stemming van de ef fectenbeurs merendeels prijshoudend, hier en daar zelfs goed prijshoudend, maar veranderingen van grote betekenis deden zich niet voor. Er was wederom een vrij gunstige ondertoon. Men blijft vertrouwen koesteren in de verdere ontwikkeling en over het jaarverslagenseizoen, dat lang zamerhand teneinde loopt, is men over het algemeen niet ontevreden. Nieuwe elemen ten die de stemming aan het Damrak kon den beïnvloedei ontbraken vrijwel. Dien tengevolge was de markt ongeanimeerd en boden de meeste hoeken een vrijwel ver laten aanblik. De koersen weken heel wei nig af van die van de vorige dag en naar mate de beurs verstreek kwam er in het prijsniveau slechts hier en daar een kleine verandering. Tot het slot van de markt toe overheerste een prijshoudende en on geanimeerde stemming. De vastere stemming van Wallstreet droeg er toe bij om de internationale fond sen iets omhoog te brengen. Zo wist AKU een deel van het de vorige dag geleden verlies in te halen: Philips kwam weer boven de 630. Unilever tipte aan de 575 en Kon- Olie lag ongeveer 161 gulden. De affaire in al deze hoeken was echter on beduidend. Zeer rustig ging het ook toe in de scheepvaart waar K.P.M. en Scheep vaart Unie ex-dividend noteerden. Aan delen K.N.S.M. konden zich slechts met moeite handhaven. Ook van de cultuur fondsen is weinig bijzonders te vertellen. De stemming was verdeeld en voor Deli liep de koers iets omhoog. Het was de laatste dag van de handel claims Van Heek, die geadviseerd werden op 180 a 185 gulden. De inschrijving was a pari op een bedrag van 1 1.855.000. In de Amerikaanse sector was enige bedrijvigheid doordat het de eerste dag van verhandeling was van certificaten Automatic Canteen Company of America. Overeenkomstig de slotnote- ringen van New York werd hier een prijs geadviseerd van 34 dollar. Nederlandse staatsfondsen hadden een prijshoudend en zeer stil verloop. Vandaag 1 juli is de dag van de storting op de nieuwste Nederlandse staatslening. Met belangstelling wacht men op de obligatie- markt af welk effect deze storting zal sor teren. Prolongatie 3 percent. (ANP) NEW YORK De aandelenmarkt had tegen sluitings tijd zoveel last van de warmte gekregen dat een uitputtingstoestand ontstond, waarin het gemiddelde terugviel tot onder het dagrecord. American Motors, Bruns wick Balke, Polaroid, Texas Instruments, Alcoa en andere fondsen die vooropgegaan waren bij de stijging, gingen ook voorop bij de reactie tegen sluitingstijd en boek ten na de beste winsten de grootste ver liezen. Er was geen speciale oorzaak voor de late inzinking. Vermoed wordt dat het niet overtreffen van de gemiddelden records oorzaak is geweest van een nieuwe verkoopgolf. Het industrieel gemiddelde van de laatste twee beursdagen was om 1 uur 's middags zijn record gepasseerd, maar viel tengevolge van winstneming terug. Ondanks de late verkopen sloot de markt iets hoger dan de vorige dag. Texas Instruments had een koersverlies van 7 dollar geboekt, Polaroid en Ampex lagen meer dan 4% dollar lager. De omzet be droeg 3.200.000 aandelen. Van de 1216 ver handelde fondsen sloten er 561 hoger en 423 lager. Het industriegemiddelde kwam van 643,06 op 643,60; dat voor openbare nutsbedrijven van 86,82 op 87,30 en daat voor spoorwegen van 168,18 op 167,62 UTPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3-r%«/o Nederl. '47 93'/, 93 3 °/n Nedl. 1962/64 98 98Vs Woningbouw 6 u/n Hl'8/,,, 112 Pr. A'dam '56 1. 8OV2 Pr. A'dam '56 II 96^ Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 88% Pr. R'dam '52 II.. 88% Pr. R'dam '57.. 98'/? A.K.U 348 344 Calvé Delft 540 540 Van Gelder Zonen 234 233 K. N Hoogovens. 515 515 Nederl. Ford 317 315 N. Kabelfabriek. 389 389 gew.Philips Gloeil. 633 630 Pref.PhilipsGloeil. 238 Unilever 574 573 Wilton Fyenoord. 199% 200 Werf Gusto 152% 152l/s Dordtsche Petrol. 718 715 Kon. Petroleum 1 160,90 159,50 Billiton 260 260 Vdam Rubber 95 95 K.L.M 1 123.50 f 123.— Holl. Amer. Lijn 153% 153% K.N.S.M 152 152 N. Scheepv. Unie 127 exdi\ 129 v. Nievelt Goudr 124% 125 Phs. v. Ommeren 246% 246 H.V.A 155 153'/2 Delimaatschappij f 170.50 f 170,50 Amsterd. Bank.. 290 290 Nat. Handelsbank 145 145 Ned. Handel Mij 228 228 Rotterd. Bank 251 252 Twentsche Bank. 234 Anaconda Copper 62V,e 64 Bethlehem Steel. 55 55 U.S. Steel 98'/2 98 General Motors.. 50% 51 Shell Union 77Va 75 exdiv. Tidewater 26% 26V2

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11