Twijfel over begripsinhoud van loonharmonisatie en -egalisatie Panda en de Gouden Bijl Chefarine 4 Wereldnieuws J Morgen wat zachter weer Critiek van mr. dr. Van Rhijn op de regeringsnota Deviezen f 12 miljoen gedaald 2 VRIJERE OF GELEIDE LOONPOLITIEK" BETER EN SNELLER Prijsverhogingen bij de American Enka Sterk gestegen winst bij Zwaardemaker Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland DE WEEKSTAAT Indonesië had reeds lang failliet moeten gaan Lager overschot op Britse betalingsbalans Gaat u met vakantie? SOCIALE COMMISSIE VAN EUROPEES PARLEMENT Jubileumdividend bij Leidsche Wolspinnerij LIBERALISATIE IN DE O.E.E.S.-LANDEN Nieuw Europees Beleggingsfonds Veenendaalsche Stoom spinnerij in 1958 Schadevergoeding voor de nationalisaties in Indonesië Vragen over dumping Critiek op onkosten bij Amsterdam Tapanoeli Maak een einde aan overmatige TRANSPIRATIE van voeten en handen. WOENSDAG 1 JULI 1959 De oud-staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft in een rede voor de afdeling Veldhoven (N.-Br.) van de P.v.d.A. gesproken over „Vrijere of geleide loonpolitiek". Over het in de regeringsnota voorgestelde systeem zei hij dat het slechts een beperkte vrijheid geeft en voor een goede doorvoering een sterk overheidsingrijpen vraagt. „Het brengt bij mislukking vrijwel zeker opnieuw een bestedingsbeperking en werkloosheid," aldus de conclusie van de oud-staatssecretaris. De heer Van Rhijn ontraadt daarom het zijns inziens bedenkelijke avontuur van een vrijere loonvorming en hij zou de beproefde methode van de geleide loonpolitiek gehandhaafd willen zien. De ervaring heeft geleerd, dat een poging tot vrijere loon politiek in 1956 geen succes is geweest. Als oorzaak wordt veelal genoemd de destijds bestaande spanning op de arbeidsmarkt, maar die spanningen beginnen zich thans in toenemende mate te doen gelden. Voorts wordt als fout van 1956 genoemd het ver melden van een richtlijncijfer van maximaal zes percent. Het is evenwel voor het voorkomen van overbesteding en het bereiken van coördinatie hetgeen de regering in haar nota zijns inziens terecht wenst onvermijdelijk dat een richtlijncijfer bekend wordt, aldus mr. dr. Van Rhijn. Ongunstig werkt ook het feit dat de no ta op de vrijere loonvorming een hypo theek heeft gelegd, door reeds per 1 ja nuari aanstaande een huurverhoging van twintig percent en een afschaffing van de melksubsidie aan te kondigen. Voor het doorvoeren hiervan zal een loonsverho ging van 2,5 percent (maar met een mi nimum van 3,50-/4) en een verhoging van de premie der kinderbijslag met een percent nodig zijn. Voorts moet dan nog de huurtoeslag 1957 van ruim 1,5 percent in de lonen worden verdisconteerd. Door deze maatregelen wordt een zeer groot deel der beschikbare ruimte gereserveerd voor de compensatie der huurverhoging en melksubsidie, zonder dat hierdoor voor de arbeider enige reële verbetering ont staat. Arbeidsconflicten De vrijere loonvorming van de rege ringsnota brer' :n wezen slechts een schim van vrijheid, aldus de heer Van Rhijn. De loonsverhogingen worden im- Advertevtie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine .,4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet werkelijk wonderen I wonaeren i Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. American Enka Corporation kondigt prijsverhogingen aan op textielrayon- garens (van 4 cent per 1b voor 125 denier en fijner en 3 cent voor 150 denier en gro ver). Deze verhogingen gelden voor alle glansgraden en elke opmaak alsmede voor Enka spingeverfde garens. Zij hebben geen betrekking op skyloft viscosegarens (volumineus rayon filament garen). De nieuwe prijzen worden onmid dellijk van kracht, zo deelt de AKU te Arnhem mede. De directie van Zwaardemaker's Handel en Industrie n.v. te Zaandam is, blijkens het verslag, over de financiële resultaten van 1958 tevreden. Behalve de normale af schrijvingen konden de fiscaal toegestane vervroegde afschrijvingen tot en met 1958 geheel worden toegepast. Daarmede werd commercieel de achterstand op de fiscale boeking over 1957 ingehaald. De brutowinst wordt bestemd voor extra afschrijvingen en intern noodzakelijk geachte voorzienin gen. Op grond van de bedrijfsresultaten en de eveneens gunstige voorlopige cijfers over de eerste vier maanden van 1959 wordt een dividend voorgesteld van 10 per cent (8 percent). Het saldo exploitatiereke ningen steeg van 474.695 tot 1.144.108, de voor uitkering bestemde winst van 160.652 tot 206.329. Geen suikeroogstmislukking Door een gunstige verandering in het weer wordt de plantachterstand, die de Surinaamse suikeronderneming Mariënburg als gevolg van de droogte had. thans ingelopen. Verwacht wordt, dat de export dit jaar 2000 ton suiker zal belo pen. De uitvoer in het eerste halfjaar was slechts 650 ton, doordat de fabriek tengevolge van de droogte enige weken gesloten is geweest. De uit voer van alcohol, die het vorig jaar sterk was afgenomen (minder dan SF 0,5 miljoen) wordt dit jaar terugverwacht op het oude record van 1957, namelijk iets meer dan SF 1 miljoen. Werkloosheid in Engeland De Engelse minister van Financiën Heathcoat- Amory, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het aantal werklozen in Engeland in de per 15 juni geëindigde maand met 67.000 is afgenomen. Het aantal werklozen bedroeg op die datum 413.000, nadat het in de twee voorafgaande maan den met respectievelijk ongeveer 50.000 en 20.000 was gedaald. Het werkloosheidspercentage is thans 1,9 percent, tegen 2,2 in mei en 2 percent in juni 1958. Directie Caltex Met ingang van 1 juli 1959 is de huidige direc teur van de Caltex Petroleum Maatschappij Ne derland n.v., de heer R. J. Kirchhofer, benoemd tot president-directeur van deze maatschappij. Naast hem is als mede-directeur benoemd de heer mr. J. R. Smits, directeur van de eveneeno tot de Caltex-groep behorende n.v. Nederland- sche Pacific Tankvaartmaatschapplj, welke func tie hij zal blijven vervullen. De Olveh van 1879 Bij het Onderling Levensverzekering Genoot schap De Olveh van 1879 te 's-Gravenhage heeft dezer dagen het verzekerd kapitaal de grens van 800 miljoen gulden overschreden. mers aan tal van beperkingen gebonden, onder andere betaling der loonsverhoging uit de arbeidsproduktiviteit, geen prijs verhogingen, geen loonsvei hogingen die teveel uitschieten, achterstand is geen toe laatbaar argument voor loonsverhoging, enzovoorts. De heer Van Rhijn vroeg zich af hoe arbeidersleiders wanneer de werkgevers menen dat de arbeidsproduktiviteit geen loonsverhoging toestaat, het tegendeel kunnen aantonen. Zij missen de daarvoor nodige gegevens en er zal hieruit, naar de mening van de heer Van Rhijn, gemak kelijk een bron van arbeidsconflicten ont staan welke nadelig is voor de produkti- viteit. De regering verwacht blijkens haar no ta dat het „wijze College van Rijksbemid delaars" in al die gevallen wel de oplos sing zal brengen, maar een dergelijke ver zwaring van de taak van dit college be tekent geen afneming der overheidsbe moeienis, zoals wordt beoogd, maar een toeneming daarvan. In tegenstelling met het program van deze regering betekent het overwegen van een wettelijke regeling van het minimum loon ook een belangrijke uitbreiding van de taak van de overheid, aldus mr. dr. Van Rhijn. Van te hoog vastgestelde mi nimumlonen zal een opstuwende werking op de lonen van hogere groepen uitgaan, met het gevaar van een nieuwe overbe steding en werkloosheid. De minimumlo nen zullen gedifferentieerd moeten zijn, hetgeen een groot apparaat vraagt. De verkorte balans van de Nederland- sche Bank per 29 juni wordt in hoofdzaak gekenmerkt door een grote uitzetting van de circulatie met bijna 200 miljoen. Ge zien de huidige omstandigheden valt deze aanwas tot 4384.4 miljoen betrekkelijk nog mee. Men houdt er rekening mee. dat hiervan voorlopig slechts weinig zal terug keren en wel als gevolg van dc vakantie bestedingen, die weldra in volle omvang gaan beginnen. De terugkeer zal dan ook zeer traag zijn en pas in de loop van augustus merkbaar worden. Verleden jaar beliep de uitzetting op dit tijdstip 196 miljoen, waarvan na de maandwisseling slechts 53 miljoen terugkeerde. De banken zagen hun saldo met bijna 122 miljoen verminderen. Met de stand van 402 miljoen liggen de banken nog ongeveer 40 miljoen boven hun verplich te saldo. Deze week echter wordt hieraan verder zwaar getornd. Gisteren is nog 50 miljoen binnengekomen uit hoofde van aflossing van schatkistpapier, maar van daag is de moeilijke dag van de storting van niet minder dan 400 miljoen op de toewijzing van de jongste staatslening. Men houdt er echter rekening mee dat hiervan ongeveer 150 tot 200 miljoen betaald zal worden door inlevering van schatkistpapier. De banken komen dan te staan op ongeveer 250 miljoen, maar zij hebben in de eerste zeven dagen van de nieuwe kasreserveperiode een behoorlijk potje gevormd en kunnen het dus best uitzingen. Toch verwacht men op de geld markt enige tijdelijke krapte. De schatkist zag het saldo met bijna 90 miljoen omlaag gaan, hetgeen niet zoveel wordt geacht, gezien het feit dat schatkistpapier ad 60 miljoen werd af gelost en betalingen moesten worden ver richt wegens deviezenvermeerdering en salaris. De convertibele valuta is met 6 miljoen toegenomen, ondanks het feit dat de staat dollars nodig had voor betaling van diverse Amerikaanse leningen. Goud en deviezen samen zijn met 12 miljoen verminderd en terechtgekomen op 5139 miljoen. De geldmarkt, die tot dusver ruim was (daggeld onveranderd lVi percent), is onoverzichtelijk geworden. De „Times" van Singapore: De correspondent van de „Times" in Singapore meldt dat Indonesië „lang ge leden reeds bankroet had moeten gaan indien cijfers als criterium kunnen gel den". Het lange artikel is geschreven naar aanleiding van de terugkeer van Soekar- no van een wereldreis van negenenhalve week die Indonesië voor het charteren van een Amerikaans vliegtuig alleen al ruim 870.000 gulden moet hebben gekost. Dit was het bedrag voordat Soekarno en zijn gevolg een groter vliegtuig moes ten huren om alle geschenken mee te kun nen voeren. „Een dergelijke uitgave van ruim 12.000 gulden per dag zou de minis ter van Financiën van welk jong land ook ertoe brengen zich tweemaal te bedenken", aldus de correspondent, die erop wees dat Indonesië reeds lang de bodem van zijn schatkist ziet. Maar klaarblijkelijk denken de Indonesiërs hierbij slechts aan het prestige dat zij in het buitenland zouden winnen, aldus de Times. Indonesië zou lang geleden bankroet moeten zijn. De dekking in goud en harde valuta tegen de Onmiddellijke claims op de Bank van Indonesië, in de vorm van papiergeld en deposito's, is thans minder dan zes percent, terwijl de officiële dek king 20 percent moest zijn. De roepiah staat thans op de zwarte markt genoteerd op 400 tegen het pond, maar op de een of andere wijze houdt het land zich staan de...." Blijkens een mededeling van het Engel se Ministerie van Financiën toont de Britse betalingsbalans over het eerste kwartaal van dit jaar een voordelig sal do van 78 miljoen pond sterling. Hoewel dit lager is dan het buitengewoon hoge overschot van het eerste kwartaal van 1958 ten bedrage van 170 miljoen pond sterling, wordt dit resultaat toch bevre digend geacht. De regeringsuitgaven op de lopende rekening van de betalingsbalans werden verminderd door de ontvangst van een bedrag van 12 miljoen pond sterling van West-Duitsland in maart jongstleden als bijdrage in de kosten van onderhoud der Engelse troepen in West-Duitsland in 1958-'59. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden7 Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart mei vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wil! u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE Een delegatie gevormd uit leden van de Sociale Commissie van het Europese parlement, onder leiding van de voorzit ter van deze Commissie, de heer G. M. Nederhorst, heeft een bezoek gebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en met deze een bespre king gevoerd over de vraagstukken die verband houden met de sociale harmoni satie in de zes landen der gemeenschap. Ook met de ministers van Sociale Zaken der andere landen werd over deze kwes tie reeds van gedachten gewisseld. Bij de gesprekken die hebben plaatsge had met de ministers van Sociale Zaken heeft de delegatie de desbetreffende re geringen verzocht haar medewerking te verlenen aan de samenstelling van sta tistieken die een studie mogelijk maken van de verschillen in lonen en sociale voorwaarden in de landen der gemeen schap en de drie uitvoerende organen (Hoge Autoriteit, E.E.G.-Commissie en Euratoomcommissie) goedkeuring te ver lenen met de sociale partners contact op te nemen ter bespreking van bedoelde statistieken. Wat de loonstatistieken betreft, verklaar de de heer Nederhorst dat het de vraag is, of deze door de Europese Uitvoerende Commissies dienen te worden overgelegd, dan wel of gebruik gemaakt moet worden van de nationale statistieken. Hierbij doet zich het probleem voor van de onbetrouw baarheid van sommige statistieken. Ook daarom zouden de regeringen de Hoge Heden herdenkt de n.v. Leidsche Wol spinnerij het feit, dat 25 jaar geleden de oprichting van het bedryf te Leiden heeft plaats gehad. In verband met het feeste lijk karakter van deze dag heeft het be stuur besloten vervroegd bekendheid te geven aan het dividend-voorstel van 20 percent, waarvan 16 percent uitsluitend in contanten, en 4 percent naar keuze in con tanten dan wel in gewone aandelen van de vennootschap. Over het per 31 maart 1958 geëindigde boekjaar heeft de Leidsche wolspinnerij 71/2 percent dividend uitgekeerd en over het daaraan voorafgaande boekjaar 13 percent. De Raad van de O.E.E.S. heeft besloten de verplichting van de O.E.E.S.-landen minstens 90 percent van hun particuliere invoer uit de andere O.E.E.S.-landen vrij te laten van kwantitatieve beperkingen te verlengen tot 30 juni 1960. Ook wordt de verplichting verlengd minstens 75 percent van de invoer van levensmiddelen, grond stoffen en fabrieksprodukten vrij te laten van kwantitatieve beperkingen. Autoriteit en de Uitvoerende Commissies van E.E.G. en Euratoom toestemming moeten verlenen zelf een onderzoek in te stellen naar de sociale verhoudingen en in het bijzonder naar de lonen, aldus de heer Nederhorst. Hij wees er nog op dat niemand in dit stadium goed weet wat nu eigenlijk wordt bedoeld met de termen harmonisatie en egalisatie wanneer men het over de loon politiek heeft. Daarom was de Sociale Commissie in het bijzonder opgedragen na te gaan wat de regeringen, de Uitvoe rende Commissies alsmede werkgevers en werknemers verstaan onder harmonisatie der lonen. In alle landen wenst men geen uniform opgelegde lonen en sociale voor waarden maar in de zes landen wenst men wel dat de Europese koek toch zo gelijk mogelijk wordt verdeeld. Een aantal Franse, Duitse, Nederlandse, Belgische en Zwitserse banken heeft te Parijs bekendgemaakt, dat. zij binnenkort een Europees beleggingsfonds voor Franse aandelen zullen oprichten. De voornaamste deelnemers zijn: Banque de l'Union Pari- sienne, de Neuflize, Schumberger et Cie, Crédit Industrie! et Commercial. Amster- damsche Bank. Banque de la Société Géné rale de Belgjque, Bayerische Hypotheken und Wechselbank, Deutsche Bank en Cré dit Suisse. De nieuwe maatschappij wordt opgericht met een kapitaal van 1,3 miljard frank en zal de naam dragen van Société Européenne d'Investissements en Valeurs Frangaises „Francevalor". Blykens het verslag over 1958 van de Vecnendaalse Stoomspinnerij en Weverij n.v. beliep het exploitatiesaldo 975.925 (vorig jaar 1.273.914). Diverse baten brachten op 10.000 (vorig jaar 14.390). Wederom werden de nieuwe investeringen geheel afgeschreven. De investeringen be droegen in 1958 843.000,—, in 1957 f 770.000,— en in 1956 593.000,—. De directie meent bij uitblijven van on verwachte ontwikkelingen de moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden, ener zijds door een heroriëntering van de marktstrategie, anderzijds door het tot ont wikkeling brengen van nieuwe markten en nieuwe artikelen, waarvoor grotere voorraden moesten worden aangelegd. De structuur van het bedrijf biedt hierbij vele voordelen. De gang van zaken bij Everwear Veenen- daal n.v. is bevredigend geweest. Voorts werd deelgenomen in Hollantor n.v., welke vennootschap een fabriek van vezelvliezen (non-woven fabrics) inricht te Veenendaal. Het winstsaldo bedraagt 150.000,het geen een dividend-uitkering van 10 per cent (vorig jaar 11 percent) mogelijk maakt. 69. De hoofdman wierp een verwijtende blik op het sprekende beeld en liet Joris met tegenzin los, die nu overeind kwam en het stof van zijn medicijnmansgewaad klopte. „Indianen, ga terug naar uw ten ten", vervolgde het standbeeld, „en waag het nooit meer om vreemdelingen te do den! Oef!" „Dat is ferm gesproken, braaf beeld!", zei Joris goedkeurend. „Welnu, brave wilden, gehoorzaam de bevelen van dit toverbeéld. Vaarwel! Ga in vrede! Oef!" Aarzelend draaiden de indianen zich om en verwijderden zich in alle stilte. Er klonk slechts een naar, piepend geluid, als het krassen van een griffel over een lei. Dat toas het tandenknarsen van Voedoe- hoedoe, die bijna overkookte van inge houden woede. „Kleine Panda zitten na tuurlijk binnen in beeld", mompelde hij. „Maar mij dat niet kunnen vertéllen, an ders mij verraden geheim van holle beel den. Dat zijn beroepsgeheim. Medicijn man Bah snertvak Joris sloeg de aftocht met voldoening gade en hij achtte de toestand nu voldoende verbeterd om weer eens te denken aan waardevolle bijlen. Met enkele lange passen haalde hij Ammezole in en tikte hem op de schou der. „Eén ogenblikje, m'n waarde", sprak hij. „Het toverbeéld wil nog enkele woor den met u wisselen". „Hè wuh-watte oef?", stamelde de hoofdman met een ake lig voorgevoel. De commissie voor het vaststellen van schadevergoeding voor genationaliseerde Nederlandse ondernemingen in Indonesië heeft in haar eerste rapport aan het Bu reau voor Nationalisatie meegedeeld dat tot op heden geen verzoek om schadever goeding van vroegere eigenaars is ontvan gen. De commissie is van mening dat, zo dra de omvang van het bedrag der scha devergoeding is vastgesteld en door beide partijen de Indonesische regering en de eigenaars is goedgekeurd, het slechts passend is schadevergoeding aan de be trokken eigenaars te betalen. Meegedeeld wordt dat net wetsontwerp over de wijze van betaling reeds is opge steld en dat dit spoedig bij het parlement zal worden ingediend. Een verzoek om schadevergoeding kan worden ingediend door de eigenaar, een advocaat of iemand anders als vertegenwoordiger van de be trokken onderneming, aldus het rapport. Het Eerste Kamerlid de heer Lichten- auer heeft de minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld. 1. Heeft de minister kennis genomen van het advies, dat de speciale Benelux- commissie van de Sociaal-Economische Raad, de Raad van de Nationale Econo mie in Luxemburg en de Nationale Ar beidsraad en de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven in België op 9 juni 1959 heb ben gegeven over het vraagstuk van de dumping? 2. Heeft de minister meer in het bijzon der aandacht gegeven aan de in dit advies uitgesproken noodzakelijkheid voor Neder land om een anti-dumping-wetgeving uit te werken? 3. Zo ja, is de minister dan voornemens de indiening van een daartoestrekkend wetsontwerp te bevorderen? 4. Zo ja, stelt de minister zich voor in dat geval voort te bouwen op het advies, dat de Sociaal-Economische Raad in zijn ver gadering van 11 mei 1956 heeft vastge steld inzake een voorontwerp van wet tot regeling van de invoer, de uitvoer en de doorvoer van goederen? 5. Indien een van de vorengestelde vra gen geheel of ten dele ontkennend mocht worden beantwoord, is de minister dan bereid het bovenbedoelde advies van de Sociaal-Economische Raad voor publika- tie vrij te geven? Een aandeelhouder heeft in de jaarver gadering van de Amsterdam-Tapanoeli Rubber Cultuur Maatschappij bezwaar gemaakt tegen de in 1958 gemaakte on kosten. Opposant acht het directieloon in verhouding tot de werkzaamheden onder de gegeven omstandigheden te hoog en hij meende verder dat commissarissen hun werkzaamheden zonder beloning behoor den te verrichten. Plet bestuur acht de uitgaven in 1958 volkomen gemotiveerd. Er was terdege contact met de administrateur ter plaat se. Toen kon nog niet gezien worden hoe de zaak zou lopen. Nu is er meer duide lijkheid. Voor 1959 zal de remuneratie aanzienlijk lager zijn. Voorts zou de zaak spaak lopen, als directie en commissaris sen geen onkosten meer zouden mogen maken, bij voorbeeld voor het werken aan een nationalisatieuitkering door de In donesische regering. Hieraan werd toe gevoegd, dat aandeelhouders wat dit laat ste betreft geen grote verwachtingen moe ten koesteren. In 1959 en volgende jaren zijn geen belangrijke uitgaven te ver wachten. Advertentie Hoe hinderlijk is toch die ellendige transpiratie van voeten en handen, wat een narigheid vooi uzelf en uw omgeving... Beseft u wel wat een handicap dit voor 11 betekent? Welnu, maak er gauw een eind aan. Het is thans immers zo gemakkelijk dank zij het nieuwe middel Japora crème, dat zelfs de meest hardnekkige gevallen van overmatige transpiratie aan voeten en hand palmen kan verhelpen. Het actieve bestanddeel dat in deze speciale crème verwerkt is, maakt een eenvoudige toepassing mogelijk. Een lichte massage met japora 's avonds voor het slapen gaan en uw voeten (of handen) blijven minstens de hele volgende dag fris en droog. De werking van Japora is verbluffend. Resultaat gegarandeerd - anders uw geld terug. Japora in grote tube voor f 3.20 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak. Eiland. „Ethiopië is een eiland van onaf hankelijkheid en nationale vrijheid in het Afrika dat door kolonialisten tot slavernij is gebracht", aldus premier Kroesjtsjev op een lunch die ter gele genheid van het bezoek van keizer Hail Selassie in het Kremlin werd gegeven. Keizer Haile Selassie antwoordde: „Wij zullen altijd dankbaar blijven voor de Russische hulp toen wij trachtten de Italiaanse invasie het hoofd te bieden". Explosie. Op een akker nabij de Italiaan se stad Taranto is een uit de tweede we reldoorlog daterende handgranaat tot explosie gekomen in een groep spelen de kinderen. Vier kinderen werden op slag gedood, vier anderen raakten ge wond. Verdienste. De Amerikaanse vereniging voor dierenbescherming heeft „Ba ker", de doodskopaap die op 28 mei de historische vlucht in de ruimte heeft ge maakt, de medaille voor „buitengewone verdienste" uitgereikt. Voorbereiding. Onder voorzitterschap van Paus Joannes XXIII is in Vaticaanstad de commissie bijeengekomen die werkt aan de voorbereiding van het we reld oecumenisch congres, dat voor de roomskatholieke wereld de belangrijk ste gebeurtenis van de eeuw zal wor den. Vermoedelijk zal het congres ter sprake komen in de eerste encycliek van Joannes XXIII, die deze week ver wacht wordt. Onvoldoende. Een voltallige zitting van het centraal comité van de Russische communistische partij is maandag te Moskou geëindigd. Er is onder meer over automatie gesproken. Er werd critiek geoefend op onvoldoende in spanning bij de mechanisatie en atuoma tie, gebrek aan coördinatie tussen de verschillende sovnarchozen en op de kwaliteit der geproduceerde goederen, die in bepaalde bedrijfstakken nog veel te wensen zou overlaten. Ongerechtvaardigd. President. Eisen hower heeft het ontslag van Lewis Strauss als minister van Handel aan vaard. Eisenhower zegt in een brief aan Strauss: „Ik heb meermalen uiting gegeven aan mijn overtuiging dat de tegen u uitgebrachte beschuldigingen Strauss die volgens een voorlopige re geling in de regering heeft gezeten sinds november, verloor zijn functie, toen de Senaat weigerde zijn benoeming te bekrachtigen. Raketbrandwccr. Een Britse maatschap pij heeft een vliegende raketbrandweer gemaakt die in veertig seconden een brand op acht kilometer afstand kan hereiken. Het onbemande apparaat lijkt op een straalvliegtuig met een hef- schroef. Door een druk op de knop gaat een raket werken en koerst het appa raat, „Firefly" genaamd, naar de plaats van de brand. Daar aangekomen komt de hefschroef in werking en spuit het apparaat vloeistof in het vuur. De brandweer functioneert automatisch door middel van elektronische appara ten. Verzwaard. De Fransman Claude Figus is bij verstek tot een jaar gevangenis straf en vijftigduizend franc veroor- straf en vijftigduizend franc veroor deeld, omdat, hij geprobeerd heeft twee eieren te bakken boven de vlam van de graftombe van de onbekende soldaat on der de Are de Triomphe. Figus ver scheen niet ter terechtzitting. Er is een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd. De straf is in hoger be roep verzwaard. Tegenspraak. De voorlichtingsdienst van het Algerijnse Nationale Bevrijdings front (F.L.N.) in Rabat heeft medege deeld dat Franse troepen zes Zwitser se deserteurs van het vreemdelingenle gioen zonder vorm van proces hebben doodgeschoten. Het Franse hoofdkwar tier in Algiers heeft meegedeeld dat de zes soldaten door Algerijnse rebellen me machinegeweervuur verraderlijk ge dood zijn. Afgewezen. Dezer dagen zijn twee Oos tenrijkers bij een wandeling langs de grens met Tsjechoslowakije op Tsjecho- slowaaks gebied beland en daar aange houden. De Tsjechoslowaakse autoritei ten hebben zich bereid verklaard de twee mannen vrij te laten, als een 36- jarige Tsjech die onlang sin Oostenrijk asiel heeft gevraagd, wordt uitgele verd. De Oostenrijkse autoriteiten heb ben dit. voorstel van de hand gewezen. Geklutst. Een Noors vliegtuig is dinsdag boven West-Duitsland in zo zware luchtkolkingen terecht gekomen dat al le 27 passagiers gewond werden en de reis in Frankfort moest worden onder broken. Vijf passagiers zi.in met ver wondingen in het ziekenhuis van Frank fort opgenomen. Verscheidene van hen hebben ernstige kneuzingen of gebro ken armen of benen opgelopen. Het K.N.M.I. deelt mede: De depres sie bij Denemarken, die gisteren het weer beïnvloedde, is naar het oosten wegge trokken, waar zij zich verenigde met een depressie boven West-Rusland. Tengevol ge hiervan namen de wind en de buiig heid af. Een hogedrukgebied dat zich tussen de Azoren en Portugal bevond, breidde zich over Frankrijk uit. Tussen het hogedruk gebied en een depressie ten zuiden van IJsland voeren zuidwestelijke winden zachte en vochtige lucht naar de Britse eilanden en het Noordzeegebied. Het front, dat deze lucht begrenst, zal in de komende nacht ons land bereiken en kan plaatselijk wat regen brengen, die echter waarschijnlijk van weinig betekenis zal zijn. Morgen zullen we ons in de zachtere lucht bevinden, waarin echter vrij veel bewolking voorkomt. WF,ER RAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag laatste 24 uur. 2I O» dj Donderdag 2 juli Zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur. Maan op 2.14 uur, onder 17.34 uur. Maanstanden 6 juli 3.00 uur nieuwe maan. 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 juli 4.33 uur volle maaa. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Den Helder geheel bew. nw 15 3 Ypenburg regen nw 15 0,6 Vlissingen zwaar bew. nw 16 1 Eelde regen wnw 18 4 De Bilt geheel bew. wnw 14 3 Twente geheel bew. wnw 16 5 Eindhoven regen wnw 18 3 Zd Limburg motregen w 18 4 Helsinki geheel bew. no 16 0 Stockholm half bew. nnw 14 0 Oslo onbewolkt ono 22 0 Kopenhagen zwaar bew n 21 0 Aberdeen regen z 13 0,1 Londen geheel bew. zzw 20 0 Amsterdam geheel bew. wnw 15 6 Brussel geheel bew. w 18 1 Parijs licht bew. w 21 5 Bordeaux half bew. wnw 21 0 Grenoble zwaar bew. nno 17 8 Nice onbewolkt nnw 25 2 Berlijn zwaar bew. nw 21 0 Frankfort zwaar bew. nw 19 3 München regen w 15 7 Zürich regenbui wzw 15 2 Genève zwaar bew. nw 15 6 Locarno licht bew. 0 24 0 Wenen licht bew. wnw 14 28 Innsbruck regen n 19 3 Belgrado zwaar bew. w 25 12 Athene onbewolkt w 27 Rome licht bew. nno 26 0 Ajaccio onbewolkt ono 21 0 Madrid onbewolkt no 25 0 Mallorca half bew. windst. 26 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2