iimó Circus Krone: een festijn voor de liefhebbers va ^ÏÜeelz Bouwplan voor bejaardentehuis „De Rijp" is thans gereed ADen^Zn. ■aa dames kapsalon „Inter Nos" repeteerde voor internationaal muziekfestival ZATERDAG 4 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Complex waarschijnlijk begin 1963 klaar OVERVEEN Haarlems meisje verdacht van talrijke oplichtingen B. en W. geven Westelijke Randweg nieuwe namen Ongeluk werpt schaduw over het eerste optreden Het waterpoloprogramma GRATIS STOFZUIGER Concours hippique van jubilerend Vooruit Visser-Neerlandiaprijzen uitgereikt ,En altijd lokt de vrouw' Opstanding Zaadhandel JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Cowboy Jour de fête „De derde man' De wet J an het westelijk front geen nieuws Professor Cupido Journaals Onderhoud van huizen in de Tuindorpslanen gaat 110.429,- kosten Nieuwe voorzitter van „Zang en Vriendschap" Verlies en winst voor H V GB-zeventallen P. Zwaanswijk Examens Het architectenbureau Berghoef en Klarenbeek in Aalsmeer heeft thans een bouw plan ontworpen voor het bejaardentehuis in Bloemendaal van de stichting „De Rijp". Deze stichting heeft zich zoals men weet, gevormd op verzoek van de diakonieën der hervormde gemeenten van Haarlem. Haarlem-Noord (Schoten), Spaarndam en Bloemendaal. De diakonieën hebben indertijd „De Rijp" gekocht en de verdere uit werking van de plannen opgedragen aan een stichting. De bouwcommissie van „De Rijp" gaat met het door het architectenbureau vervaardigde plan akkoord. Men streeft er naar het complex begin 1963 voor bewoning gereed te hebben. Het bejaardentehuis zal verrijzen op de plaats, waar eens huize „De Rijp" aan de Bloe mcndaalseweg, tussen de Mollaan en de Ryperweg, lag.- Het is de bedoeling het koepeltje aan de Bloemcndaalseweg en het ijskcldertje aan de Mollaan als hcrinnc- •ingen aan het oude buiten van de familie Stoop voor het nageslacht te bewaren. Talrijke moeilijkheden moesten worden overwonnen, omdat de verschillende instan ties het vooral niet eens konden worden over de bouwwijze en de plaats van het verzorgingshuis. De ingang van het bejaardentehuis komt aan de Bloemcndaalseweg met daarachter een voorplein. Het lage flatgebouw zal 135 éénpersoons pensionkamers omvatten en het gebouw heeft een capaciteit van 110 bedden verdeeld over twee- en driekamer flats. Het flatgebouw zal rondom de be staande moesluin verrijzen, met direct daarachter het hoge verzorgingshuis. Dit verzorgingshuis komt nu bij het laatste plan honderd meter van de Mollaan af te liggen, zodat het in die mooie omgeving geenszins zal detoneren. Aan het verzorgingshuis zal men aan de voorzijde een recreatieruimte bouwen en -ian de achterzijde een ziekenvleugeltje, dat uitkijkt op de duinvallei met vijver, oor herstellenden een waar paradijsje! Onder de ziekenvleugel, die geheel op het uiden is geprojecteerd, zullen acht garage boxen komen. Op de begane grond liggen een ruime bal met gezellige zitjes, een werkkamer 'oor de directrice, een leeskamer-biblio- 'heck, een biljartkamer en een recreatie haal. Ook komt er een tuinkamer met een "raai uitzicht op de moestuin, die men zo veel mogelijk in de natuurlijke staat wil 'alen. Toch zal er, nu het buiten nogal in een verwaarloosde staat verkeert, wel een ■•n ander gekapt, gerooid en gesnoeid moe- 'en worden. Uit de hal heeft men dwars door het flatgebouw heen bovendien ook en fraai gezicht op de moestuin, waarin ook een bloementuin zal worden aange legd. Wat de ligging betreft, bouwt men de recreatieruimte aan het voorplein op het zuid-oosten met grote terrassen, aanslui tende op het hoofdgebouw; aan het voor plein zullen tevens ruimten voor bepaalde activiteiten en voor het gebruiken van de koffie worden gebouwd. Naast de tuin kamer komt de flat voor de directrice en aan de achterzijde, aan de noordzijde dus, de keukens op de begane grond. De flats zullen ten dele op het zuiden liggen en deels ook zuid en oost, de gang komt op het noorden. De ligging van het verzor gingshuis zal noord-zuid zijn. De ziekenvleugel zal over zestien bed den kunnen beschikken en er is verder plaats voor dertien kamertjes voor het interne personeel, waaronder ook verple gend personeel. Op het "dak komt nog een huiskamer voor het personeel. Het complex zal in baksteen worden op getrokken, waarschijnlijk in een lichte kleur, naar de architect ons vertelde, ter wijl de tuin direct om het huis geculti veerd zal worden. Een verticale glazen ..knoop", waarin de liften en de trap komen, zal de communicatie vormen tus sen de beide gebouwen. Er komen twee liften in het gebouw, namelijk één voor het flatgebouw en één voor het verzor gingshuis, alsmede een aparte lift voor het vervoer van de spijswagentjes en voor dienstgebruik. De flatbewoners gebruiken hun warme maaltijd op hun kamer en zij kunnen verder van het verzorgingshuis gebruik maken. Al met al belooft het een fraai bejaarden- complex te worden en de Bloemcndaalse ingezetenen zullen het zeker met vreugde begroeten als aan de verwaarloosde toe stand van „De Rijp" over enige jaren eens een einde zal zijn gekomen. Advert ev.Ho Vraagt Uw Apotheker of Drogist Advertentie MOBYLETTE LOCOMOTIEF SPARTA VESTING BROMFIETSEN TEL. 53558 De Haarlemse recherche heeft een 20- jarige hulp in de huishouding uit Haar lem aangehouden, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan talrijke oplichtingen. Zij heeft reeds zestien oplichtingen be kend. Zij betrok bij diverse winkeliers goederen zonder te betalen, waarbij zij ge bruik maakte van namen van huisvrou wen, die in de buurt van de betreffende winkel woonden. Bij de recherche is aan gifte gedaan van winkeliers, die de ver dachte onder meer toiletartikelen, sigaret ten, zuivelprodukten, ondergoed, schoenen, jurken en een badpak hadden meegegeven. De Westelijke Randweg in Haarlem heet geen Westelijke Randweg meer. B. en W. van Haarlem vonden het namelijk gewenst om met het oog op het gereedkomen van deze weg te besluiten het gedeelte van de Leidsevaart tot het spoorwegviaduct de naam Schimmelpenninckweg te geven en het deel van het viaduct tot de Zijlweg de naam van Bloys van Treslongweg. Onteigening. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om het be sluit te bekrachtigen tot onteigening tefl name van de gemeente Haarlem van het onbebouwde perceelsgedeelte, gelegen op de hoek van de Dreef en de Wagenweg te Haarlem. Het plan heeft van 1 mei tot en met 6 juni ter inzage gelegen en er zijn geen bezwaren tegen ingebracht. Advertentie De noodlottige vol van Pierre Alizé zette uiteraard een stevige domper op de vreugde die de duizenden bezoekers gisteravond, aan het eerste optreden van het werkelijk imposante Circus Krone in Haarlem hebben beleefd. Het was de anti-climax op een tot in alle onderdelen magnifiek programma, waarin de typische circussfeerondanks de toevoeging van moderne schouwtonelen, hoogtij vierde. De reusachtige tent die vijfduizend toeschouwers kan bevatten, was tjokvol. De verwachtingen die men aan dit. grootste reizende circus ter wereld mag stellen, worden nam*- onze mening ten volle beantwoord. In vijf spectacu laire tafrëlen rijen zich de bekoorlijke, vermakelijke en adembenemende momen ten drie uur lang aaneen.^- - >ói Speciaal voor Uw vakantie' Thans ook verkrijgbaar m handige reisverpakkmg 6 SACHETS IN PLASTIC ETUI F 1.25 bij drogisterijen, parfumerieën lingerie-, dames- en herenmodezaken In de week van 6 juli tot en met 11 juli zijn voor de waterpolocompetitie de vol gende wedstrijden vastgesteld: Maandag 6 juli: dames res. tweede ld. A: DWT 2Nereus 3. Res. tweede kl. B: DWT 3—GZC 2. Derde kl.: De Zijl—DWR: dins dag 7 juli: heren res. tweede kl. B: Haar lem 3Neptunus Amersfoort 4; reserve tweede kl. C: SVH 3DWR 2; derde klasse' C: Haarlem—BZPC, res. derde kl. B: VZV 2DWT 3; woensdag 8 juli: dames res. tweede kl. A.: HDZ 2—DWT 2, eerste klasse: DWTHet Gooi, heren tweede kl. B: DWTVZV; tweede klasse E: DWR LAC, res. tweede kl. C: DWR 2—HVCB 2; donderdag 9 juli: dames derde kl. C: DES Haarlem, heren eerste kl.: NereusHVGB. res. eerste kl. A: Nereus 2HVGB 2, res. tweede kl. B: Dolfijn 2—HPC 2; vrijdag 10 juli: dames tweede kl. A: HPCZwemlust, derde kl. B: VitesseHVGB, heren tweede kl. A: HPCHet Gooi, res. tweede kl. C: botterdam 4—Haarlem 2. HVGB 3—SVH 3, 'es. derde kl. A: Neptunus Zaandam 2— fPC 3. Competitie kring Haarlem KNZB: maan- g 6 iuli: dames eerste kl.: DWT 5HPC 1 afdeling AM I: DWT aDWR; dinsdag iuli: afdeling AJ I: HaarlemHVGB, af- ling AJ II: HZV—DWT, VZV b—HPC b; oensdag 8 juli: afdeling AJ II: DWR b JVA, donderdag 9 juli- afdeling AM I: 'ZV aHaarlem, afdeling AJ I: VZV a IPC a. HaarlemDWR a; zaterdag 11 juli: .fdeling AM II: NVA—DWT b; afdeling AJ II: NVA—HZV Bijzonder veel indruk maken de paar- dendressuurnummers van de bekoorlijke amazone Christel en circusdirecteur Carl Sembach. Schitterend zoals zij de klas sieke hogeschool en de vrije dressuur pre senteren. Gratie, kracht en durf zijn be lichaamd in Louis en Roger in hun „pas de deux" op de paarderug. Ingrid en An- drée brengen een vermakelijk nummer met vijf beren, die na het balspel, dansen en muziekmaken tevreden hun zuigfles aan de bek zetten. Rodeo Er is ook een complete rodeo met cow boys, cowgirls, Indianen en wilde paarden. Olifanten, een jachtluipaard, tempeldanse ressen en een griezelige fakir verschijnen op het feest van de duizend lichten. Frieda Krone-Sembach toont wat zij met geduld, vakmanschap en liefde voor het dier met zes logge Jumbo's heeft weten te bereiken. De Hansels Ruitergroep ontlokte een storm van bijval voor hun halsbrekende toeren op ongezadelde paarden. Zelfs salto's- mortale van paard tot paard voeren deze jonge ruiters met het grootste gemak uit. „Tarzan" Gilbert Houcke speelt gevaarlijk spel met zijn koningstijgers, waarbij steeds die stille dreiging van een humeurig roof dier op de achtergrond loert. Acrobatiek van de hoogste klasse brengen voorts de acht Mohameds, donkere lenige atleten, die om de wetten van de zwaartekracht lachen. Hun klap op de vuurpijl is de salto- mortale van de jongste van de groep, bovenop een levende toren van drie man hoog. Tussen de verschillende nummers door zorgt het ballet van Gérard voor een kleurrijk en charmant intermezzo. Tweeëneenhalve salto En dan het nummer van de drie Alizé's met de „dodensprong" van Pierre, die als enige trapeze-acrobaat een 2V2 salto-mor- tale kan maken alvorens door zijn vanger gegrepen te worden. Met ingehouden adem ziet men eerst Marlies, het meisje, en daarna Pierre hun sprongen naar Jacques, de vanger, uitvoeren. Een zucht siddert door de ruimte wanneer Pierre zijn trapeze heeft los gelaten en met een dubbele salto naar zijn vanger tuimelt, om een tel later Advertentie in bruikleen bij reparatie GR. HOUTSTRAAT •SGUfiQ Tel. 16693 132 Op woensdag 15 juli zal in Hoofddorp het jaarlijkse concours-hippique worden gehouden. Ditmaal heeft het een bijzonder karakter. Want de organiserende vereni ging „Vooruit" bestaat namelijk vijftig jaar en zal het jubileum met een groots hippisch festijn vieren. Naast de gebruikelijke nummers van fok- en tuigpaarden, zullen enkele spring- wedstrijden worden gehouden, waaraan tal van ruiters zullen deelnemen, onder wie enige van internationale klasse. De Ko ninklijke Militaire Kapel zal in galla- uniform het jubileum-concours opluisteren. door diens ijzeren armen opgevangen te worden. Nogmaals duikt Pierre de diepte in, weer die ijzingwekkende salto's, dan slingert hij uit de handen van Jacques terug naar zijn eigen trapeze, die Marlies hem al heeft toegeworpen. Iemand gilt van schrik. De glimmende trapeze bereikt niet op tijd de uitgestoken handen van de vlie ger. Maar met uiterste krachtinspanning gelukt het hem nog de trapeze aan zijn borst te trekken. Er klinkt applaus op naar de acrobaat die licht hijgend op zijn plat formpje staat. Niet zeker meer Voelde Pierre zich daarna niet zo zeker meer? Had de laatste half-mislukte sprong -zijn concentratie en zelfvertrouwen aan het wankelen gebracht? Maar daar heeft hij zich al weer afgezet. Er is geen tijd voor vragen, het publiek wacht niet. De salto's, er is geen vuiltje aan de lucht. Een, twee, drie keer slingeren Pierre en Jacques in het licht der schijnwerpers naar het circusplafond. Met een razendsnelle wending om zijn lengte-as zal Pierre op de terugweg zijn eigen trapeze pakken. Daar is hij los van de vanger. Als een men selijke tol draait Pierre zich naar het aan vliegende metaal, maar slechts één hand bereikt het doel. De acrobaat kan zich daarmee niet vasthouden. Hij komt half op de rand van het valnet terecht en smakt vandaar op de treden van het toneel naast de piste. Suppoosten dragen hem onmid dellijk weg. De duizenden getuigen van dit drama krijgen niet de tijd om van hun ontsteltenis te bekomen. Dwaze clowns nemen bezit van de manege en eisen de aandacht op. Maar tussen de grollen van de potsenmakers door dwaalt menige blik af naar de plek waar Pierre Alizé ter aarde is gestort en vandaar naar de tra pezes in de nok van de tent, die nog zacht jes heen en weer zwaaien. De voorstelling draait op volle toeren verder, indachtig de lijfspreuk van de stichter van Circus Krone „Eure Gunst ist mein Streben". De avondvoorstellingen van circus Krone aan de Wagenweg vangen aan om 20 uur. Zondag en woensdag is er een matinee om 15 uur. Het Algemeen Nederlands Verbond te 's-Gravenhage heeft vier Visser-Neerlan diaprijzen uitgereikt, namelijk aan prof. dr. J. H. P. Jonxis, voor een onderzoek naar de afwijkingen bij spastische kinde ren; aan mr. dr. N. Muller, algemeen se cretaris van het Nederlands Genootschap tot Reclassering, voor doeleinden op re- classeringsgebied, waarvoor de overheid geen subsidie verleent; aan het Cen traal Orgaan voor het Scheppend Am bacht, ter ondersteuning van zijn werk, en aan de directeur van de Prins Alexan- der-stichting te Huis ter Heide, de heer P. S. N. Oost, voor de ontwikkeling van het onderwijs aan slechtziende kinderen. (Studio). Onder deze enorm mis leidende titel (de Spaanse titel is „La Ven- ganza, de wraak) draait deze week een film van J. A. Bardem, die opzien baarde met „De dood van een wielrijder". Deze regisseur heeft zich thans vertild aan een moeilijke opgave: in beelden het verhaal te doen van een groepje maaiers dat van dorp tot dorp trekt in het oogstseizoen om wat bitter geld te verdienen onder de hit- tekegel van de zon. Men ziet dus enorme vlakten, men ziet de mannen maaien. Méér dan een documentaire is er niet van te maken en zeker is dat Bardem een aantal zo voorti-effelijke beelden van dit oogsten heeft gemaakt dat men alleen al door te knippen een juwelige decumentaire uit „La venganza" zou kunnen samenstellen. Het is verbluffend mooi beeldmateriaal, in één zuivere visie begrepen en gerealiseerd. Maar om er een speelfilm van te maken heeft Bardem een verhaal moeten accep teren dat aan de beeldmogelijkheden te grote litteraire beperkingen heeft opge legd. De twee uitgangspunten „zo maar" het verhaal van een groepje maaiers (de documentaire), en de litteraire „plot" van juist deze vijf mannen en een vrouw (de speelfilm) spelen elkaar parten en bre ken de trefkracht van de film. Een man keert terug naar zijn dorp na tien jaar in de gevangenis te hebben geze ten op valse beschuldiging van moord op een zoon uit „het oude huis", de oudste boerderij uit het dorp. De moord is door een broer van het slachtoffer gepleegd maar de familietrots van het oude geslacht vergt zwijgen. De oud-gevangene zweert zijn zuster de laatste in het dorp gebleven telg van het „oude huis" te vermoorden Deze, Louis, een prachtrol van Raf Vallone, moet geld verdienen om zijn vervallende havezate te redden. Hij heeft de oud-ge vangene nodig om het minimum aantal maaiers te hebben voor een oogstreis. Tij dens de tocht wordt de zuster van de oud gevangene verliefd op Louis en deze inner lijke strijd tussen haat en liefde eindigt gelukkig. Het verhaal is zwak, maar biedt in details rijke mogelijkheden om de Cas- tilliaanse volksaard te doen kennen. Men moet deze film dan ook zeker gaan zien om het spel en het camerawerk. Men zal onvergetelijke indrukken opdoen van alles wat niet rechtstreeks het verhaal betreft. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 (Lux or) De filmbewerking van Leo Tolstoi's roman „Opstanding" laat niet na indruk te maken zowel wat de fotografi sche kwaliteiten betreft als ten aanzien van Horst Buchholz als de jonge Russische vorst Dmitri en van Myriam Bru als Katjoesja. Het is het verhaal van de liefde tussen twee jonge mensen, die door een onoverbrugbare kloof van afkomst en maatschappelijke posities gescheiden zijn. Katjoesja is een dienstmeisje, dat na door de vorst verleid te zijn, steeds meer aan lager wal raakt. Dmitri ontmoet haar na jaren in de rechtszaal, waar het meisje terecht staat wegens moord op een van haar „klanten". Het lukt Dmitri gratie voor haar te krijgen., maar als ze op het punt staan elkaar weer té Vindén, ziet Katjoesja in dat een leven naast zijn zijde niet-mogelijk kan zijn. (R 0 x y) Tot maandag kan men de sympathieke acteur Glenn Ford bewonde ren in een film, die het leven var. de cow boy in het ruige wilde westen in beeld brengt. Ditmaal geen romantisering maar een schildering van de realiteit, die op windend en boeiend genoeg blijkt. Van maandag af gaat „De bloedhond". (Minerva) Tot en met zondag draait in de avondvoorstellingen deze vrolijke film met Jacques Tati in de hoofdrol. Wie hem niet zag, moet die kans toch nog snel waarnemen. In de matinees kan de jeugd zich bezig houden met de belevenissen van „Toga, het weesmeisje". Tot en met woensdag zingt en danst Caterina Valente in „Abends in die Scala". Donderdagavond volgt „Ik was aan hem verslaafd". (Cinema P a 1 a c e). De nu al bijna klassiek geworden film „De derde man" heeft Cinema Palace nogeens in het pro gramma opgenomen. Aangezien de verto ning van deze prachtige thriller, die ge- regiseerd werd door Carol Reed. de zo veelste reprise betekent, mogen we de in houd wel voor bekend veronderstellen. Wie deze film nog niet kent moet hem, mede door het voortreffelijke spel van de vier hoofdrolspelers, Orson Welles, Alida Valli, Trevor Howard en Joseph Cotton, beslist gaan zien. (L i d o). Naar de roman van Roger Vailland, verleden jaar bekroond met de Prix Concourt, is de film „De wet" ge maakt. Een op het stuk van de eigenlijke cinematografische eigenschappen knap pe film, die dan ook door een kundig man is vervaardigd Jules Dassin maar die van de roman niet veel meer laat dan wat Dassin er ter herinnering aan wenste over te houden. In dat opzicht kan men dan ook moeilijk spreken van een verfil ming van de roman. Het is meer een vrije bewerking, die het feitelijke gegeven sterk vereenvoudigd weergeeft en pro beert de beste karaktereigenschappen van de plaats van handeling te behouden. Men komt terecht in een kleine dorpsgemeen schap waar het recht van de sterkste geldt. Dat recht verkrijgt men door een., wreed spel „de wet" geheten. De ver liezer moet zich alle verdachtmaking, be lediging en gemeenheid laten welgeval len. Waartoe dit leidt wordt duidelijk. De wet beheerst heel het leven in het dorp, het beheerst, verdeelt en tiranniseert de mensen, het brengt hen in opstand en maakt hen murw. Toch is deze overwe gende consequentie van de roman niet in de film doorgekomen. Daarvoor zijn er te veel concessies gedaan en is er te bewust gestreefd naar een happy ending. Ook de figuren zijn anders opgezet. Om de film te kunnen waarderen zou men de roman niet gelezen moeten hebben. Is dat het ge val dan wordt men althans in een vreem de en fascinerende wereld binnengevoerd, die niet nalaat indruk te maken om haar levensstijl en zeden. De personen, die haar bevolken, worden op de beproefde Franse manier van acteren tot karakters herschapen, die met Dassiiis vakbe kwaamheid suggestief genoeg zijn om de film tot een boeiende zij het verbrokkel de aangelegenheid te maken. (Frans Hals). Deze film, naar de bekende roman, is geprolongeerd, hetgeen voor een reprise toch altijd nog een op merkelijk feit mag heten. (Rembrandt). Doris Day, die haar faam vrijwel uitsluitend aan haar vocale prestaties te danken heeft, blijkt in deze geestige Amerikaanse film ook voortreffelijke acteertalenten te bezitten. Zij is in deze vermakelijke rolprent een professor in de journalistiek, die zon der dat zij dat weet onder haar studen ten ook de chef-redacteur van een grote Amerikaanse krant telt, die wel eens wil horen, wat „zo'n juffie" over zijn vak weet te vertellen. Deze pseudo-leerling is Clark Gable, een selfmade-man, die meent dat niet de opleiding, maar de ervaring iemand tot een goed journalist kan ma ken. Professor Doris Day is in de wol ken met deze uitblinker onder haar leer lingen en blijft zelfs niet ongevoelig voor zijn amoureuze avances. Totdat na ve le grappige verwikkelingen aan het licht komt dat hij haar in de maling heeft genomen en geen leerling, maar een der topfiguren in de journalistiek is. De lief tallige professor zet hem dat dubbel en dwars betaald en aan de manier waarop dat gebeurt, kan men uitbundig plezier beleven. Een kostelijk verhaal met vaak zeer spitse dialogen, die helaas in de ver taling niet altijd tot hun recht komen. Polygoonjournaal begint deze week met een knap afgeronde en intelligent samen gestelde reportage over Woudrichem aan de Merwede, dat „bij de tijd" wil blijven zonder zijn historisch karakter prijs te ge ven; een journalistiek stukje vakwerk van Polygoons geroutineerde maar nooit saaie cameralieden. Hetzelfde geldt voor repor tages van de T.T. in Assen en oefeningen voor bergbeklimmers tegen de toren van een brandweerkazerne. De cameramen sen van Polygoon benutten hun kansen uit stekend om buiten het actualiteitswerk de zomerbezoeken te verpozen met goedge kozen varia, waarin zij hun filmlust wat ruimer kunnen botvieren dan bij de tewa terlatingen van het drukke seizoen. Het journaal „Spiegel van Nederland" was deze week gevarieerd. Na een nogal wat sentimenteel overzicht van de begra fenis van Lou Bandy in Doorn, volgde iets over de draverij om de prijs der lage lan den en iets over de T.T. races in Assen. Goed was de reportage over een „kin- derruil" tussen Gelderland en Holland, waarmee het journaal werd voortgezet, en grappig was het verfilmen van het ver trek van een goochelaar op Schiphol, waarmee het journaal -eindigde. B. en W. van Haarlem verzoeken de ge meenteraad om ten behoeve van hot uit voeren van onderhoudswerken aan het complex van 95 arbeiderswoningen gele gen aan de Midden Tuindorpslaan, de Noor der Tuindorpslaan, de Ooster Tuindorps- laan, de Tuindorpslaan, het Van Twisk- plein en de Zuider Tuindorpslaan in Haar lem aan de woningbouwvereniging Rioe- mendaal" een voorschot te verlenen van 110.429.- tegen een rente van viei per cent. In het ons toegezonden bericht over de benoeming van mr. J. H. G. Zeelenherg tot voorzitter van de Koninklijke Lieder- tafel „Zang en Vriendschap" stond ver meld, dat de nieuwe voorzitter lid is van de hoofddirectie van de n.v. Verzekerings bank Hollandse Lloyd te Amsterdam Mr. Zeelenberg is echter lid van de hoofd directie van de n.v. Nederlandse Lloyd te Amsterdam. Advertentie OUDE GROENMARKT 24 - TEL. 10412 t/o Kosterij Grote Kerk Voor de zomerwaterpolocompetitie (der de klasse B) speelden de dames van HVGB donderdagavond in Stoop's bad in Overveen tegen Sleutelstad uit Leiden. Vóór de rust schoten de gasten eenmaal raak, hetgeen voldoende was voor de zege. HVGB 2 bond voor de reserve eerste klasse A de strijd aan tegen RZC 2. Het was een pittige strijd. Door Halsema werd de ruststand 1-0. In de tweede helft bleven de HVGB'ers produktief in de aanval en Kok, Halsema en Klip brachten de HVGB- zege op 4-0. In de eerste klasse A heeft ZIAN, dat te gast was bij HVGB, door beter technisch spel gezegevierd. Meijer en Ran rondden twee ZIAN-aanvallen goed af, waarna de HVGB-midvoor de ruststand op 1-2 bracht. Na de hervatting liet het plaatsen bij de HVGB'ers veel te wensen. Na de stand 1-3 werd er tot tweemaal toe een HVGB'er uit het water gestuurd. ZIAN won uiteindelijk met 5-1. Voor de tweede klasse A heeft HPC bij Wilskracht in Utrecht met 7-1 gewonnen. In Utrecht is het protest behandeld aan gaande de wedstrijd HaarlemAZC Al phen, dat door AZC werd ingediend, daar de scheidsrechter aan Haarlem een doel punt had toegekend dat direct werd ge maakt uit een scheidsrechtersbal. De pro testcommissie stelde vast dat het doelpunt ongeldig had moeten worden verklaard. De uitslag werd zodoende 3-2 voor Haar lem. DE KERN VAN HET JEUGDKOOR „Inter Nos" neemt dit jaar weer deel aan 't intern, muziekfestival, dat de volgende week in Llanggollen in Wales (Engeland) gehouden zal worden. Een van de meisjes van het koor, de sopraan Ans Philippo zal nog uitkomen in de afdeling voor jonge vocale solisten. En verder gaat nog Han de Vries uit Haarlem mede voor een op treden in de afdeling, die bestemd is voor jeugdige instrumentalisten. Een voor selectie in Llangollen zal echter nog uit maken of Ans Philippo tot de drie uitver koren wedstrijd-vocalisten zal behoren en of Han de Vries zijn pianistische capaci teiten met die van twee andere mededin gers zal mogen meten voor het behalen van een prijs. Als voorbereiding tot het groot opgezette festival, waaraan een kleine veertig koren hun medwerking verlenen, heeft de diri gent Jan Booda met zijn jeugdkoor vrij dagavond in de gemeentelijke concertzaal een concert gegeven, dat met reden „Gene rale Repetitie" werd genoemd en dat om de ervaringen, die het opleverde, voor het resultaat van het optreden in Engelapd van veel betekenis is geworden. Allereerst vroeg Jan Booda aandacht voor twee liederen, die langzamerhand in ons land als volksliederen gekend worden, het eerste „De Grouster wagen", vooral in Friesland, en het andere „De Zilvervloot" in al onze provinciën. Het is voor het eerst dat „Inter Nos" in de volkslied-sectie van het festival uit komt en wel op verzoek van de wedstrijd- commissie. VOOR DE ALGEMENE koor-afdeling waren „O, lovely peace" van G. F. Handel en „Das Wandern" van Franz Schubert in gestudeerd. Van de genoemde vier liede ren werd alleen „De zilvervloot" zonder begeleiding gezongen en het was merk waardig. dat dit lied het best slaagde. „De Grouster wagen" had in de lyrisch gehou den uitvoering ook goede kwaliteiten, maar de overeenstemming met de bege leidende pianoklank werd toch merkbaar bedreigd. En deze bedreiging werd een positieve werkelijkheid bij de vertolking van „O, lovely peace", maar weer wat minder voor „Das Wandern", dat ook met pianobegeleiding werd gezongen. Bege leiden is een subtiele kunst, waarvan de beoefening veel ervaring vereist. De veel belovende jonge pianist Han de Vries, die het koor begeleidde, heeft deze ervaring uiteraard nog niet. wat in dit geval bij voorbeeld tot uitdrukking kwam in de ritmische aanpassing aan de koorzang en in het dynamische evenwicht tussen de klank van het koor en die van de piano Ook kwam het mij voor dat een te veel vuldig peddelgebruik de harmoniscne exactheid in de weg stond. Maar de hoofd oorzaak van de intonatiemoeilijkheden ligt volgens mijn indrukken in de opstel ling van de vleugel. Toen het instrument voor het zingen van het „Zonnelied" van Catharina van Rennes, „In 't woud" van Philip Loots en „Wirbelwind" van W. Möller centraal was geplaatst, had het koor aan de begeleiding, die nu ook ver zorgd werd door Han de Vries, veel meer steun. JAN BOODA IS VOORNEMENS deze drie liederen te doen zingen op een van de concertavonden, die tijdens het con cours worden gegeven en waarvan de radioluisteraars in ons land waarschijn lijk ook 'n indruk zullen kunnen krijgen door de uitzendingen, die de volgende week dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag door de Engelse radio zullen worden ver zorgd. Ook Ans Philippo en Han de Vries hielden op deze avond een generale repe titie. Begeleid door Jan Booda zong ons Haarlemse sopraantje een lied van Gounod en de aria „Ambra mai fu" (het „Largo") van Handel. Ik geloof, dat Ans Philippo een prachtige kans maakt tot de drie uit verkorenen te behoren, want wat zij ons aan vocale schoonheid en aan voordracht liet horen, was een verheugend muzikaal geschenk, waarvoor ieder van de zeer tal rijke toehoorders haar dankbaar was. En Han de Vries gaf de overtuigende in druk dat hij voor de mededinging naar een onderscheiding, die hij moet verdienen met het spelen van een sonate van Dome- nico Scarlatti technisch goed voorbereid was. Meer bewijzen van technische vaar digheid gaf hij met vlotte vertolkingen van het Scherzo in e van F. Mendelssohn en van de Fantasie Impromptu van Fr. Chopin. Al deze uitvoeringen betroffen dus de „Generale Repetitie". Maar hierbij bleef het niet op deze avond. Jan Booda leidde het volledige koor nog bij een ver tolking van een selectie van muziek voor de operette „lm weissen Rössl", die een weelde van klank en luchtige ritmiek gaf en die een demonstratie werd van een toe gespitste koordiscipline. En verder heeft men genoten van „Der Kiaser und die Nachtigall", het muzikale sprookje van Wilhelm Möller. dat aan een bariton-solist gelegenheid gaf tot geestige zangvoor dracht en dat een succes werd voor enkele solozangeresjes uit het koor. wier klare stemmen een lus! voor het oor werden. De koorzang werd voor deze twee uit voeringen voortreffelijk gesteund door de pianiste Emmy van Eden, waarlijk een in gewijde in de geheimen van de vleugel klank. Aan het christelijk lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" te Haarlem zijn de vol gende kandidaten geslaagd: Voor de afdeling gymnasium-b: Nyckle Jan Fokkema. Voor de afdeling hbs-a: Marijke de Baat Doelman, Betsy Bakker, Henk Bootsma, Jan Budding, Aad van Dijk, Pieter van Gelder, Marijke Giesbergen, Wim Hart, Marie Höweler, Jan Jansen, Gré van de Kemp, Tineke Melis, Jan Pauw, Els van Ravenstein, Dick Rensenbrink, Flip Roe- lofsen, Carel Swaan, Bram van Tol, Heieen Vos, Ansje van de Werff, Frank v. d. Zant. Eén kandidaat afgewezen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3