VESPA Warme ontvangst van koning Boudewijn in de hoofdstad hamol weer vandaag! Marine-helikopter stort in zee; drie slachtoffers Twee toppen van Antares- gebergte werden bereikt OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER MORRIS before ijouêt/ij! Jonge vorst wuifde puffende menigten joviaal toe STRAND - BADKLEDING Wind van zee Aan het strand Morgen: Rotterdam, Deltawerken en Noordwijk aan Zee Amerikaan ernstig gewond bij vechtpartij in Zandvoort Het woord is aan Poging tot ontvoering in Wenen mislukt In de krant van heden: In Algerije zijn tot dusver 114.500 mensen omgekomen A Igerijnse schattingen hoger dan de Franse I. I. VAN KOOTEN Belgische onderscheidingen 73e JAARGANG No 302 WOENSDAG 8 JULI 1959 304e JAARGANG No 150 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 BÉ 1 IS 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IhhmH I f I I 8 ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- 1 I 1 I j I S II*** lil Jf I J 1 IJl 3 I 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 m am hm iwj «w fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A, D. Huijsman Advertentie S0EUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSLWAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Tijdelijk wat bewolking met kans op een enkele onweersbui. Mor. gen overdag minder warm. Zwakke tot matige naar weste lijke richtingen draaiende wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Aan het strand zal het aanvanke lijk zeer warm zijn, maar een on weer kan mogelijk afkoeling bren gen. Ook draait de wind weer van oost naar west. Laag water 's middags om half drie, hoog water omstreeks 6 uur. Strand voor fietsen berijdbaar van half tien 's morgens tot 4 uur 's middags. Goed zicht. Morgen gaat het koninklijk gezel schap per auto naar Rotterdam. Om 11.45 uur komen de vorsten per auto bij het clubhuis van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" te Rotterdam aan. Daar begeven de vor sten zich aan ooorcf van de „Erasmus" voor een tocht door de havens. Om 13.30 uur meert de „Erasmus" weer aan de steiger van het clubhuis „De Maas". Per auto wordt naar het vliegveld Zes tienhoven gereden, van waaruit een rondvlucht met drie Dakota's boven de Deltawerken wordt gemaakt. De vlieg tuigen landen op het vliegveld Valken burg bij Leiden. Vandaar rijdt het vor stelijk gezelschap met auto's naar Noordwijk aan Zee. Koning Boudewijn, die als kind enige keren in Noordwijk vertoefde, zal zich aan de voet van de duinen onderhouden met het strand- personeel, dat hem van zijn vroeger verblijf kent. Tegen half vijf wordt teruggereden naar Amsterdam, waar ten paleize het diner wordt gebruikt. Des avonds zullen de vorsten in de Stadsschouwburg de galavoorstelling van Shakespeare's „Troilus en Cressida" bijwonen. De voorstelling begint om 20.30 uur. De prinsessen Beatrix en Irene zullen eveneens aanwezig zijn. La Rochefoucauld: Onverdiende lof kan een aansporing zijn. Maandagavond omstreeks half negen heeft zich in een café-bar aan het Sta tionsplein in Zandvoort aan Zee een ern stige vechtpartij voorgedaan, ten gevolge waarvan een twintigjarige Amerikaanse militair met een schedelbasisfractuur in het Grote Gasthuis in Haarlem moest wor den opgenomen. Hij verkeert niet in levensgevaar. De ruzie in de bar ontstond toen twee in Duitsland gelegerde Amerikaanse mili tairen, die reeds een flinke hoeveelheid alcohol op hadden, zelf meegebrachte whisky gingen drinken. Het personeel van de bar maakte hier 'Aanmerkingen op en ook de portier bemoeide zich er mee. Hij verzocht de beide Amerikanen de zaak te verlaten en toen hieraan geen gevolg werd gegeven ontstond er een hevige vecht partij, waarbij de portier bijgestaan werd door een vriend. Binnen werd onder meer met een barkruk geslagen en toen de vechtenden de zaak hadden verlaten werd een van de militairen, een twintigjarige soldaat, met zijn hoofd tegen de straat stenen geslagen ten gevolge waarvan hij het bewustzijn verloor. Hij werd over gebracht naar het Grote Gasthuis, waar men constateerde, dat hij een schedel basisfractuur had opgelopen. De andere soldaat werd niet ernstig gewond. De portier en diens vriend werden door de politie aangehouden, maar werden na het verhoor weer op vrije voeten gesteld. Voorts werd de militaire politie in Hei delberg gewaarschuwd, die onmiddellijk naar Zandvoort kwam om de lichtgewonde militair vandaag mee naar Duitsland te nemen. Gistermiddag omstreeks half een is een Sikorsky-helikopter van de Marine luchtvaartdienst boven het Marsdiep na bij Den Helder verongelukt. Het toestel, dat gebezigd werd voor observatiewerk zaamheden bij het inschieten van torpe do's, was boven Hr. Ms. onderzeeboot 0-27 gekomen om de hoofdinschieter, de luitenant-ter-zee der eerste klasse P. D. van Bochove, aan boord te nemen. Tijdens het optakelen van deze officier schoot de helikopter plotseling naar boven tot 80 meter boven de waterspiegel en stortte vervolgens voorover in het Mars diep. Luitenant Van Bochove, nog hangen de aan de lier, sloeg daarbij op het water en overleed vrijwel onmiddellijk. Ook de twee inzittenden van de helikop ter. de luitenant-ter-zee der tweede klasse oudste categorie A. K. Robbe, die het toe stel bestuurde, en de sergeant-vliegtuig maker G. W. Niesveld, konden zich niet meer in veiligheid stellen. Zij verdwenen met het verongelukte vliegtuig in het Marsdiep. Reddingsvaartuigen van de Ko ninklijke Marine voeren onmiddellijk uit, maar konden geen help meer bieden. Het WENEN (UPI) De Oostenrijkse politie stelt een onderzoek in naar een poging tot ontvoering, die wellicht een politieke ach tergrond heeft. Dinsdag verzocht een „blin de" de 54-jarige Hongaarse vluchteling Gloecze hem te helpen bij het oversteken van een drukke straat in Wenen. Midden op de rijweg sloeg de „blinde" Gloecze op het hoofd. Geholpen door twee mannen trachtte hij hem in een auto te trekken die was gestopt. Gloecze verzette zich en begon luid te schreeuwen, waarop de man nen en de „blinde" in de auto sprongen en wegreden. De politie gelooft dat Gloecze in ver binding stond met de Hongaarse geheime dienst en dat Hongaarse agenten hebben gepoogd hem te ontvoeren. pag. Koning Boudewijn in ons land 1» 4 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 4, 5 Examens e e 5 Radio en Televisie O O 7 Feuilleton O O 7 Agenda 7 Kunst 9 9 7 Sport 9 Beurs 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S ALGIERS (Reuter) Volgens cijfers die in Franse kringen zijn verzameld op grond van officiële Franse bekendmakin gen bedraagt het aantal doden in de Al gerijnse opstand die meer dan vier-en-een half jaar gaande is, 114.500. Volgens deze kringen werden 8.500 leden van de Fran se veiligheidstroepen en 93.000 opstande lingen gedood. Het aantal gewonde of ge vangen opstandelingen bedroeg 50.000. Het aantal slachtoffers onder de bur gers bedroeg: Fransen: 2.000 doden, 4.500 gewonden en 270 vermisten. Mohamme danen: 11.000 doden, 6.500 gewonden en 6.000 vermisten. De opstandelingen stellen de cijfers inzake slachtoffers aan eigen zijde veel hoger. De militaire en burger lijke autoriteiten weigeren cijfers over het totaal aantal slachtoffers te geven. Advertentie HOUTPLEIN 18-20 - TEL. 12000 - 16615 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12349 Advertentie GOEDEREH- -SNELVERVOER Ter gelegenheid van het bezoek van de Koning der Belgen aan Nederland is aan vertegenwoordigers van de Nederlandse pers, radio en film een aantal onderschei dingen toegekend. Tot commandeur in de Kroonorde van België is benoemd mr. A. B. Roos.jen, voorzitter van de Nederlandse Radio Unie. Tot officier in de Kroonorde zijn benoemd de heer Herman Bleich, voorzitter van de Buitenlandse Persvereni ging, drs. G. van Lieshout, voorzitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, mr. M. Vrolijk, voorzitter van de Neder landse Journalisten Kring en vicc-voor- zitter van de Federatie van Nederlandse Journalisten, de heer J. D. Troostheide, voorzitter van de Protestants Christelijke Journalisten Kring, de heer C. M. Dosker, voorzitter van de Raad van Beheer van het ANP en de heer W. van Norden. voor zitter van de Nederlandse Dagblad Pers. Tot officier in de orde van Leopold II zijn benoemd de heren G. Rebel, hoofd van de afdeling Pers van de Rijksvoorlichtings dienst en R. Pekelharing, hoofd van de af deling Nieuwsvoorziening van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Tot rid der in de orde van Leopold II zijn be noemd de heer Ph. Bloemendal, redacteur van het Polygoon-journaal en de heer P. A. P. Magielsen, vice-voorzitter van de organisatie van fotojournalisten. Vanmorgen om twaalf minuten voor tien verscheen aan de stralend blauwe hemel de zilveren DC-6 van de Belgische luchtmacht, waarmede koning Boude wijn van België van de luchthaven Meisbroek bij Brussel naar Nederland reisde, op grote hoogte boven Schiphol, geëscorteerd door twaalf straalvliegtuigen van het type F86K Sabre van de Koninklijke Luchtmacht. Deze straaljagers waren om kwart over negen van de vliegbasis Twente opgestegen en rechtstreeks naar Woensdrecht gevlogen, waar zij al cirkelende op 1200 meter gewacht hadden op het koninklijke toestel. Om precies tien uur landde het toestel, de OT-CDB, op baan 05. Koningin Juliana en Prins Bernhard, de laatstgenoemde in luchtmacht- uniform, waren om kwart voor tien op het platform van Schiphol aangekomen. Zij begaven zich naar de plaats waar het vliegtuig heentaxiede. Koning Boudewijn, in het uniform van luitenant-generaal van de landmacht met batons stapte uit het toestel en werd door Koningin Juliana en Prins Bernhard hartelijk begroet, terwijl het escorte van Nederlandse straaljagers op slechts 300 meter hoogte een saluut aan de vorstelijke gast bracht. De luchtmachtkapel speelde de Braban- conne waarbij een diepe stilte intrad on der de duizenden belangstellenden, die om het afgezette gedeelte van het plat form en op de brede en lange gaanderijen van de intercontinentale hal de grandioze entree van koning Eoudewijn volgden. Na dat de laatste tonen van de Braban?onne waren vei'klonken, gaf een batterij in het Amsterdamse bos, een saluut van 21 schoten. Met koning Boudewijn waren on der meer meegekomen de eerste minister van België, G. Eijskens, verder de minis ter van Buitenlandse Zaken, P. Wigny en de groothofmaarschalk, G. graaf d'Aspre- mont Lijnden. De koning van België, Koningin Julia na en Prins Bernhard en hun adjudanten inspecteerden de in groot tenu gestoken erewacht van de luchtmacht en de lucht machtkapel speelde een mars. Het gezel schap begaf zich vervolgens langs de man nen van de marechaussee, die de eregroet brachten en gingen hierna de fraai met bloemen en planten versierde interconti nentale hal binnen, waar zich vele auto riteiten hadden verzameld ter begroeting van de Koning van het bevriende nabuur land. De moderne ICA-hal was prachtig versierd met planten en bloemen. Een grote fontein in de couloir, omringd door paarse bougainvilles en lichtrose begonia's beheerste het beeld van de hal. Onder de aanwezigen in de hal zag men het voltallige kabinet, voorzitters der Eer ste en der Tweede Kamer, de ministers van staat en de staatssecretarissen, de Advertentie stoffelijk overschot van luitenant Van Boéhove werd spoedig geborgen en naar Den Helder overgebracht. Duikers zijn later naar beneden gegaan op de plek waar de helikopter in het wa ter stortte om te zoeken naar de twee in zittenden van het toestel. Luitenant-ter-zee der eerste klasse P. D. van Bochove was 36 jaar en gehuwd. Hij had twee kinderen. Hij was afkomstig uit Den Helder. Luitenant-ter-zee der twee de klasse A. K. Robbe was 30 jaar, ge huwd en afkomstig uit Voorschoten. Ser geant-vliegtuigmaker G. W. Niesveld was 32 jaar, gehuwd en vader van twee kin deren. Hij was afkomstig uit Katwijk. Koninklijke helikoptervlucht. De marineleiding heeft na het ongeluk bij Den Helder een vliegverbod afgekon digd voor de Sikorsky S55-helikopters han gende het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. Als gevolg hiervan zal de helikoptervlucht van koning Boudewijn en koningin Juliana, welke morgen van uit Rotterdam via Willemstad en de Del tawerken naar Noordwijk zou worden on dernomen, niet doorgaan. Er zal nu een vlucht met Dakota's boven de Delta werken worden gemaakt- De vlucht eindigt op het vliegveld Val kenburg, vanwaar het vorstelijk gezel schap zich per auto naar Noordwijk aan Zee zal begeven. pas benoemde vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. J. M. Beel, de voor zitter van het comité der verenigde chefs van staven, de chefs van de luchtmacht staf, van de generale staf en van de ma rinestaf, de Nederlandse ambassadeur te Brussel, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mat- tos, de directeur van het Kabinet van de Koningin, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en nog vele andere hoge autori teiten. Om 10.20 uur stapten Koning Boudewijn, Koningin Juliana en Prins Bernhard in de eerste hofauto. De duizenden, die hier van getuige waren, applaudisseerden en hier en daar klonk de uitroep: „leve de Koning". De koninklijke stoet, die uit vijf auto's bestond, reed vervolgens van de luchthaven weg, voorafgegaan door een escorte motorrijders van de rijkspolitie en een ere-escorte motorrijders van de Koninklijke Marechaussee, richting Sta dionplein Amsterdam. Op de Dam Een vrij talrijk publiek, had zich in de loop van de morgen achter de afzettings hekken op de zonovergoten Dam opge steld om de aankomst der koninklijke cor tege gade te slaan. Het Garderegiment Jagers vormde de erewacht voor het paleis. Vlak voor het paleis aan de rand van het middendam- terrein was een hoog podium opgericht, in beslag genomen door een menigte fo tografen. Om negen minuten voor elf schalden de commando's voor de ere wacht en de afzetting over het Damplein ten teken dat de koninklijke stoet in aan tocht was. Enkele seconden later draafde het es corte van de bereden rijkspolitie de Dam op gevolgd door de eerste stalmeester op zijn schimmel en twee postiljons.' Het ge juich dat het plein vulde, bereikte een hoogtepunt toen de calèche voor het Pa leis stilhield. Koning Boudewijn dankte glimlachend en saluerend voor deze har telijke begroeting. Staande tussen Ko ningin Juliana en Frins Bernhard luister de de Belgische vorst, front makend naar de vaandelwacht van de jagers naar het volkslied. Na de inspectie ging het vorstelijk ge zelschap het paleis binnen en om elf uur verscheen koning Boudewijn, blootshoofds met zijn koninklijke gastvrouw en gast heer op het balkon, onder gejuich van het publiek. Over de intocht van de Belgische Ko ning in Amsterdam telefoneerde onze Am sterdamse redacteur: Koning Boudewijn was vanmorgen nau welijks op Schiphol gearriveerd, of het verkeer in de Amsterdamse straten zat reeds in de knoop. De verbodsborden, die het parkeren langs de route moesten voor komen, bleken niet door alle automobi listen goed te zijn begrepen, wat in deze vakantiemaanden met veel buitenlands toerisme niet zo vreemd is. Om 10 uur wa ren de meeste politieagenten al nat van transpiratie, maar zij bleven werken als paarden om de wegen vrij te maken. Hoe warm moet het zijn eer de Amsterdamse politieagent in zijn overhemd mag lopen? De grote drukte van toeschouwers con- Aankomst op Schiphol en inspectie van de erewacht. centreerde zich vandaag in de binnenstad, waar enkele tientallen dames flauw vièlen van de warmte op een tijdstip, dat de stoet Amsterdam nog niet eens had be reikt. Te weinigen hadden bedacht, dat er in de schaduw van de bomen op de Apol- lolaan, op de De Lairessestraat, en op het Museumplein uitstekende plaatsen waren te vinden om alles goed te zien. Maar op vallend was, dat alom de overgordijnen waren gesloten, waarachter praktische mensen, die de koele huiskamer prefe reerden boven het hete asfalt, het schouw spel op de televisie volgden. Vanmorgen waren wij er getuige van hoe enige dui zenden militairen in een ijlings opgesla gen kampement bij het Amstelstation zich in hun volle oorlogsuitrusting ston den te hijsen. Zij waren wel het minst ingenomen met het koninklijk bezoek op deze warme dag. Want het voordeel voor aan te mogen staan en alles goed te kun nen zien, woog niet op tegen de nadelen van de zware kleding, de benauwdheid van een helm, die onder deze omstandig heden beter een tropenhelm had kunnen zijn, en het gewicht van een geweer, dat bij lang staan zwaarder wordt dan een klein kanon. Maar als er iemand reden zou hebben te klagen over de tropische hitte, dan was het wel de hoofdpersoon van deze dag, koning Boudewijn, die gezeten naast Koningin Juliana en tegenover Prins Bernhard, bijna onvex-moeid en glimla chend wuifde naar de juichende Amster dammers, die de route omzoomden. Hij hield een grote witte zakdoek in zijn hand om zich van tijd tot tijd het voorhoofd te wissen. Voor de hoge gast was er vanmiddag tij dens de ontvangst in de anders zo som bere raadszaal zelfs geen koelte: acht enorme televisielampen joegen de tem peratuur hoger op dan die op de in de zon blakende binnenplaats, waar het stad- huispersoneel met de vrouwelijke ambte naren voorop de halzen rekte om een glimp fcan de $ortge koning op te vangen. (Zie verder pag. 4) Na de aanvankelijke tegenslagen heeft de wetenschappelijke expeditie naar het Antares-gebergte op Nederlands Nieuw Guinea thans een mooi succes geboekt. Hedenochtend is bij het stichtingsbestuur een telegram ontvangen van de weten schappelijk leider, dr. L. D. Brongersma, dat de oost- en de west-top van het An- taresgebergte. dus de oorspronkelijk ge stelde doelen, zijn bereikt. De Antares- groep bljjkt volgens dit telegram op 27 juni te zijn vertrokken uit het basiskamp en daar gisteren te zijn teruggekeerd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de Antares bestaan uit een berggraat met verscheidene toppen. De Antares zyn 400 meter lager dan men had aangenomen. De westtop werd op 4 juli door Escher Verstappen en luitenant Nicolas bereikt. Deze bleek 3400 meter hoog te zijn. De oosttop, die 3750 meter hoog is, werd op 5 juli door Escher en Verstappen en luite nant Nicolas bereikt. De westtop bleek geheel begroeid, de oosttop een geheel kale rots te zijn. Op 7 juli werd een pa trouille uit het basiskamp uitgezonden met voorraden en de marinearts Tissing ter ondersteuning van de groep, die naar de Antares vertrokken was. Doch deze keerde spoedig terug toen bleek dat assistentie niet nodig was. De zware be groeiing van het terrein heeft het nodig gemaakt paden open te kappen. Regen en koude hebben vertragend gewerkt bij de tocht naar het doelgebied. Uit eerdere be richten uit Nieuw Guinea is gebleken, dat de helikopters thans uitstekend voldoen en geheel voor de bevoorrading kunnen zorgen. Vermoedelijk zullen thans na het bereiken van het gestelde doel nog pogin gen worden ondernomen door de geologen om de Julianatop te bereiken. Mogelijk zullen ook botanici daar nog een onder zoek instellen. Uit de berichten blijkt dat zeer veel waardevol wetenschappelijk materiaal is verzameld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1