Bezorgdheid over toekomst van Ambonese jeugd 4 in 1 Chefarine„4 PRIJSVRAAG Panda en de Gouden Bijl Wereldnieuws Morgen wind uit zee Geldmarkt herstelt langzaam van storting op staatslening Ambonese gemeenschap in ons land groeit sneller dan zij zich aanpast WOENSDAG 8 JULI 1959 2 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Haagse Passage in 1958 Lager resultaat I.K.I. Geslaagde emissie Kort economisch nieuws uit Binnen- en buitenland Slechte huisvesting Dr. H. G. Cannegieter wordt 80 jaar Specialistenkliniek der Amsterdamse zieken fondsen exit Opzienbarende arrestatie Lexi maakt bekeiul de PRIJSWINNAARS van de maand juni WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK Euroministers op 25 juli te Brussel bijeen Jaarvergaderingen Luchtvaartincident tussen V.S. en Sovjets voor Hof Faillissementen 00 i s S3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 (Van onze Haagse redacteur). De situatie onder de Ambonese jeugd geeft reden tot ernstige bezorgdheid. Hoe wel vrijwel alle in Nederland opgegroei de kinderen in enige vorm vervolgonder wijs hebben genoten, zodat zeker niet van ongeschoolden kan worden gesproken en zij ook de Nederlandse taal beter be heersen dan hun oudere landgenoten, is de werkloosheid onder deze categorie veel groter dan onder de volwassen arbei ders. Van de jongens is 36,4 pet. werkloos, van de meisjes 53,5 pet. In het noorden is deze toestand veel ongunstiger dan in het zuiden van het land. Een complex van oorzaken heeft tot deze toestand geleid: de traditionele houding jegens meisjesarbeid, de wetenschap dat de familie bij werkloosheid bijspringt, het wegvallen van een omlijnd toekomstbeeld in Indonesië, de vrees niet te voldoen aan de in Nederland geldende normen voor taalgebruik en gedrag, hetgeen dan ge compenseerd wordt door de neiging het ene diploma na het andere te halen, en de mening dat voor de meer gekwalificeer de beroepen sprake is van discriminatie in de keuze der sollicitanten. Een reeds in 1957 door de minister van Maatschappelijk Werk ingestelde com missie is dan ook tot de conclusie geko men, dat een nauwkeurig onderzoek naar de situatie van de schoolgaande en de niet meer schoolgaande Ambonese jeugd op zijn plaats is. Verder zal een bureau voor beroepskeuze-voorlichting, waarin zowel de ouders als de jeugdigen zelf, op vrij willige basis en in elk stadium van hun opleiding ruime en verantwoorde advie zen zouden kunnen ontvangen, moeten worden gesticht, terwijl de arbeidsbureaus zich dienen toe te leggen op een tijdelij ke speciale bemiddeling voor de jongere, opgeleide arbeidskrachten onder de Am bonezen. Het Ambonezenvraagstuk zal de Ne derlandse samenleving nog geruime tijd beizghouden, vooral ook in kwantitatief opzicht. Het door de genoemde commis- Advertentie 'Bij pijn, griep, of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! j De n.v. 's-Gravenhaagsche Passage Maatschappij boekte blijkens het verslag over 1958 in dat jaar aan huren en andere inkomsten ƒ392.721 (v.j. 366.704). Na af trek van exploitatiekosten, salarissen, be lastingen, afschrijvingen en reservering bedraagt het winstsaldo 108.166 (v.j. 112.006),. waaruit wederom 9 percent dividend wordt voorgesteld. Gebouw en erf komt op de balans voor met 1.470.779 (v.j. 1.500.779), de 31/? per cent obligatielening 1943 met f 550.000 (onv.). De trustee der obligatielening deelt in haar rapport mede, dat de debitrice van haar recht gebruik gemaakt heeft om de reeds eerder gedane onverplichte af lossingen te laten gelden voor latere aflos singen, zodat in 1958 geen uitloting heeft plaats gehad. In geldswaarde heeft de omzet van de Internationale Kunststoffen Industrie n.v. te Voorschoten zich in 1958, blijkens het verslag, vrijwel kunnen handhaven op het niveau van 1957. Het bedrijfsresultaat (voor rente en afschrijvingen) beliep 473.126 (v.j. 589.812). Het voordelig saldo diverse baten en lasten bedroeg 61.132 11.869), waaronder begrepen het voordelige verschil van de in 1958 ge liquideerde balanspost ingekochte eigen aandelen, die per ultimo 1957 45.000 be liep. Op vastgelegde middelen werd afge schreven 317.997 326.236) en aan rente werd betaald 93.305 102.501). Als saldo winst resteert 122.956 172.945), welk bedrag, evenals over 1957, wordt afge schreven van het verliessaldo vorig jaar, dat hierna 1.495.158 beloopt. Het ge plaatste kapitaal is nu 1.875.000 2 mil joen). Voor vervanging en uitbreiding werd in 1958 ƒ391.689 besteed. Op de leningen op lange termijn werd 148.608 afgelost. Leningen en hypotheken o/g oaraisseren hierna per ultimo 1958 op de balans met 554.520 703.128). Mede ge let op de stijging van de orderportefeuille heeft de directie vertrouwen in de toekomst.' Bij de uitgifte van 1969 aandelen ad i 1000 nominaal door de n.v. Verenigde Industrie- en Handelmaatschappij Vihamij te Amsterdam hebben nagenoeg alle hou ders van claims van hun recht tot inschrij ving gebruik gemaakt. Tabakscultuur op Aruba Op Aruba zullen spoedig proefnemingen begin- ïen in de verbouwing van dekblad-tabak in de ogenaamde hydroponicbedrijven /cultures op ,rint). De Bavuk Cigars Inc. in Philadelphia in de Ver. Staten heeft een desbetreffend verzoek gericht aan Aruba. Mede door het uitvallen van Sumatra als leverancier van dekbladen is er volgens het Amerikaanse bedrijf een schaarste in deze tabak ontstaan. Aluminium voor spoorwagons De Reynolds Metals Cy. heeft van de Southern Railway een opdracht gekregen tot levering van aluminiumplaten tot een gewicht van 18.7 mil joen pounds. Hiervan zullen 1205 aluminium goe derenwagens worden vervaardigd. Dit werd be kendgemaakt door de vice-president van Rey nolds die ook mededeelde, dat dit de eerste toepassing op grote schaal van aluminium is door fabrieken voor spoorwegmaterieel in de V.S. sie, waarvan mevrouw dr. H. Verwey- Jonker voorzitster is, dezer dagen uitge brachte rapport vermeldt in dat opzicht welsprekende cijfers. Het aantal Ambo nezen is van 12.500 bij hun aankomst in 1951 door het grote geboorte-overschot reeds gestegen tot 18.593. In 1966 zullen er ongeveer 26.000 en tien jaar later zelfs bijna veertigduizend Ambonezen in Ne derland zijn. De verweving van de Ambonese groep in de Nederlandse maatschappij zal veel tijd vergen, omdat vooral de oudere Am bonezen hun toekomstperspectief nog steeds in Indonesië zien. In de woonoor den staan de kisten voor de terugreis nog steeds gereed, wordt er gespaard voor tropenkleding en voor de overtocht. In dit stadium acht de commissie het niet ver standig bet eigen groepsleven van de Am bonezen te zeer aante tasten. Ook hun toekomstverwachtingen dienen zoveel mo gelijk gerespecteerd te worden. De huisvesting in de woonoorden staat op een te laag peil: bijna 3100 gezinnen en ruim elfhonderd alleenstaanden woon den in totaal in 6290 vertrekken. De ge middelde omvang van deze gezinnen was 5.6 personen. De commissie meent ech ter, dat de meerderheid nog niet aan huis vesting in woningen tussen de Nederland se bevolking toe is. De commissie beveelt, bij wijze van proef, de totstandkoming van open woonwijken bij de industriële centra aan. De houten barakken moeten in elk geval verdwijnen, evenals de kamp beheerders. De Ambonezen zelf stellen op het verblijf in woonoorden veel prijs ter bewaring van hun eigen volkskarakter. Men zou de Ambonese gemeenschap er toe moeten brengen sommige sociale ta ken zelf ter hand te nemen naar Neder landse trant. De groep zou verder in so ciaal en economisch opzicht meer gediff- rentieerd moeten worden. Daarom ver dient het aanbeveling, dat de meer ont wikkelde Ambonezen het groepsverband niet verbreken. Aan de voorlichting van de Nederlandse bevolking over de Ambonese gemeenschap dient speciale aandacht te worden be steed. In het algemeen werd van Amboneze zijde met de conclusies van de commis sie ingestemd. Er werd gesproken met de leiders van de zes Ambonese belangen organisaties in ons land. De organisatori sche versplintering van de Ambonezen leidde er echter toe, dat geen definitief antwoord kon worden gegeven op de ge dachte van de commissie een Nederlands- Ambonese commissie van bijstand samen te stellen voor de uitwerking van deze richtlijnen. Dr. H. G. Cannegieter t,e De Bilt, oud- hoofddirecteur vhh' het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut, wordt op 19 juli tachtig jaar. Dr. Cannegieter heeft als meteoroloog in het bijzonder de aerlogie beoefend en daar door heeft hij mede aan de wieg van de luchtvaart in ons land gestaan. Velen zul len zich nog herinneren dat dr. Canne gieter ten behoeve van de wetenschap ver scheidene ballonvaarten heeft gemaakt. Hij is nog lid van het bestuur van de afdeling Ballonsport van de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart. Niet alleen door zijn aerologische waar nemingen verkreeg dr. Cannegieter inter nationale bekendheid, maar ook door zijn bemoeiingen om een internationale samen werking op het gebied der meteorologie in het leven te roepen en in stand te hou den. Dr. Cannegieter is altijd een actief lid geweest van de Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. Hij houdt nog steeds lezin gen voor leden van afdelingen van deze vereniging en was medewerker aan het orgaan „Hemel en Dampkring". Na zijn pensionering als hoofddirecteur van het K.N.M.I. in 1945 heeft dr. Canne gieter enige boeken geschreven en een „wolkenkalender" samengesteld. Hij is de laatste jaren bezig geweest met het schrij ven van een geschiedenis van de meteoro logische organisaties, welk werk vermoe delijk in Genève in verscheidene talen het licht zal zien. Van 1923 tot 1945 heeft dr. Cannegieter Nederland op verscheidene internationale luchtvaartconferenties vertegenwoordigd. Hij was lid van vele commissies der inter nationale meteorologische organisatie en van 1936-1946 bestuurslid van die organi satie. Van 1932 tot 1933 was dr. Cannegie ter leider van een Nederlands studieteam voor waarnemingen met basis te Reykja vik op IJsland. De Amsterdamse ziekenfondsen heb ben in 1955 in de Cornelis Dirkszstraat ondanks het feit, dat er weinig medewer king van de specialisten te verwachten was een polikliniek ingericht, waar artsen volledig ingerichte spreekkamers konden huren. Per 1 september zal de kli niek worden gesloten wegens de onmo gelijkheid de exploitatie sluitend te ma ken. Voor een lonende exploitatie was het no dig, dat tenminste 24 specialisten er twee spreekuren per week hielden. Na de ope ning van het gebouw bleven de spreek kamers echter anderhalf jaar leeg, om dat zich geen gegadigden meldden. Op het ogenblik houden twaalf artsen er spreek uur. Hun was reeds eind vorig jaar voor waardelijk de huur opgezegd. Het gebrek aan belangstelling voor deze door de ziekenfondsen gestichte kliniek is een gevolg van de eensgezindheid van de Amsterdamse artsen-specialisten met het standpunt van de Amsterdamse Specia listen-Vereniging, die zich niet met de op zet heeft kunnen verenigen. Het blad „De Vrije Artsen tribune" heeft bij herhaling felle critiek geleverd op het streven van de ziekenfondsen. Het gebouw blijft na 1 september ge deeltelijk nog in gebruik voor de admini stratie van de Amsterdamse Vereniging tot Bevordering van de Tandheelkundige Verzorging van Ziekenfondsleden. Nadat enige jaren geleden Terschelling in rep en roer is geweest door malversa ties van de daar woonachtige notaris F., is opnieuw een zeer geruchtmakende ar restatie verricht. Deze keer betreft het de 58-jarige administrateur R., wiens cliënten kring na de arrestatie van de notaris in dertijd zeer was toegenomen. R. bekleedde in het openbare leven vooraanstaande functies. Hij is ondermeer wethouder van de gemeente Terschelling. Hij wordt ver dacht van het zich toeëigenen van erfenis- gelden. Ook zouden er onregelmatigheden zijn geconstateerd ten aanzien van de hem toevertrouwde gelden van een visserij- combinatie. Er zou ruim tienduizend gul den zoek zijn. De rijksaccountantsdienst heeft een onderzoek ingesteld. R. is naar Leeuwarden overgebracht en voor de offi cier van Justitie geleid. Advertentie LEXINGTON De jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter C. Krouwel reclamedeskundige heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Parys. Th. Knoups, Maaseikerweg 21, Weert Mej. N. Kramer, Jozef Israëlskade 1301, Amsterdam-Z B. H. Stokman, Noordeinde 2A, Den Haag K. Teeuw, Leeuwenlaan 313, 's Graveland - NH C. Veldhuizen, Delftsestraatweg 99, Delfgauw (post Delft) A. H. Bruins, de Savornin Lohmanlaan 62b, Rotterdam W. H. A. v. Meurs, Grote Noord 130, Hoorn A. H. Machielsen, Veldsweg 42, Ny verdal Tevens werden de vijftig winnaars van een slof a 200 Lexington - sigaret ten door de jury ge kozen, die hun prijs krijgen toegezonden U DOET TOCH OOK MEE? De acht winnaars van juli gaan twee dagen naar Kopenhagen. Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad Steek er een LEXINGTON bij op LEXINGTON jrom America's Best Tobaccos Het warme weer heeft zijn invloed op de weekstaat van de Nederlandsche Bank laten gelden, en wel door een deviezen- stroom ten bedrage van ruim f48 mil joen, in hoofdzaak veroorzaakt door het toeristenbezoek en vooral door de boter en koffietochten in het grensverkeer. Goud en deviezen samen zijn daardoor gestegen van f 5138,9 tot f 5187,2 miljoen, waarvan f741,4 in de convertibele sector, een stijging van f 38 miljoen. Het lceu- wedeel van de deviezenaanwas is dus convertibel. Voorts trekt de aandacht in de weekstaat de stijging met f 61,6 miljoen van de post wissels, schatkistpapier en schuldbrieven door de bank gekocht. Deze stijging valt toe te schrijven aan de open- marktpolitiek van de centrale bank en aan de vernieuwing van het Argentijns schatkistpapier. De voorschotten zijn met een kleine f3 miljoen verminderd. Overigens heb ben de banken een verlies geleden van ruim f 100 miljoen, zodat hun saldo is teruggebracht tot f 300 miljoen. Hiermee staan de banken onder het verplicht ge middelde, maar na hun ruime surplus van de vorige dagen is dit geen bezwaar. Er is voor f 46,5 miljoen aan biljetten te ruggekeerd. Gezien de hoge stand van de circulaire mag dit niet veel genoemd wor den, temeer niet daar men in geldmarkt kringen reeds de volgende week een stij- De ministers van Buitenlandse Zaken van Klein Europa hebben besloten op za terdag 25 juli in Brussel bijeen te komen voor besprekingen over de gemeenschap der zes landen, aldus is van officiële zyde te Brussel meegedeeld. De agenda voor deze conferentie is nog niet opgesteld. Men verwacht echter dat er gesproken zal worden onder andere over kwesties als de benoeming van een nieuwe voorzitter en acht leden van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., de op richting van een Europese atoom-univer siteit en de keuze van een Europese hoofdstad. ging van de biljettenomloop verwacht en wel wegens de inwisseling van de vakan tiebonnen, waarmee zeer grote bedragen gemoeid zijn. We staan nu immers vooi het hoogtepunt van het vakantieseizoen in diverse bedrijven, vooral in.de bouw vakken. De schatkist heeft een stijging onder gaan van. ±257 miljoen, maar het saldo is- nog beneden de f 1 miljard gebleven. Het- bedraagt-nu -f 950 miljoen. Er is Tn de afgelopen week voor f23 miljoen aan schatkistbiljetten en voor f 148 miljoen aan promessen ingeleverd. De geldmarkt heeft op 1 juli voor een zware proef ge staan door de storting op de staatslening ad f400 miljoen. Uit de cijfers blijkt dat voor circa f 160 miljoen gestort is met schatkistpapier en voor de rest in contan ten. De geldmarkt is nu aan het herstel len van de zware schok maar normaal is zij nog niet. Daggeld werd op lVz percent gehandhaafd. Onder leiding van de president-commis saris ir. J. S. van Nijmegen Schonegevel is in Leiden de algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Leidsche Tex tielfabrieken Van Wijk en Heringa gehou den. Tijdens de rondvraag deelde de pre sident-commissaris mede, dat men op het ogenblik nog geen toezegging kon doen van een dividenduitkering. Indien dit maar even mogelijk is zal men hiertoe zeker overgaan. Eerst moeten echter nog be langrijke investeringen worden gedaan om de garenfabriek op peil te houden. Thans beschikt men over een bevredigende order portefeuille. Het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten doet zich echter sterk ge voelen. De verwachtingen voor het boekjaar 1959 van de Stoomspinnerij „Twente" te Almelo zijn niet volledig optimistisch, maar kunnen toch wel redelijk genoemd worden, zo werd in de te Amsterdam gehouden al gemene vergadering meegedeeld. De eerste maanden van dit jaar hebben voor het be drijf een positief resultaat opgeleverd. De resultaten van G. W. Wisselink Textiel- maatschappij n.v. te Enschede, waarvan in september 1956 alle aandelen werden verkregen, vertonen een stijgende lijn. 75. Gedurende de hele tocht naar het vliegveld bleef Joris voortgaan met ver wijten en beschuldigingen aan het adres van Panda. „Houd toch op Joris!", zuchtte de geplaagde Panda. „Er is toch niets ern stigs met je aan de hand". „Aan de hand?", kreet Joris. Houd u niet zo dom, man neke! Het is niet aan mijn hand, maar aan mijn zitvlak. Uw eigen leermeester, dié alles voor u heeft gedaan, hebt ge met voe ten laten treden. Als een verschoppeling ben ik behandeld! Nooit zal ik meer kun nen zitten!" „Ach Joris, ik zie, dat je een kussen hebt voorge eh achtergebon den", suste Panda. „Zo zal het heus wél meevallen". „Welja, praat er maar luchtig overheen", riep Joris bitter. „Waarlijk Panda, ik ontdek nu uw ware karakter en het is een vreselijke slag voor mij!" Het leek er evenwel op, dat Joris nóg een vre selijke slag te wachten stond. Dat was de slag, die de kolonel in zijn gedachten had. Ja, die stond ook op het vliegveld en ook hij werd geplaagd door het vooruitzicht, dat hij in het vliegtuig niet zo prettig zou kunnen zitten. Zijn pekzwart humeur ver slechterde nog aanzienlijk, toen hij de schuldige van al zijn smarten ontdekte. Met. dreunende passen liep hij op Joris af. (Va?i onze Haagse redacteur). De Verenigde Staten van Noord-Ameri- ka hebben dinsdag bij het Internationale Hof van Justitie een geschil met de Sov jet-Unie aanhangig gemaakt. Het geschil heeft betrekking op een luchtvaart-inci dent dat op 7 november 1954 boven het Japanse eiland Hokkaïdo plaatsvond Een Amerikaanse vliegtuig werd daarbij door een Russische jager neergeschoten. De Amerikaanse regering verzoekt het Hof de verantwoordelijkheid van de Sovjet-Unie voor dit incident vast te stel len en heeft een schadeloosstelling van ruim 750.000 dollar geëist. Het Internatio nale Hof heeft' dé regering van de Sovjet- Unie van deze Amerikaanse stap op de hoogte gesteld. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: N. Korringa, scheepsbouwer, Wilhel- minalaan 44 te Hoofddorp. Rechter-com- missaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. G. Oddens, Pijnboomstraat 6 te Haarlem, en aldaar handelende onder de naam of firma Oddens Betonbouw. Rechter-com- missaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. L. S. Römelingh, advocaat en procureur te Haarlem, Zijlstraat 47 rd. J. de Winter, confectiefabrikant, H. J. Koenenstraat 12 te Haarlem. Rechter commissaris mr. H. G. Rambonnet. Cura tor mr. A. R. van IJlzinga Veenstra, advo caat en procureur te Haarlem, Zijl straat 47 rd. M. J. E. Koster, Landzichtlaan 24 te Krommenie. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. C. J. Dooren bosch. advocaat en procureur te Wormer- veer. Zaanweg 66. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van: A. Visser, koopman. Brederodestraat 205 a te Zandvoort. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. G. H. Veen- hoven, advocaat en procureur te Haarlem. Aanrijding. Bij St. Albans in de buurt van Londen is dinsdag een klein vliegtuig met inspecteurs van een bouwonderne ming bij een landing op een in aanbouw zijnd weggedeelte tegen een vrachtauto gebotst, waardoor één der vijf inzitten den om het leven kwam en de overigen gewond werden. De chauffeur van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. Meer te doen. De Italiaanse premier An tonio Segni heeft de eis van de vakver enigingen van zeevarend personeel om onmiddellijk persoonlij kop te treden als bemiddelaar in de reeds een maand du rende staking afgewezen. Premier Segni gaf als reden van zijn weigering op dat hij „andere dringende" bezigheden had. Klantjes. Een stomerij in Melbourne heeft een reclamestunt, waarbij aan elke klant een goudvis werd geschonken, moeten staken. Tientallen jongens kwa men namelijk met vieze oude kleren na men hun goudvis in ontvangst en kwa men nimmer terug. Het duurde lang eer het personeel van de stomerij erachter kwam dat het bij de neus was genomen. Klaar. Generaal Zacharov, chef van de Russische geheime dienst, heeft in over leg met de Zweedse autoriteiten de vei ligheidsmaatregelen voor een bezoek van Kroesjtsjev aan Zweden definitief ge regeld. De Russische premier zal wor den ondergebracht in het kasteel Haga nabij Stockholm, dat in de 18de eeuwse stijl gemeubileerd zal worden. Blijven drijven. De moeilijkheden, waar in de Amerikaanse acteur John Calvert de afgelopen dagen in de buurt van Australië verkeerde met zijn jacht „Sea Fox" zijn voorbij. De acteur be richtte dat hij met zijn bemanning van tien personen erin geslaagd is met be hulp van een handpomp de boot die tij dens zwaar weer veel water had opgeno men, drijvende te houden, en dat nu geen assistentie meer nodig is. Ex-generaal. De Duitse ex-generaal Otto- Ernst Remer, die beschouwd wordt als een der mannen die de opstand tegen Hitier op 20 juli 1944 hebben doen mis lukken, is vervallen verklaard van al zijn rechten als oud-officier, met inbe grip van zijn pensioen. Het Westduitse federale disciplinaire hof kwam tot deze uitspraak naar aanleiding van beledigin gen, die Remer had geuit aan het adres van de deelnemers aan het verzet tegen Hitier en waarvoor hij vijf maanden ge vangenisstraf heeft uitgezeten. Collega. Twee Australische schoorsteen herstellers hebben maandag het leven van een collega gered, die boven op een schoorsteen van 34 meter hoogte in de omgeving van Melbourne een hartaan val had gekregen. Zij hielden hem drie uur vast, totdat de brandweer hen naar beneden wist te brengen. Hangbrug. De hangbrug van Tancarville, de grootste brug van dit type in Europa, die de Seine tussen Le Havre en Rouaan overspant, is vrijdag voor het verkeer geopend. De brug hangt op meer dan 50 meter hoogte boven de rivier. De grootste schepen kunnen er onderdoor varen. De bouwkosten bedroegen meer dan 8 miljard francs. De nieuwe brug bekort de afstand tussen Le Havre en Parijs met 30 kilometer. Overstroomd. In West-Pakistan hebben zich dinsdag nieuwe overstromingen voorgedaan. De rivier de Ravi is bui ten haar oevers getreden en heeft een deel van Sjahdara, een voorstad van Lahore, overstroomd. Volgens de jong ste gegevens zijn ongeveer 80 mensen omgekomen bij de overstromingen in de omgeving van Karatsji en in delen van Kasjmir. Duizenden zijn dakloos. Meegenomen. Cornet, straalverkeersvlieg- tuigen van de B.O.A.C. hebben sporen van radioactiviteit vertoond, maar vol gens functionarissen van de maatschap pij is er geen reden voor de passagiers om ongerust te zijn. De besmetting is waargenomen op de olieachtige opper vlakte van de vleugels van de vliegtui gen en is waarschijnlijk het gevolg van strontium 90 dat bij proeven met water stofbommen vrijkomt. Met het oog op de besmetting worden de toestellen ge regeld gereinigd. Kramp. Een twintigjarige Tansman is maandag na vier kinderen uit het Gruyèresmeer m Zwitserland gered te hebben door kramp bevangen en zelf verdronken. Paratyfus. In Amsterdam komen op het ogenblik tientallen gevallen van para tyfus voor. In het gemeentelijk abattoir meent men de besmettingshaard gevonden te hebben in de borstels van een machine, waarmee varkens worden gereinigd. Er zijn terstond maatregelen genomen, waardoor is voorkomen, dat besmet vlees het bedrijf verlaat. Het Amsterdamse publiek wordt aangeraden varkensvlees langdurig te bra den. Met het eten van rauw vlees dient men uiterst voorzichtig te zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, waarvan het cen trum dinsdag over Nederland naar Noord- Duitsland trok, verwijdert zich in de richting van de Balkan. Bij de Azoren be vindt zich een ander krachtig hogedruk gebied. Een uitloper hiervan breidt zich over Ierland uit. Ons land komt daardoor opnieuw in een overgangszone tussen twee hogedrukgebieden. Hierin kunnen met de Zuid-Frankrijk naar het noordoosten wor den gevoerd. Verder nadert er over Ierland langzaam een oceaanfront, dat koelere lucht begrenst. Dat dit front morgen al ons land bereikt is niet waarschijnlijk. Er is kans op onweer, aan de kust gevolgd door afkoeling met wind van zee uit. WEERRAPPORTEN Donderdag 9 juli Zon op 4.30 uur, onder 20.59 uur. Maan op 8.23 uur, onder 22.24 uur. Maanstanden 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 juli Hoog water 5.01 en 17.27 uur. Laag water 0.44 en 13.02 uur. Donderdag 9 juli Hoog water 5.36 en 18.02 uur. Laag water 1.10 en 13.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Maximum -temperaturen 00 fi binnen- en buitenland. "O'S d 'w H Neerslag: laatste 24 uur. SS 0) SS Si Den Helder onbewolkt zo 21 Ypenburg onbewolkt ozo 24 Vlissingen onbewolkt zo 25 Eelde onbewolkt ozo 23 De Bilt onbewolkt ozo 25 Twente onbewolkt zo 26 Eindhoven licht bew. zo 26 Zd Limburg onbewolkt O 26 Helsinki licht bew„ nnw 25 Stockholm onbewolkt W 26 Oslo zwaar bew windst. 26 Kopenhagen licht bew. w 22 Aberdeen half bew. ivindst. 24 Londen onbewolkt windst. 29 Amsterdam onbewolkt ZO 23 Brussel onbewolkt OZO 27 Luxemburg onbewolkt ono 26 Parijs onbewolkt ozo 30 Bordeaux onbewolkt windst. 31 Grenoble onbewolkt windst. 29 Nice onbewolkt windst. 29 Berlijn onbewolkt zzo 25 Frankfort onbewolkt 10 27 München onbewolkt O 25 0 Zürich onbewolkt nw 26 Genève onbewolkt windst. 28 Locarno zwaar bew. windst. 30 Wenen onbewolkt nw 25 4 Innsbruck onbewolkt windst. 28 Belgrado licht bew. zw 27 1 Athene onbewolkt nno 31 Ajaccio onbewolkt ono 30 Madrid onbewolkt n 39 Mallorca onbewolkt windst. 32 Lissabon zwaar bew. z 36

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2