Er is veel opgehelderd maar niet alles is opgelost Aantal verkoopplaatsen van diepvrieskip wordt uitgebreid SPD-leider Ollenhauer ziet van kanselierschap af Communistische interpellatie over atoombewapening Wilsbeschikking inzake crematie wordt vereenvoudigd ('Hoe is het ontstaan?^ transpiratie TWEEDE KAMER TWEEDE KAMER 3 Optreden van de „rechtse" Mommer veroordeeld de lUCht van in enkele minuten verdwenen Inkt uit Amsterdam werd in Londen niet gelost Fleetstreet tot en met het weekeinde gered Kleurenfoto's goedkoper Nieuw mysterie in Tirol De zaak'Meulenbelt Mededelingen van de zenuwarts Arendsen MINISTERIEEL OVERLEG IN BONN ïjke ongevallen Van moordaanslag verdachte Duitser aangehouden Man en kind onder neerstortende zandtrechter Drie Fransen vermist in grotten van Toulon P.S.P. steunde motie van de C.P.N. Zeshonderd kippen bij brand omgekomen &p de ^Praatótc^l I ECHTGENOOT IN PANIEK! Botsing in Duitsland Rotterdammer en zijn twee kinderen omgekomen TWEEDE KAMER BESLIST: Dit woord: EIGENGEREID WOENSDAG 8 JULI 19 5 9 (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad is gisteren een driedaagse zitting van de leiding van de socialistische partij, de SPD, geëin digd. De voorzitter, Erich Ollenhauer, maakte daarna bekend dat hij niet in aan merking wenst te komen voor welk re geringsambt in de toekomst ook. Dit komt erop neer dat Ollenhauer, bij een moge lijke SPD-zege bij de Bondsdagverkiezin gen in 1961, geen bondskanselier als op volger van Adenauer zal worden. Volgens het communiqué zou het voor de' SPD het beste zijn als Ollenhauer op de plaats waar hij thans staat zich verder verdienstelijk zal maken voor de idealen van de Westduitse sociaal-democraten. De als politicus noch in de Bondsdag, noch anderszins bijzonder opvallende Ol lenhauer werd al lang geen geschikte fi guur voor de opvolging van Adenauer ge acht. Men heeft thans blijkbaar de ge legenheid waargenomen hem van de plaats te verwijderen, waarop hij in 1954 en in 1957 tegen de huidige bondskanse lier slechts nederlagen kon incasseren. Te verwachten is dat Ollenhauer met tertijd ook als voorzitter zal aftreden. Of het daarna een man als de populaire, maar bepaald niet linkse, Brandt zal gelukken tegen de Wehner-stroom in de top te be reiken, is nog steeds zeer onzeker. Er is op voorstel van vice-voorzitter Wehner, de leider van de linkse groep in de partij reeds een commissie gevormd die de verkiezingen voor 1961 moet voor bereiden. Enerzijds maakt men uit de sa menstelling van deze commissie op dat de rechter, gematigde en niet marxisti sche vleugel, vertegenwoordigd door de SPD-regeringsleiders in de Westduitse deelstaten een belangrijk woord zal mee spreken bij de voorbereiding van de ver kiezingen. Anderzijds staat vast dat Weh ner, die dit alles heeft bedisseld, een veel grotere invloed heeft gekregen achter de schermen, dan hij tot dusverre bezat. Dit komt ook tot uiting in het feit dat de S.P.D.-leiding onomwonden de fel te gen de linkse groep agerende dr. Mom- mer op de vingers heeft getikt. Mommer was van leer getrokken tegen studenten, journalisten en Wehner zelf, die hij ver weet in communistisch vaarwater te ver keren ten aanzien van de buitenlandse po litiek en vooral van de Duitse hereniging. Advertentie Mejuffrouw Jo Staol, Brinkgreverv/eg, Deventer, schrijft: i „Ik durfde gewoon niet meer uitgaan, want ik transpireer ontzettend en dat is ook voor anderen erg hinderlijk. Ik heb toen maar eens geprobeerd of Arrid zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hield de transpiratie op en was de lucht ook weg." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning:. Véél ster ker. véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm. op eik uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop, dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie. wèg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden- Complete Arrid rol-top f3.50, vulling f2.-. (Van onze correspondent in Londen) Fleet Street zal in elk geval tot het ein de van deze week blijven werken. Of er daarna geen krant meer zal uitkomen valt nog niet te zeggen. De reservevoor- raden drukinkt, welke hier en daar in het land te voorschijn zijn gekomen, kunnen de Londense persen nog enkele dagen gaande houden, al komen de kranten met dunnere edities uit. (Reuter) Arbeiders op London-Air port hebben dinsdag op verzoek van een der bij de drukinktstaking betrokken vak bonden geweigerd een lading drukinkt uit Amsterdam te lossen. De „zwart"-ver- klaarde inkt, die bestemd was voor Liver pool, werd naar Manchester doorgezon den. De vaten berusten daar bij de douane. (UPI) De publikatie van „New Dai ly", de nieuwe anti-socialistische krant die voor het eerst zou uitkomen op de eer ste dag dat de grote kranten dat niet kon den tengevolge van de inktstaking, is ver traagd. Postende stakers hebben een tank wagen, met honderd ton x-otatie-inkt erin die voor de drukkerij van de nieuwe krant bestemd was, met houwelen aangevallen. De verschijning van het. nieuwe dagblad is uitgesteld met het oog op het vergelijk dat de verschijning van de grote dagbla den mogelijk maakt. Sinds 1 juli is de kleurenfotografie nega tief-positief voor de amateur ongeveer de helft goedkoper geworden, omdat in Ne derland als eerste land van Europa vijf automatisch pakotronic-kleurenprinters in gebruik zijn genomen. Van deze vijf kleu- rencentrales staan er drie in Den Haag, een in Bussum en een in Enschede. De fotohandel kan de belichte kleurenfilms, die zij van de klanten ontvangt, naar deze centrales zenden. Tot 1 juli was de prijs van een film 6 maal 9 plus ontwikkelen plus afdrukken 28,85, nu is deze prijs teruggebracht tot 14.95. De pako-machines, die bestaan uit een vol-automatische ontwikkel-afdeling, een drooginrichting en een snij-inrichting, zijn een wonder van vernuft en kunnen zer vele rolfilms per uur verwerken. De belichting van de kleurnegatieven ge schiedt stuk voor stuk. Ieder negatief krijgt de belichting en kleurcorrectie, die het nodig heeft waarbij de drie kleurlagen, waaruit het bestaat, ieder apart en na el kaar worden belicht. Een goed negatief wordt dus altijd op de juiste manier be licht. Bij minder goede negatieven is het de laborant, die het toestel bedient, moge lijk nog verdere correcties aan te brengen. Gisteren verklaarde Ollenhauer het zeer te betreuren dat dergelijke eritiek in de openbaarheid is geuit. Met andere woor den dat Mommer over de schreef van de partijdiscipline was gegaan.. Ollenhauer stelde zich achter Wehner, die Mommers eritiek scherp heeft veroordeeld. Hierme de isoleerde hij de partijrebel Mommer, die de partij uit het „marxistische ghetto" wil halen. INNSBRUCK (Reuter) Op ongeveer zes kilometer afstand van de plaats in Tirol waar vorige week twee Britse toe risten werden beschoten, is dinsdag het lijk van een man gevonden. De politie meent dat het pas gevonden lijk daar al enige tijd heeft gelegen, misschien al enkele weken. Zij betwijfelt of er verband bestaat met de aanslag op de Britten Marmoy en mevrouw Franklin, van wie de eerste werd gedood. Het zoeken naar de dader van de aanslag op de twee toeristen wordt nog voortgezet. (Van onze correspondent) De zenuwarts mr. G. W. Arendsen Hein te Ederveen deelt ons mee: In afwachting van een uitspraak van de ereraad, die zich met de zaak-Meulenbelt bezighoudt, heb ik mij totnogtoe van enig commen taar onthouden. Aangezien dit volstrekt stilzwijgen blijkbaar door sommigen wordt uitgelegd als een „wie zwijgt stemt toe", meen ik goed te doen op enkele pun ten de aandacht te vestigen. Het echtpaar M. en hun raadsman mr. K. beklagen zich erover, dat alle acties die zij tot dusver voor hun zaak ondernamen op niets uit liepen. Zij hebben echter gedurende vier jaren nagelaten juist die wegen te be wandelen, die de wet voor gevallen als deze aanwijst, te weten: het indienen van een klacht bij het medisch tuchtcollege, dat over alle bevoegdheden beschikt om een zaak grondig te onderzoeken (het kan o.a. getuigen en deskundigen horen) en tot een gefundeerd oordeel te komen. De zittingen van het tuchtcollege zijn in het algemeen niet openbaar. Het indienen van een klacht bij de officier van Justitie, bij voorbeeld ter zake van wederrechtelijke vrijheidsbero ving of medeplichtigheid daaraan, in welk geval de strafrechter over de zaak kan beslissen. De behandeling geschiedt in openbare terechtzitting. Waarom kiezen de betrokkenen deze normale wettelijke en voor de hand liggende wegen niet? Vrezen zij misschien dat, wanneer de be schuldigde artsen zich naar behoren kun nen verdedigen, hun zaak als een kaar tenhuis ineen zou kunnen storten, hetgeen dan het einde zou kunnen betekenen van hun ageren? Het zal een ieder duidelijk zijn, dat redenen van medische ethiek de arts verbieden in het openbaar in discus sie te treden over de vraag of iemand ziek is of was op een bepaald tijdstip. En aangezien dit punt als centrale vraag bij iedere openbare behandeling aan de orde kan komen, ook als ik een aanklacht we gens smaadschrift zou indienen, zie ik mij genoopt mij van dergelijke stappen te onthouden. Voorlopig heb ik mij dan ook beperkt tot het indienen van een klacht bij het medisch tuchtcollege te Amsterdam tegen de redacteuren van de vrije artsen tribune wegens handelingen die het vertrouwen in de stand van de geneeskundigen onder mijnen. (Van onze correspondent in Bonn) Ti.idens het gisteren in de Westduitse hoofdstad gevoerde Nederlands-Duitse ministeriële overleg is opnieuw vooruit gang geboekt. Maar men is niet tot een oplossing voor alle hangende kwesties kunnen komen. Men hoopt evenwel in twee drie maanden gereed te komen met de onderhandelingen. Dit deelden gisteravond de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, zijn col lega van Financiën, prof. Zijlstra, en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. von Brentano, aan een drietal Nederlandse journalisten te Bonn mede. Omstreeks zes uur gisteravond was het overleg geëindigd tussen de Nederlandse delegatie, waartoe de ministers Luns en Zijlstra, dr. Van Houten, directeur-ge neraal van Politieke Zaken van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, en jhr. mr. Van Lennep, thesaurier-géneraal van het ministerie van Financiën, behoorden, en anderzijds een Westduitse delegatie met minister Von Brentano, de minister deur dr. L. Lahr. Het officiële communiqué over de ge- Ongeveer een kilometer buiten het sta tionsemplacement te Zwolle is dinsdag ir. G. C. D. baron v. H. v. A. in botsing geko men met een trein die te 17.02 uit Zwolle vertrok. Het slachtoffer, dat in dienst van Rijkswaterstaat is, had zich op het baan vak, -.vaar treinen nimmer hard rijden, be geven om snel de openbare weg te berei ken. Hij werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Het on geluk had plaats toen het slachtoffer, step pend op zijn fiets, de baan wilde overste ken. Hoewel de trein op dit baanvak slechts 30 kilometer per uur reed, kon de wagenvoerder niet meer stoppen. De fiets bleef na de aanrijding aan de Hein han gen. Dinsdagmiddag reed enigszins slingerend te Waddinxveen de 11-jarige Nelly Appel met haar driejarig zusje achter op de fiets. Juist toen een vrachtopto passeerde, viel de wielrijdster. Het achterop zittend zusje kwam onder het achterwiel van de auto en was op slag dood. De wielrijdster zelf bleef ongedeerd. Dinsdagmiddag is de 41-jarige bromfiet ser H. Teeling in Amsterdam op de Mau- ritskade aangereden door éen vrachtauto. De man kwam te vallen en was op slag dood. Verdronken Dinsdagavond is de 22-jarige P. D. te Appingedam bij het zwemmen in het Eemskanaal verdronken. D., die als een goed zwemmer bekend staat, was met enige kameraden omstreeks zes uur gaan zwemmen. Een zijner vrienden probeerde D. nog te redden toen deze om hulp riep, maar daar hij door hem mee naar beneden werd gesleurd, moest hij loslaten. In het natuurbad ,,'t Walfort" te Aalten is dinsdagavond het zestienjarige meisje W. T. uit Bocholt (Duitsland) bij het zwem men verdronken. Het meisje, dat de zwem kunst niet machtig was, werd omstreeks half zeven gemist, door haar oudere zuster, die dit meldde bij de badmeester. Toen het meisje na herhaalde oproeping niet kwam opdagen, begon men het bassin af te dreg gen. Het duurde toen nog een uur voor men het slachtoffer vond, waarvan de levensgeesten uiteraard reeds waren ge weken. sprekken tussen de ministers zegt dat zij met genoegdoening kennis hebben ge nomen van de intussen bereikte resulta ten. Zij hebben de heren Lahr en Van Houten aanwijzingen gegeven voor ver dere onderhandelingen. Uitdrukkelijk wordt voorts gezegd dat de besprekingen tussen von Brentano en Luns over de nog niet opgeloste problemen de wederzijdse standpunten dichter bij elkaar hebben ge bracht. Het Nederlands-Duits overleg wordt voorlopig eerst op ministerieel niveau voortgezet, waarbij zowel in het Neder landse als het Duitse kabinet diverse za ken nader zullen moeten worden bespro ken. Men kan aannemen dat in het bijzonder nog altijd geen oplossing is gevonden voor de kwestie van het bedrag, dat van Ne derlandse zijde voor de schadeloosstel ling van nazi-slachtoffers, de Auslands- bonds en dergelijke worden seëist, alsme de voor de Duitse eis om alle gecorrigeer de grensgebieden terug te krijgen. De rijkspolitie te Hedel heeft gister avond de 17-jarige Duitser W.J.F., die er van wordt verdacht in de nacht van 11 op 12 juni de Utrechtse garagewacht J. Ne- derlof te hebben neergeschoten, aangehou den. Hij werd bij een landbouwer, bij wie hij verbleef, van zijn bed gelicht. Hij had zich bij de landbouwer als vakantie ganger uitgegeven, die graag in de vakan tie zijn reiskosten wilde verdienen door bij boeren te werken. De landbouwer wist niet wie hij in huis had gehaald. Advertentie Deze „piekfijne" sigaret, in de prettige prijs van f 1.-, behoort tot een van de meest gevraagde merken. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen het wetsontwerp aan genomen waardoor het mogelijk wordt het aantal winkels, waarin diepvrieskip mag worden verkocht, belangrijk uit te breiden. Een motie van de heer Reehorst (P.v.d.A.), waarin werd gezegd dat het voor iedereen mogelijk moet worden diepvrieskip te ko pen in een nabijgelegen winkelcentrum, werd bij zitten en opstaan verworpen na dat staatssecretaris Veldkamp had ver klaard dat de motie precies weergaf wat hij voornemens is te doen. De meerder heid van de Kamer vond daarom de motie overbodig. Het aantal winkels, waarin thans diep gevroren panklaar pluimvee mag worden verkocht, bedraagt 628, omdat de verkoop van wild en gevogelte is gereserveerd voor de poeliers. Door de ontwikkeling van de diepvriestechniek wordt voor de verkoop van panklare kippen geen vakkennis meer vereist. De staatssecretaris voor midden standszaken heeft voor de gewenste uit breiding van het aantal verkoopplaatsen een oplossing gezocht in de mogelijkheid van ontheffing van het verbod wild en ge vogelte te verkopen. Deze oplossing vonden de Kamerleden omslachtig, omdat ontheffing moet worden Dinsdagmiddag is op een terrein te Krimpen aan de Lek een ongeluk gebeurd waarvan de 44-jarige H. K. M. uit Al- blasserdam het slachtoffer is geworden Op dit terrein is door de firma Van dei- Kamp uit Zwolle een zandtrechter opge steld. Tijdens een bezoek, dat het slacht offer in gezelschap van zijn vierjarig zoontje daar bracht, bezweek het stalen gevaarte op een moment dat het met on geveer 60 kubieke meter zand gevuld was. De heer M. en zijn vierjarige zoon Alex werden door de trechter en het neer stortende zand bedolven, waarbij de heer M. op slag werd gedood. Toen het gevaar te was opgevijzeld, bleek de jongen een ernstige verwonding aan de voet te heb ben opgelopen. TOULON (UPI) Drie jonge Franse speleologen worden sinds dinsdag vermist in de grotten van de Ripelle, een berg op ongeveer zes kilometer ten noorden van Toulon, aldus heeft de politie medegedeeld. Het zijn twee 19-jarige jongens en een 18-jarig meisje. Hun uitrusting werd bij de ingang van een grot gevonden. In de vergadering van de Tweede Kamer heeft de heer Bakker (C.P.N.) gistermiddag een interpellatie gehouden over het op 6 mei met de Verenigde Staten gesloten ver drag over het militair gebruik van kern energie. Hij betoogde, dat er tegenspraak is tussen de motivering van de overeen komst en de overeenkomst zelf en vroeg of de overeenkomst kan worden be schouwd als een simpele overeenkomst tot uitvoering van een reeds in 1950 goedge keurd verdrag tot levering van oorlogs materiaal. In het destijds over dat verdrag gehouden debat is het woord „atoombewa pening" niet gevallen. Het was zijns in ziens niet juist, dat toen reeds beslist zou zijn over de mogelijkheid van het opslaan in Europa van atoomwapens. Hij meende dat de overeenkomst als een normaal ver drag moet worden behandeld en niet als een uitvoeringsovereenkomst. Minister-president De Quay antwoord de, dat de overeenkomst van 6 mei 1959 een nadere uitwerking is van de verdrags bepalingen van 1950. De preambule van het verdrag van 1950 maakt dat mede dui delijk. Hij merkte verder op, dat in 1950 de atoomwapens wel degelijk bekend wa ren. In het verdrag van dat jaar heeft men in NAVO-verband wapens en diensten be schikbaar willen stellen. Staten-Generaal zou behoeven, deelde de minister-president niet. De heer Bakker vroeg hierna of er in Nederland voorraden atoomwapens wor den aangelegd en voorts of de Nederlandse regering zeggenschap heeft over het ge bruik daarvan. Hij diende een motie in, waarin gevraagd wordt een goedkeurings wet voor de onderhavige overeenkomst in te dienen. De leden van de P.S.P. ondersteunden de motie. De heer Van der Veen (P.S.P.) verklaar de het noodzakelijk te achten dat het ver drag in de Kamer wordt besproken. Ook de heer De Groot (C.P.N.) was van oordeel, dat het hier niet gaat om de tech nische uitvoering van het verdrag van 1950. Hij vroeg zich af of Nederland in deze haantje de voorste moet zijn. De minister-president ontried ten sterk ste aanvaarding van de motie-Bakker. De verdere ontwikkeling van het atoom wapen wordt met zorg gadegeslagen, maar als men rust en evenwicht in de wereld wil bewaren dan zou het onverantwoorder lijk zijn deze overeenkomst niet te sluiten, zei hij. De motie-Bakker werd verworpen met 102 tegen 5 stemmen, die van CPN en PSP. Ernest Newman. De Engelse musico loog Ernest Newman- is in.zijn woning te Tadworth overleden. Newman, die criticus De mening, dat van de Sunday Times was, bereikte de deze overeenkomst de goedkeuring van de leeftijd van 90 jaar. aangevraagd bij de Kamer van Koophan del, die adviezen moet inwinnen, waarna tenslotte de minister van Economische Za ken beslist. Men had het eenvoudiger ge vonden het Poeliersbesluit te wijzigen met de vermelding dat onder uitoefening van het poeliersbedrijf niet de verkoop van diepgevroren pluimvee wordt verstaan. Die verkoop zou dan kunnen geschieden in alle winkels die over een koelinrichting beschikken en dat zijn er volgens de heer Cornelissen (V.V.D.) thans ongeveer negen duizend. Staatssecretaris Veldkamp verklaarde dat hij er geen bezwaar tegen heeft de verkoop van diepvrieskip aan de moedigen, maar hij is afhankelijk van het advies van de Sociaal-Economische Raad. Over het nieuwe levensmiddelenbesluit, dat mede de bedoeling heeft het aantal verkoop plaatsen van diepgevroren pluimvee uit te breiden, heeft de staatssecretaris nog steeds het advies van de SER niet ontvan gen. Daarom heeft hij een snelle oplossing gezocht langs de weg van ontheffing. Over de wens van de heer Reehorst (P.v.d.A.) beroep mogelijk te maken op een weige ring ontheffing te verlenen, zal dr. Veld kamp zijn gedachten laten gaan. Meer dan 600 kippen zijn verbrand toen gistermiddag een grote loods van een fok kerij in het oostelijk deel van Rotterdam door een felle brand in de as werd gelegd. Van de 300 kippen die nog uit de loods konden worden gered, moeten de meeste worden afgemaakt. De vlammen sloegen over naar een kleiner hok, waarin hon derden jonge hennen verbleven, die ech ter alle konden worden gered. De brand weer wist te voorkomen dat het vuur naar andere hokken en naar het woonhuis oversloeg. De oorzaak van de brand is onbekend. Koning Het program, dat koning Boudewijn van België te doorworstelen krijgt is zó, dat hij wel veel moeite zal moeten doen om zo plezant te glimlachen als hij dat gedurende zijn Amerikaanse reis heeft gedaan. Wie zijn toch de onbeschrijflijke droog stoppels, die een gewaardeerde, welkome gast op zulk een onheuse wijze „regu leren"? Want het is onheus iemand die uw gast is op zulk een reeks van kurkdroge traktaties te onthalen. Ik begrijp even goed als wie ook, dat een hoge gast, die een staatsiebezoek brengt, aan bepaalde verplichtingen heeft te vol doen, die juist omdat zij verplichtingen zijn zonder kraak of smaak, conventio neel, bloedeloos en zeldzaam vervelend moeten zijn. Ook in het persoonlijke leven van de anonieme mens doen zich totems, taboes en verplichtingen gelden, die men heeft te eerbiedigen, doch die daarom niet minder onwaarachtig zijn. In Amerika had men althans de goede, want menselijke, gedachte de hoge gast in Hollywood te r egaler en met een ver toning en voorgeleiding van plezante fïlm- dames-in-the-flesh. Wanneer ge het programma van dit staatsiebezoek, van a tot z volgepropt met conventionaliteit en, beziet, dan zijn wij, wal dit soort gebeurtenissen betreft, nog geen schrede vooruit gegaan in de laatste paar honderd jaar. En dan houden de heren, die deze dingen regelen, in geen enkel opzicht reke ning met de andere, want menselijke, plaats die het koningschap in de gemeen schap des volks heeft gekregen. De heren bouwen nog steeds hetzelfde hoge muurtje om zulk een gebeurtenis, dat er nu juist niet moest zijn. Zij bewijzen daarmede het koningschap, noch zijn draagsters of dragers, een dienst. Een saai muurtje door de- saaiste der metselaars opgetrokken. Floris Flaneur Advertentie „We waren al 20 kilometer van huis", schrijft Mevr. T., „en daar roept mijn man: „Onze Boldoot Towelettes Ik zeg: „Kalm. lieverd. Hier zijn ze 1" En toen die zucht van verlichting Is dat schrikken", zei hij, „geef me er meteen een". U had hem moeten zien opkla ren. opkwikken, opfrissen „Kind", zei hij dankbaar, „fantastique (want we waren op weg naar Frankrijk) „en dat voor 20 ct.l" Boldoot Towelettes, gedrenkt in Boldoot Eau de Cologne en hermetisch gesloten: 1.per doosje van 5 stuks. De Rotterdamse politieman Schoemaker en zijn twee kinderen zijn gisteren in Duisburg in Duitsland om het leven ge komen toen zijn motor-met-zijspan door een bus aangereden werd. De Duitse politie deelt mede dat de twee kinderen, een 17-jarige zoon en een 9-jarig dochtertje op slag dood waren. De vader overleed bij aankomst in het zieken huis. De moeder werd slechts licht gewond. Het ongeluk gebeurde toen de bus pro beerde een vrachtauto te passeren. De bus kwam op de linker weghelft en had een frontale botsing met de zijspan-combina tie. Het gezin Schoemaker maakte een vakantiereis. (UPI). Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp aangenomen ter voorziening in en kele leemten in de wet die de crematie regelt. De wijzigingen zijn niet van prin cipiële betekenis, want uitgangspunt blijft dat begraven regel is en dat men de wil om gecremeerd te worden, kenbaar moet maken. Voor de heer Scheps (P.v.d.A i was de behandeling van het wetsontwerp aanleiding er aan te herin neren dat de V.V.D. zich tegen de toen voorgestelde wettelijke regeling van de crematie had verzet. Daarom had hij ver wacht dat de liberale minister Toxopeus met een radicale herziening van de wet zou zijn gekomen, overeenkomstig het ur gentieprogram van de V.V.D. dat in de verkiezingstijd is verspreid. „Mogen we van een liberale minister dan niet ver wachten," vroeg de heer Scheps, „dat hij crematie en begraven gelijkstelt?" Daartegenover herinnerde prof. Oud (V.V.D.) er aan dat in 1955 de principiële beslissing is gevallen. Toen heeft de P.v.d.A. het beginsel van gelijkheid, dat in feite heerste, prijsgegeven voor een wettelijke regeling die de crematie achterstelt. „Het is wel erg, dat de heer Scheps nu verlangt dat deze minister herstelt wat de P.v.d.A. destijds fout heeft gedaan. Van het com promis van 1955 kan men zich thans niet losmaken," aldus prof. Oud. Minister Toxopeus zei eveneens dat men thans gebonden is aan het compromis van 1955 volgens hetwelk begraven normaal is en crematie uitzondering'. De situatie is nu dus anders dan in 1955. Iemand, die minister wordt, kan niet de eis stellen dat eerst alles ongedaan moet worden ge maakt waarmee hij het in het verleden niet eens is geweest. Het compromis van 1955 is een feit geworden en uitgaande van dat compromis zijn nu verbeteringen voor gesteld. Volgens de wet van 1955 kan het lijk van een persoon worden verbrand in dien hij bij uiterste wil, dan wel bij een verklaring als bedoeld in artikel 982 van het Burgerlijk Wetboek (codicil) daartoe de wens te kennen heeft gegeven. Om een dergelijke beschikking te kunnen maken moet men volgens artikel 942 van het B.W. zijn verstandelijke vermogens bezitten en bovendien ingevolge artikel 500 van het B.W. niet wegens onnozelheid, krankzin nigheid, razernij of zwakheid van vermo gens onder curatele zijn gesteld. Derhal ve is de verbranding van het lijk van een persoon, bij wie een dezer gronden van onbekwaamheid zich voordoet, niet mo gelijk, hetgeen als een ernstige leemte is gevoeld. Volgens het gisteren aangenomen wets ontwerp is de oplossing gevonden dat niet meer wordt gesproken van een uiterste wil en van een verklaring als bedoeld in artikel 982 van het B.W., maar dat de wens tot crematie kan blijken uit een no tariële akte of uit een eigenhandig ge schreven, gedagtekende en ondertekende verklaring. De wens kan te kennen wor den gegeven door een persoon, die meer derjarig is of de leeftijd van 18 jaar heeft vervuld, ongeacht of hij bekwaam is een uiterste wil te maken. Het wetsontwerp bevat voorts nog en kele kleine wijzigingen die in andere ge bleken leemten voorzien. Ook is de moge lijkheid geopend dat de kantonrechter in twijfelgevallen de overtuiging kan uit spreken dat iemand gecremeerd had wil len worden. Alleen de heer Van Dis (S.G.P.) ver zocht aantekening dat hij geacht wilde worden tegen het wetsontwerp te hebben gestemd. Het woord eigengereid moest eigenlijk: eigengereed luiden. Het tweede deel der samenstelling is namelijk het voltooi de deelwoord van het oude werkwoord gereden: gereed maken Eigengereed is dus: zelfvervaardigd. Men spreekt van eigengereed linnen. Gewestelijk komt naast gereed de vorm gereid voor. Fi guurlijk betekent eigengereid: eigen dunkelijk, zonderling, een betekenisont wikkeling die begrijpelijk wordt als men bedenkt dat uit: zelf iets vervaar digen gemakkelijk voortvloeit: zijn eigen gang gaan, onafhankelijk zijn van ^anderen, zijn eigen zin volgen,

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5