Harriman voorspelt niet veel goeds voor Genève Indonesiërs revolutionaire grondwet is zeer beknopt Hartelijke nieuwjaarswensen van Kroesjtsjev aan Kassem Politieman stelde „koningin met hofhouding" in bewaring Kroesjtsjev zegt niet te zullen buigen 4 Vrees voor moeilijkheden met communisten in Bagdad Hondjes en konijn zijn in de ruimte gefilmd Doodstraf tegen Chessman wederom bevestigd Proefcultures van bollen in „Geestmerambacht" Riethoff wint klassementsrit Zwijgrecht voor 3 Noorse journalisten erkend Nijlpaard zegt „A" Heemsteedse schilder Jan Rusman overleden Waarom voorrang aan de bouw van een pier? Burgerlijke Stand Esperanto-avond in het Lourens Costerlyceum in Haarlem F. Roekens gehuldigd. Afkondiging onteigening spoedig te verwachten Voorkeur voor viaduct door ministerie gedeeld Oudheidkundige vondsten in Oud-Schoten Anton Heiller speelt werken van Baeh Gor Kee bespeelt bet orgel van de Grote Kerk Kranslegging op de Dam i; *4i% 2 yf WOENSDAG 8 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN (Reuter) De Russische lei ders hebben aan de Arabische landen boodschappen met gelukwensen gezonden ter gelegenheid van de islamitische nieuw jaarsdag. Premier Kroesjtsjev verklaarde in een telegram aan de Iraakse premier, gene raal Kassem, dat de samenwerking tus sen hun twee landen zich zal ontwikkelen, in het belang van hun volken en van de wereldvrede. Hij wenste Kassem „gezond heid, geluk en succes" bij zijn werk. De „moedige worsteling van het Iraakse volk tegen het imperialisme en democra tische ontwikkeling wint de sympathie van alle vredelievende mensen," aldus Kroesjtsjev. President Vorosjilov zond zijn beste wensen aan president Nasser. BEIROET (AFP) Het Libanese so cialistische blad „Sahafa" heeft dinsdag gemeld, dat uit Bagdad ontvangen berich ten de indruk wekken, dat er in Irak bij de viering van de eerste verjaardag van de revolutie op 14 juli ongeregeldheden zullen ontstaan. De Iraakse communistische partij zou een einde aan het bewind van generaal Kassem willen maken. Zij heeft haar aanhangers opgeroepen bij de betogingen te eisen dat het „natioale front" officieel wordt erkend, dat de vrijgelaten nationa listen weer worden aangehouden en dat de „volksverzetsorganisatie" wordt be wapend. Voor zover bekend beschikken de communisten nog steeds over grote wa- penvoorraden. De Iraakse regering heeft, om moei lijkheden te voorkomen, geëist dat alle organisaties, die betogingen of bijeen komsten willen organiseren, vooraf toe stemming vragen. De autoriteiten behou den zich het recht voor de vergunning te weigeren als de manifestaties gevaarlijk voor de veiligheid worden geacht. CAïRO (Reuter) In de Verenigde Arabische Republiek gaan vandaag acht miljoen kiezers 6.5 miljoen in Egypte en 1,5 miljoen in Syrië naar de stem bus voor de eerste fase van de vorming van een nationale vergadering, waarvoor president Nasser uiteindelijk de leden zal aanwijzen. De enige partij in het land is die van de nationale unie, die zich ten doel heeft gesteld een „socialistische, democratische en coöperatieve maatschappij" te vormen en „de missie van het Arabische nationa- MOSKOU (Reuter) De gezondheids toestand van de twee honden en het ko nijn, die de Russen donderdag met een ra ket de ruimte hebben ingezonden, is heel goed, aldus heeft het Russische persbu reau Tass dinsdagavond gemeld. Een cor respondent van Tass heeft van het insti tuut, waar de dieren thans worden onder zocht, vernomen, dat tijdens de ruimte vaart een film is opgenomen van het ge drag van de dieren. LONDEN (Reuter) Russische des kundigen hebben dinsdag, in een commen taar voor radio-Moskou over de geslaag de ruimtevlucht van twee honden en een konijn, de hoop uitgesproken dat „wel licht in de naaste toekomst" een echte kosmische reis kan worden verwezenlijkt. Prof. Dmitri Martynov, een astronoom, achtte het zeer belangrijk dat een van de twee honden „Durfal" nu reeds driemaal de toestand van gewichtloosheid en perio den van zware druk waaraan ruimtereizi gers bloot staan, met goed gevolg heeft doorgemaakt. Dat geeft hoop, dat die om standigheden niet gevaarlijk zijn en dat men ze zonder schade kan doorstaan. Ook het feit dat het systeem voor terugkeer van de nuttige lading van een raket drie maal zonder fouten heeft gewerkt, is be moedigend. De medicus Vital Popov verklaarde, dat de Sovjet-deskundigen reeds ervaring op gedaan hebben met het terugbrengen van dieren van hoogten van 100 tot 210 km. Bij de terugkeer van die hoogten deden zich geen fysiologische wijzigingen voor en in beginsel kan men het vraagstuk van de terugkeer dan ook opgelost achten. Doch er bestaan nog ingewikkelde proble men zoals bescherming van het proefdier tegen hoge temperaturen, die ontstaan door wrijving van de raketcabine bij de terugkeer in de dampkring. Ook moeten bijvoorbeeld middelen worden gevonden om het proefdier tijdens de val door de ruimte buiten de dampkring in evenwicht te houden en te voorkomen dat het snel om zijn as gaat draaien, waardoor ingrij pende wijzigingen van de fysiologische functies zouden kunnen optreden. De jong ste proef heeft wat dit aangaat nieuwe ge- Het hooggerechtshof van Californië heeft eenstemmig de doodstraf tegen Caryl Chessman bevestigd. De thans 37-jarige gevangene, die elf jaar lang met succes een laatste gang naar de gaskamer van San Quentin wist uit te stellen, bracht zijn zaak zeven maal voor aan het Amerikaanse hooggerechtshof. De plaatsvervangend procureur-generaal van de staat Californië, Arlo E. Smith, zei verleden week dat Chessman bijna alle mogelijke argumenten voor een beroep tegen zijn veroordeling voor zeventien zware misdaden, waaronder twee ontvoe ringen-met-aanranding, heeft uitgeput. Het hooggerechtshof verwierp talloze, door Chessman naar voren gebrachte argumen ten, waarvan de voornaamste was dat de transcriptie van de notulen van zijn oor spronkelijke berechting fout was. Rechter Walter R. Evans verwierp Chessmans argumentering na enkele onbelangrijke veranderingen in de transcriptie te hebben toegestaan, waarna de zaak aan het hoog gerechtshof van Californië werd overge dragen. Dit hof deed gisteren uitspraak. De volgende stap is het vaststellen van de datum van executie door het hoogge rechtshof van Los Angeles. Dit moet na dertig dagen en vóór negentig dagen na de verwerping van het beroep gebeuren. In de elf jaren die hij in de dodencel door bracht, scheef Chessman vier romans. Chessman verwierf zich in die tijd een uitgebreide kennis van rechtskundige zaken. lisme" te volbrengen. De kiezers zullen vandaag uit 120.000 kandidaten provincia le raden van tezamen 39.000 leden kiezen. Hieruit zal een algemene raad worden gekozen. President Nasser zal ten slotte uit de leden van deze raad de nieuwe na tionale vergadering samenstellen, die een grondwet moet opstellen ter vervanging van de voorlopige constitutie, die werd afgekondigd na het samengaan van Egyp te en Syrië in de Verenigde Arabische Re publiek in februari van het vorige jaar. Kiezers, die zonder geldige reden thuis blijven kunnen een boete van een pond (ongeveer tien gulden) krijgen. Het dra gen van vuurwapens is in de provincie Sy rië vandaag verboden. De einduitslag van de verkiezingen wordt vrijdagavond ver wacht. NEW YORK (AFP) De Amerikaanse oud-ambassadeur te Moskou en oud gouverneur van de staat New York A. V. Harriman heeft in een verslag in het Amerikaanse tijdschrift „Life" over zijn gesprekken met Kroesjtsjev gezegd dat de Russische premier dreigende taal heeft gebruikt en dat zijn verklaringen alar merend lijken. Volgens Harriman zei Kroesjtsjev dat de Sovjet-Unie na de hervatting van de Ge- neefse conferentie op 13 juli ten aanzien van het Berlijnse vraagstuk even onbuig zaam zal zijn als tijdens het eerste deel van de conferentie. „Gromyko (de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken) zegt alleen wat wij hem opdragen en als hij dat niet zou doen, zou hij weggezonden worden en in zijn plaats zou iemand komen die het wel zou doen", aldus Kroesjtsjev. „Uw generaals spreken over handhaving van uw positie in Berlijn door middel van geweld. Dat is bluf. Indien u tanks naar Berlijn zendt, zullen ze in brand geraken en, vergist u zich hierin niet, indien u oorlog wilt dan kan dat, maar vergeet niet dat het uw oorlog zal zijn. Onze raketten vliegen automatisch", aldus Kroesjtsjev. ..Life" publiceert voorts een bericht vol gens hetwelk Kroesjtsjev gezegd zou hebben dat de Sovjet-Unie voldoende ra ketten aan communistisch China heeft ge leverd voor een bombardement van For mosa en dat de communisten over de vuurkracht beschikken om de Amerikaan se zevende vloot in de wateren van For mosa te vernietigen. Kroesitsjev verklaar de voorts dat de Russische regering de Het bestuur van het. pruduktschap voor siergewassen heeft eeri bijzonder teeltrecht voor 50 are tulpen gegeven aan de stich ting tuinbouw proefbedrijf „Geestmeram bacht". Dit recht werd gegeven in het be lang van een serie proefnemingen op een 7 ha. groot proefbedrijf in deze koolpolder om na te gaan welke voordelen cultuur technische werken voor deze eenzijdige tuinbouwstreek kunnen hebben. De Geestmerambacht gelegen benoorden Alkmaar is een zogenaamde „vaarpolder" zonder wegen en daardoor gebrekkig ont sloten en met een ongunstig bodemprofiel. De gewassenkeuze blijft hoofdzakelijk be perkt tot koolsoorten en aardappelen. De bedrijfsuitkómsten zijn van die aard. dat de stichting tuinbouw proefbedrijf „Geest merambacht" werd opgericht om pogingen te ondernemen de bevolking in de toe komst voor algehele verpaupering te be hoeden. Het proefbedrijf omvat een stu dieobject voor een algehele cultuurtech nische verbetering, die echter zeer kost baar zal zijn. Vandaar, dat men eerst de mogelijkheden van beter bodemgebruik m het herontginnings-waterstandsproefveld wil nagaan. Van de 7 her-ontgonnen hec taren is voorts een deel gereserveerd voor het kweken van fijne groentesoorten in de volle grond, wellicht gevolgd door een proefje onder glas, een deel voor fruit teelt en een deel voor bloembollenteelt. Met de laatste proef stelt men zich voor in het najaar 1960 te beginnen. Men wil deze proeven zes jaar voortzetten. Daarbij zullen diverse vormen van grondverbete ring (profielwijziging en organische be mesting alsmede beregening en verschil lende grondwaterstanden worden onder zocht. DJAKARTA (AFP) De revolutionaire grondwet van 1945. welke bij deci-eet van president Sukarno weer van kracht is verklaard, is wellicht de kleinste van haar soort ter wereld. Zij bestaat uit slechts 37 artikelen. In de preambule is de conceptie van de president met betrek king tot zijn „geleide democx-atie" ver werkt, „een democratie geleid door wijs bestuur door ovei-leg en vertegenwoordi ging". De grondwet bepaalt, dat de soe vereiniteit zal berusten bij het volk en dat zij volledig zal worden uitgeoefend door een Volkscongres. Dit Volkscongx-es zal bestaan uit leden van de raad van vertegenwoordigex-s en gedelegeerden van de regionale gebieden en groeperingen. De raad van vertegen woordigers zal worden gekozen, terwijl de gedelegeerden van de regionale gebieden en groeperingen anders aangeduid als de „functionele groeperingen" zullen worden benoemd. In een bij de grondwet gevoegde ver klaring wordt uiteengezet, dat de verkie zingen voor de raad van vertegenwoox-di- gers zullen worden gehouden, nadat het tegenwoordige parlement een nieuwe wet inzake de politieke partijen zal hebben aangenomen. In de interim-periode zal de president met de regeringsmacht zijn be kleed, tezamen met het door hem te be noemen kabinet. De gedelegeerden der functionele groe peringen naar het eerste volkscongres zul len door de president na overleg worden benoemd. De achtste klassementsrit in de zomer avondcompetitie om de „W. Metz"-beker, die gisteravond door de Haarlemse wieler club „De Kampioen" in 't Van der Aart sportpark" werd gehouden, is gewonnen door de snelle amateur Eddy Riethoff. Hij behaalde in deze achtste rit, die dooi de vele demarrages een levendig karakter droeg, twaalf punten meer dan zijn naaste rivaal Bei-t Bogaard. Henk Peters, in de slotfase uit een ten ondergang gedoemd kopgroep-je ontsnapt en zodoende winnaar van de twee laatste klassementen, reikte desondanks niet verder dan de derde plaats. De uitslag luidde: 1. Riethoff 33 pnt„ de 60 kilometer in 1 uur 29 min. en 58 sec.; 2. Bogaard 21 pnt.; 3. H. Peters 19 pnt.: 4. Fennis 19 pnt.; 5. Jansen 15 pnt..; 6. Van Tintelen 13 pnt.; 7. Koonings 9 pnt.: 8. Hendriks 7 pnt.: 9. Sminia 6 pnt.; 10. Wal ters 6 pnt. Chinese communisten te hulp zou komen indien dezen zouden besluiten tot een aanval op Formosa, „zelfs als dat oorlog zou betekenen". Harriman zegt de indruk te hebben dat men niet te heftig op Kroesjtsjevs aan matigende uitlatingen moet reageren, al mogen de verklaringen niet worden ondex-schat. Hax-riman pleit voor een top conferentie, omdat die ook zou kunnen dienen om Kroesjtsjevs ogen te openen. Kroesjtsjev heeft dinsdag in het Kremlin in Moskou zeven gouverneurs van Ameri kaanse staten ontvangen die een bezoek aan de Sovjet-Unie bi-engen. Kroesjtsjev zei tegen de gouverneurs dat het heel prettig zou zijn als president Eisenhower een bezoek aan de Sovjet-Unie zou willen brengen. OSLO (Reuter) Het gerechtshof van Oslo heeft, in tegenstelling tot een eerdere uitspraak van een lagere rechtbank, be paald dat drie Noorse journalisten die wer ken voor een Amerikaans persbux-eau, de bron van hun informatie niet behoeven mee te delen. De journalisten hadden ge meld dat de prijs van motorvoertuigen in Noorwegen verhoogd zou worden. Het be richt werd in het liberale blad „Dagbladet" gepubliceerd en van de publikatie tot aan de prijsverhoging, enkele dagen later, was er bijzonder veel vraag naar motorvoer tuigen. Een rechtbank gelastte de journalisten de bron van hun informatie mee te delen. De journalisten gingen echter in beroep. Zij konden veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van ten hoogste dx-ie maanden. A JlfP5" Geen schepsel kan zo wagenwijd A zeggen als een nijlpaard. De tandarts profiteert daarvan als hij het gebit van dit 22-jarige dier in de dierentuin van Manchester even „naloopt". Het ligt allemaal zeer overzichtelijk voor hem. Alleen de wetenschap, dat de patiënt het vorig jaar zijn oude moeder dood beet, is bij dit karwei nogal enerverend Verder bepaalt de grondwet, dat de pre sident en de vice-president zullen worden gekozen door het Volkscongres bij meer derheid van stemmen. De president zal zijn bekleed met wetgevende macht, met sanctie van de raad van vertegenwoordi- gers, terwijl hij tevens opperbevelhebber der strijdkrachten zal zijn. Ook zal hij be voegd zijn de noodtoestand af te kondi gen. De px-esident zal worden bijgestaan door een opperste raad van advies, die het recht heeft voorstellen bij de regering in te dienen. Ministers zullen door de pre sident worden benoemd en uit hun ambt ontslagen. Verder zal de president het recht hebben, in nc odgevallen, regerings verordeningen af te kondigen in plaats van wetten. In de overgangsbepalingen van de grondwet wordt gezegd, dat tot aan de in stelling van het Volkscongres, de raad van vertegenwoordigers en de opperste raad van advies, hun functies zullen worden uitgeoefend door de president met de bij stand van een nationale commissie. Waarnemers zijn van oordeel, dat thans een geheel nieuw hoofdstuk in de rumoe rige geschiedenis van de jonge Indonesi sche republiek is opgeslagen. Evenals in de dagen van de strijd om de onafhanke lijkheid, waarin de x-evolutionaire grond wet werd opgesteld, is eenheid het thema van de jongste veranderingen, waaraan en allen zijn het hierover eens het tot dusver in de Indonesische politiek ont broken heeft. Hoofdagent. IJ. Nieuwenhuizen van de Haarlemse gemeentepolitie kan met de hand op zijn hart verklaren dat hij dins dagmiddag in zijn eentje een koningin met haar hele hofhouding heeft aangehouden en in bewaring, gesteld. Om mogelijke mis verstanden te voorkomen zeggen we er meteen bij dat het een bijenkoningin was. Omringd door naar schatting 20.000 volge lingen had „hare majesteit" een spar in de tuin van de familie Zipp aan de Sillem- straat in Haarlem-Noord tot haar tijde lijke residentie geproclameerd. Mensen plegen echter een dergelijk hoog bezoek minder op prijs te stellen. Derhalve werd de politie in de arm genomen waarna de heer Nieuwenhuizen, die in zijn vx-ije tijd de bijenteelt als hobby beoefent, spoe dig ter plaatse was om zich over koningin en volk te ontfermen. Handig ving hij de vast samengedrongen zwerm in een spe ciaal voor dit doel bestemd mandje, een zogenaamde kieps, op. Nadat het zoemen de gezelschap in de achtertuin van zijn woning aan de Olmenstraat een voorlopig onderdak had gekregen vertelde de heer Nieuwenhuizen ons enkele aardige bij zonderheden over zijn liefhebberij. „Ik kreeg er enkele jaren geleden de smaak van te pakken. Hier in de straat was een bijenzwerm neergestreken. Samen met een collega ging ik er heen. Omdat we niets anders hadden deponeerden we het hele geval in een emmer.. Ik schafte me een kast en boeken over bijenteelt aan en zo ki-eeg ik er hoe langer hoe meer plezier in", zegt de politieman-imker. Hij vermoedt dat de bijenzwei-m. die hij zo juist heeft thuisgebracht een „eerste zwei-m" is, een koningin met aanhang die haar bijenkast heeft verlaten wegens huisvestingsproblemen. Wanneer namelijk een imker zijn kasten niet geregeld nakijkt wil het wel eens gebeuren dat er ruimte gebrek gaat heex-sen. De werkbijen zes- De Heemsteedse schilder Jan Rusman is gisteren na een langdurige ziekte op 62-jarige leeftijd in het St.. Elisabethsgast- huis te Haaxdem overleden. Door het bestuur van het genoot schap Kunst Zij Ons Doel is in het museum Het Huis van Looy een krans ge plaatst bij het wex-k van de schilder, die als gast van K.Z.O.D. een erewand heeft gekregen in de gx-oepstentoonstelling van het genootschap, waarvan hij tot 1950 lid was. Jan Rusman, die bij zijn collega's een hoog menselijk aanzien genoot, leidde ve le jaren een aannemersbedrijf in Haar lem. Zijn hobby om te schilderen ging een steeds grotere plaats in zijn leven inne men zodat hij tenslotte zijn technische be kwaamheden uitsluitend benutte voorzo ver die hem de vrijheid konden opleveren zich aan het schilderen te wijden. Hij was een van de oprichtex-s van de Haar lemse schildersgroep H 47, die in 1947 een kerstexpositie had in Het Huis van Looy en later ook in Amsterdam poseerde. lil Het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Le- maire (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijvei-heid de volgende vragen gesteld: Op grond van welke beweegreden is rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van een pier te Scheveningen? Is dit. een project van dusdanige urgentie, dat daar aan voorrang moet worden verleend, hoe wel, zoals de regering heeft geconstateerd, op de bouwmarkt overspanning merkbaar is, zeker in het westen van het land, en tekorten aan bouwvakarbeiders zich in verschillende delen van het land steeds dreigender doen gevoelen? Welke maat staven worden aangelegd bij de keuze van de objecten, waarvoor rijksgoedkeux-ing wordt verleend en naar welke normen wordt bepaald aan de uitvoering van welke objecten voorrang wordt gegeven?" BEVALLEN van een z o o n 4 juli: P. J. Polman-Van den Berg, A. W. Baars-Roele- ven, E. C. Baum-Meijer, T. M. Brouwer- Alleman; 5 juli: P. A. Gies-Vos; 6 juli: M. Butselaai'-Kelder; 7 juli: N. E. Smelt- Lünenburg. BEVALLEN van een dochter: 5 juli: H. P. Kooke-Smout; 6 juli: C. J. Bergman- De Kwant, I. Strandstra-De Haan, B. de Haan-Keulen, G. de Haan-De Haan; 7 juli: A. J. M. Lamboo-Kamps; G. Konijnenberg- Trijssenaar. OVERLEDEN: 5 juli: M. T. Vinck, 78 j., Kamperlaan; 6 juli: C. F. G. E. Alleda, 66 j., Kleverlaan; H. J. L. Kurvers, 70 j., Brouwersstraat; N. Schoehuijs, 67 j., Leid- sevaart; T. v. d. Meij de Bie-Beeldman, 68 j., Soerabajastraat; C. A. M. van Scbie- Dijkstra, 82 j., J. Craandijkstraat. ONDERTROUWD: 6 juli: J. A. Bergman en M. M. I. Moolenaai's; 7 juli: J. Kabel en E. C. Boogaard; J. G. van Bodegom en G. M. E. Arink, J. G. Bakker en A. M. Janssen. GETROUWD: 7 juli: E. H. Strootmann en J. C; van Heems, G. de Goede en M. P. Berendes, H. M. Antonisse en J. S. Mar tens, W. P. Rombout en A. G. E. Hoogenes. tigduizend in een kast is geen uitzondering vormen dan onder de raat of ook wel tussen andere cellen koninginnecellen, ook wel moercellen genoemd. De bijenkoningin, die zo'n duizend eitjes per dag kan produ- ceren, legt in elk van deze koninginne cellen een ei. Daaruit komt dan na onge veer veertien dagen een nieuwe koningin, die een speciale melkvoeding krijgt. De eerste koningin die zich aldus aandient heet een pieper, de volgende een kwaker. Aangezien er in één kast of korf slechts plaats is voor één koningin, zoekt de oude koningin elders een ander onderkomen met medeneming van een groot deel van haar volk. Zo kunnen achter elkaar verschei dene zwermen met een koningin ergens een nieuwe gemeenschap stichten. Voor het houden van bijen moet men een vergunning van het gemeentebestuur heb ben. Een goede bijenstal levert een niet on aanzienlijke hoeveelheid honing op. Deze honing is feitelijk het wintervoer van de bijen, zodat deze zouden verhongeren in dien het verlies van de honing niet gecom penseerd zou worden. De imker doet dit dan ook door de bijen 's winters met suikerstroop te voeden totdat zij in het volgende voorjaar weer op de vrije natuur kunnen worden losgelaten. Imkers zetten hun bijenkasten het liefst zo dicht mo gelijk bij de plaatsen waar de kans op een goede honingwinning het grootst is. De heer Nieuwenhuizen heeft twee van zijn kasten in Aerdenhout staan, waar zijn bijen de lindebomen in de omgeving kun nen bevliegen. Ook brengt hij zijn kasten wel naar de Veluwe of Flevoland. Met recht gaat dus hier het gezegde op „Wat je van ver haalt is lekker". In de snikhete aula van het Lourens Costerlyceum in Haarlem zongen kinde ren dinsdagavond een Sinterklaasliedje: „O kom er eens kijken". Alleen de me lodie klonk echter vertrouwd in de oren van de aanwezigen, voor de meesten hun ner wax-en de woorden vx-eemd. De kin deren zongen namelijk Espex-anto. Dit was een onderdeel van de oudex-avond die gehouden werd door het bureau „Espex-an to bij het onderwijs" in Haarlem. De grappige liedjes en de knap opge voerde toneelstukjes door leerlingen van de Van Zeggelenschool en de Beatrix- school vormden het resultaat van de les sen die de kinderen de afgelopen twee jaar hebben gevolgd. De avond, die onder meer werd bijge woond door de gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, de heer E. J. Lodewijks, werd geopend door de Haax-- lemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk. Hij feliciteerde de direc- trice van het bux-eau, mejuffrouw dra. C. M. Burger, met deze eerste resultaten van de pogingen het Esperanto op de lagei-e scholen in te voeren. Hij zei het van belang te achten, dat men pi-oeven op dit gebied neemt en dat het gemeentebestuur deze steunt. Hij dankte mejuffrouw Burger voor het werk dat deze. de laatste jax-en belangeloos voor het Espex-anto bij het onderwijs heeft ver licht. Ook betx-ok hij de hoofden van scho len, de leerkrachten en de oudex-s in zijn dankwoox-d. Mejuffrouw Burger illustreerde met enige voorbeelden uit de praktijk de wen selijkheid van Esperanto op de lagere school. Zij heeft 31 jaar Frans gedoceerd bij het middelbaar onderwijs en sprak zich uit voor het vervallen van deze taal op de lagere school, omdat de hier ge legde basis onvoldoende blijkt te zijn. Het Esperanto daarentegen wordt sneller ge leerd en kweekt het taalbegrip aan. Daar om is het een goede voorberieding voor het leren van de moderne talen op de middelbare school. Leerlingen van de Beatrixschool voerden een kort toneelstuk op „Una taga de Ro- zali", in een vertaling van mevrouw Is- brücker-Dirksen uit het Frans, waarin een groepje hazenkinderen in bruine pakken gestoken en langorig hun dagelijkse bele venissen uitwisselden. Afwisselend maak ten zij de indruk van een tx-oepje rad sprekende Italianen, zangerige Slaven, Spanjaarden en ernstige bewoners van het hoge Noorden. Er is dus hard gewerkt in twee jaar. Men heeft de kinderen een verleidelijke beloning in het vooruitzicht gesteld, name lijk een contact met andere Espex-anto- leerlingen van vreemde nationaliteiten en hoogstwaarschijnlijk lukt dit op het Esperanto-congres het volgend jaar in Brussel. In de pauze werden de kinderen getrak teerd en voor de ouders volgde tenslotte een korte proefles door mevrouw Isbrüc- ker, een goede lerares, warit zij viert dit jaar haar gouden jubileum als Esperan- tiste. Het systeem is gebaseerd op onmid dellijk en uitsluitend Espex-anto spreken van de eerste les af. Deze px-oeve leverde groot enthousiasme en een mondjevol Es peranto op, waarna de buitengewoon ge slaagde avond gesloten werd. De heer J. F. Roekens, commies op de afdeling bevolking van de gemeentesecre tarie van Haarlem, is dinsdag gehuldigd omdat hij veertig jaar geleden in dienst van de gemeente trad. De jubilax-is begon als jongen van zestien jaar als adjunct klerk in tijdelijke dienst. Op 1 april 1921 kreeg hij zijn vaste aanstelling, op 1 no vember 1928 werd hij bevorderd tot klerk, op 1 januari 1939 tot adjunct-commies op 1 januari 1950 tot adjunct-commies a en vijf jaar later tot commies. Tijdens de huldiging sprak als eerste de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, die namens de collega's der secretarie en van het kantoor van de gemeente-ontvanger een horloge aanbood. De chef van de af deling, de heer H. H. Janssen richtte eveneens waarderende woorden tot de heer Roekens, die vergezeld was van zijn echtgenote en pleegdochter. Spreker over handigde hem het gebruikelijke geschenk in enveloppe en namens de collega's van de afdeling een olieverfschilderij en bloe men. Namens de ARKA wenste de heer J. J. Loerakker de jubilaris en zijn gezin geluk. Om vier uur begon de receptie waarop ook vele collega's van de andere afdelingen de heer Roekens feliciteerden. Zondag ontving de jubilaris de pause lijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice, omdat hij die dag veertig jaar lid was van het zangkoor Deo Gratias van de parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus in het Kleverpark. De westelijke randweg (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen is de voorbereiding van de onteigening van de voor de aanleg van de westelijke randweg langs Haarlem benodigde grond tussen Zijlweg en Delft laan thans afgesloten. De stukken zijn de Raad van State gepasseerd en zullen dezer dagen de Kroon ter bekrachtiging worden aangeboden, waarna de publikatie in de Staatscourant van het Koninklijk Besluit volgt. In deze onteigeningsprocedure is het tracé Waldeck Pyx-montlaan en Willem de Zwijgerlaan in Overveen begrepen. Onge acht of men de Julianalaan door middel van een tunnel dan wel door een viaduct wil kruisen zijn een aantal van de langs die laan gelegen voortuinen in elk geval voor de aanleg van de westelijke randweg nodig. Op het ministerie van Verkeer en Water staat beschouwt men het viaduct waaraan de provincie de voorkeur geeft, als de op lossing met de minste bezwaren, zo ver namen wij. Het is echter wel zeker dat de vraag of de bewoners van de Waldeck Pyrmont- laan en de Willem de Zwijgerlaan op grond van de onteigeningswet enig recht op een subjectieve schadevergoeding we gens de eventuele waardedaling van hun huizen kunnen laten gelden, niet binnen kox-te tijd kunnen worden beantwoord. Voor specialisten in het administratief en staatsrecht zit een aantrekkelijk dispuut in het vat. over de vraag in hoeverre de minister de middelen heeft om Gedepu teerde Staten, die onder meer op grond van een arrest van de Hoge Raad tot nu toe de opvatting huldigden dat bij ont eigening alleen de rechtstreeks geleden schade vergoed kan worden, tot een ander beleid te nopen. Want de strijd over „via duct of tunnel" heeft zich duidelijk ver plaatst naar het terrein van de schadeloos stelling. Overblijfselen van samenleving uit begin der jaartelling Bjj grondafgravingen ten behoeve van de wegenaanleg nabij het Delftplein in Haarlem-Noord zijn overblijfselen aan het licht gekomen van een samenleving die vermoedelijk uit de eerste eeuwen van onze jaartelling dateert. De heer Duijn die ter plaatse grondwex-k verrichtte vond eerst op enkele decimeters diepte scherven van aardewerk. De bioloog B. J. Wieland Los identificeex-de deze als Fx-ies-Bataafs aax-dewerk van omstx-eeks 1700 jaar oud. Bij verdere naspeuringen wei-den ook sporen van een primitieve wo ning, de greppels voor de wanden, blootge legd. Zover men kon nagaan betx-of het hier een tamelijk gx-oot woonhuis met een lengte van ongeveer twintig meter en een diepte van vijf meter. Ok kon men duide lijk onderscheiden waar stookplaatsen en een kleiput zijn geweest. Deze vondsten zijn in West-Nederland betrekkelijk zeldzaam. Tot nu toe is vrij wel niets bekend over de huisvesting van de oorspronkelijke bewoners van deze streken. De resten waar het hier om gaat zijn volgens de heer Wieland Los naar alle waarschijnlijkheid afkomstig van een ne derzetting van Kaninefaten. Daar de kans groot is dat nog meer resten van een vroe gere bewoning in de gx-ond te vinden zijn overweegt men gx-avingen op grotere schaal in dit gedeelte van Oud-Schoten. De Weense organist prof. Anton Heiller zal zaterdagavond om acht uur in de Gro te Kerk te Haarlem een concert geven en wei-ken van Joh. Seb. Bach ten gehore brengen. Het programma luidt: Fantasie en fuga g. moll; zes koralen; Toccata en fuga E. dur; Sonate nummer 5 C. dur; Passacaglia C. mol. Een week later (zatex-dagavond 18 juli) zal Luigi Ferdinando Tagliavini in de Gro te Kerk het orgel bespelen. Cor Kee zal donderdagmiddag van drie tot vier uur het orgel van de St.. Bavokerk in Haarlem bespelen. Hef prograrnma luidt: Ain fi-clich Wesen, O Clemens, Usz tieffer Nodt schrij ich zu dir, In dulci jubilo en Ad te clamamus. (Aus Silcher's und Kot- ler's Tabulaturbuch, vijftiende, zestiende eeuw), Koncert Bes dur van Georg Fried- x-ich Handel, Sonate II van C. Ph. E. Bach, Psalmen (uitgave Alsbach) 65, 131, 25, 140 en Preludium en fuga. (Vervolg van pag. 1) Ook de Belgische vorst heeft de ruim 200.000 slachtoffers, die in Nedex-land op onigei-lei wijze het leven lieten tijdens de tweede wereldooxiog geëerd door aan de voet van het ter herdenking van deze ge vallenen opgerichte monument op de Dam een krans met gele en x-ode bloemen en met de koninklijke linten in de Belgische kleu- ren te leggen. Na een minuut stilte speelde de Amstei-damse Politiekapel het koraal „Isis en Osiris" van Moztrt, terwijl de stram saluerende vorst de blik omhoog richtte, eerst naar de geketende figuren op het nationale gedenkteken en vei'vol- gens naar het beeld van de vx-ouw met het kind. Enkele treden lager stonden de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de bux-gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen en de Belgische ambassadeur in ons land, F. X. J. M. G. baron Van der Stx-a- ten Waillet. De burgemeester stelde de commandant van de erewacht van leden der voormalige Binnenlandse Strijdkx-achten aan de koning voor. Daarna juichte het publiek op de Dam opnieuw uitbundig, toen de vorst langs de erehaag van de in ceremonieel tenue ge stoken manschappen van de studenten- weerbaarheidsverenigingen uit Amster dam, Delft, Leiden en Utrecht terugliep naar het paleis. mam

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6