Wandelbos Hoofddorp verfraaid met „Jacob en de Engel" Polderbestuur Haarlemmermeer stelt grondig onderzoek in H.B.S.-ers moeten gelegenheid hebben om kwekers te worden Verongelukte helikopter en bemanning 5 Examens Nederlandse sportwagens Bleriot-Kanaalrace" Gestolen bromfiets en scooter teruggevonden ZANDWINNING DOOR RIJKSWATERSTAAT Halve overvvegbomen bij Wüstelaan in gebruik Produktschap voor Siergezvassen bijeen P. S. C. van der Boogaard 40 jaar in overheidsdienst Acrobaat Pierre Alizé aan beterende hand België tevreden over het overleg in de NAVO-raad Haarlemmer J. P. Bocrsma promoveerde in Utrecht Gedeputeerde Staten goed beslagen ten ijs w UüNSDAG 8 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Sinds dinsdagmiddag siert een beeld houwwerk liet voorterrein van het ge meentelijke wandelbos in Hoofddorp. Nadat het beeld „Jacob en de Engel" san de Amsterdamse beeldhouwer B. Guntenaar gistermiddag was onthuld en een gezelschap genodigden het had be wonderd. stonden al spoedig de kinde ren en ook ouderen naar deze aan winst van de gemeente Haarlemmer meer te kijken. Enige toelichting voor deze belangstellenden is wel vereist, want het beeldhouwwerk is niet zo ge makkelijk „leesbaar". Nadat de genodigden onder wie gees telijken en raadsleden het beeld hadden bezichtigd, volgde in het raadhuis een bij eenkomst, waarop professor dr. C. W. Mönnich van de Universiteit in Amster dam een inleiding naar aanleiding van de plaatsing van het beeld heeft gehouden. Advertentie BAVADO - Rijksstraatweg 206 - Tel 50920 HAARLEM. Aan het Coornhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eind examen H.B.S.-B: de dames G. A. Ree- sink, M. M. N. Stam. A. C. Steunenberg, E. L. Ackema, A. G. Bontekoe, M. A. H. Hissink, J. E. van der Waals en de heren M. V. Brandt, P. G. Crietee, F. J. Hoge- wind, J. W. Klimbie, E. P. Tissing, J. F. Zegwaard. W. F. Bloemendaal. H. J. Bok, J. Bouquet, H. W. Casteren van Catten- burch. K. R. Corver, C. J. Dollé, J. H. Ekering, H. F. W. Hoitsma. H. R. de -Jongh, F. A. van Luin, E. J. Petersma, H. van Ravesteijn, W. A. van Vloten, C. J. C. Voors. Zes kandidaten zijn afgewezen. Haarlem. In het gebouw van de Haar lemse Kegelbond zijn dinsdag geslaagd voor het mulo-diploma a de dames H. C. Kersting, N. van Leeuwen te Velsen, A. H. Domingo, A. M. Lutgendorff, E. J. van Meteren te Haarlem, H. Posthuma te Badhoevedorp, B. E. van Gorkum te Ab- benes, F. C. de Jonge te Hoofddorp, G. Rietveld, M. M. A. Werba te Lisse en J. P. Schrander te Zandvoort; voor diploma a met middenstandsdiploma slaagden de dames J. H. van der Klashorst, Heemste de, J. A. van der Wal te Abbenes, E. M. de Wit, K. Kreuger te Zandvoort, H. Groeneveld te Vogelenzang, F. van den Berg te Hoofddorp, M. J. Verschoor en C. M. Koffeman te Velsen. Voor diploma a slaagden de heren R. van der Gugten te Heemstede, H. Hardebol te Bloemendaal, C. W. de Jong, H. Schram te Sassenheim, C. Lem, J. D. Langelaar, J. P. O. Koster, J. Klooster te Haarlem, B. Haasnoot te Lisse en H. de Kooker te IJmuiden en voor diploma a, benevens middenstands diploma de heren R. D. Westmijze te Heemstede, E. G. Sluijs te Zandvoort, J. Kerkhof te Hillegom, F. Hogewoning te Lisse en W. Groenewoud te Haarlemmer meer. HAARLEM. Voor het eindexamen h.b.s.(b) zijn aan het Mendel-College te Haarlem geslaagd: de heren W. M. Hirs, Velsen; J. P. Ierschot, Haarlem; H. A. Joosten, Haarlem; H. Th. Korthouwer, Velsen; L. G. R. Mathot, Haarlem; C. A. Mostertman, Beverwijk; R. M. W. Over toom, Haarlem; L. H. van den Raadt, Haarlem; F. P. A. Roestenberg, Haarlem; A. M. v. Schaik, Velsen; Q. E. G. Schram; Heemskerk; I. H. J. M. Schultz, Bloemen daal; G. A. W. Stevens, Amsterdam; H. C. Vermeij, Haarlem. Vijf kandidaten wer den afgewezen. LEIDEN. Kandidaatsexamen rechts geleerdheid: Prinses Beatrix. UTRECHT. Doctoraal examen kunst geschiedenis: pater J. H. A. Engelbrecht (Amsterdam), idem geschiedenis: H. J. Smit (cum laude) (Zutphen), idem klas sieke letteren: mej. G. J. de Boer (cum laude) (Den Dolder). Semi-artsexamen: K. Jiskoot (Culemborg), R. W. van Kanten (Rotterdam), J. Chr. Palamba (Utrecht), W. J. Smits (Den Bosch). Artsexamen: mevr. C. van GastelHermann (Utrecht), mevr. J. C. NuboerVan der Feltz (De Bilt), P. M. Scheele (Arnhem), L. Wijnja (Uitwellingera). Tandartsexamen: M. H. van Lawick van Pabst (Den Haag), J. F. A. la Rivière (Leiden). ROTTERDAM (Staatsex. muziek) Solo gang B: A. P. M. Kaart, Haarlem. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen van Haarlemmermeer, wethouder dr. M. Brouwer (links) bekijken met de beeld houwer B. Guntenaar (midden) het dins dag in het waridelbos in Hoofddorp ge plaatste beeld „Jacob en de Engel". Dit als toelichting van vertegenwoordigers uit de burgerij. De burgemeester, mr. G. C. van der Wil ligen, sprak er zijn vreugde over uit dat de raad indertijd tot aankoop van dit beeld heeft besloten. Gedeputeerde Staten zijn niet zonder meer met de aankoop ak koord gegaan, waardoor het geruime tijd heeft geduurd voor de plaatsing eindelijk een feit was. De burgemeester sprak voorts waarderend tot de beeldhouwer, die mede aanwezig was, en de directie van de Ne derlandse Kunststichting, die bemiddeling had verleend. Professor Mönnich greep in het begin van zijn inleiding terug op de geschiedenis in de bijbel, die de worsteling van Jacob met de engel verhaalt. Als markante ge gevens komen in deze geschiedenis de worsteling en de zegening naar voren. Jacob had God gezien van „aangezicht tot aangezicht". Dit „zien" was geen opper vlakkig waarnemen, maar een diep schou wen. Professor Mönnich besprak verschil lende manieren van zien. De kunst, aldus de inleider, wil meer uit beelden dan het zichtbare en tastbare. De kunstenaar wil de „kern van de zaak" laten zien, hij wil illustreren, dit is een licht werpen op iets. Men kan daarom moeilijk stellen: dit beeld stelt de worste ling van Jacob met de engel voor, het beeld is geen „plaatje". De kunstenaar heeft echter het bijbelverhaal als uitgangs punt genomen om een bepaalde spanning en worsteling uit te drukken. Het beeld vraagt erom, aldus professor Mönnich. zelf het gesprek tussen Jacob en de engel voort te zetten. Uitleggen is hier moeilijk, men zal het beeld als het bijbelverhaal moeten ondergaan als een bevrijding. De inleider juichte het toe dat het beeldhouwwerk een plaats aan de openbare weg had gekregen. ..De mens kan hierdoor met de waarheid in contact komen en vrijer gaan leven, omdat men God gezien heeft van aangezicht tot aan gezicht," aldus de inleider. Zandvoort m De heer J. B. Th. Hugenholtz, directeur van het circuit van Zandvoort, die deel neemt aan de „Bleriot-Kanaalrace", uitge schreven door een Engels dagblad, heeft ons de bijzonderheden hierover medege deeld. Dank zij veler medewerking is thans een team samengesteld dat geheel uit Nederlanders bestaat en voor deze snelheidsrace uitsluitend Nederlands materiaal zal gebruiken. De bekende autocoureur en oud-straal jagerpiloot Rob Slotemaker zal in zijn Hirondelle-sportwagen de heer Hugenholtz van „Marble Arch" in Londen zo snel mogelijk rijden naar het militaire vlieg veld Northolt. Op dit vliegveld zal een Fokker S 14 straaljager gereed staan, die door de chef-invlieger van de Fokker fabrieken, de heer A. P. Moll, zal worden gevlogen en passagier Hugenholtz naar 't vliegveld Le Bourget. bij Parijs zal bren gen. Op dit vliegveld staat opnieuw een autocoureur met een Hirondelle-sport wagen gereed, namelijk de heer H. van Zalinge, die de heer Hugenholtz van Le Bourget naar de Are de Triomphe moet vervoeren. De beide sportwagens gaan reeds een dag tevoren de route verkennen. Het viertal, dat aan deze race deelneemt, is bijzonder enthousiast en naar de heer Hugenholtz ons mededeelde, acht men het team niet geheel kansloos om in de prijzen te vallen. Men hoopt oo deze wijze de ge heel race in ongeveer één uur en hopelijk nog binnen het uur te volbrengen. Een scooter er een bromfiets die /.ondag in Zandvooi't werden gestolen zijn dinsdag onbeheerd in de badplaats aangetroffen. Ook werden drie fietsen, waarvan in juni aangifte van vermissing werd gedaan, weer, eveneens onbeheerd, teruggevonden. Gemeen teraadvergaderins* De eerstvolgende openbare vergadering van de gemeenteraad van Zandvoort zal worden gehouden op dinsdag 21 juli om 20 uur. De oostduiven vlogen De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" hield een wedvlucht van Ruffec af over een afstand van 750 km. Gelost 'smorgens om zes uur, arriveerde de eer ste duif weer op het hok 's avonds om 10.27 uur. De uitslagen waren: G. Driehuizen 1 en 5; H. Lansdorp 2; Corn. Koper 3; en R. Enzelander 4. H illegotn Rioleringswerken aanbesteed In café Zomerzorg in Hillegom zijn rio- lerings. en bestratingswerkzaamheden ten zuiden van de Elsbroekerlaan aanbesteed. Er waren 26 inschrijvingen. De hoogste in schrijver was de firma Verheul en Brou wer uit Haarlem met 245.000; tweede in schrijver was het aannemingsbedrijf Van Strien uit Haarlem met 252.000. Laagste inschrijver was de firma C. Kok uit Am sterdam met 397.772. De gunning is aan gehouden. Aan de ietwat onoverzichtelijke ver keerssituatie bij het station Santpoort zuid in Velsen zal weldra een einde komen. Donderdagmorgen om tien uur zullen na melijk de automatische halve overweg bomen met wisselende rode knipperlichten bij de overweg in de Wüstelaan in dienst worden gesteld. Gedurende enige weken zal een employé van de spoorwegen een oogje in het zeil houden voor het geval zich storingen voor zouden doen. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft zich dinsdagmiddag zeer enrstig beraden over de vraag, of iemand, die een middelbare schooloplei ding heeft gevolgd voor een aparte exa mencommissie bewijzen van zijn theore tische kennis van het telen van bloembol len mag geven om in het bezit te komen van een erkenning. De Commissie van Bijstand voor de bloembollen adviseer de het. bestuur gelegenheid te geven voor dergelijke aparte examens. De bespreking werd gehouden naar aan leiding van het feit dat iemand, die het diploma H.B.S.-B. heeft en zich daarna jaren in binnen- en buitenland heeft ge specialiseerd in het bloembollen kweken niet aan de minimale eis voldoet omdat hij voor een erkenning minstens een di ploma Lagere Tuinbouwschool moet be zitten of een tuinbouwwintercursus moet hebben gevolgd. Deze 28-jarige man kan men moeilijk nu nog een dergelijke cur sus laten volgen. Geheel volgens de verwachtingen kwa men de bezwaren van de zijde van de werknemersvertegenwoordigers van neu trale organisaties. In dit geval was het de heer Hoogerland van de ANAB die van mening was, dat men speciale gevallen gaat creëren. Volgens hem was de huidi ge opleiding voldoende op de Lagere Tuin bouwscholen. Ook deed hij een poging om te bewerkstelligen dat de aanstaande bloembollenkweker tijdens zijn studie aan de H.B.S. een tuinbouwcursus volgt. Dr. Verhage stelde dat men de jongeren zou afschrikken van een H.B.S.-opleiding die toch zeer toe te juichen is dooi de tegenwoordige erkenningseisen te hand haven. Het is voor een jongeman onmo gelijk om naast H.B.S.-studie ook de tuin bouwcursus te volgen. Hij is de andere leerlingen bovendien te ver vooruit. De heer G. Braam stelde, dat een jongen van twaalf jaar meestal niet weet, wat hij wil worden. Wil hij later bloembollenkweker worden, nadat hij de H.B.S. met succes heeft bezocht, dan zou hij dit plan niet kunnen verwezenlijken omdat hij geen erkenning krijgt. Dat leek hem onjuist. Men kwam gezamenlijk tot de conclusie, dat het aparte examen wel aan hoge eisen moet voldoen, maar daarover zal men la ter spreken. Het bestuur verklaarde zich ten slotte in principe voor het organise ren van aparte examens. Men zal op kor te termijn contact opnemen met het mi nisterie van Landbouw, afdeling Tuin- bouwonderwijs. Negentig percent Er is voorts een voorstel gedaan om het voorlopige areaal te stellen op ne gentig procent van verleden jaar. De heer Bos, Mercurius, vroeg of men nu meteen al kon gaan spreken over de samenhang tussen de prijzen en het areaal. Hij wil de het areaal definitief vaststellen, omdat de kwekers nu moeten weten, waar ze aan toe zijn. Dit kan volgens dr. Verhage niet, omdat de organisaties hiervan nog niet in kennis zijn gesteld. Men gaat pas in September daarover spreken en het areaal vaststellen. De heer Bos bedong, dat de bestuursleden dan in het bezit wor den gesteld van de beschikbare cijfers over de teelt van bloembollen in het bui tenland. Controle Zij tenslotte nog medegedeeld, dat de hoeveelheid geïmporteerde bloembollen bij het P.V.S. moeten worden gemeld. De ze gegevens worden uitgewisseld met de Plantenziektekundige Dienst. Men be reikt hiermede ten eerste, dat 'er geen buitenlandse bloembollen in het Neder landse surplus kunnen worden gebracht en ten tweede kan men een goede controle op de ingevoerde partijen houden bij de bestrijding van ziekten. Geen van de be stuursleden had hiertegen bezwaar. Vanmorgen is de discussie rond de door de Rijkswaterstaat geprojecteer de zandwinning in Haarlemmermeer ten behoeve van de rijksweg be oosten Haarlem voortgezet. Dat gebeurde in de vergadering van hoofdingelanden van de Haarlem mermeerpolder, gehouden in het pol derhuis. Hoofdingelanden hebben in deze vergadering stelling genomen tegen het voornemen van de Rijks waterstaat tot afzanding van een ge bied van zestig ha. nabij de Spiering weg. Zij hebben een motie aangeno men, waarbij het dagelijks bestuur van de polder wordt verzocht een deskun. digenonderzoek te doen instellen en het rapport hierover aan de regering en alle bij deze kwestie betrokken autoriteiten uit te brengen. De dijkgraaf, mr. K. J. G. baron van Hardenbi-oek van Bergambacht, deelde mee dat het dagelijks bestuur van de polder zijn standpunt aan de Provinciale Waterstaat in deze had kenbaar gemaakt en verzocht had bij uitvoering van de afzanding de nodige maatregelen te tref fen ter bescherming van de polderbelangen en die van particulieren. De dijkgraaf achtte het onbevredigend dat het polder bestuur in deze beti-ekkelijk weinig te zeggen heeft. Wel dient het polderbestuur een vergunning te verlenen voor het aan leggen van een verbindingssluis tussen de zandput en de ringvaart. De heer Kistemaker gaf hierna een over zicht van de belangen, die als gevolg van de zandwinning kunnen worden bedreigd. Verscheidene malen heeft men hierover reeds kunnen lezen. Uitstekende gronden worden door de afzanding bedreigd. Het ontstaan van een zandmeer kan de water huishouding in de omliggende, hoogwaar dige bollengronden ernstig verstoren. Voorts kan door de afzanding de verzilting in de hand worden gewerkt. De heer De .Tong Schouwenburg zei, dat het polderbestuur alle pogingen zal moeten aanwenden „om het dreigende onheil af te wenden". Daarom moet worden gestreefd naar een volkomen onafhankelijk, deskun dig onderzoek. Spreker diende een motie in, die door drie ingelanden werd gesteund. Deze motie werd na bespreking met al gemene stemmen aangenomen. In deze motie spreken de hoofdingelan den hun ernstige bezorgdheid uit over de geprojecteerde zandwinning. Geenszins is gebleken, aldus de motie, dat hier de be langen van de ingelanden als van het waterschap niet ernstig zullen worden ge schaad. De hoofdingelanden vrezen ern stige nadelige gevolgen van de zandwin ning. Daarom hebben zij het dagelijks be stuur van de polder dringend verzocht met het gemeentebestuur van Haarlemmer meer en het hoogheemraadschao Rijnland over deze kwestie contact op te nemen. Voorts hebben de hoofdingelanden het dagelijks bestuur verzocht onverwijld ten minste twee onafhankelijke deskundigen uit te nodigen advies uit te brengen om trent alle vermoedelijke gevolgen, die uit de afzanding zowel voor de ingelanden, het waterschap als voor de Nederlandse land en tuinbouw in het algemeen kunnen voortvloeien. Voorts vragen de hoofdinge landen hangende het onderzoek van des kundigen geen vergunningen of onthef fingen in deze aangelegenheid te verlenen zonder voorafgaande raadpleging van de vergadering van hoofdingelanden. Tenslotte wordt verzocht het advies van de des kundigen ten spoedigste ter kennis te brengen van hoofdingelanden, de regering en alle betrokken autoriteiten. Op voorstel van de heer Van Reeuwijk werd besloten iedere veertien dagen watermonsters te nemen. Als het meer eventueel tot stand komt, heeft het polder bestuur dan in ieder geval cijfers over het zoutgehalte van thans. De heer Van Reeuwijk sloeg het verziltingsgevaar zeer hoog aan. De heer Kistemaker vreesde dat de capaciteit van de gemalen niet voldoen de zal zijn om in de toekomst, bij totstand koming van het zandmeer, de waterhuis houding te beheersen. De heer Tmmink zei het te betreuren dat het dagelijks bestuur van de polder deze zaak niet eerder met de hoofdingelanden had besproken. De dijkgraaf antwoordde echter dat de advisering hierover een kwestie van het dagelijks bestuur was. Het zou onjuist geweest zijn de hoofdingelan den bij de advisering te betrekken. De heer Immink meende ook óat de brief van het dagelijks bestuur aan de provinciale waterstaat scherper had kunnen worden gesteld. „Je kunt de dingen toch ook wel beleefd zeggen," meende de dijkgraaf. „In feite geeft u met uw antwoord al vergun ning tot de afzanding", zei de heer Parle- vliet. „Wij geven geen vergunning, wij mogen slechts adviseren," aldus de dijk graaf. Nadat in de motie enkele wijzigingen waren aangebracht, werd besloten deze ter kennis van Gedeputeerde Staten te bren gen. Voor het eerst nam mr. K. Th. M. van Rijckevorsel als hoofdingeland aan de be sprekingen deel. De dijkgraaf had hem hartelijk welkom geheten. Herbenoemd waren de hoofdingelanden A. J. van der Marei, Nic. van Reeuwijk en N. W. A. Stokman. In Bloemendaal is de heer P. S. C. van der Boogaard, wonende te Santpoort, in intieme kring gehuldigd wegens zijn veer tigjarig overheidsjubileum. De directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland, de heer ir. S. Kramer, sprak de jubilaris toe, waarbij hij namens de provincie een bloemenmand alsmede de gebruikelijke gratificatie aanbood. De heer B. P. Maat, sprekende namens het jubileumfonds, bood een Spaanse grammofoonplatencursus aan, alsmede een elektrische vruchtenpers. De heer L. Geutskens. sprak namens het personeel van de afdeling boekhouding en bracht op geestige wijze in proza en poëzie enige persoonlijke momenten uit hel leven van de jubilaris in herinnering. Een en ander liet hij vergezeld gaan van een serie boekwerken. De jubilaris dankte tenslotte voor de gebrachte hulde. Nieuwe „vlieger" in trapeze nummer van Circus Krone De gezondheidstoestand van de circus acrobaat Pierre Alizé, die zoals bekend is, vrijdagavond tijdens de eerste voorstelling in Haarlem van Circus Krone, tengevolge van een val van de trapeze ernstig werd gewond en in de Mariasticüting wordt ver pleegd, gaat goed vooruit. Na de schedeloperatie die hij zaterdag heeft ondergaan hebben zich geen compli caties voorgedaan. Het is echter nog niet bekend wanneer de trapezewerker het ziekenhuis hersteld zal kunnen verlaten. Zelf is hij daarover bijzonder optimistisch gestemd. ..Over dx-ie of vier weken hoop ik weer te kunnen oefenen," vertelde de 48- jarige artiest opgewekt. Hij heeft van vele zijden blijken van medeleven ontvangen. Intussen is hij als „vlieger" in het tra pezenummer van de Drie Alizé's vervan gen door de 30-jarige Duitse acrobaat Ger- hardt Stapper. In de voorstelling van he den middag is de nieuwe combinatie voor het eerst opgetreden. Gerhardt Stapper be hoort eveneens tot de grootste „vliegers" die de circuswereld kent. Onder meer maakte hij deel uil van de befaamde lucht- acrobatengroep De Codona's. BRUSSEL (Reuter) België is tevreden over het overleg dat maandag in de per manente NAVO-raad te Parijs is gevoerd over de komende voortzetting van de mi nisterconferentie in Genève, zo heeft mi nister Wigny in de Kamer van Volksver tegenwoordigers te Brussel verklaard. Met deze bespreking is men tegemoet gekomen aan het Belgische verlangen naar onder ling overleg binnen de NAVO met het oog op de Geneefse conferentie. Aanvankelijk had België een speciale bijeenkomst van de NAVO-ministerraad gewenst, doch de andere NAVO-landen voelden daar weinig voor. „De Belgische verlangens zijn in hoge mate bevredigend", zo verklaarde Wigny. Van links naar rechts: sergeant- vliegtuigmaker G. W. Niesveld, luite nant P. D. van Bochove en luitenant A. K. Robbe. Gebroken been. Vanmorgen is een achtjarig jongetje uit Zandvoort op de Pa rallelweg in de badplaats aangereden door een Duitse personenauto toen hij plotseling de rijweg overstak. De jongen is met. een gebroken rechter bovenbeen naar het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht. Prinses Irene droeg een flatteus zomertoilet toen zij gisteren als plaats vervangster van Prins Bernhard in Arnhem het défilé afnam, van de grenadiers en jagers, wier regimenten 130 jaar bestonden. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde dinsdagmiddag de heer J. P. Boorsma te Haarlem tot doctor in de ge neeskunde, op een proefschrift, getiteld: „Cholangiografie en manometrie der gal- wegen en het postcholecystectomie syn- droma". In het algemeen geeft, de verwijdering van de galblaas, cholecystectomie, bij de chirurgische behandeling van galstenen uitstekende uitkomsten. Bij een kleine minderheid der patiënten blijven echter klachten bestaan, welk ziektebeeld tegen woordig wel het „postcholecystectomie syndroma" wordt genoemd. De normale galblaas is een orgaan, dat in het menselijk lichaam een belangrijke functie te vervullen heeft. Het is begrij pelijk, dat verwijdering van de normale galblaas talrijke veranderingen in de fy siologie en anatomie van de galwergen tot. gevolg heeft. Heeft het orgaan reeds zijn functie geheel of ten dele verloren en is aanpassing reeds tevoren tot stand ge komen, dan zullen de veranderingen in anatomie en fysiologie veel gemakkelij ker tot stand komen, aldus dr. Boorsma. Stoornissen in de normale regulaties, die ook bij veranderde fysiologie noodza kelijk zijn om een normale afloop der ver richtingen te waarborgen, zullen vooral oorzaak zijn dezer klachten en zij zullen in het bijzonder worden waargenomen ingeval de galblaas ten onrechte of op on juiste indicatie werd weggenomen. Teneinde dergelijke fouten te voorko men bepleit dr. Boorsma de onmisbaar heid van cholangiografie tijdens de ope ratie. Daarbij worden de galwegen zicht baar gemaakt door een contrastvloeistof in te spuiten. Dr. Boorsma meent, dat een aantal afwijkingen op deze onderkend kan worden, namelijk achtergebleven stenen en papilsclerose, welke afwijkin gen te zamen reeds de helft van de ge vallen vormen van het postcholecystecto mie syndroma. De „manometrie durante operationé", die vooral in Frankrijk wordt aanbevolen, is, naar het oordeel van dr. Boorsma, slechts van geringe be tekenis voor het herkennen van dyskine- sieën der galwegen. Deze functiestoornis sen behoren, zijns inziens, niet chirurgisch behandeld te worden. Promotor was prof. dr. J. F. Nuboer. Vakschool voor de detailhandel Rijkssubsidie voor 1960 weinig waarschijnlijk (Van onze Haagse redacteur). Het wordt weinig waarschijnlijk ge acht, dat op de rijksbegroting voor 1960 reeds een bedrag zal worden gereser veerd ter subsidiëring van een vakschool voor de detailhandel. Dg jongste beslissing van de Haarlem se gemeenteraad om geen noodzakelijk heidsverklaring af te geven voor een spe cifiek rooms-katholieke vakschool voor de detailhandel, nadat reeds eerder een voorkeur werd uitgesproken voor een al gemene opleiding op federatieve grond slag, waardoor alle levensbeschouwingen tot hun recht zouden komen, is te laat gekomen om nog van invloed te kunnen zijn op de door het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen opge stelde lijst van .Subsidiabele" scholen in 1960. Dit te meer niet omdat de minister eerst nog advies dient te ontvangen van Gedeputeerde Staten van Noordholland en de Onderwijsraad. Het is geen geheim, dat de Onderwijsraad zich op het stand punt stelt, dat de noodzaak van een nieu we opleiding, vooral wanneer die betrek king heeft op een dergelijk door het aan tal mogelijke gegadigden en de in de be trokken bedrijfssector beschikbare plaat sen zo nauw begrensd terrein, met behulp van een volledig en betrouwbaar cijfer materiaal dient te worden aangetoond. Er is reden om aan te nemen, dat Ge deputeerde Staten van Noordholland de lange tijd welke het gemeentebestuur van Haarlem nodig heeft gehad om tot een staatsrechtelijk waterdichte formulering van zijn afwijzing van de aanvraag van het katholieke vakonderwijs te komen heeft gebruikt om tot een uitvoerige do cumentatie over deze kwestie te geraken. Het is inderdaad in uitzonderingsgeval len wel voorgekomen, dat het ministerie na de indiening van de rijksbegroting als nog een school voor subsidie voordroeg. Men houdt voor dergelijke gevallen dan een zekere speling in het beschikbare be drag. Maar het is de vraag of aan een vakschool voor de detailhandel te Haar lem wel die prioriteit dient te worden toe gekend welke een dergelijke uitzondering zou rechtvaardigen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9