Uitdieping vaargeul Zijkanaal C. en Noor der Spaarne gewenst Van elke 100 Haarlemse scholieren bezoeken er 10 een toneelvoorstelling Voorwaardelijke celstraf voor mishandeling van baby FLIT VERBGUWINGS UITVERKOOP PERRY Neem de flitspuit! x af 1.4© £sso REINO Amsterdamse Beurs Kamer van Koophandel te Haarlem Haarlemse jongen in Mooie Nel verdronken SCHOOLBOEKEN Boekhandel VEKO RUDGE-7UNCKER RIJWIELEN GLAZEMAKER Belgische onderscheidingen Openstelling van kerken Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK RIJWIEL of BROMMER Spaar Si-Si kroonkurken gevltallseerd Strafgevangenis en Scania wonnen zomercompetitie Felle bosbrand in Bentveld Examens Uitspraken Haarlemse rechtbank Collecte in Heemstede voor ,,Het Zonnehuis" Alle insekten het huis uitl^T Flessen vanaf V4 liter DDT REINIGT REIN De beurs van gisteren Scheepvaart DONDERDAG 9 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken houdt op donderdag 16 juli in het gebouw der kamer aan het Nassauplein te Haarlem een openbare vergadering, waarop aan de orde zal komen een voorstel van het be stuur tot het verzenden van een brief aan de Rijkswaterstaat inzake de uitdieping van de vaargeul van het Zijkanaal C. tot 4.97 meter (N.A.P.) gelijk aan de drem pel van de Spaarndammcrsluis en aan het gemeentebestuur van Haarlem tot uitdie ping van de vaargeul van het Noorder Buiten Spaarne tot vier meter. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de aandacht van de Kamer gevraagd is voor de onvoldoende diepte van het Zij- kanaal C. en voor die van het Spaarne. Deze bedraagt voor het Zijkanaal C. drie meter, terwijl het Spaarne, ten noorden van de Prinsenbrug op verschillende pun ten een diepte van niet meer dan drrieën- halve meter aangeeft, waardoor de diep gang der schepen bepaald wordt. Reeds thans kunnen tal van coasters hun weg van het Noordzeekanaal naar Haar lem via Zijkanaal C. en het Spaarne niet vervolgen, hetgeen zeer bezwaarlijk is. De lading moet worden overgeslagen; dit brengt veel kosten met zich mee en bo vendien is hiermee veel tijd gemoeid. Voorts moet rekening worden gehouden met de omstandigheid dat de bouw van coasters van grotere diepgang dan drie meter eer toe dan afneemt. Dit impliceert dat de kosten van ver voer naar de Haarlemse industrieën steeds hoger zullen worden indien men in vele gevallen genoedzaak blijft in een lichter over te slaan. De kosten van het te fabriceren produkt moet stijgen en de concurrentie-mogelijkheid wordt vermin derd. Volgens het bestuur der Kamer is het derhalve noodzakelijk dat de toegangswa terweg tot de Haarlemse industrieën ver- Advertentie t Bekende merken o.a. FABLO -KERKO-SUNBIRD voor HALVE PRIJZEN DASSEN SOKKEN PULLOVERS. PYAMA'S ANEGANG 17 OVERHEMDEN NAAR MAAT Woensdagmiddag is de 16-jarige Lau rens Victor van Heuven van Staerling uil Haarlem-Noord tijdens het zwemmen in de Mooie Nel naar alle waarschijnlijkheid verdronken. De jongen was in gezelschap van zijn 20-jarige broer en een 32-jarige kennis aan het roeien op de plas hij Spaarndam. Hij zat aanvankelijk op de achterbank, maar verdween tijdens het boottochtje onder water. Aanvankelijk dachten zijn metgezellen, dat hij in het water was ge sprongen om te zwemmen, maar toen hjj niet meer bovenkwam werd men onge rust. Men waarschuwde de politie in Haarlem-Noord, die tot woensdagavond negen uur heeft gedregd. Echter zonder resultaat. Vandaag zou de rijkspolitie te water met meer materiaal het dreggen voort zetten. Advertentie ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL BEVALLEN: L. H. E. v. d. Lans—Ver- burgt, zn. J. H. WarmerdamSchellevis, zn. H. M. J. DechesneKoets, dr. W. S. L. KoemensPeletier, zn. A. RijninkEvers, dr. W. Vooijsvan Duyn, dr. ONDERTROUWD: R. J. F. M. Leijgraaf en C. L. M. Jansen. J. Eijcker en N. M. Bas. A. J. Berkman en Th. E. Otto. GEHUWD: A. H. de Wilde en G. M. Roo- zen. J. W. Heldring en A. M. de Wild. OVERLEDEN: J. B. A. Speekenbrink 58 jr. Pa Waaijer, 77 jr. H. Zomer, 83 jr. Wed. M. A. C. Verberne 77 jr. Wed. M. J. L. DiepenSmit, 85 jr. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: W. R. H. M. van Huijstee en Th. A. van Bruggen, R. Meijer en M. J. C. van Drimmelen, Th. J. M. van der Kroon en A. P. van der Heijden, B. A. Hekkers en S Koppen, J. Vreeken en G. N. Meijer. GETROUWD: R. M. Kostermans en J. VL Duivenvoorden. K. Houwing en J. M. VI. de Bruijn, H. H. A. Tirion en J. Wiers- na, G. W. Paauw en J. van Liempt, A. J. Braber en M. E. D. van Rijn, G. L. Prudon sn J. H. de Graaf GEBOREN: Ardina E., d van J. J. Teu- ïissen en G. J. Kuipers; Emilie I. A. M., 1. van W. H. J. Stark en E. C. Ziegelmaier, \strid W. J., d. van W. Bos en L. C. H. van Seters, Maria Th., d. van A. Machielsen en J. W. de Haas, Daniël E. D., z. van D. Aart- sen en I. G. van Rooijen, Swobina Sj. P. L., d. van L. P. F. Kramer en M. P. van der Plas: Dirk P. B. M., z. van W. J. H. van Hees en M. E J. Stuijt. OVERLEDEN: mevr. .T. H. van Altena- Nieuwenhuis, 86 j.; L. P. Hogeveen, 80 j.; mevr. G. Kerssies, 89 j.; mevr. J. Vink, 86 j. beterd wordt, waartoe te meer reden be staat, omdat daarmee ook de verbinding met het Noordzeekanaal en dus met de IJmondhaven wordt bevorderd. De aan- en afvoer der grondstoffen en van in- dustrieprodukten zal steeds toenemen in dit havengebied, waaromtrent grote plan nen ter verbetering in studie zijn. Het is ongewenst dat de Haarlemse onderne mingen niet de gelegenheid zouden krij gen van de nabijheid van een wereldha ven te volle profijt te trekken. Advertentie BARENDSESTRAAT hoek KAMPERSTR. Telefoon 13797 Ter gelegenheid van het bezoek van de Koning der Belgen, zijn de Prinsessen Beatrix en Irene en de voorzitter van de raad van ministers, prof. dr. J. E. de Quay, onderscheiden met het Grootlint in de Orde van Leopold. Het Grootkruis in de orde van de Kroon werd o.m. verleend aan de ministers: mr. J. van Aartsen, mr. A. C. W. Beerman, S. J. van den Bergh, drs. J. W. de Pous, mej. dr. M. A. M. Klompé, H. A. Korthals, mr. E. H. Toxopeus, en aan mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, grootmeester van het huis van H.M. de Koningin: vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, opperceremo- niemeester van H.M. do Koningin en aan dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State. De onderscheiding van grootofficier in de orde van de Kroon is o.m. verleend aan de Commissarissen der Koningin in de pro vincies Zuid-Holland en Noordholland, mr. J. Klaasesz en dr. M. J. Prinsen. Grootofficier in de orde van Leopold II werden o.m. dr. F. A. de Graaff, particu lier secretaris van Prins Bernhard, mr. J. van den Hoeven, particulier secretaris van de Koningin en de burgemeesters van Am sterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam. Tot officier in de orde van de Kroon zijn o.m. benoemd: mevrouw H. G. van An- rooyDe Kempenaer, presidente van de Raad van Bestuur van de Oorlogsgraven stichting te 's-Gravenhage, jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, referendaris, chef van het kabinet van de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, en mr. G. C. F. W. van Beckel, burgemees ter van Noord wijk. Tot ridder in de orde van de Kroon zijn o.m. benoemd: mr. Chr. Barends, hoofd inspecteur van gemeentepolitie te Haar lemmermeer, A. B. J. Prakken, hoofd inspecteur van gemeentepolitie te Amster dam, A. Rieu, dirigent van het Limburgs Symphonie-orkest en me vrouw E. M. E. Anthing—Vogel (Ellen Vogel), voordrachts kunstenares te Amsterdam. Het voorlopig comité „Opening der ker ken" voortgekomen uit het Alledag-Kerk- comité te Haarlem, beijvert zich sinds eni ge maanden voor openstelling van protes tantse kerken op weekdagen. Daarop heeft ook de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Herv. kerk aangedrongen, die gaarne wil dat toeristen oude en nieuwe kerken, die architectonisch interessant zijn, ook van binnen kunnen bezichtigen. In Leiden, Utrecht, Amsterdam, Vlissingen, Haar lem en Heemstede zijn reeds kerken van verschillende protestantse gezindten open gesteld. Het comité vindt het gewenst dat bij de ingang van opengestelde kerken, bij een „bijbeltafeltje" een „kerkwacht" zit die inlichtingen aan de bezoekers kan ge ven. Daarvoor heeft het nu medewerking toegezegd gekregen van de Hervormde Vrouwendienst. HAARLEM, 8 juli 1959. BEVALLEN van een z o o n 7 juli: H. C. Goemans-Booms; E. H. A. Damen- Copini; 8 juli: S. Boer-Talens; T. Geer- lings-Koning. BEVALLEN van een d oc h t e r 6 juli: G. D. Muller-Budde; 7 juli: C. G. van Huizen-Loerakker; M. H. Polak-de Kleijn; 8 juli: G. C. Meenderink-van Os; M. A. Palm-Opdam; C. J. M. van Duin-Laan; P. Thijssen-van der Renst. OVERLEDEN: 4 juli: W. van der Voorn, 73 j„ M. van Heemskerkstraat; 7 juli; H. W. M. Binnerts-Stoof, 57 j., Kinderhuis singel; W. C. Doijer, 71 j., Crayenester- laan; C. W. Pollé, 63 j., Kamperlaan. ONDERTROUWD: 8 juli: B. Walbeek en A. G. M. Schornagel; S. Z. Markiton en J. P. M. T. Ebskamp; A. M. van der Veldt en A. C. L. van Geldorp; F. Honig en L. H. Kool; D. A. Verdunnen en G. Hoek; P. Ouwens en W. E. Vuijst; G. A. Heemskerk en G. Prins; H. Eefting en M. L. de Mes; T. Anthonijsz en H. C. Seiler; R. J. Hoo- gervorst en H. E. A. Herbschleb; H. A. Kolb en W. C. J. Rijkeboer; P. Steenkist en D. E. St.roo Cloeck: D. M. Ileerkens en M. A. Wagemans; A. Winter en S. Gran- dia; W. C. M. Blom en M. C. A. Noord huizen; P. J. N. de Koek en H. A. M. van der Goes: P. J. M. Lubbers en M. H. C. van Schie; P. Cornet en H. S. Roodenburg; li. de Vries en A. van der Woerd; H. J. Wullems en B. J. Ebbeling; H. Reemer en M. M. Nodelijk; D. Wijkhuizen en C. H. van Norde. GETROUWD: 8 juli: S. P. Duineveld en G. M. Lips; A. Klaver en M. P. Beenen; B. M. Spee en W. L. M. van Velsen; A. F. Jacobs en M. V. van Velsen; C. Rutz en D. G. Snoerwang; C. Quist en A. Teeuwen; E. H. C. Hooreman en M. Krikke; F. Dal man en E. E. Bos; H. J. Vreenegoor en L. C. M. Menken; L. H. J. Zandstra en J. T. Rutte; J. G. van den Berg en J. A. Gros kamp. Nieuws in het kort Haarlem. In het gebouw van de Haar lemse Kegelbond zijn geslaagd voor het mulo-diploma a met middenstandsdiploma de dames J. Valensa, Hoofddorp; E. Lef- fers, Haarlemmermeer, A. J. Spaargaren, Heemstede; E. van Schieveen, R. Kuijper, J. Kruijff, M. Hansen, Haarlem; N. Siegers en V, Y. Termaat, Bloemendaal; voor het diploma a de dames: J. Teusink, Velsen, T. J. van Duijn en E. J. Klomp, Zandvoort; J. C. Asselbergs, Badhoevedorp; J. Steen- kist, Heemstede; F. Stap, Haarlem en M. A. Stap, IJmuiden. Voor het mulo-diploma a met middenstandsdiploma zijn geslaagd de heren: G. W. van der Beek, Abbenes; C. C. van Zanten, Lijnden; P. Vonk, Zwanen burg; C. Bakker. Hoofddorp; N. van der Plas, A. M. Verkuijl, Haarlemmermeer; A. Lagendijk, Hillegom en voor diploma a de heren C. Manten, Velsen; E. J. Schoema- ker, Sassenheim; J. C. van der Tang, Noordwijkerhout; K. van den Bos, R. E. Koe, A. P. van Litsenburg, D. R. W. Wat ter, K. Vrijer, Zandvoort; W. J. Kroons- berg, J. J. Broekman, R. Beijer, R. Peet oom, Haarlem. Haarlem. Aan het Coornhertlyceum te Haarlem is geslaagd voor het examen h.b.s.-b mejuffrouw G. A. Geesink (ver betering). Geen spreekuur. De wethouder van Openbare Werken van Haarlem, de heer W. F. Happé, zal in de periode van 11 juli tot 1 augustus geen spreekuur houden. Advertentie Voor ieder een passend Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 Uit het verslag van de werkzaamhe den van de commissie ter bevordering van de culturele en esthetische vorming van de rijpere schooljeugd ui Haarlem blijkt, dat de resultaten dit jaar stellig niet onbevredigend waren ook al zou het aantal deelnemende leerlingen nog be langrijk kunnen worden opgevoerd. Van elke 100 leerlingeh bezochten er gemid deld 13 een concert, 10 een toneelvoorstel ling, 30 een filmvoorstelling en 10 een ten toonstelling. De commissie deed wat in haar vermogen lag om de leerlingen dat gene te bieden wat bevorderlijk zou zijn voor hun kunstzinnige ontwikkeling. Zo organiseerde zij in het verslagjaar voor docenten weer cursussen in beeldende kunsten en filmische vorming, terwijl er voorbereidingen werden getroffen tot het organiseren van een dool' docenten be stemde cursus in toneelregie. Als nieuwe activiteiten voor de leerlin gen werden aan de bestaande toegevoegd de instructieve orgelconcerten en de con certen voor kamermuziek. Met deze uit breiding kwam men weer enige stappen verder op de weg, die leidt tot het doel. de leerlingen de grote waarde te leren ken nen die kunst en cultuur in het leven heb ben. De commissie ondervond in het ver slagjaar weer alle medewerking van de gemeentebesturen, de schooldirecties en de docenten. De herziening van de sa menstelling van de commissie ter bevor dering van de esthetische vorming van de lagere-schooljeugd mag. aldus de samen steller van het jaarverslag van deze com missie, als een van de belangrijkste voor vallen in het cursusjaar worden be schouwd. Het organiseren van de cursus sen in de expressie-didactiek heeft geleid tot het inzicht, dat de samenstelling van de commissie op .een andere basis diende te berusten. Met deze cursussen begaf de commissie zich namelijk op levensbe schouwelijk terrein. Het belang van de wij ziging trad vooral aan de dag toen de commissie zich moest voorbereiden op het organiseren van weekeindeconferen- Advertentie Elke werkdag f 100.— Elke zaterdag f 1000.— Hoofdprijs f 30.000.— Vraag uw leverancier om inlichtin gen over deze Si-Si wedstrijd. De winnaars van f 100.- van vorige week waren: T. van Oostenbrugge, EdeP. Mul ders, Bergen op Zoom B. Melgers, Ede; J. Snellen, Tilburg; Piet Bon- nema, Deventer; van f 1000.-: S. Leertouwer, Steen wijk. vruchtanllfmmada ties betreffende ie beeldende expressie. Afzonderlijke vermelding verdient boven dien, aldus het jaarverslag, het invoeren van poppentheatervoorstellingen voor de leerlingen der lagere klassen in de school. Verder werd besloten het aantal pedago gische concerten van het N.Ph.O. in het cursusjaar 1958/1959 van één op twee te brengen. Teneinde de kinderen ook kennis te laten maken met operamuziek, werd besloten in kleine bezetting een opera te laten uitvoeren. Ten slotte vermeldt het jaarverslag, dat het aantal deelnemende scholen opnieuw loenam. Op de drie volleybalvelden van de speel tuin „Flora" aan de Van Oosten de Bruijn straat in Haarlem werden de finales ge speeld van de volleybal-zomercompetitie een competitie voor niet-leden van de NeVoBo en de bekercompetitie. In de eindstrijd versloeg SSH (strafge vangenis Haarlem) met rake cijfers de winnaar van de andere poule „Énergie"- 15-9 en 15-0 en werd eerste. Bij de dames klopte VC Scania ns meer strijd de aspi- rantvolleybalsters van Gios: 8-15. 15-3 en 15-12. In de A-afdeling van de bekercompetitie won Die Raeckse 2 na een aantrekkelij ke eindstrijd van De Blinkert (15-17, 15-9 en 15-5) en kwam evenals de herenploeg van OVRA in het bezit van de beker. In de B-afdeling eiste Spaarnestad bij de da mes de eer voor zich op. Bij de heren veroverde WIK na een fel gevecht met OVRA 3 de beker met de setstanden 13-15. 15-9 en 15-11. Woensdagmiddag omstreeks halfvier it ten oosten van de Westerduinweg in Bent veld een felle bosbrand uitgebroken. Ve le dennen en eiken gingen in de vlam men op. De brand was zo hevig dat do duinbrandweer de hulp moest inroepen van de Zandvoortse pol'tie. Een hoge- druk nevelspuit en een grote brandweer wagen kwamen aan de bestrijding van de brand te pas. Na ruim drie kwartier was het gevaar voor uitbreiding geweken Ongeveer anderhalve hectare bosterrein ging verloren. Haarlem: Geslaagd voor bet eindexamen afdeling H.B.S.-A. van het Christelijk Ly ceum ie Haarlem: mej. E. J. Ingwersen te Haarlem; mej. R. Y. Lodewijk te Amster dam; J. De rks, A. Ratsma. G. H. F. Ree- meijer. A. P. A. van Rhee, J. C. van Schaik en B. van Zeggelaar, allen te Haarlem; D. J. van Es, R. F. Onstein, H. Ree en H. W. v. a. Steeg te Heemstede, H. M. Kuik te Zandvoort; M. G. J. Middel, B. F. Rijn- veld en L. A. Veldhuyzen van Zanten te Hillegom; H. Nieuwenhuis te Lisse. Twee kandidaten werden afgewezen en één kandidaat heeft zich teruggetrokken. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 30-jarige inwoonster van Haarlem wegens mishandeling veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De vrouw was ten laste gelegd dat zij in de nacht van 18 op 19 januari haar kind van zeven weken met een glazen zuigfles tegen het hoofd had geslagen met de bedoeling het kind om het leven te brengen. Voor de recht bank verklaarde zij in drift te hebben ge handeld en niet de bedoeling te hebben ge had de baby te doden. Tegen haar was een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met aftrek en toezicht van het Leger des Heils geëist. De rechtbank had na het pleidooi van de raadsman de onmiddelijke invrijheids- stelling van de vrouw bevolen. Hierna werd zij echter opnieuw aangehouden en moest zij wegens in 1952 en 1954 gepleeg de feiten thans een maand gevangenis straf ondergaan. Voor de mishandeling van haar baby. waarvoor zij nu een voor waardelijke straf heeft gekregen, heeft zij reeds verscheidene maanden in voor arrest doorgebracht. De 48-jarige gedetineerde kanselier tweede klasse bij de Nederlandse ambas sade in Bangkok, tegen wie wegens ver duistering van 110.000 bath (ruim 20.000) en valsheid in geschrifte een jaar gevan genisstraf met aftrek van de zes maan den voorarrest was geëist, werd door de rechtbank veroordeeld tot zes maanden met aftrek. De verduisteringen pleegde hij ten nadele van de Staat der Nederlan den. Om de verduisteringen te camoufle ren, had hij op een schriftelijke maand- verantwoording, die reeds door de am bassadeur was getekend, het eindsaldo veranderd. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had tegen een 40-jarige aanne mer uit Velsen een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist wegens diefstal van 10 ton oud ijzer ten nadele van het rijk, om koping van een officier en ambtenaren van de Genie en valsheid in geschrifte. Hij werd veroordeeld wegens valsheid in ge schrifte tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank achtte de dief stal en de omkoping niet bewezen. Eind maart werd de omgeving van de Linschotenstraat in Haarlem in opschud ding gebracht door een uitgebreide scheld en vechtpartij, waarbij een 24-jarige be tonwerker uit Haarlem een mes trok en een man in de liesstreek zou hebben ge schopt. Wegens bedreiging met een mis drijf tegen het leven en zware mishande ling eiste de officier van Justitie een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek. De betonwerker werd thans wegens bedrei ging veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf met aftrek. Een 56-jarige Heemsteedse effecten makelaar, die tussen 1954 en 1957 effec ten. die hij onder meer voor familieleden in beheer had, gebruikt had als onder pand bij zijn bank, die ze kon verkopen als de rekening van de makelaar te hoog werd, werd veroordeeld wegens verduis tering conform de eis tot anderhalf jaar gevangenisstraf en men beval, om het ri sico van vlucht uit te sluiten, de onmid dellijke gevangenneming van de Heem- stedenaar. In totaal zou hij een schoonzus ter voor 67 mille en een tante voor 31 mille hebben gedupeerd. Van 13 tot 19 juli wordt in Heemstede een collecte gehouden ten bate van de christelijke verplegingsvereniging voor chronische zieken: „Het Zonnehuis". De vier tehuizen van deze vereniging, die ge vestigd zijn in Beekbergen, Schiedam, Doorn en Roermond, bleken te klein voor het grote aantal patiënten meer dan twintigduizend dat verzorging nodig heeft. De uitbreiding en modernisering van de ze huizen en de uitvoering van reeds klaar gekomen bouwplannen voor een nieuw huis in het noorden van het land stellen grote eisen aan het financiële fonds van de vereniging. Collectanten kunnen zich opgeven bij mevrouw Beusekamp, Mendelssohnlaan 3, mevrouw Jongepier, Javalaan 25 en de heer Anker, H. W. Mesdaglaan 18, al len te Heemstede. Advertentie ook in oerosolf 4.SO PRODUKT Advertentie ff ff Dagelijks schoonhouden van Kantoren Scholen en Werkplaatsen TEL. 16254 AMSTERDAM In tegenstelling tot de omgeving van het beursgebouw waar ondanks de drukken de warmte een grote levendigheid heerst ter gelegenheid van het hoge Belgische bezoek, was de levendigheid in de beurs- zaal ver te zoeken. De handel was weer van zeer kleine afmetingen en de koersen lieten slechts bescheiden schommelingen zien. Voor enige bijzondere koersvariatie bestond dan ook geen enkele aanleiding. Bijzonder nieuws uit het bedrijfsleven was er niet en ook in New York waren de zaken kalm verlopen. Dit neemt niet weg dat Amerika vast gestemd blijft en het zelfde kan men in menig opzicht ook van de Amsterdamse markt zeggen. Immers ondanks het gebrek aan grote kooporders blijkt de ondertoon van de markt wel zo stevig en gezond, dat zelfs een lichte be langstelling van koners al tot hogere koer sen aanleiding geeft. Het waren niet zozeer de internationale fondsen die de belangstelling trokken. AKU was aan de vaste kant en kalm. Philins was prijshoudend evenals Unilever en Kon. Olie was licht aangeboden, alles binnen zeer beperkte affaire. Daarentegen waren diverse lokale industrieën gevraagd en vast gestemd. Deze bliiken voortdurend kopers te trekken. Zo zijn bij voorbeeld de bieraandelen zeer gevraagde fondsen, vooral Heineken, dat ODnieuw vast was. In de textielsector blijft Spanjaard aan geboden en was het fonds opnieuw lager. Bepaald willig waren aandelen Bataafse Aannemingmaatschappij die opliepen van 240 tot 260 bieden. Erdal was zeer vast op het verslag. Op de scheepvaartmarkt viel weinig te beleven maar Kon. Boot was goed prijshoudend. Indonesische waarden verdeeld en stil, maar Deli op lopend tot f 177 Ook in het verdere ver- Iood bleef de markt zeer kalm zonder op merkelijke fluctuaties. Nederlandse staats fondsen ongeanimeerd. De nieuwste lening blijft ook na de storting van 1 juli nog zwaar in de markt liegen en is nog per cent van de uitgiftekoers verwijderd. Prolongatie 3 percent (ANP). NEW YORK De meeste fondsen hebben het moeilijk gehad, onder de druk van winstnemingen. Maar opnieuw ontwikkelde de beurs tegen sluitingstijd een eindspurt die zo fel was dat de tikkers weer achter raakten. Het gevolg daarvan was dat spoorwegen, die de gehele dag al goed waren geweest, hun koerswinsten nog vergrootten. Het sterke accent van de markt wordt gezien als een gevolg van het feit dat de ontwikkeling van de laatste dagen vertrouwenwekkend is. Want de markt heeft de winstnemingen verwerkt zonder veel koersverlies. Gene ral Electric boekte tegen het einde een winst van iets meer dan 2 dollar. Staal- waarden haalden de achterstand van de vorige dag in, Standard Oil steeg een dol lar en bracht het groepsgemiddelde daar mee omhoog. Bii de spoorwegen was Kan sas City het leidende fonds, met iets meer dan 4 dollar winst op zijn hoogtepunt. Chesapeake and Ohio, Norfolk and Wes tern en Illinois Centra] lagen vast. maar Western Maryland was in reactie door winstneming. General Motors, de vorige dag een leidend fonds, was iets meer dan eer. dollar in reactie. Andere autowaarden verbeterden zich. Du Pont was willig in de chemische sector. De elektronische fond sen waren zwak, met Texas Instruments twee dollar lager. Leidende staalfondsen boekten koersverliezen die varieerden van fracties tot iets meer dan 2 dollar. De omzet was 4.010.000 aandelen. In to taal werden 1.241 fondsen verhandeld. 529 waren hoger en 485 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 663.21 op 663.81; dat voor spoorwegen van 171.21 op 173.56 en dat voor oDenbare nutsbedrijven van 88.83 op 88.84. (UPI). Slotkoers gisteren 3-3%°/o Nederl. '47 92l5/i„ 92VS 3 °/o Nedl. 1962/64 97>s/i„ 98 a Woningbouw 6 °/o 112 112 Pr. A'dam '56 I.. 80'/, Pr. A'dam '56 II. 95% Pr. A'dam '56 III 95 Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. 92 Pr. R'dam '57 99 A.K.U 364% 367 Calvé Delft 557 557 Van Gelder Zonen 227% 225 K. N. Hoogovens. 540 540 Nederl. Ford 315'/» 315 N. Kabelfabriek. 400 400 gew.Philips Gloeil. 645 643 Pref.PhilipsGloeil. 244% Unilever 585 584 Wilton Fyenoord. 200 Werf Gusto 154% 155 Dordtsche Petrol. 698 700 Kon. Petroleum 156.20 f 157.— Billiton 260 260 A'dam Rubber. 92% 92 K.L.M f 125.- 125.— Holl. Amer. Lijn. 156% 156% K.N.S.M 155% 156% N. Scheepv. Unie 130 130 v. Nievelt Goudr. 123% 123'/» Phs. v. Ommeren 248% 249 H.V.A 15U/i 150 Deli maatschappij f 176.5' 180.— Amsterd. Bank 312 312 Nat. Handelsbank 148 148 Ned. Handel Mij 235 Rotterd. Bank 270 270 Twentsche Bank. 246 Anaconda Copper 62 62% Bethlehem Steel. 57 H 57 U.S. Steel 103 102 General Motors.. 57% 57 Shell Union 78% 78% Tidewater 24% 24% Heden 13.45 uur Aagtekerk 7 v. Aden n. Port Sudan. Abida 20 te Spezia verwacht. Acila (t) 11 te Rotterdam verw. Albireo 8 190 mijl zzw Kaap Martagrane. Alca 8 100 mijl nnw Cascablanca. Alcor pass. 7 Fernando Noronha n. Santos. Algol 8 v Rotterdam n. Hamburg. Alioth pass. 9 Finisterre. Alkmaar 9 v. Punta Cardon n. Buenos Aires. Almdijk 9 v. Rotterdam n. Bremen. Almkerk 8 te Las Palmas. Alnatie 8 v. Santos n. Montevideo. Alphacca 8 180 mijl ono Flores. Alpherat 8 230 mijl no Port of Spain. Aludra 8 v. Rosario n. Buenos Aires. Argos 8 60 mijl nw Kp Bougaroni. Arkeldijk 8 v. Bangkok n. Singapore. Arnedijk 8 160 mijl nw Bermuda. Asmidiske 8 7 mijl zzo Beachy Head. Asterope 8 8 mijl zo Start Point. Astrid Naess 8 te Amsterdam. Averdijk 8 200 mijl w Landsend. Axeldijk 8 v. Port of Spain n. Rio de Janeiro. Baarn 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Bali 9 te Belawan. Batu 9 te New York. P.eninkust 9 v. Dakar n. Amsterdam. Bennekom 8 1000 mijl no Barbados. Caltex Arnhem (t) pass. 8 Pantellaria n. R'dam. Caltex Delfzijl 8 40 mijl zw Wight. Caltex Eindhoven 8 97 m otn Little Quoin. Caltex Gorinchem 9 aank. Rotterdam. Caltex Leiden ,t) 7 te Kurneil verw. Caltex The Hague (t) pass. 8 Ras al Hal n. Cebu. Carrillo 8 v. Gothenburg n. Bremerhaven. Casamance 8 210 mijl n Dakar. Celebes 8 pass. Singapore. Cernia 11 te Singapore verwacht. Cities Service Valley Forge 8 480 mijl wzw Flires Clavella (t) 9 te Svolvaer. Cleodora 10 te Pladju verwacht. Colvtto 8 640 mijl w Finistere. Coolsingel 8 v. Montreal n. Rotterdam. Ccrilla 8 te Davao verwacht. Cradleof Liberty 8 850 mijl o v. Guadeloupe. Daphnis 8 270 mijl no Azoren. Delft 8 v. Antwerpen n. Amsterdam. Diemerdijk 8 150 mijl w. Bishoprock. Doris 9 te Laguairam. Ec-mland 8 360 mijl zzo Canarische eil. Eenhoorn 8 94 mijl z Sardinië. Elizabeth B pass. 9 Palmbeach n. Londen. Ena (t) 9 te Guayaquil. Esso Amsterdam (t) 8 te Rotterdam. Eso Nederland 8 13 mijd zo St. Vincent. Fravizo 3 v. Liverpool n. Teneriffe. Friesland (SSM) 60 mijl zzw Finistere. Gaasterkerk 9 te Suez. Gaasterland 9 te Las Palmas. Gabonkust 8 v. Freetown n. Monrovia. Gordias 8 520 mijl w Landsend. Guineekust 8 v. Novo Redondo n. Luanda. Hecuba 8 800 mijl no Barbados. Hector 8 175 mijl wnw Alexandria. Heemskerk 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Helicon 8 te New Orleans. Hera 8 740 mijl zw Trornsol. Hersilia 9 aank. verw. Hamburg. Hispania pass. 8 Tromsoe n. Igarka. Holendrecht 8 te Dakar. Hydra 8 10 mijl o Blyth. Jagersfontein 8 te Kaapstad. Kalvdon 8 te Curasao, repareren. Kaelysia 8 te Mena al Ohmadi. Kara 300 mijl zzo Rio de Janeiro. Karakorum 8 v. Amsterdam n. Bremen. Karimun 8 te Damman. Karossa 8 pass. Surabaia. Keizerswaard (t) 9 te Eastham. Kelletia (t) 8 te Suez. Kellia ongeveer 27 gereed dokken. Kenia 8 210 mijl zw Terceira. Kennemerland 9 te Amsterdam. Kerkedijk 9 aank. New York. Kermia vertr. verm. 9 van R'dam n. A'dam. Kertosono pass. 7 Ouessant 8 te Rotterdam. Khasiella (t) 9 te Punta Cardon. Koratia 15 te Trinidad verwacht. Korovina (t) 8 v. Pta Cardon n. Montevideo. Kosicia (t) 9 te Curasao. Kryptos (t) 8 v. Rotterdam n. Gothenburg. K.vlix (t) pas. 8 Timor n. Sydney. Leeuwarden 8 v. New York n. Guayaquil. Lemaire 8 dw. Biliton. Leto 8 te Marseille. Libertybell 8 700 mijl w Kp St. Vincent. Lissekerk 8 rede Kuwait. Loenerkerk 8 v. Londen n. Rotterdam. Lombok 8 325 mijl wtz St. Helena. Loosdrecht pass. 8 Casquets n. Rotterdam. Lr.uislantz 8 120 mijl zzw Finisterre. Maas 8 vertr. Bremen n. Antwerpen. Maaskerk 8 vertr. Bremen n. Hamburg. Macoma (t) 8 v. Rangoon n. Chittagong. Mariekerk 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Marnelloyd 8 v. Los Angeles n. San Francisco. Meerdrecht 10 aank. Rotterdam. Meerkerk 8 v. Chittagong n. Rangoon. Mervvede 9 v. Tiko n. Takoradi. Merwelloyd 8 v. Singapore n. Port Swettenham. Missisippilloyd 8 vertr. Calcutta n. Singapore. Mitra (t) 8 te Hamburg. Moordrecht pass. 8 Cocos eil. n. Kwinana. Mijdrecht 8 90 mijl nto Las Palmas. Munttoren 8 150 mijl no Djeddah. Naessconmmander 8 380 mijl zw Flores. Nanusa 8 te Balikpapan. Neder Elbe 8 v. Singapore n. Port Swettenham. Nestor 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam 8 te Southampton. Nijkerk 7 v. Brisbane n. Aden. Omenkerk 8 50 mijl w Espjerg. Oostkerk 8 dw. Lissabon Oranje 9 te Casablanca. Crania ongeveer 15 gereed dokken. Orion 9 te Rotterdam. Papendrecht (t) 8 v. Rotterdam n. Constanza. Parkhaven 8 vertr. Vitoria n. Ilheus. Peperkust 8 150 mijl n. Kaap Blanco. Perna 9 te Singapore verwacht. Philine verm. 20 gereed dokken. Prins Alexander 8 v. Iskenderun n. Beyrouth. Prins Casimir 8 300 mijl ono Belle Isle. Prins der Nederlanden 9 te Barbados. Prins Frederik Hendrik 9 v. Londen n. Antw. Prins Willem George Frederik 9 te Bay City. Prins Wilem v. Oranje 8 v. Montreal. Pygmalion 9 te Kingston. Reza Shah the Great t) pass. 8 Burlings. Ridderkerk pass. 8 Dakar n. Las Palmas. Riouw 8 v. Genua n. Port Said. Rotti 8 v. Sandakan n. Zamboanga. Sabang 8 aank. verw. Haiphong. Sanana 9 verw. te Kuching. Scheldelloyd 8 v. Jesselton n. Sandakan. Schelpwijk 9 te Rotterdam. Schie 8 160 mijl zw Ouesant. Senegalkust pass. 8 Las Palmas n. Freetown. Sliedrecht (t) 8 te Rotterdam. Soestdijk 9 te New York. Stad Alkmaar 8 te Lulea.. Stad Arnhem 9 te Gent. Stad Gouda 8 28 mijl zw Wight. Stad Leiden 370 mijl zzw Las Palmas. Si ad Rotterdam pass. 9 Kp. Blanco. Stad Schiedam 8 te Narvik. Statue of Liberty (t) 8 v. Philadelphia. Steven 3 te Aalborg. Straat Lombok 9 te Beira. Straat Torres 8 vertr. Brisbane n. Sydney. Sumatra 8 vertr. Semarang. 'i'ahama 135 mijl zo Kreta. Tara 8 te Rotterdam. Taria 8 van Abadan naar Karachi. Tawali 8 v. Rangoon n. Calcutta. Tjibodas 9 verw. te Hongkong. Tjikampek 8 vertr. Walvisbaai n. Kaapstad. Tiipanas 8 verw. Balikpapan. Tomori 8 4050 mijl n Fdjibouti. Tweelingen 8 v. Rotterdam n. Wabana. Van Neck 9 verw. Penang. Van Spilbergen 8 vertr. Singapore. Van Waerwyck 8 vertr. Hongkong. Vasum verm. 12 gereed dokken. Vivipara (t) pass. 8 Finisterre n. R'dam. Vlist 8 300 mijl z Cape Race. Waterman 9 v.m. te Rotterdam. Westertoren 8 330 mijl z Saigon. Willemstad 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Witmarsum 8 600 mijl w Azoren. Woensdrecht 9 v. Dakar n. Luanda. Woltersum 9 te Brownsville. W'onosobo 8 te Khorramshar. IJssel 8 v. Lavaletta n. Piraeus. Zaankerk 8 te Rotterdam. Zwijndrecht 8 160 mijl n v. Bermuda. KLEINE VAAl Admiralengracht 8 v. A'dam n. Antwerpen. Ank (t) van Sodertalje n. Holmsund. Ariadne 10 mijl z. Berlinga. Bab (t) van Gefle te Sundsvall. Ferocia 8 dw Sandetti. Fiducia 8 10 mijl n. Zeebrugge. Haskerland 8 50 mijl wnw Texel. Joost 8 Weser. Kaap Falga 7 van Rundvik n. Amsterdam Marjan 8 5 mijl w Hoek v. Holland. Midas 8 35 mijl no Brindesie. Nero 8 30 mijl w Kp Puntoeland. Pavo 7 van Rafs'o n. Zaandam. Philata 8 90 mijl n. Berlinga. Ponza 7 van Valdemarsvik n. Zaandam. Primus 8 25 mijl n Kp Blanc. Schipersgracht 8 van n. Amsterdam. Strabo 8 25 mijl o Outergabbart. ee gebroeders 7 te Genua.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15