Israel toont begrip voor de Arabische vluchtelingen Weg en wiel Radio Moors Inwonende minderheid schikt zich morrend en slikt gelaten de voordelen Gestegen levenspeil Politiek luchtledig Amsterdamse Beurs Vredestein 50 jaar AAN HET RIJDEN MET ANDERMANS AUTO ZIJN RISICO'S VERBONDEN WEL BETAALD, NIET VERZEKERD AANSPRAKELIJKHEID VAN DE EIGENAAR ZATERDAG 11 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 19 Gaat u met vakantie? Wat weet de schooljeugd van onze vrijheidsstrijd? Jochem Filz kan dader van moordaanslag in Utrecht niet zijn Moderne Heren- Coiffures Omzet bij American Enka sterk gestegen De beurs van gisteren Kerkelijk Nieuws Examens JERUZALEM, Het rapport dat de secretaris-generaal van de UNO Dag Hannnarskjoeld op 19 juni heeft uitgebracht over het Arabische vluchtelingen probleem, is in Israëlische politieke kringen niet ongunstig ontvangen. Behalve de aanbevelingen voor een voortzetting van het algemene programma van hulpverlening, meent men in verscheidene nieuwe suggesties van Ham- marskjoeld, mogelijkheden tot een definitieve oplossing van het Arabische vluchtelingen-probleem te zien. Een der punten, die men in Israel met instem ming en belangstelling volgt, is de aanbeveling om voorwaarden te scheppen, die tot een economische integratie der vluchtelingen in hun huidige woongebied kunnen leiden. Hammarskjoeld geeft toe, dat velen niet vrijwillig elke vorm van integratie zullen aanvaarden, aangezien dit hun kansen op een terugkeer naar hun voormalige woonplaats, in Israel, aanzienlijk zal verkleinen. „Economische in tegratie van de Ara bische emigrant be vordert een sociaal- psychologische aan passing aan zijn om geving. Indien een nieuwe vorm van hulpver lening deze economi sche aanpassing be vordert, dan is het mogelijk, dat vele politieke problemen en een gevaarlijk groot centrum van spanningen in het Nabije Oosten lang zamerhand zullen verdwijnen", aldus de Israëlische zienswij ze. Hammarskjoeld vestigt opnieuw de aandacht op de pro blemen in Israel zelf ten aanzien van de Arabische bevolking in het algemeen en de Arabische vluchte lingen in het bijzonder. Na beëindiging der Arabisch-Israelische oorlog in 1948 bedroeg de Arabische be volking in Israel meer dan honderdduizend zielen. Ruim 35.000 vluchtelingen uit Arabische nabuurstaten hebben zich sedert dien, met instemming der Israëlische autoriteiten, met hun familieleden in Israel verenigd. Door deze gezinshereniging en een grote natuurlijke aanwas, steeg de „Arabische minderheid" gedurende het laatste decennium tot ruim 220.000 zielen. De Israëlische aanduiding „Arabische minderheid" is een duidelijk verwijzing naar de problematiek van de aanwezig heid dezer bevolkingsgroep. Evenals de Joden hebben de Arabieren eeuwenlang gehunkerd naar nationale eenheid en poli tieke zelfstandigheid. Zij hebben deze droom onder verscheidene vreemde heer sers niet opgegeven. Zij werden echter, ondanks onderdrukking, pas een minder heid toen Israel en de met Israel oorlog voerende Arabische staten, tegelijkertijd staatkundige zelfstandigheid verkregen. Er is nauwelijks een Arabisch gezin, dat geen familieleden in het buitenland bezit. „De Arabieren in Israel zijn allen fel- nationalistisch en dit is volkomen begrij pelijk" geeft iedere Israeli, die door zijn functie dagelijks contact met de Arabisch- Israelische bevolking heeft, grif toe. De Arabische Israeli had een grote keuze. Zijn nationalistische leider kon kolonel Nasser van Egypte, koning Hoessein in Jordanië, de heerser in Syrië of in Irak zijn. Het was in ieder geval begrijpelijk, dat hij zich niet met de nieuwe Joodse staat kon ver enigen. Een stemming van haat en achterdocht heeft in de afgelopen twee jaren, vooral in de gebieden met een overwegende Arabi sche plattelandsbevolking, plaats gemaakt voor het aanvaarden van een voldongen feit: het bestaan van de Joodse staat als een niet te verdrijven minderheid van een Arabische nationalistische wereld. Toen men het hoofd boog voor deze realiteit, aanvaardde men ook leningen en agrari sche hulp, niet meer als een vorm van collaboratie met de vyand maar als ver standige coöperatie met de (voorlopig) heersende autoriteiten. Zij kwamen allen op de Arabische zwarte lijst te staan, want juist tegen deze de facto erkenning van Israel verzetten zich Israels Arabische vijanden. Het levenspeil der Arabische boeren steeg aanzienlijk door irrigatie, mechani satie en agrarische coöperaties. De afstand tussen hen en hun familieleden aan de andere kant van de grens werd hierdoor groter en een gevoel van politieke vereen zaming overschaduwt dikwijls de vreugde over de verkregen economische vooruit gang. Het overgrote deel der Arabische bevolking bevindt zich in een politiek luchtledig. Het militaire gezag in de grens gebieden met een overheersende Arabische bevolking is een dagelijks weerkerende ergernis voor de Arabier in Israel. De militaire gouverneur verstrekt de pasjes en wilt u dat wi.i uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Faris Hamdan, lid van het Israëlische parlement, bespreekt met Arabische oudsten het oprichten van een Joods- Arabische coöperatie. waarmee de Arabische burgers naar de Joodse centra kunnen gaan voor vakantie, inkopen of werk. De Israëlische regering heeft het niet gewaagd deze vorm van controle op te heffen, aangezien zij in de Arabische grensbevolking een potentiële vijfde colonne ziet. Dagelijks voorkomende gevallen van niet opzettelijke, maar bij zonder hinderlijke bureaucratie maakt het militaire gezag tot een pijnlijke, vaak ge hate realiteit. Aanzienlijk gecompliceerder is het pro bleem der Arabische vluchtelingen in Is rael, die uit angst voor represailles of op aandringen van hun leiders hun dorpen verlieten voordat de Israëlische troepen deze in de Arabisch-Israelische oorlog be zetten. In hun, meestal in.de grensgebie den gelegen, dorper! "kwamen Joodse im migranten en uit veiligheidsoverwegingen weigert de Israëlische regering hen te repatriëren zolang er geen vrede met de De heer Stubenrouch, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, heeft geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Gielen (K.V.P.) over de kennis van de geschiedenis van onze vrijheidsstrijd tussen 1940 en 1945 bij de schooljeugd. De staatssecretaris beschikt op dit ogen blik niet over gegevens, die de conclusie zouden kunnen rechtvaardigen, dat de schooljeugd over de gehele linie genomen slechts een zeer geringe kennis bezit van de geschiedenis van onze vrijheidsstrijd tussen 1940 en 1945, hetgeen hij, als dit inderdaad het geval mocht zijn, een be treurenswaardig tekort zou achten. De staatssecretaris is voornemens, de aandacht van de inspectie te vragen voor de plaats, die bij het onderwijs op de scho len aan de geschiedenis van onze vrij heidsstrijd tussen 1940 en 1945 wordt inge ruimd. Hij merkt echter op, dat met name de vrijheid van het bijzonder onderwijs hem noopt tot zeer grote voorzichtigheid bij het overwegen van maatregelen betreffende de inhoud van het op de scholen te geven onderwijs. Naar hem voorkomt, is de be vordering van de kennis van onze vrij heidsstrijd bij de schooljeugd in de eerste plaats de taak van de onderwijzers en de leraren. Een belangrijke bijdrage kan daartoe worden geleverd door het ge bruik op de scholen van boeken, films en filmstrips, die op deze vrijheidsstrijd be trekking hebben. Van het verlenen van fi nanciële steun aan de uitgave van school boeken en de vervaardiging van leermid delen meent hij zich echter te moeten ont houden. De officier van Justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, is tot de conclusie ge komen, dat de 17-jarige Duitser Jochem Filz, de moordaanslag in Utrecht waarvoor hij was gearresteerd, niet heeft gepleegd. Filz werd ervan verdacht, in de nacht van 11 op 12 juni jongstleden de Utrechtse garagewacht J. Nederhof te hebben neer geschoten. Deze werd daarbij zwaar ge wond. De recherche beschikte over enkele aanwijzingen, die het waarschijnlijk maakten dat Filz de dader was. De politie arresteerde de Duitser in Hedel en bracht hem over naar het hoofdbureau van politie te Utrecht. Jochem Filz blijkt echter een waterdicht alibi te hebben. Hij heeft de nacht, waarin de aanslag werd gepleegd, doorgebracht bij de landbouwer D. Versteeg in Rumpt, een plaatsje in de Betuwe. Verschillende getuigen hebben hem die avond daar ge zien. Hij arriveerde om acht uur en ging om half twaalf naar bed, zodat hij on mogelijk op het tijdstip van de overval (twaalf uur 's nachts) in Utrecht heeft kunnen zijn. Jochem Filz zal aan de vreemdelingen politie worden overgegeven. Deze brengt hem naar Duitsland, omdat hij door zijn ouders wordt gezocht en nog minderjarig is. Joodselandbouw-instructeur en Arabische boer. Brieven. Radio Moskou heeft bekend- ïemaakt dat honderdvijftig brieven en an- "fere documenten van beroemde mannen ontdekt zijn in de archieven van Lenin grad. Het zijn papieren van Jean Jacques Rousseau, Heinrich Heine. Hans Christian Andersen, Sir Walter Scott en Fenimore Cooper. Binnenkort zal tot publikatie worden overgegaan. Arabische nabuurstaten is. Een voorbeeld van deze problematiek zijn de ruim zes duizend vluchtelingen, die in Nazareth in overbevolkte hutjes of lemen huisjes wo nen. Zij weigeren standvastig iedere vorm van compensatie of integratie, omdat zij uitsluitend naar hun oude woonplaats te rugwilden. In feite heerst hier dezelfde toestand als in de overbevolkte Arabische vluchtelingenkampen in de kuststrook van Gaza of in Jordanië. De communistische partij in Israel, die viereneenhalf percent van het totale stem- menaantal kreeg, heeft in Nazareth een vruchtbaar arbeidsterrein gehad. Een jaar geleden nog, behoorde de helft van de gemeenteraadsteden in Nazareth tot de communistische partij. Zij zette de vluch telingen onder druk om in hun eisen van repatriëring te volharden. De Arabische communisten in Israel kozen deze pro- Nasser partij, als de enige officiële toe gestane vorm van protest tegen de gehate Joodse overheid. Sedert de onderlinge twisten tussen Nasser en Kassem liep het communistische ledental in Nazareth tot een te verwaarlozen aantal terug. De on derlinge onenigheid in de Arabische we reld ontmoedigde hen. Teleurgesteld wend de men zich af van de communistische partijen ging een politiek luchtledig tegemoet. Het gevolg van deze politieke omme zwaai was dat een aanzienlijk aantal Ara bische vluchtelingen in Israel de compen satie en nieuwe woningen der Israëlische autoriteiten hebben aanvaard. Een vorm van samenwerking ontstond reeds in ver scheidene dorpen en in Nazareth tussen vluchtelingen en regeringsinstanties. De Israëlische regerings-instanties zul len deze ontmoedigden in de nabije toe komst met tact van een politiek isolement naar een positief gerichte toekomst moeten leiden. Het is begrijpelijk dat men in Jeruzalem de buitenlandse bemoeiienissen met het delicate politieke probleem der Arabische vluchtelingen met grote belang stelling volgt. 3-3%°/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 Woningbouw 6% Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel....*.... General Motors.. Shell Union... Tidewater Slotkoers vrijdag 92,3/ig UVA 80% 96 94 A 88'/a 90 99% 360)4 545 A 226 540 317 398'/j 636 248 575 207 698 A f 156.20 259'/a 94 125. 158 156 131% 123% 248 151'/j 181. 315 144 237 270 248 62% 56% 101 56s/ig 79 24% Advertentie OUDE GROENMARKT 24 - TEL. 10412 t/o Kosterij Grote Kerk Het jubileumfeest van de 50-jarige n.v. rubberfabriek Vredestein te Loosduinen, is vrijdag officieel geopend in het Sche- veningse Kurhaus. Namens de regering sprak prof. G. Brouwers, secretaris-gene raal van het ministerie van Economische Zaken. Hij deelde mede, dat ir. Schiff be noemd was tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, en dat mej. C. S. W. E. Woest, hoofd van de postkamer en het archief, de heer H. J. Jaspers, directie assistent en de heer G. Winkelman, voor man van de spuitafdeling, de eremedail les zijn toegekend in de orde van Oranje Nassau, respectievelijk in brons, goud en zilver. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Kolfschoten zijn gelukwen sen uit. Gedenkboek Van de n.v. rubberfabriek Vredestein te Loosduinen ontvingen wij een fraai uit gevoerd gedenkboek, dat verscheen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van deze onderneming. Max Dendcrmon- de verzorgde de tekst, Mart Kempers de illustraties. Het boek draagt de veelzeg gende titel „De wereld van vandaag, na vijftig jaar Vredestein" en gepoogd wordt een overzicht te geven over de laatste hal ve eeuw, waarin de betekenis van rubber in het menselijk leven sterk is toegeno men. Kennelijk om te bewijzen dat de schrijver bij het samenstellen van dit boekje niet aan vlijt ten onder is gegaan heeft de heer Dendermonde zich in een zeer gemakkelijke houding compleet met rubber pantoffels laten afbeelden als een van de goede illustraties die dit gedenkboek rijk is. In de eerste vierentwintig weken van dit jaar is de omzet van de American Enka op recordhoogte geweest terwijl het netto inkomen scherp steeg tot 3.484.000 dollars of 2,64 dollar per aandeel. Dit werd medegedeeld door de voorzitter van de raad van bestuur der onderneming, Wil liam Gage Brady jr. De omzet is ten op zichte van de vergelijkbare periode in 1958 met 81 percent gestegen tot 49.997.000 dol lars (vorig jaar 27.587.000 dollars). In de tweede periode van twaalf weken (eindigende op 21 juni) bedroeg de omzet 26.255.000 dollars (12.103.000 dollars). Het netto inkomen was 2.084 dollars (dollars 1,59 per aandeel terwijl in deze periode van het vorige jaar een verlies van 360.000 dollars werd geleden. De fabrieken van rayon filament garen en van nylon wer ken op volle capaciteit. Om aan de krach tige vraag te kunnen voldoen is de pro- duktie van tyrex viscose garen voor ban den vei-der vergroot en dit streven zal wor den voortgezet. Naar hij zei verwacht de Enka een goed jaar alhoewel de cijfers over het gehele jaar 1959 waarschijnlijk niet zo gunstig zullen blijven als die over de eerste vierentwintig weken. AMSTERDAM Wallstreet is weer onregelmatig ge weest en de Duitse beurzen waren in re actie. Dit betekende voor het Damrak, dat het als regel voor een goed deel van het buitenland moet hebben, bijna automa tisch lagere koersen. Daar kwam bij dat het al weer de laatste beursdag van de week was zodat de beroepshandel zich hoofdzakelijk bepaalde tot het afwikkelen van lopende posities. Het gebrek aan be langstelling leidde tot een tamelijk lage in zet van de koersen van de internationale fondsen. De markt was echter uitermate dun en een vleugje vraag op het lagere koerspeil was dan ook reeds voldoende om een verhoudingsgewijs behoorlijk her stel te bewerken. Niettemin konden de openingsverliezen daarmede niet geheel worden uitgewist. AKU bracht het er met een verlies van twee punten nog het bes te af. Philips kwam echter zes punten la ger en Unilever is vier a vijf punten ge daald. Aandelen Kon. Olie noteerden bij na een gulden lager dan de vorige dag en de koers bleef met eenzelfde marge onder de pariteit van New York. Het bericht dat de Deli Maatschappij een belang in een Congolese Cultuurmaatschappij heeft verworven oefende op de markt geen bij zondere invloed uit. Het fonds opende on geveer twee gulden beneden het vorige slot maar in het verdere verloop werd het grootste deel van dit verlies weer inge haald. Senembah Maatschappij voegde aan de forse koerswinst van de vorige dag nog een puntje toe. HVA en Amsterdam Rubber waren ook wat beter. In de scheep vaartafdeling bestond opnieuw goede vraag naar aandelen KNSM. In de andere soorten ging weinig om maar de stem ming was prijshoudend tot iets vaster. De lokale industrieën waren enigszins ver deeld. Vredestein Rubber werd hoger ge adviseerd. De staatsfondsenmarkt was wat vaster voor de kortlopende leningen. Prolongatie 3 percent. (ANP). NEW YORK Ondanks druk tengevolge van winstne mingen hebben de industriële fondsen nieuwe records bereikt. De winsten waren gevarieerd, maar er waren er van 2 en 3 dollar. Vliegtuigfabrieken, chemicaliën, olieën, auto's, geneesmiddelen en vele spe ciale fondsen boekten goede winsten. De aandelenmarkt heeft op donderdag na de gehele week vooruitgang gemaakt en elke dag nieuwe records gevestigd. Hier is een zware druk van winstnemingen bij geko men, omdat vele speculanten de geboekte winsten hebben verzilverd De omzet bedroeg 3.60G.000 aandelen. Van 1.229 verhandelde fondsen sloten er 577 hoger en 455 lager. Het industriegemiddel de kwam van 663.09 op 663.56, het spoor weggemiddelde van 172.98 op 172.22 en dat van openbare nutsbedrijven van 88.80 op 88.78 (UPI). Het huren van auto's zonder chauffeur is steeds meer in gebruik gekomen. Vooral vakantiegangers verschaffen zich langs deze weg het tijdelijk genot van een auto. Dikwijls zijn zij zich niet bewust van de risico's, welke daaraan verbon den zijn. Het is van groot belang, dat de huurder goed verzekerd is tegen aan sprakelijkheid jegens derden. Hieraan ontbreekt nog wel eens wat. Als men naar het buitenland gaat, moet de polis ook voor het buitenland van kracht zijn. Soms geldt voor het buitenland, dat de eerste schade ten bedrage van 250,300, voor rekening van de huurder is. Het komt voor, dat alleen de verhuurder en de huurder verzekerd zijn en de polis dus niet geldt voor het geval, dat de huurder een derde laat rijden. Ook de verhuurder loopt risico's. De eigenaar, die zijn auto niet zelf bestuurt, is namelijk aansprakelijk voor de gedragingen van degene, door wie hij de auto laat rijden. Jegens het niet-gemotoriseerde verkeer is de auto-eigenaar zelfs verhoogd aansprakelijk. Bij een botsing met dat verkeer is de auto-eigenaar verplicht de daardoor ontstane schade te vergoeden, tenzij hij bewijst, dat de botsing te wijten is aan overmacht of aan de schuld van iemand, voor wie hij niet aansprakelijk is. De verhoogde aansprakelijkheid legt dus de bewijslast op de schouders van de auto-eigenaar. De autohuurder is daarentegen niet verhoogd aansprakelijk. Een aangereden wielrijder of voetganger zal dus de schuld van de autohuurder moeten bewijzen om van hem de schade vergoed te krijgen. Doch hierdoor behoeft de autohuurder geenszins buiten schot te blijven. Het is mogelijk, dat de eigenaar niet, maar de huurder wel in staat is om de schade te betalen. Indien in dat geval de schuld van de autohuurder gemakkelijk bewezen kan worden of door een strafvonnis reeds vaststaat, zal de autohuurder natuurlijk voor de schade worden aangesproken. Een goede verzekering is dus voor de autohuurder van het allergrootste belang. Dat hij zich hierdoor veel narigheid kan besparen, zullen wij met het volgende voorbeeld aantonen. Iemand huurde 's avonds om half negen een personenauto van een garagehouder. Hij betaalde een premie van 3,50 voor een verzekering tegen aansprakelijkheid jegens derden en ondertekende een aanvraagformulier, dat de garagehouder hem namens de verzekeringmaatschappij verstrekte. Nog diezelfde avond botste hij met de gehuurde auto tegen een truck. De eigenaar van de truck eiste schade vergoeding van de autohuurder, aan wiens schuld het ongeval te wijten was. De autohuurder stelde zich in verbinding met de verzekeringmaatschappij, doch deze weigerde de schade te vergoeden. Zij stelde zich op het standpunt, dat de schade wegens het te laat inzenden van de verzekeringsaanvrage niet onder de ver zekering viel. Het gevolg was, dat de huurder verowdeeld werd de schade te vergoeden. Hierna zocht de huurder verhaal op de garagehouder. Deze verweerde zich door te zeggen, dat hij wel degelijk de verhuur en de verzekeringsaanvrage aan de verzekeringmaatschappij had opgegeven, zij het ook, dat hij dit pas de volgende morgen had kunnen doen. Hij betoogde, dat het hem geheel onmogelijk was om de briefkaart, houdende de verzekeringsaanvrage, zodanig te posten, dat het post stempel anterieur (voorafgaand) was aan de aanrijding. Doch dit kon naar het oordeel van de rechtbank de garagehouder niet van schuld bevrijden, daar hij in dat geval op andere wijze er voor had moeten zorgen, dat de verzekeringmaatschappij tijdig van de verzekeringsaanvrage op de hoogte was, b.v. door telefonisch of telegrafisch bericht. Dus werd de garagehouder veroordeeld de schade te vergoeden. In beroep besliste het gerechtshof te 's Hertogenbosch, dat de garagehouder zich aan wanprestatie had schuldig gemaakt. Hij had tegenover de huurder de ver plichting op zich genomen hem tegen alle risico's te verzekeren. En deze verplich ting was hij niet nagekomen. De garagehouder had de premie en het door de huurder ondertekende aanvraagformulier in ontvangst genomen. Dit had bij de huurder het vertrouwen opgewekt, dat hij zich als onmiddellijk verzekerd mocht beschouwen. Een en ander bracht naar het oordeel van het gerechtshof mede, dat de garagehouder er voor instond, dat de verzekering onmiddellijk was ingegaan, temeer daar hij ten aanzien van het begin der verzekering geen enkel voorbehoud had gemaakt. Volgens een clausule in de polis was het risico echter slechts gedekt van het tijdstip af, dat door het poststempel van de briefkaart der verzekerings aanvrage aangegeven was. Dit hield in, dat de autohuurder ten tijde van het ongeval niet verzekerd was, waarmede de wanprestatie van de garagehouder vaststond. Met deze motivering bevestigde het gerechtshof het vonnis van de rechtbank. In een volgend voorbeeld zullen wij zien, dat de aansprakelijkheid van de auto eigenaar voor de gedragingen van dé huurder zeer ver kan gaan. B. had een auto gehuurd van A en liet daarmede C rijden. In Amsterdam reed C de voetganger D aan. D werd ernstig gewond en overleed later. De weduwe van D vorderde een schadevergoeding van 23.473,60 van A, B en C ieder voor het geheel. In een tussenvonnis achtte de rechtbank A, B en C alle drie aansprakelijk. In beroep voerde A voor het gerechtshof aan, dat op het ogenblik van de aanrijding niet B, maar C de auto bestuurde. A had B uitdrukkelijk ver boden een derde met de auto te laten rijden. Het gerechtshof overwoog, dat A slechts dan van zijn aansprakelijkheid bevrijd zou zijn, indien hij aannemelijk kon maken, dat B ten aanzien van het overgeven van het stuur aan C generlei verwijt kon treffen. En dit heeft A niet aannemelijk gemaakt. Aan de schuld van B viel niet te twijfelen. Hij was geen instructeur en gaf lessen aan C, die vrijwel geen ervaring had in het rijden in een stad als Amsterdam. Het gerechtshof bekrachtigde het vonnis van de rechtbank. Voor de Hoge Raad betoogde A, dat de eigenaar van een auto alleen dan een ander daarmede laat rijden en deswege aansprakelijk is, indien die ander zelf met eigen hand de auto bestuurt en dan een ongeval veroorzaakt. Doch de Hoge Raad legde de betreffende wetsbepaling aldus uit, dat de eigenaar aansprakelijk is voor de gedragingen van de ander met betrekking tot de auto. Onder die gedragingen is begrepen het overgeven van het stuur aan en het vervolgens met de auto laten wegrijden door een derde, die de bekwaamheid om de auto te besturen mist. A kan zich van deze aansprakelijkheid niet bevrijden door het enkele verbod om de auto door een derde te laten besturen. Gunstiger liep het af voor O. die een vrachtauto had verhuurd aan P. Reeds enige keren had P de auto van O gehuurd voor het verrichten van transportwerk zaamheden, welke omstreeks vijf uur waren afgelopen. Op dat uur bracht hij de auto steeds terug. Op een kwade dag bracht P de auto in strijd met de huurover eenkomst niet op de vastgestelde tijd terug. In de plaats daarvan ging hij de auto voor privé genoegen gebruiken. Hij veroorzaakte 's avonds om half twaalf een aanrijding met een tram. De tramdirectie sprak O aan voor de schade. Naar het oordeel van de rechtbank kon evenwel niet gezegd worden, dat P op het tijdstip van de aanrijding de auto van O met diens goedvinden reed, zodat O niet aansprakelijk was voor de gedragingen van P, waardoor de aanrijding was veroorzaakt. De Hoge Raad besliste dat de eigenaar die geen toestemming tot rijden heeft gegeven alleen dan zijn auto door een ander laat rijden, indien hij aan deze door zorgeloosheid de gelegenheid tot het rijden heeft gegeven. Hoewel er voor O, toen hij de auto aan P afstond, geen volstrekte zekerheid bestond, dat P de auto niet na afloop van de bedongen huurperiode zou blijven gebruiken, sluit nog niet noodzakelijkheid een zorgeloosheid in ten opzichte van de mogelijkheid, dat P het in hem gestelde vertrouwen zou beschamen. Aldus verwierp de Hoge Raad het cassatieberoep van de tramdirectie. Mr. C. A. baron Bentinck Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Almkerk I. J. Wisse te Grijpskerke. Beroepen te Schelluiden en te Stavenis- se J. T. Kazander, kand. te Gameren te Hengelo (O) (wijkgem. Centrum) R. A. Bitter te Zijpe. Geref. kerken vrijgemaakt Beroepen te Noordbergum W. Wieringa, kand. te Groningen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Vianen P. Zwier te Zaam- slag. Tweetal te Den Helder T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. v. d. Linden, kand. te Santpoort te Steen wijk T. Harder, kand. te Leeuwarden en J. de Jong, kand. te Rotterdam. Geref. kerken Beroepen te O. en N. Bildtdijk F. v. d. Wal te Erica. Geref. gemeenten Beroepen te Arnhem P. Blok, kand. te Rotterdam die het beroep naar Dirksland aannam en voor 52 anderen bedankte. Siamese prinses. Mom Kobkaew Ab- hakara prinses Aditya Dibabha, lid van het hoofdbestuur van het Rode Kruis van Thailand, brengt een bezoek aan Neder land om zich op de hoogte te stellen van het werk van Unicef en van het Neder landse Rode Kruis. De prinses zal dinsdag met het nieuwe hospitaalschip, de „J. Hen ry Dunant" een deel van de boottocht met langdurig zieken en invaliden meemaken. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 HAARLEM. Voor het mulo-diploma a en het middenstandsdiploma zijn geslaagd de dames G. L. H. Hoogstrate, Badhoevedorp; B. Dwarswaard, Hoofddorp; J. R. v. d. Mije, Zandvoort; M. Motshagen, Bentveld; C. Prins, Haarlem; C. v. d. Voet, Zand voort; E. B. I. Visser, Zandvoort; M. J. A. van Vessem, Zandvoort; M. Terol, Zand voort; N. J. N. Koomen, Beverwijk; M. Veneberg, Haarlem; L. Overbeek, Hoofd dorp; A. T. van Maastricht, Nieuw Vennep; M. Kooy, Hoofddorp en de heren R. A. Dobbelaar, Zwanenburg; J. Keijzer, Vel- sen; A. W. van Leeuwen, Velsen; L. N. Bax, Assendelft; W. Glas, Velsen. Voor het mulo-diploma a zijn geslaagd de dames A. v. d. Berg-Winng, Haarlem; L. Bakker, Haarlem; C. Willemse, Sant poort; P. E. Smit, Haarlem; C. Óschatz, Haarlem; I. Londt Schultz, Santpoort; S. Jansen. Haarlem; M. Dalman, Haarlem; A. A. Cop, Haarlem; T. de Boer, Haarlem; G. Haasnoot, Velsen; M. T. S. Onneweer, Vel sen en de heren L. Blitzblum, Haarlem; C. B. v. d. Lee, Haarlem; R. Huijboom, Haarlem; J. J. Ramakers, Haarlem; B. J. C. v. d. Nat, Hillegom; W. J. Francken, Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13