Bollenstreek gaat weer paar maanden op volle toeren werken Oogst van bloembollen niet zo ongunstig, als werd verwacht Twee gelukkige jonge mensen verrast met geschenken Voor pellende scholieren zit het werk er volgende week weer op ZATERDAG 11 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 EXPORTDRUKTE STAAT VOOR DE DEUR Burgerlijke Stand van Haarlem Eerste veilingen begonnen Zaadhandel JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Maria Callas kwam niet, kwam wel, kwam niet Onderwijsvoorstellen voor Bloemendaal Duizendste woning van Patrimonium Vragen over hoger Zwitsers invoerrecht op snijtulpen GRATIS STOFZUIGER CO//A#v gr. houtstraat Plannen voor flatbouw nabij „Kareol" Engel van Honschooten koninklijk onderscheiden G. Stüvel nam afscheid van de B.S.V Afscheidsavond van de Christiaan Huygensschool Voor de mensen uit de steden bestaat de bollenstreek eigenlijk alleen van eind maart tot half mei. Men gaat dan een dagje naar „Keukenhof', loopt misschien nog een eindje langs bloeiende bollenvelden, bewondert het bloemen corso en daarmee is het jaarlijkse uitstapje naar de bollenstreek weer achter de rug. Wie de échte bollenstreek wil leren kennen, zou in de komende weken eens terug moeten komen. Want dan pas ervaart men de koortsachtig werkende hollenindustrie, die zich uitslooft om de oogst snel te verwerken en zoveel mocelijk bloembollen het land uit te krijgen. Maar nee, voor de bezoeker is de hollenstreek nu niet aantrekkelijk genoeg. De romantiek van bloemetjes, molen tjes en verkoopsters-in-kitsch-pakjes wordt nu eenmaal verkozen boven het harde leven van alle dag. En wérken kan men overal wel zien. De eerste veilingen in Lisse zijn vrij dag en vandaag begonnen. Als de veiling- klok voor het eerst weer gaat draaien en de wijzer zijn ronde maakt, wordt daar mee de jaarlijkse topdrukte ingeluid. Het begin is nog maar povertjes. Over een tien dagen beginnen de grote veilin gen. Zo'n eerste veiling heeft iets feeste lijks: meisjes dragen koffie rond en langs de banken circuleert een grote kist met sigaren. De drukste maanden vormen augustus en september. Dan worden de bollen ver- zendklaar gemaakt. Grote vrachtauto's met aanhangers rijden naar en van de bollenschuren, waar alle beschikbare ruimte volstaat met manden en kisten. Tot diep in de nacht ziet men hier soms licht branden. Het produkt moet zo snel mogelijk worden verzonden, per auto voor het vasteland of met schepen uit Rotter damse haven naar de landen overzee. De bestellingen voor Amerika gaan het eerst weg, want de zelfbedieningszaken daar willen het materiaal zo spoedig mogelijk in de winkel hebben. Dat overwerken vele avonden ach tereen, soms enkele nachten achter el kaar gaat er geleidelijk uit. Deskundi gen hebben uitgemaakt dat er aan de werkmethoden in het bollenbedrijf nog veel te verbeteren valt. En door het in voeren van die verbeteringen zal het mo gelijk zijn er meer normale arbeidstijden op na te houden. De deskundigen hebben geconcludeerd dat het overwerken be slist niet ideaal is. Want hoe langer de arbeiders achtereen werken, hoe lager de prestaties worden. Beter kan men dus zó werken dat de prestaties zo hoog mogelijk kunnen blijven. De werkmethodenverbetering heeft de eerste goede vruchten al opgeleverd: be drijven worden efficiënter ingedeeld, de werkzaamheden worden beter geregeld en voor het personeel worden gunstiger omstandigheden geschapen. Het blijkt mo gelijk meer te produceren bij dezelfde of mindere kosten en kleinere werktijden. De arbeiders uit de veelal grote gezin nen in déze streek leven in deze drukke periode door hun werk tamelijk geïso leerd van het gezin. Vroeger uiteraard veel sterker dan thans, maar ook nu heb ben deze arbeiders in maanden als augus tus en september weinig vrije tijd. Het is daarom onbegrijpelijk dat men hier de schoolvakanties nog steeds in augustus laat vallen. In de tijd dat niet alleen de vaders, maar ook dikwijls de moeders haast geen aandacht aan hun kinderen kunnen besteden. Waarom kaa de zomervakantie niet in juni worden gesteld en de vaders gelegen heid worden geboden, gelijk met hun kin deren vakantie te nemen? Voor de bollenstreek is een betere vakantiesprei ding dringend noodzakelijk. Temeer om dat men de vakantiebesteding door de jeugd hier een probleem acht en men vrij willigers van elders moet halen om dezen als plaatsvervangers van de werkende va ders en moeders voor de kinderen speel- gelegenheid te later scheppen. De topdrukte voor de export begint vroeg in augustus; eind oktober is het met het meeste werk gedaan. De oogst is nu echter al bijna achter de rug. Nog een week en dan zijn alle bollen „de grond uit". Dit jaar is men dank zij het mooie weer vroeg met het rooien begonnen. Rond tien juni, dus een maand terug, gingen de eerste rooiers het land op. Sinds kort heeft hier en daar de rooimachine haar intrede gedaan. Een voordeel voor de rooiers was dat de grond droog was. Daar staat te genover dat de bollen langere wortels had den gekregen. De natuur corrigeert zich zelf nu eenmaal. Bij droogte groeien de wortels sneller, dieper naar het water toe. Aanvankelijk waren de kwekers niet zo optimistisch gestemd over het resultaat van de oogst. Men zei: „De bollen staan op het land te verbranden". Uiteindelijk valt het resultaat voor de somber ge stemden beslist mee. Gloeiende oven De arbeiders hebben het de laatste dagen op het land zwaar te verduren gehad. Het zand was voor de rooiers als een gloeiende ovenplaat, waarbo- Advertentie DE EERSTE'COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u ZIJLWEG 63 ^TElEFOON-15141 (2 LIJNEN), Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula eh Koffiekamers ven een meedogenloze zon stond te branden. Voor sommigen was deze hitte te machtig: zij werden onwel en moesten van het veld worden wegge dragen. Diverse bedrijven haalden de mensen uit het brandende zand en lie ten het personeel schuurwerk doen. Amper waren de eerste bollen gerooid, of uit de omtrek kwamen de pellers en pelsters om met het schoonmaken van de bollen wat te verdienen. Moeders en doch ters „zitten weer in de schuur", dikwijls bij de baas waar zij jaren geleden ook al kwamen. Een groot aantal scholieren en studenten ondermeer uit Haarlem, Lei den en Amsterdam is tijdelijk de ar- beidsbezetting komen versterken. Voor de somma van 1,25 per mand zitten zij aan lange tafels de bollen van het vuil te ontdoen. Het liefst pellen zij de grote, dro ge want van de kleintjes kun je echt niet rijk worden. De pellers en pelsters zitten als in sommige kerken: aan deze kant de mannen, daar de vrouwen. Dat komt de produktiviteit maar ook het gees telijk welzijn blijkbaar ten goede. Deze scheiding staat een goede stemming bij het pellen beslist niet in de weg. Want de leerlingen van middelbare scholen en al die andere pellers moeders van grote gezinnen, kwekersdochters en A.O.W.-trekkers houden de moed erin door nu en dan ëen lied tegen de volle bollenmanden te laten schallen. De mo dern gekapte meisjes zingen: „When the saint go marching in" en de wat oude re dames neurieën de eenvoudige radio werkjes, waarmee heren als Eddy Chris- tiani zich appeltjes-voor-de-dorst hebben vergaard. Maar de heiligen zullen niet zo lang meer de bollenschuren in marcheren en de achterband van Christiani's fiets zal niet lang meer zacht zijn, want over een week is het met het pellen wel gedaan. Dan kunnen de scholieren hun vakantie- De zestienjarige Ineke Spaans, leer linge van de Hildebrandschool in Haarlem-Noord, en de 77-jarige heer P. van Vliet pellen bollen om wat te verdienen. „Jongens, opa moet op de foto, hij wordt M-brigadier", was het commentaar van de hem omringende scholieren. geld gaan tellen en 's morgens wat langer slapen. De moeders en dochters kunnen het huishouden weer wat op orde brengen, als zij tenminste niet in de schuur blijven voor het tellen van de bollen. Natuurlijk zijn de pelsters blij met de verdiensten, maar niet minder blij zijn zij dat ze de benauwde, broeiende bollenschuur voor een luchtiger plaats kunnen verwisselen. HAARLEM, 10 juli 1959 BEVALLEN van een zoon: 8 juli: M. KeesmaatDammers; P. Boeservan vndel; J. A. van StaverenLangelaan; 9 ili: G. H. FlokstraBrouwer; E. de Rui- er—Maridemakers. BEVALLEN van een dochter: 8 juli: H. Diepende alStam; 9 juli: S. V. ^poorde Lassacquère; B. A. van der MeijOckhuijsen; 10 juli: A. A. M. van Kipshagen—Rutte; N. C. de Vries—Eriks. OVERLEDEN: 9 juli: F. J. Meijer, 47 j., Gasthuisvest; L. Aarsen, 59 j., Jel- gersmastraat. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Vrijdagmiddag hield het Hollands Bloembollenkwekersgenootschap in Lisse zijn eerste veiling. Vanmorgen volgde het daar tegenover liggende Hollands Bloembollenhuis, een van de weinige par ticuliere veilingen in ons land. Deze eer ste veilingen trekken altijd veel belang stelling. Enerzijds, omdat men nieuws gierig is naar de reacties van de kopers. Kopen zij snel dan meent men te kunnen aannemen, dat er nog heel wat bollen op de veilingen worden gekocht. Zijn ze rus tig dan maakt men zich de eerste weken niet zo erg druk. De goede inkopers me nen aan de aangevoerde bollen ook al te kunnen zien hoe de oogst is. Geroutineer de mensen kunnen over het algemeen wel zien of de bollen hard gegroeid zijn, of ze gezond zijn en hoe ze behandeld zijn. Het zijn allemaal factoren, die de inkopen in de eerste weken kunnen be palen. De belangstelling voor die veilingen is echter niet alleen zakelijk. De veilingen vormen een deel van het sociale leven van exporteurs en hun inkoprs. Daar onder gaan ze de grootste spanningen en perio den van verveling. Daar zijn ze ook weer „jongens onder elkaar". Men hoort er de nieuwste moppen, bespreekt eikaars er varingen in het. buitenland, ontmoet weer vrienden kortom, men trekt weer met elkaar op en deelt eigenlijk zo'n maand of drie lief en leed. Men verwacht dit jaar overigens geen uitzonderlijke gebeurtenissen op de veilin gen. De oogst van de tulpen schijnt mee te vallen. De hyacinten zijn best ge groeid, maar hebben nogal last van het zgn. huidziek. Men vermoedt dat er wei nig kleine hyacinten zullen zijn. Van de narcissen is niet veel bekend, omdat nog niet alles gerooid is. Ze zijn wat vroeg afgestorven, zodat de veronderstelling voor de hand ligt dat ze niet zo bijzon der goed gegroeid zijn. Daartegenover staat, dat men niet zo enthousiast is over de verkoop in het buitenland Duitsland, de grootste afne mer, is wat gereserveerd geweest bij de inkoop. Sinds half maart lagen de prijzen van de bloemen zeer laag. Een gevolg van het warme voorjaar. De prettige winsten van de verkoop op de bloemen in de winter zijn hoogstwaarschijnlijk daardoor te niet gedaan. Engeland is nog steeds gecontingenteerd, zodat men daar niet veel meer kon bestellen. Frankrijk is geliberaliseerd, maar vraagt zeer ho ge invoerrechten. Slechts 3500 ton kan te gen 9 procent invoerrechten worden inge voerd. Alles wat daarboven is, is onder hevig aan 31 percent. Bovendien is de frank in zeer korte tijd twee keer gede valueerd, zodat de bollen daar vrij duur zijn. Men hoopt echter niet veel minder te kunnen verzenden dan verleden jaar. Volgens de geruchten is de verkoop in de Verenigde Staten ook niet veel groter dan verleden jaar. De rest van de wereld lijkt zich niet van de groten te onderschei den. De gehele inkoop op de veilingen wordt dus bepaald door een complex van onzekerheden. Deze worden nog ver groot, doordat men van oordeel is dat dit jaai zeer veel is voorgekocht. Men heeft dan de geschatte opbrengsten van be paalde oppervlakten gekocht. Vallen de ze opbrengsten tegen dan moet men op de veilingen bijkopen. Krijgt men meer toegezonden dan men verwachtte, dan kunnen de exporteurs weer aan het ver kopen gaan. In het eerste geval stijgen de prijzen tot soms abnormale hoogten en in het tweede zal men op zijn inkoop ver liezen. Voor de kwekers is dat ook zeer belang rijk. Worden de bollen duurder dan is de exporteur veel sneller geneigd om minder goede partijen te accepteren en ze zelf maar weer te laten uitzoeken. Worden ze goedkoper, dan kijkt de exporteur zeer streng en neemt geen risico. Het is het normale beeld in de handel, hoewel men wel eens veronderstelt, dat dit alleen in de bloembollen het geval is. Meen echter niet dat de exporteur lijdt onder deze spanningen. Meer dan eens hebben we in gemakkelijke jaren horen zeggen, dat er „niets aan is". Men weet bij lage prijzen goed te zullen verdienen, maar weet ook dat de kweker dan een jaar moet tobben om rond te komen en ....mist de bevrediging van goed ge slaagde transacties, dus het sportieve element van de handel. Hoewel verdienen erg leuk is blijken dus ook hier het ple zier in het werk, zijn eigen kundigheden en inzicht minstens zo belangrijk voor ve le exporteurs en inkopers. Normale oogst Zowel de directie van de H.G.B. als die van de Hobaho is van oordeel dat de tul- penoogst normaal zal zijn. Er zijn zeer slechte partijen, maar vooral op de zand grond komen vele goede voor. Bij de H.B.G. lagen vrijdagmiddag de prijzen op een nor maal peil, vanmorgen werd bij de Hobaho ook zeer snel gekocht. Bij de partijen die in gedeelten werden gekocht, liep de prijs nu en dan iets op. Men mag wel aanne men dat de exporteurs de eerste tijd goed zullen kopen. Het eerste „fluitconcert" is ook al gege ven en wel in de Hobaho, waar een kóper 11,75 gaf voor de bekende Mme Lefeber, zift tien. Deze variëteit is over het alge meen niet best gegroeid; uit het protest bleek dat men deze prijs wel wat hoog vond. De andere prijzen vertonen nog geen grote afwijkingen ten opzichte van de voorverkoop. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEFOON 16061 Soldaat stal zeilboot. De justitiële autoriteiten van Oldenburg in West-Duits- land, hebben een 21-jarige Nederlandse soldaat uit Amersfoort in arrest gesteld. De jongeman bracht enige tijd geleden een bezoek aan zijn ouders in West-Duitsland. Hij stal een zeilboot, waarmede hij naar Denemarken voer. Hij werd door de Deen se politie gearresteerd en aan de West- duitse autoriteiten overgeleverd. Steen des aanst ants)!e^s<ing Het personeel van de grammofoonplaten maatschappij aan de Bronsteeweg in Heemstede heeft gisternacht en heden ochtend nog hard gewerkt om alles zo goed mogelijk voor te bereiden inzake de komst van Maria Meneghini Callas, die daar vanochtend tussen 10 en 12 uur de eerste steen zou leggen voor het nieuwe gebouw. Het grasperk was prachtig ge maaid. Overal, op het hek en in de raam kozijnen stonden bakken bloemen. De vlaggen waren uit en in de ontvangstkamer stonden de glazen gereed. De rode loper was uitgerold. Gisteravond spraken de heren H. H. Ja- cobse en G. M. Oord van de grammofoon platenmaatschappij nog even met mevrouw Callas, in het Amstelhotel in Amsterdam. Binnen 5 minuten had ze toen twee keer „Ja, goed ik kom", maar ook twee keer „Nee, ik doe het toch maar niet," geant woord. „Ze is vreselijk wispelturig. Toch zijn we uit Amsterdam tenslotte weggereden met het idee, dat ze zeker zou komen", vertelt de heer Jacobse. En daarom zat iedereen van vanmorgen 10 uur af ook mevrouw Jo Vincent was gekomen te wachten. De heer Oord was naar Amsterdam gereden om Maria Callas op te halen. Boven in de studio hielden meisjes contact met het Amstelhotel, waar men een seintje zou geven als het gezel schap vertrok. Het sein bleef echter uit. Maria Meneghini Callas kwam niet. Ze moest zich op haar concert van vanavond concentreren zei ze. Beter had mevrouw Callas dat gisteren al kunnen bedenken. Want het is jammer van al het werk dat men voor deze komst verrichtte. Toch schijnt het niet voor niets te zijn geweest, want voordat de heer Oord weer naar Heemstede vertrok, liet hij Maria Callas een contract tekenen, dat ze zondagochtend om 12 uur aan de Bronsteeweg zal zijn om de eerste steen te leggen. Dus wie weet De gemeenteraad van Bloemendaal vergadert donderdagmiddag 16 juli om kwart over twee in het raadhuis te Over- veen ter behandeling van achttien punten. B. en W. stellen voor het benoemen van hoofdleidsters aan openbare kleuterscho len te doen geschieden door de gemeente- ï-aad en van leidsters door B. en W. Voorts stellen zij voor mevrouw J. van Hulst-Prins te benoemen tot hoofdleid ster van de Wethouder Rohlingkleuter- school te Overveen; zij is reeds van 1 september 1955 in deze functie werkzaam, eerst op arbeidscontract en later in tijde lijke dienst. Het bestuur van de Sint Antoniusschool te Aerdenhout heeft een aanvrage inge diend voor een aantal voorzieningen ten behoeve der school. B. en W. stellen de raad voor medewerking te verlenen voor zover het betreft het vergroten van de uit gang voor de fietsen bij de speelplaats (geraamd bedrag 684), het uitbreiden van de fietsenbewaarplaats en het plaat sen van standaards voor fietsen 2.564) en het aanschaffen van gymnastiekmate- riaal 4.608). Zij geven in overweging de gevraagde medewerking te weigeren voor zover be treft het aanschaffen van twaalf houten banken ter plaatsing van honderd leerlin gen aan wie lichtbeelden en filmprojecties in het gymnastieklokaal zullen worden gegeven (f 756) en het aanbrengen van berggelegenheid voor fietsen van de leer krachten (f 609). Tinholthuis Als voorlopige huisvesting van de kleu terschool, staande onder het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Voorberei dend lager onderwijs te Overveen, stel len B. en W. de raad voor met ingang van 1 september beschikbaar te stellen een lokaliteit op de bovenverdieping van het „Tinholthuis". Voor het treffen van voorzieningen vragen zij een bedrag van f 9.500 ter beschikking te stellen. Het bestuur van de woningstichting „Patrimonium" te Haarlem heeft vrijdag avond in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Molenaerstraat in Haarlem een contactavond gehouden voor een groot aantal toekomstige bewoners van clc nieuwbouw in Parkwijk. De bijeenkomst kreeg een feestelijk tintje door de overdracht van de duizendste woning van de stichting. De gelukkigen waren de heer en mevrouw W. Polak uit Alkmaar. Mevrouw Polak kreeg een mooie ruiker anjers en haar echtgenoot een schilderij van de Bakenessertoren. De voorzitter van de slichting, de heer W. Meilof, deed de geschenken vergezeld gaan van de beste wensen voor de nieuwe Haarlemmers. De waarnemend voorzitter van de ver eniging „Patrimonium", de heer J. de Braai, wenste het bestuur van de woning stichting van ganser harte geluk met het ingebruiknemen van de duizendste wo ning. „De stichting heeft altijd de nood zaak van een goede en gezonde woning, waarin het gezin zich ten volle kan ont plooien, ingezien". Hij vertelde dat bin nenkort een afdeling van de vereniging Patrimonium in Parkwijk zal worden op gericht, die zich intensief zal bezighouden met problemen, die de vrijetijdsbeste ding en de jeugd betreffen. De heer J. Boerkoop, ere-lid en een van de oprichters van de woningstichting wenste het bestuur van harte geluk met deze avond. „We zijn zo klein begonnen. Dat de woningstichting zulk een bloei zou meemaken had ik nooit gedacht. We gaan moedig voorwaarts". De directeur van het; huisvestingsbureau, de heer Th. C. van Beek, complimenteer de de woningstichting met haar nieuwe aanwinst in Parkwijk. Hij hoopte dat „Patrimonium"' erin zou mogen slagen om haar woningbezit uit te breiden in het belang van de vele woningzoekenden. On der hilariteit merkte de heer Van Beek op: „Ik ben het niet gewend zo veel te vreden gezichten te zien als vanavond. Ik hoop dat de bewoners blij mogen blijven". Nanens de directeur van de gemeentelij ke dienst voor Volkshuisvesting sprak de heer C. Orlemans. Hij vond dat de huur ders de beschikking krijgen over een pracht woning tegen redelijke eisen. De heer R. Jansen, hoofdopzichter van het complex van 312 woningen in Parkwijk, hoopte dat het voorzitter Meilof nog ja- Het Tweede Kamerlid Van Dijk heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw en Visserij de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de Zwitserse rege ring ter gelegenheid van haar toetreden tot het G.A.T.T. diverse invoerrechten sterk heeft verhoogd? 2. Kunnen de ministers, indien vraag 1 bevestigend zou worden beantwoord, me dedeling doen welke voor Nederland be langrijke produkten het hier geldt en van de mate van verhoging dezer invoerrech ten? 3. Is het waar, dat bij de besprekingen, die de Zwitserse regering omtrent het in voerrecht op snijtulpen met de Nederland se regering als grootste importeur heeft gevoerd, heeft voorgesteld het in voerrecht op snijtulpen te verhogen van Zw. frs. 25 tot Zw. frs. 150 per 100 kg. en dat over dit voorstel geen overeenstem ming is bereikt? 4. Is het de ministers bekend of de ge ruchten waarheid bevatten als zou de Zwitserse regering, ondanks het feit, dat dus geen overeenstemming kon worden bereikt, thans voornemens zou zijn een zijdig bedoeld tarief op Zw. frs. 150 per 100 kg. te brengen en dat zelfs reeds een ontwerp van wet van die strekking bij de Bondsdag zou zijn ingediend? 5. Zijn da ministers van mening, dat bij een dergelijk invoertarief de uitvoer van Nederlandse snijtulpen naar Zwitserland economisch nog mogelijk zal zijn? 6. Zijn de ministers van mening, dat, in dien vraag 4 bevestigend moet worden be antwoord, een dergelijke, eventueel een zijdig doorgevoerde maatregel van protec tionistische tariefpolitiek in overeenstem ming zou zijn met de geest, waarin des tijds het G.A.T.T. tot stand is gekomen? 7. Kunnen de ministers mededelen, wel ke stappen zij denken te ondernemen, in dien het antwoord op vraag 5 in ontken nende zin zou luiden? ren gegeven zouden zijn om verder te werken. Voor de pauze bestond er gelegenheid om vragen over de woningen te stellen nadat de secretaris van de woningstichting een uiteenzetting had gegeven over de huurovereenkomst. Dringend beroep In zijn openingswoord deed de voorzit ter van de woningstichting een dringend beroep op de nieuwe flatbewoners om van het trappenhuis een stukje gemeenschap te maken en daarbij steeds aan de anderen te denken. „Het trappenhuis is geen speel- gelegenheid voor kinderen. We moeten ook rekening houden met de mensen die nachtdienst hebben". In de pauze kregen de nieuwe bewoners de gelegenheid om kennis te maken met hun buren. Het ijs was over het algemeen gauw gebroken. Advertentie in bruikleen bij reparatie ^CJUSa Tel 16693 «O In de donderdag te houden vergadering van de gemeentei'aad van Bloemendaal zullen voorstellen van B. en W. aan de orde komen inzake het vaststellen van uitbreidingsplannen. Voorgesteld voorlo pig vast te stellen een partieel uitbrei dingsplan, genaamd „Kareol'1' te Aerden hout. Dit plan beoogt het grote en waardige complex „Kareol" te consolideren, maar daarnast de mogelijkheid te openen het aan te passen aan de gewijzigde tijdsom standigheden door het gebouw te bestem men tot eventueel flatgebouw. Bovendien is de mogelijkheid geopend tot het bou wen van een ruime eengezinswoning. De raad had het plan „De Leeuwenkuil" aan de Hoge Duin en Daalseweg te Bloe mendaal reeds voorlopig vastgesteld. Het plan heeft ter visie gelegen en de heer J. Polak heeft een bezwaaschrift inge diend, waarin hij onder meer schrijft, dat de bebouwing met drie woningen met een minimale inhoud van 500 m3 het natuur schoon teloor zal gaan, daar ter realise ring van deze bebouwing het geacciden teerd terrein geheel zal moeten worden geëgaliseerd en ontbost. De heer Polak schrijft verder, dat hij zich moeite noch kosten neeft gespaard om aan dit in de aanvang volkomen onverzorgd terrein, dat hij van de gemeente in huur heeft, een fraaier aanzien heeft gegeven en dat hij getracht heeft, toen hij van het bestaan der plannen tot het vaststellen van een uitbreidingsplan op de hoogte kwam, dit terrein van het gemeentebestuur aan te kopen en het voor hem dreigend „onheil" af te wenden. Naar aanleiding van deze bezwaren mer ken B. en W. op, dat het natuurschoon door de bebouwing van de in het plan be grepen grond met een drietal woningen, niet in ernstige mate wordt aangetast, daar immers het zogenaamde inpandige terrein als duinlandschap gehandhaafd blijft. De kosten, welke de heer Polak heeft gemaakt ter verfraaiing van het door hem gehuurde perceel grond, moe ten niet van doorslaggevende aard wor den geacht, daar adressant kon weten dat hij als huurder slechts tijdelijk het genot van de grond zou hebben. Daarom stellen B. en W. de raad voor de bezwaren van de heer Polak ongegrond te verkla ren en het plan vast te stellen. Vanmorgen is jachtopziener Engel van Honschooten in zijn woning aan de Zand- voortselaan 86 in Zandvoort onderscheiden met de ere-medaille behorende bij de orde van Oranje-Nassau, in zilver, naar aan leiding van het feit dat hij veertig jaar in dienst is van de heren Quarles van Ufford. Wethouder G. Tates reikte als loco-bur gemeester van Zandveurt de versierselen van de koninklijke onderscheiding aan de jubilaris uit. In de gymnastiekzaal van de Bloemen- daalse Schoolvereniging, werd vrijdag middag door het schoolbestuur, ouders en leerkrachten op bijzonder hartelijke wijze afscheid genomen van het hoofd der school, de heer G. Stüvel, die na elf jaar hoofd van de B.S.V. geweest te zijn, deze school op eigen verzoek gaat verlaten. Als eerste spreker voerde de heer mr. J. C. P. Vrij als voorzitter van het School bestuur het woord. De belangen van de B.S.V. gingen de heer Stüvel, aldus spre ker, zeer ter harte en steeds heeft hij met zijn aan initiatieven zo rijke geest en re kening houdende met de wensen van be stuur en ouders, de belangen van het on derwijs en ook van het schoolgebouw ge diend. Nu lokt hem een nieuwe taak in Bus- sum, welke nieuwe functie bij het ulo-on derwijs hij zelf heeft geambieerd. Ook wilde de voorzitter mevrouw Stüvel in de hulde betrekken, die voor haar man steeds de stimulerende kracht op de ach tergrond is geweest. Voor de B.S.V. die al bijna zestig jaar bestaat komt er nu een nieuw begin met de heer C. A. Janssen als hoofd, die per 1 oktober als zodanig is benoemd en vroeger reeds als onder wijzer aan de B.S.V. verbonden is ge weest. De heer A. de Vita vertolkte als voor zitter van de Oudercommissie de dankba re gevoelens van de ouders. Namens het bestuur en ouders bood hij als stoffelijk blijk van waardering een radiotoestel met pick-up aan, waarbij hij stelde dat de „nagalm van Pa Stüvel", evenals van dit radiotoestel, nog lang in de school zal naklinken. Als laatste spreker getuigde de oudste leerkracht, de heer S. M. Renaud, namens allen die dagelijks in het schoolgebouw met de heer Stüvel hadden samenge werkt van hun waardering voor diens per soon. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van het aanbieden van een serie grammo foonplaten en bloemen voor mevrouw Stü vel. De heer Stüvel, zichtbaar onder de in druk van zoveel hulde, dankte daarna op originele wijze voor de cadeaus en de vriendelijke woorden. De heer G. Stüvel werd op 23 april 1911 in Roosendaal geboren. Hij is nu al 28 jaar bij het onderwijs. Acht jaar lang heeft hij in Rotterdam de zevende klas voor het middelbaar onderwijs opgeleid en van 1949-1959 heeft hij zulks gedaan bij de zevende klas van de Bloemendaalse Schoolvereniging, van welke school hij in 1948 tot hoofd werd benoemd. De heer Stüvel is nu benoemd tot leraar aan het Instituut Gooiland in Bussum, een kleine ulo-school met slechts negentig leerlin gen en vier klassen, waar hij Frans, ge schiedenis en Nederlands gaat doceren. Bo vendien heeft de heer Stüvel zijn hart aan de film verpand en gaat hij buiten school tijd nog meer aandacht wijden aan zijn arbeid als pedagogisch adviseur van de filmstrips voor het onderwijs bij de film fabriek n.v. Polygoon in Hilversum. Vrijdagavond werd in het Krelagehuis in Haarlem afscheid genomen van de zesde klasse. Voor de pauze werd een bont program ma opgevoerd door leerlingen van de klassen 2 tot en met 6. De hoofdschotel werd gevormd door het toneelstuk Prin sesje Rozemarijn, geschreven door de on derwijzeres der tweede klasse en gespeeld door haar leerlingen. De andere nummers vormden een afwisselend geheel van mu ziek, declamatie, zang, dans en toneel. Hierbij waren de balletstukjes en de zang der vierde klas wel de hoogtepunten. Na de pauze vond het eigenlijke afscheid der leerlingen uit de hoogste klasse plaats. Eerst richtte het hoofd der school zich met enkele woorden tot de ouders der scheidende meisjes en jongens. Hij hoopte dat het geen definitief afscheid zou wor den, maar dat hij hen later ook nog vaak zou zien om te praten over goede presta ties en successen. Ook bij tegenslagen en andere moeilijkheden waren ze echter al tijd welkom. Vervolgens wendde de heer Van Lohuizen zich tot de zesde-klassers zelf. Hij wees hun op de moeilijkheden die ze zouden hebben te overwinnen, onder meer in verband met de nieuwe positie die zij op hun school zouden innemen. Van de „oudsten" der school werden zij nu im mers de „jongsten". Na de uitreiking aan ieder kind van een herinneringsgeschenk, een boek met klas sefoto en opdracht, wenste het hoofd der school hun veel succes toe. Tot slot werd door twee leerlingen nog een dankwoord gesproken voor al hetgeen dat zij op de school hadden meegekregen welke woorden zij vergezeld lieten gaan van een geschenk voor het hoofd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7