Oostduitse uitnodiging aan Von Brentano afgewezen Allerhartelijkste huldiging van Zandvoorts jachtopziener Gemeentelijke wisselbeker in handen van Zandvoortmeeuwen Blériot-luchtrace tussen Londen en Parijs van morgen begonnen Drie Nederlandse equipes onder de deelnemers Amsterdamse Beurs MAANDAG 13 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Vader en twee zoons in het zilver Bijzonder kerkewerk geeft aantrekkelijke concerten Autobus opengereten Ds. Rang ontving beroep Gevangene ontsnapt Zeven advocaten klagen Franse politie aan Zandvoort-estafette weer geslaagd Boeing-707 verloor twee van zijn tien wielen Geslaagde noodlanding niet 113 mensen aan boord Discussie in Labour H-bpmproeven „met" of „nooit" hervatten Tuk op bergingsrechten Acht particulieren aan het blussen op „Anvers" Jachtje omgeslagen, drie Franse padvinders gered Annulering van Fokker contract door Brazilië Britse drukkers gaan morgen onderhandelen Onderzoek naar klachten van negers verhinderd Novelle-prijzen 1959 van Amsterdam Vlegels weigerden opzij te gaan Haarlemse Cricketbond Zes doden in het verkeer Zaterdag wapperde breeduit de vlag van de luonïng van de Zandvoortse jacht opziener Engel van Honschooten aan de Zandvoortsélaan 86. De heer Van Honschooten vierde feest omdat hij veertig jaar jachtopziener in de Zandvoortse duinen was. De loco-burgemeester van Zandvoort, wethouder G. Tates, beloonde hem met de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Dit geschiedde in aanwezigheid van de vader van de jubilaris, de 92-jarige Jan van Honschooten, oud-jachtopziener en zijn broer, de 64-jarige Jan van Honschooten, die jachtopziner was op Callantsoog en enige tijd geleden eveneens werd begiftigd met de zilveren, medaille O.N. Vader Honschooten kreeg jaren geleden eveneens een dergelijke onderscheiding. Nog nooit is het eerder in ons land voorgekomen dat een vader en twee zoons dezelfde hoge koninklijke onderscheidingen kregen. Uiteraard waren ook de landheren en de landjonkers naar het. feest gegaan. Daar waren jonkheer P. Quarles van Uf- ford (de oude Piet zoals hij in Zandvoort wordt genoemd) vergezeld van zijn echt genote en hun zoon jonkheer Piet Quarles jr. (de jonge Piet), jonkheer Jaap Quarles van Ufford uit Vogelenzang, de heren Van de Vliet en H. Smidt van Gelder uit Bloemendaal en jonkheer Willy Quarles van Ufford. Er was voorts een gelukwenstelegram van Prins Bernhard, die door het bezoek van Koning Boudewijn van België niet aanwezig kon zijn. Temidden van het il lustere gezelschap zat de jubilaris, Engel van Honschooten, een man van weinig woorden en niet. gesteld op uiterlijk eer betoon. maar thans toch kennelijk genie tend van al hetgeen hij deze dag aan har telijkheid en sympathie ondervond, want talrijk waren de bloemen en geschenken die in de loop van de dag bij hem thuis werden bezorgd. Wethouder G. Tates vertelde dat Zand voort trots is op mensen als deze jubilaris, mensen van weinig woorden, maar van veel daden. Een bijzonder sympathieke en hartelijke toespraak hield jhr. P. Quarles van Ufford. Spreker achtte het jubileum van de heer Van Honschooten een mooie gebeurtenis: veertig jaar in dienst bij de zelfde heren in hetzelfde veld. nadat te voren de vader ruim zestig jaren en daar voor de grootvader van de jubilaris ook vele jaren lang hetzelfde beroep in het zelfde jachtgebied hadden uitgeoefend. In 1936 leerde spreker zijn jachtopziener pas volkomen kennen, want toen kwam de jachtcombinatie tot stand, die door de jubilaris werd opgebouwd. Jonkheer Quar les vond de jubilaris een voortreffelijk op zichter en een prettig mens. Met niemand was hij zoveel in het duin als met hem. Zijn ogen zien alles en zijn enthousiasme voor de wildstand is enorm. In 1945, toen het gehele jachtgebied was ..leeggescho ten", moest alles opnieuw worden opge bouwd. Engel van Honschooten zorgde er voor dat de wildstand weer op peil kwam. Hij maakte van dit leeggeschoten „jacht terrein" zelfs een van de beste jachtvelden in ons land. Onder dank voor de veertig jaren trouwe en voortreffelijke dienst, waarin ook zijn echtgenote werd betrok ken, bedacht spreker de heer Van Hon schooten met een geschenk onder couvert, daarbij de hoop uitsprekend, nog vele jaren in goede gezondheid met hem te mogen optrekken. Zandvoort De Kerkeraad der Nederlands Hervorm de Gemeente te Zandvoort heeft besloten, ook dit jaar in augustus op de woensdag avonden vier bijzondere kerkdiensten te or ganiseren in de hervormde kerk, waar ds. R. H. Oldeman als spreker zal optreden. De heer J. Gebe van Discotaria zal dan gram- mofoonplatenconcerten verzorgen. De dien sten beginnen om 20 uur. Woensdag 5 augustus zal een Beethoven-Handel-pro- gramma ten gehore worden gebracht; woensdag 12 augustus een Brahms-Handel- programma; woensdag 19 augustus volgen Negro Spirituals en Gospelsongs en woens dag 26 augustus zal een programma wor den gegeven met liederen van Kathleen Ferrier. Lisse Zaterdagmorgen omstreeks half acht werd op de Gladiolenstraat in Lisse een lijnbus van de N.Z.H.V.M. door een achter op rijdende tankauto aangereden. De lin kervoorzijde van de bus werd openge scheurd. Niemand werd gewond. V ij f huizen In de middagdienst van de gereformeerde kerk te Vijfhuizen deelde ds. G. Rang mede, dat hij een beroep heeft ontvangen van de kerk van Oegstgeest. Verleden week be dankte ds. Rang voor 'n beroep naar Hui zen. De predikant heeft nog geen besluit genomen met betrekking tot een beroep, dat op hem werd uitgebracht door de gere formeerde kerk van Haarlem-Zuid. Uit het huis van bewaring III, het vroe gere Lloyd. hotel aan de Oostelijke Han delskade te Amsterdam, is zondagavond laat een gedetineerde, een 32-jarige clas sificeerder ontsnapt. Een spijl uit het tra liewerk van zijn cel in het souterrain aan de achterzijde was vernield. Vermoedelijk heeft hij deze doorgezaagd. De man was in het huis van bewaring opgesloten in af wachting van zijn overbrenging naar Hoorn waar hij een gevangenisstraf van een maand moest ondergaan, die hem enkele jaren geleden voorwaardelijk was opgelegd doch kort geleden in een onvoor waardelijke was omgezet. Zijn overbren ging naar Hoorn, waar alleen korte straf fen worden geëxecuteerd, hield alleen ver band met het plaatsgebrek in het Amster damse huis van bewaring. Onmiddellijk nadat de ontsnapping was geconstateerd werd de politie gealarmeerd, die onder leiding van de officier van Jus titie, mr- W. Tonckens de afgelopen nacht met haar onderzoek is begonnen. Jonkheer J. Quarles van Ufford uit Noordwijk. eveneens verheugd over zulk een eminente jachtopziner, schonk hem een grote kist sigaren. Pastoor P. van Diepen dankte de jubi laris voor hetgeen hij voor de parochie had gedaan, speciaal in de moeilijke oor logsjaren. Nadat tenslotte de heer H. Sniidt van Gelder nog woorden van dank had gesproken, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Engel van Honschooten heeft in ruime mate ervaren, hoe populair en geliefd hij is. Martelingen in gevangenis PARIJS (Reuter) Zeven advocaten van Algerijnse gevangenen, die onlangs in de gevangenis van Fresnes veertien dagen in hongerstaking zijn geweest, hebben zondagavond verklaard, dat zes gevange nen en een bewaker gewond zijn bij nieu we moeilijkheden in de gevangenis. Zij hebben gezamelijk een telegram gezon den aan de UNO-commissie voor de Rech ten van de Mens, het Internationale Rode Kruis, de Commissie voor het verzekeren van de vrijheden der enkeling en aan re ligieuze leiders, waarin zij de Franse po litie beschuldigen van wreedheid en mar telingen. Een der advocaten, Jacques Verges, verklaarde, dat na de incidenten, die zich vrijdag hebben voorgedaan, 200 Algerij nen naar andere gevangenissen zijn over gebracht. Onder hen bevinden zich de vijf Algerijnen, die hebben meegewerkt aan het boek „La Gangrene", en waarin zij verklaren, dat zij mishandeld zijn. Het boek is de vorige maand door de politie in beslag genomen. Premier Debré heeft hel een verzameling „leugens" genoemd. Een Parijse rechter heeft op het ogenblik een officiële klacht van het ministerie van Binnenlandse Zaken in behandeling vol gens welke het boek de politie beledigt. Zaterdagavond is dc traditionele Zandvoort-estafette" voor voetballers gehouden. Het parcours was dit jaar voor het eerst aanzienlijk ingekort, na melijk van 2250 tot 1350 meter. De start had plaats op het Kerkplein. Vandaar lie pen de deelnemers door de Kerkstraat, weer terug naar de startplaats. De belang stelling voor het e\enement was ook dit jaar weer bijzonder groot. De estafette werd een groot succes, hetgeen mede te danken was aan de uitstekende organisa tie. Negen ploegen verschenen aan de start. Om kwart voor acht loste de loco-burge meester, de heer G. Tates, het startschot. Door de lopers werd in elke ronde opnieuw prachtige strijd geleverd, zodat de uitslag lange tijd moeilijk te voorspellen bleek. Het parcours bleek ook nu bijzonder zwaar. De stijl oplopende Kerkstraat vergde reeds zeer veel van de krachten der lopers, waarvan er verscheidenen to taal uitgeput aan de wisselplaats versche nen. Prachtige stijl De ploeg van Zandvoortmeeuwen liep dank zij een langdurige en intensieve trai ning in prachtige stijl. Opvallend was het lopen van de zestienjarige C. Schweins- bergen. De totaal-uitslag was als volgt: 1. Zandvoortmeeuwen 18 min. 54 secon den; 2. Onze Gezellen 19 min. 12 sec.; 3. Tevlingen I 19 min. 33 sec.; 4. DJK I 19 min. 46 sec.; 5. SHS- I 19 min. 53 sec..; 6. DSB I 20 min. 29 sec.; 7. Teylingen II 20 min. 30 sec.: 8. Assendelft I 21 min. 20 sec. en 9. D-TK I! 23 minuten. De Zandvoortse lopers maakten de vol gende tijden: le ronde: H. Halderman 3 min. 43 sec.; 2e ronde A. Halderman 3 min. 44 sec.; 3e ronde C. Schweinsber- gen 4 min. 6 sec.; 4e ronde R. Ellen kamp 3 min. 34 sec.; 5e ronde: K. C. Drayer 3 min. 47 sec. De fantastische tijd, die R. Ellenkamp NEW YORK (UPI) Kort na de start van Idlewild heeft een Boeing 707-straal- vliegtuig twee wielen verloren uit een van zijn beide truckstellen van vier. Het toe stel heeft vervolgens vier uur rondgecir keld en daarna een noodlanding gemaakt. Het straalvliegtuig was zaterdagnacht met 102 passagiers en 11 bemanningsle den opgestegen voor een rechtstreekse vlucht naar Londen. In de verkeerstoren zag men iets uit één der beide delen van het landingsgestel vallen. Er werd op de landingsbaan een onderzoek ingesteld om na te gaan hoe ernstig de schade was. De piloot liet zijn vliegtuig cirkelen en wierp kerosine uit, teneinde bij de landing zo weinig mogelijk brandstof aan boord te hebben. Op het vliegveld rukte inmiddels de brandweer uit en ook de gemeentelijke brandweer verscheen met groot mate rieel. De geneeskundige dienst maakte genoeg ambulances gereed om alle 113 inzittenden van het vliegveld in één rit te kunnen afvoeren, Kikvorsmannen en bo ten van de politie stonden gereed om in actie te komen wanneer het vliegtuig in de Hudson voor het begin van de landings baan, zou neerstorten. Het Rode Kruis hield bloeddonors in gereedheid. De activiteit bij het vliegveld bleef niet onopgemerkt en toeschouwers stroomden toe. Vooral toen de radio nieuwsberichten ging uitzenden over de situatie stroomden tienduizenden Newyorkers in auto's naar Idlewild, zodat er verkeersopstoppingen ontstonden en ongelukken gebeurden. Ook een aantal geestelijken, katholieken, pro testanten van verschillende denominaties en Israëlieten, werd naar het vliegveld ontboden. Ten slotte, nadat de Boeing vier uur lang had gecirkeld, kwam de landing, de brandweer had blusschuim op de lan dingsbaan gespoten, om het gevaar van vonken te verkleinen. De Boeing kwam neer op het dubbele neuswiel, de vier wie len van het goede truckstel onder de éne vleugel, en de twee van het defecte onder de andere vleugel. Het vliegtuig trok met de kapotte landingspoot een spoor van vonken, en zwaaide toen langzaam om. De straalmotoren waren direct na het contact met de grond uitgeschakeld Een der passagiers, de filmregisseur Otto Preminger, verklaarde na afloop van de consternatie, dat de piloot de passa giers voortdurend op de hoogte had ge houden van wat er aan boord en op de grond gebeurde. Direct na het opstijgen toen dus bekend was, dat er iets mis was gegaan, waren de stewardessen het souper gaan serveren, vertelde Preminger. die startte met een achterstand van ruim dertig meter op de koploper maakte, is er ongetwijfeld oorzaak van geworden, dat de zozeer begeerde trofee in bezit van Zandvoort kwam. De snelste rondetijden waren als volgt: eerste ronde: P. Ruijgrok „Onze Gezel len" 3 min. 40 sec.; tweede ronde: A. Hal derman Zandvoortmeeuwen 3 min. 44 sec. derde ronde: J. Veenendaal DSB 3 min. 42 seconden: vierde ronde: R. Ellenkamp Zandvoortmeeuwen 3 min. 34 sec.; vijfde ronde N. Have „Onze Gezellen" 3 min. 43 sec. Snelste loper R. Ellenkamp, die deze avond de snelste loper bleek te zijn ontving een speciale prijs, evenals de langzaamste loper, de heer K. Kanon, die zijn naam dus weinig eer aandeed. Aan 39 lopers werden zilve ren speldjes uitgereikt, omdat zij hun ron de beneden de door het comité vastgestel de minimale tijd van 4 minuten en 20 se conden hadden gelopen. Loco-burgemees ter G. Tates reikte in de muziektent de vele prijzen uit, waarna het in het dorps centrum nog lang gezellig druk bleef, doordat de Tiroler kapel onder leiding van Willy van- Baekel, na de pauze als Boerenkapel een concert gaf, dat op nieuw zeer in de smaak bleek te vallen. WORKINGTON (Reuter) Hugh Gaits- kell. de leider van de Britse Labourpar- tij, heeft in een rede te Workington in Noord-West-Engeland verklaard, dat de partijleiders zich niet van hun nieuwe standpunt laten afbrengen door de tegen kanting van Frank Cousins en zijn 1.300.000 leden tellende vakbond van trans portarbeiders. Hij zei de eis van deze bond, dat Groot-Brittannië categorisch moest beloven nooit meer kernwapen proe ven te zullen nemen, nogal onredelijk te vinden. „Wij hebben reeds beloofd de proefnemingen niet te zullen hervatten." zei hij. „Maar als leider van de Labour- partij kan ik een toekomstige Labourre- gering niet van te voren verplichten om nooit meer proeven te nemen, hoe de toe stand in de wereld dan ook mag zijn. (Reuter) Een woordvoerder van de vakbond van transportarbeiders, Syd Hills, die na Gaitskell aan het woord kwam, zei dat zijn vakbond elke beslis sing over de h-bompolitiek die op de jaar vergadering van de Labourpartij zal ge nomen worden, zal aanvaarden. Het standpunt van zijn vakbond zal aan de conferentie worden voorgelegd en als dit geen steun krijgt zal de vakbond „loyaal elk besluit aanvaarden en zich daarachter stellen." „Ik persoonlijk zal nooit toestaan dat mijn vakbond de La bourpartij bestrijdt in het oog van de vijand". CAMERON, Louisiana. (UPI) Acht inwoners van de stad Cameron, in de Amerikaanse staat Louisiana, zijn aan boord van het Belgische vrachtschip An vers gegaan, dat een week geleden bran dend aan de grond is gezet. Donderdag avond zijn zij, onder dekking van de duis ternis, aan boord geklommen en begonnen met het blussen van de nog steeds voort woedende brand. Zij hopen zich op deze wijze meester te maken van de bergings rechten. Vorige week zondag geraakte de Anvers in brand, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting in de machinekamer. De be manning ging in de boten en werd gered, het brandende schip werd uit de scheep vaartroute door de Golf van Mexico ge sleept en op het strand gezet. De assura deurs van het schip lieten de sleepboot Grampus vastmaken, teneinde hun rechten te beschermen. Van de 8 man, die donderdag aan boord zijn gegaan, houden voortdurend enkelen hunner op wacht aan dek, teneinde con currenten te weren. De overigen houden zich bezig met het blussingswerk, dat reeds zoveel succes heeft gehad dat de branden in de piek, en de ruimen 1. 2, 3 en 5 ge blust zijn. In ruim 4 en de machinekamer v.oedt de brand echter nog steeds. Staven magnesium in ruim vier blijven explo deren. De acht man, van wie de 31-jarige Rus sell Broussard de leiding heeft, hopen het 5163 ton metende schip weer vlot te bren gen als de brand geblust is. Zij menen, dat hun aanspraken sterker zullen worden zodra de brand geblust is en het schip zal zijn vlotgebracht. Met een garnalenvissersbpptje hebben zij hun pompen en slangen aan boord ge bracht. Tijdens een vijfdaagse tocht van Duin kerken naar Antwerpen is het Franse zeilbootje „Triton II" van de waterscouts uit Duinkerken voor Cadzand door een windstoot gekapseisd en gezonken. De drie opvarenden, jongens van 17, 16 en 14 jaar, sloegen met reddingsgordels aan over boord. Een van hen zag kans zwemmend door de branding het strand te bereiken. De twee andere opvarenden werden door de reddingsboot „Zeeuws-Vlaanderen" op gepikt. Het jachtje was verzekerd en eigendom van de waterscouts uit Duinkerken. Een lid van de jachtclub Zeebrugge, waar de jongens te gast waren en die met een auto naar Cadzand kwam, ontfermde zich over de schipbreukelingen. De minister voor luchtvaart, Francisco Correa de Melo heeft het Tribunal de Con- tas. ervan op de hoogte gesteld, dat de luchtmacht het contract met. hét filiaal van dè"Fokkèr-fabrieken in Brazilië heeft geannuleerd. Alle contracten in Brazilië moeten bij het Tribunal de Contas inge schreven worden. Volgens dat contract had Fokker 200 lesvliegtuigen aan de lucht macht moeten leveren. Er werden er ech ter slechts 99 afgeleverd. LONDEN (UPI) De secretaris-gene raal van de Britse typografenbonden, G. C. Eastwood, heeft zondag meegedeeld, dat de typografen bereid zijn de onder handelingen over het hervatten van het werk zo spoedig mogelijk te beginnen. Dinsdag zullen werkgevers en werkne mers elkaar ontmoeten op het ministerie van Arbeid. De staking, waarbij 4.000 firma's en 100.000 mensen betrokken zijn, is nu haar vierde -week ingegaan. De stakers eisen een loonsverhoging van tien procent en een 40-urige werkweek. Het Engelse ministerie van Arbeid heeft zaterdag meegedeeld, dat lord Birkett benoemd is tot voorzitter om de onderhandelingen te leiden in het typo- grafenconflict. De mededeling van een woordvoerder van het ministerie, dat hij het verzoek daartoe had aanvaard en waarschijnlijk dinsdag de vakbondsleiders en werkge vers zal ontmoeten, is de eerste concrete stap uit de impasse in het persconflict. (Van onze correspondent in Bonn) De uitnodiging van de Oostduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Bolz aan de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano om samen in Dres den te gaan praten is te Bonn kort en bon dig van de hand gewezen. Men stelt er geen enkel prijs op overleg tussen Oost en Westduitse gezagsdragers. Von Brenta no had zaterdag in Luxemburg, waar hij een Duits-Luxemburgs verdrag over oor- logs- en naoorlogse zaken en betreffende de vooroorlogse grenzen ondertekende, gezegd dat hij wel bereid was tot overleg met. Duitsers uit Dresden, maar zeer na drukkelijk stond daarbij voorop, dat het hier niet zou gaan om functionarissen van de Oostduitse communistische regering. Bolz bood in een interview met Oostduit se journalisten Von Brentano zondag aan samen te gaan onderhandelen in Dres den. Te Bonn is daarop nogmaals ver klaard, dat men wél met Oostduitsers wil spreken, niet evenwel met communisti sche functionarissen, die op gezag van de bajonetten van het Russische bezettings leger de macht in handen hebben. De vraag doemt daarbij op of van Oostduitse zijde op een bepaald moment niet zekere niet-communistische Oostduitsers naar voren kunnen worden geschoven, die wel als gesprekpartners aanvaardbaar zouden kunnen zijn voor Bonn, doch overigens natuurlijk ondanks een schijn van onaf hankelijkheid in de grond van de zaak toch ook woordvoerders van Pankov de zetel van de Oostduitse regering zouden zijn. In ieder geval betuigde Von Brenta no wel zijn solidariteit met de zeventien miljoen Oostduitsers onder communisti sch regiem en verbond hij daaraan zijn trouw aan deze onder de knoet levende Duitsers. In Wesl-Duitsland en West-Berlijn stond vanmorgen van 11.58 uur tot 12 uur het verkeer en het werk in alle steden en dorpen stil. Dit geschiedde ongeveer vijf uur voor te Genève het tweede deel van de ministersconferentie begon. Met de twee minuten stilte, die in acht wordt ge nomen op voorstel van het algemeen Duits vakverbond en de regering te Bonn, wil men de openbare mening in de wereld nog eens wijzen op de noodzaak van een vreedzame Duitse hereniging. De West duitse burgemeester Willy Brandt ver klaarde het afgelopen weekeinde, dat zijn stad de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter niet slecht is gezind. Herter had verleden week op een perscon ferentie te Washington gezegd, dat hij er niet helemaal zeker van was dat de Ber- lijners hem bij zijn voorgenomen bezoek met open armen zouden ontvangen, om dat het eerste resultaat van de Geneefse conferentie wel eens zou kunnen tegen vallen. Brandt verklaarde hierop, dat Her ter niet bang behoeft te zijn. Het enige, aldus Brandt, wat de Amerikaanse minis ter en zijn collega's onpopulair te Berlijn zou maken, zouden concessies zijn, die te gen het recht op leven van de stad en te gen de gemeenschappelijke zaak van de vrijheid gericht zouden zijn. Maandag 13 juli zullen de eerste deel nemers, die hebben ingeschreven voor de luchtrace LondenParijs of in omgekeer de richting, starten, maar de weersom standigheden zijn heel wat minder gun stig geworden en daarom is het de vraag of alle 161 kandidaten, die hun poging ove rigens tussen 13 en 23 juli moeten doen, wel zullen vertrekken. Onder deze 161 deel nemers bevinden zich drie Nederlandse combinaties, namelijk de teams van Hu- genholtz c.s., van Grongrijp c.s. en van Van Overvest c.s. Eelco Schuller, die met een zeer snel toestel en hefscliroefvliegtuigen had wil len werken en zich in Parijs uit de in de lucht hangende helikopter had willen la ten zakken en zich in Londen had willen laten ophijsen, heeft van de deelneming afgezien nu dc organisatoren, de Royal Aero Club in Londen, hebben medegedeeld deze methode niet te kunnen toestaan. Uit. de aard der zaak is het contingent Engelsen zeer groot, nl. 132 deelnemers. Op de tweede plaats komen de Franse in schrijvers, 26 in totaal en verder heeft men nog Belgische en Amerikaanse in liet grote aantal dames dat aan de lucht race deelneemt. Twaalf Engelse en drie race deelnemen. Twaalf Engelse en drie Franse dames willen een poging wagen om voor een der prijzen, door de Daily Mail ter beschikking gesteld voor deze race, in aanmerking te komen. Het doel van de race is de herdenking van de ka- naalvlucht, die Louis Blériot op 25 juli 1909 heeft gemaakt. De race van dit jaar bestaat uit een combinatie van vliegen en grond- of waterverkeer met dien ver stande, dat de deelnemer in ieder geval over het Kanaal moet vliegen. De tijdcon- troles zijn gevestigd op Marble Arch, in het hartje van Londen en vlak bij de Etoile in Parijs, eveneens in het woelige stads centrum van de Franse hoofdstad. Het schema zit als volgt in elkaar: op 13 juli starten 23 deelnemers, op 14 juli 9, op 15 juli 19, op 19 juli wordt het een drukte van belang, want dan zijn er 45 liefhebbers voor de race. Op de laatste dag 23 juli staan er maar drie inschrij vers op het programma. De deelnemers zijn vrij in het kiezen van hun vervoer middelen op de grond, mits men maar niet in strijd komt met wettelijke bepalin gen.' In totaal hebben de deelnemers 250 toe stellen nodig voor hun race, vliegtuigen en helikopters tezamen. Vijftig verschil lende types vliegtuigen zijn ingeschreven. Op de grond zullen 107 van de 163 deelne mers van een auto gebruik maken, 49 in schrijvers gaan per motorfiets, 14 per scooter, 10 per fiets onder wie de Engel se kampioene op de racefiets Sheridan die door haar dertienjarige zoon zal worden vergezeld, 7 nemen de trein, 12 zijn van plan taxies te gebruiken en er zijn een paar fantasten bij die rolschaatsen onder doen, met de kinderwagen zullen rijden, per rijtuig gaan en een zonderling heeft verklaard dat hij op een grasmaaimachi- ne zal plaats nemen. Waar de deelnemers zullen landen of .starten? In Engeland staan Londen Air- port, Croydon, Biggin Hill, Rochester, Southend op het programma, in Frank rijk Villacoublay, Issy les Moulineaux, Le Bourget, Toussus-le-Noble, Beauvais, Le Toquet en Pontoise op de lijst. Voor het Kanaal staan diverse types vliegtuigen ingeschreven, van het eenvou dige eenmotorige sporttoestelletje tot een zware straalmachine, de Vautour, de Mo- rane en de Engelse straaljagers. Straal jagerpiloten hebben ingeschreven (Ne- SHREVEPORT, (Louisiana) (UPI) De federale rechter van Shreveport, in de Amerikaanse staat Louisiana, heeft een voorlopig verbod uitgevaardigd van het onderzoek, dat de commissie voor burger rechten instelt naar klachten van negers, dat hun het kiesrecht wordt onthouden. Maandag zou de commissie een aantal getuigen horen. Er zijn ongeveer zeventig klachten binnengekomen over het onthou den van kiesrecht. Het is in Louisiana na melijk mogelijk het kiesrecht van een kiesgerechtigde te betwisten. De negers in kwestie zijn van oordeel, dat dit systematisch wordt gedaan door voorstanders van segregatie. B. en W. van Amsterdam hebben op ad vies der jury voor de Novelle-prijzen 1959 twee prijzen voor in 1953 gepubliceerde no vellen toegekend, respectievelijk aan Rem- co Campert.. Voor „De jongen met het mes" en aan Vincent Mahieu voor „Tjies". De jury bestond uit Pierre H. Dubois, Jos Pan- huijsen en G. K. van het Reve. Op de Amsterdamseweg te Velsen is zon dagavond half zeven een bromfietser ge vallen omdat vier fietsende jongelui wei gerden opzij te gaan toen de bromfietser hen wilde passeren. Deze reed de berm in en raakte bij het oprijden van het fiets pad de betonnenrand. Hij viel en liep een hersenschudding en hoofdwonde op. Zijn vrouw, die achterop zat kwam er goed af. Het slachtoffer, de 50-jarige F. T. van V. uit de Spaarnestraat te I.Jmuiden, is in het St. Antoniusziekenhuis te Velsen opge nomen. Haarlem 3Haarlem 4: Gewonnen door Haarlem 4 met 5 wickets. Haarlem 3 100 v. 8. Drs. B. Kleefstra 24, J. Fortgens 25, M. Vissers 2 v. 31, H. Rigbers 4 v. 28, J. Meijer 2 v. 15. Haarlem 4 101 v. 5. J. Meijer 13, E. Slagter 17, H. Rigbers 40 n.o., A. Boendermaker 15 n.o., F. A. G. Lanting 1 v. 38, H. Peschar 2 v. 26. Rood en Wit AHaarlem 5. Gewonnen door Rood en Wit met 51 runs. Haarlem 5. 45. N. Tol 20 n.o., H. Thon 1 v. 11, H. Ran- dag 3 v. 14, E. Diets 3 v. 11 en C. van Buchem 1 v. 4. Rood en Wit A. 96. H. Thon 47. H. Randag 12, L. A. P. Overman 11 n.o., T. Thoden van Velsen 3 v. 36, N. Tol 2 v. '23. P. v. d. Munnik 1 v. 10. R. v. d. Sloot 1 v. 1. ville Duke), maar ook sportvliegers, ge zagvoerders van verkeersvliegtuigen, autocoureurs, huisvrouwen, studenten, pa rachutisten enz. bekende namen? De cou reurs Maurice Trintignant, Stirling Moss, verder Collette Duval, mannequin en we reldkampioene parachutespringen, Chris- tianne Blériot, nicht van de luchtvaartpio nier, Billy Butlin, de Britse miljonair en eigenaar van bungalowkampen en William Yates lid van het Engelse Lagerhuis. Eerste deelnemers De eerste deelnemer aan de luchtrace Londen (Marble Arch)-Parijs (Are de Triomphe) of omgekeerd (340 km) heeft maandagochtend de reis van Engeland uit gemaakt in 57 minuten en 48 seconden door de R.A.F.-kapitein R. M. Bamford- Walker. Kapitein Walker maakte zijn reis per motorfiets van Marble Arch naar Chelsea Reach, per helikopter naar het vliegveld Biggin Hill aan «e rana van Londen, per „Provost"-straalvlicgtuig naar Villa Coublay, per helikopter naar Issy en per motorfiets naar de Are de Triomphe. Inmiddels heeft de vroegere piloot van de Britse luchtmacht Keith Johnstone de tocht van Londen uit gemaakt in 1 uur, 3 minuten en 59 seconden. Een Nederlandse ploeg van vijf man on der leiding van de heer Frits Gongrijp uit Amsterdam is vanochtend kort na 7 uur uit Londen vertrokken in een Panhard auto van 1904. Zij hopen de reis binnen de drie uur te maken. Een deelnemer, luitenant William Boaks, vertrok van Marble Arch op rol schaatsen naar Millbank aan de Theems. Hij verklaarde bij zijn vertrek dat hij niet verwachtte dezelfde dag nog in Parijs te komen. Hij had namelijk nog geen ver voer over Het Kanaal De Engelse coureur Stirling Moss, die gisteren juist een dubbele overwinning had behaald op de baan van Rouaan, nam aan de Blériot-wedstrijd van Londen naar Parijs deel met een slakkegang. Moss, die vanmorgen van Marble Arch vertrok, deed er twee uren, 45 minuten en 56 seconden over om het controle-punt aan de Arc-de Triomphe in Parijs te be reiken. Met zo'n tijd heeft hij weinig kans een prijs te winnen, al verbeterde hij dan zijn eigen voorspelling, dat hij er drie-en- eenhalf uur over zou doen. Moss vertrok van Marble Arch in een Dauphine-Renault, reed naar de lucht haven van Lydd om vdndaar in een vlieg tuig naar de luchthaven van Le Bourget buiten Parijs 'te vliegen. Het toestel had ook zijn auto aan boord. Op de rijksweg Dordrecht-Rotterdam is zondagavond omstreeks 7 uur een per sonenauto over de kop geslagen, waarbij de bestuurder, de 24-jarige R. Koopman uit Dordrecht, die de macht over het stuur verloor, om het leven is gekomen. Drie andere inzittenden, de ouders van de heer Koopman en ir. C. H. Klein uit Rijswijk, de eigenaar van de personen auto, liepen verwondingen op. Het uitstapje van twee Duitse jongens, die per auto naar Noordwijk gingen, heeft op de rijksweg BredaRotterdam een droevig einde gevonden. Terwijl hun auto op de parkeerstrook stond en de chauf feur achter bij de koffer was, botste een vrachtwagen met grote snelheid tegen de personenauto. De Duitse wagen draai de enkele slagen in het rond, brak in tweeën en bleef totaal vernield op de rij baan liggen. De jongeman die achter de wagen stond, de 19-jarige C. Bück uit Neus werd ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis in Dordrecht overleden. Zijn 17-jarige vriend, ook uit Neuss, kreeg een zenuwschok. De achtjarige J. S. uit Driebergen, die met een clubje van 24 jongens en meisjes per fiets door Nijkerk kwam en op weg wa naar Ermelo, werd door de aanhangwagen van een melkauto aangereden. Hij was op slag dood. De 64-jarige wielrijder G. P. Loffeld uit Limmel-Maastricht is bij het oversteken van de rijksweg door een vrachtauto aan gereden. In een ziekenhuis is hij overle den. In Soest is het 8-jarige meisje Hendrika Brouwer onder de wielen van een militaire truck met oplegger geraakt. Het meisje fietste op de zeer drukke rijweg, hoewel er een rijwielpad is. Toen de truck pas seerde schrok het meisje. Het viel en kwam onder de wielen van de oplegger. De dood trad onmiddellijk in. In Geleen is het anderhalfjarige meisje Helena Reiners door een bestelauto over reden. Het kind was op slag dood. Slotkoen- Heden vrijdag 13.45 uur 3-3%°/o Nederl. '47 92,3/,„ 92% 3% Nedl. 1962/64 98% 98'/.„ Woningbouw 6°/o 111% 111% Pr. A'dam '56 I.. 80% Pr. A'dam '56 II. 96 Pr. A'dam '56 III 94% Pr. R'dam '52 I.. 88 Vj Pr. R'dam '52 II.. 90 Pr. R'dam '57 99% A.K.U 360% 366 Calvé Delft 545% 548 Van Gelder Zonen 226 227 K. N. Hoogovens. 540 540 Nederl. Ford 317 318 N. Kabelfabriek. 398' 397 gew.Philips Gloeil 636 639 Pref.PhilipsGloeil. 248 Unilever 575 578 Wilton Fyenoord 207 207 Werf Gusto Dordtsche Petrol. 698% 695 Kon. Petroleum 156 155.60 Billiton 259'/s 259 A'dam Rubber 94 94 K.L.M 125 - 175.— Holl. Amer. Lijn. 158 158 K.N.S.M 156% 158 N. Scheepv. Unie 131% 132 v. Nievelt Goudr. 123% 123% Phs. v. Ommeren 248 248 H.V.A 151'/2 150 Delimaatschappij 181.- t 180.— Amsterd. Bank 315 315 Nat. Handelsbank 144 143 Ned. Handel Mij 237 237 Rotterd. Bank.... 270 270 Twentsche Bank. 248 Anaconda Copper 62% 63 Bethlehem Steel 56% 56% »xdiv U.S. Steel 101 101% General Motors.. 565/,„ 56% Shell Union 79 78% 24% 24%

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 10