Pauwels nam gele trui van zijn landgenoot Hoevenaers over Wieger Mensonides vestigde 2 nieuwe Nederlandse schoolslagrecords Tourrenners deden het vlak voor grote bergen kalm aan Strijd tussen de favorieten is reeds gestreden DE TOUR IN CIJFERS Nederland versloeg België met waterpolo op laag peil Belangrijke prestaties van Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel Privat en Le Dissez uit de strijd SELECTIEWEDSTRIJDEN IN APELDOORN Omloop van de Kempen voor Maliepaard J. P. van Balen Blanken erevoorzitter „Haarlem" Kennemer Golfclub verloor in Amsterdam Weinig strijd bij Prix Benelux in Zandvoort Races in Zandvoort op 2 augustus afgelast Nieuwe Europese en wereldrecords zwemmen MAANDAG 13 JULI 1959 9 HET GEBEURDE ZATERDAG ALLEMAAL pas in de laatste 20 km. Na twee vergeefse demarrages waagde Pauwels, die in de eerste Pyreneeën-etappe één dag de gele trui had gedragen, dit helgekleurde kledingstuk van zijn landgenoot Hoeve naers over te nemen. Het was geen verrassing. Aerts had het na de tijdrit op de Puy de Döme reeds aangekondigd: „Pauwels is in een grotere vorm dan Hoevenaers, vooral in de bergen. Daar moet hij tot een beter resultaat in staat worden geacht en kan hij de leiding in het algemeen klassement beter verdedigen." pauwels reed in gezelschap van De Bruyne, Saint en enkele anderen. Het peloton werd echter door Cazala op de vluchte lingen gesleept. De tweede keer ging Pauwels alleen. Saint, Cazala, Van Geneugden, Darrigade, Rohrbach, Graf en Bruni voegden zich bij hen. Pauwels voelde zich nog niet zeker genoeg en daarom nam hij voor de derde keer de benen, met Bruni en Graf aan zijn wiel. De Belg slaagde. Want hoewel Bruni zijn tweede etappezege behaalde de eerste keer won de Italiaan in Rouaan en Graf de dertig seconden bonificatie voor de tweede plaats inslikte, had Pauwels aan de 46 seconden voorsprong op het grote peloton, waarin zich alle overgebleven leden van de Nelux-ploeg bevonden, genoeg om met een verschil van zes seconden Hoevenaers voorbij te streven. Dit was het enige opzienbarende resultaat van de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Na de zware tijdrit op de Puy de Döme en met het uitzicht op een vrije dag in St. Etienne, waarna de beslissende i-itten door de Alpen zullen volgen, had de meute er niet veel zin in. Voor het eerst kregen de renners gelegenheid een blik te slaan op het schone omringende landschap: de uit lopers van de hoogvlakte van Auvergne met twee cols van de derde categorie, de Cöte des Margerides na 45 km en de „Les Pradaux", 90 km verder. Niemand maakte zich druk. In een enorme stofwolk sukkel de de karavaan voort in een tempo, dat vaak beneden de dertig kilometer lag. Het tijdschema liep geheel in de war. In de piaatsen waar de Tour passeerde, moest het verkéer steeds langer worden vastge houden. De volgers reden tientallen kilometers vooruit om ergens genoegelijk op een be schaduwd terrasje een koel glas te drin ken: er gebeurde immers toch niets. Het werd een van die welbekende wandel etappes. Alleen de knechten moesten zich inspannen. Dat brak af en toe de verveling als bij het passeren van een cafeetje of een kraampje met limonade en bier langs de weg plotseling een aantal renners van de fiets stapte en de verbouwereerde eige naars alles wat drinkbaar was onder de neus wegkaapte. Beladen met flessen keer den de waterdragers dan weer terug in de grote groep, waar de bazen al ongeduldig zaten om te kijken om gelaafd te worden. Leek het in de voorhoede stil, achteraan gebeurde wel het een en ander. Privat, die in Aurillac wegens uitputting op een bran card was weggevoerd en die desondanks devolgende dag weer op de fiets was 14JULI-18eETAPPE' 243 KM gestapt, kreeg bij de beklimming van de Cöte des Margerides zijn pedalen niet meer rond. En terwijl het gehele peloton, aangevoerd door Rivière over de top ging, raakte Privat aan het eind van zijn krachten en hij stapte in de bezemwagen. Hij zou niet het enige slachtoffer blijven. Want bij een valpartij scheurde Le Dissez. winnaar van de etappe van Aurillac naar Clermont Ferrand, een spiertje en hij werd door dokter Dumas tot opgeven gedwon gen. Op de Col Les Pradeaux was alles nog steeds bij elkaar. Valenhuot veroverde hier de drie punten voor het bergklassement. Zonder geestdrift, zonder strijdlust, met alleen het verlangen naar de laatste rust dag vóór de grote finale in de Alpen heeft de rennersmeute, die de verschrikkingen van de Ronde tot nu toe overleefde, zich naar St. Etienne gesleept. Het zal wel nooit duidelijk worden waarom de Tour- organisatie deze ongezellige, lelijke en at- tractieloze stad heeft uitgezocht om er de renners en de volgers een lange warme zondag te laten doorbrengen. Maar goed, de volgers mogen dan wel eens verlangen naar enige toeristische genoegens, voor de renners gaat het alleen om de rust en die was ook in de hotels in en om St. Etienne te vinden. Ruim 3000 km. zijn er gefietst. Twee bergketens, twee tijdritten en een tiental vlakke etappes liggen achter de kara vaan, waarin het aantal renners in de vaak ongelijke strijd tegen de elementen en de pech tot 77 is teruggebracht. Slechts zes ritten staan nog op het programma en nog altijd is de Ronde niet echt begonnen, zo zeggen velen. Maar met de algemene rang schikking in de hand zal men met het •zelfde recht kunnen beweren, dat de strijd al gestreden is. In ieder geval wat de strijd tussen de grote favorieten betreft. Van al die keien is eigenlijk maar een man overgebleven, in wie men de winnaar kan zien: Frederico Bahamontes. De Span jaard heeft in de bergetappes laten zien, dat hij in ongenaakbare vorm is. En wan neer hij deze conditie kan handhaven, zal hij in de tien seconden achterstand op de Belgen Pauwels en Hoevenaers in de Al pen niet alleen ruimschoots kunnen weg werken, doch zal hij zijn voorsprong op de andere sterren nog met vele minuten vergroten. Van die sterren is Anquetil de best geplaatste man met 5 min. en 4 se conde achterstand op „Baha". Baldini's achterstand bedraagt 7 min. 15 sec. en die van Rivière 7 min. en 24 sec. Het ligt voor de hand, dat niemand meer gelooft in een volledig herstel van Gatil, want zelfs een Gaul in topvorm zal de ruim 23 minuten op deze Bahamontes nooit meer kunnen goed maken. Behalve van de Belg Pauwels zal voor Bahamontes misschien het grootste gevaar komen van Anglade. En dat bete kent dat de Ronde Van Frankrijk voor hen die een grote veldslag tussen Gaul, Ba hamontes, Baldini en de Franse muske tiers hadden verwacht een volledige mis lukking gaat worden De uitslag van de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk, van Clermont Ferrand naar Saint Etienne over 210 km, luidde: 1. Brun (It.) 6.25.29 (met bon. 6.24.29); 2. Graf (Zwits./Dld.) 6.25.29 (met bon. 6.24.59): 3. Pau wels (Belg.) z.t.; 4. Van Geneugden (België) 6.26.05; 5. Darrigade (Frankr.) z.t.; 6. Thomin (W.Z.W.) z.t.; 7. Saint (W.ZAV.) z.t.; 8. Rohr bach (Centr. Z.) z.t.; 9. Gismondi (It.) 6.25.15. 10. Lebuhotel (W.Z.W.) z.t.; 11. Van Aerde (Belg.) z.t.; 12. Mahé (W.Z.W.) z.t.; 13. Grous- sard (W.Z.W.) z.t.; 14. Friedrich (Zwits./Dld.) 7„t.; 15. Picot (W.Z.W.); 16. Anquetil (Fr.) z.t.; 17. Traxel (Zwits./Dld.) z.t.; 18. Annaert (Par. M.O.) z.t. 19. Vermeulin (Parijs N.O.) z.t.; 20. Sutton (Intern.pl.) z.t.: 21. Anglade (Centr. Z.i 22. Hoorelbeke (Par. N.O.) z.t.; 23. Rivière (Fr.) 24. Brankart (Belg.) z.t.; 25. Hoevenaers (Belg.) z.t.; 39. Kersten (Nelux) z.t.; 44. Bolzan (Ne- lux) z.t.; 47. Damcn (Nelux) z.t.; 56. Gaul (Nelux) z.t.; 58. Ernzer (Nelux) allen z.t. als Gismondi (6.25.15). Het algemeen klassement luidt nu; 1. Pau wels (Belg.) 83.47.40; 2. Hoevenaers (België) 83.47.46 (op 6 sec.); 3. Bahamontes (Sp.) 83.47.50 (op 10 sec.); 4. Anglade (Centr. Z.) 83.48.29 (op 49 sec.); 5. Mahé (W.Z.W.) 83.51.36 (op 3 min. 56 sec.); 6. Anquetil (Fr.) 83.52.54 (op 5 min. 14 sec.): 7. Adriaenssens (Belg.) 83.54.25 (op 6 min. 44 sec.); 8. Baldini (It.) 83.55.05 (op 7 min. 25 sec.); 9. Rivière (Fr.) 83.55.14 (op 7 min. 34 sec.); 10. Vermeulin (Par. N.O.) 84.02.49; 11. Brankart (Belg.) 84,05.38; 12. Saint (W.Z.W.) 84.05.53; 13. Manzaneque (Spanje) 84.09.07; 14. Bergaud (Centr. Z.) 84.10.13; 15. Gaul (Nelux) 84.11.03 (op 23 min. 23 sec.); 16. Dotto (Centr. Z.) 84.13.18; 17. Plankaert (Belg.) 84.19.52; 18. Desmet (Belg.) 94.19.54; 19. Bobet (Fr.) 84.23.08; 20. Friedrich (Zwits./Dld.) 84.24.16 36. Ernzer (Nelux) 84.46.01; 45. Bolzan (Nelux) 84.55.34; 66. Damen (Nelux) 85.12.28; 67. Kersten (Ne lux) 85.13.06. Het ploegenklassement van de 16de etappe luidt: 1. Italië (Bruni, Gismondi en Baldini) 19.16.59; 2. Zwits./Duitse ploeg 19.17.29: 3. Bel gië 19.17.49: 4. West-Zuid-West 19.18.25; 5. ex aequo: Frankrijk en Centraal Zuid 19.18.35; 7. ex aequo: Spanje. Nelux (Kersten, Bolzan en Damen), Parijs Noord-Oost, Intern, pl. 19.18.45. Het algemeen ploegenklassement luidt thans: 1. België (Pauwels. Hoevenaers en Adriaenssens) 251.29.50; 2. Frankrijk 252.11.16; 3. Centraal Zuid 252.12.00; 4. West-Zuid-West 252.23.32; 5. Spanje 252.36.41; 6. Italië 253.10.17; 7. Parijs Noord-Oost 253.32.28; 8. Neluxploeg (Gaul, Ernzer en Bolzan) 253.52.38; 9. Zwitsers- Duitse ploeg 254.18.09; 10. Intern, pl. 254.40.23. Na de 16de etappe ziet het puntenklasse ment er als volgt uit: 1. Darrigade (Fr.) 450 pt.; 2. Anquetil (Fr.) 343 pt.; 3. Saint (W.Z.W.) 295 pt.; 4. Graf (Zwits./Dld.) 281 pt.; 5. ex aequo: Hoevenaers (Belg.) en Anglade (Centr. Z.) beiden 280 pt.; 7. Bahamontes (Sp.) 267 pt.; 8. Rivière (Frankr.) 252 pt.; 9. Van Aerde (Belg.) 246 pt,: 10. Bruni (It.) 236 pt.; 11. Van Geneugden (Belg.) 226 pt.; 12. Vermeulin (Pa rijs N.O.) 224 pt.; 13. Graczyk (Fr.) 183 pt.; 14. Gaul (Nelux) 179 pt.; 15. Mahé (W.Z.W.). Na de 16de etappe luidt het bergklasse ment: 1. Bahamontes (Sp.) 32 pt.; 2. Saint (W.Z.W.) 29 pt.; 3. Gaul (Nelux) 21 pt.; 4. Huot (Centr. Z.) 20 pt.; 5. Rivière (Fr.) 16 pt.; 7. Bergaud (Centr. Z.) 12 pt.; 8. Mahé (W.Z.W.) 11 pt.; 9. Desmet (Belg.) 10 pt.; 10. ex aequo: Privat (Fr.) en Dotto (Centr. Z.) beiden 9 pt.; 12. Janssens (Belg.) 8 pnt.; 13. Vermeulin (Par. N.O.) 7 pt.; 14. ex aequo: Queheille (W.Z.W.) en Anquetil (Fr.) beiden 6 pt.; 19. ex aequo; o.a. Ernzer (Nelux) 4 pt. De premie voor de strijdlustigste renner werd in deze etappe, waarin het element strijd bijna geheel ontbrak, niet toegekend. De prijs voor de grootste pechvogel was voor Le Dis sez van de Parijse Noord-Oostploeg, die op bevel van tour-arts Dumas de strijd moest staken. gevolgd door Rivière, die de gehele dag in de voorste gelederen te vinden was. De Franse favoriet reed immers naar zijn woonplaats en wilde daar per se winnen. Die opzet gelukte echter niet. Na het verlaten van het kalksteenge bergte viel de karavaan in de kokend hete laagvlakte van de Loire, waar op de haast eindeloze wegen elke voorbereiding tot vluchten in de kiem werd gesmoord. Tot dat Pauwels vlak voor St. Etienne zijn slag sloeg. In de afdaling van de Col de la Croix de l'Homme Mort werd het tempo bovendien opgevoerd en liep de karavaan weer iets in op het tijdschema. Maar op de brede Cours Fauriel in St. Etienne moest Madame Rivière toch nog bijna een uur langer geduld hebben dan verwacht was, voordat zij haar Roger in de armen kon sluiten. De amateur-wielrenner Maliepaard uit Willemstad heeft in de eindsprint, waar aan zeven man deelnamen, de Omloop van de Kempen, een wegwedstrijd voor ama teurs over 192 km, gewonnen in 4 uur 41 min. 20 sec. Van der Sleen en Enthoven eindigden op respectievelijk de tweede en derde plaats. Het is een zeer afwisselende strijd ge worden, waarop Zilverberg duidelijk zijn stempel heeft gedrukt. Na 75 km trok hij er bij Bergeik alleen tussenuit en hij ver wierf een voorsprong van twee minuten, bij Middelbeers zou hij echter door een jagend peloton van zeventien renners wor den opgeslokt. Zijn solovlucht over 50 km bleek later te veel van zijn krachten te hebben gevergd, want toen de beslissende slag viel, miste hij de aansluiting met de kopgroep van zeven, die om de ereplaats streed. Op 50 km voor het einde, te Lage Mierde, was de kopgroep gedund tot tien man en door lekke banden moesten ook Snijder en Corstjens in het verdere verloop van de strijd zich laten terugvallen. De uitslag was: 1. Maliepaard (Willem stad), 192 km in 4 uur 41 min. 20 sec., 2. Van der Sleen (Etten), z.t.; 3. Enthoven (Grote IJpolder) z.t.; 4. Knoops (Konings bosch) z.t.; 5. Verstraete (Eede) z.t.; 6. Hu- gens (Hoensbroek) z.t.; 7. Van Egmond (Den Haag) z.t.; 8. Zilverberg (Goirle) op 2 min.; 9. Nelis (Hulsberg) z.t.; 10. Solaro (Den Bosch) z.t.; 13. Snijder (Halfweg) op 4.15. Tijdens de algemene ledenvergadering van de HFC „Haarlem" is de heer J. P. van Balen Blanken gehuldigd met het oog op zijn veertigjarig jubileum bij deze ver eniging. De heer Van Balen Blanken werd namelijk reeds in 1919 tot bestuurslid (commissaris) benoemd, waarna hij in 1926 secretaris van „Haarlem" werd. In 1935 volgde zijn benoeming tot voorzitter. De algemene ledenvergadering benoem de de heer Van Balen Blanken op grond van zijn vele verdiensten voor de vereni ging tot erevoorzitter en namens de leden werd hem een televisietoestel aangebo den. De heer Van Balen Blanken, die de wens te kennen had gegeven om af te tre den, kreeg nog geen opvolger. Het voor zitterschap zal tijdelijk worden waarge nomen door de vice-voorzitter, de heer N. J. Twisterling. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer W. Roozen, werd de heer D. Nieman tot commissaris benoemd. Zaterdag ontving de heer Van Balen Blanken tijdens een diner uit han den van de vice-voorzitter van de KNVB, de heer Martens, de gouden bondsspeld. Vóór de scratchcompetitie van het Ne derlands Golfcomité is een wedstrijd tus sen de Amsterdamse Golf-Club en de Kennemer Golfclub gespeeld. Eerstge noemde club won met 5 en 4. De nationale zwemwedstrijden in Apel doorn werden voorafgegaan en gevolgd door de waterpolowedstrijden Nederland België junioren en NederlandBelgië se nioren. Nederland won beide ontmoetin gen, de eerste met 3-2, de tweede met 4-0. De doelpunten bij de jeugd werden gescoord door: Hans Aalbers (1-0), Noe- nix (1-1), Lagaert (1-2), rust, Aalbers (2-2) en Wormgoors (3-2). De Nederland se doelpuntenmakers waren met doelman De Mey tevens de uitblinkers van deze op laag peil staande strijd. Waterpolo Afgaande op de cijfers van de senioren 4-0, na een 1-0 voorsprong bij de rust zou men wellicht denken, dat het na tionale waterpolo na de nederlagen tegen Zuidslavië en West-Duitsland weer op weg is naar betere resultaten. De zege werd echter behaald met slecht spel op een tegenstander, die wel zeer geringe capaciteiten bezat. Het Belgische zeven tal is na de nederlaag tegen Frankrijk drastisch verjongd, maar met de vervan ging van routiniers als Jo van den Steen, is ook tevens het laatste restje, stoot- De Haagse schoolslagzwemmer Wieger Mensonides kan met een gerust hart de reis naar de Paryse zwemkampioenschappen aanvaarden. Aan zijn vorm zal het niet liggen als hij in de Franse hoofdstad geen successen behaald. Dat bewees de sym pathieke Zi an-zwemmer zaterdag en zondag wel in het prachtige Apeldoornse bosbad tijdens de tweedaagse selectie-wedstrijden voor de ontmoeting Nederland—Engeland over veertien dagen in Waalwijk. Mensonides maakte tyden, die als Nederlandse records geboekstaafd zullen worden. Zaterdag kwam hij tot 2.41.7 op de 200 meter schoolslag en zondag maakte hij op de 100 meter schoolslag 1.14.5, waarmee hij een halve seconde onder de limiettyd voor de 50 meterbaan bleef. Of het 1.14.5 zal blijven en niet 1.14.6 zal worden, is echter nog niet zeker. De drie tydwaarnemers noteerden namelijk 1.14.5, 1.14.6 en 1.14.7, hetgeen een record van 1.14.6 zou betekenen. De baanjury drukte echter een tijd van 1.14.4 af en voorlopig werd dan ook het gemid delde tussen de 1.14.6 en 1.14.4 aangehouden, hetgeen er op neer komt dat zonder tegenbericht het Nederlandse record op de 100 meter schoolslag op naam staat van Wieger Mensonides met een tijd van 1.14.5. Maar belangrijker dan de discussie over een tiende van een seconde, was het stijlvolle zwemmen van de Hagenaar, die zonder enige tegenstand, hoog op het water liggend, zijn twee banen trok en de indruk wekte nog sneller te kunnen. Tenminste even belangrijk waren de prestaties van Corrie Schimmel en Cockie Gastelaars. De eerste bleef zaterdag voor de tweede keer op de 400 meter vrye slag onder de 5 min. 2 sec. en Cockie egaliseerde de dag cr op haar Europese en Nederlandse record op de 100 meter vrije slag met een tijd van 1 min, 3,7 sec. Met haar volmaakte glijdende slag nam Cockie al dadelijk een voorsprong in tweede serie van de 100 meter, waar in vrijwel alle prominente Nederlandse vrije slag-zwemsters starten. Bij het keerpunt lag zij reeds meer dan een lengte voor en onbedreigd tikte zij aan vóór Sita Posthumus, die wel ruim een seconde ten achter bleef, maar met 1 min. 4,8 sec. toch de tweede Nederlandse zwemster werd, die beneden de grens van de 1.05.0 kwam. Corrie Schimmel eindig- Z wemmen de met bijna twee volle seconden achter Sita als derde. Gleet je Kraan, uitko mend voor de KNZB, was voor het eerst sinds lange tijd weer van de partij. Het verwaarlozen van de training wreekte zich ook bij haar. Ze werd negende in 1 min. 9,7 sec. Op de eerste dag domineerde het prach tige zwemmen van Corrie Schimmel en Wieger Mensonides. Beiden startten met het vaste voornemen hun eigen records scherper te stellen. Voor Corrie was dat het Europese record op de 400 meter vrije slag en voor Mensonides het Neder lands record op de 200 meter schoolslag. Corrie slaagde niet, maar zij bleef toch met haar 5.00.7 voor de tweede achter eenvolgende keer beneden de 5 min. 02,- sec., die vóór veertien dagen nog als li miet voor het Europese record gold. Men sonides nam met zijn gepolijste glijdende slag op de verste baan een lengte voor sprong op zijn vier concurrenten, die nog dicht bijeen lagen. Na het keerpunt trok hij in hoog tempo weg, liet Ab Kroonen- burg, die een hevig duel uitvocht met Lou- rens Kostelijk, ver achter zich en finishte in de prachtige tijd van 2 min. 41,7 sec. Weer was het Nederlandse record verbe terd. Het was de derde keer dat de Hage naar dit jaar op een wedstrijd in het bui tenwater uitkwam en eveneens de derde keer dat hij een geslaagde recordpoging deed. Na de 2.42.2 van Assen en de 2.42.1 van Saarbrücken zwom hij nu dus de 2.41.7 van Apeldoorn, waarmee hij het Euro pese niveau al aardig begint te benaderen. Corrie Schimmel startte op de vrije slag met een felheid alsof zij honderd in- plaats van vierhonderd meter moest zwemmen. Op de buitenbaan, de baan die het lot zaterdag vrijwel steeds aan de sterksten toedacht, trok zij met zo'n ge weld haar eerste twee banen, dat de tus sentijd van 1.07.6 niet als een verrassing kwam. Toch had zij slechts een lengte voorsprong op de schuin achter haar zwemmende Willy Lambour, die op de volgende banen echter afzakte en in 5.12,8 vijfde werd. Corrie Schimmel ech ter ging onverdroten voort, maar na 250 meter, toen zij ettelijke lengten voor sprong had, ging de vermoeidheid een woordje mee spreken en wreekte het te hoge aanvangstempo zich. Na de hoop volle 2.23,2 op de 200 meter, kwam de minder goede tijd van 3.41,5 op de 300 meter. Intussen had Judith de Nijs zich na een fel gevecht met de Europese kampioene Jans Koster op de tweede plaats genes teld. En op de laatste baan ging de jong ste De Nijs, die haar krachten beter had verdeeld dan Corrie Schimmel, de Gooi- zwemster nog bedreigen. Jans Koster kon in dit duel niet meer meekomen en eindigde als derde in de voor haar mati ge tijd van 5.08.5. Het derde nummer dat de belangstel ling trok, was de 100 meter rugslag, waar op Ria van Velsen weer eens tot een goe de tijd kwam: 1.12,9. Was haar keerpunt ditmaal beter geweest, dan zou er wellicht een verbetering van het wereldrecord in hebben gezeten. Rini Dobber plaatste zich tweede voor Lenie de Nijs, die na haar zware inzinking nu tekenen van vormverbetering toonde. Ada den Haan leed een verrassende nederlaag tegen Betty Heuvels op de 100 meter schoolslag. Zij maakte wel haar achterstand van een" lengte in de sprint bijna goed, maar moest toch met een tiende seconde verschil de eer aan haar clubgenote laten. Op de 100 meter vrije slag ten slotte bleven Theo Hoogveld, Charles Ritton, Bert Sitters en Leo Ver- burgt onder de minuut. Toch konden Sit ters en Verburgt Ritton zwom in de andere serie Hoogveld niet die tegen stand bieden, die hij nodig heeft om tot een toptijd te komen. Ook in de nummers, waarop geen top tijden werden gemaakt, was de strijd fel. Zo vochten Bert Sitters en Charles Rit ton een hevig duel uit op de vrije slag en de vlinderslag. Drie keer eindigde die strijd in een dead-heat: op de 100 meter vrije slag, die in twee series werd gezwommen, op de 200 meter vrije slag, die beiden zwom men in 2.17.8 en op de 100 meter vlinder slag, waarop beiden tot 1.08.3 kwamen. Op dit laatste nummer klasseerde de jury van aankomst Ritton als eerste, maar voordien had Sitters reeds op de 200 me ter schoolslag een overwinning behaald, waarbij hij Ritton 0,6 sec. achter zich liet. Het slachtoffer van de onderlinge na ijver werd Leo Verburgt, die ons land in Saarbrücken onder meer als tweede man op de 100 meter vrije slag vertegenwoor digde, maar nu vierde werd achter Hoog veld. Ritton en Sitters. Eenzelfde duel vochten Betty Heukels en Ada den Haan uit op de schoolslag. Betty won de 100 meter en Ada de 200 meter, nadat zij na het tweede keerpunt nog ruim een lengte achterstand had. Automobilisme Op het circuit van Zandvoort zijn zon dag voor de zesde maal door de Belgische M.G.-carclub autowedstrijden gehouden om de Prix Benelux. De deelnemers be stonden voornamelijk uit Belgen, enkele Nederlanders, twee Amerikanen en een Zweed. Er werden diverse wedstrijden van 10 ronden (41.93 km) verreden, die echter weinig spanning brachten door het kleine aantal deelnemers per serie. Pas in de laatste wedstrijd was er goede strijd te zien in de grand tourisme klasse boven 2000 cc. De Amerikaan Jim Haynes nam wel energiek met zijn Cooper Climax de leiding, doch op de rechte einden verloor hij zijn voorsprong. Zijn landgenoot Lex du Pont passeerde hem met een Lotus Climax en eindigde met een voorsprong van bijna 33 seconden. In een van de eerste series brak de Belg Blankenvoort met een MG-special een achterwiel. Het ongeval liep goed af. De snelste tijd van de dag was voor Lhotte (België) met Porsche Carrera in 2.05.2 minuten, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 120.565 km. De gecombineerde races, die de KNAC en.de KNMV reeds enkele jaren op het cir cuit van Zandvoort hebben gehouden en nu voor zondag 2 augustus op de agenda stonden, zijn met het oog op de tanende belangstelling van de zijde van het publiek afgelast. kracht uit de ploeg verdwenen. Indivi dueel waren de Nederlanders veruit de besten, maar zodra het op samenspel aan kwam, als het erom ging een verrassen de aanval op te zetten, ging het slecht in de Nederlandse ploeg. Het Nederlandse zevental begon de ge woonte getrouw uitstekend. Met open aan vallen trok men de Belgische verdediging uiteen en toen midvoor Dumont na een gebruikte Nederland de numerieke meer- minuut reeds het water moest verlaten, derheid met goed positiespel van de voor hoede om een voorsprong te nemen. Na snel vrijzwemmen scoorde Van der Too- ren, nadat hij eerst een keer vlak over had geschoten het eerste doelpunt (1-0). Het bleef nog even goed gaan, maar toen Dumont er ten tweeden male werd uit gestuurd, zakte het spelpeil van de Ne derlandse ploeg. Midvoor Van der Tooren en rechtsvoor Van Dorp zochten de sta tisch in het midden liggende Muller op en door die concentratie van spelers kon er van verrassende open aanvallen geen sprake meer zijn. De Belgische verdedi ging met veteraan Smits aan het hoofd, kon nu plotseling zij het met behulp van een groot aantal overtredingen, de Nederland se aanval de baas. Toen Muller ten slot te ook naar de kant werd verwezen, was het duidelijk dat er voor de rust geen doel punten meer zouden vallen. Na de hervatting begon Nederland weer even met open spel, dat na een schot te gen de lat van Van der Zwan en enkele staaltjes van techniek van Ran resulteer de in een treffer van Van Dorp (2-0). Maar opnieuw kluitte de voorhoede bij een en weer was het met het verrassen de element in de Nederlandse ploeg ge daan. Aanval op aanval liep dood op het soms primitief verdedigende Belgische achtertrio: Smits, De Vis en De Wilde. Het werd weer anders, toen Muller inzag dat zwemmen de enige kans op succes kon bieden. Hij trök van de twee-meterlijn weg zocht de ruimte op en was door die tac tiek plotseling van veel meer nut voor zijn ploeg. Hij was het ook, die met een ver schot, de bal voor de derde keer achter doelman De Hessele werkte. (3-0). De Belgen beperkten zich verder tot ver dedigen, waarbij zij echter dergelijke over tredingen maakten, dat de streng leiden de scheidsrechter Seitel aanleiding zag voor een strafworp. Van Dorp velde met een keihard schot het vonnis (4-0). Daar bij zou het blijven, hoewel de Belgen nog een prachtige kans kregen om de eer te redden. In de laatste minuut bestrafte de Duitse arbiter een fout binnen de Neder landse vier-meterlijn met een strafworp, die echter door rechtsachter Smits recht tegen de uitstekende doelman Kniest werd opgeschoten. Mensonides (ZIAN). De 18-jarige Mike Troy heeft zaterdag te Los Altos Hills (Californië), tijdens de Amerikaanse zwemkampioenschappen, zijn wereldrecord op de 200 meter vlinderslag aanzienlijk scherper gesteld. Hy won de finale van dit nummer in 2 min. 16,4 se conde en bleef daardoor maar liefst 2,2 seconde onder de tyd, waarmee hy op 21 juni te Louisville het wereldrecord op de 200 meter schoolslag vestigde, waarvoor de FINA.cen limiettyd van 2 min. 19 sec. had vastgesteld De tussentijden waren: 100 meter: 1 min. 3,5 sec., 150 meter 1 min. 40 sec. De twee de plaats was voor Bill Barton in 2 min. 20,9 sec. De 18-jarige Troy maakte een half uur later deel uit van de ploeg van de univer siteit van Indianapolis, die het Amerikaan se record op de 4 x 200 meter vrije slag verbeterde. Troy was de snelste zwemmer van zijn ploeg. Hij had voor de 200 meter vrije slag 2 min. 6,4 sec. nodig. De Japanse zwemster Sa toko Tanaka heeft in Tokio, tijdens de Japanse zwem kampioenschappen, het wereldrecord op de 200 meter rugslag verbeterd en gebracht op 2 min. 37,1 sec. Het oude record stond op naam van de jeugdige Amerikaanse Chris van Saltza, die op 1 augustus 1958 in Topeka (Kansas) een tijd van 2 min. 37,4 seconde maakte. De Franse zwemmer Robert Christophe heeft in Parijs zijn eigen Europese record op de 100 meter rugslag heren, dat hij op 14 juni van het vorige jaar in Blackpool vestigde met J min. 2.9 sec., verbeterd en gebracht op 1 min. 2.2 sec. Het wereld record staat met 1.01.5 op naam van de Australiër Monckton. Op de eerste dag van de wedstrijden om de Grand Prix de Na tation in het zwemstadion Georges Val- lerey sneuvelde nog een tweede Europees record, namelijk dat op de 100 meter vlin derslag heren, waarvan de Hongaar Tum- pek reeds sinds 1953 houder is. Toen de records werden „bevroren" was zijn scherp ste tijd 1 min. 1.8 sec. en deze tijd is nu terug op de recordlijst. De Italiaan Frede rico Dennerlein liet zondag in Parijs 1.01.8 voor zich afdrukken. Tumpek werd daar mee onttroond. Het Europese record van Tumpek stond sinds 9 juni 1958, gevestigd te Boedapest, op 1 min. 2.2 sec. De limiet- tijd bedroeg indertijd 1.05.8.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13