Drie vakcentrales eensgezind in critiek op de regeringsnota Geneefse ministersconferentie wordt met enig optimisme hervat De Snackhal OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ombuiging aangekondigde beleid noodzakelijk HET WEER Het kabinet beraadt zich G. M. OORD N.V. Vingerwijzingen van Prins „Vertekening van de werkelijkheid" RESTANT EN monster paren Honderd verdronkenen in overstroomd Kasjmir éee MORRIS êeforeijguêuij! GEZAMENLIJK ADRES AAN TWEEDE KAMER Aanhoudend koel Aan het strand 3 AC. VAN MARIS In de krant van heden: MARIA CALLAS Zaterdagavond geopend De Gaulle in Parijs terug Het woord is aan Sovjet s helpen Ethiopië 74e JAARGANG No 2 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 13 JULI 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 154 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SRINAGAR, (Reuter) Men vreest dat in Kasjmir meer dan honderd mensen ver dronken zijn. De overstromingen zijn de ergste sinds mensenheugenis. Aan de te velde staande gewassen is veel schade toe gebracht. Advertentie BARTEIJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM ÏEl 223596 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Het verschil van opvatting tussen de vakcentrales over de vorm van het te voeren loonbeleid verhindert niet, dat bij alle centrale organisaties van werk nemers een groot ongenoegen bestaat over de door de regering aangekondigde maatregelen en over de procedure welke de regering zich daarbij voorstelt. Zij menen dan ook tegen dit beleid ten krachtigste stelling te moeten nemen en zij waarschuwen voor de uit het voorgestelde beleid voortvloeiende sociale en economische gevolgen. Aldus de inleiding van een adres, dat een overlegorgaan, gevormd door het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond, aan de leden van de Tweede Kamer hebben gezonden. De drie vakcentrales hebben dit aches opgesteld na een ernstig onderling beraad over de jongste regeringsnota waarin enige hoofdpunten van het sociaal en economisch beleid in de naaste toekomst zijn uiteengezet. De drie samenwerkende vakcentrales komen in hun adres tot de conclusie, dat in onvoldoende mate is rekening gehouden met gerechtvaardigde verlangens van de Nederlandse werknemers en dat de regering bovendien ten enenmale de positie van de geëigende organen voor het sociaal-economisch overleg miskent. Het is mede daarom, dat de Nederlandse vakbeweging een ombuiging van het aangekondigde beleid in hoge mate noodzakelijk acht. Scherpe critiek hebben de vakcentra les op de huns inziens onvoldoende moti vering van het regeringsstandpunt inzake de mogelijkheden tot doelbewuste verrui ming van de bestedingen. In tegenstel ling tot de regering menen zij, dat deze mogelijkheden zich sinds de totstandko ming van het S.E.R.-advies duidelijk in gunstiger zin hebben ontwikkeld dan bij de becijferingen van het Centraal Plan bureau was geraamd. Deze gunstige ont wikkeling heeft met name betrekking op het verloop van de uitvoer en van de produktie. In het S E.R.-rapport wordt de uitvoer voor 1959 zes percent hoger ge raamd dan voor 1958. De realisatiecijfers over de maanden januari tot en met mei 1959 geven, volgens de centrales, echter reeds een stijging van circa twaalf per cent aan. Dat de regeringsnota deze ont wikkeling niet vermeldt, betekent huns inziens dan ook een belangrijke verteke ning van de werkelijkheid. Loonsverhoging moet voorrang hebben Afgezien van de opvatting van de re gering over de grootte van de ruimte, is bovendien de wijze van besteding welke de regering zich voorstelt, bij de samen werkende vakcentrales op ernstige be zwaren gestuit. Door in afwijking van het advies van de S.E.R. de huurverhoging op 1 januari te plaatsen, heeft de regering in feite voorrang gegeven aan een huurverhoging en een niet onbelangrijke melkprijsverho ging, zo zeggen de vakcentrales, die ver wacht hadden dat na een tweejarige pe riode van stabilisatie van de lonen aller eerst de werknemers een aandeel in de verbeterde welvaartspositie van ons land zouden hebben gekregen. De vakbeweging meent dat het nu echter duidelijk is, dat de aangegeven datum voor de huurverho ging de mogelijkheden tot verantwoorde loonverbeteringen goeddeels zullen ver hinderen. De regering heeft de datum van de huurverhoging, volgens de drie bonden, kennelijk vervroegd, op grond van het argument, dat anders in een te langdurige periode van een zekere vrijheid tot loons verbetering de middelen hiervoor zonder meer teloor zouden gaan. Uit deze ter minologie blijkt wel ten duidelijkste de voorkeur van de regering voor huurver hoging en afschaffing van de melksubsi- dies. Huurverhoging later De werknemersorganisaties staan op het standpunt, dat de vertraging in de uit voering van het sociaal-economisch be leid door welke oorzaak dan ook in tegendeel pleit voor een verschuiving dè huurverhoging naar een latere datum dan die die door de S.E.R. is ge noemd. Zij menen bovendien dat 1 janua ri een bijzonder ongunstig moment is om tot een huurverhoging over te gaan, om dat juist in die periode de seizoenwerk- Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en slechts en kele verspreid voorkomende buien. Matige, af en toe krachtige Westelijke wind. Aanhoudend koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor dinsdag wordt overwegend zonnig, doch fris strandweer ver wacht met vrij sterke wind tussen west en noordwest, en temperaturen van 18 tot 20 gr. C. Helder zicht zeewater eveneens helder met sterke golfslag. Voorzichtigheid bij baden en zwemmen zeer geboden. Tempe ratuur zeewater 18 gr. C. Laag water 's avonds om half zes, hoog water om 10 uur. Strand voor fietsen be rijdbaar van 's middags half twee tot 's avonds acht uur. loosheid het grootst is. Een aanzienlijke verschuiving van deze datum naar een la ter tijdstip achten zij eveneens van belang voor een verantwoorde verbetering van de lonen. Tegen de samentrekking van een aan tal maatregelen op één datum of in een verhoging premie kinderbijslag, verwer king huurbijslag 1957) pleit, volgens de vakcentrales, bovendien het feit, dat hier van gewoonlijk een niet onbelangrijke schokwerking op het economisch leven uitgaat. De in het S.E.R.-advies geadvi seerde geleidelijke aanpassing in ver band met het gevaar van overspanning, wordt hiermee, naar zij menen, helemaal over het hoofd gezien. S.E.R.-advies genegeerd Hoewel de regering uiteraard de be voegdheid heeft om af te wijken van het S.E.R.-advies, vinden N.V.V., K.A.B. en C.N.V. het in hoge mate onbevredigend wanneer dit zonder nadere motivering geschiedt, omdat de zin van een advies aanvrage aan de S.E.R. daarmee volko men dubieus wordt. Zij menen dat dit met name geldt voor de aangekondigde huurverhoging. Zonder meer worden door de S.E.R. aangegeven grenzen van f 50,- a f30,- huur per maand voor woningen van vóór 1918, die niet voor huurverho- Advertentie WOENSDAG 15 JULI BARREVOETESTRAAT 19 TEL. 15051 ging in aanmerking komen omdat voor deze woningen reeds een redelijk huur- peil is bereikt, vervangen door ongeveer f 9,- per week in de eerste gemeenteklasse en ongeveer f 6,- per week in de vijfde. Eenzelfde bezwaar geldt tegen het feit, dat de huurverhoging niet naar gemeente klassen is gedifferentieerd, vooral omdat dit met het oog op de noodzakelijke com pensatie wenselijk zou zijn. Ook ten aanzien van de subsidieverla ging voor nieuwbouw wordt geen rekening gehouden met het S.E.R.-standpunt, dat als maxima voor de gemiddelde huren van nieuw te bouwen woningen moet wor den aangehouden f 18,- en f 13,- per week voor respectievelijk de eerste en de vijf de gemeenteklasse. Het is, volgens de centrales, duidelijk, dat hierdoor het gro te gevaar dreigt, dat de huren van nieuw gebouwde woningen nog hoger zullen ko men te liggen dan thans reeds het geval is. Hierdoor zou de sociale woningbouw in ernstige mate bemoeilijk worden. Geen uitzicht op verlaging bouwkosten De vakcentrales maken eveneens be zwaar tegen het niet overnemen van de suggestie van de Sociaal Economische Raad met betrekking tot de premiebouw. De regering blijkt ter oplossing van het woningbouwvraagstuk bovendien uitslui tend haar heil te zien in huurverhoging en kondigt nu reeds een verdere huurver hoging aan. Voor de noodzakelijke ver laging van de bouwkosten wordt geen en kel uitzicht geboden, niettegenstaande het feit dat de S.E.R. nadrukkelijk heeft gesteld, dat op de meest korte termijn maatregelen dienen te worden getroffen die tot een verlaging van de kosten van de woningbouw kunnen bijdragen. Melk behoeft niet 4 cent duurder te worden Ten aanzien van de afschaffing van de melksubsidies bestond een verschil van mening tussen de vakcentrales. Het N.V.y. had zich daarbij op het standpunt gesteld, dat om verschillende redenen een verhoging van de melkprijs en een over eenkomstige verlaging van de subsidie, geen doorgang zou moeten vinden. K.A.B. en C.N.V. hebben in het kader van een aanvaardbaar complex van maatregelen een geleidelijke melkprijsverhoging tot 2 cent per liter en zo nodig tot 3 cent, geaccepteerd. De regering wenst een verhoging in eens met 4 cent per liter, eveneens per 1 januari 1960. Inmiddels heeft zich een verdere verbetering van de boterop- brengst voorgedaan met als gevolg, dat eenzelfde berekening als de S.E.R. in april heeft uitgevoei-d, thans zou leiden tot een consumentensubsidie van ten hoogste 2 cent per liter. Mede in verband met. de belangrijk hogere zuivelwaarde in verge lijking met verleden jaar zijn de vakcen trales van oordeel, dat thans dient te wor den afgezien van een afschaffing van de resterende consumentensubsidies, mede om daarvoor een verdere daling van het verbruik van dit belangrijke volksvoedsel te voorkomen. Met betrekking tot de huren en de Het kabinet-De Quay kwam hedenmor gen in een extra ministerraad bijeen in verband met het komende Kamerdebat over de lonen, de huren en de melkprijs. Aangenomen wordt dat de regering haar beleid heeft willen bepalen tegenover de storm van critiek, waaraan zij ongetwij feld morgen, woensdag en donderdag in de Tweede Kamer zal blootstaan. Het gemeenschappelijke standpunt dat de drie grote vakcentrales formuleerden, heeft de positie der regering niet gemak kelijker gemaakt. Het katholieke dagblad „De Volkskrant" dat goede relaties heeft met prof. Romme schrijft naar aanleiding van dit adres, dat „het jonge kabinet-De Quay concessies zal moeten doen, wil het levend te voorschijn komen uit het debat". Het blad verwacht dat de katholieke en protestantse partijen zullen proberen te bereiken, dat de huurver hoging van 20 percent, die volgens het kabinet op 1 januari een feit zou moeten zijn, enige maanden wordt uitgesteld tot 1 april of 1 juli 1960. Alle Kamerfracties vergaderen morgen ochtend om hun beleid te bepalen voor het debat, dat morgenmiddag om één uur begint en vermoedelijk drie middagen en drie avonden in beslag zal nemen. pag. Adres der vakbonden aan Tweede Kamer 1 Weerrraporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Van Dag tot Dag 3 Toch is het zo 3 Agenda 4 4 Radio en Televisie 4 Kunst 4, 7 Examens 5 Uit stad en omgeving 5, 6 Beurs 6 9, 11, 13 DIT NUMMER BESTAAI UIT VEERTIEN PAGINA'S melkprijs beseffen de werknemersorgani saties overigens, dat zij via de S.E.R. slechts een adviserende taak hebben. Het huidige S.E.R.-advies is door een vorig kabinet overigens uitdrukkelijk gevraagd. De centrales menen echter, dat de zaak ten aanzien van de loonvorming geheel anders ligt. De eenzijdige vaststelling van de compensatie voor de huurverho ging door de regering, zowel wat de hoog te als de vorm betreft, achten zij dan ook geheel in strijd met het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945, dat uit drukkelijk de positie van het georgani seerd bedrijfsleven in deze regelt, alsme de ook met de gegroeide praktijk van de loonvorming in Nederland. Juist van de regering, die stelt, dat zij de primaire ver antwoordelijkheid voor de loonvorming in Nederland in handen wil leggen van het bedrijfsleven, had men, volgens hen, een andere houding mogen verwachten. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENÈVE, 13 juli De Geneefse mi nistersconferentie, drie weken geleden pessimistisch verdaagd, is vanmiddag in een veel minder zwartgallige atmosfeer hervat. Niet alleen de tropische hitte deed het ijs in de koude oorlog smelten. De informatie, die beetje bij beetje met de ministeriële vliegtuigen, vooral met die uit Londen en' Washington, naar Genève kwam, doet vermoeden dat een voorlopig akkoord over Berlijn, gevolgd door een topconferentie in september zeer wel tol de mogelijkheden behoort. Een inleidend akkoord over Berlijn zou zich toch kunnen baseren op Gromyko's laatste voorstel in Genève, dat de Wes telijke troepen nog anderhalf jaar in Berlijn wil laten, terwijl een al-Duitse commissie zich bezig houdt met de vraagstukken van een Duitse hereniging en een vredesverdrag. Mocht die com missie niet tot overeenstemming komen dan zouden volgens het voorstel de deel nemers aan de huidige conferentie na anderhalf jaar opnieuw bijeenkomen om over Berlijn te praten, zij het dan „reke ning houdende met de dan bestaande situatie". Dit voorstel werd drie weken terug door het Westen als een onaan vaardbaar ultimatum beschouwd. Van daag zien de Britten en naar het schijnt ook de Amerikanen er toch een uitgangs punt in voor een inleidend akkoord over Berlijn en een topconferentie, wanneer althans Gromyko uitdrukkelijk in Genè ve verklaart, dat de Sovjet-Unie na acht tien maanden geen eenzijdige actie of een nieuw ultimatum in de zin heeft. Dit was de voorlopige uitkomst van het weekend, waarin zeven ministers van Buitenlandse Zaken in Genève aankwa men om zich voor te bereiden op de her vatting van een conferentie, die na zes weken praten voor drie weken nadenken was verdaagd. Het oostelijk blok meldde zich al zaterdag present, Gromyko arri veerde met zijn Ljusjin Turboprop en leg de een korte verklaring af, waarin hij zei te hopen, dat het Westen belangstelling zou tonen voor de voorstellen, die hij op 9 en 19 juni had gedaan. Terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd wiste, zei Gromyko dat deze voorstellen een war mere atmosfeer zouden kunnen scheppen in de koude internationale betrekkingen van thans. Zaterdag arriveerden ook de Oost- en Westduitse ministers. Von Bren- tano kwam in een Duits militair transport toestel, dat met de vanouds bekende ijzeren kruisen was versierd. Maar krijgs haftig zag de minister uit Bonn er niet uit. Hij had namelijk zo'n last van oor suizingen, dat de journalisten hem moes ten beduiden een paar keer met dichtge knepen neus te slikken. Toen kon de mi nister althans weer horen, maar de lust tot spreken was hem tijdens de vlucht door de onweerswolken volkomen vergaan. Een verklaring kon er niet meer af. Zondagochtend arriveerde minister Her ter in een gigantisch Boeing-straalvlieg- tuig. waarbij zelfs Gromyko's niet geringe Ljusjin maar een speelgoedmachine leek. Herter zei, dat hij weliswaar geen grote hoop koesterde op dit overleg, maar dat Advertentie Columbia presenteert: alle hoogtepunten uit het repertoire van Deze prachtige platen voor ƒ8.50 ƒ15.50 18.50 ƒ25.50 Grote Houtstraat 108 Telefoon 13046 - Haarlem een overeenkomst toch zeker niet uitge sloten was. De bescherming van de vrij heid van tweemiljoen Westberlijners zag hij als de belangrijkste taak van het Westen. Na Herter kwam de Italiaanse minister Pella, die op Frans verzoek nog maals formeel in het vooroverleg werd betrokken op een diner van de westelijke ministers gisteravond. En in de middag arriveerden Couve de Murville en Selwyn Lloyd. Lloyd zei: „Ik geloof en blijf ge loven, dat een overeenkomst op bepaal de punten mogelijk is". Hij legde daar mee het optimistische Britse standpunt nog eens vast. Eerst opheldering Wat zal thans vermoedelijk de weste lijke tactiek zijn? Het laat zich aanzien, dat Britten en Amerikanen Gromyko bij de eerste gelegenheid opheldering zullen vragen over de zinsnede uit zijn voorstel, dat bij de hernieuwde onderhandelingen over Berlijn dus wanneer de al-Duitse commissie geen overeenstemming zou be reiken binnen anderhalf jaar men re kening zal moeten houden met de dan bestaande toestand. (Vervolg op pagina 3) Advertentie KRUISWEG 17 A - TELEFOON 13641 SPECIALITEIT: Koffie, belegde broodjes en loempia's. PARIJS (Reuter-AFP) President de Gaulle is zaterdag in Parijs terugge keerd. Hij heeft onder andere op Mada gascar de zitting van de uitvoerende raad van de Franse Gemeenschap geleid. d'Alembert: Het opblazen van kleine dingen maakt ze nog kleiner. MOSKOU, (AFP) In een zondagavond te Moskou uitgegeven bekendmaking wordt medegedeeld dat de Sovjet-Unie Ethiopië een lang lopende lening van bijna 380 mil joen gulden (vierhonderd miljoen roebel), met een lage rentevoet, heeft toegestaan. Toen koning Boudewijn zaterdag had plaatsgenomen in het vliegtuig dat hem naar België terug bracht, lichtte Prins Bernhard hem in over de gang van zaken met de motoren. „Twee draaien er al", beduidde de Prins. Koningin Juliana beduidde het mee. „Drie", seinde de Prins. „De vierde wil niet", was het volgende code-teken, waarbij de naar omtaag betekende dat de vierde motor afsloeg. Koningin Juliana begreep het nog niet helemaal. De vier vingers in de lucht waren het laatste en ondubbelzinnige teken, dat nu alles in orde was en de machine kon starten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1