PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER zo Wereldnieuws Het blijft wisselvallig weer Het sociaal-psychologisch klimaat bij de E.G.K.S. Tech is het J Geen Noorse Tolunie, wel samenwerking MAANDAG 13 JULI 1959 2 Scriptie van Nederlandse over: Niet zo hoge salarissen en weinig kans op promotie O.E.E.S. bestudeert metaalvermoeidheid Jaarvergadering H. Smits Funke's Roggebrood FUNKE RODE BEER Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 6 tot en met 10 juli Dinsdag middernacht: staalstaking in V.S. Uitgifte Banque de Paris et des Pays-Bas Bonus Vredestein Rubber ook na omwisseling DE AMBTENAAR BIJ DE EUROPESE gemeenschappen voelt zich meestal korte tijd na zijn aanstelling in zijn nieuwe omgeving niet bijzonder thuis. „Integratie daarin is onmogelijk, terwijl de internationale gemeenschap waarin hij werkzaam is hem bijna nooit gelegenheid geeft zijn persoonlijkheid vanuit zijn eigen culturele wortels te ontplooien", aldus concludeert mejuffrouw E. M. Helsloot in een scriptie over „De aanpassingsproblematiek van de ambtenaren aangesteld bij de organen van Europese Samenwerking", met als ondertitel „Een nieuw arbeidsveld voor het maatschappelijk werk", welke zij maakte voor de Katholieke School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, waar zij de Urgentie-opleiding volgt. Mejuffrouw Helsloot, die zich binnenkort door huwelijk met een stadgenoot te Haarlem zal vestigen, heeft met deze scriptie baanbrekend werk verricht Er waren al wel sinds lange tijd geruchten in omloop, dat er over de functies bij de K.S.G. en de andere Europese organisaties, ondanks de hoge salarissen, niet te juichen viel, maar zekerheid over de moeilijk heden, waarmee men bij de indiensttreding te kampen zou kunnen krijgen, had men tot dusver niet, mede door het gebrek aan informatie op dit terrein. Daarin is nu verandering gekomen, dank zij de studie van mej. Helsloot. Zij heeft zich beperkt tot de situatie bij de K.S.G. te Luxemburg, waar zij vier jaren als secretaresse werkte. HET SOCIAAL KLIMAAT ir. ieder be drijf wordt in belangrijke mate bepaald door de waardering die de plaatselijke be volking voor het bedrijf en haar personeel heeft. De Luxemburgers zijn echter wei nig ingenomen met al die vreemde ele menten in de betrekkelijk kleine plaatse lijke gemeenschap. Zij beschouwen de ambtenaren van de K.S.G. als een be voorrechte groep vreemdelingen, wier komst tot gevolg heeft dat de prijzen en de huren omhoog gaan en de woningen schaars worden. „Zij hebben de vreemde gewoonte later dan 10 uur naar bed te gaan en bezorgen de autochtone bevol king in het algemeen meer last dan ple zier." Een duidelijk verschil vertoont zich hier met de immigrant, die zich zo snel mogelijk tracht aan te passen aan zijn nieuwe omgeving en wiens werk van be tekenis is voor zijn nieuwe vaderland, waarvan hij de nationaliteit verkrijgt. Ook de diplomaat heeft het beter, want zijn werk is er op gericht de betrekkingen tus sen zijn vaderland en het land waarbij hij geaccrediteerd is te verbeteren. Hij bezit tevens een oude en gerespecteerde status, die de ambtenaren van de gemeenschap pen nog niet bezitten. TEN GEVOLGE HIERVAN proberen de ambtenaren of wel de betrekkingen met hun oude omgeving zo goed mogelijk in stand te houden, waarvan men echter door zijn lange afwezigheid vervreemdt, of men tracht zich in de kring van de col lega's een nieuwe gemeenschap op te bouwen. Vooral de ambtenaren die van ver komen, bijvoorbeeld uit Italië, zijn op de tweede methode aangewezen. Deze is echter niet eenvoudig, door de verschil len tussen de ambtenaren in taal, natio naliteit, godsdienst, milieu en opvoeding. Ook de verschillen in ambtelijke rang vor men een grote hindernis. De gevaren die hieruit kunnen ontstaan en die zich al in vrij grote mate manifesteren zijn van tweeëerlei aard: Ten eerste zullen de ambtenaren toevlucht zoeken bij de nationale groe peringen, waardoor het zo nuttige con tact met de andere nationaliteiten ver dwijnt, hetgeen met name bij de Ita lianen al het geval is. Ten tweede is er op den duur geen andere interesse dan het werk, waarover men ook bui ten kantooruren uitsluitend spreekt. De noodzakelijke ontspanning om af stand te kunnen nemen van het werk ontbreekt dan, met alle schadelijke ge volgen van dien. Onzekerheid DE AMBTENAREN bij de nationale overheden hebben over het algemeen een zeker bestaan. Zij houden hun functie, ook al wisselen de regeringen, maar bij de internationale organisaties, die krachtens verdrag tussen de landen tot stand zijn ge komen bestaat deze zekerheid in veel mindere mate. De kolencrisis bijvoorbeeld bedreigt in zekere mate het bestaan van de K.S.G. en de ambtenaren zijn zich daarvan wel bewust. Het hogere salaris dat de internationale ambtenaar verdient maakt deze onzekerheid niet goed. Trou wens men moet zich op de in cijfers zeer hoog lijkende salariëring niet blind staren want de levensstandaard in Luxemburg is tenminste anderhalf maal hoger dan in Nederland. In tegenstelling tot Italië, Frankrijk, Duitsland en België bestaat in Nederland voor de K.S.G.-ambtenaren de mogelijk heid niet op ieder gewenst moment terug te keren in de oude functie bij de nationale administratie. Dit omdat men hier niet wil dat de ministeries leeglopen, en ook omdat men er van uit gaat dat de ambte naar geheel onafhankelijk ten opzichte van zijn nationale regering dient te staan. Volgens mej. Helsloot heeft de onzeker heid van de functie een belangrijke in vloed op het leef- en werkklimaat van de Europese ambtenaar, die remmend kan werken op de integratie in zijn nieuwe om geving. Slechte kansen op promotie VEEL KANS OP snelle bestijging van de maatschappelijke ladder heeft men bij de K.S.G. niet, want de functies worden in een vaste verhouding over de deelnemen de landen verdeeld. Ondanks de deskun digheid van de ambtenaren, die over het algemeen groot is, heeft men door deze regeling geen kans in de hogere functies te komen; deze blijven voorbehouden aan de nationaliteiten waaraan zij zijn ver strekt. Daarbij komt dat het werk dat men moet verrichten velen absoluut niet be vredigt. De sollicitant accepteert vaak een betrekking die ver onder zijn capaci teiten ligt, maar waar toch een relatief hoog salaris voor betaald wordt, in de hoop later wel carrière te zullen maken. Maar de kansen daarop zijn uiterst ge ring. Het komt ook voor, door de voorkeur die er bij de leiding van de instelling be staat tot het aantrekken van jong perso neel, dat ambtenaren functies bekleden die zij niet aankunnen. Daartegenover staat dan het voorbeeld van een vrouwelijke ju riste, die op de expeditie-afdeling docu menten zit in te pakken Persoonlijke moeilijkheden NA AFLOOP VAN EEN PROEFTIJD van drie maanden verkrijgt de ambtenaar bij de K.S.G. in de regel zijn vaste aan stelling. In die eerste tijd leeft hij meestal gescheiden van zijn gezin. Zeer bezwaar lijk wordt deze scheiding als zij langer dan een kwartaal gaat duren, vooral als het huwelijk al minder goed was. De vrouwen van de ambtenaren hebben het in Luxemburg dikwijls ook lang niet gemakkelijk door taalproblemen, het on gewone dagelijkse ritme andere kan tooruren en dus andere etenstijden en het gebrek aan gezellige contacten buiten het gezin. Het komt voor dat de vrouw zich in het geheel niet kan aanpassen en dat terugkeer naar het vaderland noodza kelijk wordt. Ook de alleenstaanden voornamelijk ongehuwde vrouwen lijden onder de eenzaamheid en het ontbreken van een echte gemeenschap. Onder deze groep komt het grootste aantal gevallen voor van overspannen zijn en ziektes met psy chische oorzaken. Daar er één ongehuw de man op tien ongehuwde vrouwen bij de K.S.G. is, is de kans op het aangaan van een huwelijk in Luxemburg veel geringer dan in het eigen land. Pogingen tot verbetering Er werden wel initiatieven tot verbete ring genomen. Zo werd er in 1954 een Euro pese club opgericht, als ontmoetingspunt in een gezellige omgeving. Door het gemis aan een goede, dagelijks aanwezige lei ding is deze club tot. dusver echter niet geworden wat hij zou kunnen zijn. Ook bestaat er een katholieke Europese pa rochie, die een kleine subsidie van de Luxemburgse regering ontvangt, maar ver der geheel moet drijven op de bijdragen van de K.S.G.-ambtenaren. Ten slotte is er de langzamerhand algemeen bekende Europese school, die voor de aanpassing vooral belangrijk is, omdat de ambtenaar in staat is in gezinsverband te leven. Mej. Helsloot doet een aantal aanbeve lingen tot verbetering van de situatie, waarbij zij naar voren brengt, dat men bij de aanstelling veel meer zou moeten De commissie voor toegepaste research van het Europese Produktiviteitscentrum van de O.E.E.S. heeft tijdens de vierde bijeenkomst, die onlangs te Parijs werd gehouden, inventaris opgemaakt van de tot dusver bereikte resultaten, en de gro te lijnen uitgewerkt voor de toekomstige werkzaamheden, aldus een mededeling van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. Onder de vele problemen waarmede de commissie zich heeft bezig gehouden be vindt zich ook de Europese samenwerking bij de bestudering van breuk door ver moeidheid in metalen. Dit technische vraagstuk trekt voornamelijk de aan dacht van het grote publiek met betrek king tot de vliegveiligheid, maar het heeft ook betrekking op andere terreinen, met name op de bruggenbouw. Tot nu toe zijn er slechts sporadisch onderzoekingen ver richt. Thans worden op intensieve wijze proeven genomen met staal, dat beschik baar is gesteld door bemiddeling van de delegatie van het Verenigd Koninkrijk. Ze ven in de O.E.E.S. participerende landen nemen, in samenwerking met de Verenig de Staten, deel aan het onderzoek van 6.000 monsters van lichtmetaallegeringen, dat plaats vindt in 10 laboratoria. Voor wat betreft staal worden voorbereidende stu dies verricht in Franse en Duitse labora toria. De test-proeven zullen in de herfst beginnen, waarbij 8.000 monsters onder zocht zullen worden, verdeeld over 16 la boratoria in 8 aan de O.E.E.S. deelne mende landen en in Canada. In de algemene aandeelhoudersverga dering van de Kledingindustrie H. Smits en Co n.v. te Almelo werden de jaarstuk ken met algemene stemmen goedgekeurd en werd het dividend, overeenkomstig het voorstel van de directie, vastgesteld op 7 percent. Meegedeeld werd, dat de gang van zaken sedert het verschijnen van het jaarverslag geen nieuwe gezichtspunten naar voren heeft gebracht. De bezetting en de produktiviteit vertonen een stijgen de tendentie, zij het dat dit nog niet in gelijke mate over de gehele linie het ge val is. Advertentie Boordevol kracht en Vita mine B - 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet. Hofleverancier letten op karaktereigenschappen en aan passingsvermogen van de ambtenaar en zijn gezinsleden, naast de intellectuele ca paciteiten. De toekomstige ambtenaar zou tevens een goede voorlichting over het le ven in Luxemburg moeten ontvangen, ter wijl ook een behoorlijke introductie in zijn nieuwe omgeving zou moeten plaats heb ben, die door een maatschappelijk werker zou behoren te geschieden. DE verhalen over voetsporen van de yeti, het onbekende wezen dat in*het Hi- malajagebergte zou huizen en door de naar sensatie jagende wereldpers met de onwelluidende naam „verschrikkelijke sneeuwman" werd gedoopt, de verhalen over die voetsporen dus, waren tenslotte zo veelvuldig en vaak uit zxdke onver dachte bronnen afkomstig, dat dit ver schijnsel moeilijk genegeerd kon worden. Het scheen zelfs de moeite en kosten te zullen lonen deze zonderlinge geschiedenis eens terdege te onderzoeken. Dat moest uiteraard door deskun digen geschieden, zodat een team werd gevormd met een bioloog, een Indisch dierkun dige, een ontdekkingsreiziger die zijn sporen met het vangen van vreemdsoortige dieren reeds had verdiend en een arts. Voorts gingen nog enige alpi nisten mee, benevens een journalist en een cineast, voor het geval dat het vreemd soortige wezen zich wilde laten fotogra feren. Deze expeditie verliet in 1953 Enge land om de yeti in het Himalajagebergte op te sporen en de onweerlegbare bewijzen van zijn bestaan aan het mensdom voor te leggen. Maar ondanks het naarstig speuren op hellingen en in kloven is het niet gelukt de yeti te ontdekken. Wel werden allerlei andere plantkundige en dierkundige ge gevens verzameld, maar van de yeti wer den uitsluitend en alleen de befaamde sporen gevonden. Uiteraard deden de leden van de expeditie ook navraag bij de be volking en bij de monniken die de talloze kloosters in dat land bevolken. In een van die kloosters werden huiden getoond, die van de yeti afkomstig heetten te zijn en de onderzoekers wisten gelukkig op een stukje huid beslag te leggen. Het onder zoek wees echter uit, dat dit stukje vacht moet hebben toebehoord aan een zoogdier dat lang geleden geleefd heeft en boven- dien niet in het Himalajagebergte thuis hoort. Met andere woorden, het was dood gewone import en stond, op geen enkele manier in betrekking met een wezen dat thans in de bergstreken van Tibet zou ronddolen. Al bij al moeten we dus consta teren, dat het onderzoek naar de yeti geen resultaten heeft opgeleverd en dat we nog even ver zijn als toen Waddell in 1889 de eerste sporen vond. Met dien verstande, dat op deze aangelegenheid inmiddels toch wel énig licht is gevallen doordat talloze gegevens zijn verzameld, die die deskundigen van het British Museum aanleiding hebben gegeven tot de uit spraak dat de yeti een rode beer is, wiens afdrxxkken in de sneeuw wel engie overeenkomst met een menselijke voetstap vertonen. Wan neer dit dier zich op de achterpoten op richt, kan hij inderdaad de indruk van een menselijke gestalte geven en omdat hij groter is dan een mens, kaxi zelfs de in druk van een reusachtige man worden ge wekt. Dit dier heeft een donkerbruine kleur, wat in overeenstemming is xnet de meeste verklaringen van ooggetuigen en zijn vacht is langharig, wat eveneens met de mededelingen klopt. Desondanks blijft de mogelijkheid bestaan dat een ander wezen in het Himalajagebergte ronddren telt, want we weten niet met zekerheid dat d2 rode beer de maker van de voet- af drxikken is. Al lijkt het wel waar schijnlijk. Van de sneexxw naar de bosbrand is een plezierige afwisseling, zodat we u maar eens zullen vertellen van een geweldige ramp die zich op dat gebied lange tijd ge leden heeft voltrokken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Vrijdag 10 juli 1959 3%% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 4%%> Nederland 1959 6% Nat. Woningbouwlening '57 Amsterdam Rubber H.V.A Alg. Kunstzijde Unie Deli Mij Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Müller Co Ned. Kabelfabrieken Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum155,60 Kon Ned. Stoomboot Mij K.L.M125 Holland-Amerika Lijn Van Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen f 15.944.928.— Deze week (voorl.) Aandelen 18.406.681.— Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers Tijdvak t.o.v. 3 juli 923/ie 93 92"/i« s/i« 96% 973/i« 97% S/l8 97% 98% 97,s/i« 0 111% 112 111% Vu 92 95 94 149 153 151% 1% 356 V2 367 360% 5 f 171,90 181,50 180,75 9,05 223 236 236 6 538 540 540 10 305% 310 305% 396 400 398'/2 3Vs 633 650' ft 635% 10% 570 588 Vz 574 9V2 200% 203 y2 155,60 160,10 ƒ156,10 3,70 1521/z 156% 156% 4 V2 125, 125,80 f 125, 1 153 158 158 3 248 249 248 2% 128Vt 132% 131% 2% Obligaties 14.304.720.— Obligaties 13.831.573.— De premiers van Zweden, Noorwegen, Finland en Denemarken hebben besloten een permanente raad van Noordse minis ters in het leven te roepen voor de eco nomische samenwerking tussen de vier landen, die noodzakelijk is geworden door de plannen tot vorming van een Kleine Vrijhandelszone. Dit wordt gezegd in een communiqué dat is uitgegeven na de bij eenkomst van de vier premiers in de Zweedse plaats Kungaelv. Zij hebben ge sproken over een plan voor een Noordse tolunie en haar betrekkingen met een Kleine Vrijhandelszone. De premiers ko men binnenkort opnieuw bijeen om het gesprek voort te zetten. In het communi qué wordt gezegd dat de Noordse minis ters één lijn zullen trekken op de confe rentie, die de zeven van het Kleine Vrij- handelsgebied te Stockholm zullen hou den. De vier premiers hadden in Kungaelv aanvankelijk vergaderd over de instelling van een tolunie der Scandinavische lan den, doch dit plan hebben zij thans laten varen. Het plan voor de „Nordische Unie" dat men thans heeft losgelaten zal in een andere vorm nagestreefd worden zodra het Kleine Vrijhandelsgebied een feit is. De nauwere samenwerking op economisch en industrieel gebied die in het plan voor de tolunie voorzien was, zal men onder ling toepassen, binnen het kader van, en aangepast bij, het Vrijhandelsgebied, al dus het communiqué van Kungaelv. De Noordse landen zijn het er over eens geworden, dat zij een volkomen vrijheid van handelen zullen bewaren op alle ge bieden, de douanepolitiek incluis. Dit heeft, de premier van Zweden, Tage Er- lander, na de bijeenkomst van Kungaelv aan de pers meegedeeld. Zweden heeft het Britse voorbeeld gevolgd en besloten de Deense landbouw te begunstigen. De invoertarieven on Deense landbouwpro- dukten zullen weliswaar onveranderd blij ven, doch Zweden is bereid 60 percent er van ten behoeve van de Deense boeren te te betalen. Bij de huidige omvang van de Deense export naar Zweden zou dit neer komen op circa zeven miljoen gulden per jaar. Een van de kwesties die bij de Zweeds- Deense overeenkomst geregeld zijn betreft de aardappelinvoer. Zweden betrekt 10 percent van zijn consumptieaardappelen uit het buitenland, en de helft van die in voer, zelfs iets meer, komt uit Neder land. Het is de opzet van het vergelijk dat de Deense aardappelen een geringere invoerheffing zullen krijgen dan de Neder landse, hetgeen voor de Nederlandse aard appelexporteurs betekent dat de Zweed se markt moeilijker voor ze wordt, voor al omdat de concurrentie met de Denen er onder nadelige omstandigheden moet plaatshebben. David McDonald voorzitter van de Uni ted Steel Workers Union heeft gister avond gezegd, dat de staalindustrie de on derhandelingen over de lonen afgebroken had. Hij zei verder, dat dinsdag aanstaan de om middernacht een staking in het he le land zou worden afgeroepen volgens de stelregel van de bond: geen contract, geen arbeid". Nadat zondag twee zittingen ge houden waren, deelde Mc Donald mee, dat de industrie geweigerd had om de bond heden om 9.30 uur opnieuw te ontmoeten voor het voortzetten van de onderhande lingen (UPI). 2. Met een stevige staak als wandelstok en met een rugzak op zijn schouders was Panda er op uitgetrokken. „Het wordt tijd, dat ik nu eens een vaste betrekking vind", mompelde hij. „Nu eens niet zo'n baantje, dat me van het ene avontuur in het andere stort, maar een degelijk, rustig vak!" Met deze mooie voornemens stapte hij langs een kronkelende, hete weg, waaraan geen einde leek te komen. Toen hij dan ook achter zich het snorren van een auto hoorde, ging hij langs de kant staan met zijn duim om hoog ten teken, dat hij wel graag mee zou willen rijden. Een lange, fonkelnieuwe wagen stopte en de bestuurder monsterde Panda van top tot teen met een speurende blik. „Well well, dat is vast een achter blijver!", riep hij tenslotte. Hij boog-zich nu naar voren en vroeg op suikerzoete toon: „Hee broekje, jij roeten, wat is de televisie? Jij wel eens kauwen de gummi? Nee zeker, hè? Jij misschien willen hebben een plastic rammelaar van oom Smithy?" Panda schudde verwonderd het hoofd en stamelde: „Nee mijnheer, ik w-wilde alleen v-vragen, of ik mee mocht rijden". „Oh heil!", gromde Smithy. „Jij wilt meerijden, hè! Dan ben je geen achterblijver; dan ben je beschaafd! Bah, wat vervelend!" En hij bekeek Panda met afkeuring en teleur stelling. De Raad van Bestuur van de Banque de Paris et des Pays-Bas Parijs heeft in zijn zitting van 8 juli jongstleden op grond van de door de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van 9 mei 1957 verleende machtiging besloten het maatschappelijk kapitaal ie verhogen en wel: enerzijds met een bedrag van francs 3.272.000.000 door uitgifte van 654.400 aan delen van francs 5000 nominaal, ten volle delende in de resultaten van het boekjaar 1959 en volgende boekjaren, waarop in de periode van 20 juli tot 31 augustus 1959 kan worden ingeschreven met francs 12000, op basis van een nieuw aandeel voor twee oude aandelen: anderzijds met een bedrag van francs 1.308.800.000 door toewijzing uit de reserves van 261.760 aandeien van francs 5000 nominaal, delende in de resul taten van het boekjaar 1960 en volgende boekjaren aan houders van de thans uit staande 1.308.800 aandelen, op basis van een gratis aandeel voor vijf oude aandelen. Het kapitaal zal hiermede zijn gebracht op francs 11.124.800.000. De directie der n.v. Rubberfabriek Vre destein deelt mede, dat houders van aan delen C in de n.v. Nederlandsch-Ameri- kaansche Autobandenfabriek Vredestein, die tot verwisseling van hun aandelen in aandelen op naam of royeerbare certifi caten van aandelen n.v. Rubberabriek Vredestein overgaan, evenals de oude aandeelhouders der Rubberfabriek Vre destein een agio-bonus van vijf percent zullen ontvangen. Advertentie ESSO EXTRA is super zuinig Ruimtckonijn. Het Russische blad „Ogo- nyik" (Kleine Vlam) heeft eindelijk de naam bekendgemaakt van het konijn, dat met twee honden, „Durfal" en „Sneeuwvlok" op 2 juli een ruimtereis maakte en behouden op aarde terug keerde. Het dier heet „Marusjka" (kleine Martha), maar zal waarschijn lijk spoedig een andere naam krijgen. „Marusjka" is niet passend voor zo'n moedig dier," aldus „Ogonyik." Ufo's. De bemanningen van drie passa giersvliegtuigen van de Pan American Airways hebben zaterdag tussen Hono- loeloe en Californië niet-geïdentificeer- de vliegende voorwerpen waargenomen die zich zeer snel verplaatsten. De voorwerpen, die een zeer helder licht verspreidden, waren omgeven door kleinere lichtende voorwerpen. De be richten over de waarnemingen werden enige tijd door de Amerikaanse mili taire autoriteiten opgehouden. Mantel. De bruine wollen mantel van Trier, die Christus bij zijn kruisiging zou hebben gedragen, zal van 19 juli af voor 64 dagen in de kathedraal van Trier aan het volk worden getoond. Dit geschiedt dan voor de vijfde maal sedert 1655 De mantel is thans te oud om te worden opgehangen. Hij wordt, geperst tussen twee glasplaten, op het altaar van de kathedraal geplaatst. Agenten. Zuid-Vietnam heeft zaterdag bij de internationale controlecommissie voor Indo-China geprotesteerd naar aanleiding van de dood van twee Ame rikaanse militaire adviseurs, die enkele dagen geleden bij een overval om het leven kwamen. De Zuidvietnamese re gering is van oordeel, dat agenten van het communistisch Noord-Vietnam de hand in de overval hebben gehad. Overstapje. Een 54-jarige Amerikaanse onderwijzeres is gisteren overboord gevallen van het Engelse passagiers schip Chusan en twintig minuten latei- opgepikt door een tankschip, de Esso Fülham. Zij is ter observatie opgeno men in een ziekenhuis te Fulham. Enkele reis. In totaal hebben acht opva renden van twee Poolse torpedoboot- jagers, die een bezoek aan de Franse stad Brest hebben gebracht, aldaar politiek asiel gevraagd. Gezonken. Het prototype van een Zwit serse vliegende schotel, een luchtkus- sen-vaaiVvliegtuig is zondag in het meer van Zürich in een onweersbui om geslagen en gezonken. De „vliegende koets" van de Zwitserse ingenieur Carl A. Weiland werkte volgens dezelfde principes, als de Engelse „Hovercraft" van Saunders Roe. Zonnefoto's. Zaterdag is op het vliegveld van St. Paul in Minnesota een onbe mande ballon met een telescoopcame ra opgelaten om opnamen van de zon te maken. Toen de ballon tot ongeveer 25 km was gestegen kon een sterrekun- dige van de Princeton universiteit, dr. Martin Schwarzschold, de teruggezon den opnamen bestuderen. Ontspoord. De sneltrein van Berlijn naar Warschau is zaterdag bij Poznan ont spoord. Twee passagiers zijn om het leven gekomen en een tiental gewond. Van vier van-hen is-de toestand ernstig, zo hebben Poolse spoorwegfunctiona- - rissen zondag bekendgemaakt. De slachtoffers zijn allen Polen. Dodencijfer. Het aantal slachtoffers van de ramp met de toeristenboot op het meer van Haderslev is zaterdag tot 55 gestegen. Kikvorsmannen hebben na melijk in de modder op de bodem van het meer nog het met brandwonden overdekte lichaam van een 10- tot 11- jarig meisje gevonden. Het zoeken naar mogelijke andere slachtoffers duurt voort. Meer bewijs. De Engelse dr. V. J. Lyons, die voor het Royal Beatson Memo rial ziekenhuis te Glasgow kankeronder zoek verricht, heeft verklaard: er is méér bewijs voor de veronderstelling, dat roken longkanker veroorzaakt, dan dr. Jenner indertijd bezat, toen hij vac cineren met koepokstof aanbeval tegen pokken, aldus dr. Lyons. Verlaat. De premier van Japan, Nobusu- ke Kisji, is in de afgelopen nacht om twee uur voor een officieel bezoek van vier dagen in Londen gearriveerd. Kisji kwam ongeveer zes uur later aan dan werd verwacht, omdat het toestel waar mede hij reisde twee maal veel langer oponthoud bij tussenlandingen had dan volgens het reisschema. De Japanse premier zal met Macmillan besprekin gen voeren over algemene politieke kwesties en schadevergoeding aan En gelse slachtoffers van de Japanse oor logvoering. Nadat zaterdagochtend een onweers storing via zuidoost-Engeland naar de Noordzee was getrokken, ruimde in ons land de wind naar west en wakkerde tot hard aan. Koele lucht drong tot ver Europa binnen, hetgeen het einde beteken de van een korte periode van tropische hitte. In Drente en Groninge* ging de weersomslag plaatselijk gepaard met windhozen en zeer zware hagelval. Hagel stenen met een middellijn van 3 tot 6 cm werden uit verscheidene plaatsen gemeld. Een depressie, die zaterdag ten zuiden van IJsland was gelegen, verplaatste zich ge durende het weekeinde naar het noorde lijk deel van de Noordzee. Deze depressie is tot op grote hoogte gevuld met onsta biele lucht. Met noordwestelijke winden wordt deze lucht over de Britse eilanden in de richting van ons land getranspor teerd. Het weer heeft hierdoor een wissel vallig karakter gekregen, dat het ook morgen zal behouden. Plaatselijk zullen buien voorkomen, afgewisseld door zon nige perioden. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Dinsdag 14 juli Zon op 4.35 uur, onder 20.55 uur. Maan op 14.28 uur, onder 0.12 uur. Maanstanden 13 juli 13.01 uur eerste kwartier. 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 juli Hoog water 8.32 en 21.02 uur. Laag water 4.01 en 16.23 uur. Dinsdag 14 juli Hoog water 9.34 en 22.05 uur. Laag water 4.55 en 17.26 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen 60 C 80 a d binnen- en buitenland. Q. 2 i Neerslag; laatste 24 uur. S-8 E 0 sa S £<3 Den Helder licht bew. W 19 2 Ypenburg zwaar bew. w 20 5 Vlissingen half bew. zzw 20 0,4 Eelde regenbui zzw 23 0,1 De Bilt licht bew zzw 21 1 Twente zwaar bew zw 27 0 Eindhoven onbewolkt zw 23 0 Zd Limburg onbewolkt zw 25 2 Helsinki licht bew. windst. 21 1 Stockholm zwaar bew zzo 26 0 Oslo licht bew. zzw 22 0,5 Kopenhagen half bew. wzw 23 0,1 Aberdeen zwaar bew. wnw 16 11 Londen licht bew. w 20 0,1 Amsterdam licht bew. wzw 20 3 Brussel onbewolkt zw 22 0 Luxemburg licht bew. w 25 0 Parijs licht bew. wzw 24 0,4 Bordeaux mist no 22 0 Grenoble zwaar bew. windst. 29 0 Nice licht bew. nnw 27 0 Berlijn onbewolkt wnw 30 16 Frankfort half bew wzw 29 0 München licht bew. zw 30 0 Zürich geheel bew 0 30 2 Genève zwaar bew. zw 30 2 Locarno onbewolkt O 28 0 Wenen onbewolkt nw 32 0 Innsbruck licht bew. w 31 0.3 Rome onbewolkt windst. 34 0 Ajaccio onbewolkt ono 29 0 Lissabon zwaar bew. wzw 26 0 Madrid onbewolkt windst. 34 0 Mallorca half bew. windst. 31 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2