Afscheid na indrukwekkende manifestatie der Limburgers Branden, windhozen en hagel teisteren ons land r PHILIPS Mollet doorstond opnieuw de aanvallen op zijn leiderschap Van dag tot dag Opgepast geen last meer van lichaamsgeur MAANDAG 13 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 j Het was opeens over Koning Boudewijn zveer thuis Franse socialisten oude koers Zeven kinderen'van gezin bij brand omgekomen Telegrammen Geneefse conferentie Proefvaart van Rotterdam Negen mensen omgekomen door verdrinking Op de ^Qraatóteel Haarlemmer na botsing met bus overleden 85 Ofschoon de onderhandelingen tussen Nederland en West-Duitsland over rege ling van bestaande geschillen in een sta dium zijn gekomen dat succes mag doen verwachten, is er nog geen sprake van een definitieve en in praktijk te brengen af spraak. Met name ten aanzien van de scha devergoeding aan nazi-slachtoffers is de stand van zaken zeker niet zo, dat reeds van Nederlandse zijde een proce dure kan worden ontworpen om de even tueel door Duitsland aan te bieden scha deloosstelling aan de slachtoffers uit te keren. Dit moet nadrukkelijk worden vastge steld om te voorkomen, dat gegadigden voor een schadeloosstelling zich valse voorspiegelingen maken. Er is ,nog geen categorische vaststelling gemaakt van de voorwaarden, waaronder men in aanmer king zou kunnen komen voor schadeloos stelling en er is dus nog niet bij benade ring te zeggen, op welke wijze het nog on bekende bedrag der schadevergoeding zal worden verdeeld. De Nederlandse vereniging van ex-po litieke gevangenen uit de bezettingstijd waarschuwt per circulaire dringend tegen praktijken van lieden, die trachten munt te slaan uit de verwachting die door de gunstige berichten over de Nederlands- Duitse onderhandelingen is gewekt. Zij bieden invulformulieren aan, waarvoor een zeker bedrag moet worden gestort, en suggereren dat deze formulieren de sleu tel vormen tot deelneming aan de schade- uitkeringen. Tegen dergelijke minderwaardige prak tijken dient openlijk en met de meeste klem te worden geageerd. Ongetwijfeld zal de Nederlandse regering te zijner tijd de officiële weg aangeven, die gevolgd moet worden om eisen tot schadevergoe ding tot gelding te brengen. Men zal ech ter eerst moeten afwachten voor welke ca tegorieën de schadevergoedingsregeling zal gaan gelden en welke richtlijnen daar toe zullen worden ontworpen. Dat parti culiere bureaus zullen worden ingescha keld en dat voor de verkrijging van for mulieren geld zal moeten worden gestort is ondenkbaar. Men dient dus terdege op zijn hoede te zijn, teneinde niet in de valse kaart te spelen van lieden, die zich niet ontzien het oorlogsleed en de nog steeds voor velen bijna ondragelijke gevolgen daarvan te exploiteren. Advertentie Mevrouw E. Bekkum, Bischopweg, Amersfoort, schrijft: „Niersvind nam meer notitie van me Opeens bedacht ik me dat het wel eens door mijn transpiratie kon komen. Jk nam de proef op de som met Arrid en was stomver baasd zo snel als hec transpireren ophield. En meteen veranderde ook de houding van mijn kennissen." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning-. Véél ster ker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door ..emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarpm het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop. dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie, wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.-. Hartelijk icas het afscheid dat koning I bij zijn vertrek naar Brussel zaterdag Boudewijn van Koningin Juliana nam op het vliegveld Beek. Het staatsiebe- zoek aan Nederland was ten einde. Zaterdagmiddag eindigde het vierdaagse bezoek, dat koning Boudewijn aan ons land heeft gebracht. Van het vliegveld Beek bü Maastricht vertrok de vorst om streeks vier uur met zijn particulier vlieg tuig naar Brussel, na hartelijk afscheid te hebben genomen van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Tevoren hadden de Limburgers en spe ciaal de Maastrichtenaren op ondubbelzin nige wijze getoond hoezeer zij het bezoek van de Belgische vorst en het koninklijk paar op prijs stelden.. Tienduizenden Maastrichtenaren en andere Zuidlimbur gers en ontelbare massa's Belgen, die in dikke rijen de drukbevlagde en versierde straten van de Maastrichtse binnenstad omzoomden, toonden dat met toejuichin gen en hun spontane hartelijkheid. In Lim burgs hoofdstad luidden de klokken van alle kerken. Bij het monument voor de gevallenen in Heer legden koning Boudewijn en Koningin Juliana kransen van witte en gele anjers. Voordat de koninklijke bezoekers ver trokken, -werden leiders van het Belgisch verzet in deze streek aan de koninklijke gasten voorgesteld, waaronder drie ver zetsstrijders. die alleen overgebleven wa ren van een verzetsgroep uit het naburige Belgische grensgebied, waarvan de mees ten door fusillering of in concentratie kampen omkwamen. Op het zonovergoten Vrijthof in Maas tricht volgde daarna de apotheose van dit koninklijk bezoek aan Limburg, de mani festatie van samenwerking van Nederland en België. Belgische en Limburgse vendel- zwaaiers kwamen, kunstig met hun banie ren zwaaiend, het plein op om volgens eeuwenoud voorrecht, de vorsten in de ge legenheid te stellen over de vaandeldoeken heen naar de koninklijke tribune te wan delen. Na een begroetingswoord van de Com missaris der Koningin volgden kleurige jachtstoeten van de Belgisch-Limburgse adel met meute en hoornblazers. Groepen stoere werkers van het Limburgse land (Van onze correspondent in Bonn) De Franse oud-premier Guy Mollet is aan het slot van het partij-congres van de socialistische S.F.I.O., dat in de Parijse voorstad Issy-les-Moulineaux werd beslo ten, er voor de veertiende maal in ge slaagd zijn secretariaat van de partij te gen de aanvallen van zijn tegenstanders te verdedigen. Vier dagen lang hadden an dere socialistische kopstukken als de oud ministers Pineau, Moch, Gazier en vooral Tanguy-Prigent, partij-secretaris Mollet hun ongezouten kritiek niet onthouden en in het bijzonder twijfel uitgesproken aan zijn morele recht, de linkse niet-commu- nistische oppositie tegen de huidige rege ring Debré, volgens de algemene wens met verhoogde felheid te blijven leiden. In de slot-motie wordt dan ook de eis uit gesproken, de socialistische oppositie te verscherpen en voor Algerije verlangen de socialisten nu ten zoveelste male, dat loyale wapenstilstandsonderhandelingen zullen worden geopend. Zowel de onafhan kelijkheid als de integratie worden voor Algerije als oplossingen echter afgewe zen. De S.F.I.O. houdt zich in feite dus aan het stramien, waarop Mollet als pre mier indertijd al borduurde. Zij neemt het evenwel gelijktijdig de nieuwe machts hebbers kwalijk, dat ook zij dit Algerijnse handwerkje nog altijd niet hebben weten te voltooien. Michel Debré was wel weer het zwarte schaap van de socialistische congressis ten en voor zijn beleid kon ook Mollet wei nig of geen woorden van clementie vin den. Over de hele linie van zijn sociale, economische, militaire en vooral Alge rijnse politiek kreeg de regeringsleider van de socialistische woordvoerder kei harde noten te kraken. Doch tenslotte Wist Mollet zijn partij nog mee te krijgen op een uitgebalanceerde slotmotie, waar van de redactie door geen radicaal con gres verbeterd had kunnen worden en waarin een subtiel onderscheid tussen de van staatshoofd de Gaulle gemaakt wordt. Met de persoon van De Gaulle en met diens grenzeloze prestige schenen zelfs de felste tegenstanders van de vijfde repu bliek op het congres inderdaad toch ook nog niet goed raad te weten. Zijn libera lisme dorst niemand in twijfel te trekken en vrijwel algemeen was men van over tuiging dat het fascisme in Frankrijk geen onmiddellijk gevaar vormde zolang De Gaulle de teugels maar in handen kan blij ven houden. Intussen behoeft Debré zich over zijn socialistische opponenten ook na dit congres weinig kopzorgen te maken. Ten eerste twijfelde vrijwel niemand aan Debré's persoonlijke trouw aan de gene raal, zodat zijn heimelijke bedoelingen van ultra-rechts politicus zich voorlopig toch nooit in volle kracht zouden kunnen manifesteren. Maar een ander en nog krachtiger motief van geruststelling is voor de premier wel gelegen in de om standigheid, dat de socialisten nog maar een dwevgfractie vormen in het parle ment, dat bovendien door de grondwet van vrijwel al zijn macht beroofd werd. ELMIRE (Reuter) In Elmire in de Amerikaanse staat New York zijn zater dagavond zeven kinderen van een gezin om het leven gekomen door een brand in de ouderlijke woning. Hun 15-jarige zusje, Jane Shusko, heeft later tegenover de po litie verklaard, dat zij de brand had ge sticht. De slachtoffertjes zijn in hun slaap kamers op de eerste verdieping van hei huis door het vuur- verrast en omgeko men. Het meisje gaf geen reden voor haar verschrikkelijke daad. De brand van zaterdag was de derde, die zij stichtte. Op vrijdag had zij al twee maal geprobeerd het huis in brand te ste ken, doch toen kon de brand snel geblust worden. Door deze opvolging van bran den had de politie argwaan gekregen en bedoelingen van regeringschef Debré en een onderzoek ingesteld. sloten zich hierbij aan. Zij voerden de produkten aan van hun fruitweiden en het gouden koren van de akkers. Groepen zaaiers en maaiers, fokkers van glanzend vee wisselden af met de grote stoet paar den, die de enorme St. Brigida-den van Noorbeek voorttrokken. Paarden van de landelijke rijverenigingen draafden deze boden van lente en vruchtbaarheid tege moet en toen allen zich gewend hadden tot de koninklijke loge. luidden de kerk klokken en hoorde men het orgel van de St. Servaas met een 'koraal van Bach. Daarna volgde een gebed voor de vorsten. Daarna kwam er een nieuwe beweging op het plein. De Arbeid marcheerde aan. Mijnwerkers en arbeiders uit de kerami sche, kristal-, rubber- en papierindustrie verzinnebeelden met hun produkten de werkkracht van hun landen. Aanstormende kinderen, de levende toekomst van beide Limburgen, hieven zij op hun schouders en zij droegen hen tot voor de vorsten van hun land. Men toonde ten slotte een zee van vlaggen van alle verenigingen der beide gewesten en huldigde iot besluit de majesteiten door de volksliederen van beide landen te laten weerklinken. Voordat de Belgische vorst naar het vliegveld vertrok gebruikte hij met de Koningin en de Prins het noenmaal in het gouvernementsgebouw. Op het vliegveld Beek verbrak het pu bliek de afzetting om van dichtbij getuige te zijn van het afscheid. Dit enthousiasme was echter niet hinderlijk voor de vorsten. Ook bij het vertrek van Koningin Juliana en Prins Bernhard was het publiek tot op korte afstand op het platform getuige van dit vertrek. Koning Boudewijn heeft aan Koningin Juliana het volgende telegram gezonden: „Na een onvergetelijk verblijf in Neder land wens ik Uwe Majesteit en Z.K.H. de Prins der Nederlanden mijn oprechte dank te betuigen voor het warm en har telijk onthaal, dat mij hier te beurt viel. Het is mij opgevallen welk een buiten gewone ontwikkeling uw land kent, maar wat mij het meest van al heeft, getroffen is de sympathie en de vriendschap die de Nederlandse bevolking door mij tot al mijn landgenoten heeft gericht. Ik ben ge lukkig vast te stellen, dat de vriend schapsbanden tussen onze landen steeds hechter worden en ik wens de koninklijke familie en de Nederlandse natie alle heil en voorspoed". In haar antwoordtelegram zegt Konin- ging Juliana: „Voor Uwer Majesteits bij zonder vriendelijke telegram danken mijn man en ik u hartelijk. Wij Nederlanders waren gelukkig u deze sympathie en vriendschap te kunnen betuigen en dank baar voor de wijze waarop u dit moge lijk maakte. Wij waren blij ons vertrou wen te uiten in de Benelux en in onze toe nemende eendrachtige samenwerking in reëel begrip voor elkander. Ik herhaal mijn beste wensen voor het welzijn van Uwe Majesteit, uw familie en het gehele Belgische volk. (w.g.) Juliana. Ernstig is de vliegbasis Soesterberg za terdag bedreigd door een bosbrand. On geveer tien hectaren buntgras in Den Dol- der en Soest gingen verloren. Een benzine- opslagplaats en een houten gebouw kon den ternauwernood worden behouden. De nevelspuiten van Bosch en Duin en van Zeist later gesteund door brandweren uit Soest, Soesterberg, Amersfoort, Baarn, Bilthoven en Maartensdijk zetten de strijd tegen het vuur in. Cok grote waterkanon nen van de L.S.K. snelden te hulp. Militai ren uit Soesterberg en Amersfoort, in to taal vijfhonderd man, verleenden hulp. Zij groeven brandgangen. Er was grote belangstelling van het publiek, dat de blus- singswerkzaamheden belemmerde, zodat de politie genoodzaakt was de Paduaweg voor het openbaar verkeer te sluiten. Zondagmorgen brak er opnieuw op eni ge plaatsen brand uit. Toen kreeg het vuur echter geen kans meer zich uit te breiden. Zondag woedde in het natuurreservaat „De Zoom" bij Nederweert een felle brand die men nog steeds niet volledig heeft kun nen bedwingen. De brand omvat een ge bied van ongeveer vijftig hectaren dat voornamelijk uit heide en buntgras be staat. De brandweren van Nederweert, Heijthuijsen en Meijel nemen aan het blussingswerk deel. Ook personeel van de onderofficiersschool te Weert was bij het blussingswerk behulpzaam. De schade die aan het natuurschoon is toegebracht (Veruolg van pagina 1) Zijdelings werd gisteren ook onze minis ter Luns, die ter gelegenheid van de zit ting van de ECOSOC (Economische en Sociale Raad van de UNO) in Genève ver toeft, in het vooroverleg betrokken. Mi nister Luns, die momenteel voorzitter van de NAVO-raad is, sprak meer dan een uuur met minister Herter over de onderwerpen van de conferentie, over NAVO-problemen en Europese vraag stukken. De minister toonde zich zeer voldaan over het onderhoud en liet later door zijn woordvoerder verklaren, dat „het Neder landse standpunt over de Geneefse con ferentie zeer dicht bij het Amerikaanse ligt. Een verklaring, die weinig verdui delijkt, aangezien zij impliceert, dat er vrij wat verschil zou zijn tussen dat Ame rikaanse en het Britse standpunt, iets dat door goedingelichte delegatiebronnen nu juist wordt bestreden. Onze minister was in tegenstelling tot zijn Italiaanse colle ga Pella gisteravond niet op het westelij ke „strategische diner" bij Couve de Murville genood. De Britten, met wie Ne derland het dus niet helemaal eens schijnt te zijn, hebben hem echter voor een diner hedenavond ten huize van Lloyd geïnvi teerd, waar minister Luns met al zijn wes telijke collegae van gedachten zal kunnen wisselen. NEW YORK (UPI) De kwestie-Berlijn kan wellicht worden opgelost door „grotere mate van erkenning" van Oost-Duitsland, aldus heeft de oud-gouverneur van de staat New York, Averell Harriman zondagavond in .een teleyisi^iaterview verklaard. Harriman heeft de afgelopen weken de Sovjet-Unie bezocht en langdurige be sprekingen gevoerd met premier Kroesj- tsjev. Het Westen vreesde namelijk zulke nieuwe onderhandelingen dan zonder eni ge bevestigde rechten in te moeten gaan. Krijgt men van Gromyko daarop een ge ruststellend antwoord, dan zal akkoord inderdaad binnen het bereik liggen. Sinds Kroesjtsjev aan Harriman heeft ver klaard, dat hij geen bezwaar heeft tegen voorlopige aanwezigheid van elfduizend man westelijke troepen in West-Berlijn (de huidige sterkte), en waar een formule voor beperking van propaganda en sub versieve activiteiten wel te vinden zal zijn, rest slechts één belangrijk geschil punt: de vertegenwoordiging van Oost- en West-Duitsland in een al-Duitse commis sie, die de vraagstukken van Duitse her eniging en een vredesverdrag zal moeten behandelen. De Sovjet-Unie wenst een ge lijke vertegenwoordiging, het Westen stel de indertijd voor: 25 Westduitsers tegen 10 Oostduitsers. Inmiddels heeft Herter in de Verenigde Staten verklaard, dat die westelijke getalsverhouding niet het laat ste woord hoeft te zijn en binnenskamers heeft men in Londen al laten doorsche meren. dat zelfs gelijke vertegenwoordi ging niet onaanvaardbaar zal hoeven te zijn, aangezien men reeds in het oude westelijke plan de Oostduitsers ten slotte een soort veto-recht had toegekend. Voor de regering-Adenauer zou dit uiteraard een bijzonder bittere pil zijn, maar het is de vraag of Bonn zich tegen een Anglo- Amerikaans front zal kunnen verzetten. Het nieuwe vlaggeschip van de Hol- land-Amerika Lijn, de „Rotterdam" heeft een korte machineproefvaart op zee gemaakt. Het schip bij Hoek van Holland. schijnt mee te vallen, omdat het vuur voornamelijk woedde op stukken grond die binnenkort tot ontginning zouden wor den gebracht. Voor de zoveelste maal in enkele we ken is een bosbrand ontstaan nabij de Richtersweg te Ugchelen. Ongeveer twee hectaren heide en dennen gingenverloren. De brandweerkorpsen van Apeldoorn, Ugchelen en de Eendracht bonden de strijd met het vuur aan. Grote schade Zondagmorgen is brand uitgebroken in de machinewerkplaats van een fruitteelt- bedrijf in Wadenoijen. gemeente Zoelen. Het vuur breidde zich snel uit en sloeg over op een tot garage verbouwd oud koetshuis. In de werKpiaatS van het fruit- teeltbedrijf lagen olie en benzine opgesla gen. De brandweren van Wadenoijen en Zoelen bestreden het vuur. Tegen negen uur had men het vuur bedwongen. De werplaats en de garage, waarin sproei- machines stonden, brandden geheel uit. De schade loopt in de tienduizenden. Tot laat in de nacht is de brandweer van de gemeente Ambt-Delden bezig geweest met de blussingswerkzaamheden van de zaterdagmiddag door onbekende oorzaak ontstane brand in een kapitale boerderij in de buurtschap Hengevelde. De gehele oogstvoorraad ging, evenals de gehele in boedel, welke verzekerd was, verloren. De brandweer wist in de onmiddellijke om geving staande schuren te behouden. De schade wordt geraamd op 100.000. Zaterdagmiddag is een kapitale boerde rij aan de Kanaaldijk tussen Purmerend en Spijkerboor als gevolg van een wester storm, die het vuur fel aanwakkerde, binnen een half uur tijds afgebrand. De brandweer van Purmerend stond volko men machteloos. Behalve enkele varkens bevond al het vee zich in de wei. De var kens konden zonder moeite de niet geslo ten stal verlaten. Boerderij en opstallen waren verzekerd. Opzet? Zaterdagmiddag heeft een brand ge woed in het Orderbos te Apeldoorn. Een oppervlakte van ongeveer acht hectaren bos en heide ging verloren. De brand werd bestreden door militairen en de Apeldoornse bosbrandweer. Het vuur woedde op diverse plaatsen en is vermoedelijk met opzet aangestoken. Een hevige bosbrand is uitgebroken in de bossen in Noord-Limburg, bij de ge meente Swolgen. Driehonderd hectare bos stond in een oogwenk in lichterlaaie. De vlammen sloegen tot acht meter boven de boomtoppen. Meer dan tien woningen, me rendeels boerderijen moesten worden ont ruimd, doch zijn tot nu gespaard gebleven. Wel gingen enkele kleine schuren in vlam men op. De brand wordt bestreden door de brandweren uit Horst, Broekhuizerhorst, Meerlo, Tienray, Venray en Venlo. De B. B. verleent assistentie. Er is hulp aan gevraagd van vijfhonderd militairen. Enorme hagelstenen Een hevig noodweer zoals het noorden van ons land de laatste jaren niet heeft ge kend, heeft zaterdagmiddag de directe om geving van de stad Groningen geteisterd. -Er vielen tijdens een hevig onweer hagel stenen ter dikte van duiveneieren. In Middelbert werden een boerderij en een kapschuur vernield. Er ontstond ver der grote schade. De hagelstenen verniel den veel glas. Vruchten, bieten, aardap pels, peulvruchten en ko1 engewassen wer den zeer zwaar beschadigd. De boeren en tuinders vragen zich af of er van de oogst nog iets terecht zal komen. Boven Assen ontlastte zich na de mid dag een flinke donderbui, die eveneens ge paard ging met hagel. De mensen vlucht ten van de straat. Er werd bijzonder veel groen van de bomen geslagen. Veel rui ten en dakpannen werden vernield. Hevige windhoos Een windhoos beeft in Gasselternijveen een enorme ravage aangericht. Een twin tigtal bomen lag dwars over de verkeers weg Gasselternijv°en-Gasselte. Het ver keer moest worden omgelegd. Plaatselij ke brandweer, B.B. en vele vrijwilligers zijn uren bezig geweest om de weg weer vrij te maken. Ook werden vele woningen beschadigd. Door de hevige slagregens en hagel hebben de gewassen np de lande rijen ook veel schade geleden. Zondag is de 21-jarige dienstplichtige sergeant J. Bakker uit IJmuiden in het Zuidlaardermeer verdronken. Hij behoorde tot de stafcompagnie van een bataljon infanterie, dat gelegerd is in Zuidlaren. In Schalkhaar is de 21-jarige soldaat eerste klas F. B. Wichers uit Diepenveen, in het zwembad verdronken. Het ongeluk gebeurde buiten diensturen. De soldaat behoorde tot het dertiende bataljon garde fuseliers. Bij het zwemmen in de Rijn te Millingen is de 25-jarige ongehuwde G. Gerritsen uit Millingen verdronken. Hij geraakte in een vrij diep gedeelte en kon niet meer worden gered. In Tilburg ging de tienjarige Johannes Claasens met zijn achtjarig broertje tegen het verbod van de politie in pootje baden in de vijver van het wandelbos bij Tilburg. Toen hij naar een in de vijver gelegen eilandje wilde lopen, kwam hij in een 1.70 meter diepe kuil in de bodem en ver dronk. Er was geen hulp in de buurt. Een kwartier later werd het levenloze lichaam gevonden. De gemeentepolitie van Brunssum vond enige kleren bij een vijver op de Bruns- sumerheide. Na een gehele nacht gedregd te hebben haalde zij het stoffelijk over schot op van de 34-jarige J. Golfsma uit Brunssum. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. In Den Helder is de 15-jarige Gerhard Höher uit Düsseldorf, die met zijn ouders in Julianadorp logeerde, bij het baden in zee verdronken. Met zijn 12-jarig broertje en 7-jarig zusje was hij in zee aan het spelen, toen zij door de trek van de zee afdreven. De badman kon met enige om standers de twee jongste kinderen met een vlet in veiligheid brengen. De oudste jongen was echter reeds te ver afgedreven. Na een half uur werd het levenloze lichaam gevonden. De 36-jarige W. Thijssens uit -Limmel- 'Maastricht, is in het kanaal bij Mierlo tijdens het zwemmen verdronken. Toen men langs het kanaal een bromfiets en kleren ontdekte, is de politie gaan dreg- Spelen De kinderen uit de buurt zitten nu mid den in het honkbalseizoen. Dit moet een teken des tijds zijn, want hoe kort geleden ook gelukkig nog mijn eigen speelperiode is, zij kende toch geen honkbalseizoen. Wel waren er vatuurlijk andere seizoenen. U kent ze natuurlijk allemaal: volgens een geheel mysterieus schema volgden hoe pelen, tollen, knikkeren, touwtje springen en al die andere heerlijke bezigheden el kaar op. Er liepen een paar vaste lijnen doorheen: verstoppertje spelen, krijgertje en (in deze volgorde) de vliegende hol- lander waar is die toch gebleven? Ik zie er nooit m.eer een trapauto, autoped en fiets. Soms reed daar nog ergens een drie wieler tussen door. De meeste van die spelen zijn wel ge bleven, ofschoon hoepelen wat „démodè" lijkt; even heb ik nog gehoopt dat de plas tic hoela hoepels na de korte passie van het zwaaien om het middel de weg terug zou vinden naar de gewone straat, maar dat is niet gebeurd. In plaats daarvan heb ik in de kranten welgemeende adviezen gelezen, dat een hoela hoepel zo gemakke lijk tot een soort tuinsproeier kan worden omgebouwd een deprimerend praktische suggestie. Maar nu is het dan honkbal, tenminste bij mij in de buurt. Zelfs de allerkleinste jongetjes lopen met een gehalveerde plas tic bal in hun handjes bij wijze van hand schoen, dragen langgeklepte petjes en ver storen met nét-echte, rauwe kreten de vrede van de buurt. De bomen in het plantsoen tegenover 'ons huis fungeren als honken en omdat het nog jonge bomen zijn, lijkt het waarschijnlijk dat zij de vele „sli dings" van de jonge enthousiasten niet lang meer zullen verdragen. Ik heb hier als gewetensvol buurtbewoner iets over gezegd tegen mijn buurman, die een hoger soort politie-agent is, maar hij blijkt bij de zedenpolitie te zitten en beschouwt dit als het terrein van anderen hetgeen het, strikt genomen, ook wel is. Eén voordei, heeft dit alles echter wel. Het heeft me weer iets meer inzicht ge geven in het gevoelsleven van mijn mede mensen. Nog als de dag van gisteren her inner ik me de continue verontwaardiging, die mijn broer en mij vervulde ten aanzien van de buren van mijn ouders. Als wij een bal over het tuinhek schopten (iets, dat veelvuldig voorkwam), waren die buren kwaad en ze wilden de bal niet teruggeven. 'ij beschouwden dit als het toppunt van laaghartigheid; wij verwachtten van hen, CM zij iedere scheefgeschopte bal met een blij gezicht uit hun vernielde perkjes zou den vissen c- egrijpend-glimlachend naar ons teruggooien. Dit gebeierde nooit. Pas toen wij verhuisden mochten wij bij hen binnenkomen voor het in ontvangst nemen van zeventien oude, voornamelijk verrotte b .llen. Wij waren bijzonder boos en eigen lijk heb ik dit die buren tot enkele maan den geleden nog kwalijk genomen. Nu ik echter in de laatste weken zeker tien ballen door onze ramen (gelukkig is het warm en staan de ramen altijd open) naar binnen heb zien vliegen, begin ik een wat late waardering te ontwikkelen voor het standpunt van die vroegere buren. Het is écht moeilijk blij te glimlachen als weer een hard-stvitende tennisbal de vre'dige maaltijd kovit verstoren. Ik ben al een paar keer bijna heel boos geworden. Den kend aan het verleden heb ik me tot nog toe ingehouden. Maar oh, ik wilde dat morgen al weer het tolseizoen zou beginnen. Babe Ruth kan dit nooit gewild hebben. E. Romat/n Op de Koningsweg in Velsen-Noord is zondagavond om halftwaalf de 24-jarige magazijnbediende J. F. Westenburger uit Haarlem met zijn motor tegen een bus van de N.Z.II. gereden. Hij en zijn vrouw, die achterop zat, werden zeer zwaar ge wond naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Daar bleek dat de heer W. een schedelbasisfractuur en een beschadigde halswervel had opgelo pen. Hij is later overleden. Zijn 22-jarige vrouw had een schedelbasisfractuur en beenwonden. Advertentie Radicale vernietiging van vliegen muggen motten I», met 100 Verdampings- Al tabletten insecten verdelger gen, waarna het stoffelijk overschot werd opgehaald. Het slachtoffer was ongehuwd en in Eindhoven werkzaam. De achtjarige Zwolse jongen L. Over- bosch is in het Almelose Kanaal ver dronken. De knaap was aan het kanaal gaan vissen, doch toen hij niet naar huis terugkeerde waarschuwde de moeder de politie, die het stoffelijk overschot uit het kanaal ophaalde. In het Jan van Galenparkbad te Am sterdam is de 5-jarige Geert van den Ham verdronken. Het knaapje, dat niet zwem men kon, verdween onder de ogen van het toezichthoudend personeel in het diepe gedeelte van het bad. Volgens het politieonderzoek zou het jongetje door een 14-jarige belhamel met opzet in het diepe water zijn geduwd. Dat niemand het ge vaar tijdig heeft bemerkt, het knaapje is nagedoken of althans alarm heeft geslagen is des te opmerkelijker, aangezien het water in dit. bad zo helder is, dat men d&ikende zwemmers goed kan volgen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5